Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 20 Σεπ 2022, 04:40



Στο cogito ergo sum η σφαίρα που λέγεται ζωή και η σφαίρα που λέγεται σκέψη τέμνονται και υπάρχει ένας χώρος όπου ζω και σκέπτομαι. Δηλαδή το βάθος της ζωής και της σκέψης ταυτίζονται. Η παρεμβολή του ασυνειδήτου σημαίνει ότι στην πραγματικότητα ο χώρος αυτός είναι το κενό, το τίποτα. Νομίζω ότι σκέφτομαι ή νομίζω ότι ζω. Δεν υπάρχουν και τα δύο μαζί και αυτό είναι τραγικό γιατί η ανθρώπινη μοίρα δεν μπορεί να πάει εκεί που εμείς θέλουμε.
Η ψυχολογία έρχεται την στιγμή που καταρρέει το μέγιστο δημιούργημα του νεωτερικού ανθρώπου, το αυτοαναφορικό υποκείμενο. Χρειάζεται για την Δύση ο Freud γιατί έδειξε οτι το λογικό υποκείμενο έχει ένα υπόγειο το οποίο αποτελείται από ενορμήσεις που δεν μπορούν να τεθούν υπό έλεγχο. Αλλά δεν κατάλαβε ότι όσο πιο μεγάλο το κλείσιμο στο cogito τόσο πιο μεγάλο είναι το ασυνείδητο.
Δηλαδή ενώ το ασυνείδητο είναι η μεγάλη αντιπολίτευση στον ορθό λόγο, ο τρόπος με τον οποίο δίνεται νόημα στο ασυνείδητο είναι καθαρά ο τρόπος της λογικής όπου ο αναλυτής επιστρέφει στο προπατορικό αμάρτημα του Δυτικού ανθρώπου που θέλει όλα να τα σκεφτεί....]

Ομιλία του π. Νικολάου Λουδοβίκου στα Ιωάννινα στο πολιτιστικό σύλλογο Μήνυμα to 2015.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 20 Σεπ 2022, 04:43

π. Stephen Muse: Ψυχοθεραπεία και Ποιμαντική


Ο ορθόδοξος αμερικανός ιερέας π. Στέφανος Muse, στο β´μέρος της αποκλειστικής του συνέντευξης προς το “Αντίφωνο”, τον Μάρτιο του 2019:

Αναλύει τις σχέσεις μεταξύ Οντολογίας, Ψυχολογίας και Ποιμαντικής, καθώς απαντά για το πώς συνδυάζεται η Ψυχοθεραπεία με την Ορθοδοξία. Ακόμα, εξετάζει εάν «μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό χωρίς πίστη», ενώ συνάμα διερευνά κατά πόσον μπορεί να καρποφορεί η ψυχοθεραπεία «έξω» από τον χώρο της πίστης.
Περαιτέρω, ορίζει την «συν-πάθεια» ως συμμετοχή στον πόνο των άλλων.
Τέλος, εξηγεί την αστοχία της αντίληψης ότι «πηγαίνω στον ψυχοθεραπευτή μου, οπότε δεν χρειάζομαι εξομολόγηση», αναδεικνύοντας τη σημασία του συγκερασμού ψυχοθεραπευτικής και ιερατικής ιδιότητας.

Από πλευράς Αντιφώνου, ευχαριστίες πολλές στην Πολυξένη Τσαλίκη για την μετάφραση της συνέντευξης, στον Δημήτρη Μουρούλη για τον υποτιτλισμό και στον π. Βασίλειο Θερμό για την φιλοξενία.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 20 Σεπ 2022, 04:54

Tο βίντεο παρουσιάζει μια συζήτηση με τον Thomas Keating (1923 – 2018) που ήταν Καθολικός ιερομόναχος και ηγούμενος στη μοναστική κοινότητα των Trapists. O Keating υπήρξε συγγραφέας πολλών βιβλίων και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επαναφορά της ησυχαστικής προσευχής (προσευχής εν σιωπή) στη δύση, όχι μόνο για τις μοναστικές κοινότητες, αλλά και στο ευρύ κοινό.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 22 Σεπ 2022, 23:32

Διαφήμιση π. Θερμού. Παλιό κόλπο για flames.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 22 Σεπ 2022, 23:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 22 Σεπ 2022, 23:41

jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:32
Διαφήμιση π. Θερμού. Παλιό κόλπο για flames.
τί λέει ό π.Θερμός,δεν τον ξέρω...επικεντρώθηκα στον π.Stephen Muse πού είναι εκπληκτικός ό διάλογος που κάνει
και τά θέματα πού αγγίζει :102:
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 22 Σεπ 2022, 23:44



Δυστυχώς η εποχή μας μπορεί να χαρακτηριστεί ως η «εποχή της υποκειμενικότητας», της αναφοράς στον εαυτό του, στη δική του προσωπικότητα, στο «εγώ» του. Τον περασμένο αιώνα, αυτό το φαινόμενο της έντονης υποκειμενικότητας υποστηρίχθηκε άθελά μας από εμάς και από οποιεσδήποτε ενέργειες οποιουδήποτε κράτους, είτε στο όνομα της νεωτερικότητας είτε της απόλυτης αυτονομίας του υποκειμένου.

Αυτή η αφοσίωση στην υποκειμενικότητα δίνει ένα νέο πλαίσιο στο πώς πρέπει να χειριστούμε αυτήν την αυτοαναφορά, καθώς και πώς να προσεγγίσουμε τον κόσμο με μια πιο κοινωνική αντίληψη. Αυτή η υποκειμενικότητα πολλές φορές αφήνει να ανοίξει μια κερκόπορτα στον εγωισμό μας για να προσβάλει την κοινωνική μας συνείδηση και ως αποτέλεσμα να μας απομακρύνει από τον δρόμο της Εκκλησίας. Και γι' αυτό θα πρέπει να προσέξουμε πολύ την αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος καθώς και την αποφυγή «εκτροπής» από το Σώμα της Εκκλησίας.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 22 Σεπ 2022, 23:56

Who is The 4th man έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:41
jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:32
Διαφήμιση π. Θερμού. Παλιό κόλπο για flames.
Από πλευράς Αντιφώνου, ευχαριστίες πολλές στην Πολυξένη Τσαλίκη για την μετάφραση της συνέντευξης, στον Δημήτρη Μουρούλη για τον υποτιτλισμό και στον π. Βασίλειο Θερμό για την φιλοξενία.
τί λέει ό π.Θερμός,δεν τον ξέρω...
Στο Αντιφωνο σχολιάζετε αμφοτεροι . :102:
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 23 Σεπ 2022, 00:49

jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:56
Who is The 4th man έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:41
jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:32
Διαφήμιση π. Θερμού. Παλιό κόλπο για flames.


τί λέει ό π.Θερμός,δεν τον ξέρω...
Στο Αντιφωνο σχολιάζετε αμφοτεροι . :102:
ξαφνικά έγινα στρατευμένος κάτω απ'τη σημαία ενός π.Θερμού χωρίς να τό καταλάβω; :lol:

τούς πατέρες:
Σεραφημ Ρόουζ-Σωφρώνιο-Κάλιστος Γουέαρ-Αγ.Λουκας κριμαίας-Στεφεν μιούζ-Ν.Λουδοβίκο....και άλλους
τούς γνώρισα στο amethystos.blog.gr όπου εκεί ποστάρονται κείμενα φιλοσοφικά-θεολογικά κ' κοινωνικοπολιτικά
όπου γίνονται επισης κριτικές πανω σ'αυτά......
εγώ σαν Μαθ/κός(δεν είμαι θεολόγος) τα βρίσκω ενδιαφέροντα σε συνδιασμό με την ψυχολογία που μου αρέσει(ιδίως ή
Γιουνγκιανή σχολή)....
στα φοιτητικά χρόνια και λιγο μετά είχα εμπλακεί με αθειστικές λέσχες και καλτ μεχρι κάποια στιγμή πού ένιωσα
τό έδαφος να χάνεται κατω απ'τα πόδια μου,γνώρισα τον π.Συμεων που είχε σπουδάσει ψυχολογία στή Γαλλία καί πού
ομιλίες του θά βάλω στο νημα καποια στιγμή,επίσης και τον π.Γ.Μεταλληνό.....επίσης έτυχε να γνωρίσω τον συγγραφέα
βεργίδη(φανατικός εναντίον τού χριστιανισμού γενικότερα καί που πρός το τελος τής ζωή του άνοιξε διάλογο με καποιον
ιερέα-ψυχολόγο γιατί δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει ένα κύμα εμμονικών καταστάσεων που τον είχαν κατακλύσει),
επίσης και τον πρώην στελεχος του κκε κωστή μοσκώφ που αποσύρθηκε γιατί προβληματίστηκε πολύ με το θρησκευτικό
ζήτημα.....καί βεβαια έκτοτε θάφτηκε απο τά μμε




υγ πάντως άν έριχνες μιά ματιά σε κάποια ποστ μου,ιδίως στα μουσικά δρώμενα,αμέσως θα καταλάβαινες
ότι δεν θα μπορούσα να στρατευτώ κατω από κάποια σημαία κανενος π.Θερμού....μια ζωή μπεκιάρης καί
αλήτρας ήμουν :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Who is The 4th man την 23 Σεπ 2022, 01:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 23 Σεπ 2022, 00:54

Who is The 4th man έγραψε:
23 Σεπ 2022, 00:49
jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:56
Who is The 4th man έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:41


τί λέει ό π.Θερμός,δεν τον ξέρω...
Στο Αντιφωνο σχολιάζετε αμφοτεροι . :102:
ξαφνικά έγινα στρατευμένος κάτω απ'τη σημαία ενός π.Θερμού χωρίς να τό καταλάβω; :lol:

τούς πατέρες:
Σεραφημ Ρόουζ-Σωφρώνιο-Κάλιστος Γουέαρ-Αγ.Λουκας κριμαίας-Στεφεν μιούζ-Ν.Λουδοβίκο....και άλλους
τούς γνώρισα στο amethystos.blog.gr όπου εκεί ποστάρονται κείμενα φιλοσοφικά-θεολογικά κ' κοινωνικοπολιτικά
όπου γίνονται επισης κριτικές πανω σ'αυτά......
εγώ σαν Μαθ/κός(δεν είμαι θεολόγος) τα βρίσκω ενδιαφέροντα σε συνδιασμό με την ψυχολογία που μου αρέσει(ιδίως ή
Γιουνγκιανή σχολή)....
στα φοιτητικά χρόνια και λιγο μετά είχα εμπλακεί με αθειστικές λέσχες και καλτ μεχρι κάποια στιγμή πού ένιωσα
τό έδαφος να χάνεται κατω απ'τα πόδια μου,γνώρισα τον π.Συμεων που είχε σπουδάσει ψυχολογία στή Γαλλία καί πού
ομιλίες του θά βάλω στο νημα καποια στιγμή,επίσης και τον π.Γ.Μεταλληνό.....επίσης έτυχε να γνωρίσω τον συγγραφέα
βεργίδη(φανατικός εναντίον τού χριστιανισμού γενικότερα καί που πρός το τελος τής ζωή του άνοιξε διάλογο με καποιον
ιερέα-ψυχολόγο γιατί δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει ένα κύμα εμμονικών καταστάσεων που τον είχαν κατακλύσει),
επίσης και τον πρώην στελεχος του κκε κωστή μοσκώφ που αποσύρθηκε γιατί προβληματίστηκε πολύ με το θρησκεςυτικό
ζήτημα.....καί βεβαια έκτοτε θάφτηκε απο τό μμε
Δε θα εμπλακώ στη συζήτηση ,αλλά μην κάνετε σαν Ιεροεξεταστές κάποιοι προκαταβολικά.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ποιμαντική Ψυχολογία καί Θεολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 23 Σεπ 2022, 01:00

Στύγιος έγραψε:
23 Σεπ 2022, 00:54
Who is The 4th man έγραψε:
23 Σεπ 2022, 00:49
jey_pap έγραψε:
22 Σεπ 2022, 23:56


Στο Αντιφωνο σχολιάζετε αμφοτεροι . :102:
ξαφνικά έγινα στρατευμένος κάτω απ'τη σημαία ενός π.Θερμού χωρίς να τό καταλάβω; :lol:

τούς πατέρες:
Σεραφημ Ρόουζ-Σωφρώνιο-Κάλιστος Γουέαρ-Αγ.Λουκας κριμαίας-Στεφεν μιούζ-Ν.Λουδοβίκο....και άλλους
τούς γνώρισα στο amethystos.blog.gr όπου εκεί ποστάρονται κείμενα φιλοσοφικά-θεολογικά κ' κοινωνικοπολιτικά
όπου γίνονται επισης κριτικές πανω σ'αυτά......
εγώ σαν Μαθ/κός(δεν είμαι θεολόγος) τα βρίσκω ενδιαφέροντα σε συνδιασμό με την ψυχολογία που μου αρέσει(ιδίως ή
Γιουνγκιανή σχολή)....
στα φοιτητικά χρόνια και λιγο μετά είχα εμπλακεί με αθειστικές λέσχες και καλτ μεχρι κάποια στιγμή πού ένιωσα
τό έδαφος να χάνεται κατω απ'τα πόδια μου,γνώρισα τον π.Συμεων που είχε σπουδάσει ψυχολογία στή Γαλλία καί πού
ομιλίες του θά βάλω στο νημα καποια στιγμή,επίσης και τον π.Γ.Μεταλληνό.....επίσης έτυχε να γνωρίσω τον συγγραφέα
βεργίδη(φανατικός εναντίον τού χριστιανισμού γενικότερα καί που πρός το τελος τής ζωή του άνοιξε διάλογο με καποιον
ιερέα-ψυχολόγο γιατί δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει ένα κύμα εμμονικών καταστάσεων που τον είχαν κατακλύσει),
επίσης και τον πρώην στελεχος του κκε κωστή μοσκώφ που αποσύρθηκε γιατί προβληματίστηκε πολύ με το θρησκεςυτικό
ζήτημα.....καί βεβαια έκτοτε θάφτηκε απο τό μμε
Δε θα εμπλακώ στη συζήτηση ,αλλά μην κάνετε σαν Ιεροεξεταστές κάποιοι προκαταβολικά.
έχεις δίκαιο αλλά στον φιλο jey_pap θεώρησα ότι έπρεπε να σταθώ στην απορία του
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών