36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Οκτ 2022, 18:36

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Leporello έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:14
Αλήθεια; Μπορώ να φέρω διάφορα παραδείγματα. Από το ότι όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά δεν υπήρχαν κινητά τηλέφωνα και κάποια στιγμή με υποχρέωσαν να πάρω ένα με έξοδα τής εταιρείας, μέχρι τους δημοσίους υπαλλήλους που έμαθαν να χρησιμοποιούν υπολογιστές. Μη σου πώ και γιά τους μεταλλωρύχους που κάποια στιγμή τους υποχρεώσαμε να φορούν ωτοασπίδες και γυαλιά
Αυτά είναι εξοπλισμός, δεν σε αφορούν σαν άτομο ή σαν δεξιότητες. Θα ήταν έγκυρο αντιπαράδειγμα αν με την έλευση των υπολογιστών έλεγαν στους ΔΥ "όποιος δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή θα μπει σε αναστολή μέχρι να μάθει ή απολύεται".
Περίπου αυτό έγινε, όχι με τους ΔΥ αλλά σε πολλές εταιρείες. Δόθηκαν μεν ευκαιρίες σε εργαζομένους να μάθουν κάποια πράγματα, αλλά όποιος δεν ήθελε να προσαρμοσθεί ή έστω αργούσε να προσαρμοσθεί, πήρε πόδι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Μη μιλήσω τι θα συνέβαινε π.χ. σε πωλητή ή υπάλληλο εξωτερικών εργασιών που θα αρνιόταν να έχει κινητό τηλέφωνο "γιατί εκπέμπει ακτινοβολία".
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Leporello έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:14
Από την άλλη, είσαι τόσο σίγουρος ότι κανένα εμβόλιο δεν ήταν υποχρεωτικό γιά τους υγειονομικούς πριν από τον Covid-19;
Όχι, δεν είμαι σίγουρος. Πες μου εσύ που είσαι.
Δεν είσαι σίγουρος, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να κάνεις σημαία το δικαίωμα των νοσηλευτών να μη κάνουν ειδικά αυτό το εμβόλιο.
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Leporello έγραψε:
08 Οκτ 2022, 18:40
Το σπουδαιότερο όμως είναι ότι συγκρίνεις εκτιμώμενους θανάτους με διαπιστωθέντες. Αν οι θάνατοι λόγω Covid-19 εκτιμηθούν με παρόμοια μεθολογία με εκείνων τής γρίπης, ίσως ήταν ήδη 18 εκατομμύρια τον Δεκέμβριο του 2021.
Δηλαδή όχι μόνο είχαμε 18 εκ. υπερβάλλοντες θάνατους, λες (χωρίς να έχουν δημοσιεύσει τέτοια στοιχεία οι 150 από τις 200+ χώρες του κόσμου), αλλά και οφείλονται στον κορωνοϊό όλοι. Δεν είχαμε ας πούμε τίποτα αυξήσεις σε θανάτους χρόνιων παθήσεων λόγω καραντίνας ή υπεραυξημένους θανάτους από υπερβολική δόση.
Σε προβλημάτισε ποτέ πώς υπολογίζει ο ΠΟΥ ότι είναι 650.000* οι νεκροί από γρίπη κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο ενώ δεν δημοσιεύουν στοιχεία υπερβάλλουσας θνησιμότητας όλες οι χώρες; Γιατί τότε σε προβληματίζει πώς υπολογίσθηκαν οι θάνατοι λόγω Covid-19 την στιγμή που ο τρόπος υπολογισμού έχει δημοσιευθεί στο Lancet;
https://www.thelancet.com/article/S0140 ... 3/fulltext
*: 290.000 - 650.000 λέει ο ΠΟΥ, αλλά εσύ υιοθετείς χωρίς δισταγμό το μεγαλύτερο νούμερο (αυτό προκύπτει όταν λες ότι σε τρία χρόνια πέθαναν 2.000.000), χωρίς να αναφέρεις κάν το μικρότερο, με αποτέλεσμα όποιος διαβάζει να μένει με την εντύπωση ότι αυτό το νούμερο είναι επιβεβαιωμένο.
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Δεν είναι διαπιστωμένοι θάνατοι όλοι αυτοί. Όταν λες "θάνατος 90 μέρες μετά" είναι απλή συσχέτιση, όχι διαπιστωμένα αίτια θανάτου.
Στον υπολογισμό των 650.000 νεκρών υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουμε κάν αν έπαθαν γρίπη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2022, 19:00

Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Leporello έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:14
Αλήθεια; Μπορώ να φέρω διάφορα παραδείγματα. Από το ότι όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά δεν υπήρχαν κινητά τηλέφωνα και κάποια στιγμή με υποχρέωσαν να πάρω ένα με έξοδα τής εταιρείας, μέχρι τους δημοσίους υπαλλήλους που έμαθαν να χρησιμοποιούν υπολογιστές. Μη σου πώ και γιά τους μεταλλωρύχους που κάποια στιγμή τους υποχρεώσαμε να φορούν ωτοασπίδες και γυαλιά
Αυτά είναι εξοπλισμός, δεν σε αφορούν σαν άτομο ή σαν δεξιότητες. Θα ήταν έγκυρο αντιπαράδειγμα αν με την έλευση των υπολογιστών έλεγαν στους ΔΥ "όποιος δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή θα μπει σε αναστολή μέχρι να μάθει ή απολύεται".
Περίπου αυτό έγινε, όχι με τους ΔΥ αλλά σε πολλές εταιρείες. Δόθηκαν μεν ευκαιρίες σε εργαζομένους να μάθουν κάποια πράγματα, αλλά όποιος δεν ήθελε να προσαρμοσθεί ή έστω αργούσε να προσαρμοσθεί, πήρε πόδι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Μη μιλήσω τι θα συνέβαινε π.χ. σε πωλητή ή υπάλληλο εξωτερικών εργασιών που θα αρνιόταν να έχει κινητό τηλέφωνο "γιατί εκπέμπει ακτινοβολία".
Περίπου αυτό δεν έγινε πουθενά και ποτέ. Καμμιά εταιρεία δεν έβγαλε σε αναστολή υπαλλήλους της γιατί της ήρθε ξαφνικά να κάνει το σύστημά της ηλεκτρονικό. Όπου και όταν συνέβη αυτό, η εταιρεία παρείχε δωρεάν εκπαίδευση στους υπαλλήλους συνεχίζοντας να τους πληρώνει κανονικά.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το αντιπαράδειγμά σου χωλαίνει.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Leporello έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:14
Από την άλλη, είσαι τόσο σίγουρος ότι κανένα εμβόλιο δεν ήταν υποχρεωτικό γιά τους υγειονομικούς πριν από τον Covid-19;
Όχι, δεν είμαι σίγουρος. Πες μου εσύ που είσαι.
Δεν είσαι σίγουρος, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να κάνεις σημαία το δικαίωμα των νοσηλευτών να μη κάνουν ειδικά αυτό το εμβόλιο.
Δεν απάντησες στην ερώτησή μου. Εσύ προτείνεις ότι υπάρχουν υποχρεωτικά εμβόλια για τους υγειονομικούς. Εγώ δεν ξέρω να συμβαίνει τέτοιο πράγμα. Η ερώτησή σου λοιπόν είναι άκυρη, το ίδιο και το συμπέρασμα.

Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
Σε προβλημάτισε ποτέ πώς υπολογίζει ο ΠΟΥ ότι είναι 650.000* οι νεκροί από γρίπη κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο ενώ δεν δημοσιεύουν στοιχεία υπερβάλλουσας θνησιμότητας όλες οι χώρες;
Πριν μάθεις εσύ τι σημαίνει υπερβάλλουσα θνησιμότητα, εγώ παρακολουθούσα τα στοιχεία της γρίπης από τον ΕΟΔΥ όταν ακόμη ήταν ΚΕΕΛΠΝΟ, καθώς και την εξέλιξη στις αναλύσεις του ΠΟΥ. Έχω διαβάσει δεκάδες εκθέσεις του ΠΟΥ και δεκάδες έρευνες που αφορούν την γρίπη και τους άλλους ιούς του αναπνευστικού. Αν εσύ προβληματίζεσαι τώρα, εγώ ξέρω πολύ καλά πώς προκύπτουν αυτά τα μοντέλα, από δεκαετίες ερευνών.

Οι θάνατοι του κορωνοϊού δεν έχουν ακόμα υπολογιστεί με κάποιον έγκυρο τρόπο. Ένα γελοίο οικονομικό περιοδικό έφτιαξε ένα τριγελοίο μοντέλο και καλά ΑΙ, που υπολόγισε με αντιεπιστημονικό τρόπο ένα μάτσο μαλακίες για να καταλήξει στον αριθμό νεκρών της covid. Όταν δημοσιεύσουν οι περισσότερες χώρες αναλυτικά στατιστικά, μπορούμε να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε, αυτές οι εκτιμήσεις είναι σαν των οικονομολόγων (άλλωστε οικονομολόγοι δημοσίευσαν αυτό το καταγέλαστο μοντέλο).

Η εκτίμηση για τους νεκρούς της γρίπης σε 650 χιλιάδες τον χρόνο βασίζεται στο ότι τα τελευταία χρόνια είχαμε 3 κύματα υψηλής θνησιμότητας και η θνησιμότητα της γρίπης αυξάνεται χρόνο με τον χρόνο. Οι χρονιές των 300 χιλιάδων είναι χρονιές πολύ ήπιας γρίπης, που ολοένα και σπανίζουν.

Επιπροσθέτως, απέναντι στην γρίπη έχει ανοσία ένα υψηλό ποσοστό του πληθυσμού, γίνονται ετήσιοι εμβολιασμοί σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και είναι εμβολιασμοί ΠΙΟ αποδοτικοί από αυτούς του κορωνοϊού, για τον οποίο άλλωστε οι εμβολιασμοί άρχισαν αφού πέθανε ήδη ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που αναφέρονται σαν νεκροί covid.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Δεν είναι διαπιστωμένοι θάνατοι όλοι αυτοί. Όταν λες "θάνατος 90 μέρες μετά" είναι απλή συσχέτιση, όχι διαπιστωμένα αίτια θανάτου.
Στον υπολογισμό των 650.000 νεκρών υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουμε κάν αν έπαθαν γρίπη.
Και στον υπολογισμό των θανάτων από κορωνοϊό συμβαίνει αυτό. Το Βέλγιο κατέγραφε νεκρούς χωρίς καν ύπαρξη τεστ. Απλά και μόνο με δηλωμένα συμπτώματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Οκτ 2022, 19:50

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Αυτά είναι εξοπλισμός, δεν σε αφορούν σαν άτομο ή σαν δεξιότητες. Θα ήταν έγκυρο αντιπαράδειγμα αν με την έλευση των υπολογιστών έλεγαν στους ΔΥ "όποιος δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή θα μπει σε αναστολή μέχρι να μάθει ή απολύεται".
Περίπου αυτό έγινε, όχι με τους ΔΥ αλλά σε πολλές εταιρείες. Δόθηκαν μεν ευκαιρίες σε εργαζομένους να μάθουν κάποια πράγματα, αλλά όποιος δεν ήθελε να προσαρμοσθεί ή έστω αργούσε να προσαρμοσθεί, πήρε πόδι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Μη μιλήσω τι θα συνέβαινε π.χ. σε πωλητή ή υπάλληλο εξωτερικών εργασιών που θα αρνιόταν να έχει κινητό τηλέφωνο "γιατί εκπέμπει ακτινοβολία".
Περίπου αυτό δεν έγινε πουθενά και ποτέ. Καμμιά εταιρεία δεν έβγαλε σε αναστολή υπαλλήλους της γιατί της ήρθε ξαφνικά να κάνει το σύστημά της ηλεκτρονικό. Όπου και όταν συνέβη αυτό, η εταιρεία παρείχε δωρεάν εκπαίδευση στους υπαλλήλους συνεχίζοντας να τους πληρώνει κανονικά.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το αντιπαράδειγμά σου χωλαίνει.
Και τα νοσοκομεία δωρεάν εμβολίαζαν τους υγειονομικούς, αν το ήθελαν. Οσο γιά τους υπαλλήλους των εταιρειών, δεν βγήκε μεν κανείς σε αναστολή γιατί δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο γιά ιδιωτικές εταιρείες, αλλά όσοι προκλητικά δεν προσαρμόσθηκαν, είτε απολύθηκαν, είτε τοποθετήθηκαν σε χαμηλές θέσεις (ψυγείο).
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Όχι, δεν είμαι σίγουρος. Πες μου εσύ που είσαι.
Δεν είσαι σίγουρος, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να κάνεις σημαία το δικαίωμα των νοσηλευτών να μη κάνουν ειδικά αυτό το εμβόλιο.
Δεν απάντησες στην ερώτησή μου. Εσύ προτείνεις ότι υπάρχουν υποχρεωτικά εμβόλια για τους υγειονομικούς. Εγώ δεν ξέρω να συμβαίνει τέτοιο πράγμα. Η ερώτησή σου λοιπόν είναι άκυρη, το ίδιο και το συμπέρασμα.
Εσύ είσαι που υποστηρίζεις ότι τα υποχρεωτικά εμβόλια γιά τους υγειονομικούς παραβιάζουν τα δικαιώματά τους, χωρίς να έχεις κάν ελέγξει αν ήδη κάνουν υποχρεωτικά άλλα εμβόλια.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
Σε προβλημάτισε ποτέ πώς υπολογίζει ο ΠΟΥ ότι είναι 650.000* οι νεκροί από γρίπη κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο ενώ δεν δημοσιεύουν στοιχεία υπερβάλλουσας θνησιμότητας όλες οι χώρες;
Πριν μάθεις εσύ τι σημαίνει υπερβάλλουσα θνησιμότητα, εγώ παρακολουθούσα τα στοιχεία της γρίπης από τον ΕΟΔΥ όταν ακόμη ήταν ΚΕΕΛΠΝΟ, καθώς και την εξέλιξη στις αναλύσεις του ΠΟΥ. Έχω διαβάσει δεκάδες εκθέσεις του ΠΟΥ και δεκάδες έρευνες που αφορούν την γρίπη και τους άλλους ιούς του αναπνευστικού. Αν εσύ προβληματίζεσαι τώρα, εγώ ξέρω πολύ καλά πώς προκύπτουν αυτά τα μοντέλα, από δεκαετίες ερευνών.
Αδυνατώ να πιστέψω πως μπόρεσες να καταλάβεις οποιοδήποτε από τα μοντέλα που χρησιμοποιεί ο ΠΟΥ, όταν έχεις τις γνώσεις τής Στατιστικής που έδειξες εδώ στο phorum. :o
Ακόμη όμως και να δεχθούμε ότι καταλαβαίνεις, διάβασε το άρθρο που ανέβασα από το Lancet και πες μας σε τι διαφωνείς και σε ποιό σημείο υπερτερούν οι εκθέσεις του ΠΟΥ που σε έπεισαν, ενώ το άρθρο όχι.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Οι θάνατοι του κορωνοϊού δεν έχουν ακόμα υπολογιστεί με κάποιον έγκυρο τρόπο. Ένα γελοίο οικονομικό περιοδικό έφτιαξε ένα τριγελοίο μοντέλο και καλά ΑΙ, που υπολόγισε με αντιεπιστημονικό τρόπο ένα μάτσο μαλακίες για να καταλήξει στον αριθμό νεκρών της covid. Όταν δημοσιεύσουν οι περισσότερες χώρες αναλυτικά στατιστικά, μπορούμε να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε, αυτές οι εκτιμήσεις είναι σαν των οικονομολόγων (άλλωστε οικονομολόγοι δημοσίευσαν αυτό το καταγέλαστο μοντέλο).
Γιά όποιον δεν το ξέρει, το "γελοίο οικονομικό περιοδικό" είναι ο Economist :smt005::smt005::smt005:
Kαι εν πάσει περιπτώσει, εγώ δεν σου είπα να εμπιστευθείς τον Economist, αλλά να διαβάσεις το άρθρο στο Lancet.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Η εκτίμηση για τους νεκρούς της γρίπης σε 650 χιλιάδες τον χρόνο βασίζεται στο ότι τα τελευταία χρόνια είχαμε 3 κύματα υψηλής θνησιμότητας και η θνησιμότητα της γρίπης αυξάνεται χρόνο με τον χρόνο. Οι χρονιές των 300 χιλιάδων είναι χρονιές πολύ ήπιας γρίπης, που ολοένα και σπανίζουν.
Ρε συ, μάθε λίγο Στατιστική που κάνεις τον έξυπνο γιά θέματα γιά τα οποία είσαι εντελώς άσχετος! Οταν σου λέει ότι η εκτίμηση γιά τους νεκρούς από γρίπη είναι μεταξύ 290.000 και 650.000 δεν εννοεί ότι τις χρονιές ήπιας γρίπης έχεις 290.000 νεκρούς και τις χρονιές με σφοδρή γρίπη έχεις 650.000. Εννοεί ότι μεταξύ 290.000 και 650.000 είναι η ΕΚΤΙΜΗΣΗ γιά την μέση ετήσια θνησιμότητα. Τους πραγματικούς νεκρούς κατ'έτος είναι αδύνατον να τους υπολογίσεις. Αν ήταν τόσο απλό να κάνει ο ΠΟΥ την εκτίμηση όσο νομίζεις με την απλοϊκή λογική σου, θα είχε αναπροσαρμόσει ήδη την εκτίμησή του. Αυτή που έχει, είναι του 2017.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Επιπροσθέτως, απέναντι στην γρίπη έχει ανοσία ένα υψηλό ποσοστό του πληθυσμού, γίνονται ετήσιοι εμβολιασμοί σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και είναι εμβολιασμοί ΠΙΟ αποδοτικοί από αυτούς του κορωνοϊού, για τον οποίο άλλωστε οι εμβολιασμοί άρχισαν αφού πέθανε ήδη ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που αναφέρονται σαν νεκροί covid.
Αυτό πάλι τι είναι και τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε; Το μόνο που δείχνει είναι ότι αντιμετωπίζεις το θέμα οπαδικά (!) και λες, "ας μην είχε ανοσία στην γρίπη ένα υψηλό ποσοστό του πληθυσμού και να μη γίνονταν ετήσιοι εμβολιασμοί σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού γιά την γρίπη, τότε θα βλέπατε τι θα παθαίνατε". Χαίρω πολύ. Και αν βρεθεί το τέλειο εμβόλιο γιά τον Covid-19 και εμβολιασθούν όλοι, θα πάψουμε να ασχολούμαστε.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:00
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:36
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:51
Δεν είναι διαπιστωμένοι θάνατοι όλοι αυτοί. Όταν λες "θάνατος 90 μέρες μετά" είναι απλή συσχέτιση, όχι διαπιστωμένα αίτια θανάτου.
Στον υπολογισμό των 650.000 νεκρών υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουμε κάν αν έπαθαν γρίπη.
Και στον υπολογισμό των θανάτων από κορωνοϊό συμβαίνει αυτό. Το Βέλγιο κατέγραφε νεκρούς χωρίς καν ύπαρξη τεστ. Απλά και μόνο με δηλωμένα συμπτώματα.
Γιά την γρίπη δεν ξέρουμε ούτε και αν είχαν συμπτώματα. Οι εκτιμήσεις γίνονται με στατιστικές μεθόδους. Τα 2.000.000 πρέπει να τα συγκρίνεις με τα 18.000.000 του Covid-19, όχι με τα 6.500.000 που αναφέρονται σαν διαπιστωμένα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 36χρονη οδοντίατρος αυτοκτόνησε γιατί τα ΝΔπανα την έβαλαν σε αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2022, 21:35

Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Και τα νοσοκομεία δωρεάν εμβολίαζαν τους υγειονομικούς, αν το ήθελαν. Οσο γιά τους υπαλλήλους των εταιρειών, δεν βγήκε μεν κανείς σε αναστολή γιατί δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο γιά ιδιωτικές εταιρείες, αλλά όσοι προκλητικά δεν προσαρμόσθηκαν, είτε απολύθηκαν, είτε τοποθετήθηκαν σε χαμηλές θέσεις (ψυγείο).
Ας συμφωνήσουμε ότι το παράδειγμά σου ήταν ατυχές. Δεν υπάρχει καμμιά αναλογία. Καμμιά εταιρεία δεν έβγαλε σε αναστολή ποτέ υπαλλήλους για κάτι που αποφάσισε να αλλάξει σε μια νύχτα. Όπου δε άλλαξε ποτέ κάποια προδιαγραφή, η εταιρεία ανέλαβε πλήρως όλες τις συνέπειες χωρίς να μετακυλήσει τίποτα στους υπαλλήλους της. Η αναλογία σου είναι άτοπη λοιπόν.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Εσύ είσαι που υποστηρίζεις ότι τα υποχρεωτικά εμβόλια γιά τους υγειονομικούς παραβιάζουν τα δικαιώματά τους, χωρίς να έχεις κάν ελέγξει αν ήδη κάνουν υποχρεωτικά άλλα εμβόλια.
Προσπαθείς να κάνεις τον έξυπνο αλλά αδυνατείς. Δεν μπορώ να ελέγξω την ανυπαρξία ενός πράγματος. Δεν γνωρίζω να υπάρχει κανένα υποχρεωτικό εμβόλιο. Αν έχεις κάτι να αντικρούσεις θα είναι δίνοντας ένα παράδειγμα, όχι παίζοντας με τις λέξεις.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Γιά όποιον δεν το ξέρει, το "γελοίο οικονομικό περιοδικό" είναι ο Economist :smt005::smt005::smt005:
Προφανώς είναι γελοίο ένα οικονομικό περιοδικό που την είδε ειδικό στην επιδημιολογία. Γελάνε και οι πέτρες.

Ας μην ξεχάσουμε ότι είναι ένα από τα περιοδικά που δεν πήραν χαμπάρι τίποτα από την ολοφάνερη απάτη της Ελίζαμπεθ Χολμς, που με την εταιρεία της που ήρθε από το πουθενά ισχυρίστηκε ότι έχει κατορθώσει ότι δεν έχουν κατορθώσει ιατροφαρμακευτικές εταιρείες με δεκαετίες ερευνών.

Ο Economist κατάπιε αμάσητο το παραμύθι, που οποιοσδήποτε έχει δυο δράμια μυαλό καταλαβαίνει ότι δεν θα μπορούσε παρά να είναι απάτη. Κι αυτό το περιοδικό έχει το θράσος να αναλύει ιατρικά δεδομένα.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Ρε συ, μάθε λίγο Στατιστική που κάνεις τον έξυπνο γιά θέματα γιά τα οποία είσαι εντελώς άσχετος! Οταν σου λέει ότι η εκτίμηση γιά τους νεκρούς από γρίπη είναι μεταξύ 290.000 και 650.000 δεν εννοεί ότι τις χρονιές ήπιας γρίπης έχεις 290.000 νεκρούς και τις χρονιές με σφοδρή γρίπη έχεις 650.000. Εννοεί ότι μεταξύ 290.000 και 650.000 είναι η ΕΚΤΙΜΗΣΗ γιά την μέση ετήσια θνησιμότητα. Τους πραγματικούς νεκρούς κατ'έτος είναι αδύνατον να τους υπολογίσεις. Αν ήταν τόσο απλό να κάνει ο ΠΟΥ την εκτίμηση όσο νομίζεις με την απλοϊκή λογική σου, θα είχε αναπροσαρμόσει ήδη την εκτίμησή του. Αυτή που έχει, είναι του 2017.
Τι λες, βρε μπούφο; :smt005::smt005::smt005:

Έχεις διαβάσει από πού και πώς προκύπτουν αυτά τα νούμερα που νομίζεις ότι είναι στατιστική εκτίμηση με περιθώριο 360.000; :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα, που έχεις πει μνημειώδεις βλακείες τα τελευταία 2 χρόνια.
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Αυτό πάλι τι είναι και τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε;
Σοβαρά τώρα ρωτάς τι σχέση έχει στην σύγκριση θνητότητας μεταξύ δυο ιώσεων και της αντιμετώπισης που χρειάζεται το αν έχει ανοσία ο πληθυσμός ή όχι;
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2022, 19:50
Γιά την γρίπη δεν ξέρουμε ούτε και αν είχαν συμπτώματα. Οι εκτιμήσεις γίνονται με στατιστικές μεθόδους. Τα 2.000.000 πρέπει να τα συγκρίνεις με τα 18.000.000 του Covid-19, όχι με τα 6.500.000 που αναφέρονται σαν διαπιστωμένα.
Δεν είναι απλή στατιστική σύγκριση, άσχετέ μου φίλε. Είναι αριθμοί που προκύπτουν αφού αφαιρεθούν από εποχικές και μη διαφορές που οφείλονται σε άλλους παράγοντες. Αυτά τα 18 που λες αφενός δεν είναι αληθινός αριθμός, είναι ένα projection ενός πανηλίθιου που την είδε ειδικός, δεν υπάρχει καν σαν αριθμός υπερβάλλουσας θνησιμότητας, αφού δεν έχουν δημοσιεύσει στοιχεία οι περισσότερες χώρες στις οποίες βασίζονται. Αφετέρου λογαριάζει όλην την υπερβάλλουσα θνησιμότητα σαν νεκρούς της covid, το οποίο είναι εξίσου καταγέλαστο.

Αν υπολογίζαμε έτσι τους νεκρούς της γρίπης, τότε θα βγάζαμε 10.000 νεκρούς στην Ελλάδα μόνο το 2015.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών