Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 21 Νοέμ 2022, 12:49

Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 18:48
nemo έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 18:46
να πω και εγω κατι ανεξαιρέτως το τελικο πορισμα -μας τα κανανε τσουρεκια με τον πατηρ τοσα και τοσα χρονια
-ποτε δεν εχω εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που καλλιεργουν φροντισμενα μουσια και επιδεικνύουν μια κολεκτιβιστικη κουλτουρα- εικονα
ε μα φαινόταν ότι είναι κάθαρμα, αφού έχει φροντισμένο μούσι :lol:
ελεγα οτι θα σας στροφαρει ο εγκεφαλος για να δειτε οτι οταν διακονευει παπας -δεν παει για μοντελο

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Νοέμ 2022, 12:56

nemo έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 12:49
Δημοκράτης έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 18:48
nemo έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 18:46
να πω και εγω κατι ανεξαιρέτως το τελικο πορισμα -μας τα κανανε τσουρεκια με τον πατηρ τοσα και τοσα χρονια
-ποτε δεν εχω εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που καλλιεργουν φροντισμενα μουσια και επιδεικνύουν μια κολεκτιβιστικη κουλτουρα- εικονα
ε μα φαινόταν ότι είναι κάθαρμα, αφού έχει φροντισμένο μούσι :lol:
ελεγα οτι θα σας στροφαρει ο εγκεφαλος για να δειτε οτι οταν διακονευει παπας -δεν παει για μοντελο
πες και για το γεγονός ότι κουρεύεται, έχει χωρίστρα και κανει μπάνιο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Νοέμ 2022, 12:57

Δημοκράτης έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 11:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 11:49
Διάβασα ότι σήμερα γίνεται έκτακτη σύσκεψη στο Μαξίμου για την Κιβωτό.

Υποθέτω ότι αυτό που τους καίει είναι το ποιοι φορείς θα αναλάβουν τη φροντίδα των παιδιών της Κιβωτού, αν κλείσει αυτό το... κολαστήριο ψυχών.
ε ναι, η Δόμνα έχει ήδη βρει κάτι χιλιάδες υποψήφιες ανάδοχες οικογένειες :lol:
Δεν χρειάζεται, τώρα που ξήλωσαν τον Αντώνιο, όλα θα πάνε καλά.

Και αν αναλάβει ο Σύριος πατέρας, πολύ καλύτερα. Θα ήταν η ιδανική λύση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Νοέμ 2022, 12:57

Πληροφοριακά, είναι εντολή του Ιησού οι πιστοί να είναι ευπαρουσίαστοι, ειδικά την εποχή της νηστείας και να μη φαίνονται κακομοίρηδες

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Νοέμ 2022, 12:59

ethereal έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:08
Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:55

Μπορώ να έχω άποψη σε ό,τι βλέπω και ακούω.
Από την αυτονόητη δήλωση λείπει η κριτική σκέψη.
Χάθηκε η ικανότητα να φιλτράρουμε τι "βλέπουμε" και τι "ακούμε", εδραιώθηκε ο ρόλος των "μέσων" και των "πηγών", ίσως γιατί το ηλικιακό προφίλ των εδώ θαμώνων πορεύεται με στερεότυπα και με εκφράσεις υπερβάλλοντος ζήλου σε αναπλήρωση της πραγματικής κοινωνικής ανημπόριας του.
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ηλικιακού προφίλ απαραίτητα. Είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθώ να φιλτράρω όσα ακούω. Το πρόβλημά μου είναι πως δυσκολεύομαι να αποδεχτώ το ''ξεπλυμα'' ανθρώπων, που μέχρι τώρα ήσαν υπεράνω πάσης υποψίας, ένεκα του έργου που προσέφεραν. Και σαφέστατα θα υποστηρίξω τα παιδιά που κακοποιήθηκαν λεκτικά, σωματικά, σεξουαλικά. Γιατί σου κάνει εντύπωση, δεν καταλαβαίνω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12816
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 21 Νοέμ 2022, 13:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 11:49
Διάβασα ότι σήμερα γίνεται έκτακτη σύσκεψη στο Μαξίμου για την Κιβωτό.

Υποθέτω ότι αυτό που τους καίει είναι το ποιοι φορείς θα αναλάβουν τη φροντίδα των παιδιών της Κιβωτού, αν κλείσει αυτό το... κολαστήριο ψυχών.
Ναι θα τους κοπεί η όρεξη στο Μαξίμου για τα παιδιά

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Νοέμ 2022, 13:14

Πασιφάη έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 12:59
ethereal έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:08
Πασιφάη έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 14:55

Μπορώ να έχω άποψη σε ό,τι βλέπω και ακούω.
Από την αυτονόητη δήλωση λείπει η κριτική σκέψη.
Χάθηκε η ικανότητα να φιλτράρουμε τι "βλέπουμε" και τι "ακούμε", εδραιώθηκε ο ρόλος των "μέσων" και των "πηγών", ίσως γιατί το ηλικιακό προφίλ των εδώ θαμώνων πορεύεται με στερεότυπα και με εκφράσεις υπερβάλλοντος ζήλου σε αναπλήρωση της πραγματικής κοινωνικής ανημπόριας του.
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ηλικιακού προφίλ απαραίτητα. Είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθώ να φιλτράρω όσα ακούω. Το πρόβλημά μου είναι πως δυσκολεύομαι να αποδεχτώ το ''ξεπλυμα'' ανθρώπων, που μέχρι τώρα ήσαν υπεράνω πάσης υποψίας, ένεκα του έργου που προσέφεραν. Και σαφέστατα θα υποστηρίξω τα παιδιά που κακοποιήθηκαν λεκτικά, σωματικά, σεξουαλικά. Γιατί σου κάνει εντύπωση, δεν καταλαβαίνω.
Kαι ξαναρωτω.

Πριν βγάλεις την καταδικαστικη απόφαση είσαι σίγουρη ότι όλα όσα ακούγονται είναι 100% αλήθεια?

Και αν ναι πως το ξέρεις?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9055
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 21 Νοέμ 2022, 13:16

Ειναι πολλά τα λεφτά. Τα παιδιά είναι μεγάλη μπίζνα. Πιο πολύ και από το εμπόριο λευκής σαρκός. Αλλά δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε να μου το θυμηθείτε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9055
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 21 Νοέμ 2022, 13:19

Πάντως αυτές οι ΜΚΟ φροντίζουν να έχουν και τη διαφήμιση απο τα ΜΜΕ για να παίρνουν δωρεές.
Οσοι ασχολήθηκαν την έχουν κάνει με ελαφρά αλλα κανένας δεν μιλάει γιατί το έργο των ΜΚΟ είναι θεάρεστο.
Εγώ αμφιβάλλω να δεν πηγαιναν οι Μιχοι να πηδήξουν παιδικο σαυτες τις δομές.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Νοέμ 2022, 13:25

George_V έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 13:14
Πασιφάη έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 12:59
ethereal έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 15:08


Από την αυτονόητη δήλωση λείπει η κριτική σκέψη.
Χάθηκε η ικανότητα να φιλτράρουμε τι "βλέπουμε" και τι "ακούμε", εδραιώθηκε ο ρόλος των "μέσων" και των "πηγών", ίσως γιατί το ηλικιακό προφίλ των εδώ θαμώνων πορεύεται με στερεότυπα και με εκφράσεις υπερβάλλοντος ζήλου σε αναπλήρωση της πραγματικής κοινωνικής ανημπόριας του.
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ηλικιακού προφίλ απαραίτητα. Είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθώ να φιλτράρω όσα ακούω. Το πρόβλημά μου είναι πως δυσκολεύομαι να αποδεχτώ το ''ξεπλυμα'' ανθρώπων, που μέχρι τώρα ήσαν υπεράνω πάσης υποψίας, ένεκα του έργου που προσέφεραν. Και σαφέστατα θα υποστηρίξω τα παιδιά που κακοποιήθηκαν λεκτικά, σωματικά, σεξουαλικά. Γιατί σου κάνει εντύπωση, δεν καταλαβαίνω.
Kαι ξαναρωτω.

Πριν βγάλεις την καταδικαστικη απόφαση είσαι σίγουρη ότι όλα όσα ακούγονται είναι 100% αλήθεια?

Και αν ναι πως το ξέρεις?
Γιώργο, σου απάντησα όσο πιο ευγενκά μπορούσα. Πρωτίστως θα στηρίξω τα παιδιά. Διότι μέχρι πρότινος, η φωνή τους, γινόταν σιωπή και υποχείριο στα χέρια ενηλίκων με εξουσία. Κοινώς, δεν είχε νόημα και υπόσταση. Δεν έχω κάτι άλλο να συμπληρώσω. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Στο ξαναλέω.
Αν όλα κυλούν ρολόι, ουδείς πάει να βγάλει τα ματάκια του και να κατηγορήσει ψευδώς. Διότι υπάρχουν συνέπειες. Ανοίγουν στόματα. Αυτό θα πρέπει να σε βάζει σε κάποιου είδους προβληματισμό. Δε νομίζεις;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8919
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 21 Νοέμ 2022, 13:28

Περίεργα πράγματα. Από τη μία,

Μετά από τη σύσκεψη που έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό με τη συμμετοχή του υπουργού Εργασίας, κ. Χατζηδάκη, της υφυπουργού κ. Μιχαηλίδου και του γενικού γραμματέα κ. Σταμάτη αποφασίστηκε η άμεση αντικατάσταση της διοίκησης της Κιβωτού, είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. «Η πρώτη μας έγνοια είναι τα παιδιά και γι αυτό η εξέλιξη αυτή είναι επιβεβλημένη», τόνισε. Επεσήμανε δε, ότι η εξέλιξη αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί χάρη στη διάταξη που ψήφισε η κυβέρνηση τον περασμένο Απρίλιο.
Από την άλλη, κοιτάω το νόμο: https://www.taxheaven.gr/circulars/39486/40494-3-5-2022

Το μόνο που λέει είναι αυτό.
Την Εποπτεία των ΜοΠΠ ασκεί η οικεία Περιφέρεια και η Διεύθυνση Προστασίας Παιδιού και Οικογένειας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 24 του Π.Δ.134/2017 (Α' 168). Σε περιπτώσεις άρνησης ή καθυστέρησης, πέραν του χρόνου που ορίζεται στην παρ. 4, συμμόρφωσης προς τις διατάξεις της παρούσας, παρεμπόδισης καθ’ οιονδήποτε τρόπο του ελέγχου από τον Κοινωνικό Σύμβουλο ή την εποπτεύουσα αρχή, ή διαπίστωσης παραβίασης θεμελιωδών δικαιωμάτων των παιδιών, η άδεια λειτουργίας των ΜοΠΠ μπορεί να ανακαλείται και ευθέως από τον αρμόδιο Υπουργό.
Δε βλέπω να έχει τέτοιο δικαίωμα κανένα υπουργείο. Διαπίστωση παραβίασης θεμελιωδών δικαιωμάτων, δεν υπάρχει. Υπάρχει κάτι που δεν βλέπω στο νόμο; Ή κάτι άλλο;
Z

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 21 Νοέμ 2022, 13:32

- ιερεας με μουσι κοντοκουρεμενο σαν να ειναι ο ερικ μπανα = ναρκισσος

- ιερεας που στον λογο του δεν κανει αναφορα σε Θεο και Χριστο = επαγγελματιας

- ατομο που διοικει ΜΚΟ = συνηθως διεφθαρμενο ή διαφθειρομενο στην πορεια (λεφτα)

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23279
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Νοέμ 2022, 13:35

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12816
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 21 Νοέμ 2022, 13:37

Καραμελίτσα έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 13:28
Περίεργα πράγματα. Από τη μία,

Μετά από τη σύσκεψη που έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό με τη συμμετοχή του υπουργού Εργασίας, κ. Χατζηδάκη, της υφυπουργού κ. Μιχαηλίδου και του γενικού γραμματέα κ. Σταμάτη αποφασίστηκε η άμεση αντικατάσταση της διοίκησης της Κιβωτού, είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. «Η πρώτη μας έγνοια είναι τα παιδιά και γι αυτό η εξέλιξη αυτή είναι επιβεβλημένη», τόνισε. Επεσήμανε δε, ότι η εξέλιξη αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί χάρη στη διάταξη που ψήφισε η κυβέρνηση τον περασμένο Απρίλιο.
Από την άλλη, κοιτάω το νόμο: https://www.taxheaven.gr/circulars/39486/40494-3-5-2022

Το μόνο που λέει είναι αυτό.
Την Εποπτεία των ΜοΠΠ ασκεί η οικεία Περιφέρεια και η Διεύθυνση Προστασίας Παιδιού και Οικογένειας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 24 του Π.Δ.134/2017 (Α' 168). Σε περιπτώσεις άρνησης ή καθυστέρησης, πέραν του χρόνου που ορίζεται στην παρ. 4, συμμόρφωσης προς τις διατάξεις της παρούσας, παρεμπόδισης καθ’ οιονδήποτε τρόπο του ελέγχου από τον Κοινωνικό Σύμβουλο ή την εποπτεύουσα αρχή, ή διαπίστωσης παραβίασης θεμελιωδών δικαιωμάτων των παιδιών, η άδεια λειτουργίας των ΜοΠΠ μπορεί να ανακαλείται και ευθέως από τον αρμόδιο Υπουργό.
Δε βλέπω να έχει τέτοιο δικαίωμα κανένα υπουργείο. Διαπίστωση παραβίασης θεμελιωδών δικαιωμάτων, δεν υπάρχει. Υπάρχει κάτι που δεν βλέπω στο νόμο; Ή κάτι άλλο;
Ναι, υπάρχει.
Υπάρχει ότι ζεις στην Ουγκάντα και η κυβέρνηση κάνει όπως πρέπει για τη δημόσια εικόνα της

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Νοέμ 2022, 13:38

Πασιφάη έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 13:25
George_V έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 13:14
Πασιφάη έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 12:59


Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ηλικιακού προφίλ απαραίτητα. Είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθώ να φιλτράρω όσα ακούω. Το πρόβλημά μου είναι πως δυσκολεύομαι να αποδεχτώ το ''ξεπλυμα'' ανθρώπων, που μέχρι τώρα ήσαν υπεράνω πάσης υποψίας, ένεκα του έργου που προσέφεραν. Και σαφέστατα θα υποστηρίξω τα παιδιά που κακοποιήθηκαν λεκτικά, σωματικά, σεξουαλικά. Γιατί σου κάνει εντύπωση, δεν καταλαβαίνω.
Kαι ξαναρωτω.

Πριν βγάλεις την καταδικαστικη απόφαση είσαι σίγουρη ότι όλα όσα ακούγονται είναι 100% αλήθεια?

Και αν ναι πως το ξέρεις?
Γιώργο, σου απάντησα όσο πιο ευγενκά μπορούσα. Πρωτίστως θα στηρίξω τα παιδιά. Διότι μέχρι πρότινος, η φωνή τους, γινόταν σιωπή και υποχείριο στα χέρια ενηλίκων με εξουσία. Κοινώς, δεν είχε νόημα και υπόσταση. Δεν έχω κάτι άλλο να συμπληρώσω. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Στο ξαναλέω.
Αν όλα κυλούν ρολόι, ουδείς πάει να βγάλει τα ματάκια του και να κατηγορήσει ψευδώς. Διότι υπάρχουν συνέπειες. Ανοίγουν στόματα. Αυτό θα πρέπει να σε βάζει σε κάποιου είδους προβληματισμό. Δε νομίζεις;
Για να απαντήσεις έτσι έχεις βγάλει ήδη πόρισμα και δεχεσαι τις κατηγορίες ως αληθείς.

Η απορία μου είναι η εξής. Πως ξέρεις ότι είναι αληθείς χωρίς γνώση της δικογραφιας?

Η απλά είναι ένστικτο αυτό που σου λέει ότι ειναι αληθεις?

Δλδ για παράδειγμα δεν θα μπορούσε καποιοςνεχθρικα διακειμενος προς το ίδρυμα να διασπειρει ψευδείς φήμες ας πούμε?

Δεν θα μπορούσαν ακόμα και να έχουν πληρωθεί κάποιοι για να πουν κάτι?

Αυτό γιατί το απορρίπτεις σαν ενδεχόμενο?

Το να κρίνουμε και να κατακρίνουμε με την οργή μας και μόνο σε τέτοιες υποθέσεις μόνο κακό κάνουμε γιατί επηρεάσουμε τη Δικαιοσυνη πιεζοντας την να κινηθεί προς την πλευρά του οχλου.

Θέλουμε να αποδοθεί δικαιοσύνη η να παραδώσουμε απλά αθώους και ενόχους στην αρένα προς τέρψιν του δικού μας αιμοσταγούς τροπου σκεψης?

Για δέστο και από αυτή την πλευρά.

Για παράδειγμα αν λέμε τώρα σε κατηγορούμε εσένα μια συγγενής σου ότι δεν είσαι καλή μάνα και κακοποιεις τα παιδιά σου (πράγμα το οποίο είναι ψέμα αλλά αυτό δεν το ξέρει ο απλός λαός που διαβάζει τις εφημεριδες) ξέρεις τι θα γινόταν?

Θα υπήρχε μια αντίστοιχη Πασιφάη σε ένα άλλο φόρουμ που θα έλεγε πως όπου υπάρχει καπνός υπαρχει και φωτιά.και πως κλείστε τη μέσα και πάρτε της τα παιδιά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών