Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:10

Θα συμπληρώσω ότι ο Έλληνας που υπήρξε ένα από τα σημεία αναφοράς του Καζαντζάκη ήταν ο Σικελιανός και ότι υπήρξε όντως ζωτικό πλήγμα γι' αυτόν ο θάνατος του. Με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τις απόψεις του, τα τελευταία χρόνια της ζωής του.


Οκ, αυτό το έγραψα πριν δω το ποστ του ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΥ. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 25 Αύγ 2022, 15:16

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:07
Μια που είχα ανάλογη με του Βάρναλη αίσθηση όταν διάβαζα Καζαντζάκη, ας τον παραθέσω που τα λέει πολύ καλύτερα από μένα βέβαια:
Δεν είναι μια "κριτική" χωρίς πρόσημο.
Οι δυο τους είχαν μακρόχρονη και βαθύτερη σχέση και τα αλληλοκαρφώματα πήγαιναν κι έρχονταν.
Από θαυμασμό, ζήλια, πείραγμα, αγανάκτηση; Όλα μαζί ίσως. Τα μεγάλα Εγώ έτσι είναι πάντα όταν βρεθούν κοντά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:18

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:07
Ο Γκαίτε στις συνομιλίες του με τον Έκκερμαν ομολογεί, πώς, όσα κομμάτια του «Φάουστ» τα ‘γραψ’ εμπνευσμένος και μονορούφι, είναι πολύ ωραιότερα απ’ όσα τα σκέφτηκε πολύ και δυσκολεύτηκε να τα γράψει.
Ίσως γι' αυτό ήταν από τους πρώτους που "αποθέωσαν" και έφεραν στα ευρωπαϊκά σαλόνια τα ελληνικά δημοτικά (ανώνυμα) τραγούδια και ειδικώς αυτά που είχαν αναφορές στο θάνατο.


ΥΓ. Δε νομίζω ότι αυτό είναι τελείως άσχετο με το θέμα, έτσι; :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:23

ethereal έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:16
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:07
Μια που είχα ανάλογη με του Βάρναλη αίσθηση όταν διάβαζα Καζαντζάκη, ας τον παραθέσω που τα λέει πολύ καλύτερα από μένα βέβαια:
Δεν είναι μια "κριτική" χωρίς πρόσημο.
Οι δυο τους είχαν μακρόχρονη και βαθύτερη σχέση και τα αλληλοκαρφώματα πήγαιναν κι έρχονταν.
Από θαυμασμό, ζήλια, πείραγμα, αγανάκτηση; Όλα μαζί ίσως. Τα μεγάλα Εγώ έτσι είναι πάντα όταν βρεθούν κοντά.
Καλά, αυτό δε λέει κάτι.

Υπήρχαν, υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν πολλά μεγάλα Εγώ, με μηδενική/μικρής διάρκειας επίδραση στο περιβάλλον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Αύγ 2022, 15:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2022, 15:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:50
ethereal έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:45
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:31
Από την άλλη έχω γράψει πως δεν είναι ανάγκη την αδυναμία ενός ανθρώπου να τοποθετηθεί ξεκάθαρα
πολιτικά απέναντι στα δρώμενα των καιρών του, να τη βάλομυμε ντε και καλά στα καλούπια κάποιων πνευματικών επιρροών.
Εγώ θα το έγραφα ότι οι πνευματικές του επιρροές ήταν τέτοιες που τον απέτρεψαν από μια ξεκάθαρη πολιτική τοποθέτηση απέναντι στα δρώμενα των καιρών του.
Και τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Να πάμε στη Χάγη;
Βασικά, είναι λάθος να εκλαμβάνεται ως αδυναμία του Καζαντζάκη ή του οποιουδήποτε, η οποιαδήποτε πολιτική θέση δεν συνάδει με τις επιλογές των σημερινών...σκεπτόμενων.

Γιατί κάπου χάνεται τελείως το μέτρο, έτσι;
Κοριτσάκι μου όμορφο, το μέτρο το έχεις καταπιεί γι' αυτό το έχεις χαμένο.
Μιλάς για καλούπια και αδυναμίες για τον Καζαντζάκη και τον οποιονδήποτε διαχρονικά, και πολύ καλά κάνεις και ορθώς, ενώ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ από τον συνομιλητή σου στο σήμερα και για να τον δεχθείς ως τέτοιον ΑΠΑΙΤΕΙΣ ενώ σου κάνει δεκάδες ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ προτάσεις να σου κάνει ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ προτάσεις γιατί λέει δεν υπάρχουν άλλες βιώσιμες από αυτήν των ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ απατεώνων της ΝΔ, κι όλα αυτά γιατί; για να τον δεχθείς σαν συνομιλητή; πρέπει να σου πει πιο συγκεκριμένο κόμμα θα γίνει ο επόμενος σωτήρας του έθνους;
Δεν υπάρχουν αυτά τα πράματα λαίμαι ρε. :lol:
Εφόσον δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, καν, αυτό δεν γίνεται να καταλάβεις το επίπεδό της γελοιότητας σου.
:102:
Η πλάκα δεν είναι ότι μετράει ο λόγος σου σε αυτά τα θέματά, δεν μετράει, είναι ότι νομίζεις ότι μας ενδιαφέρει κιόλα, οκ, έχει πλάκα να στα πετάμε στη μάπα όλα αυτά και να γελάμε αλλά μέχρι εκεί.
Για κάνε μας την χάρη λοιπόν.
:lol:

Με πολλή αγάπη ε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:34

sys3x έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:50
ethereal έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:45


Εγώ θα το έγραφα ότι οι πνευματικές του επιρροές ήταν τέτοιες που τον απέτρεψαν από μια ξεκάθαρη πολιτική τοποθέτηση απέναντι στα δρώμενα των καιρών του.
Και τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Να πάμε στη Χάγη;
Βασικά, είναι λάθος να εκλαμβάνεται ως αδυναμία του Καζαντζάκη ή του οποιουδήποτε, η οποιαδήποτε πολιτική θέση δεν συνάδει με τις επιλογές των σημερινών...σκεπτόμενων.

Γιατί κάπου χάνεται τελείως το μέτρο, έτσι;
Κοριτσάκι μου όμορφο, το μέτρο το έχεις καταπιεί γι' αυτό το έχεις χαμένο.
Μιλάς για καλούπια και αδυναμίες για τον Καζαντζάκη και τον οποιονδήποτε διαχρονικά, και πολύ καλά κάνεις και ορθώς, ενώ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ από τον συνομιλητή σου στο σήμερα και για να τον δεχθείς ως τέτοιον ΑΠΑΙΤΕΙΣ ενώ σου κάνει δεκάδες ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ προτάσεις να σου κάνει ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ προτάσεις γιατί λέει δεν υπάρχουν άλλες βιώσιμες από αυτήν την των ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ απατεώνων της ΝΔ, κι όλα αυτά γιατί; για να τον δεχθείς σαν συνομιλητή; πρέπει να σου πει πιο συγκεκριμένο κόμμα θα γίνει ο επόμενος σωτήρας του έθνους;
Δεν υπάρχουν αυτά τα πράματα λαίμαι ρε. :lol:
Εφόσον δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, καν, αυτό δεν γίνεται να καταλάβεις το επίπεδό της γελοιότητας σου.
:102:
Η πλάκα δεν είναι ότι μετράει ο λόγος σου σε αυτά τα θέματά, δεν μετράει, είναι ότι νομίζεις ότι μας ενδιαφέρει κιόλα, οκ, έχει πλάκα να στα πετάμε στη μάπα όλα αυτά και να γελάμε αλλά μέχρι εκεί.
Για κάνε μας την χάρη λοιπόν.
:lol:

Με πολλή αγάπη ε.
:D
Αγορίνα μου, κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν μίλησα εγώ για αδυναμίες του Καζαντζάκη. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Σε όλα τα σχόλια μου, στους επηρεασμούς του έχω αναφερθεί και τίποτα περισσότερο. Το πως εκλαμβάνει ο κάθε ένας το κάθε λογοτεχνικό, ποιητικό, φιλοσοφικό κείμενο και το απόσταγμα των εντυπώσεων του μετά από ένα χ χρονικό διάστημα, είναι άλλο θέμα.

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι βρίσκεσαι σε μια πολιτικού τύπου έξαρση και καλό είναι κάποια στιγμή να ξελαμπικάρεις.

Με ανταπόδοση αγάπης, ε.

Δεν το λέω ειρωνικά. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Αύγ 2022, 15:36

sys3x έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:23

Κοριτσάκι μου όμορφο, το μέτρο το έχεις καταπιεί γι' αυτό το έχεις χαμένο.
Ε το μαλάκα! :smt005: Πολύ δυνατό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2022, 15:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:34
sys3x έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:50


Βασικά, είναι λάθος να εκλαμβάνεται ως αδυναμία του Καζαντζάκη ή του οποιουδήποτε, η οποιαδήποτε πολιτική θέση δεν συνάδει με τις επιλογές των σημερινών...σκεπτόμενων.

Γιατί κάπου χάνεται τελείως το μέτρο, έτσι;
Κοριτσάκι μου όμορφο, το μέτρο το έχεις καταπιεί γι' αυτό το έχεις χαμένο.
Μιλάς για καλούπια και αδυναμίες για τον Καζαντζάκη και τον οποιονδήποτε διαχρονικά, και πολύ καλά κάνεις και ορθώς, ενώ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ από τον συνομιλητή σου στο σήμερα και για να τον δεχθείς ως τέτοιον ΑΠΑΙΤΕΙΣ ενώ σου κάνει δεκάδες ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ προτάσεις να σου κάνει ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ προτάσεις γιατί λέει δεν υπάρχουν άλλες βιώσιμες από αυτήν την των ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ απατεώνων της ΝΔ, κι όλα αυτά γιατί; για να τον δεχθείς σαν συνομιλητή; πρέπει να σου πει πιο συγκεκριμένο κόμμα θα γίνει ο επόμενος σωτήρας του έθνους;
Δεν υπάρχουν αυτά τα πράματα λαίμαι ρε. :lol:
Εφόσον δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, καν, αυτό δεν γίνεται να καταλάβεις το επίπεδό της γελοιότητας σου.
:102:
Η πλάκα δεν είναι ότι μετράει ο λόγος σου σε αυτά τα θέματά, δεν μετράει, είναι ότι νομίζεις ότι μας ενδιαφέρει κιόλα, οκ, έχει πλάκα να στα πετάμε στη μάπα όλα αυτά και να γελάμε αλλά μέχρι εκεί.
Για κάνε μας την χάρη λοιπόν.
:lol:

Με πολλή αγάπη ε.
:D
Αγορίνα μου, κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν μίλησα εγώ για αδυναμίες του Καζαντζάκη. Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Σε όλα τα σχόλια μου, στους επηρεασμούς του έχω αναφερθεί και τίποτα περισσότερο. Το πως εκλαμβάνει ο κάθε ένας το κάθε λογοτεχνικό, ποιητικό, φιλοσοφικό κείμενο και το απόσταγμα των εντυπώσεων του μετά από ένα χ χρονικό διάστημα, είναι άλλο θέμα.

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι βρίσκεσαι σε μια πολιτικού τύπου έξαρση και καλό είναι κάποια στιγμή να ξελαμπικάρεις.

Με ανταπόδοση αγάπης, ε.

Δεν το λέω ειρωνικά. :wink
Διάβασα τι έγραψες και με αφορμή ακριβώς αυτό που έγραψες έβαλα μερικές λέξεις στην σειρά και σου απάντησα.
Κανονικά θα έπρεπε όλοι να βρισκόμαστε σε αυτού του τύπου έξαρσης ειδικότερα με τα κέρατα που μας φορτώνουν οι κυβερνώντες ασχέτως τι έχουμε ψηφίσει ο καθένας, για να μην σου πω πως όσοι τους ψηφίσατε έχετε και έναν λόγο παραπάνω να αντιδράσετε αλλά μόνον, μόνον αν είστε πολίτες αυτού του τόπου κι όχι κομματική πελατεία.
Αχρείαστες αλλά ευπρόσδεκτες οι ευχές σου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:42

Και επειδή τσιγκλίζετε το γατίσιο :P πειρακτικό μου, θα συμπληρώσω κι αυτό.

Τη μεγαλύτερη συμβατότητα με τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους θα τη βρει κάποιος στους Γερμανούς φιλόσοφους.

Και ακριβώς γι' αυτό δεν βρίσκω παράλογο τον επηρεασμό του Καζαντζάκη από τον Νίτσε αλλά ως κάτι σχεδόν νομοτελειακό.



Ενστάσεις δεκτές.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:49

Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:36
sys3x έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:23

Κοριτσάκι μου όμορφο, το μέτρο το έχεις καταπιεί γι' αυτό το έχεις χαμένο.
Ε το μαλάκα! :smt005: Πολύ δυνατό.
Το σπέρμα της μαλακίας, είτε δυνατό είτε αδύνατο προκαλεί το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.



ΥΓ. Σας δίνω πάσα και για ατάκα. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7579
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Αύγ 2022, 15:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:42
Και επειδή τσιγκλίζετε το γατίσιο :P πειρακτικό μου, θα συμπληρώσω κι αυτό.

Τη μεγαλύτερη συμβατότητα με τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους θα τη βρει κάποιος στους Γερμανούς φιλόσοφους.

Και ακριβώς γι' αυτό δεν βρίσκω παράλογο τον επηρεασμό του Καζαντζάκη από τον Νίτσε αλλά ως κάτι σχεδόν νομοτελειακό.



Ενστάσεις δεκτές.
τοεχετεμαμησειεντελως μεταξυ σας ...στον νήμα και όσα έγραψε η γάλή δεν βρίσκω τίποτα που να μην ισχύει απόλυτα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2022, 15:57

nemo έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:42
Και επειδή τσιγκλίζετε το γατίσιο :P πειρακτικό μου, θα συμπληρώσω κι αυτό.

Τη μεγαλύτερη συμβατότητα με τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους θα τη βρει κάποιος στους Γερμανούς φιλόσοφους.

Και ακριβώς γι' αυτό δεν βρίσκω παράλογο τον επηρεασμό του Καζαντζάκη από τον Νίτσε αλλά ως κάτι σχεδόν νομοτελειακό.



Ενστάσεις δεκτές.
τοεχετεμαμησειεντελως μεταξυ σας ...στον νήμα και όσα έγραψε η γάλή δεν βρίσκω τίποτα που να μην ισχύει απόλυτα
Κι αυτό νομοτελειακό είναι. Κάτι σαν ενδογαμία, ενδογαμήσι κλπ

Πάντα προκύπτουν ευάλωτα τερατάκια από κάτι τέτοια. Από την κορυφή μέχρι την τέρμα βάση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 25 Αύγ 2022, 15:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:42
Και επειδή τσιγκλίζετε το γατίσιο :P πειρακτικό μου, θα συμπληρώσω κι αυτό.

Τη μεγαλύτερη συμβατότητα με τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους θα τη βρει κάποιος στους Γερμανούς φιλόσοφους.

Και ακριβώς γι' αυτό δεν βρίσκω παράλογο τον επηρεασμό του Καζαντζάκη από τον Νίτσε αλλά ως κάτι σχεδόν νομοτελειακό.



Ενστάσεις δεκτές.
Επ ουδενί. Ιδιαίτερα με το Νίτσε που θεωρεί τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη παρακμή είναι σουρεαλιστικός ο ισχυρισμός.
Z

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 25 Αύγ 2022, 16:01

Από το πώς κατέληξε και τούτο το νήμα, βρίσκω πιο ενδιαφέρον και κοντύτερα στις ανησυχίες του νηματοθέτη, αυτό:
☭ Ο Καζαντζάκης, ο κομμουνιστής ☭
Μάλλον επειδή ήταν πιο βραχύ και δεν συμμετείχαμε κάποιοι άσχετοι.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εθνικοσοσιαλισμός και Νίκος Καζαντζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Αύγ 2022, 16:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 14:28
Και για να το κάνω πιο σαφές, επειδή παίζει και ισοπέδωση σε κάποιες έννοιες, σύγκρινε τη δυναμική των αντισυμβατικών χαρακτήρων του Καζαντζάκη με όσους δηλώνουν αντισυμβατικοί :) σήμερα.
Μπαρδό!; Πως θα συγκρίνεις κάτι τέτοιο; Η λέξη σύγκριση δε σου πάει το μυαλό στην εύρεση και τέλος πάντων στην ύπαρξη κριτηρίων; παραγόντων, μεταβλητών; Τους έχεις προσυνεννοηθεί με τον άλλον που του ζητάς να συγκρίνει; Ή θεωρείς ότι ο άλλος αυτόματα θα έχει τα δικά σου κριτήρια και ακριβώς τον ίδιο προσανατολισμό; Πολύ μπακάλικα μας τα λες ρε θεια :102: Βέβαια σε αδικεί το ύφος τώρα. Θα έπρεπε να σου εκφράσω το θαυμασμό μου που ξέρεις όλους τους αντισυμβατικούς του κόσμου και γνωρίζεις υπό ποίες συνθήκες είναι όλοι ό,τι ακριβώς είναι. Πρικσπέρτ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών