Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:05

Παιζει να εχω δεχτει σαν μαθητης πολυ περισσοτερη βια απο τα περιστατικα που ακουω για την Κιβωτο και ουδεποτε το θεωρησα κατι που να αξιζει να το θυμαμαι πανω απο μερικες ωρες. Γιατι απλα εζησα σε γενια που οι γονεις ειχαν δωσει στους εκπαιδευτικους το δικαιωμα να εφαρμοζουν το:


Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Νοέμ 2022, 17:05

βάλε και τον εαυτό σου με τα σειριακά fake news και τα διαχρονικά συνωμοσιολογικά παραληρήματα, να τριτώσει η περηφάνια του σχολείου :smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24761
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 17:07

nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:43
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:37
nostromos έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:24



αυτα τα παιδια τα αναθεσε το κρατος στην Κιβωτο αφου τα απομακρυνε εισαγγελεας απο τους γονεις τους ... προφανως υπηρχε σοβαρος λογος
τα παιδιά που είναι στην κιβωτό λόγω εισαγγελέα είναι η μειοψηφια. Γενικώς η Κιβωτός δεν είναι ορφανοτροφείο. Κυρίως στήριζε μονογονεϊκές οικογένειες, οικογένειες που κάποιος ήταν φυλακή και ειδικά τα πρώτα χρόνια τα παιδιά πήγαιναν κάθε βράδυ σπίτι τους. Η λογική ήταν ότι ο πραγματικός γονιός πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη του. Από ένα σημείο και μετά ανάλαβε και τον ρόλο ορφανοτροφείου , της πήγαν παιδιά που ο εισαγγελέας έδωσε εντολή κτλ
Επίσης φυσικά και στην Κιβωτό υπάρχουν κοινωνικοι λειτουργεί, παιδοψυχολόγοι κτλ
το ξερω απλα απαντω συγκεκριμενα για τα παιδια Συριου ζευγαριου γιατι εδω ο αλλος υπονοει οτι τα κλεψανε η κατι τετοιο ...
Ο σελευκος εχθεςμας έλεγε ότι ο παπάς εστελνεπαιδια εμπόρευμα στον εισαγγελέα, έχει ανοίξει νήμα ότι ένας Αλβανός που σκότωσε πριν κάποιο καιρό την γυναίκα του το έκανε γιατί απλώς είναι Αλβανός
Ο άνθρωπος έχει το ακαταλόγιστο και το θέμα είναι σοβαρό
κάνεις έργο επί 25 χρόνια και τα ΜΜΕ σε κρεμάνε μέσα σε ένα 24ωρο , έτσι απλά

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:07

Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:04
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:40
Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.
είσαι εν πολύ καλό παράδειγμα για το ότι οι λογικές της 10ετιες του 70 δεν δουλεύουν
αν και κάτι με λέει ότι στην περίπτωση σου έπαιξε ρόλο και το ταλεντο


Η δικια μου γενια που μεγαλωσε με αυστηροτητα και ξυλο καθως και οι προηγουμενες της ειχαν πολυ ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο και ηθικες αξιες απο οτι η δικη σου γενια και οι συγχρονες.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 17:09

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω δει μέχρι στιγμής ούτε μία αναφορά ή σχόλιο για το αν πρέπει να γίνουν ενδελεχείς έρευνες για την προσφορά και τα έσοδα των μκο, που δεν τελούν υπό θρησκευτική ή περίπου αιγίδα.

Ούτε μία.

Θέτε ή δε θέτε;

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:10

Λεγεών έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:05
βάλε και τον εαυτό σου με τα σειριακά fake news και τα διαχρονικά συνωμοσιολογικά παραληρήματα, να τριτώσει η περηφάνια του σχολείου :smt005:


Εγω ειμαι ενας ασημαντος που καθομαι και τρωω το χρονο μου να τσακωνομαι με ντενεκεδες σαν κι εσενα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:13

Μαλακες ακουω αυτα που λετε για αυστηροτητα σε παραβατικα παιδια και γελαω μεχρι δακρυων.

Σε μας στο Γυμνασιο μας μετρουσαν το μηκος του μαλλιου με υποδεκαμετρο και αν ξεπερνουσε τα χι εκατοστα τρωγαμε σβουριχτη σφαλιαρα.

Αυτος μαλιστα που μας εριχνε τις σφαλιαρες ειχε το παρατσουκλι Σβουπ για ευνοητους λογους.

Ουδεποτε ομως τον μισησαμε, ηταν εξαιρετικος καθηγητης και με συγγραφικο εργο μαλιστα.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 17:17

Το σίγουρο είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ από τους παπάρες που παθαίνουν σοκ με την αυταρχική αντιμετώπιση των "παραβατικών" παιδιών, θα άντεχε να είχε συνεχή και εποικοδομητική επαφή μαζί τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:17
Το σίγουρο είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ από τους παπάρες που παθαίνουν σοκ με την αυταρχική αντιμετώπιση των "παραβατικών" παιδιών, θα άντεχε να είχε συνεχή και εποικοδομητική επαφή μαζί τους.



Ο βασικος λογος που στα σχολεια σχηματιζονται πλεον συμμοριες ειναι ακριβως επειδη δεν υπαρχει πειθαρχια και δεν τολμανε οι καθηγητες να κανουν ουτε παρατηρηση.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24761
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 17:26

Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:07
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:04
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 16:40
Εγω παντως στη δεκαετια του 70 πηγαινοντας σε Προτυπο Σχολειο (δημοσιο) ειχα φαει επανειλημμενα ξυλο με χαρακα, μου ειχαν τραβηξει το αυτι με μανια ενω ακομη και κλωτσια ειχα φαει απο γυμναστη για κατι που εκανα στο διαλειμμα, για λεκτικη βια ας μην μιλησω καλυτερα, ειδικα ενας φιλολογος σε εκδρομη με εβρισε οπως δεν βριζομαστε εδω μεσα.

Τοσο εγω ομως οσο και οι συμμαθητες μου μια χαρα ανθρωποι βγηκαμε και ουδεποτε μισησαμε τους καθηγητες μας γι' αυτα, θεωρουσαμε οτι γινοντουσαν τοσο επειδη φταιγαμε οσο και επειδη σε καποιους καθηγητες ειχαμε ψησει το ψαρι στα χειλη με την καζουρα.

.
είσαι εν πολύ καλό παράδειγμα για το ότι οι λογικές της 10ετιες του 70 δεν δουλεύουν
αν και κάτι με λέει ότι στην περίπτωση σου έπαιξε ρόλο και το ταλεντο


Η δικια μου γενια που μεγαλωσε με αυστηροτητα και ξυλο καθως και οι προηγουμενες της ειχαν πολυ ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο και ηθικες αξιες απο οτι η δικη σου γενια και οι συγχρονες.

.
το βλεπουμε

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Νοέμ 2022, 17:27

Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:17
Το σίγουρο είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ από τους παπάρες που παθαίνουν σοκ με την αυταρχική αντιμετώπιση των "παραβατικών" παιδιών, θα άντεχε να είχε συνεχή και εποικοδομητική επαφή μαζί τους.
Ο βασικος λογος που στα σχολεια σχηματιζονται πλεον συμμοριες ειναι ακριβως επειδη δεν υπαρχει πειθαρχια και δεν τολμανε οι καθηγητες να κανουν ουτε παρατηρηση.
.
Δικό τους πρόβλημα είναι, ας το λύσουν.

Ειλικρινά, δεν δίνω πλέον δεκάρα για τα προβλήματα που αποκτούν όσοι συναίνεσαν στο χ ή ψ αντιαυταρχικό πλαίσιο της συντεχνίας τους και τώρα που τραβάν τα ζόρια, κλαίγονται.

Θα βάλουν τα κεφάλια μέσα όπως και οι υπόλοιποι και η ζωή θα τραβήξει την ανηφόρα ή κατηφόρα στο ρυθμό των ταμπούρλων που οι ίδιοι επέλεξαν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:28

Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:26
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:07
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:04

είσαι εν πολύ καλό παράδειγμα για το ότι οι λογικές της 10ετιες του 70 δεν δουλεύουν
αν και κάτι με λέει ότι στην περίπτωση σου έπαιξε ρόλο και το ταλεντο


Η δικια μου γενια που μεγαλωσε με αυστηροτητα και ξυλο καθως και οι προηγουμενες της ειχαν πολυ ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο και ηθικες αξιες απο οτι η δικη σου γενια και οι συγχρονες.

.
το βλεπουμε


Φυσικα το βλεπουμε, στη δικη μου τη γενια υπηρχαν μεγαλοι συνθετες, συγγραφεις, καλλιτεχνες, πνευματικοι ανθρωποι, στη δικια σου δεν ξερουν αν στην 28η Οκτωβριου πολεμησαμε τους Ιταλους η τους Τουρκους.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Νοέμ 2022, 17:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:27
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:17
Το σίγουρο είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ από τους παπάρες που παθαίνουν σοκ με την αυταρχική αντιμετώπιση των "παραβατικών" παιδιών, θα άντεχε να είχε συνεχή και εποικοδομητική επαφή μαζί τους.
Ο βασικος λογος που στα σχολεια σχηματιζονται πλεον συμμοριες ειναι ακριβως επειδη δεν υπαρχει πειθαρχια και δεν τολμανε οι καθηγητες να κανουν ουτε παρατηρηση.
.
Δικό τους πρόβλημα είναι, ας το λύσουν.

Ειλικρινά, δεν δίνω πλέον δεκάρα για τα προβλήματα που αποκτούν όσοι συναίνεσαν στο χ ή ψ αντιαυταρχικό πλαίσιο της συντεχνίας τους και τώρα που τραβάν τα ζόρια, κλαίγονται.

Θα βάλουν τα κεφάλια μέσα όπως και οι υπόλοιποι και η ζωή θα τραβήξει την ανηφόρα ή κατηφόρα στο ρυθμό των ταμπούρλων που οι ίδιοι επέλεξαν.


Δεν μπορεις να φανταστεις τι αντιμετωπιζουν οι καθηγητες πιχι στα ΕΠΑΛ η σε σχολεια υποβαθμισμενων περιοχων. Μπαινουν στην αιθουσα και δεν ξερουν αν θα βγουν σωοι και αβλαβεις.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24761
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 17:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:17
Το σίγουρο είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ από τους παπάρες που παθαίνουν σοκ με την αυταρχική αντιμετώπιση των "παραβατικών" παιδιών, θα άντεχε να είχε συνεχή και εποικοδομητική επαφή μαζί τους.
έλεγε μια στο μεγκα οτι ο ανιψιός της, αν θυμαμαι καλα 5 χρονων, ήταν στην κιβωτό και το έβαζαν όλο τιμωρία σε ένα δωμάτιο
και λειε μόνη της ρωτάω το παιδάκι γιατί σε έβαλανε τιμωρία η κυρια και λειε γιατί την είπε πουτανα και ρωτάει το ζώο "γιατί την ειπες πουτανα" και το 5χρονο λειε γιατι τον βαζπθν ολω τομωριες που ειναι ατακτος. Δεν προβληματιστηκε οτι το 5χρονο μιλαει σαν λιμενεργατης, ότι προφανώς η λέξη αγωγή του είναι άγνωστη, ότι η αδελφή της είναι τόσο ζώο που της πήραν το παιδί. το ότι κάποιος προσπαθεί να το μάθει τρόπους της φαίνεται παραλογο

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24761
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Νοέμ 2022, 17:33

Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:28
Δημοκράτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:26
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:07




Η δικια μου γενια που μεγαλωσε με αυστηροτητα και ξυλο καθως και οι προηγουμενες της ειχαν πολυ ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο και ηθικες αξιες απο οτι η δικη σου γενια και οι συγχρονες.

.
το βλεπουμε


Φυσικα το βλεπουμε, στη δικη μου τη γενια υπηρχαν μεγαλοι συνθετες, συγγραφεις, καλλιτεχνες, πνευματικοι ανθρωποι, στη δικια σου δεν ξερουν αν στην 28η Οκτωβριου πολεμησαμε τους Ιταλους η τους Τουρκους.

.
Ρε γερό και εσύ και η γενιά σου ένα μάτσο αποτυχημένοι είστε μη μας τα παίζεις και βγαίνεις και εκτός θεματος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών