Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 17 Αύγ 2022, 23:48

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:41
Και για αυτό μπορώ να μιλάω για όλα αυτά χωρίς να έχω έντονα συναισθήματα. Υπάρχει ένα κενό και μια ουδετερότητα.
Τυπε μου η συναισθηματικη αποστασιοποιηση ειναι ψυχικη αμυνα απεναντι σε εξαιρετικα τραυματικες εμπειριες

Για αρχη, υπαρχει καποιο προβλημα να το συζητησεις με εναν ψυχιατρο να αποτοξινωθεις; θελεις;



Αυτο δεν παει πουθενα να ξερεις :102:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 17 Αύγ 2022, 23:49

:e045::smt058:e045:


να σου πω, δεν ξέρω πώς θα το πάρεις, αυτό το άβαταρ εκεί πέρα, βγάλτο, σου κάνει κακό :):wave:

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 23:53

Σπανακιας έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:13
Βλεπω καποιες αναρτησεις σου απο το 2020 στις οποιες αναφερεις οτι πινεις zanax με ουισκι και μια που μου εκανε εντυπωση οτι το zanax το ηθελες για τη γυμναστικη
Το πρώτο το θυμάμαι αν και τότε πρέπει να τρολαρα γιατί τα ζαναξ νομίζω τα ξεκίνησα το 2021. Απλά η ιδέα ζαναξ αλκοόλ έπαιζε στο μυαλό από τότε ακομα που διάβαζα για τα ζαναξ. Το δεύτερο ούτε που το θυμάμαι αλλά θα είναι σίγουρα τρολια. Άμα θες στείλτο μου γιατί μου κινήσες την περιέργεια. Μια μπούρδα για αύξηση τεστοστερόνης με τριβόλι είχα γράψει κάπου για ζαναξ δεν μου έρχεται κάτι.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Αύγ 2022, 23:56

exiledd έγραψε:
17 Αύγ 2022, 22:46
Ρε συ Νάιδα, κι εγώ καίγομαι να μάθω, αλλά δεν νομίζω ότι μας αρμόζει να ρωτάμε. Ο Null είναι παλιό μέλος κι εύχομαι να ξεκίνησε η όλη φάση με σωματικό πόνο και όχι ψυχικό, πχ απώλεια ή άνω κάτω στη ζωή του...
Αν θέλει θα μας πει αλλά δεν είναι η θέση μας να ρωτήσουμε κάτι τέτοιο...
Μ'όλο το σεβασμό και την αγάπη μου...
Κσι εννοείται ότι χαλιέμαι που μαθαίνω τέτοιο νέο για το συμφορουμίτη...
Να είσαι σίγουρος δεν ρώτησα γιατί καιγομουν να μάθω γλυκέ μου exilled :smt058
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Αύγ 2022, 23:56

Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:26
, αλλά για να έχει Xanax συνταγογραφημενα υποθέτω έχει βρει δωρεάν ειδικό και είναι γτπκ.
Νοσηλεύτρια είναι Ναιδα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23173
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Αύγ 2022, 23:57

Αφού έκανες ότι μπορούσες, πιστεύω πως δεν πρέπει να έχεις καθόλου τύψεις. Άλλωστε όπως λες δε σου φέρθηκαν και καλά. Έκανες και το παραπάνω, άλλοι δε θα ασχολιοντουσαν καν. Βέβαια ο θάνατος είναι σοκ, αλλά ο χρόνος το κάνει να σβήνει, καλώς ή κακώς. Μου φαίνεται πρεπει να ασχοληθείς αποκλειστικά με εσένα, και την οικογένειά σου να την κάνεις πέρα. Μεγάλωσες. Πρέπει να βρεις καμιά δουλειά που να μη σε βασανίζει, και με μια βάση, να χτίσεις τη ζωή σου αυτόνομα με άτομα της προκοπής. Το διαδίκτυο είναι τρόπος. Άλλος είναι η ενασχόληση με συλλογικοτητες. Όπως και να χει, μου φαίνεται πρεπει να αρχίσεις να ασχολείσαι με εσένα, μακριά από τον φαύλο κύκλο της οικογένειας, και να παίρνεις τις ευθύνες που σου αναλογούν. Αυτές οι φορουμοσαχλοκαναπεδατες συμβουλές μου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Αύγ 2022, 00:00

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:56
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:26
, αλλά για να έχει Xanax συνταγογραφημενα υποθέτω έχει βρει δωρεάν ειδικό και είναι γτπκ.
Νοσηλεύτρια είναι Ναιδα.
Σου κάνει κακό. Το ξέρεις ήδη. Για να μην απευθύνεσαι αε ειδικό έχεις κάποιο λόγο; πχ δεν βρήκες κάποιον να εμπιστευτείς, δεν έχεις την διάθεση ή πιστεύεις ότι δεν θα βοηθήσει κάπου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10563
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 18 Αύγ 2022, 00:01

Αυτά είναι πολυ σοβαρά για εδω μεσα για να αρχίσουμε τις γνωστές μας μαλακίες, αχ πες μας τα παιδικα σου χρόνια να μάθουμε απ την κλειδαροτρυπα
Αυτό που σου παν ο Όττο και ο Ατζαγκούν , πανε σε κάποιον ειδικό

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 18 Αύγ 2022, 00:15

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:53
Σπανακιας έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:13
Βλεπω καποιες αναρτησεις σου απο το 2020 στις οποιες αναφερεις οτι πινεις zanax με ουισκι και μια που μου εκανε εντυπωση οτι το zanax το ηθελες για τη γυμναστικη
Το πρώτο το θυμάμαι αν και τότε πρέπει να τρολαρα γιατί τα ζαναξ νομίζω τα ξεκίνησα το 2021. Απλά η ιδέα ζαναξ αλκοόλ έπαιζε στο μυαλό από τότε ακομα που διάβαζα για τα ζαναξ. Το δεύτερο ούτε που το θυμάμαι αλλά θα είναι σίγουρα τρολια. Άμα θες στείλτο μου γιατί μου κινήσες την περιέργεια. Μια μπούρδα για αύξηση τεστοστερόνης με τριβόλι είχα γράψει κάπου για ζαναξ δεν μου έρχεται κάτι.

Δεν ειναι το θεμα να σου δειξω κατι.Σωστα σου ειπαν ολοι να δεις ειδικο και να τον δεις.Αλλωστε υποθετω οτι εισαι εξοικιωμενος με κατι τετοιο.
Αλλα ο πιο ειδικος εισαι εσυ.Και ξερεις και τον τροπο να κοψεις.Ε βαλτο αμεσα στο προγραμμα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 18 Αύγ 2022, 00:18

Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:00
Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:56
Naida έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:26
, αλλά για να έχει Xanax συνταγογραφημενα υποθέτω έχει βρει δωρεάν ειδικό και είναι γτπκ.
Νοσηλεύτρια είναι Ναιδα.
Σου κάνει κακό. Το ξέρεις ήδη. Για να μην απευθύνεσαι αε ειδικό έχεις κάποιο λόγο; πχ δεν βρήκες κάποιον να εμπιστευτείς, δεν έχεις την διάθεση ή πιστεύεις ότι δεν θα βοηθήσει κάπου;
Ήθελα εύκολη λύση και δεν πίστευα πως θα μου την δώσει μια ψυχοθεραπεία. Είχα εμπειρία από ψυχιατρο με την ιδψ και με βοήθησε ελάχιστα. Οπως εγραψες ήθελα απλά να μουδιαζω τα συναισθήματα μου. Και το ζαναξ στην αρχή δεν έκανε μόνο αυτό, μου δημιουργούσε και μια ευθυμία και χαλάρωση. Μετά αυτό χάθηκε. Για αυτό αύξησα την δόση και έβαλα και το αλκοόλ στην εξίσωση.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Αύγ 2022, 00:20

Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:18
Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:00
Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 23:56


Νοσηλεύτρια είναι Ναιδα.
Σου κάνει κακό. Το ξέρεις ήδη. Για να μην απευθύνεσαι αε ειδικό έχεις κάποιο λόγο; πχ δεν βρήκες κάποιον να εμπιστευτείς, δεν έχεις την διάθεση ή πιστεύεις ότι δεν θα βοηθήσει κάπου;
Ήθελα εύκολη λύση και δεν πίστευα πως θα μου την δώσει μια ψυχοθεραπεία. Είχα εμπειρία από ψυχιατρο με την ιδψ και με βοήθησε ελάχιστα. Οπως εγραψες ήθελα απλά να μουδιαζω τα συναισθήματα μου. Και το ζαναξ στην αρχή δεν έκανε μόνο αυτό, μου δημιουργούσε και μια ευθυμία και χαλάρωση. Μετά αυτό χάθηκε. Για αυτό αύξησα την δόση και έβαλα και το αλκοόλ στην εξίσωση.
Τώρα πιστεύεις ότι ο ειδικός θα σε βοηθήσει; ή ακόμα αισθάνεσαι πως δεν θα γίνει κάτι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Αύγ 2022, 00:31

Null έγραψε:
17 Αύγ 2022, 20:10
Εδώ και δύο μήνες περίπου το έχω γαμησει με το αλκοόλ και τα xanax. Xanax έπαιρνα την μικρότερη δόση εδώ και ένα χρόνο. Αλλά τώρα δύο μήνες το εδώ γυρίσει στο 1mg. Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός.

Πίνω σίγουρα 2 χάπια την μέρα το λιγότερο και τουλάχιστον δύο μπυρες. Θα έλεγα τις μισές μερες τις εβδομάδας παίρνω γύρω στα 4-5 χάπια των 1mg και πέντε με επτά μπύρες. Κάποια από αυτά τα χάπια τα παίρνω παντα μαζί με τις μπυρες για να με πιάσουν περισσότερο μπας και κοιμηθώ το βράδυ. Αλλά έχει τύχει και μέρα τον προηγούμενο μήνα να πιω/πάρω περισσότερα χάπια. Έχω πάρει και οκτώ χάπια μαζι με αλκοόλ.

Ακομα και έτσι εχώ προβλήματα να κοιμηθώ το βράδυ και έχω συνέχεια νευρα. Απλά δεν με ήρεμουν όπως πάλια. Σκέφτομαι να πάω σε ψυχίατρο με ειδικότητα στους εθισμους μπας και τα κόψω.

Εσεις είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; Η κάποιον γνωστό σας που να είχε θέμα με τα xanax; Αν ναι πως το αντιμετώπισε;
Εννοείται να πας σε ψυχίατρο. Τα benzos είναι από τα δυσκολότερα πράγματα να κόψεις, ειδικά άμα έχεις εθιστεί. Εϊχα φίλο που πέρασε τέτοια φάση με xanax και lexotanil, έκανε μόνος του το wane off και γενικά δεν πήγε καθόλου καλά για αυτόν και εμάς που είμασταν κοντά του.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 18 Αύγ 2022, 00:35

Και τα δυο μαζί δεν κόβονται.
Μάλλον θα σου κρατήσει το xanax και θα βάλει 1-2 χάπια ακόμα αντικαταθλιπτικά/αντιψυχωσικά υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα πίνεις.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 18 Αύγ 2022, 00:38

Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:20
Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:18
Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:00


Σου κάνει κακό. Το ξέρεις ήδη. Για να μην απευθύνεσαι αε ειδικό έχεις κάποιο λόγο; πχ δεν βρήκες κάποιον να εμπιστευτείς, δεν έχεις την διάθεση ή πιστεύεις ότι δεν θα βοηθήσει κάπου;
Ήθελα εύκολη λύση και δεν πίστευα πως θα μου την δώσει μια ψυχοθεραπεία. Είχα εμπειρία από ψυχιατρο με την ιδψ και με βοήθησε ελάχιστα. Οπως εγραψες ήθελα απλά να μουδιαζω τα συναισθήματα μου. Και το ζαναξ στην αρχή δεν έκανε μόνο αυτό, μου δημιουργούσε και μια ευθυμία και χαλάρωση. Μετά αυτό χάθηκε. Για αυτό αύξησα την δόση και έβαλα και το αλκοόλ στην εξίσωση.
Τώρα πιστεύεις ότι ο ειδικός θα σε βοηθήσει; ή ακόμα αισθάνεσαι πως δεν θα γίνει κάτι;
Δεν ξέρω ειλικρινά. Αλλά πρέπει να πάω αναγκαστικά γιατί πλέον τα ζαναξ με βοηθάνε ελάχιστα. Δηλαδή πολύ σύντομα θα έχω σοβαρό θέμα διοτι όπως το βλέπω θα χρειαστεί να αυξήσω και άλλο την δόση για να με πιάνουν. Δεν νομίζω πως έχω αλλά περιθώρια να το αφήσω. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικα. Από την άλλη από τον μισθό μου αν θέλουν 50 ευρώ την ώρα μπορώ να καλύψω μόνο τρία ραντεβού τον μήνα και δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει ο γιατρός σε τόσο λίγο χρόνο.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Εθισμός αλκοόλ και XANAX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Αύγ 2022, 00:48

Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:38
Naida έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:20
Null έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:18


Ήθελα εύκολη λύση και δεν πίστευα πως θα μου την δώσει μια ψυχοθεραπεία. Είχα εμπειρία από ψυχιατρο με την ιδψ και με βοήθησε ελάχιστα. Οπως εγραψες ήθελα απλά να μουδιαζω τα συναισθήματα μου. Και το ζαναξ στην αρχή δεν έκανε μόνο αυτό, μου δημιουργούσε και μια ευθυμία και χαλάρωση. Μετά αυτό χάθηκε. Για αυτό αύξησα την δόση και έβαλα και το αλκοόλ στην εξίσωση.
Τώρα πιστεύεις ότι ο ειδικός θα σε βοηθήσει; ή ακόμα αισθάνεσαι πως δεν θα γίνει κάτι;
Δεν ξέρω ειλικρινά. Αλλά πρέπει να πάω αναγκαστικά γιατί πλέον τα ζαναξ με βοηθάνε ελάχιστα. Δηλαδή πολύ σύντομα θα έχω σοβαρό θέμα διοτι όπως το βλέπω θα χρειαστεί να αυξήσω και άλλο την δόση για να με πιάνουν. Δεν νομίζω πως έχω αλλά περιθώρια να το αφήσω. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικα. Από την άλλη από τον μισθό μου αν θέλουν 50 ευρώ την ώρα μπορώ να καλύψω μόνο τρία ραντεβού τον μήνα και δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει ο γιατρός σε τόσο λίγο χρόνο.
Η αλήθεια είναι ότι θα πάθεις χοντρή ζημιά. Και η ζωή σου δεν θα είναι πάντα τόσο ζόρικη όσο ήταν ως τώρα και αν έχεις καταστρέψει τον εαυτό σου, και όταν λέω καταστροφή δεν εννοώ θεωρητικά ψυχολογικά εννοώ σωματικά και δεν θα μπορέσεις να την ζήσεις ποτέ.
Θα περάσουν τα χρόνια σου και δυστυχώς δεν γυρνάνε πίσω όπως ήδη θα έχεις διαπιστώσει.
Οπότε σίγουρα κάποιος ειδικός είναι μονόδρομος. Υπάρχουν και σε δομές δωρεάν που ίσως θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν. Ή κάποια συζήτηση με τον άνθρωπο που θα επιλέξεις να σε βοηθήσει για καλύτερη τιμή. Διαφορετικά, εάν καταλήξεις στα 3 ραντεβού θα χρειαστείς περισσότερη προσωπική δουλειά. Αρκεί να πάρεις μπρος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 18 Αύγ 2022, 00:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών