Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30669
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Σεπ 2022, 11:34

nyxtovios έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:32
Otto Weininger έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:27
nyxtovios έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:24
Τουλάχιστον πάμε καλά σαν χώρα και παίρνουμε πρωτιές

Πόσο ήταν πέρυσι; Πόσο ήταν πρόπερσι; Πόσο ήταν το 2017 ;
Πόσο μαλάκας είσαι;


Εικόνα

Εικόνα
:smt005:

Α είμαι και μαλάκας

:smt005:
Κυρίως μαλακας. Τα άλλα έρχονται μετά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Magnus3
Δημοσιεύσεις: 1626
Εγγραφή: 16 Αύγ 2019, 14:21

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magnus3 » 04 Σεπ 2022, 11:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:05
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις κυβερνήσεις που πράγματι λούζονται τις συνέπειες των πολιτικών τους, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν καλύπτουν τις ανάγκες σου οι 27 βαθμοί το καλοκαίρι; Που απλά σε παρακάλεσαν δηλαδή, δεν μπορούν και δεν θέλουν να το επιβάλλουν.

Αυστηρά στους 18 το air condition. Ακου 27 :roll:

giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1186
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 04 Σεπ 2022, 11:36

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:09
Ρίχνω το βιοτικό μου επίπεδο---πολεμάω τον Πούτιν.
καλά.βρε πλύση εγκεφάλου??
μήπως νομίζεις ότι θα ρίξει ο κουλης το δικό του επίπεδο??
κι ένα σωρό φασίστες ηγέτες υπάρχουν εκτός.του Πούτιν όπως οι αραβες και ο ζελεσκι αλλά τώρα πρέπει να ρίξουμε το επίπεδο το βιοτικό???πόσα θες για να μας τρελανης?

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Σεπ 2022, 11:37

giorgos mpekos έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:36
Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:09
Ρίχνω το βιοτικό μου επίπεδο---πολεμάω τον Πούτιν.
καλά.βρε πλύση εγκεφάλου??
μήπως νομίζεις ότι θα ρίξει ο κουλης το δικό του επίπεδο??
κι ένα σωρό φασίστες ηγέτες υπάρχουν εκτός.του Πούτιν όπως οι αραβες και ο ζελεσκι αλλά τώρα πρέπει να ρίξουμε το επίπεδο το βιοτικό???πόσα θες για να μας τρελανης?
ειρωνικά το λέει Γιώργο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Σεπ 2022, 11:39

Η χαζομαρα της ευρωπης ειναι η ενεργειακη εξαρτηση απο την ρωσια.

Βασικα επεσε η ευρωπη στον λακο που της εσκαψε ο Πούτιν.

Και βεβαια θα την πληρωσουν οι ευρωπαιοι πολιτες, οχι η ευρωπαικη ηγεσια. Στις αιθουσες του ευρωκοινοβουλιου το αιρ κοντισιον θα ειναι πιο κατω απο τους 27...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20884
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Σεπ 2022, 11:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:05
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις κυβερνήσεις που πράγματι λούζονται τις συνέπειες των πολιτικών τους, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν καλύπτουν τις ανάγκες σου οι 27 βαθμοί το καλοκαίρι; Που απλά σε παρακάλεσαν δηλαδή, δεν μπορούν και δεν θέλουν να το επιβάλλουν.
Εξαρτάται από το πόση ζέστη έχει αλλά και από άλλα πράγματα, πχ μπορεί να θέλεις να καλύψεις και δεύτερη κρεββατοκάμαρα τη νύχτα βάζοντας σε κατάλληλη θέση ένα ανεμιστήρα να στέλνει κρύο αέρα από το δωμάτιο του aircondition στο άλλο. Σε αυτήν την περίπτωση θες 25 αλλιώς η ψύξη στο δωμάτιο χωρίς κλιματισμό είναι ανεπαρκής.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Σεπ 2022, 11:43

Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:34
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:05
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις κυβερνήσεις που πράγματι λούζονται τις συνέπειες των πολιτικών τους, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν καλύπτουν τις ανάγκες σου οι 27 βαθμοί το καλοκαίρι; Που απλά σε παρακάλεσαν δηλαδή, δεν μπορούν και δεν θέλουν να το επιβάλλουν.

Αυστηρά στους 18 το air condition. Ακου 27 :roll:
Το χαμηλότερο που έχω ακούσει ήταν 23 βαθμοί σε ετοιμόγεννη που δεν την πάλευε από την ζέστη. Εννοείται πως δεν άντεχε κανένας άλλος μαζί της μέσα στο σπίτι.

Επίσης γύρω στους 20-25 έχουν τα μεγάλα πολυκαταστήματα της μέσης ανατολής όπου οι γυναίκες γυρνάνε με μπούρκες και αμπάγιες κι άλλες παραδοσιακές ενδυμασίες, για να μην παθαίνουν αποπληξία από την ζέστη. Αν ένα σπίτι έχει γύρω στους 25 βαθμούς, το να βγεις έξω στους 37, ελληνικό καλοκαίρι, προκαλεί σοκ στην καρδιά και μόνο καλό δεν το λες. Κάντε ό,τι θέλετε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Magnus3
Δημοσιεύσεις: 1626
Εγγραφή: 16 Αύγ 2019, 14:21

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magnus3 » 04 Σεπ 2022, 11:47

Gherschaagk έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:43
Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:34
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:05
Δεν θέλω να υπερασπιστώ τις κυβερνήσεις που πράγματι λούζονται τις συνέπειες των πολιτικών τους, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν καλύπτουν τις ανάγκες σου οι 27 βαθμοί το καλοκαίρι; Που απλά σε παρακάλεσαν δηλαδή, δεν μπορούν και δεν θέλουν να το επιβάλλουν.

Αυστηρά στους 18 το air condition. Ακου 27 :roll:
Το χαμηλότερο που έχω ακούσει ήταν 23 βαθμοί σε ετοιμόγεννη που δεν την πάλευε από την ζέστη. Εννοείται πως δεν άντεχε κανένας άλλος μαζί της μέσα στο σπίτι.

Επίσης γύρω στους 20-25 έχουν τα μεγάλα πολυκαταστήματα της μέσης ανατολής όπου οι γυναίκες γυρνάνε με μπούρκες και αμπάγιες κι άλλες παραδοσιακές ενδυμασίες, για να μην παθαίνουν αποπληξία από την ζέστη. Αν ένα σπίτι έχει γύρω στους 25 βαθμούς, το να βγεις έξω στους 37, ελληνικό καλοκαίρι, προκαλεί σοκ στην καρδιά και μόνο καλό δεν το λες. Κάντε ό,τι θέλετε.
Αυτό με το σοκ στην καρδιά δεν ισχύει, αλλιώς κάθε φορά που θα βουτούσες σε κρύα θάλασσα το καλοκαίρι θα παθαινε σοκ η καρδιά σου. Θα το έβαζα πιο χαμηλά αλλά δεν πάει.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13473
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Σεπ 2022, 11:48

Ωραίο επιχείρημα για να βγει αύριο ο μπουμπούκος να πει πόσο θετικές είναι οι εξελίξεις για να αποφύγουμε τα σοκ στην καρδιά

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Σεπ 2022, 12:00

Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:47
Gherschaagk έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:43
Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:34



Αυστηρά στους 18 το air condition. Ακου 27 :roll:
Το χαμηλότερο που έχω ακούσει ήταν 23 βαθμοί σε ετοιμόγεννη που δεν την πάλευε από την ζέστη. Εννοείται πως δεν άντεχε κανένας άλλος μαζί της μέσα στο σπίτι.

Επίσης γύρω στους 20-25 έχουν τα μεγάλα πολυκαταστήματα της μέσης ανατολής όπου οι γυναίκες γυρνάνε με μπούρκες και αμπάγιες κι άλλες παραδοσιακές ενδυμασίες, για να μην παθαίνουν αποπληξία από την ζέστη. Αν ένα σπίτι έχει γύρω στους 25 βαθμούς, το να βγεις έξω στους 37, ελληνικό καλοκαίρι, προκαλεί σοκ στην καρδιά και μόνο καλό δεν το λες. Κάντε ό,τι θέλετε.
Αυτό με το σοκ στην καρδιά δεν ισχύει, αλλιώς κάθε φορά που θα βουτούσες σε κρύα θάλασσα το καλοκαίρι θα παθαινε σοκ η καρδιά σου. Θα το έβαζα πιο χαμηλά αλλά δεν πάει.
Εγώ σου λέω από το "κρύο" στην ζεστή κι εσύ μου λες από την ζέστη στο "κρύο".

Ούτε εννοώ να πάθει ζημιά, δυσφορία όμως θα νιώσει.

Ειδάλλως ούτε εσύ θα είχες το air-condition στους 23 και θα έψαχνες να το χαμηλώσεις κι άλλο.

Το πατρικό μου έχει φυσική θερμοκρασία στους 25 κι ανοίγουμε παράθυρα για να ζεσταθούμε το καλοκαίρι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Σεπ 2022, 12:03

nyxtovios έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:48
Ωραίο επιχείρημα για να βγει αύριο ο μπουμπούκος να πει πόσο θετικές είναι οι εξελίξεις για να αποφύγουμε τα σοκ στην καρδιά
Ναι όντως δεν το διευκρίνησα σωστά, αν και η παιδίατρος ήταν συγκεκριμένη κι αρπαχτήκατε τώρα απ'αυτό, λες και είναι φυσιολογικό να έχεις το air-condition στους 18 κι έξω να έχει καύσωνα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Magnus3
Δημοσιεύσεις: 1626
Εγγραφή: 16 Αύγ 2019, 14:21

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magnus3 » 04 Σεπ 2022, 12:06

Gherschaagk έγραψε:
04 Σεπ 2022, 12:00
Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:47
Gherschaagk έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:43
.
.
Εγώ σου λέω από το "κρύο" στην ζεστή κι εσύ μου λες από την ζέστη στο "κρύο".

Ούτε εννοώ να πάθει ζημιά, δυσφορία όμως θα νιώσει.

Ειδάλλως ούτε εσύ θα είχες το air-condition στους 23 και θα έψαχνες να το χαμηλώσεις κι άλλο.

Το πατρικό μου έχει φυσική θερμοκρασία στους 25 κι ανοίγουμε παράθυρα για να ζεσταθούμε το καλοκαίρι.
Δυσφορια νιωθεις λογο της ζεστης οχι επειδη ζοριζεται η καρδια σου, εκτος αν εχει ηδη σοβαρα θεματα. οπως οταν βγαινεις απο μια κρυα θαλασσα ή απο πισινα στον καυσωνα δεν παθαινει κάτι. Προφανως ο καθενας εχει διαφορετική ανοχη στην ζεστη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Σεπ 2022, 12:08

Sol έγραψε:
04 Σεπ 2022, 00:01
Κλιματιστικά στους 27 βαθμούς, θέρμανση στους 19 και τηλεργασία είναι μερικά από τα μέτρα που δρομολογεί η Μαδρίτη για να συμβάλει στην ευρωπαϊκή προσπάθεια εξοικονόμησης ενέργειας
Η τηλεργασία πως ακριβώς εντάσσεται στα αρνητικά? Εργάζονταν με τηλεργασία οι ασκητές?
Η ειναι καλυτερο, πιο οικονομικό, πιο οικολογικό και λιγότερο "ασκητικό" το να σπαταλάς ένα σκασμό βενζίνη στους δρόμους (τόσο ως χρήματα όσο και ως καύσιμα) και αν δουλεύεις και μακριά να τρως και κανένα 3ωρο πηγαινε-έλα, ιδίως αν μένεις σε μεγαλούπολη τύπου Αθήνας?

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Σεπ 2022, 12:19

Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 12:06
Gherschaagk έγραψε:
04 Σεπ 2022, 12:00
Magnus3 έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:47


.
Εγώ σου λέω από το "κρύο" στην ζεστή κι εσύ μου λες από την ζέστη στο "κρύο".

Ούτε εννοώ να πάθει ζημιά, δυσφορία όμως θα νιώσει.

Ειδάλλως ούτε εσύ θα είχες το air-condition στους 23 και θα έψαχνες να το χαμηλώσεις κι άλλο.

Το πατρικό μου έχει φυσική θερμοκρασία στους 25 κι ανοίγουμε παράθυρα για να ζεσταθούμε το καλοκαίρι.
Δυσφορια νιωθεις λογο της ζεστης οχι επειδη ζοριζεται η καρδια σου, εκτος αν εχει ηδη σοβαρα θεματα. οπως οταν βγαινεις απο μια κρυα θαλασσα ή απο πισινα στον καυσωνα δεν παθαινει κάτι. Προφανως ο καθενας εχει διαφορετική ανοχη στην ζεστη.
Συγνώμη, γιατί ιδρώνεις όταν έχει ζέστη; Έτσι σου έφεξε και είπες να ιδρώσεις;

Προφανώς και έχουμε όλοι διαφορετικές αντοχές στην ζεστή και το κρύο αλλά αν βγεις από τους 18 στους 35, για κάποιο λόγο θα ζοριστείς.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκητική το νέο παραμύθι των κυβερνήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Σεπ 2022, 12:22

Βάλτε ινβερτερ αιρκοντισια και πετάξτε τις παλιατζουρες. Δεν πήρατε βαουτσερ? Ενα καλό ινβερτερ στους 26 βαθμούς, σου καίει κάπου +/- 0,10€/ώρα.
Συν ότι διανέμει τον αέρα μέσα στο χώρο πολύ gently, ακόμα και 20 βαθμούς να το βάλεις, που λέει ο λόγος, δεν αισθάνεσαι τόσο κρύο. Πάει ομοιόμορφα στο χώρο σου.
Οι παλιατζουρες a/c είναι τελείως κατσαπλιαδες. Βαράει ο αέρας καρφί, ψυχει μόνο ο,τι σημείο "βλεπει" το ac, και πουντιαζεις ακόμα και 26 βαθμούς αν το 'χεις.

Για αυτό ακούς πολλούς μπαρμπαδες να λένε συχνά "αυτα τα ερκοντισχια τα καινούρια δεν βγάζουν τίποτα, τα παλιά της εποχής μας, σκοτωνανε, αυτά ήταν μηχαgνηματα".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών