Σχολική Στολή...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είστε υπέρ ή κατά της Σχολικής Στολής;

Υπέρ
21
55%
Κατά
15
39%
Ό,τι πουν οι Πολλοί
1
3%
Ό,τι πουν οι Λίγοι
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 38

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 22:42

ρε συ, μίλα λίγο πιο κατανοητά, μερικές φορές δηλαδή είσαι πονοκέφαλος! :P

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 22:52

ποια φράση δεν εξήγησα ή δεν καταλαβες να στην γραψω αλλιως να την κατανοήσεις... ;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 22:54

το συγκεκριμένο το κατάλαβα αλλά τα παραπάνω (αν και δεν φταις εσύ αποκλειστικά, είμαι κι εγώ κουρασμένη) δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω
Γενικότερα στο λέω σαν παρατήρηση, ενώ θέλω να διαβάζω πολλά από αυτά που λες, τις περισσότερες φορές κουράζομαι :)

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 22:57

τέλος πάντων, το θέμα με τα κλανς, που λες κι εσύ, και τους διαχωρισμούς δεν νομίζω οτι λύνεται αποκλειστικά μέσα από το ομοιόμορφο ντύσιμο, δηλαδή εαν υπάρχουν οι άλλες προυποθέσεις για να φουντώσει μια τέτοια κατάσταση, δεν το αποφεύγεις

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 23:14

SUV έγραψε:
28 Αύγ 2022, 22:57
τέλος πάντων, το θέμα με τα κλανς, που λες κι εσύ, και τους διαχωρισμούς δεν νομίζω οτι λύνεται αποκλειστικά μέσα από το ομοιόμορφο ντύσιμο, δηλαδή εαν υπάρχουν οι άλλες προυποθέσεις για να φουντώσει μια τέτοια κατάσταση, δεν το αποφεύγεις
οταν βαζεις τα παιδια απο τα 5 να ντυνονται ομοιομορφα, φτιαχνεις ομαδα... αλληλεγγυη solidarity ομάδας... στα 15 ειναι ηδη ομάδα μεσα στο σχολειο... και εχεις ξεχάσει την ανταγωνιστική οπτική ατομικότητα... δεν υπάρχει εντός σχολείου... εντός σχολείου υπάρχει συναγωνισμός υπό την ίδια οπτική και ομοιόμορφη αφετηρία... σε μια γενιά έχεις αλλάξει τον πληθυσμό από παρτάδηκες ατομιστές σε ομαδικά ελεύθερα και αλληλέγγυα άτομα που δεν αφήνουν πίσω κανέναν για το καλό της ομάδας και όχι της μονάδας...

και τούβλο νασαι θα σε πάρουν σηκωτό οι υπόλοιποι να σε κουβαλήσουν γιατί ανήκεις στην ομάδα και η ομαδα εχει μαθει να ειναι ομαδα και να μην αφηνει κανεναν πισω να ειναι βαρος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 28 Αύγ 2022, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 23:16

μπα ρε συ ταχαλατα, εαν η κοινωνία νοσεί σε επίπεδα όπως τα σημερινά, θα νοσήσει και το σχολείο, δεν είμαι τόσο αισιόδοξη οτι μπορεί να συμβεί διαφορετικά

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 23:22

SUV έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:16
μπα ρε συ ταχαλατα, εαν η κοινωνία νοσεί σε επίπεδα όπως τα σημερινά, θα νοσήσει και το σχολείο, δεν είμαι τόσο αισιόδοξη οτι μπορεί να συμβεί διαφορετικά
η κοινωνια νοσει γιατι δεν ξερει πουθε να σαξει με τοση παραπληροφορηση που πουλανε οι φαυλοι fabulaδες... the fabulous... τα λαλώντα είδωλα... παραμυθογράφοι και παραμυθόλογοι και παραμυθοσπίκερς...

5 αληθειες κρυμμένες σε 5000 ψέμματα.... βρές τες... μεσα στο λογοτσερλιό που αμολάρουνε κάθε μέρα οι φαυλοι fabuloζοι... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 23:23

εγώ πάντως είπα και λάλησα.... σε μια γενιά φτιάχνεις ομάδα εκ του μηδενός...

για οποιαδήποτε πληροφορία κοιτάτε στον καθρέφτη σας... θα σας τα πει καλύτερα άνευ εντροπίας...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 23:24

taxalata xalasa έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:22
SUV έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:16
μπα ρε συ ταχαλατα, εαν η κοινωνία νοσεί σε επίπεδα όπως τα σημερινά, θα νοσήσει και το σχολείο, δεν είμαι τόσο αισιόδοξη οτι μπορεί να συμβεί διαφορετικά
η κοινωνια νοσει γιατι δεν ξερει πουθε να σαξει με τοση παραπληροφορηση που πουλανε οι φαυλοι fabulaδες... the fabulous... τα λαλώντα είδωλα... παραμυθογράφοι και παραμυθόλογοι και παραμυθοσπίκερς...

5 αληθειες κρυμμένες σε 5000 ψέμματα.... βρές τες... μεσα στο λογοτσερλιό που αμολάρουνε κάθε μέρα οι φαυλοι fabuloζοι... :smt005:


ναι γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται το άγιο χεράκι του Ηλία, η σπάθα του Μεγαλέκου, τα πυρηνικά του Βλαδίμηρου

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 23:27

γινεται derby... απο 75% - 25%, έχουμε περάσει στο 59% - 38% - 3%

το 3% είμαι εγώ.... να ξέτε... ό,τι πουν οι πολλοί... στο ύψωμα; στο ύψωμα... στον γκρεμό; στον γκρεμό και στο καλό... θα είναι πολλοί οι άλλοι που μείνανε αγκρέμιστοι και εγώ πρέπει να πάω με τους πολλούς... δεν θα απηδήκω στον γκρεμό...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 23:30

δεν έχω ψηφίσει

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Αύγ 2022, 23:31

SUV έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:24
taxalata xalasa έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:22
SUV έγραψε:
28 Αύγ 2022, 23:16
μπα ρε συ ταχαλατα, εαν η κοινωνία νοσεί σε επίπεδα όπως τα σημερινά, θα νοσήσει και το σχολείο, δεν είμαι τόσο αισιόδοξη οτι μπορεί να συμβεί διαφορετικά
η κοινωνια νοσει γιατι δεν ξερει πουθε να σαξει με τοση παραπληροφορηση που πουλανε οι φαυλοι fabulaδες... the fabulous... τα λαλώντα είδωλα... παραμυθογράφοι και παραμυθόλογοι και παραμυθοσπίκερς...

5 αληθειες κρυμμένες σε 5000 ψέμματα.... βρές τες... μεσα στο λογοτσερλιό που αμολάρουνε κάθε μέρα οι φαυλοι fabuloζοι... :smt005:


ναι γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται το άγιο χεράκι του Ηλία, η σπάθα του Μεγαλέκου, τα πυρηνικά του Βλαδίμηρου
ειμαι αντιμεσσιανιστής... δεν υπάρχει μεσσίας που θα μας σώσει... ο σώζων εαυτόν σωθήτω... ειδικά δεν πιστεύω σε αυτόκλητους σωτήρες... τους θωρώ σαν λασποτήρες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 28 Αύγ 2022, 23:32

Μα κι εγώ αυτής της άποψης είμαι σε οριακά κρίσιμες στιγμές όπως αυτή.
Οι παραπάνω δεν συνιστούν μεσσιανισμό.

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 28 Αύγ 2022, 23:35

Υπέρ. Τέτοια θα λέμε τώρα.
Αλλά ότι πουν τα παιδιά. Να δούνε πρώτα ποιότητα και χρώματα και μετά σουταρουν.

Άβαταρ μέλους
Nostos
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 16:22

Re: Σχολική Στολή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostos » 28 Αύγ 2022, 23:36

Στις πιο πολλές χώρες που υπάρχει στολή, δε μιλάμε για πόδια, αλλά για ομοιόμορφο ντύσιμο πχ ίδιο χρώμα παντελόνι , πουκάμισο κτλ.
Από οικονομική άποψη οι περισσότεροι γονείς το προτιμούν γιατί λιγοστεύουν σημαντικά τα έξοδα της ένδυσης των παιδιών

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών