απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 08:33

Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 21:07
Ασέβαστος έγραψε:
30 Σεπ 2022, 20:25
Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 19:15


Τι σχέση έχει η αυτοπροστασία και τα μέτρα που λαμβάνει κάποιος για την προστασία του με το ότι θα εγκληματισει κάποιος κατά του; Α ναι. Καμία.
εαν δεν εχει σχεση, τοτε απο τι προσπαθει να προστατευτει, και γιατι να το κανει;

δεν εχει σχεση η προσπαθεια σου να προστατευτεις απο κατι, με αυτο το κατι;
Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Να προστατευτεί από τι;
Να πεις να προσέξω να περάσω τον δρόμο απέναντι μην με σκοτώσει κανένας. Να προσέξω να μην βιαστώ ή να μην με σκοτώσει ο σύντροφος μου; και αν τελικά συμβεί κάτι από αυτά θα έχω μέρος της ευθύνης γιατί δεν πρόσεξα αρκετά; ε κάπου μπάζει.
πουθενα δεν μπαζει. ολα αυτα να τα προσεξεις, και χιλια αλλα.

και να παθεις κατι, δεν θα εχεις μερος της ευθυνης οπως υπουλα γραφεις, θα εχεις ευθυνη. αλλιωτικη, διαφορετικη απο του οποιου δραστη, οχι μερος απο τη δικη του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 08:40

foscilis έγραψε:
30 Σεπ 2022, 21:46
ΔΕΝ είναι αναμενόμενο ούτε δικαιολογημένο που αυτός τη σκότωσε και πολύ περισσότερο το μωρό.

Αλλά ήταν 1000% αναμενόμενο ότι η σχέση θα ήταν δυσλειτουργική και αδιέξοδη.
αυτο δεν το ξερουμε, και να σου πω την αληθεια, μαλλον διαφωνω.

πολυ απιθανο να μην ηταν αναμενομενο απο καποιο σημειο και μετα οτι θα γινει κακο, ισως και φονικο. συνηθως σε αυτες τις καταστασεις, δεν ειναι τη μια μερα μεσα στις γλυκες και την επομενη στον ταφο. υπαρχει καποια εξελιξη, καποια σταδια που περνανε. απαξιωση, βρισιμο,φωνες, μια φαπα, 2 φαπες, 10 φαπες...

συνηθως υπαρχει η δυνατοτητα να σταματησει αυτη η εξελιξη, με φευγιο, καταγγελια, ακομη και βια στη βια. οχι παντα ομως.

αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι ολοφανερο το που παει η δουλεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 09:17

Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47


Οπότε με την επέμβαση της επιστήμης θα μπορέσουμε να περιορίσουμε την βία σημαντικά στην γη. Νομίζω η Pfizer πρέπει να αρχίσει να ψάχνει το επόμενο εμβόλιο μόνο για άντρες και υποχρεωτικό.
γιατι μονο για αντρες; δεν εχουμε γυναικες που κανουν τετοια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14202
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 01 Οκτ 2022, 09:19

Ασέβαστος έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:17
Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47


Οπότε με την επέμβαση της επιστήμης θα μπορέσουμε να περιορίσουμε την βία σημαντικά στην γη. Νομίζω η Pfizer πρέπει να αρχίσει να ψάχνει το επόμενο εμβόλιο μόνο για άντρες και υποχρεωτικό.
γιατι μονο για αντρες; δεν εχουμε γυναικες που κανουν τετοια;
Κανα φαρμακο που να σταματα την μουρμουρα θα βγει?

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 09:21

Juno έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47
foscilis έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:42
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:39

Καθόλου δε θόλωσε, ένας κρετίνος ήταν εξ αρχής. Αυτή δεν ξέρω, θα βαρέθηκε τα "αγοράκια" και ήθελε να ζήσει την άγρια εμπειρία. Το θέμα είναι αντί να κάνει τη φάση της και να την κοπανήσει, έκαναν και παιδί εκτός γάμου πάνω στο "πάθος" , άρα βραστα. Το παιδί και χωρίς να έχουν παντρευτεί λογικό είναι να πάει με τη μάνα. Τι δουλειά είχε τώρα να το μεγαλώσει ένας 56χρονος με τα κατσίκια. Απλά η εγωιστική ανδρική μαλάκυνση, έγινε πάλι εγκληματική. Και ξέρω γω, ας σκότωνε αυτήν όπως ο Μπάμπης στη χειρότερη. Όταν θεωρείς πως πρέπει οι άντρες να έχουν συνεπιμελεια και πας να δώσεις τη ελαααααχιστη κατανόηση σε έναν άνθρωπο που σκότωσε ένα μωρό, είσαι ντιπ τούβλο, και δεν πρέπει να πάρει κανείς άνδρας επιμέλεια στον αιώνα τον απαντα.
καλά εννοείται αυτό, το σκότωσε και συζητάμε όχι αν θα έπρεπε να του επιτρέπεται να το πλησιάζει στα δέκα χιλιόμετρα αλλά αν έπρεπε να πάρει την επιμέλεια λολ@δυτικό_τουρκεστάν
Από τη στιγμή που το σκότωσε, ναι.
Αν ήταν ψύχραιμος και είχε σταθερή συμπεριφορά, θα είχε τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με την Φριτσιδα. Αυτή ας πρόσεχε να μην ανοίγει τα πόδια της εδώ και εκεί.
οχι. δεν θα επρεπε να εχει τα ιδια δικαιωματα. τουλαχιστον οχι με τα συγκεκριμμενα χαρακτηριστικα αυτης της ιστοριας. γενικοτερα, ενας αντρας πρεπει να εχει τα ιδια δικαιωματα στο παιδι με τη γυναικα, αλλα:

το παιδι ηταν πολυ μικρο. δεν θα μπορουσε να εχει την επιμελεια, δεν μπορει να το θηλασει, και ακρως απιθανο να μπορει να το φροντισει γενικοτερα, λογω δουλειας κλπ.

αυτος ηταν πολυ μεγαλος. ακρως απιθανο να μπορει να φροντισει παιδι μεχρι την ενηλικιωση του, οπου θα ειναι 70αρης.

και φυσικα το προφανες, ηταν βιαιο καθικι, παραλογο να του εμπιστευτεις παιδι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασέβαστος την 01 Οκτ 2022, 09:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 09:29

Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 23:26

Εμάς δεν είναι θέμα φύσης όμως. Όπως υποστηρίζεις ότι είναι για εσάς. Οπότε nope. Καμία αλλαγή για μας.
μωρε και οι γυναικες εξισου βιαιες ειναι, οπου τις παιρνει.

φρονω παντως οτι τουλαχιστον το 90% των γυναικων δε θα θελουν αντρα που να εχει παρει το χαπι. γιατι χωρις ελαφρως βιαιο χαρακτηρα, τερμα τα κωλοσκαμπιλα. μπορεις να αντεξεις ζωη με τετοια στερηση;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Οκτ 2022, 09:30

panos291 έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:19
Ασέβαστος έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:17
Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47


Οπότε με την επέμβαση της επιστήμης θα μπορέσουμε να περιορίσουμε την βία σημαντικά στην γη. Νομίζω η Pfizer πρέπει να αρχίσει να ψάχνει το επόμενο εμβόλιο μόνο για άντρες και υποχρεωτικό.
γιατι μονο για αντρες; δεν εχουμε γυναικες που κανουν τετοια;
Κανα φαρμακο που να σταματα την μουρμουρα θα βγει?
Βγήκε τηλεοπτική σειρά πάντως.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 09:33

panos291 έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:19
Ασέβαστος έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:17
Naida έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47


Οπότε με την επέμβαση της επιστήμης θα μπορέσουμε να περιορίσουμε την βία σημαντικά στην γη. Νομίζω η Pfizer πρέπει να αρχίσει να ψάχνει το επόμενο εμβόλιο μόνο για άντρες και υποχρεωτικό.
γιατι μονο για αντρες; δεν εχουμε γυναικες που κανουν τετοια;
Κανα φαρμακο που να σταματα την μουρμουρα θα βγει?
υπαρχει.

φευγουλιν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17338
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Οκτ 2022, 11:11

Ασέβαστος έγραψε:
01 Οκτ 2022, 09:21
Juno έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:47
foscilis έγραψε:
30 Σεπ 2022, 22:42


καλά εννοείται αυτό, το σκότωσε και συζητάμε όχι αν θα έπρεπε να του επιτρέπεται να το πλησιάζει στα δέκα χιλιόμετρα αλλά αν έπρεπε να πάρει την επιμέλεια λολ@δυτικό_τουρκεστάν
Από τη στιγμή που το σκότωσε, ναι.
Αν ήταν ψύχραιμος και είχε σταθερή συμπεριφορά, θα είχε τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με την Φριτσιδα. Αυτή ας πρόσεχε να μην ανοίγει τα πόδια της εδώ και εκεί.
οχι. δεν θα επρεπε να εχει τα ιδια δικαιωματα. τουλαχιστον οχι με τα συγκεκριμμενα χαρακτηριστικα αυτης της ιστοριας. γενικοτερα, ενας αντρας πρεπει να εχει τα ιδια δικαιωματα στο παιδι με τη γυναικα, αλλα:

το παιδι ηταν πολυ μικρο. δεν θα μπορουσε να εχει την επιμελεια, δεν μπορει να το θηλασει δεν ήταν τόσο μικρό, και ακρως απιθανο να μπορει να το φροντισει γενικοτερα, λογω δουλειας κλπ.

αυτος ηταν πολυ μεγαλος. ακρως απιθανο να μπορει να φροντισει παιδι μεχρι την ενηλικιωση του, οπου θα ειναι 70αρης.

και φυσικα το προφανες, ηταν βιαιο καθικι, παραλογο να του εμπιστευτεις παιδι.
Αν αυτή αποφάσιζε να μείνει εκεί (η μητέρα της είναι Ελληνίδα από την περιοχή) ή έστω στη Θεσσαλονίκη, θα το καταλάβαινα.
Αλλά να έρθει, να κάνει ένα παιδί και να το πάρει στο εξωτερικό, ήθελε ξεκάθαρα δωρητή σπέρματος.

Το παιδάκι ήταν πολύ άτυχο και από τους δύο γονείς.
Αυτός ήταν μεγάλος σε ηλικία και μάλλον δεν είχε κάνει οικογένεια λόγω της δουλειάς του και της περιοχής όπου έμενε. Γνωστό πρόβλημα της επαρχίας, οι γυναίκες πάνε σε μεγάλες πόλεις και στα χωριά οι άντρες ψάχνουν.
Είδε μία που του πούλησε έρωτα (γιατί 31 με 56 δεν είναι έρωτας, έλεος) και φαντάστηκε πως επιτέλους θα κάνει οικογένεια.

Αυτή έψαχνε για δωρητή σπέρματος, όπως συνηθίζεται στις βόρειες χώρες. Από την αρχή σκόπευε να πάρει το παιδί και να φύγει και όσο πιο αδύναμος κρίκος είναι ο πατέρας, τόσο πιο εύκολο θα ήταν για αυτήν.

Δεν είναι η πρώτη και μάλλον ούτε η τελευταία. Έρχονται με πρόγραμμα.

Καταγγελίες σε Ρόδο, Κω, Κρήτη: Σκανδιναβές παντρεύονται Έλληνες και εξαφανίζονται με τα παιδιά
Καταγγελίες σε Ρόδο, Κω, Κρήτη: Σκανδιναβές παντρεύονται Έλληνες και εξαφανίζονται με τα παιδιά

Οι μαμάδες τα έχουν πάρει και επέστρεψαν στις χώρες καταγωγής τους

Μία περίεργη υπόθεση με γυναίκες από σκανδιναβικές χώρες που έρχονται στην Ελλάδα, κάνουν οικογένεια με Έλληνες και στη συνέχεια παίρνουν τα παιδιά τους και γυρίζουν στην πατρίδα τους, ήρθε στο φως της δημοσιότητας.

Συγκεκριμένα, με αφορμή την πρόσφατη υπόθεση της αρπαγής του μικρού Ράινερ από τον Νορβηγό πατέρα του και την πολύχρονη διαμάχη με τη μητέρα του μικρού και τη δικαστική περιπέτεια σε Ελλάδα και Νορβηγία, ο Ελεύθερος Τύπος της Κυριακής έψαξε και συνομίλησε με ανθρώπους που εδώ και χρόνια ανεβαίνουν «Γολγοθά» εξαιτίας της ατυχίας που είχαν να γνωρίσουν, να ερωτευτούν και να κάνουν παιδιά με γυναίκες προερχόμενες από σκανδιναβικές χώρες, όπως Σουηδία, Δανία και Νορβηγία.

Σύμφωνα με ανεπίσημα στοιχεία που επικαλούνται, ωστόσο, μέλη του Συλλόγου «Συνεπιμέλεια», περίπου 2.500 μπαμπάδες από την Κρήτη, τη Ρόδο και την Κω βρίσκονται σε απόγνωση, αφού οι γυναίκες που έφεραν στη ζωή τα παιδιά τους τα έχουν πάρει και επέστρεψαν στις χώρες καταγωγής τους. Αποτέλεσμα οι μπαμπάδες να χάνουν κάθε επαφή με τα παιδιά τους και να μην έχουν καθόλου επικοινωνία. Πολλοί εξ αυτών, μάλιστα, αναγκάζονται να ταξιδεύουν αρκετές φορές τον χρόνο στις χώρες αυτές προκειμένου να εντοπίσουν τα παιδιά τους.


Προνόμια

Σύμφωνα με όσα αναφέρουν στον «Ε.Τ.» της Κυριακής Ελληνες μπαμπάδες που ανεβαίνουν «Γολγοθά», με δικαστήρια σε Ελλάδα και Σκανδιναβική Χερσόνησο για την επιμέλεια ή την επικοινωνία με τα παιδιά τους, ένας από τους βασικότερους λόγους που οι γυναίκες οι οποίες γέννησαν τα παιδιά τους τα παίρνουν και εξαφανίζονται ύστερα από λίγα χρόνια αφού γεννηθούν είναι οι κοινωνικές παροχές που δίνουν τα κράτη εκεί.

«Μέσα από την περιπέτειά μου γνωρίζω ότι πολλές γυναίκες από Σουηδία, Νορβηγία και Δανία έρχονται στην Ελλάδα για διακοπές, γνωρίζουν ανθρώπους, κάνουν παιδιά μαζί τους και στη συνέχεια, όταν το παιδί φθάσει από τριών έως έξι ετών, τα παίρνουν και επιστρέφουν στη χώρα τους. Αυτό γίνεται γιατί είναι γυναίκες χαμηλού εισοδήματος και αποκτώντας ένα παιδί από μια άλλη χώρα εξασφαλίζουν στη χώρα τους την οικονομική τους αποκατάσταση. Δηλαδή, τη δωρεάν παροχή σπιτιού και επιδόματα τόσο για το παιδί μέχρι την ηλικία των 18 ετών όσο και για τις ίδιες αφού θεωρούνται μονογονεϊκές οικογένειες», θα εξηγήσει στον «Ε.Τ.» της Κυριακής ο κ. Νεκτάριος Κουλιζάκης, επιχειρηματίας στον χώρο της εστίασης στην Κρήτη, ο οποίος βιώνει ένα απίστευτο δράμα.


Έχω φτάσει μέχρι τα ευρωπαϊκά δικαστήρια

Η περίπτωση του κ. Νεκτάριου Κουλιζάκη είναι μία από τις χιλιάδες που έχουν αναφερθεί μεταξύ άλλων υποθέσεων στον Σύλλογο «Συνεπιμέλεια».

Ο ίδιος περιγράφει πώς η ζωή του άλλαξε από τη μια στιγμή στην άλλη με τη γυναίκα που έφερε στη ζωή τον γιο του να εξαφανίζεται στη Σουηδία και να μην μπορεί να τους βρει.

«Έχω φτάσει μέχρι τα ευρωπαϊκά δικαστήρια και τον Συνήγορο του Πολίτη της Σουηδίας. Με τη γυναίκα μου γνωρίστηκα πριν από περίπου 15 χρόνια, όταν είχε έρθει για διακοπές στην Κρήτη. Καταλήξαμε να είμαστε μαζί και μέναμε στα Χανιά. Οταν γεννήθηκε ο γιος μου, σε ηλικία περίπου 6,5 ετών με την πρόφαση ότι θα πήγαινε για λίγο στη χώρα της τον πήρε και έφυγαν. Εκτοτε δεν τον έχω δει και δεν έχω καμία επικοινωνία μαζί του. Οι Κοινωνικές Υπηρεσίες της Σουηδίας στις οποίες προσέφυγε η γυναίκα μου με καταδίκασαν χωρίς καν να κληθώ να καταθέσω την άποψή μου και, μάλιστα, όταν κινήθηκα νομικά για την επιμέλεια αλλά και για να έχω επικοινωνία με το παιδί μου, εκείνοι απέκρυπταν τα στοιχεία της γυναίκας μου για να μην τη βρω με την αιτιολογία ότι θα τους έκανα κακό. Ο Συνήγορος του Πολίτη στη Σουηδία καταδίκασε την Επιτροπή των Κοινωνικών Υπηρεσιών γιατί, σύμφωνα με το σκεπτικό του Συνηγόρου, εγώ και ο γιος μου, μεταχειριστήκαμε από το σουηδικό κράτος σαν να μην υπήρχαμε. Τώρα, μάλιστα, κινδυνεύει το σουηδικό κράτος με καταδίκη από τα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια. Το θέμα όμως είναι ότι εγώ 6 χρόνια τώρα έχω να δω το παιδί μου και κάθε χρόνο πηγαίνω τον χειμώνα στη Σουηδία, κάθομαι 3,5 μήνες και τον ψάχνω στα τυφλά. Πηγαίνω από πόλη σε πόλη, κάθομαι 3 με 4 ημέρες και ψάχνω σε σχολεία και γήπεδα. Το μόνο θετικό είναι ότι έχω τη βοήθεια εθελοντών που γνωρίζουν το πρόβλημά μου αλλά και άλλους γονείς με παρόμοιες περιπτώσεις».


«Υπάρχει ολοκληρωμένο σχέδιο»

Μία άλλη εκδοχή του τεράστιου προβλήματος που αντιμετωπίζουν Ελληνες μπαμπάδες με τις Σκανδιναβές μητέρες των παιδιών τους είναι αυτή που αφορά τον Α.Κ. (τα στοιχεία του είναι στη διάθεση της εφημερίδας). Ο 45χρονος από την Κρήτη γνώρισε και ερωτεύτηκε τη γυναίκα του, με την οποία έζησε δέκα χρόνια στο νησί. Κάποια στιγμή χωρίζουν και εκείνη παίρνει το παιδί και πάει στη Σουηδία, ενώ ο πατέρας την ακολουθεί για να βλέπει το παιδί του. Στη Σουηδία η γυναίκα με δύο μηνύσεις για εξύβριση και απειλή έχοντας ψευδομάρτυρες φθάνει στο δικαστήριο, το οποίο καταδικάζει τον Α.Κ. και με αυτήν την καταδίκη χάνει την επιμέλεια του παιδιού του.

«Υπάρχει ολοκληρωμένο σχέδιο με δικηγόρους και δικαστές, ώστε να αρπάξει το παιδί η μητέρα αν ο πατέρας είναι ξένος. Μετά την απώλεια της επιμέλειας του παιδιού, έχω βρει δουλειά, έχω αγοράσει σπίτι, έγινα μετανάστης, χωρίς να έχω οικονομικό πρόβλημα, για το παιδί μου. Και όλα αυτά γιατί μου έλεγαν ότι υπάρχει πιθανότητα να αρπάξω το παιδί μου και να το πάω στην Κρήτη. Υστερα από αυτά που έκανα ξεκίνησαν κάποιες συνεδρίες με κοινωνικούς λειτουργούς προκειμένου να δουν τη σχέση μου με το παιδί. Στις συνεδρίες αυτές το παιδί ερχόταν δασκαλεμένο από τη μητέρα και έλεγε ότι δεν με θέλει και ότι φοβάται ότι θα το αρπάξω να το πάω στην Ελλάδα. Πήγα στο δικαστήριο και ζήτησα να πάρω ό,τι έχουν οι Σουηδοί, δηλαδή μία εβδομάδα εγώ και μία αυτή. Αλλά τότε εκείνη το φόβισε το παιδί και εκείνο είπε στους κοινωνικούς λειτουργούς ότι δεν θέλει να με βλέπει γιατί φοβάται μήπως το πάρω στην Ελλάδα. Και το δικαστήριο πλέον δεν μου επιτρέπει να βλέπω το παιδί μου. Είναι 9 ετών ο γιος μου και έχω να τον συναντήσω από τον Αύγουστο του 2019. Και κάθομαι εδώ μήπως χρειαστεί κάτι και πρέπει να το βοηθήσω για να είμαι δίπλα του».

Οπως είπε στον «Ε.Τ.» της Κυριακής ο Α.Κ., έχει συναντήσει πολλούς άλλους Ελληνες, κυρίως, από νησιά, όπως Κω, Ρόδο και Σκιάθο, που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και βρίσκονται σε σκανδιναβικές χώρες προκειμένου να είναι κοντά στα παιδιά τους με όποιον τρόπο μπορούν και δίνοντας μάχη στα κατά τόπους δικαστήρια.


Τα δικαστήρια δεν έλαβαν υπ’ όψιν τους την απόσταση…

Σύμφωνα με τον δικηγόρο κ. Ιωάννη Παπαρρηγόπουλο, πρόεδρο του Συλλόγου «Συνεπιμέλεια», οι περιπτώσεις που αφορούν Ελληνες μπαμπάδες οι οποίοι απέκτησαν παιδιά με γυναίκες από τις σκανδιναβικές χώρες είναι χιλιάδες, με τις περισσότερες από αυτές να εκκρεμούν στα ελληνικά και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια. «Ωστόσο, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν Ελληνες μπαμπάδες οι οποίοι παντρεύτηκαν αλλοδαπές γυναίκες και όχι μόνο από τις σκανδιναβικές χώρες, οι οποίες έχουν πάρει τα παιδιά και μένουν στις χώρες τους με τους πατεράδες εδώ να μην έχουν επικοινωνία ή επαφή. Και αυτό γιατί τα ελληνικά δικαστήρια παραχώρησαν την επιμέλεια σε εκείνες χωρίς να λάβουν υπ’ όψιν τους και τη χιλιομετρική απόσταση, αλλά και τους νόμους που έχουν ψηφιστεί αλλά δεν εφαρμόζονται».
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 01 Οκτ 2022, 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33076
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Οκτ 2022, 11:19

Juno έγραψε:
01 Οκτ 2022, 11:11

Αν αυτή αποφάσιζε να μείνει εκεί (η μητέρα της είναι Ελληνίδα από την περιοχή) ή έστω στη Θεσσαλονίκη, θα το καταλάβαινα.
Αλλά να έρθει, να κάνει ένα παιδί και να το πάρει στο εξωτερικό, ήθελε ξεκάθαρα δωρητή σπέρματος.

Το παιδάκι ήταν πολύ άτυχο και από τους δύο γονείς.
Αυτός ήταν μεγάλος σε ηλικία και μάλλον δεν είχε κάνει οικογένεια λόγω της δουλειάς του και της περιοχής όπου έμενε. Γνωστό πρόβλημα της επαρχίας, οι γυναίκες πάνε σε μεγάλες πόλεις και στα χωριά οι άντρες ψάχνουν.
Είδε μία που του πούλησε έρωτα (γιατί 31 με 56 δεν είναι έρωτας, έλεος) και φαντάστηκε πως επιτέλους θα κάνει οικογένεια.

Αυτή έψαχνε για δωρητή σπέρματος, όπως συνηθίζεται στις βόρειες χώρες. Από την αρχή σκόπευε να πάρει το παιδί και να φύγει και όσο πιο αδύναμος κρίκος είναι ο πατέρας, τόσο πιο εύκολο θα ήταν για αυτήν.

Δεν είναι η πρώτη και μάλλον ούτε η τελευταία. Έρχονται με πρόγραμμα.

Καταγγελίες σε Ρόδο, Κω, Κρήτη: Σκανδιναβές παντρεύονται Έλληνες και εξαφανίζονται με τα παιδιά

ναι, αλλα και παλι, το πως εφτασε να γινει το παιδι, δε βοηθαει για την επιλυση του ζητηματος. δεν μπορεις να εμποδισεις τη ζητηση σπερματος, σε ελευθερη κοινωνια ζουμε, αμα θελει να παει γερμανια ποιος θα της πει οχι.

το προβλημα ειναι το μελλον του παιδιου, και οσο κι αν ειναι αδικο για τον πατερα (γενικοτερα, οχι τον συγκεκριμμενο) σε τετοιες καταστασεις το μελλον μοιαζει καλυτερο με τη μανα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Οκτ 2022, 11:28

Τουλάχιστον αυτοκτόνησε. Η κοπέλα αυτή ονειροβατούσε. Αυτός σίγουρα δεν πήγαινε καλά. Δεν είναι δυνατόν να σκοτώνεις το παιδί σου και τη γυναίκα σου επειδή δεν μπορείς να τα κρατήσεις και ακόμα και να φταίει αυτή και να έχεις όλα τα δίκια του κόσμου, που σίγουρα δεν είχε. Όχι μόνο δεν άντεχε τη ζωή αλλά ήθελε και να πάρει εκδίκηση.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17338
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Οκτ 2022, 11:29

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Σεπ 2022, 23:35
Juno έγραψε:
30 Σεπ 2022, 23:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2022, 23:04


Ρε άντε να κάνεις κανένα τέκνο να ξελαμπικάρεις και άσε την κριτική για τα τεκνά, σε όσες έχουν περάσει και τις δύο πίστες. :lol:
Γαλή, η δασκάλα. Εγγύηση. Εχει περάσει όλες τις πίστες.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης, πώς σου ξέφυγε η συμπχωρουμίτισσα που είναι στο target group σου;
Στο παλαιό φόρουμ έπαιζαν συμποσια και μετά παρτουζες, τώρα έχουμε σοβαρευτεί, είμαστε μόνο του διαλόγου.
επισης αν το έκανε κάνα αφγανος, θα ήθελες να κρεμάσουν 100 ομοεθνεις στην ομόνοια για παράδειγματισμο. Τώρα ο άλλος ο ημινεαντερταλ που την έβγαζε με τα κατσίκια του έλαχε να πηδιεται με ωραία κοπέλα νέα δροσερη , και αντί να δοξολογει την Παναγία κάθε μέρα, το έπαιζε τραμπουκος, και σκότωσε εκεί και ένα μωρό επειδή του χάλασε ξέρω γω το όνειρο να κάνει οικογένεια στο κωλοχωρι του να κάνει οικογένεια στα 58 με μια 30αρα Γερμανόελληνίδα. Δατ μεικς σένς.
1. Ο Αφγανός να κάνει ό,τι θέλει στη χώρα του. Το ότι έχουμε εγκληματίες εδώ, δεν είναι λόγος να κάνουμε άλλους εισαγωγή.
Με έχετε δει να λέω τα ίδια για εγκλήματα που γίνονται στο Αφγανιστάν; Δεν μου αρέσει που συμβαίνουν, κρίμα που συμβαίνουν, αλλά δεν μου πέφτει λόγος.
Όταν έρχονται εδώ και κάνουν τα ίδια στην πατρίδα μου, μου πέφτει λόγος.

2. Την 30χρονη Γερμανίδα με το ζόρι την πήγαν εκεί; Τη βίασε; Αυτή δεν είναι ανώμαλη που πήγε με κάποιον στην ηλικία του πατέρα της; (Συμπάθα με και συ και η ΓΑΛΗ). Δεν είναι ολοφάνερο πως αυτή ήθελε εξ' αρχής να κάνει ένα παιδί και να φύγει και επέλεξε αυτόν που θα δυσκολευόταν να ακολουθήσει και να διεκδικήσει το δικαίωμα του να είναι παρών στη ζωή του παιδιού του;

3. Γιατί δεν διάβασες το άρθρο που σου έδειξα;
Ρίξε μια ματιά να δεις πως υπάρχει ολόκληρο κύκλωμα από δικηγόρους, δημόσιους λειτουργούς και ψευδομάρτυρες για να εμποδίσουν τους μπαμπάδες να πλησιάζουν τα παιδιά τους. Τους μπαμπάδες που πάνε δικαστικώς, όχι με το δίκανο.
Ένας λέει πως μένει πλέον στη χώρα της τάναςπου και γυρίζει τα σχολείο και τα γήπεδα, μήπως βρει το παιδί του.
Άλλος έχει να το δει έξι χρόνια.
Σίγουρα το δίκανο δεν είναι η λύση, αλλά μήπως να συμφωνήσουμε πως ο δράστης θόλωσε και πως και οι δύο γονείς ήταν γμστ;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17338
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Οκτ 2022, 11:34

Ασέβαστος έγραψε:
01 Οκτ 2022, 11:19
Juno έγραψε:
01 Οκτ 2022, 11:11

Αν αυτή αποφάσιζε να μείνει εκεί (η μητέρα της είναι Ελληνίδα από την περιοχή) ή έστω στη Θεσσαλονίκη, θα το καταλάβαινα.
Αλλά να έρθει, να κάνει ένα παιδί και να το πάρει στο εξωτερικό, ήθελε ξεκάθαρα δωρητή σπέρματος.

Το παιδάκι ήταν πολύ άτυχο και από τους δύο γονείς.
Αυτός ήταν μεγάλος σε ηλικία και μάλλον δεν είχε κάνει οικογένεια λόγω της δουλειάς του και της περιοχής όπου έμενε. Γνωστό πρόβλημα της επαρχίας, οι γυναίκες πάνε σε μεγάλες πόλεις και στα χωριά οι άντρες ψάχνουν.
Είδε μία που του πούλησε έρωτα (γιατί 31 με 56 δεν είναι έρωτας, έλεος) και φαντάστηκε πως επιτέλους θα κάνει οικογένεια.

Αυτή έψαχνε για δωρητή σπέρματος, όπως συνηθίζεται στις βόρειες χώρες. Από την αρχή σκόπευε να πάρει το παιδί και να φύγει και όσο πιο αδύναμος κρίκος είναι ο πατέρας, τόσο πιο εύκολο θα ήταν για αυτήν.

Δεν είναι η πρώτη και μάλλον ούτε η τελευταία. Έρχονται με πρόγραμμα.

Καταγγελίες σε Ρόδο, Κω, Κρήτη: Σκανδιναβές παντρεύονται Έλληνες και εξαφανίζονται με τα παιδιά

ναι, αλλα και παλι, το πως εφτασε να γινει το παιδι, δε βοηθαει για την επιλυση του ζητηματος. δεν μπορεις να εμποδισεις τη ζητηση σπερματος, σε ελευθερη κοινωνια ζουμε, αμα θελει να παει γερμανια ποιος θα της πει οχι.

το προβλημα ειναι το μελλον του παιδιου, και οσο κι αν ειναι αδικο για τον πατερα (γενικοτερα, οχι τον συγκεκριμμενο) σε τετοιες καταστασεις το μελλον μοιαζει καλυτερο με τη μανα.
Τι να σου πω; Στο άρθρο λένε πως έτσι έχουν καλύτερες κοινωνικές παροχές.
Και γιατί να κρύβονται όλες από τους πρώην συζύγους; Κάποιοι από αυτούς έχουν μετακομίσει εκεί κοντά και απλώς θέλουν να βλέπουν τα παιδιά τους, τίποτα άλλο. Γιατί τους το στερούν;
Μάλλον αν αποδεικνύουν εγκατάλειψη και κακοποίηση, παίρνουν περισσότερα. Ενώ σε επίσημη δωρεά σπέρματος, δεν τους δίνουν τζάμπα σπίτι, αυτό είναι σίγουρο.

Επιπλέον, στη Νορβηγία (και νομίζω και στη Σουηδία) έχουν γίνει καταγγελίες ότι το κράτος παίρνει παιδιά αλλοδαπών, κανονικών αλλοδαπών όχι λαθρομεταναστών, με κατηγορίες κακοποίησης, χωρίς αυτές να αποδεικνύονται.
Δηλαδή όταν η υπόθεση πάει δικαστικώς (γιατί μιλάμε για αλλοδαπούς με κάποια μόρφωση που εργάζονται με συμβόλαια, όχι ανυπεράσπιστους), η υπόθεση από την πλευρά του κράτους στηρίζεται σε μάρτυρες και ούτε μία απόδειξη.

Κάθε περίπτωση που διάβασα η ίδια: ενώ οι γονείς περιμένουν το παιδί από το σχολείο που έχει αργήσει, έρχεται αυτοκίνητο της Πρόνοιας με αστυνομία και παίρνει και το μικρότερο που είναι στο σπίτι. Σε λίγες ώρες παίρνουν όλα τα παιδιά.

Στη συνέχεια, τα παιδιά πάνε σε ανάδοχες οικογένειες και οι γονείς έχουν δικαίωμα να τα βλέπουν μόνον αν δεν κάνουν δικαστήριο για την απαγωγή!!!!!! Αλλιως θα τα δουν οταν τελειώσουν οι δίκες και εφόσον τις κερδίσουν! Κανονική μαφία!

Προσωπικώς μου κάνει κάτι σε ευγονική. Διαλέγουν αυτά που θέλουν και τα αποκόβουν από την οικογένειά τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 01 Οκτ 2022, 16:05, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Οκτ 2022, 11:37

Πάντως βλέπω μια αντιστροφή. Παλιά η γυναίκα δεν προστατευόταν έφτανε σε αδιέξοδο και ήταν αυτή κυρίως που σκότωνε άντρα και παιδιά. Τώρα δεν προστατεύεται ο άντρας και γίνεται το αντίθετο. Δεν προστατεύεται επειδή τα παιδιά πηγαίνουν στη γυναίκα το οποίο είναι σωστό. Ο άντρας σήμερα πρέπει να προσαρμοστεί και να μην θεωρεί την οικογένεια δεδομένη και το κέντρο όλης της ζωής του. Η οικογένεια η γυναίκα και το παιδί θα μπορεί και να εγκαταλειφθεί η να ξεχαστεί. Όποιο είδος δεν προσαρμόζεται εξαφανίζεται.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: απολιτιστος αγροικος κτηνοτρόφος σκοτώνει γυναίκα και μωρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Οκτ 2022, 11:38

Καλά κάνουν κ τα παίρνουν κ φεύγουν. Τι να κάνουν στην Ελλάδα τα παιδιά, ειδικά αν χωρίσουν οι γονείς; Πεταμένα θα είναι. Είναι σα να αναρωτιέσαι αν μια Ελληνίδα κάνει παιδί στο Μαρόκο ή στο Πακιστάν με κάνα ντόπιο κ μετά χωρίσει με τον πατέρα, ε δε θα το πάρει να γυρίσει Ελλάδα; Θα μείνει να το μεγαλώσει στο Πακιστάν για να το βλέπει ο πακιστανος μπαμπάς? Ας κοιτάμε το συμφέρον του παιδιού χωρίς συναισθηματισμους

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών