Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17009
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 17:12

Achristect έγραψε:
20 Αύγ 2022, 14:52
Δεν υπάρχει περίπτωση σε βάθος χρόνου οι μεγάλες μάζες που αυξάνονται συνέχεια σε πληθυσμο, είναι για θρησκευτικους και οικονομικούς λογους φανατισμενες και έχουν χειρότερες συνθήκες ζωής από την μαλθακη, πλούσια και φιλειρηνικη Ευρώπη να μην επιδιώξουν σύγκρουση μαζί της, αν όχι με όλη ταυτόχρονα, σίγουρα με τα καλομαθημενα αδυναμα κράτη στα σύνορά της, όπως η Ελλάδα.

Η θέση μας θεωρητικά δε σηκώνει μαλθακοτητα και ευρωπαϊλικι επιπέδου βόρειας Ευρώπης. Σηκώνει μόνο αν γίνουμε πλήρως αποικία των Αμερικανών ή άλλης υπερδυναμης και ταυτόχρονα έχουν και αυτοί αρκετό συμφέρον να μας προτατευσουν, πράγμα αμφίβολο από ένα σημείο και μετά.

Ως εκ τούτου αν δε θέλουμε οι ίδιοι να πολεμήσουμε με τίποτα γιατι είμαστε βολεμενοι, θα πρέπει τουλάχιστον να φροντίσουμε να μη χρειαστεί. Με ότι θυσίες ή υπερεξοπλισμο ή συμμαχιες αυτό σημαίνει. Για καλή μας τύχη λόγω Ρωσιας και η υπόλοιπη Ευρώπη αναγνωρίζει το πρόβλημα και θα μπει σε κούρσα εξοπλισμών και ισως συμμαχιων.

Ευελπιστώ η τεχνολογία να αλλαξει τον τρόπο διεξαγωγής των πολεμων και να γίνουν πολύ λιγότερο αιματηροι. Θεωρητικά αν ελαχιστοποιηθει η ανθρώπινη συμμετοχή θα έχουμε κυρίως το διλλημα και την απειλή του θανάτου αμαχων.
ενα ευρωπαικο σωμα border patrol χρειαζομαστε... οχι να φυλανε τα συνορα της ευρωπης η καθε χωρα μονη της και να επιτρεπεται ετσι η ανεξελεγχτη παρανομια των τοπικων διαπλοκων που υπαρχουν... ενα border patrol με πολυεθνικη μονιμη δυναμη στα συνορα ολης της ευρωπης... και να φυγουν τ στρατα απ τα συνορα της ευρωπης... Το border patrol ειναι εξοπλισμενο σαν στρατος, ουτως η αλλως... αλλα δεν ειναι στρατος... ειναι border patrol... με κεντρικο σχεδιασμο απο τη ΕΕ και απoκεντρωμενη λειτουργια στα συνορα τςη ευρωπης... ειναι και νεες θεσεις εργασιας που δεν υπαρχουν τωρα... δεν ειναι αστυνομια, δεν ειναι στρατος, δεν ειναι εθνοφυλακη... ειναι border patrol... προστατεύει από τη διακίνηση ναρκωτικών, την τρομοκρατία και την εμπορία ανθρώπων. Έχει επίσης δικαιοδοσία για το νόμιμο εμπόριο και τη νόμιμη μετανάστευση.

Ετσι θα ειναι και διεθνικο το σωμα και εξ ορισμου αντιρατσιστικο για την κοινη γνωμη...

Τωρα λενε, οι κακοι ιταλοι πεταξανε στην θαλασσα τους μαυροι και φινιτο... κακοι οι ιταλοι...
οι κακοι ελληνες πνιγουνε παιδια... κακοι οι ελληνες...
οι κακοι ταδε....
καπου ωπα ρε..!
να τα αφησουμε ανοιχτα τοτε να πανε στο βερολινο που θελουνε ολοι... τα ευρω ψαχνουνε οι μεταναστες και εκει θελουν να πανε ...

ειναι αδικο να τρωνε το βρισιδι αυτοι που φυλανε τα συνορα και του δανου που τρωει φυκια και αγριαδα στον ατμο με αυγα απο ορτυκια για 100 eur και το παιζει ρέξης... μακροθεν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17009
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 17:13

Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:07
taxalata xalasa έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:52
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 16:19


Κάτι ξέρω κι από τα τελευταία κορακίστικά σου.

Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι η θέση σου είναι δικαιολογια φυγομαχίας.
Άμα σου πουν ότι επιστρατεύτηκαν όλοι οι γιοι πολιτικών θα ψάχνεις μετά σε τι μονάδες τοποθετήθηκε ο καθένας τους.

Εννοειται, οχι μονο εγω αλλα και ολοι οι κρανοφοροι θα τους εχουμε φωτογραφια να ξεμε ποιοι ειναι και πρεπει να ειναι 1η γραμμη... ουτε μισοσαρδελοι...

Το 12-13 η το 40 δεν έτρεχαν όλοι να επιστρατευτουν και να παρουσιαστούν χιλιάδες εθελοντές γιατί είχαν βάλει μπροστά τα παιδιά τους οι πολιτικοί, κανένας δεν το έψαξε αν πήγαν κι αυτά στον πόλεμο και που υπηρετούν, όλοι ένοιωθαν ότι έπρεπε να κάνουν το χρέος τους στην πατρίδα.

Εγω δεν χρωσταω στην πατριδα... η πατριδα μου χρωσταει πολλα και ειναι ανεξοφλητα...

Και οι περισσότεροι ήταν νοικοκυραίοι και θρησκευάμενοι και οιθκογενειάρχες και μέσα στο γενικό κλίμα οποίος νέος δεν συμμετείχε ήταν δακτυλοδεικτούμενος οποίου γιος και να ήταν.

τώρα είναι όλοι αχαϊρευτοι και ανοικοκυραίοι και άθρησκοι και πουστοικογενειαρχες και μεσα στο γενικό κλίμα οποίος νέος δεν συμμετέχει στο πουστριλικι είναι δακτυλοδεικτούμενος οποίου γιος και να είναι.

Που πας; :smt005:


Άσε τα γραφεία λοιπόν που φαίνεται να τα ξέρεις καλά και τοποθετήσου με ειλικρίνεια.

Φιλικά.
επειδη τα ξερω καλα και απο τα σπλαχνα του προς τα εξω... γι αυτο σου λεω ... μπροστα τα παιδια ολων των βουλευτων και απο πισω εμεις...

ολων... ανεξαιρετως,... για να δεις οτι ειμαι δικαιος... απο εξω αριστερα μεχρι εξω δεξια... μοιρασε τους απο εβρο μεχρι καστελοριζο ασαρδελους και ολοι θα ειμαστε απο πισω.... βασικα αμα το κανεις θα φυγουν οι αλλοι τρεχοντας προς τα πισω απο μονοι τους χωρις καν ναχρειαστει να επιτεθεις.... αλλα λεμε τωρα... μπας και καταλαβεις το νοημα... ακομματιστρα και αχρωμα...

Και που σαι, στην δευτερη γραμμη θελω τα παιδια των δημοσιογραφων... ΟΛΩΝ...

Στην τριτη σειρα θελω τα παιδια των κουμπαρων που κανουν μπιζνες με το κρατος... όλων... από λατση μεχρι βαρδη και ολα τα ενδιαμεσα...ΟΛΩΝ

Στην τεταρτη σειρα θελω τους παπαδες να βλογανε τις 3 πρωτες σειρες και να ψαλλουν Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια... ασταματητα :vp20::smt005:

Μετά από πισω εγω με σενα να τους βλεπουμε και να τους σημαδευουμε στο κεφαλι μην τυχον παει και λακιξει κανενα ζλαπι απ δαυτα... να το σωριασουμε χαμου πρωτου κανει δευτερο βημα και χαλασει την φαλαγγα... μπαμ και κατω... με διοπτρα και λειζερ.

Και απο πισω ο κανονικος ελληνικος στρατος...

Ετσι παιρνεις πισω την ιστανμπουλη και το μαζινκερτ και καθαριζει και ο τοπος.... :smt005:
Θα τα παραγγείλουμε όλα όπως τα θέλεις, αφού έτσι θα φτάσουμε στο Ματζικέρτ! :smt005:
αφου βρηκαμε την λυση, προτεινω να ξεκινησει η επιθεση στις 30 Φλεβαρη του επομενου ετους... ετοιμασου,... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13319
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 20 Αύγ 2022, 17:26

Θα ήταν αρκετά καλή πρόταση πάντως να μειωθούν τα έξοδα και προνόμια των πολιτκών στο 50% πχ για να αγοραστούν στρατωτικοί εξοπλισμοί.
Προτείνουμε Κούλη και Σπυρίδων-Άδωνι να δώσουν το παράδειγμα.

Achristect
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 01 Μάιος 2019, 19:56

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Achristect » 20 Αύγ 2022, 17:59

Στην πράξη πάντως ο νεοελληνας διατρεχει μικρότερο κίνδυνο αλλοίωσης των συνηθειων και αξιών του, ακόμα και στην περίπτωση που γίνουμε νέα οθωμανικη αυτοκρατορία με λιγο από Πακιστάν και βόρεια Αφρική. Θα πάει ξέρω γω 30-40 χρονάκια πισω, ίσως αρέσει κιόλας σε κάποιους νοσταλγους.

Τους βορειοευρωπαίους λυπάμαι περισσότερο που τους βαζεις σε λάθος κάδο την ανακύκλωση ή κάνεις κοπλιμεντο σε γυναίκα και βγάζουν σπυρακια. Προφανώς αυτοί θα πρέπει να πάρουν πιο σκληρά μέτρα...

Σε κάθε περίπτωση πάντως κι εγω ομολογουμενως δεν ψήνομαι να πεθάνω για μερικά ναυτικα μίλια, θα προτιμούσα μια καλύτερη λύση και εναν λιγότερο ηρωικο θανατο.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 20 Αύγ 2022, 18:01

SUV έγραψε:
20 Αύγ 2022, 15:45
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
20 Αύγ 2022, 15:41
SUV έγραψε:
20 Αύγ 2022, 15:40
Γι αυτό μόνο ένας πόλεμος θα μας σώσει
Δυστυχώς
Είναι διατεθειμένος να κάνω πολλούς απογόνους . Ενδιαφέρον για συμμετοχή δεν βλέπω . :102:
Εγώ σου εύχομαι πάντως, καλή τύχη :wave:
Σε ευχαριστώ να είσαι καλά !!!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17009
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 18:09

Achristect έγραψε:
20 Αύγ 2022, 17:59
Στην πράξη πάντως ο νεοελληνας διατρεχει μικρότερο κίνδυνο αλλοίωσης των συνηθειων και αξιών του, ακόμα και στην περίπτωση που γίνουμε νέα οθωμανικη αυτοκρατορία με λιγο από Πακιστάν και βόρεια Αφρική. Θα πάει ξέρω γω 30-40 χρονάκια πισω, ίσως αρέσει κιόλας σε κάποιους νοσταλγους.

Τους βορειοευρωπαίους λυπάμαι περισσότερο που τους βαζεις σε λάθος κάδο την ανακύκλωση ή κάνεις κοπλιμεντο σε γυναίκα και βγάζουν σπυρακια. Προφανώς αυτοί θα πρέπει να πάρουν πιο σκληρά μέτρα...

Σε κάθε περίπτωση πάντως κι εγω ομολογουμενως δεν ψήνομαι να πεθάνω για μερικά ναυτικα μίλια, θα προτιμούσα μια καλύτερη λύση και εναν λιγότερο ηρωικο θανατο.
θα βαλω την χοβολη μπροστα να ψησω καιφε αραβικον και θα μαζευτουνε τα ζουδια απο μοναχα τους... ειναι διαχειρίσιμα στην παραδοση μας...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Αύγ 2022, 21:29

George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:35
stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:03
George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:01


Ενώ το ξεκινάς με το "άλλο εννοουσα" καταλήγεις πάλι στο συμπέρασμα "όσοι είναι στα σύνορα είναι πατριώτες οι άλλοι είναι στη φαντασία τους μονο".
Σωστά.
Πώς αλλιώς μπορεί να βιώνεις αγάπη για έναν τόπο που δεν έζησες;

Δεν είναι κακό. Είναι απλά μία άλλη μορφή πατριωτισμού που εξαρτάται από το φαντασιακό πλαίσιο κι όχι από βιώματα.
Πχ. στεναχωριέμαι για τους ουκρανούς, αλλά η στεναχώρια μου δεν πλησιάζει καν τη στεναχώρια των ουκρανών από την εισβολή που δέχτηκαν.
Δλδ εγώ που μένω στην Καλαμάτα είμαι λιγότερο πατριώτης από αυτόν που μένει στη Χίο επειδή είμαι μακριά από το υποτιθέμενο θέατρο της σύγκρουσης?
Ναι.
Σε ενδεχόμενο εισβολής της Τουρκίας στη Χίο, είσαι λιγότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που κινδυνεύει να χάσει άμεσα, τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το σπίτι του, το βιός του.

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Αύγ 2022, 21:41

Scouser έγραψε:
20 Αύγ 2022, 00:04
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2022, 00:02
Scouser έγραψε:
19 Αύγ 2022, 23:31
Υπάρχει πάντως ένα ζήτημα με τον ορισμό της ''νίκης'' που φαντάζονται ορισμένοι, οι οποίοι ας πούμε έχουν πειστεί ότι αυτή τη στιγμή η Ουκρανία κερδίζει τον πόλεμο. :roll:
Νίκη για την Ελλάδα σημαίνει:
12 μίλια χωρικά ύδατα.
ΑΟΖ με βάση το δίκαιο της θάλασσας.
Απόσυρση του Τουρκικού στρατού από την Κύπρο.
Οτιδήποτε πέρα από αυτά, πχ Ίμβρο, Τένεδο.

Αν κάποιοι καταλαβαίνουν σαν νίκη ότι τους εμποδίσαμε να μπουν στην Ελλάδα να το μελετήσουν λίγο καλύτερα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι ακόμα και σε περίπτωση που το οτιδήποτε συμβεί με την Τουρκία έχει θετική κατάληξη για εμάς, η πολιτική ηγεσία δεν πρόκειται να επιδιώξει τίποτα από όλα αυτά.
Τοτε καλυτερα να κερδισει η Τουρκια και να ξεφορτωθουμε τους ανθελληνες πολιτικους.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10593
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 20 Αύγ 2022, 21:45

Υπάρχει η περίπτωση να χάσει η Ελλάδα τον πόλεμο αλλά να μην τον κερδίσει η Τουρκία.Ιδιως εάν αποφασίσουν ΝΑΤΟ και ΕΕ ότι το Ανατολικό Αιγαίο είναι γκρίζα ουδέτερη ζώνη.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27675
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Αύγ 2022, 21:50

stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:29
George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:35
stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:03


Σωστά.
Πώς αλλιώς μπορεί να βιώνεις αγάπη για έναν τόπο που δεν έζησες;

Δεν είναι κακό. Είναι απλά μία άλλη μορφή πατριωτισμού που εξαρτάται από το φαντασιακό πλαίσιο κι όχι από βιώματα.
Πχ. στεναχωριέμαι για τους ουκρανούς, αλλά η στεναχώρια μου δεν πλησιάζει καν τη στεναχώρια των ουκρανών από την εισβολή που δέχτηκαν.
Δλδ εγώ που μένω στην Καλαμάτα είμαι λιγότερο πατριώτης από αυτόν που μένει στη Χίο επειδή είμαι μακριά από το υποτιθέμενο θέατρο της σύγκρουσης?
Ναι.
Σε ενδεχόμενο εισβολής της Τουρκίας στη Χίο, είσαι λιγότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που κινδυνεύει να χάσει άμεσα, τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το σπίτι του, το βιός του.

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.
Kαι ξαναρωτά για τρίτη φορά. Το 1940 οι Πελοπονησιοι του 9ου Συνταγματος π.χ. ήταν λιγότερο πατριώτες από τους Ηπειρωτες της 8ης Μεραρχιας?

Ναι ή όχι? Τους ένοιαζε λιγότερο ή εισβολή της Ιταλίας από την Ήπειρο μιας και η Πελοπόννησος ήταν μακριά?


Και στο φινάλε όσο Ελληνες είναι οι Χιώτες άλλο τόσο είμαι κι εγώ.

Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει λιγότερο αν κάτι τους συμβεί?


Ίσα ίσα το αντίθετο θα πρεπε να λες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Αύγ 2022, 00:11

George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:50
stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:29
George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 10:35


Δλδ εγώ που μένω στην Καλαμάτα είμαι λιγότερο πατριώτης από αυτόν που μένει στη Χίο επειδή είμαι μακριά από το υποτιθέμενο θέατρο της σύγκρουσης?
Ναι.
Σε ενδεχόμενο εισβολής της Τουρκίας στη Χίο, είσαι λιγότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που κινδυνεύει να χάσει άμεσα, τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το σπίτι του, το βιός του.

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.
Kαι ξαναρωτά για τρίτη φορά. Το 1940 οι Πελοπονησιοι του 9ου Συνταγματος π.χ. ήταν λιγότερο πατριώτες από τους Ηπειρωτες της 8ης Μεραρχιας?

Ναι ή όχι? Τους ένοιαζε λιγότερο ή εισβολή της Ιταλίας από την Ήπειρο μιας και η Πελοπόννησος ήταν μακριά?
Σου έγραψα τι ισχύει. Δεν θα με ρωτάς για κάθε χωριό ξεχωριστά.
Γίνεσαι κουραστικός.

Κανείς δεν είναι περισσότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που υπερασπίζεται τη γη του, την οικογένειά του.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27675
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Αύγ 2022, 00:48

stavmanr έγραψε:
21 Αύγ 2022, 00:11
George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:50
stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:29


Ναι.
Σε ενδεχόμενο εισβολής της Τουρκίας στη Χίο, είσαι λιγότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που κινδυνεύει να χάσει άμεσα, τα παιδιά του, τη γυναίκα του, το σπίτι του, το βιός του.

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.
Kαι ξαναρωτά για τρίτη φορά. Το 1940 οι Πελοπονησιοι του 9ου Συνταγματος π.χ. ήταν λιγότερο πατριώτες από τους Ηπειρωτες της 8ης Μεραρχιας?

Ναι ή όχι? Τους ένοιαζε λιγότερο ή εισβολή της Ιταλίας από την Ήπειρο μιας και η Πελοπόννησος ήταν μακριά?
Σου έγραψα τι ισχύει. Δεν θα με ρωτάς για κάθε χωριό ξεχωριστά.
Γίνεσαι κουραστικός.

Κανείς δεν είναι περισσότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που υπερασπίζεται τη γη του, την οικογένειά του.
Γιατί όλοι οι άλλοι τι υπερασπιζονται νομιζεις? Δεν υπεραπιζονται γη και οικογένειες? Τι σημασία έχει αν είναι δική του περιουσία η αλλουνού? Ελληνικό έδαφος δεν είναι? Δεν πρέπει να υπερασπιστεί? Και στο φινάλε αν δεν κάνεις κάτι κι εσύ για να σταματήσεις τον εχθρό που έχει εισβάλλει στα χωράφια του γείτονα τότε θα είσαι το επόμενο θύμα του.

Εκτός και αν θεωρείς τη Λέσβο π.χ. ως κάτι ξένο ως προς την υπόλοιπη χωρα.

Προφανώς όμως τι κάθομαι και μιλάω μαζί σου? Αφού αμα προκύψει τέτοιο ζήτημα εσύ μάλλον θα είσαι στο πρώτο καραβάνι προσφύγων αντί να πολεμήσεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Αύγ 2022, 11:31

George_V έγραψε:
21 Αύγ 2022, 00:48
stavmanr έγραψε:
21 Αύγ 2022, 00:11
George_V έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:50


Kαι ξαναρωτά για τρίτη φορά. Το 1940 οι Πελοπονησιοι του 9ου Συνταγματος π.χ. ήταν λιγότερο πατριώτες από τους Ηπειρωτες της 8ης Μεραρχιας?

Ναι ή όχι? Τους ένοιαζε λιγότερο ή εισβολή της Ιταλίας από την Ήπειρο μιας και η Πελοπόννησος ήταν μακριά?
Σου έγραψα τι ισχύει. Δεν θα με ρωτάς για κάθε χωριό ξεχωριστά.
Γίνεσαι κουραστικός.

Κανείς δεν είναι περισσότερο πατριώτης από τον άνθρωπο που υπερασπίζεται τη γη του, την οικογένειά του.
Γιατί όλοι οι άλλοι τι υπερασπιζονται νομιζεις? Δεν υπεραπιζονται γη και οικογένειες? Τι σημασία έχει αν είναι δική του περιουσία η αλλουνού? Ελληνικό έδαφος δεν είναι? Δεν πρέπει να υπερασπιστεί? Και στο φινάλε αν δεν κάνεις κάτι κι εσύ για να σταματήσεις τον εχθρό που έχει εισβάλλει στα χωράφια του γείτονα τότε θα είσαι το επόμενο θύμα του.
Έγραψα ποτέ ότι και οι άλλοι δεν είναι πατριώτες;
Σοβαρέψου. Κυνηγάς την ουρά σου.

Απλά είναι τραγελαφικό να είσαι πχ. εβρίτης και να σου κάνει μαθήματα πατριωτισμού και προστασίας των συνόρων, ένας άνθρωπος που μένει στη Σπάρτη.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 21 Αύγ 2022, 12:10

stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:29

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.
Έχεις βρει τρόπο να τα ζυγίζεις;
Το ζητούμενο δεν είναι το περισσότερο αλλά αν κάποιος νοιαζεται πραγματικά για την χώρα συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί θα κερδίσουμε έναν ενδεχόμενο πόλεμο με την Τουρκία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Αύγ 2022, 12:11

Chainis έγραψε:
21 Αύγ 2022, 12:10
stavmanr έγραψε:
20 Αύγ 2022, 21:29

Δεν πρόκειται να με πείσεις ότι μπορεί εσύ να νοιάζεσαι περισσότερο για την ελευθερία της Χίου από τους χιώτες.
Έχεις βρει τρόπο να τα ζυγίζεις;
Το ζητούμενο δεν είναι το περισσότερο αλλά αν κάποιος νοιαζεται πραγματικά για την χώρα συνολικά.
Ποιος μπορεί να νοιάζεται περισσότερο για μία πιθανή εισβολή από την Τουρκία στον Έβρο: ο καλαματιανός ή ο εβρίτης;
Πώς το κόβεις;
Ποιες είναι οι προτεραιότητές τους;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών