ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 18:51

Leporello έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:47
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:08
nostromos έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:25
σύμφωνα με κάποιους θα έπρεπε να τον τρομάξει μόνο ώστε την επόμενη φορά το παρτάλι να φέρει και κανένα αυτόματο μαζί του...
Αυτό είναι το μόνο λογικό επιχείρημα. Ότι αν δεν πέθαινε ίσως ξαναγυρνούσε με όπλο.

Ξέρεις όμως γιατί αυτό στέκει σαν επιχείρημα; Γιατί στις ΗΠΑ η οπλοκατοχή είναι ανεξέλεγκτη και μπορεί ο κάθε μαλάκας να οπλιστεί σαν αστακός.
Και πάλι όμως, δεν θα σήμαινε αυτό ότι εκτελέσθηκε κάποιος ύποπτος να διαπράξει φόνο, όπως στο Minority Report; Φυσικά, ναι, τέτοια αδιέξοδα φέρνει η ανεξέλεγκτη οπλοκατοχή.
Φυσικά. Αλλά ο φόβος του γονιού για το παιδί, έχοντας δει με τα μάτια του κάποιον -μεθυσμένο ή μη- να του απειλεί την ζωή, είναι ισχυρό ελαφρυντικό που είναι εκθετικά σημαντικότερο από την στιγμή που στην Αμερική θα μπορούσε να γυρίσει ακόμα και με μπαζούκα. Δηλαδή οι ένορκοι πρέπει να το λαμβάνουν σοβαρά υπόψη. Οπουδήποτε στην Ευρώπη θα λειτουργούσε λιγότερο ως ελαφρυντικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Σεπ 2022, 18:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Otto Weininger έγραψε:
01 Σεπ 2022, 14:23
Stalker έγραψε:
01 Σεπ 2022, 14:07
Αναρωτιέμαι αν το ότι είχε όπλο σπίτι ήταν η δικαιολογία του για να μην δώσει λεφτά για πόρτα που δεν θα μπορεί να την σπάει ο κάθε καχεκτικός.
Aυτό με τις πόρτες και τα παράθυρα στις μονοκατοικίες στις ΗΠΑ είναι μόνιμη απορία μου. Από τις ταινίες αρχικά και μετά στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω τι πόρτες είναι αυτές, αλλά όντως με μια κλωτσιά, της έχεις γαμήσει τα πρέκια.
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:34
Αμερική. Η χώρα που η λογική για να υπερασπιστείς το σπίτι σου είναι να έχεις όπλο, όχι πόρτα ασφαλείας. Για την ακρίβεια, ας κάνουμε όλο το σπίτι από νοβοπάν για να μπορεί ο οποιοσδήποτε να μπει ακόμα κι απ' τον τοίχο. Αφού έχουμε όπλα.
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
Σε τέτοιο σπίτι έμενα στην Αμερική πριν 40 χρόνια. Μάλιστα, δεν είχε ούτε παντζούρια, παρά μόνο περσίδες. Και ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον δρόμο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 18:56

Cecily Anne έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:48
vantono έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:48
Cecily Anne έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:39


Kαλά όχι ότι η πόρτα ασφαλείας κάνει και πολλά, άντε να τον καθυστερήσει λίγο. Ο πρώην μιας φίλης μου την κατέβασε μαζί με την κάσα σε χρόνο dt.
Εγώ ξέρω πως αν ειναι εντελώς ξεκλείδωτη, ανοίγει οντως πιο εύκολα απο μια -επίσης ξεκλείδωτη- μη ασφαλείας. Αλλά όταν ειναι τέρμα κλειδωμένη και με σύρτη, θέλει αρκετή διαδικασία για να παραβιαστεί.
Όχι, δεν καταλαβαίνεις πώς άνοιξε. Μπήκε μέσα όλη, μαζί με την κάσα. Ξήλωσε όλη την κατασκευή.
Ε, ήταν σάπια η κάσα, ρε συ. Δεν γίνεται να σπάσει η κάσα με σπρώξιμο αν δεν έχει χαλάσει τελείως. Όσο για αυτό που λέει ο vantono, ισχύει για τις παλιές πόρτες ασφαλείας. Τις καινούργιες δεν τις ανοίγεις καθόλου εύκολα. Η δικιά μου έχει μηχανισμό π.χ. που αποτρέπει την χρήση μαγνήτη για να γυρίσει τον μύλο. Είναι χωριστά τα κομμάτια της. Ο σύρτης της είναι επίσης σημαντικά πιο χοντρός και με μικρότερο περιθώριο ανοίγματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 18:59

Leporello έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Otto Weininger έγραψε:
01 Σεπ 2022, 14:23


Aυτό με τις πόρτες και τα παράθυρα στις μονοκατοικίες στις ΗΠΑ είναι μόνιμη απορία μου. Από τις ταινίες αρχικά και μετά στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω τι πόρτες είναι αυτές, αλλά όντως με μια κλωτσιά, της έχεις γαμήσει τα πρέκια.
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:34
Αμερική. Η χώρα που η λογική για να υπερασπιστείς το σπίτι σου είναι να έχεις όπλο, όχι πόρτα ασφαλείας. Για την ακρίβεια, ας κάνουμε όλο το σπίτι από νοβοπάν για να μπορεί ο οποιοσδήποτε να μπει ακόμα κι απ' τον τοίχο. Αφού έχουμε όπλα.
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
Σε τέτοιο σπίτι έμενα στην Αμερική πριν 40 χρόνια. Μάλιστα, δεν είχε ούτε παντζούρια, παρά μόνο περσίδες. Και ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον δρόμο.
Μα το λέω από πάνω ότι είναι γενικός παραλογισμός. Και δεν είναι μόνο η πιθανότητα να μπει ο οποιοσδήποτε αλλά και ακραία καιρικά φαινόμενα που στις ΗΠΑ είναι ψωμοτύρι. Ότι θα ήμουν στο Κάνσας και θα ένιωθα ασφάλεια σε σπίτι-σπιρτόκουτο με περίπου 100 ανεμοστρόβιλους τον χρόνο (αληθινό νούμερο).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2022, 19:04

Αν κατάλαβα καλά, η αποφυγή της εγκληματικότητας εντάσσεται στο ίδιο πλαίσιο με την επιδότηση της ενεργειακής αναβάθμισης κατοικιών.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 19:07

Η ασφάλεια του σπιτιού σου περιλαμβάνει ασφάλεια από τα πάντα. Για την αποφυγή της εγκληματικότητας έχουμε ευτυχώς νόμους ενάντια στην ελεύθερη οπλοκατοχή κι έτσι έχουμε το 10% της εγκληματικότητας των ΗΠΑ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2022, 19:09

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:07
Η ασφάλεια του σπιτιού σου περιλαμβάνει ασφάλεια από τα πάντα. Για την αποφυγή της εγκληματικότητας έχουμε ευτυχώς νόμους ενάντια στην ελεύθερη οπλοκατοχή κι έτσι έχουμε το 10% της εγκληματικότητας των ΗΠΑ.
Την ελεύθερη οπλοκατοχή ποιων;

Όσο μετράει η ποινή για την παράτυπη οπλοκατοχή του εισερχόμενου, θα μετρήσει και για τον οικοδεσπότη.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7690
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 01 Σεπ 2022, 19:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
και για ποιο λογο χτιζουν ψευτικα σπίτια; για να ειναι πιο φθηνά;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 19:14

Αλιόσα έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
και για ποιο λογο χτιζουν ψευτικα σπίτια; για να ειναι πιο φθηνά;
Obviously.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Σεπ 2022, 19:20

Αλιόσα έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
και για ποιο λογο χτιζουν ψευτικα σπίτια; για να ειναι πιο φθηνά;
Ναι, είναι και πολιτισμικό βέβαια. Είχε άπλετα δάση η Αμερική, πήγαιναν προς την άγρια Δύση και έφτιαχναν τα σπίτια τους μόνοι τους.
Ακόμα έχει πολλά δάση, τα οικόπεδα είναι πανάκριβα οπότε αυτά πληρώνεις στην ουσία, οπότε γλιτώνουν λεφτά από τα υλικά ΚΑΙ τα εργατικά, γιατί φτιάχνονται πιο γρήγορα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Σεπ 2022, 19:22

Ασέβαστος έγραψε:
01 Σεπ 2022, 17:36
Gherschaagk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:31
Καταγραφή δολοφονίας σε κάμερα.

Γιατί το είδα;
δολοφονια ειναι πολυ λαθος λεξη. δεν υπηρξε δολος.

και συμφωνα με το δικαστηριο, δικαιολογημενος φονος.
Δεν είμαι για τέτοια. Πες το όπως θες. Μου μαύρισε η ψυχή. Θα έκανα το ίδιο; Όχι ακριβώς. Θα προσπαθούσα να τον φοβησω χωρίς να τον τραυμστήσω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2022, 19:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:20
Αλιόσα έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:38
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή το ίδιο το σπίτι είναι ξύλινο. Επομένως μικρό νόημα έχει να είναι η πόρτα ασφαλείας, απλά θα σπάσει ο άλλος τον τοίχο.

https://www.youtube.com/shorts/jP6MbVuf4qM
και για ποιο λογο χτιζουν ψευτικα σπίτια; για να ειναι πιο φθηνά;
Ναι, είναι και πολιτισμικό βέβαια. Είχε άπλετα δάση η Αμερική, πήγαιναν προς την άγρια Δύση και έφτιαχναν τα σπίτια τους μόνοι τους.
Ακόμα έχει πολλά δάση, τα οικόπεδα είναι πανάκριβα οπότε αυτά πληρώνεις στην ουσία, οπότε γλιτώνουν λεφτά από τα υλικά ΚΑΙ τα εργατικά, γιατί φτιάχνονται πιο γρήγορα.
Αν το δεις ανθρωπιστικά, θα αλλάξεις γνώμη. Οι φτηνές κατασκευές είναι πιο προσιτές στις απαλλοτριώσεις, προσβασιμότητα στο λαό κλπ

Οι ακριβότερες κατασκευές παραπέμπουν σε κάστρα της φεουδαρχίας.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Σεπ 2022, 19:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:20
Αλιόσα έγραψε:
01 Σεπ 2022, 19:13


και για ποιο λογο χτιζουν ψευτικα σπίτια; για να ειναι πιο φθηνά;
Ναι, είναι και πολιτισμικό βέβαια. Είχε άπλετα δάση η Αμερική, πήγαιναν προς την άγρια Δύση και έφτιαχναν τα σπίτια τους μόνοι τους.
Ακόμα έχει πολλά δάση, τα οικόπεδα είναι πανάκριβα οπότε αυτά πληρώνεις στην ουσία, οπότε γλιτώνουν λεφτά από τα υλικά ΚΑΙ τα εργατικά, γιατί φτιάχνονται πιο γρήγορα.
Αν το δεις ανθρωπιστικά, θα αλλάξεις γνώμη. Οι φτηνές κατασκευές είναι πιο προσιτές στις απαλλοτριώσεις, προσβασιμότητα στο λαό κλπ

Οι ακριβότερες κατασκευές παραπέμπουν σε κάστρα της φεουδαρχίας.
Χαζομάρες γράφεις, δεν είμαι το τάργκετ γκρουπ για αυτά που λες.
Ούτε χρειάζεται να αλλάξω γνώμη, εγώ δεν θα έμενα Αμερική, απο μακριά μου αρέσει η ιδέα να έχουν μικρότερο οικολογικό αποτύπωμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Σεπ 2022, 19:37

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Σεπ 2022, 17:55


Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα.
Το πτώμα κατά προτίμηση βάρκα και τσιμεντολιθοι.

σωστο, γιατι ειμαστε ναυτικος λαος και πρεπει να κραταμε τις παραδοσεις. το θαψιμο ειναι για τους ορεσιβιους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΗΠΑ: Πυροβόλησε και σκότωσε τον πρώην της κόρης του που επιχειρούσε να εισβάλει στο σπίτι τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Σεπ 2022, 19:40

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 18:08
nostromos έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:25
σύμφωνα με κάποιους θα έπρεπε να τον τρομάξει μόνο ώστε την επόμενη φορά το παρτάλι να φέρει και κανένα αυτόματο μαζί του...
Αυτό είναι το μόνο λογικό επιχείρημα. Ότι αν δεν πέθαινε ίσως ξαναγυρνούσε με όπλο.

Ξέρεις όμως γιατί αυτό στέκει σαν επιχείρημα; Γιατί στις ΗΠΑ η οπλοκατοχή είναι ανεξέλεγκτη και μπορεί ο κάθε μαλάκας να οπλιστεί σαν αστακός.
ενω αν γυριζε με μαχαιρι, και οχι σαν αστακος, θα σκοτωνε την κορη η οποιον αλλο, λιγοτερο;

επισης επιχειρημα ειναι οτι μπορει και να ειχε οπλο. δεν ειχε λογο ο πατερας να περιμενει να το μαθει.

αλλο επιχειρημα ειναι οτι και χωρις οπλο, μια χαρα μπορουσε να κανει φονικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών