Hellinikon Complex

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 21:06

gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:57
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:54
Υποχρέωση δεν υπάρχει, αλλά όλα τα σημαντικά projects ανακοινώνονται και αυτό που παρατηρείς, Lepο, είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά αναφορά για μεγάλα έργα μετά τον Απρίλιο, αλλά δεν υπάρχει και καμμιά αναφορά στην όποια ανάμειξη της εταιρείας πριν. Στα press releases εμφανίζεται μόνο ό,τι θεωρείται αρκετά σημαντικό, όχι κάθε μια από τις χιλιάδες δραστηριότητες της εταιρείας.

Αυτό που μάλλον δεν καταλαβαίνει ο gassim είναι πως δεν λέω ότι βρήκε η κυβέρνηση ένα όνομα και το κότσαρε στο project-φάντασμα, η ανάμειξη της εταιρείας είναι αληθινή. Δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τέτοια επίπεδα μαλακίας στην κυβέρνηση. Αλλά η ανάμειξή της είναι επουσιώδης, το όνομα χρησιμοποιείται απλά ως διαφήμιση από τον Άδωνη και τα μήντια που έχει χρηματοδοτήσει η κυβέρνηση για να την διαφημίζουν. Το πολύ που μπορεί να έχει κάνει είναι συμβουλευτική πάνω σε προκαταρκτικές μελέτες και ίσως συζητήσεις για κατασκευή, αλλά εννοείται πως δεν έχει υπογραφεί τίποτα. Οτιδήποτε άλλο σημαντικότερα θα εμφανιζόταν στα press releases· ειδικά η υπογραφή συμβάσεων για ένα έργο πολλών εκατομμυρίων.
Ναι αλλά μην με λες ανάγωγο όταν δεν σου απαντάω, μου ζήτησες press releases απο τις κατασκευαστικές εταιρείες. Σου τα δείχνω και πάλι πουλάς τρελίτσα. Κάποια στιγμή θα σταματάνε και οι άνθρωποι να ασχολούνται με τις λόξες σου.
Press releases από την εταιρεία σου ζήτησα και δεν μου έφερες, πράγμα λογικό γιατί δεν υπάρχει. Μου έφερες μερικά άσχετα press releases από άλλες εταιρείες που περιέχουν πολλά "θα" αλλά καμμιά αναφορά για συμβόλαια και χρονοδιαγράμματα και δεν έχεις καμμιά δικαιολογία γιατί σού έδειξα πώς ακριβώς είναι ένα αληθινό press release που μιλάει για συμβάσεις κατασκευής.

Αυτό που είπα ανάγωγο, δε, δεν είναι η μη απάντηση. Δεν θα σε έλεγα ανάγωγο επειδή δεν απάντησες καθόλου. Ανάγωγο είναι να απαντήσεις "ναι, καλά" ή οτιδήποτε παραπλήσιο απέναντι σε συζήτηση και μάλιστα με δεδομένα. Όταν σου ζήτησα δεδομένα απάντησες στην ουσία "ό,τι πεις". Αν δεν απαντούσες τίποτα δεν θα είχα θέμα.

Περιμένω ακόμα press release της εταιρείας που πιο πίσω είπες ότι θα κατασκευάσει τον Marina Tower.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Αύγ 2022, 21:10

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2022, 17:34
.


Για το Κώστα Ναβαρίνιο είχα διαβάσει οτι χρειάστηκαν 3.000 υπογραφές των Δημόσιων μπουρδελοΦορέων..... :blm:


Μήπως φταίνε οι Δημόσιοι Φορείς που τα πάντα καθυστερούν στο μπουρδέλο μας ;;;


Γιατί σε άλλα μπουρδέλα που έχω επισκεφθει οι Δημόσιες πουτάνες δουλεύουν 24 το 24ωρο..... :102:


.
Εκτος απο τις 3000 υπογραφες χρειαζονται και 15 δις τα οποια κανεις επενδυτης δε βαζει για το... καλυτερο οικοπεδο της ευρωπης :smt005:
Εκει σκαλωνει το πραμα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 21:21

Leporello έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:00
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:54
Υποχρέωση δεν υπάρχει, αλλά όλα τα σημαντικά projects ανακοινώνονται και αυτό που παρατηρείς, Lepο, είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά αναφορά για μεγάλα έργα μετά τον Απρίλιο, αλλά δεν υπάρχει και καμμιά αναφορά στην όποια ανάμειξη της εταιρείας πριν. Στα press releases εμφανίζεται μόνο ό,τι θεωρείται αρκετά σημαντικό, όχι κάθε μια από τις χιλιάδες δραστηριότητες της εταιρείας.

Αυτό που μάλλον δεν καταλαβαίνει ο gassim είναι πως δεν λέω ότι βρήκε η κυβέρνηση ένα όνομα και το κότσαρε στο project-φάντασμα, η ανάμειξη της εταιρείας είναι αληθινή. Δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τέτοια επίπεδα μαλακίας στην κυβέρνηση. Αλλά η ανάμειξή της είναι επουσιώδης, το όνομα χρησιμοποιείται απλά ως διαφήμιση από τον Άδωνη και τα μήντια που έχει χρηματοδοτήσει η κυβέρνηση για να την διαφημίζουν. Το πολύ που μπορεί να έχει κάνει είναι συμβουλευτική πάνω σε προκαταρκτικές μελέτες και ίσως συζητήσεις για κατασκευή, αλλά εννοείται πως δεν έχει υπογραφεί τίποτα. Οτιδήποτε άλλο σημαντικότερα θα εμφανιζόταν στα press releases· ειδικά η υπογραφή συμβάσεων για ένα έργο πολλών εκατομμυρίων.
Αρα επιμένεις, ότι από τον Απρίλιο δεν έχει υπογράψει καμμία σημαντική σύμβαση, πουθενά στον κόσμο. Και ότι πέρσυ είχε υπογράψει 1-2 παρά το γεγονός ότι έκανε τζίρο 12,8 δις. Μπορεί βέβαια να έχει τερατώδες backlog αλλά αν πάει με τέτοιο ρυθμό στις νέες συμβάσεις, μάλλον πάει γιά κλείσιμο.
Δεν συμβαίνει κάθε μέρα να υπογράφεις συμβάσεις δισεκατομμυρίων, αλλά μιλάμε για μια μεγάλη εταιρεία και κάθε μεγάλη κατασκευαστική τρέχει ανά πάσα στιγμή εκατοντάδες ως χιλιάδες μικρά project. Φυσικά και έχει τζίρο δισεκατομμυρίων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7776
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Αύγ 2022, 21:22

hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:06
gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:57
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:54
Υποχρέωση δεν υπάρχει, αλλά όλα τα σημαντικά projects ανακοινώνονται και αυτό που παρατηρείς, Lepο, είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά αναφορά για μεγάλα έργα μετά τον Απρίλιο, αλλά δεν υπάρχει και καμμιά αναφορά στην όποια ανάμειξη της εταιρείας πριν. Στα press releases εμφανίζεται μόνο ό,τι θεωρείται αρκετά σημαντικό, όχι κάθε μια από τις χιλιάδες δραστηριότητες της εταιρείας.

Αυτό που μάλλον δεν καταλαβαίνει ο gassim είναι πως δεν λέω ότι βρήκε η κυβέρνηση ένα όνομα και το κότσαρε στο project-φάντασμα, η ανάμειξη της εταιρείας είναι αληθινή. Δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τέτοια επίπεδα μαλακίας στην κυβέρνηση. Αλλά η ανάμειξή της είναι επουσιώδης, το όνομα χρησιμοποιείται απλά ως διαφήμιση από τον Άδωνη και τα μήντια που έχει χρηματοδοτήσει η κυβέρνηση για να την διαφημίζουν. Το πολύ που μπορεί να έχει κάνει είναι συμβουλευτική πάνω σε προκαταρκτικές μελέτες και ίσως συζητήσεις για κατασκευή, αλλά εννοείται πως δεν έχει υπογραφεί τίποτα. Οτιδήποτε άλλο σημαντικότερα θα εμφανιζόταν στα press releases· ειδικά η υπογραφή συμβάσεων για ένα έργο πολλών εκατομμυρίων.
Ναι αλλά μην με λες ανάγωγο όταν δεν σου απαντάω, μου ζήτησες press releases απο τις κατασκευαστικές εταιρείες. Σου τα δείχνω και πάλι πουλάς τρελίτσα. Κάποια στιγμή θα σταματάνε και οι άνθρωποι να ασχολούνται με τις λόξες σου.
Press releases από την εταιρεία σου ζήτησα και δεν μου έφερες, πράγμα λογικό γιατί δεν υπάρχει. Μου έφερες μερικά άσχετα press releases από άλλες εταιρείες που περιέχουν πολλά "θα" αλλά καμμιά αναφορά για συμβόλαια και χρονοδιαγράμματα και δεν έχεις καμμιά δικαιολογία γιατί σού έδειξα πώς ακριβώς είναι ένα αληθινό press release που μιλάει για συμβάσεις κατασκευής.

Αυτό που είπα ανάγωγο, δε, δεν είναι η μη απάντηση. Δεν θα σε έλεγα ανάγωγο επειδή δεν απάντησες καθόλου. Ανάγωγο είναι να απαντήσεις "ναι, καλά" ή οτιδήποτε παραπλήσιο απέναντι σε συζήτηση και μάλιστα με δεδομένα. Όταν σου ζήτησα δεδομένα απάντησες στην ουσία "ό,τι πεις". Αν δεν απαντούσες τίποτα δεν θα είχα θέμα.

Περιμένω ακόμα press release της εταιρείας που πιο πίσω είπες ότι θα κατασκευάσει τον Marina Tower.
Έχω παραθέσει παραπάνω press releases απο τρεις εταιρείες και σχήματα που συμμετέχουν στο έργο, μεταξύ των οποίων και η bouygues.
Ο δε Άβακας, έχει στήσει έργοτάξιο, έχει φέρει μπουλντόζες και έχει αρχίσει να σκάβει για την υπογειοποίηση της Λ. Ποσειδώνος.

Φαντάζομαι οτι ο ισχυρισμός σου οτι καμία κατασκευαστική εταιρεία δεν έχει εκφράσει σοβαρό ενδιαφέρον για το έργο έχει καταρριφθεί και τώρα μπαίνουμε σε hellegenne mode όπου θα αρχίσεις να ζητάς συγκεκριμένα έγγραφα, σε συγκεκριμένες σελίδες, ίσως αργότερα συγκεκριμένες λέξεις κτλ.
Συγχώρα με αλλά δεν μπορώ να μπω σε αυτή την διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 21:28

Μην μπεις. Αλλά κάνε μας την χάρη να μην ανεβάζεις και βίντεο που δείχνουν το Ελληνικό στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν όταν το εγκατέλειψαν με τίτλους "ανάπλαση".

Το ότι φαντάζεσαι πως έχει καταρριφθεί η πραγματικότητα πως καμμιά εταιρεία δεν έχει εκφράσει σοβαρό ενδιαφέρον, δείχνει απλά ότι έχεις μεγάλη φαντασία και το μόνο πράγμα στο οποίο το στηρίζεις είναι διαφημιστικά κείμενα και μια μπουλντόζα που παράτησε ο Μπάμπης εκεί, αντί το μόνο πραγματολογικό δεδομένο: συμβόλαια και αληθινή κατασκευή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7776
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Αύγ 2022, 21:39

hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:28
Μην μπεις. Αλλά κάνε μας την χάρη να μην ανεβάζεις και βίντεο που δείχνουν το Ελληνικό στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν όταν το εγκατέλειψαν με τίτλους "ανάπλαση".

Το ότι φαντάζεσαι πως έχει καταρριφθεί η πραγματικότητα πως καμμιά εταιρεία δεν έχει εκφράσει σοβαρό ενδιαφέρον, δείχνει απλά ότι έχεις μεγάλη φαντασία και το μόνο πράγμα στο οποίο το στηρίζεις είναι διαφημιστικά κείμενα και μια μπουλντόζα που παράτησε ο Μπάμπης εκεί, αντί το μόνο πραγματολογικό δεδομένο: συμβόλαια και αληθινή κατασκευή.
Εσυ ως μηχανικός και ιδιοκτήτης κατασκευαστικής εταιρείας, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς βλέπουμε στις παρακάτω φωτογραφίες; :


Εικόνα

Εικόνα

Απο αυτή την φωτό, βλέπεις κάποια διαφορά;


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14161
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 25 Αύγ 2022, 22:10

hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:21
Leporello έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:00
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:54
Υποχρέωση δεν υπάρχει, αλλά όλα τα σημαντικά projects ανακοινώνονται και αυτό που παρατηρείς, Lepο, είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά αναφορά για μεγάλα έργα μετά τον Απρίλιο, αλλά δεν υπάρχει και καμμιά αναφορά στην όποια ανάμειξη της εταιρείας πριν. Στα press releases εμφανίζεται μόνο ό,τι θεωρείται αρκετά σημαντικό, όχι κάθε μια από τις χιλιάδες δραστηριότητες της εταιρείας.

Αυτό που μάλλον δεν καταλαβαίνει ο gassim είναι πως δεν λέω ότι βρήκε η κυβέρνηση ένα όνομα και το κότσαρε στο project-φάντασμα, η ανάμειξη της εταιρείας είναι αληθινή. Δεν έχουν φτάσει ακόμα σε τέτοια επίπεδα μαλακίας στην κυβέρνηση. Αλλά η ανάμειξή της είναι επουσιώδης, το όνομα χρησιμοποιείται απλά ως διαφήμιση από τον Άδωνη και τα μήντια που έχει χρηματοδοτήσει η κυβέρνηση για να την διαφημίζουν. Το πολύ που μπορεί να έχει κάνει είναι συμβουλευτική πάνω σε προκαταρκτικές μελέτες και ίσως συζητήσεις για κατασκευή, αλλά εννοείται πως δεν έχει υπογραφεί τίποτα. Οτιδήποτε άλλο σημαντικότερα θα εμφανιζόταν στα press releases· ειδικά η υπογραφή συμβάσεων για ένα έργο πολλών εκατομμυρίων.
Αρα επιμένεις, ότι από τον Απρίλιο δεν έχει υπογράψει καμμία σημαντική σύμβαση, πουθενά στον κόσμο. Και ότι πέρσυ είχε υπογράψει 1-2 παρά το γεγονός ότι έκανε τζίρο 12,8 δις. Μπορεί βέβαια να έχει τερατώδες backlog αλλά αν πάει με τέτοιο ρυθμό στις νέες συμβάσεις, μάλλον πάει γιά κλείσιμο.
Δεν συμβαίνει κάθε μέρα να υπογράφεις συμβάσεις δισεκατομμυρίων, αλλά μιλάμε για μια μεγάλη εταιρεία και κάθε μεγάλη κατασκευαστική τρέχει ανά πάσα στιγμή εκατοντάδες ως χιλιάδες μικρά project. Φυσικά και έχει τζίρο δισεκατομμυρίων.
Ναι, αλλά γιά να κάνει τον τζίρο των δισεκατομυρίων, θα πρέπει να έχει υπογράψει και κάποιο σημαντικό project αυτό τον χρόνο, έτσι δεν είναι; Τέτοιο όμως δεν εμφανίζεται. Από το γεγονός ότι τέτοιο project δεν εμφανίζεται επομένως, δεν μπορούμε να συμπεράνουμε και ότι δεν υπάρχει. Με την ίδια λογική, το γεγονός ότι δεν εμφανίζεται το έργο του Ελληνικού, δεν μας επιτρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν έχει υπογραφεί τίποτα σχετικό.

Δεν ξέρω, εσύ όντας ιδιοκτήτης κατασκευαστκής εταιρείας, μπορεί να έχεις ειδική πληροφόρηση και όντως να μην έχει υπογραφεί τίποτα. Αυτό όμως που έφερες σαν επιχείρημα, σίγουρα δεν μετράει.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 22:49

Μα δεν υπάρχουν πουθενά συμβόλαια. Όσο για την εταιρεία, αναφέρονται projects που υπογράφηκαν φέτος, άσχετα αν ήταν συμφωνημένα από πριν ή όχι. Σε μεγάλες κατασκευές οι αρχικές υπογραφές είναι μνημονιακές. Αφορούν δεσμεύσεις και προθέσεις συνεργασίας, αλλά δεν καταλήγουν πάντα σε υπογραφή τελικών συμβάσεων κατασκευής. Ξέρεις πόσες τέτοιες υπογραφές έπεσαν πριν την τελική σύμβαση κατασκευής του νέου WTC;

Το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου της εν λόγω κατασκευής -και των περισσότερων ίδιου μεγέθους- είναι συνήθως residential κατασκευές (οι περισσότερες στην Γαλλία), ανακαινίσεις και αναδιαμορφώσεις. Μιλάμε για εταιρεία που δραστηριοποιείται σε δεκάδες χώρες (πάνω από 50) και έχει χιλιάδες εργαζομένους. Δεν στηρίζεται στην ανάθεση μερικών μεγαλοκατασκευών, πόσο μάλλον αν είναι να συζητάει γι' αυτές με τα χρόνια, όπως γίνεται στο Ελληνικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 22:54

gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:39
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:28
Μην μπεις. Αλλά κάνε μας την χάρη να μην ανεβάζεις και βίντεο που δείχνουν το Ελληνικό στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν όταν το εγκατέλειψαν με τίτλους "ανάπλαση".

Το ότι φαντάζεσαι πως έχει καταρριφθεί η πραγματικότητα πως καμμιά εταιρεία δεν έχει εκφράσει σοβαρό ενδιαφέρον, δείχνει απλά ότι έχεις μεγάλη φαντασία και το μόνο πράγμα στο οποίο το στηρίζεις είναι διαφημιστικά κείμενα και μια μπουλντόζα που παράτησε ο Μπάμπης εκεί, αντί το μόνο πραγματολογικό δεδομένο: συμβόλαια και αληθινή κατασκευή.
Εσυ ως μηχανικός και ιδιοκτήτης κατασκευαστικής εταιρείας, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς βλέπουμε στις παρακάτω φωτογραφίες; :


[img]https://i.postimg.cc/rmHkDH8d/E911 ... .png[/img]

[img]https://i.postimg.cc/J79sg6b4/C0-A ... .png[/img]

Απο αυτή την φωτό, βλέπεις κάποια διαφορά;


[img]https://i.postimg.cc/c1mnKMYs/CC52 ... .jpg[/img]
Κατεδαφίσεις και χωματουργικές εργασίες. Κλάιν δηλαδή. Κάπως έτσι ήταν και η τρύπα του Κούβελα. Την θυμάσαι; Πες μου τι σχέση έχει εκείνη η τρύπα με το σημερινό μετρό, που επίσης είναι έργο παγωμένο στο χρόνο. Η απάντηση είναι "καμμία". Το μετρό Θεσσαλονίκης δεν περιλαμβάνει σε κανένα μέρος της σχεδίασής του την συγκεκριμένη σήραγγα, που πρακτικά είναι περισσότερο απ' αυτό που μου δείχνεις στις φωτογραφίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Αύγ 2022, 23:05

Πάντως κάποιες ειδήσεις:

Χθες βράδυ εκδόθηκε η πρώτη άδεια για ουρανοξύστη στην Ελλάδα, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Ανάπτυξης, Άδωνις Γεωργιάδης.

Σύμφωνα με τον υπουργό σε λίγες εβδομάδες αναμένεται να ξεκινήσει η κατασκευή του πύργου στο Ελληνικό, ύψους 198,85 μέτρων.

https://www.ot.gr/2022/08/10/kataskeyas ... -elliniko/

Τη σύναψη Μνημονίου Συνεργασίας και Κατανόησης με τη Lamda Development S.A., μέσω της θυγατρικής της ΕΛΛΗΝΙΚΟ Α.Ε. («LAMDA») που αφορά στην ύδρευση, αποχέτευση και εγκατάσταση παραγωγής ανακυκλωμένου νερού, καθώς και δικτύου αστικής και περιαστικής διανομής ανακυκλωμένου νερού για την κάλυψη των αναγκών του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά ανακοίνωσε η ΕΥΔΑΠ.

Το Μνημόνιο υπογράφηκε στο πλαίσιο της εφαρμογής του Σχεδίου Ολοκληρωμένης Ανάπτυξης (ΣΟΑ) του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά Περιφέρειας Αττικής, με σκοπό την αξιοποίηση και ανάπλαση του χώρου του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού.

https://www.ot.gr/2022/07/28/kataskeyas ... -elliniko/

Σε πλήρη εξέλιξη η ανάπλαση του Ελληνικού

Η χρηματοδότηση του έργου του Ελληνικού που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη με τα εργοτάξια που ήδη λειτουργούν και εκείνα που θα λειτουργήσουν να είναι τα μεγαλύτερα στην χώρα, όπως έχει επισημανθεί, ήταν ήδη πλήρως εξασφαλισμένη ακόμη και πριν το ξεκίνημα των έργων, και πριν την υπερκάλυψη του πρασίνου ομολόγου.

Καθώς έχουν προηγηθεί η επιτυχημένη αύξηση κεφαλαίου 650 εκατ., ευρώ, η έκδοση ομολόγου 320 εκατ. ευρώ καθώς και οι συμβάσεις δανειοδότησης 1 δισ. ευρώ που έχουν υπογραφεί με Eurobank και Τράπεζα Πειραιώς.

https://www.ot.gr/2022/07/09/epixeirise ... velopment/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7776
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Αύγ 2022, 23:44

hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 22:54
gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:39
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 21:28
Μην μπεις. Αλλά κάνε μας την χάρη να μην ανεβάζεις και βίντεο που δείχνουν το Ελληνικό στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν όταν το εγκατέλειψαν με τίτλους "ανάπλαση".

Το ότι φαντάζεσαι πως έχει καταρριφθεί η πραγματικότητα πως καμμιά εταιρεία δεν έχει εκφράσει σοβαρό ενδιαφέρον, δείχνει απλά ότι έχεις μεγάλη φαντασία και το μόνο πράγμα στο οποίο το στηρίζεις είναι διαφημιστικά κείμενα και μια μπουλντόζα που παράτησε ο Μπάμπης εκεί, αντί το μόνο πραγματολογικό δεδομένο: συμβόλαια και αληθινή κατασκευή.
Εσυ ως μηχανικός και ιδιοκτήτης κατασκευαστικής εταιρείας, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς βλέπουμε στις παρακάτω φωτογραφίες; :


[img]https://i.postimg.cc/rmHkDH8d/E911 ... .png[/img]

[img]https://i.postimg.cc/J79sg6b4/C0-A ... .png[/img]

Απο αυτή την φωτό, βλέπεις κάποια διαφορά;


[img]https://i.postimg.cc/c1mnKMYs/CC52 ... .jpg[/img]
Κατεδαφίσεις και χωματουργικές εργασίες. Κλάιν δηλαδή. Κάπως έτσι ήταν και η τρύπα του Κούβελα. Την θυμάσαι; Πες μου τι σχέση έχει εκείνη η τρύπα με το σημερινό μετρό, που επίσης είναι έργο παγωμένο στο χρόνο. Η απάντηση είναι "καμμία". Το μετρό Θεσσαλονίκης δεν περιλαμβάνει σε κανένα μέρος της σχεδίασής του την συγκεκριμένη σήραγγα, που πρακτικά είναι περισσότερο απ' αυτό που μου δείχνεις στις φωτογραφίες.
Δεν ειπα ποτε οτι εχει γίνει κανένας ουρανοξύστης. Οτι εγιναν κατεδαφίσεις ειπα και οτι ξεκινησε η ποσειδώνος. Ολα τα έργα με χωματουργικες εργασίες ξεκινάνε. Προφανώς απο την κατασκευαστική που έχει αναλάβει το εργο.
Το αν θα εχουν την τύχη της τρύπας του κούβελα, μένει να το δούμε

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Αύγ 2022, 23:52

Αρχέλαος έγραψε:
25 Αύγ 2022, 23:05
Πάντως κάποιες ειδήσεις:

Χθες βράδυ εκδόθηκε η πρώτη άδεια για ουρανοξύστη στην Ελλάδα, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Ανάπτυξης, Άδωνις Γεωργιάδης.

Σύμφωνα με τον υπουργό σε λίγες εβδομάδες αναμένεται να ξεκινήσει η κατασκευή του πύργου στο Ελληνικό, ύψους 198,85 μέτρων.

https://www.ot.gr/2022/08/10/kataskeyas ... -elliniko/

Τη σύναψη Μνημονίου Συνεργασίας και Κατανόησης με τη Lamda Development S.A., μέσω της θυγατρικής της ΕΛΛΗΝΙΚΟ Α.Ε. («LAMDA») που αφορά στην ύδρευση, αποχέτευση και εγκατάσταση παραγωγής ανακυκλωμένου νερού, καθώς και δικτύου αστικής και περιαστικής διανομής ανακυκλωμένου νερού για την κάλυψη των αναγκών του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά ανακοίνωσε η ΕΥΔΑΠ.

Το Μνημόνιο υπογράφηκε στο πλαίσιο της εφαρμογής του Σχεδίου Ολοκληρωμένης Ανάπτυξης (ΣΟΑ) του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά Περιφέρειας Αττικής, με σκοπό την αξιοποίηση και ανάπλαση του χώρου του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού.

https://www.ot.gr/2022/07/28/kataskeyas ... -elliniko/

Σε πλήρη εξέλιξη η ανάπλαση του Ελληνικού

Η χρηματοδότηση του έργου του Ελληνικού που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη με τα εργοτάξια που ήδη λειτουργούν και εκείνα που θα λειτουργήσουν να είναι τα μεγαλύτερα στην χώρα, όπως έχει επισημανθεί, ήταν ήδη πλήρως εξασφαλισμένη ακόμη και πριν το ξεκίνημα των έργων, και πριν την υπερκάλυψη του πρασίνου ομολόγου.

Καθώς έχουν προηγηθεί η επιτυχημένη αύξηση κεφαλαίου 650 εκατ., ευρώ, η έκδοση ομολόγου 320 εκατ. ευρώ καθώς και οι συμβάσεις δανειοδότησης 1 δισ. ευρώ που έχουν υπογραφεί με Eurobank και Τράπεζα Πειραιώς.

https://www.ot.gr/2022/07/09/epixeirise ... velopment/
Ο γεωργιαδης και η lamda ειναι τελειως αναξιοπιστοι

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Αύγ 2022, 00:04

hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 16:19
gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 16:03
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 15:56
Αυτά που έβαλες είναι διαφημίσεις της κυβέρνησης. Δεν περιέχουν καμμιά ουσιαστική πληροφορία. Ούτε χρονοδιαγράμματα ούτε αναλυτικές περιγραφές ούτε τίποτα ουσιώδες. Το περισσότερο που έχουν είναι κάτι αόριστες υπογραφές, που να διευκρινίσω ότι δεν αφορούν συμβόλαια κατασκευής αλλά προθέσεις, που πρέπει να κυρωθούν και μετά να υπογραφούν αναλυτικές συμβάσεις. Ζήσε Μάη μου να δεις σανό.

Μια εταιρεία που επιδεικνύει σοβαρό ενδιαφέρον έρχεται, υπογράφει, έχει πρακτικά έτοιμες τις μελέτες και ξεκινάει κατασκευή αμέσως. Δεν συζητάει με το κράτος 5 χρόνια.
Καλά δεν το συνεχίζω, βάλανε αόριστες υπογραφές σε αόριστες συμβάσεις και στο βίντεο που σου έδειξα ήταν μια αόριστη μπουλντόζα που μάλλον οδηγούσε ο Άδωνης.
Όλα καλά.
Πέραν του ότι ήταν αντικείμενο των σπουδών μου και σου λέω με πολύ ωραίο τρόπο ότι αυτά είναι μπούρδες της κυβέρνησης, έχω και μια κατασκευαστική εταιρεία. Εσύ τι σχέση έχεις με τον χώρο;
Άσχετα τα ερωτήματά μου, αλλά α) Πολιτικός μηχανικός έχεις σπουδάσει? Νόμιζα πως είχες σπουδάσει Πληροφορική ή έστω Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.
β) Η κατασκευαστική σου εταιρεία καινούργια είναι? Αυτά τα 3 χρόνια που γράφω εδώ, δε θυμάμαι να την έχεις αναφέρει, ήξερα πως έχεις το Μίνι-Μάρκετ αλλά για την κατασκευαστική πρώτη φορά διαβάζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Αύγ 2022, 01:36

Αρχέλαος έγραψε:
25 Αύγ 2022, 23:05
Τη σύναψη Μνημονίου Συνεργασίας και Κατανόησης με τη Lamda Development S.A., μέσω της θυγατρικής της ΕΛΛΗΝΙΚΟ Α.Ε. («LAMDA») που αφορά στην ύδρευση, αποχέτευση και εγκατάσταση παραγωγής ανακυκλωμένου νερού, καθώς και δικτύου αστικής και περιαστικής διανομής ανακυκλωμένου νερού για την κάλυψη των αναγκών του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά ανακοίνωσε η ΕΥΔΑΠ.

Το Μνημόνιο υπογράφηκε στο πλαίσιο της εφαρμογής του Σχεδίου Ολοκληρωμένης Ανάπτυξης (ΣΟΑ) του Μητροπολιτικού Πόλου Ελληνικού – Αγίου Κοσμά Περιφέρειας Αττικής, με σκοπό την αξιοποίηση και ανάπλαση του χώρου του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού.
Να και τα μνημόνια που ανέφερα πιο πάνω. Για όποιον το έχασε:
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 22:49
Σε μεγάλες κατασκευές οι αρχικές υπογραφές είναι μνημονιακές. Αφορούν δεσμεύσεις και προθέσεις συνεργασίας, αλλά δεν καταλήγουν πάντα σε υπογραφή τελικών συμβάσεων κατασκευής. Ξέρεις πόσες τέτοιες υπογραφές έπεσαν πριν την τελική σύμβαση κατασκευής του νέου WTC;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Hellinikon Complex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Αύγ 2022, 01:37

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Αύγ 2022, 00:04
hellegennes έγραψε:
25 Αύγ 2022, 16:19
gassim έγραψε:
25 Αύγ 2022, 16:03


Καλά δεν το συνεχίζω, βάλανε αόριστες υπογραφές σε αόριστες συμβάσεις και στο βίντεο που σου έδειξα ήταν μια αόριστη μπουλντόζα που μάλλον οδηγούσε ο Άδωνης.
Όλα καλά.
Πέραν του ότι ήταν αντικείμενο των σπουδών μου και σου λέω με πολύ ωραίο τρόπο ότι αυτά είναι μπούρδες της κυβέρνησης, έχω και μια κατασκευαστική εταιρεία. Εσύ τι σχέση έχεις με τον χώρο;
Άσχετα τα ερωτήματά μου, αλλά α) Πολιτικός μηχανικός έχεις σπουδάσει? Νόμιζα πως είχες σπουδάσει Πληροφορική ή έστω Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.
β) Η κατασκευαστική σου εταιρεία καινούργια είναι? Αυτά τα 3 χρόνια που γράφω εδώ, δε θυμάμαι να την έχεις αναφέρει, ήξερα πως έχεις το Μίνι-Μάρκετ αλλά για την κατασκευαστική πρώτη φορά διαβάζω.
Την κατασκευαστική την έχω από το 2010, πολύ πριν ανοίξω το παντοπωλείο (2014). Ναι, πολιτικός μηχανικός σπούδασα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών