Μιλάνο για λίγες ώρες...

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 12:08

Στο πάρκο με την πολυκατοικία που μοιάζει με καράβι πήγες;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2018, 12:37

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 04:02


Όταν έφτασα στο Nτουόμο, είπα στη σύζυγο ευγενικά να μου δώσει να κρατάω την τσάντα της για να μην της κλέψουν τίποτα :lol::lol: Βασικά ήθελα να έχω ΌΛΕΣ τις κάρτες, πριν μπούμε στη στοά με τα μαγαζάκια, και γίνουν φύλλο και φτερό τα πάντα όλα. :smt005::smt005:
Κατάθεση έκανες εσύ στα μαγαζιά με τα χρυσά γράμματα σε μαύρο πλαίσιο, ή συγκρατήθηκες;
σκέψου να σε πήγαινε και μερικούς δρόμους πιο ανατολικά :P
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 12:40

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:37
Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 04:02


Όταν έφτασα στο Nτουόμο, είπα στη σύζυγο ευγενικά να μου δώσει να κρατάω την τσάντα της για να μην της κλέψουν τίποτα :lol::lol: Βασικά ήθελα να έχω ΌΛΕΣ τις κάρτες, πριν μπούμε στη στοά με τα μαγαζάκια, και γίνουν φύλλο και φτερό τα πάντα όλα. :smt005::smt005:
Κατάθεση έκανες εσύ στα μαγαζιά με τα χρυσά γράμματα σε μαύρο πλαίσιο, ή συγκρατήθηκες;
σκέψου να σε πήγαινε και μερικούς δρόμους πιο ανατολικά :P
Βέβαια με=ου το φύλαγε.
Στο Κόμο δεν με άφησε να πάρπυμε το υδροπλάνο για το γύρο της Λίμνης. Βολεύτηκα με το Τελεφερίκ και το σταρτιωτικό όχημα που σε πάει στο Φάρο.

BTW Ταξίδι που προτείνω και το έκανα το καλοκαίρι, είναι Βαρσοβία. Η παλιά πόλη απλά ΔΕΝ υπάρχει. Και πάμφθηνα.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 12:53

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:08
Στο πάρκο με την πολυκατοικία που μοιάζει με καράβι πήγες;
Όχι! :xena:
Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:40


BTW Ταξίδι που προτείνω και το έκανα το καλοκαίρι, είναι Βαρσοβία. Η παλιά πόλη απλά ΔΕΝ υπάρχει. Και πάμφθηνα.
Δεν έχω πάει, όμως πήγα Κρακοβία! Πανέμορφη! :hebit:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 12:56

Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:53
Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:08
Στο πάρκο με την πολυκατοικία που μοιάζει με καράβι πήγες;
Όχι! :xena:
Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:40


BTW Ταξίδι που προτείνω και το έκανα το καλοκαίρι, είναι Βαρσοβία. Η παλιά πόλη απλά ΔΕΝ υπάρχει. Και πάμφθηνα.
Δεν έχω πάει, όμως πήγα Κρακοβία! Πανέμορφη! :hebit:
Δεν είχα χρόνο, πήγα για 4 μέρες και ήταν ταξίδι 8ωρο πήγαινε έλα. Θα το κάνω, ίσως και φέτος.
Στο μεταξύ έπεσα πάνω σε παρέλαση με άρματα αεροπλάνα κλπ. Γιορτάζανε την ανεξαρτησία τους από τους Σοβιετικούς. 15 αΥΓΟΎΣΤΟΥ!!!

υ.γ. Αν πας Βαρσοβία έχω πλήρη οδηγό. Για τα πάντα. Από αξιοθέατα, ψώνια και φαγητό - ποτό. Τα φαγητά τους πολύ βαριά και με πολύ λίπος.Και στο λέει λάτρης της γουρνοπούλας.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:01

Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:53
Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:08
Στο πάρκο με την πολυκατοικία που μοιάζει με καράβι πήγες;
Όχι! :xena:

Θα σου στείλω φώτο. Πραγματικά απίθανη. Ο γιος μας πήγε με το ζόρι. Πολυκατοικία ρε λαλάκα θα μας πας να δούμε. Και κέρναγα όταν γεννήθηκες;
Τελικά είχε δίκιο!!!

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:40


BTW Ταξίδι που προτείνω και το έκανα το καλοκαίρι, είναι Βαρσοβία. Η παλιά πόλη απλά ΔΕΝ υπάρχει. Και πάμφθηνα.
Δεν έχω πάει, όμως πήγα Κρακοβία! Πανέμορφη! :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:06

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 12:56

Δεν είχα χρόνο, πήγα για 4 μέρες και ήταν ταξίδι 8ωρο πήγαινε έλα. Θα το κάνω, ίσως και φέτος.
Στο μεταξύ έπεσα πάνω σε παρέλαση με άρματα αεροπλάνα κλπ. Γιορτάζανε την ανεξαρτησία τους από τους Σοβιετικούς. 15 αΥΓΟΎΣΤΟΥ!!!
Να πας! Αξίζει 1000%! Έχει πολλά να δεις μέσα στην πόλη και ακομη περισσότερα έξω. Βλέπε Αλατορυχεία, Άουσβιτς και αν σε ενδιαφέρει, το μουσείο Πολωνικής αεροπορίας είναι τοπ!

Υγ αντε άνοιξε ενα νήμα για την Πολωνία, γράψε τι είδες/έκανες και ακολουθήσω κ γω! :003:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:08

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:01


Θα σου στείλω φώτο. Πραγματικά απίθανη. Ο γιος μας πήγε με το ζόρι. Πολυκατοικία ρε λαλάκα θα μας πας να δούμε. Και κέρναγα όταν γεννήθηκες;
Τελικά είχε δίκιο!!!

Αυτό σκέφτηκα κ γω! :lol:
Περιμένω!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Οκτ 2018, 13:08

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2018, 10:09
Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 03:01
Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Να πας και Βερόνα.
Πήγα πάρα πολλές φορές, αφού στο Βένετο έμενα. Η Βερόνα καλή είναι, αλλά δεν μου ασκεί τη γοητεία, μιας Φλωρεντίας, ακόμα και μικρότερων πόλεων. Η μάνα μου τρελαίνεται για Βερόνα. Για μένα Φλωρεντία -Ρώμη είναι το δίδυμο της υπεροχής. Η Φλωρεντία είναι η απόλυτη σχέση το Κάλλος, και η Ρώμη είναι ο ίδιος ο Κόσμος και η Ιστορία του.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:11

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:08
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2018, 10:09
Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 03:01
Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Να πας και Βερόνα.
Πήγα πάρα πολλές φορές, αφού στο Βένετο έμενα. Η Βερόνα καλή είναι, αλλά δεν μου ασκεί τη γοητεία, μιας Φλωρεντίας, ακόμα και μικρότερων πόλεων. Η μάνα μου τρελαίνεται για Βερόνα. Για μένα Φλωρεντία -Ρώμη είναι το δίδυμο της υπεροχής. Η Φλωρεντία είναι η απόλυτη σχέση το Κάλλος, και η Ρώμη είναι ο ίδιος ο Κόσμος και η Ιστορία του.
Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να τα επισκεφτείς;
Ψάχνω που θα πάω Δεκέμβριο, την Ιταλία την ειχα στο μυαλό μου ομως για πιο ζεστό καιρό, όχι όμως καλοκαίρι. Για πείτε...
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:13

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:08
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2018, 10:09
Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 03:01
Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Να πας και Βερόνα.
Πήγα πάρα πολλές φορές, αφού στο Βένετο έμενα. Η Βερόνα καλή είναι, αλλά δεν μου ασκεί τη γοητεία, μιας Φλωρεντίας, ακόμα και μικρότερων πόλεων. Η μάνα μου τρελαίνεται για Βερόνα. Για μένα Φλωρεντία -Ρώμη είναι το δίδυμο της υπεροχής. Η Φλωρεντία είναι η απόλυτη σχέση το Κάλλος, και η Ρώμη είναι ο ίδιος ο Κόσμος και η Ιστορία του.
Νικόλααααα Τον Μπαίρνεοις ρεεεεεεεεεεε
Πότε έρχεσαι; Χαθήκαμε.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:15

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:08
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2018, 10:09
Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 03:01
Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Να πας και Βερόνα.
Πήγα πάρα πολλές φορές, αφού στο Βένετο έμενα. Η Βερόνα καλή είναι, αλλά δεν μου ασκεί τη γοητεία, μιας Φλωρεντίας, ακόμα και μικρότερων πόλεων. Η μάνα μου τρελαίνεται για Βερόνα. Για μένα Φλωρεντία -Ρώμη είναι το δίδυμο της υπεροχής. Η Φλωρεντία είναι η απόλυτη σχέση το Κάλλος, και η Ρώμη είναι ο ίδιος ο Κόσμος και η Ιστορία του.
Η Φλωρεντία είναι ο ίδιος ο Έρωτας!!
Η Ρώμη είναι ένα ατέλειωτο μουσείο.
Και εμείς ποιητές του Έρωτος
Σε έσκισα καβαλίερε!!!! :lol:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Οκτ 2018, 13:16

Για μένα, οπουδήποτε Ιταλία, λέει Μάιο, ή Σεπτέμβριο, και Φλωρεντία Οκτώβριο, να δεις τα χρώματα της Τοσκάνης. Ιούλιο, Αύγουστο, πουθενά, και για τις Άλπεις, Cortina etc, υπάρχει ο χειμώνας με άλλες χαρές. Ας πούμε, τη Βενετία, καταχείμωνο και κατακαλόκαιρο δεν την βλέπεις. Θέλεις το άλλο φως. Του Μαΐου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Οκτ 2018, 13:17

:smt023 Φρούραρχέ μου, πού είσαι, γέρο μου; Σκίζεις, είσαι ποιητική ψυχή.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2018, 13:17

Εμένα μου άρεσε πολύ η Βερόνα, αυτό που λες δε μου το έδωσε με τίποτα η Βενετία.
Δε το συζητάμε για Φλωρεντία, δεν υπάρχει, όπως και για τη Ρώμη.
Η πόλη που έχει τη μεγαλύτερη γοητεία χωρίς να έχει την ομορφιά(ούτε κατά διάνοια) της Φλωρεντίας ή της Σιέννα, είναι η Νάπολη.
Σα τον Μπελμοντό ένα πράγμα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών