Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41257
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:24

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:16
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52

Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.


Oσοι δεν πιστευουν σε θεο (δεν μιλαω για τους αγνωστικιστες που ειναι ντεμι) συνηθως πιστευουν στο υλιστικο μοντελο, η αρνηση τους συνδυαζεται με πιστη σε μια εναλλακτικη καταφαση.
Το υλιστικό μοντέλο είναι το επιστημονικό μοντέλο. Όποιος πιστεύει ότι η βαρύτητα δεν εξηγείται από τα επιστημονικά μοντέλα που έχουμε αλλά από το γεγονός ότι αποφασίζει ο Θεός αν θα πέσεις ή όχι, ας δοκιμάσει να προσευχηθεί και να ρίξει μια βουτιά, να δούμε αν θα τον πιάσει ο Θεός.

Το να θεωρείς ότι η επιστημονική μέθοδος είναι αυτή που οδηγεί στην αλήθεια για την φυσική πραγματικότητα δεν έχει να κάνει με θρησκείες και θεούς. Είναι η μόνη θεώρηση συμβατή με την έννοιας της απόδειξης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 19:26

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:24
Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:16
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03


Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.


Oσοι δεν πιστευουν σε θεο (δεν μιλαω για τους αγνωστικιστες που ειναι ντεμι) συνηθως πιστευουν στο υλιστικο μοντελο, η αρνηση τους συνδυαζεται με πιστη σε μια εναλλακτικη καταφαση.
Το υλιστικό μοντέλο είναι το επιστημονικό μοντέλο. Όποιος πιστεύει ότι η βαρύτητα δεν εξηγείται από τα επιστημονικά μοντέλα που έχουμε αλλά από το γεγονός ότι αποφασίζει ο Θεός αν θα πέσεις ή όχι, ας δοκιμάσει να προσευχηθεί και να ρίξει μια βουτιά, να δούμε αν θα τον πιάσει ο Θεός.

Το να θεωρείς ότι η επιστημονική μέθοδος είναι αυτή που οδηγεί στην αλήθεια για την φυσική πραγματικότητα δεν έχει να κάνει με θρησκείες και θεούς. Είναι η μόνη θεώρηση συμβατή με την έννοιας της απόδειξης.
Ωχ! Μην προτείνεις τέτοιες δοκιμές/πειράματα...θα τους έλθει δεύτερο εγκεφαλικό... :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 19:34

Ο νήμας μπορεί να κλειδώσει...ο κατέχων μαύτη ζώνη 12 μεταπτυχιακών, έφερε επιχείρημα από την πηγή μου...
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:39
Αν το διάβαζες την πηγή σου εσύ ο ίδιος θα έβλεπες το εξής:

Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων.
Οπότε το θέμα έληξε... :smt005:

Αλλά άσε...ας μην κλειδωθεί ο νήμας. Διότι σε λίγο θα ανακαλύψει πως "υπό μιας πιο φαρδιάς έννοιας, όταν δηλώνουμε απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων, με μια άλλη υπέθυνη δήλωση του νόμου 105, δηλώνουμε ότι πιστεύουμε στην ανυπαρξία θεοτήτων"...ναι για...

Χατζιαβατηλίκι υψηλής ποιότητας λέμε...
:sal9:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 19:45

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:12


Όχι. Ξαναλέω, είναι οξύμωρο. Απουσία πίστης σημαίνει απουσία πίστης, δεν μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα παρουσία πίστης.
Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.
Απουσία πλούτου είναι ο ορισμός της φτώχειας.
Ξανασκέψου το.
Αντώνυμα
πενία, φτώχεια
* Εδώ χρησιμοποιείς ένα φαύλο επιχείρημα. Το επιχείρημα αυτό αφορά τη χρήση αόριστου κλιμακωτού μεγέθους (πλούτος-φτώχεια) ως αντιπαράδειγμα ενός μη κλιμακωτού μεγέθους (πίστη).

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 19:47

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:34
Ο νήμας μπορεί να κλειδώσει...ο κατέχων μαύτη ζώνη 12 μεταπτυχιακών, έφερε επιχείρημα από την πηγή μου...
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:39
Αν το διάβαζες την πηγή σου εσύ ο ίδιος θα έβλεπες το εξής:

Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων.
Οπότε το θέμα έληξε... :smt005:
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Για να απορρίψεις οτιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε ένα σύστημα απόρριψης οποιουδήποτε.
Είναι δυνατό να απορρίπτεις πχ. το 1+1=3 χωρίς να πιστεύεις στη μαθηματική αλήθεια της πρόσθεσης πραγματικών αριθμών;

Σοβαρέψου επιτέλους και μην κοπτοράβεις κατά το δοκούν
Σε ακόμη πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός λαμβάνει τη συγκεκριμένη θέση πως δεν υπάρχουν θεότητες

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 19:51

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:16
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52

Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.
Oσοι δεν πιστευουν σε θεο (δεν μιλαω για τους αγνωστικιστες που ειναι ντεμι) συνηθως πιστευουν στο υλιστικο μοντελο, η αρνηση τους συνδυαζεται με πιστη σε μια εναλλακτικη καταφαση.
Μπορείς απλά να ρωτήσεις "τι ειναι αυτό που αρνείσαι" και να σου περιγράψουν το φανταστικό αντικείμενο που έπλασαν στο νου τους για να προχωρήσουν στην εξίσου φανταστική ακύρωσή του.

Η ακύρωση προϋποθέτει την κατασκευή του αντικειμένου.
Είναι το τέχνασμα που χρησιμοποιείτε οι τρομολάγνοι των εμβολίων. Επακριβώς! Δηλαδή αναγνωρίζετε ότι για να ακυρωθεί το φοβικό επιχείρημα, θα πρέπει πρώτα να παραχθεί στο νου. Κι εκεί είναι που γίνεται η σοβαρή δουλειά της διασποράς του τρόμου στην κοινωνία.

Σε βρίσκω τουλάχιστον 3 βήματα μπροστά από τους άλλους στο θέμα αυτό και σου βγάζω το καπέλο αποκλειστικά στο γεγονός ότι καταλαβαίνεις λειτουργίες που οι άλλοι (οι οποίοι προφανώς υποτιμούν αυτή τη δραστηριότητα ως δήθεν άνευ ουσίας) αγνοούν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2022, 19:59

Θέλουν οι μαλάκες να μας πείσουν ότι οι άθεοι είναι πιστοί της θρησκείας της αθεΐας!
Μα πόσο μαλάκες! :smt005:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 20:02

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:59
Θέλουν οι μαλάκες να μας πείσουν ότι οι άθεοι είναι πιστοί της θρησκείας της αθεΐας!
Μα πόσο μαλάκες! :smt005:
Αν σκεφτεί κανείς πόσο πιστά κι οργανωμένα κινούνται, φτιάχνοντας συλλόγους κι οργανώσεις, δεν πέφτει κι έξω...

Μάλιστα οι περισσότεροι στα φόρα εφαρμόζουν την "ανίερη εξέταση", επιτιθέμενοι σε πιστούς επί προσωπικού.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 20:34

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:34
Ο νήμας μπορεί να κλειδώσει...ο κατέχων μαύτη ζώνη 12 μεταπτυχιακών, έφερε επιχείρημα από την πηγή μου...
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:39
Αν το διάβαζες την πηγή σου εσύ ο ίδιος θα έβλεπες το εξής:

Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων.
Οπότε το θέμα έληξε... :smt005:
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Το ότι την κατέβασες από το ακατοίκητο, δείχνει την ένδεια επιχειρημάτων...

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Για να απορρίψεις οτιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε ένα σύστημα απόρριψης οποιουδήποτε.
Άλλη μία ουρανομήκης μαλ@κία, που δεν βγάζει κανέναν νόημα! Πως στα κομμάτια τις κατεβάζεις, είναι απορίας άξιον...

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Σοβαρέψου επιτέλους και μην κοπτοράβεις κατά το δοκούν
Αχά! όοοχι διαστρεβλωτή μας, όχι. ΔΕΝ κοπτοράπτω. Αντιθέτως, μειώνω τον χρόνο που θα χρειαζόταν να απαντήσω σε όλες τις ασυναρτησίες σου. Κρατάω, μόνον αυτό που χρειάζεται να απαντήσω...έτσι δεν κάνεις ΚΑΙ εσύ;

Έλα άλλη μια να σε γουστάρω...
Αθεϊσμός: (atheism) Ο όρος κυμαίνεται από την ανυπαρξία πίστης στον Θεό, έως την πίστη πως δεν υπάρχει θεός.

Ο Συνειδητός Αθεϊσμός, χωρίζεται σε 3 υποκατηγορίες, σύμφωνα με τον Σμιθ, ανάλογα με την αιτία που δηλώνει πως τον οδήγησε στην αθεΐα. α) δηλώνει «δεν πιστεύω στην ύπαρξη θεοτήτων ή υπερφυσικών όντων», β) δηλώνει «δεν υπάρχει θεός» ή «είναι αδύνατον να υπάρχει θεός» και γ) δηλώνει «η ιδέα της ύπαρξης θεών είναι ανόητη».

Θετικός Αθεϊσμός (ή δυνατός ή σκληρός) είναι η μορφή του αθεϊσμού που δηλώνει πως δεν υπάρχει Θεός ή θεότητες.[119]

Αρνητικός Αθεϊσμός (ή αδύναμος ή μαλακός) είναι κάθε άλλη μορφή αθεϊσμού, π.χ. ένας άνθρωπος που δηλώνει πως δεν πιστεύει σε κάποια θεότητα αλλά δεν δηλώνει ρητώς πως δεν υπάρχει θεός (εξ ου και το αρνητικός). Δηλαδή δεν πιστεύουν δυνατά στη μη ύπαρξη θεοτήτων.
Λεξικό Κοινής Ελληνικής:
αθεϊσμός ο [aθeizmós] Ο17 : (φιλοσ.) αντίληψη που αρνείται την ύπαρξη του θεού·
_Πιστεύεις στον Θεό;
_Όχι! ΔΕΝ πιστεύω.

_Πιστεύεις στην ύπαρξη θεών;
_Όχι! ΔΕΝ πιστεύω.

Όσο και να χτυπάς τον πωπό σου κάτω (και γουστάρω), δεν υπάρχει ισοδυναμία στην σκληρή άρνηση. "ΔΕΝ πιστεύω στην ύπαρξη θεών" και στην αδύναμη θέση "πιστεύω ότι δεν υπάρχουν θεοί.

Χτυπήσου λοιπόν... το κάνεις πολύ ωραία... :003:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 20:40

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:34
Ο νήμας μπορεί να κλειδώσει...ο κατέχων μαύτη ζώνη 12 μεταπτυχιακών, έφερε επιχείρημα από την πηγή μου...

Οπότε το θέμα έληξε... :smt005:
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Στο άρθρο που έβαλες είναι πουλάκι μου. Μη μου συγχίζεσαι...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... F%8C%CF%82
Σε ακόμη πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός λαμβάνει τη συγκεκριμένη θέση πως δεν υπάρχουν θεότητες.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 20:45

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:40
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Στο άρθρο που έβαλες είναι πουλάκι μου. Μη μου συγχίζεσαι...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... F%8C%CF%82
Σε ακόμη πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός λαμβάνει τη συγκεκριμένη θέση πως δεν υπάρχουν θεότητες.
Α ναι;
Ε τότε δεν έχεις παρά να την υποδείξεις και να βάλες το σημείο που λέει αυτό που ισχυρίστηκες, πως δηλαδή:
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αλλά θα το λέει με αυτά ακριβώς τα λόγια, διότι αυτό ακριβώς ισχυρίστηκες...

Έλα να σε δω καμάρι μου...

ΥΓ.
Ξέρω πως θα κάνεις μεγαλεώδη κωλοτούμπα και περιμένω να θαυμάσω την διστρεβλωτική σου δεινότητα...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 20:47

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Έγραψα εγώ ότι τη λέει κάπου;

Πρέπει να είσαι ο μόνος που πιστεύει ότι δεν υπάρχει πίστη στην απόρριψη ενός ισχυρισμού ή μίας ύπαρξης.
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Για να απορρίψεις οτιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε ένα σύστημα απόρριψης οποιουδήποτε.
Άλλη μία ουρανομήκης μαλ@κία, που δεν βγάζει κανέναν νόημα! Πως στα κομμάτια τις κατεβάζεις, είναι απορίας άξιον...
Βασικά, γιατί έχεις πανικοβληθεί και αδυνατείς να βάλεις τρεις λέξεις σε μία σειρά;
Σαν ορκ μιλάς!
Λοξίας έγραψε:
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Σοβαρέψου επιτέλους και μην κοπτοράβεις κατά το δοκούν
Έλα άλλη μια να σε γουστάρω...
Αθεϊσμός: (atheism) Ο όρος κυμαίνεται από την ανυπαρξία πίστης στον Θεό, έως την πίστη πως δεν υπάρχει θεός.
Αν κατάλαβες καλά, ανυπαρξία πίστης υπάρχει όταν συνομιλείς με κάτι ιθαγενείς εξωτικών νησιών του ινδικού, οι οποίοι έχουν πραγματική άγνοια ακόμα και στο 1+1=2 επειδή απλά δεν κατάφεραν ακόμα να το αντιληφθούν ως έννοια. Δεν έχουν συζητήσει, δεν έχουν μπει σε διαδικασία διερεύνησης...

Εκεί, όντως μιλάμε για εν αγνοία άθεους, οι οποίοι δεν ξέρουν καν ότι η γη είναι αυτή που είναι, κι ότι τα άστρα δεν κρέμονται από κάποιο ταβάνι.

Οι υπόλοιποι που συζητάμε, επικοινωνούμε, καταθέτουμε την πίστη μας (πεποίθηση, αλήθεια) στις υπό διερεύνηση/έλεγχο έννοιες και σημασίες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41257
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 20:58

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:45
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52

Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.
Απουσία πλούτου είναι ο ορισμός της φτώχειας.
Ξανασκέψου το.
Δηλαδή εσύ είσαι πλούσιος ή φτωχός;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 21:00

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:58
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:45
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03


Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.
Απουσία πλούτου είναι ο ορισμός της φτώχειας.
Ξανασκέψου το.
Δηλαδή εσύ είσαι πλούσιος ή φτωχός;
Είμαι πλούσιος σε όσα έχω και φτωχός σε όσα μου λείπουν.

Είναι σα να ρωτάς κάποιον αν το δωμάτιο είναι φωτεινό ή σκοτεινό.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 21:09

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:47
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:47
Η απόρριψη της πίστης στις θεότητες αφορά πίστη στην απόρριψή τους.
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Έγραψα εγώ ότι τη λέει κάπου;
Καλέ μου ζαβλακωμένε νέε, ΤΙ πίνεις; Καταλαβαίνεις ότι έχεις απαντήσει δύο φορές στο ίδιο ποστ μου, με διαφορετική απάντηση κάθε φορά;
Ακριβώς στο προηγούμενο ποστ σου δεν έγραψες αυτό;
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:40
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Στο άρθρο που έβαλες είναι πουλάκι μου. Μη μου συγχίζεσαι...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... F%8C%CF%82
Τι στα κομμάτια; Τοσο πολύ ζαβλακώθηκες από το τρομπόνι που δεν ξέρεις τι απαντάς και πότε το απαντάς...
'Η καταφεύγεις σε ψέματα για να ξεγλυστίσεις;

Ου να χαθείς ανητολόγε...ξοδεύω άδικα οξυγόνο.

Πάντως την κωλοτούμπα σου αυτή, που την μια είπες ότι αυτο που ισχυρίστηκες το λέει στο άρθρο που έβαλα και την άλλη, στο αμέσως επόμενο ποστ σου, αρνήθηκες ότι το είπες, θα την κρατήσω για το πάνθεον της μ@λακολογίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 16 Αύγ 2022, 21:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών