Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24821
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 16:32

Blackdog έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:01
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:52

ντάξει φίλε, είσαι μεγάλος παιδαγωγός, έχεις δίκιο
Δεν ειναι το ζητημα το αν εχω δικιο, για μενα το ζητημα ειναι να σταματησεις εσυ και οποιος αλλος το κανει να δικαιολογει βια σε παιδια.

Απλα κοιτα ολους τους σηριαλ κιλερς, τους σεξ εγκληματιες και τελος παντων ενα ποσοστο ανω του 80% αυτων που ειναι στις φυλακες.

Ολοι ξεκινανε την ιστορια τους με "οταν ημουν μικρος ετρωγα πολυ ξυλο..."
όταν σε ζητήσω άδεια να μη με την δώσεις :lol:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15268
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Νοέμ 2022, 16:36

Blackdog έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:49
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:31

ντάξει μας έπεισες. Οπότε τα βλαμμένα που κλέβουν, πουλάνε ναρκωτικά κτλ αντί να φάνε καμιά σφαλιάρα να συνέλθουν, ας πάνε στο αναμορφωτήριο γιατί γιατί εκεί είναι
Οποτε ο μονος τροπος να αποφυγουν τα παιδια απ την φυλακη, ειναι οι σφαλιαρες;

Η λυση για να φυγει ο θυμος ενος παιδιου ειναι να το θυμωσεις περισσοτερο; Να του βαλεις και τον φοβο μεσα; Να του μαθεις τα ορια οταν ο ιδιος τα σπας;


Δεν θελω να γραφω τα αυτονοητα, σκεψου το λιγο καλυτερα :102:
ακριβώς αυτός είναι ο τρόπος. Αν περιμένεις να φιλοτιμηθεί το κάθε κωλόπαιδο είναι σαν να περιμένεις να γίνουν ευσυνείδητοι φορολογούμενοι οι φοροφυγάδες χωρίς τιμωρίες, φυλακές και πρόστιμα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24821
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 16:37

nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:24
Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:09
ψαρεύουν παιδιά όπου μπορούν. Πήραν κάτι παιδιά απο τη Συρία και τα ψάχνουν οι γονείς τους, τα χώρισαν μεταξύ τους και δεν λένε και που τα έχουν. Αυτά είναι τα κακοποιημένα;

αυτα τα παιδια τα αναθεσε το κρατος στην Κιβωτο αφου τα απομακρυνε εισαγγελεας απο τους γονεις τους ... προφανως υπηρχε σοβαρος λογος
τα παιδιά που είναι στην κιβωτό λόγω εισαγγελέα είναι η μειοψηφια. Γενικώς η Κιβωτός δεν είναι ορφανοτροφείο. Κυρίως στήριζε μονογονεϊκές οικογένειες, οικογένειες που κάποιος ήταν φυλακή και ειδικά τα πρώτα χρόνια τα παιδιά πήγαιναν κάθε βράδυ σπίτι τους. Η λογική ήταν ότι ο πραγματικός γονιός πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη του. Από ένα σημείο και μετά ανάλαβε και τον ρόλο ορφανοτροφείου , της πήγαν παιδιά που ο εισαγγελέας έδωσε εντολή κτλ
Επίσης φυσικά και στην Κιβωτό υπάρχουν κοινωνικοι λειτουργεί, παιδοψυχολόγοι κτλ

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15268
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Νοέμ 2022, 16:39

Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:47
Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:33
Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο πατερ Αντώνιος και ο καθένας και τον αφήνουν να ορίζει τις ζωές εκατοντάδων παιδιών και των οικογενειών τους. Ακόμα και να μην είχε κάνει κάτι. Και πιο περίεργο είναι ότι όλοι αποδέχονται ότι μπορεί ο καθένας να έχει τέτοια εξουσία σε ζωές παιδιών αλλά πέφτει από τα σύννεφα όταν ανακαλύπτεται ότι κάνει χίλια δυο.
Παρακολουθώ μαλάκας αυτές τις υποθέσεις και απορώ με όλους. Ακόμα χειρότερο ότι συνεχίζουν όλοι να ψάχνουν άλλον καλύτερο λες και έφταιγε ο λάθος άνθρωπος.
Ε, τότε ας αφήνουν τα παιδιά στις οικογένειες τους ή αν είναι ορφανά σε κρατικά ιδρύματα.

Τί πιο ευεργετικό και σωστό από την οικογενειακή αγάπη;

Λέμε τώρα.
ναι ρε συ να βάζουμε τον κάθε ψωλομούρη να διαχειρίζεται απο εκατό παιδιά επειδή σαρέσει εσένα. να τα πηδάει κιόλας οποτε γουστάρει η θα τον ελέγχεις εσύ;
να τα αφήσουμε στο δρόμο νηστικά τότε αν είναι να φοβόμαστε μην τα πηδήξει αυτός που τα ταίζει. Εναλλακτικά ανάλαβέ τα εσύ. Ο κάθε π. Αντώνιος χριεάζεται για να μην έχουμε αμολυμένα αλητάκια στο δρόμο σαν τα γυφτάκια και για να μπορούεμ ως κοινωνία να λέμε ότι δεν υπάρχουν ορφανά στο δρόμο. Όποιος ανησυχεί τόσο πολύ για τα ξένα παιδιά για τα οποία δεν ανησυχουν ούτε οι γονείς τους, να τα πάρει σπίτι του.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 16:40

Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22975
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Νοέμ 2022, 16:42

Niki έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:55
Στην τραπεζαρία την ώρα του φαγητού ένα κοριτσάκι πετούσε φαγητό σε ένα αγόρι.
Ο υπάλληλος που καθάριζε την τραπεζαρία της άρπαξε το χέρι το ακινητοποίησε για να μην πετάξει το φαγητό που κρατούσε και την υποχρέωσε να τα μαζέψει και να καθαρίσει.

Αυτό ονομάζεται κακοποίηση και τιμωρία με καταναγκαστική εργασία.

Ελπίζω το κράτος να έχει καλύτερο σύστημα.
περιγράφεις ατομικό καψόνι, δεν δουλευει στα αλήθεια ασχετα αν μοιαζει λογικό εκεινη την στιγμη. Τι θα κανεις αν αρνηθεί να καθαρίσει, αν ενας κολλητός πετάξει την ιδια ωρα και το δικό του φαι να σε προκαλέσει να δει που εχεις τα όρια σου;

Διακοπή γευματος για όλους, οχι σκαι το βραδυ για όλους, τετοια πραγματα λειτουργουν καπως.

ας φανταστουμε μια μονάδα στρατου/κατασκήνωσης που πεφτουν σφαλιάρες, όσοι δεν ημασταν βυσματα εννοω, δεν γινεται, δεν ειναι θεμα επιλογής, θα εξελιχθεί σε πεδίο μαχης.
Ουτε ατομικές τιμωρίες μπορει να δωσει καποιος στα αληθεια για συμόρφωση, η απειλή εχει δυναμη οταν ειναι πανω απο ολους, πριν πέσει σε εναν και μετρηθεί, μετά παμε για αλλα.

δεν υπαρχει θεμα να επεφτε ξυλο εκει μεσα ουτε να εβαζαν προσωπικές τιμωρίες συμμόρφωσης σαν συστημα, μετα απο τοσα χρονια οι "παιδαγωγοι" θα φορουσαν προστατευτικά και τα "παιδια" θα ηταν με αλυσίδες.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 23 Νοέμ 2022, 16:43

Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:32


όταν σε ζητήσω άδεια να μη με την δώσεις :lol:
Δεν το εννοουσα ετσι :8)

Λεω να σταματησει μονο επειδη δεν ειναι σωστο, δεν λειτουργει και παιρνω το θαρρος γιατι εχω ριξει μια ματια στην σχετικη βιβλιογραφια στην οποια αναφερονται αυτα ακριβως.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15268
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Νοέμ 2022, 16:43

Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:11
Ποιοί είνια αυτοί οι τύποι και τι εξειδίκευση έχουν; Τι σπουδές σχετικά με παιδιά έχουν; Πόσο μαλάκες είναι οσοι αποδέχονται αυτό το πράγμα απορώ; Και ποσο εγκληματική η πολιτεία που το επιτρέπει.
να πληρώσεις 2-3% παραπάνω φόρους να πάρουμε καλούςβπαιδαγωγούς και κοινωνικούς λειτουργούς?
εγώ λέω όχι
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23573
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Νοέμ 2022, 16:43

Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:37
nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:24
Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:09
ψαρεύουν παιδιά όπου μπορούν. Πήραν κάτι παιδιά απο τη Συρία και τα ψάχνουν οι γονείς τους, τα χώρισαν μεταξύ τους και δεν λένε και που τα έχουν. Αυτά είναι τα κακοποιημένα;

αυτα τα παιδια τα αναθεσε το κρατος στην Κιβωτο αφου τα απομακρυνε εισαγγελεας απο τους γονεις τους ... προφανως υπηρχε σοβαρος λογος
τα παιδιά που είναι στην κιβωτό λόγω εισαγγελέα είναι η μειοψηφια. Γενικώς η Κιβωτός δεν είναι ορφανοτροφείο. Κυρίως στήριζε μονογονεϊκές οικογένειες, οικογένειες που κάποιος ήταν φυλακή και ειδικά τα πρώτα χρόνια τα παιδιά πήγαιναν κάθε βράδυ σπίτι τους. Η λογική ήταν ότι ο πραγματικός γονιός πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη του. Από ένα σημείο και μετά ανάλαβε και τον ρόλο ορφανοτροφείου , της πήγαν παιδιά που ο εισαγγελέας έδωσε εντολή κτλ
Επίσης φυσικά και στην Κιβωτό υπάρχουν κοινωνικοι λειτουργεί, παιδοψυχολόγοι κτλ
το ξερω απλα απαντω συγκεκριμενα για τα παιδια Συριου ζευγαριου γιατι εδω ο αλλος υπονοει οτι τα κλεψανε η κατι τετοιο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70260
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 16:43

Lord Brum έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:39
Σέλευκας έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 15:47


Ε, τότε ας αφήνουν τα παιδιά στις οικογένειες τους ή αν είναι ορφανά σε κρατικά ιδρύματα.

Τί πιο ευεργετικό και σωστό από την οικογενειακή αγάπη;

Λέμε τώρα.
ναι ρε συ να βάζουμε τον κάθε ψωλομούρη να διαχειρίζεται απο εκατό παιδιά επειδή σαρέσει εσένα. να τα πηδάει κιόλας οποτε γουστάρει η θα τον ελέγχεις εσύ;
να τα αφήσουμε στο δρόμο νηστικά τότε αν είναι να φοβόμαστε μην τα πηδήξει αυτός που τα ταίζει. Εναλλακτικά ανάλαβέ τα εσύ. Ο κάθε π. Αντώνιος χριεάζεται για να μην έχουμε αμολυμένα αλητάκια στο δρόμο σαν τα γυφτάκια και για να μπορούεμ ως κοινωνία να λέμε ότι δεν υπάρχουν ορφανά στο δρόμο. Όποιος ανησυχεί τόσο πολύ για τα ξένα παιδιά για τα οποία δεν ανησυχουν ούτε οι γονείς τους, να τα πάρει σπίτι του.
Σιγά μην πάρουν τα ξένα παιδιά. Στο συγκεκριμένο θέμα, βγαίνουν όλα τα απωθημένα για τους ψωλομούρηδες, που χαλάνε το παραδοσιακό ή τρέντι στάιλ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43079
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Νοέμ 2022, 16:46

Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:40
Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.
Από αυτούς που δηλώνουν ότι βγήκαν μια χαρά άνθρωποι είναι πράγματι γεμάτος ο τόπος, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι εσφαλμένη μεθοδολογία να αξιολογούν οι ίδιοι τον εαυτό τους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 16:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:46
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:40
Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.
Από αυτούς που δηλώνουν ότι βγήκαν μια χαρά άνθρωποι είναι πράγματι γεμάτος ο τόπος, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι εσφαλμένη μεθοδολογία να αξιολογούν οι ίδιοι τον εαυτό τους.


Εχω αρκετους συμμαθητες μου με διακρισεις στην κοινωνια, αν ενδιαφερεσαι να σου παραθεσω ονοματα να παθεις την πλακα σου.

.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Νοέμ 2022, 16:53

:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:00

Μονο αυτος θα αρκουσε.

https://www.efsyn.gr/epistimi/epistimon ... iliopoyloy

Η αυτος.

https://biblionet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF ... onid=56112


Ολοι οι παραπανω φοιτησαν με τον υποφαινομενο σε σχολειο που το να σου τραβανε το αυτι με μανια θεωρουνταν κατι φυσιολογικο.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24821
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 17:04

Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:40
Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.
είσαι εν πολύ καλό παράδειγμα για το ότι οι λογικές της 10ετιες του 70 δεν δουλεύουν
αν και κάτι με λέει ότι στην περίπτωση σου έπαιξε ρόλο και το ταλεντο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών