Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!

Ποια είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας;

Αθήνα
14
14%
Θεσσαλονίκη
10
10%
Πάτρα
4
4%
Ηράκλειο
1
1%
Λάρισα
1
1%
Βόλος
7
7%
Ιωάννινα
12
12%
Τρίκαλα
6
6%
Χαλκίδα
1
1%
Σέρρες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλεξανδρούπολη
3
3%
Ξάνθη
1
1%
Κατερίνη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αγρίνιο
7
7%
Καλαμάτα
2
2%
Καβάλα
9
9%
Χανιά
12
12%
Λαμία
3
3%
Κομοτηνή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ρόδος
7
7%
 
Σύνολο ψήφων: 100

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Νοέμ 2022, 14:02

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:00
Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 09:56
Πρέπει να ανοιχτεί ένας νήμας με την ωραιότερη(όχι κατ'ανάγκη ομορφότερη) περιοχή της Αττικής.
Για κάποιο μυστήριο λόγο Λυκαβητός για μένα. Έχει κάτι κρυμμένα πεζοδρομάκια, μερικά καλά κτίρια με γαμάτα μπαλκόνια, κάμποσο πράσινο, περπατιέται, θέα, πάρκο, στρατηγική θέση, γενικά μου βγάζει ευχάριστα βάϊμπ. Ίσως είναι απλά αναμνήσεις.
Αν ήμουν εισοδηματίας θα επέλεγα κάτι σε Κολωνάκι ή παλιά ανάκτορα, Τώρα με βάση τις δουλειές μου, Π. Φάληρο που μένω, Ψυχικό ή Δήμο Κηφισιάς που έμενα πριν.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Νοέμ 2022, 14:04

Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:02
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:00
Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 09:56
Πρέπει να ανοιχτεί ένας νήμας με την ωραιότερη(όχι κατ'ανάγκη ομορφότερη) περιοχή της Αττικής.
Για κάποιο μυστήριο λόγο Λυκαβητός για μένα. Έχει κάτι κρυμμένα πεζοδρομάκια, μερικά καλά κτίρια με γαμάτα μπαλκόνια, κάμποσο πράσινο, περπατιέται, θέα, πάρκο, στρατηγική θέση, γενικά μου βγάζει ευχάριστα βάϊμπ. Ίσως είναι απλά αναμνήσεις.
Αν ήμουν εισοδηματίας θα επέλεγα κάτι σε Κολωνάκι ή παλιά ανάκτορα, Τώρα με βάση τις δουλειές μου, Π. Φάληρο που μένω, Ψυχικό ή Δήμο Κηφισιάς που έμενα πριν.
Ναι Κηφισιά αν τη συνηθίσεις δε μπορείς άνευ, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο πράγμα στην Αθήνα. Κι εγώ πάντα επιστρέφω για ένα καφέ και τελικά μένω όλη μέρα. Αλλά είναι αυτό που έλεγα πριν, η Κηφισιά δεν χτίστηκε ποτέ φτηνιάρικα, χτίστηκε απ'την αρχή με αρχοντικά σπίτια, φαρδιά πεζοδρόμια και κήπους, και τελικά αυτό είναι που μένει, και όσα λεφτά και να ρίξεις δε γίνεται εκ των υστέρων. Ακόμα και οι πολυκατοικίες που πέσαν μετά ήταν καλύτερες απ'τη μέση πολυκατοικία της Αθήνας.

Ψυχικό είναι νεκροταφείο, σαν προάστιο σε αμερικάνικη πόλη είναι. Αλλά έχει στρατηγική θέση και γι'αυτό αξίζει (συν οτι βρίσκεις να παρκάρεις).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 10 Νοέμ 2022, 14:14, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Νοέμ 2022, 14:06

Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 10:12
Daje έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 10:10


Ειναι σαν να εχεις μια ΜΟΥΝΑΡΑ με ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ και να ειναι ψυχρη σαν παγος, ενω απο την αλλη να εχεις μια φυσιολογικη αλλα ΠΟΛΥ ΚΑΥΛΙΑΡΑ γυναικα.
Τι θα επέλεγες απο τα δύο;
Εγω το Β

Απο τα πιο ξενέρωτα πράγματα η άλλη να ειναι νάρα και χάλι μαύρο στον πήδο.
Και οι 2 καλες επιλογες ειναι. :romance-hearteyes:
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Νοέμ 2022, 14:17

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:04
Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:02
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:00

Για κάποιο μυστήριο λόγο Λυκαβητός για μένα. Έχει κάτι κρυμμένα πεζοδρομάκια, μερικά καλά κτίρια με γαμάτα μπαλκόνια, κάμποσο πράσινο, περπατιέται, θέα, πάρκο, στρατηγική θέση, γενικά μου βγάζει ευχάριστα βάϊμπ. Ίσως είναι απλά αναμνήσεις.
Αν ήμουν εισοδηματίας θα επέλεγα κάτι σε Κολωνάκι ή παλιά ανάκτορα, Τώρα με βάση τις δουλειές μου, Π. Φάληρο που μένω, Ψυχικό ή Δήμο Κηφισιάς που έμενα πριν.
Ναι Κηφισιά αν τη συνηθίσεις δε μπορείς άνευ, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο πράγμα στην Αθήνα. Κι εγώ πάντα επιστρέφω για ένα καφέ και τελικά μένω όλη μέρα. Αλλά είναι αυτό που έλεγα πριν, η Κηφισιά δεν χτίστηκε ποτέ φτηνιάρικα, χτίστηκε απ'την αρχή με αρχοντικά σπίτια, φαρδιά πεζοδρόμια και κήπους, και τελικά αυτό είναι που μένει, και όσα λεφτά και να ρίξεις δε γίνεται εκ των υστέρων. Ακόμα και οι πολυκατοικίες που πέσαν μετά ήταν καλύτερες απ'τη μέση πολυκατοικία της Αθήνας.

Ψυχικό είναι νεκροταφείο, σαν προάστιο σε αμερικάνικη πόλη είναι. Αλλά έχει στρατηγική θέση και γι'αυτό αξίζει (συν οτι βρίσκεις να παρκάρεις).
Ε μα δε το είπα τυχαία. Ουτε το Ψυχικό ούτε το Φάληρο. Είναι δίπλα απο το κέντρο και τα δύο, με τα συν και τα πλην τους.
Κηφισιά δεν έμενα κέντρικά, οπότε αυτό το νεκροταφείο μου είναι κάπως οικείο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23274
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Νοέμ 2022, 14:18

Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:04
Ερμής έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:02
Chilloutbuddy έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:00

Για κάποιο μυστήριο λόγο Λυκαβητός για μένα. Έχει κάτι κρυμμένα πεζοδρομάκια, μερικά καλά κτίρια με γαμάτα μπαλκόνια, κάμποσο πράσινο, περπατιέται, θέα, πάρκο, στρατηγική θέση, γενικά μου βγάζει ευχάριστα βάϊμπ. Ίσως είναι απλά αναμνήσεις.
Αν ήμουν εισοδηματίας θα επέλεγα κάτι σε Κολωνάκι ή παλιά ανάκτορα, Τώρα με βάση τις δουλειές μου, Π. Φάληρο που μένω, Ψυχικό ή Δήμο Κηφισιάς που έμενα πριν.
Ναι Κηφισιά αν τη συνηθίσεις δε μπορείς άνευ, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο πράγμα στην Αθήνα. Κι εγώ πάντα επιστρέφω για ένα καφέ και τελικά μένω όλη μέρα. Αλλά είναι αυτό που έλεγα πριν, η Κηφισιά δεν χτίστηκε ποτέ φτηνιάρικα, χτίστηκε απ'την αρχή με αρχοντικά σπίτια, φαρδιά πεζοδρόμια και κήπους, και τελικά αυτό είναι που μένει. Ακόμα και οι πολυκατοικίες που πέσαν μετά ήταν καλύτερες απ'τη μέση πολυκατοικία της Αθήνας.
:smt023
Κυριως λίγο πιο πάνω, προς Ν.Ερυθραια γινεται όλο και καλυτερη η Κηφισια. Μεσα στο κέντρο της, εμένα δεν μου λέει και κατι το ιδιαίτερο (παρότι θα προτιμούσα να μένω εκει, φυσικά).

Καθαρά σαν ομορφιά στην Αθηνα, δεν νομίζω να υπάρχει ομορφότερο μέρος απο την Πλάκα. Τα στενάκια της ειναι σαν νησί (εξου και το "Αναφιώτικα"). Και ο Λυκαβηττός ειναι ωραιος, με μικρη διαφορά 2ος απο την Πλακα, κατα την γνώμη μου.
Εκεί που δεν μ'αρεσει καθόλου, με αγριεύει πολύ το τοπίο και μου βγαζει φουλ αρνητική ενέργεια, και τρώω κράξιμο απ'ολους οταν το λεω, ειναι η Πάρνηθα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Νοέμ 2022, 14:30

εγινε νήμας
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 10 Νοέμ 2022, 14:30

Ήμουν λάτρης της αθήνας, μέχρι που σκοτώθηκε ένα συγγενικό μου πρόσωπο σε αυτοκινητιστικό, και σιγά σιγά άρχισα να την μισώ ως αντίδραση.
Η αλήθεια είναι πως η Αθήνα αποτελεί ένα πολιτισμικό κέντρο το οποίο μπορείς να ευχαριστηθείς μόνος σου αλλά και με παρέα. Έχει παλμό η πόλη και αρκετά σημεία γύρω από την Ακρόπολη σου ξυπνάνε διάφορα συναισθήματα, παρόλα αυτά, οι δρόμοι, και ο πολεοδομικός σχεδιασμός της είναι της πλάκας, και να μην πω για το πόσο βόθρος είναι η πόλη σε άλλα σημεία.

Ψήφισα Βόλο, γιατί αποτελεί ένα δείγμα μιας σύγχρονης επαρχιακής πόλης.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8977
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 10 Νοέμ 2022, 14:48

Καστοριά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Νοέμ 2022, 15:00

Με πρόλαβες. Θα έλεγα η Καστοριά είναι επίσης ωραία πόλη, αν και δεν έχω πάει.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Νοέμ 2022, 15:21

Ερμής έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 09:40
Σε ψηφοφορία για την ωραιότερη πόλη της Ελλάδος λείπει το Ναυπλιο, μάλιστα.
Αθήνα τότε.
:smt023
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

zteo
Δημοσιεύσεις: 10146
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 10 Νοέμ 2022, 15:34

Ρε ο Πύργος γιατί λείπει :003:
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 10 Νοέμ 2022, 15:55

Antares έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 15:00
Με πρόλαβες. Θα έλεγα η Καστοριά είναι επίσης ωραία πόλη, αν και δεν έχω πάει.
Καλή είναι . σχετικα μικρή ομως ( με οτι περιορισμους θετει αυτο ) , σιγουρα θα επελεγα φλώρινα αν ηταν να διαλεξω ανάμεσα στις 2 .

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Νοέμ 2022, 16:04

Το πολυδιαφημισμενο Ναυπλιο, παντως, ειναι ομορφο σε ενα πολυ μικρο κομματι του.
Η νεοτερη πολη ειναι αισχος και να σημειωθει οτι σαν το ομορφο μερος του Ναυπλιου ειναι το 70% των χωριων της Ιταλιας και της Γαλλιας...
Δηλαδη μιλαμε οτι το υποτιθεμενο τοπ σημειο της Ελληνικης επικρατειας ειναι το φυσιολογικο στις πραγματικα ομορφες χωρες.
Ειναι σαν να ζεις σε ενα χωριουδακι και η ΣΟΥΛΑ Η ΜΟΥΝΑΡΑ να εχει αναχθει σε ΥΠΕΡΜΟΥΝΑΡΑ.
ΣΤΟΠ ΠΑΙΔΙΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΕΡΜΟΥΝΑΡΕΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Νοέμ 2022, 16:05

Νon4me έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 15:55
Antares έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 15:00
Με πρόλαβες. Θα έλεγα η Καστοριά είναι επίσης ωραία πόλη, αν και δεν έχω πάει.
Καλή είναι . σχετικα μικρή ομως ( με οτι περιορισμους θετει αυτο ) , σιγουρα θα επελεγα φλώρινα αν ηταν να διαλεξω ανάμεσα στις 2 .
Ούτε στην Φλώρινα έχω πάει.
Η Καστοριά μου προκαλεί ένα αίσθημα θαλπωρής, αλλά υποθέτω ότι αν ζούσα εκεί, εργαζόμενη, δεν θα μου άρεσε. Μόνο αν είχα περιουσία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Νοέμ 2022, 19:34

vantono έγραψε:
10 Νοέμ 2022, 14:18
Καθαρά σαν ομορφιά στην Αθηνα, δεν νομίζω να υπάρχει ομορφότερο μέρος απο την Πλάκα. Τα στενάκια της ειναι σαν νησί (εξου και το "Αναφιώτικα").
Η συνοικία δημιουργήθηκε στα μέσα του 19ου αιώνα, όταν εγκαταστάθηκαν στην περιοχή εργάτες από την Ανάφη, που είχαν έρθει στην Αθήνα για να εργαστούν ως χτίστες στην ανοικοδόμηση της πόλης και στην ανέγερση των ανακτόρων του Όθωνα. Αυτοί αρχικώς κατοικούσαν στη περιοχή της Ζωοδόχου Πηγής στην οδό Ακαδημίας, όπου το κράτος τους είχε διαθέσει κάποια μικρά οικόπεδα για να εγκατασταθούν οικογενειακώς και μονίμως. Σύντομα όμως οι τιμές των οικοπέδων και των κατοικιών ανέβηκαν υπερβολικά και καθώς οι εργάτες αυτοί δεν είχαν καμία πρόθεση να μετακινηθούν κάπου μακριά αποφάσισαν να εγκατασταθούν παράνομα στον Ιερό Βράχο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%BA%CE%B1

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών