Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32537
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 14:02

Πασιφάη έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 13:42
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:05
Παιζει να εχω δεχτει σαν μαθητης πολυ περισσοτερη βια απο τα περιστατικα που ακουω για την Κιβωτο και ουδεποτε το θεωρησα κατι που να αξιζει να το θυμαμαι πανω απο μερικες ωρες. Γιατι απλα εζησα σε γενια που οι γονεις ειχαν δωσει στους εκπαιδευτικους το δικαιωμα να εφαρμοζουν το:


Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

.
Θεωρείς λοιπόν πως αυτό, είναι ο σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης. Μάλιστα. Γι'αυτό εξακολουθούμε να πηγαίνουμε κατά διαόλου. Επειδή υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα και αρκετούς εδώ μέσα που θεωρούν πως με το ξυλίκι, ''φτιάχνεις'' ανθρώπους.
εγω παντως, στηριζω αυτον τον τροπο διαπαιδαγωγησης, για οποιον τον πιστευει.

δηλαδη εγω που δεν συμφωνω οτι το ξυλο φτιαχνει ανθρωπους, αμα παρκαρω παρανομα, 50 ευρω προστιμο. αν παρκαρει ο αριστος, 50 κλωτσες. για το καλο του. για να γινει ανθρωπος. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13213
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Νοέμ 2022, 14:02

Άλλη μια φορά, με όσα απίστευτα διαβάζω. Ντράπηκε και η ντροπή. Καμία ευαισθησία.
Ίσως, λέω ίσως, κάποιοι εδώ μέσα, είστε υπόλογοι για την κατάντια της κοινωνίας που βιώνουμε. Τον ακρογωνιαίο λίθο της σήψης. Ξέρετε τον δρόμο για τον απόπατο που ανήκετε.Χωθείτε εκεί, συνοδειά της βρωμιάς που αναδύεται απ'την ψυχή σας.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13213
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Νοέμ 2022, 14:03

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:02
Πασιφάη έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 13:42
Αρίστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 17:05
Παιζει να εχω δεχτει σαν μαθητης πολυ περισσοτερη βια απο τα περιστατικα που ακουω για την Κιβωτο και ουδεποτε το θεωρησα κατι που να αξιζει να το θυμαμαι πανω απο μερικες ωρες. Γιατι απλα εζησα σε γενια που οι γονεις ειχαν δωσει στους εκπαιδευτικους το δικαιωμα να εφαρμοζουν το:


Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

.
Θεωρείς λοιπόν πως αυτό, είναι ο σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης. Μάλιστα. Γι'αυτό εξακολουθούμε να πηγαίνουμε κατά διαόλου. Επειδή υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα και αρκετούς εδώ μέσα που θεωρούν πως με το ξυλίκι, ''φτιάχνεις'' ανθρώπους.
εγω παντως, στηριζω αυτον τον τροπο διαπαιδαγωγησης, για οποιον τον πιστευει.

δηλαδη εγω που δεν συμφωνω οτι το ξυλο φτιαχνει ανθρωπους, αμα παρκαρω παρανομα, 50 ευρω προστιμο. αν παρκαρει ο αριστος, 50 κλωτσες. για το καλο του. για να γινει ανθρωπος. :003:
Κόψε τις αρχιδιές. Αντιλαμβάνεσαι τι λέω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32537
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2022, 14:10

Πασιφάη έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:02
Πασιφάη έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 13:42


Θεωρείς λοιπόν πως αυτό, είναι ο σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης. Μάλιστα. Γι'αυτό εξακολουθούμε να πηγαίνουμε κατά διαόλου. Επειδή υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα και αρκετούς εδώ μέσα που θεωρούν πως με το ξυλίκι, ''φτιάχνεις'' ανθρώπους.
εγω παντως, στηριζω αυτον τον τροπο διαπαιδαγωγησης, για οποιον τον πιστευει.

δηλαδη εγω που δεν συμφωνω οτι το ξυλο φτιαχνει ανθρωπους, αμα παρκαρω παρανομα, 50 ευρω προστιμο. αν παρκαρει ο αριστος, 50 κλωτσες. για το καλο του. για να γινει ανθρωπος. :003:
Κόψε τις αρχιδιές. Αντιλαμβάνεσαι τι λέω.
οπου βλεπεις τετοια :003::lol::P:) να ξερεις οτι συνειδητα γραφω αρχιδιες. :003:

αλλα και παλι, οχι τοσο μεγαλες αρχιδιες οσο του αριστου και λοιπων.

θελω να πω , οτι ωραιοι ειναι, κρινουν ως σωστο το ξυλο ως τιμωρια, αλλα για τους αλλους, τους μικρους, οχι για τους ιδιους. οποτε, οοοοχι τσογλανακι, αμα λες οτι οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος, να πιπτει στην κεφαλα σου αμα κανεις μαλακια, να δουμε αν θα σου αρεσει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13213
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Νοέμ 2022, 14:15

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:10
Πασιφάη έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:02


εγω παντως, στηριζω αυτον τον τροπο διαπαιδαγωγησης, για οποιον τον πιστευει.

δηλαδη εγω που δεν συμφωνω οτι το ξυλο φτιαχνει ανθρωπους, αμα παρκαρω παρανομα, 50 ευρω προστιμο. αν παρκαρει ο αριστος, 50 κλωτσες. για το καλο του. για να γινει ανθρωπος. :003:
Κόψε τις αρχιδιές. Αντιλαμβάνεσαι τι λέω.
οπου βλεπεις τετοια :003::lol::P:) να ξερεις οτι συνειδητα γραφω αρχιδιες. :003:

αλλα και παλι, οχι τοσο μεγαλες αρχιδιες οσο του αριστου και λοιπων.

θελω να πω , οτι ωραιοι ειναι, κρινουν ως σωστο το ξυλο ως τιμωρια, αλλα για τους αλλους, τους μικρους, οχι για τους ιδιους. οποτε, οοοοχι τσογλανακι, αμα λες οτι οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος, να πιπτει στην κεφαλα σου αμα κανεις μαλακια, να δουμε αν θα σου αρεσει.
Ναι μωρέ μαλάκα, το κατανοώ. Απλά υπάρχουν στιγμές που τέτοια σιχάματα ( κάτι κωλόγατες, κάτι Λόρδοι της ψωλής κλπ κλπ..), τα βάζεις στη θέση τους και δεν τρολλάρεις. Διότι και να το πράξεις, δεν υπάρχει περίπτωση να το αντιληφθούν.
Εγώ ξέρω πως αυτά ''τα σκοτώνεις μικρά''. Εννοώ τις παθογένειες εδώ μέσα και κει έξω. Δεν αφήνεις περιθώρια ύπαρξης. Αλλιώς διαιωνίζονται αυτές οι γαμωκαταστάσεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 24 Νοέμ 2022, 14:19

Τελικά ο Γεωργιάδης που γαμούσε ανήλικα στη Μολδαβία τι απέγινε; Καλά είναι;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 14:45

Ευχαριστώ όλους για τις εξηγήσεις στην προηγούμενη σελίδα. Έτσι βγάζει νόημα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Νοέμ 2022, 14:56

φαίνεται πάντως ότι οι σχέσεις με την ιεραρχία δεν ήταν καλές εδώ και καιρό.


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25097
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Νοέμ 2022, 16:17

alekhine έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 12:03
...
και το ερωτημα που προκυπτει ειναι αν υπαρχει καποια ιδεα απο το κρατος για να υποκατασταθει με καποιον τροπο αυτο που κανουν αυτες οι ΜΚΟ - τι θα γινονται δλδ τα ανηλικα που δεν υιοθετουνται μετα απο καποια ηλικια αλλα στερουνται οικογενειακου περιβαλλοντος - ειδικα αν ισχυει αυτο που ειχε γραψει καποια στιγμη ο Beria οτι επι δομνας οι διαδικασιες υιοθεσιας εχουν κανει βηματα προς τα πισω

θα δειξει
Έγραψα το αντίθετο. Ότι η Δόμνα, παρά την εικόνα που είχα σχηματίσει, διατήρησε τον νόμο που είχε υλοποιήσει η Φωτίου, τον προχώρησε και δείχνει πολύ μεγάλη σοβαρότητα στο ζήτημα των αναδοχων και των παιδιθεσιών
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11645
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 24 Νοέμ 2022, 16:20

nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 21:49
Scouser έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 21:37

Και για τον Εφραίμ και το Βατοπαίδι τα ίδια είχαν γίνει. Αυτοί που τότε κατηγορούσαν τον Εφραίμ, που είναι σήμερα; Ζήτησε ποτέ κανείς συγγνώμη; Τα ίδια θα γίνουν και για τον πάτερ Αντώνιο.
Καλά, δεν μιλάμε και για καμια υπόθεση αγαθοεργιας, ενα γνωστο αλισβερισι ανταλλαγες και διεκδικησεις ακινητων κρατους - εκκλησιας που στο τελος αθωωθηκαν ολοι και κρατος και εκκλησια, ηταν.
Η υπόθεση Μονής Βατοπεδίου, αφορά μια σειρά ανταλλαγών ακινήτων, εκτάσεων και οικοπέδων, μεταξύ του Ελληνικού Δημοσίου και της Μονής Βατοπεδίου του Αγίου Όρους (η οποία είναι ΝΠΔΔ[1]), με φερόμενο (κατά την κατηγορία) απώτερο σκοπό να περιέλθουν αυτά, μέσω της Ιεράς Μονής, σε συγκεκριμένες υπεράκτιες εταιρείες. Στις 21 Μαρτίου 2017 μετά από απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων αθωώθηκαν οι 14 εμπλεκόμενοι δημόσιοι λειτουργοί ή ιδιώτες μη πολιτικά πρόσωπα. Υπέρ της αθώωσης των κατηγορουμένων είχε ταχθεί και η εισαγγελέας της έδρας Βασιλική Κρίνα, η οποία είχε προτείνει την απαλλαγή τους ελλείψει δόλου από κάθε κατηγορία.
https://el.wikipedia.org/wiki/Υπόθεση_Μονής_Βατοπεδίου
Η αθωωση αφορα το οτι δεν υπηρχε προθεση να δοθουν τα ακινητα σε εταιρειες οφσορ. Οκ πραγματι συμφωνα με τη δικαιοσυνη δεν ειχαν σκοπο να τα αναθεσουν σε οφσορ .
Ειδικά για τους μοναχούς η εισαγγελέας είχε πει πως δεν θεωρούσαν πως διαπράττουν καμία αξιόποινη πράξη αφού πιστεύουν ότι η λίμνη Βιστωνίδα ανήκει στη Μονή
:smt005:

Απο τη μεριά μου ζητω συγγνωμη από τον Εφραιμ. Επισης εκ των προτερων ζητω συγγνωμη και για τον πατερ πασουμακιο.
Εγώ λέω ότι στο Βατοπέδι θα μπορούσαν να είναι και όλοι guilty as charged. Δεν είναι το θέμα αυτό. Το θέμα, που μας αφορά και εδώ, είναι ότι συγκεκριμενοι κύκλοι επί χρόνια είχαν αυτή την υπόθεση στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας, παρουσιάζοντας τη σαν το μεγαλύτερο σκάνδαλο από την εποχή του Γουωτεργκεητ και τους κατηγορουμενους σαν αντίστοιχους του Αλ Καπόνε. Δηλαδή είχε προαποφασιστει στα τηλεδικαστηρια και τις εφημερίδες και η ενοχή τους. Και τελικά, όταν βγήκε η αθωωτική απόφαση, δεν ασχολήθηκε κανείς, ούτε φυσικά ζήτησε κανείς συγγνώμη. Μιλάμε για τον ορισμό της κατευθυνομενης και χυδαίας δημοσιογραφιας. Εγώ δεν πιστεύω ούτε λέξη από όσα λένε για τον Αντώνιο, μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση. Είναι ψεύτες αυτοί που κάνουν τις καταγγελίες, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Νοέμ 2022, 16:30

Scouser έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:20
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 21:49
Scouser έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 21:37

Και για τον Εφραίμ και το Βατοπαίδι τα ίδια είχαν γίνει. Αυτοί που τότε κατηγορούσαν τον Εφραίμ, που είναι σήμερα; Ζήτησε ποτέ κανείς συγγνώμη; Τα ίδια θα γίνουν και για τον πάτερ Αντώνιο.
Καλά, δεν μιλάμε και για καμια υπόθεση αγαθοεργιας, ενα γνωστο αλισβερισι ανταλλαγες και διεκδικησεις ακινητων κρατους - εκκλησιας που στο τελος αθωωθηκαν ολοι και κρατος και εκκλησια, ηταν.
Η υπόθεση Μονής Βατοπεδίου, αφορά μια σειρά ανταλλαγών ακινήτων, εκτάσεων και οικοπέδων, μεταξύ του Ελληνικού Δημοσίου και της Μονής Βατοπεδίου του Αγίου Όρους (η οποία είναι ΝΠΔΔ[1]), με φερόμενο (κατά την κατηγορία) απώτερο σκοπό να περιέλθουν αυτά, μέσω της Ιεράς Μονής, σε συγκεκριμένες υπεράκτιες εταιρείες. Στις 21 Μαρτίου 2017 μετά από απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων αθωώθηκαν οι 14 εμπλεκόμενοι δημόσιοι λειτουργοί ή ιδιώτες μη πολιτικά πρόσωπα. Υπέρ της αθώωσης των κατηγορουμένων είχε ταχθεί και η εισαγγελέας της έδρας Βασιλική Κρίνα, η οποία είχε προτείνει την απαλλαγή τους ελλείψει δόλου από κάθε κατηγορία.
https://el.wikipedia.org/wiki/Υπόθεση_Μονής_Βατοπεδίου
Η αθωωση αφορα το οτι δεν υπηρχε προθεση να δοθουν τα ακινητα σε εταιρειες οφσορ. Οκ πραγματι συμφωνα με τη δικαιοσυνη δεν ειχαν σκοπο να τα αναθεσουν σε οφσορ .
Ειδικά για τους μοναχούς η εισαγγελέας είχε πει πως δεν θεωρούσαν πως διαπράττουν καμία αξιόποινη πράξη αφού πιστεύουν ότι η λίμνη Βιστωνίδα ανήκει στη Μονή
:smt005:

Απο τη μεριά μου ζητω συγγνωμη από τον Εφραιμ. Επισης εκ των προτερων ζητω συγγνωμη και για τον πατερ πασουμακιο.
Εγώ λέω ότι στο Βατοπέδι θα μπορούσαν να είναι και όλοι guilty as charged. Δεν είναι το θέμα αυτό. Το θέμα, που μας αφορά και εδώ, είναι ότι συγκεκριμενοι κύκλοι επί χρόνια είχαν αυτή την υπόθεση στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας, παρουσιάζοντας τη σαν το μεγαλύτερο σκάνδαλο από την εποχή του Γουωτεργκεητ και τους κατηγορουμενους σαν αντίστοιχους του Αλ Καπόνε. Δηλαδή είχε προαποφασιστει στα τηλεδικαστηρια και τις εφημερίδες και η ενοχή τους. Και τελικά, όταν βγήκε η αθωωτική απόφαση, δεν ασχολήθηκε κανείς, ούτε φυσικά ζήτησε κανείς συγγνώμη. Μιλάμε για τον ορισμό της κατευθυνομενης και χυδαίας δημοσιογραφιας. Εγώ δεν πιστεύω ούτε λέξη από όσα λένε για τον Αντώνιο, μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση. Είναι ψεύτες αυτοί που κάνουν τις καταγγελίες, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Εδώ στο πχώρουμ, κάποιοι ζητούσαν banαρίσματα για διασπορά ψευδών ειδήσεων, όταν ξεκίνησε η ιστορία με τον κορονοιό.
Τώρα, όλα αληθινά, κανένα φέηκ.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Νοέμ 2022, 16:31

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:45
Ευχαριστώ όλους για τις εξηγήσεις στην προηγούμενη σελίδα. Έτσι βγάζει νόημα
μου αρέσει που εβγαλες και νόημα. :003:

τον απρίλιο του 22 μετέφεραν την αρμοδιότητα απο το υγείας στο εργασίας και πρόσθεσαν στο αρθρο 67 παρ10 την δυνατότητα αλλαγης ΔΣ, την διαπίστωση της παράβασης αν κατάλαβα καλά την εκανε ο συνήγορος του πολίτη, δεν κατάλαβα πότε πρόλαβε βεβαια.
«4. Εάν διαπιστωθεί λειτουργία των φορέων της παρ. 1
του άρθρου 1 κατά παράβαση των κανόνων που διέπουν
τη λειτουργία τους και των προϋποθέσεων, με βάση τις
οποίες τους έχει χορηγηθεί η σχετική άδεια ίδρυσης και
λειτουργίας, τάσσεται από τον αρμόδιο Περιφερειάρχη
προθεσμία για συμμόρφωση εντός τριών (3) μηνών από
τη διαπίστωση της παράβασης και παράλληλα επιβάλλεται, ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης, πρόστιμο
ύψους πεντακοσίων (500) έως εκατό χιλιάδων (100.000)
ευρώ, εισπραττόμενο κατά τις διατάξεις περί εισπράξεως
δημοσίων εσόδων.
Αν η ανωτέρω προθεσμία συμμόρφωσης παρέλθει
άπρακτη ή αν, μετά τη συμμόρφωση, διαπιστωθεί η ίδια
παράβαση εντός τριών (3) ετών από την αρχικώς διαπιστωθείσα, επιβάλλεται νέο πρόστιμο, διπλάσιο του
αρχικώς επιβληθέντος, εισπραττόμενο κατά τις διατάξεις
περί εισπράξεως δημοσίων εσόδων.».
10. Μετά την παρ. 4 του άρθρου 2 του ν. 2345/1995,
προστίθενται παρ. 5, 6 και 7 ως εξής:
«5. Αν από τις διαπιστούμενες σύμφωνα με την παρ. 4
παραβάσεις προκύπτει ότι από υπαιτιότητα των υπευθύνων ιδιωτικού φορέα της παρ. 1 του άρθρου 1 δεν εξασφαλίζεται ανεκτό επίπεδο περίθαλψης και μεταχείρισης
των ωφελουμένων είναι δυνατόν, πλέον της επιβολής
προστίμου, να αποφασίζεται η διακοπή της λειτουργίας
του φορέα με την ανάκληση της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας του και παράλληλα παραπέμπονται τα σχετικά
στοιχεία στον αρμόδιο εισαγγελέα για την εξέταση των
ενδεχόμενων ποινικών ευθυνών των υπευθύνων. Την
ανακλητική απόφαση του προηγούμενου εδαφίου δύναται να εκδίδει και το αρμόδιο όργανο του Υπουργείου
Εργασίας και Κοινωνικών Yποθέσεων.
ργασίας και Κοινωνικών Yποθέσεων.
6. Όταν οι διαπιστώσεις της παρ. 5 αφορούν σε προνοιακές δομές μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που υπάγονται στον ιδιωτικό τομέα, ή όταν διαπιστώνεται σοβαρή παραβίαση των διατάξεων του καταστατικού τους, η
οποία υποβαθμίζει σημαντικά την εύρυθμη λειτουργία
τους, το αρμόδιο όργανο του Υπουργείου Εργασίας και
Κοινωνικών Υποθέσεων δύναται με απόφασή του να
αντικαθιστά προσωρινά τα όργανα της Διοίκησής τους,
τάσσοντας στην προσωρινή Διοίκηση συγκεκριμένα καθήκοντα και προθεσμία για την εκλογή νέας Διοίκησης.
Η προθεσμία για την εκλογή της νέας Διοίκησης δεν δύναται να υπερβαίνει το ένα (1) έτος από τον ορισμό της
προσωρινής Διοίκησης.
7. Με τις αποφάσεις της παρ. 2 του άρθρου 1, δύναται
επιπλέον να καθορίζονται, ανά κατηγορία φορέων και
για κάθε ειδικότερη παράβαση, το ακριβές ύψος του επιβαλλόμενου προστίμου, εντός του πλαισίου επιμέτρησης
της παρ. 4, με κριτήριο τη βαρύτητα και τη συχνότητα
κάθε παράβασης, η αρμόδια υπηρεσία για τη βεβαίωσή του, η προθεσμία καταβολής του και ο δικαιούχος,
στον οποίο αποδίδεται μετά από την είσπραξή του. Από
τις διατάξεις του άρθρου 1 και του παρόντος άρθρου
εξαιρούνται τα Κέντρα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων (ΚΦΑΑ) της παρ. 3 του άρθρου 60 του ν. 4636/2019
(Α΄ 169), τα οποία εποπτεύονται από το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου.».

https://www.kodiko.gr/nomologia/downloa ... da58d67f17
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 24 Νοέμ 2022, 16:47, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 24 Νοέμ 2022, 16:32

ST48410 έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 14:45
Ευχαριστώ όλους για τις εξηγήσεις στην προηγούμενη σελίδα. Έτσι βγάζει νόημα
απο την αρχη καποιοι υποστηριζαμε οτι η υπερβολικη δοξα του απλου παπα ενοχλουσε την ηγεσια ...περα του οτι η μεγενθυση του ιδρυματος το εκανε ανεξελεγκτο ... αλλα απο τη μια η αριστερα εβγαλε το αντιθρησκευτικο μενος ( αν και το γυρισανε στη συνεχεια) απο την αλλη επαιζε ως πρωτη εκδοχη η παιδοφιλια χωρις να υπαρχει παραπομπη με ακραδαντα στοιχεια δωσανε στην υποθεση το χαρακτηρα της μηντιακης υπεπαραγωγης
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Νοέμ 2022, 16:34

στ γιατί δεν τα διαβάζεις ολα αυτα στο σκάι ή στο πρώτο θεμα όμως, δεν εχουν κανένα άρθρο εκεί;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69602
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καταγγελίες για την Κιβωτό του Κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2022, 16:39

Beria έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 16:17
alekhine έγραψε:
24 Νοέμ 2022, 12:03
...
και το ερωτημα που προκυπτει ειναι αν υπαρχει καποια ιδεα απο το κρατος για να υποκατασταθει με καποιον τροπο αυτο που κανουν αυτες οι ΜΚΟ - τι θα γινονται δλδ τα ανηλικα που δεν υιοθετουνται μετα απο καποια ηλικια αλλα στερουνται οικογενειακου περιβαλλοντος - ειδικα αν ισχυει αυτο που ειχε γραψει καποια στιγμη ο Beria οτι επι δομνας οι διαδικασιες υιοθεσιας εχουν κανει βηματα προς τα πισω

θα δειξει
Έγραψα το αντίθετο. Ότι η Δόμνα, παρά την εικόνα που είχα σχηματίσει, διατήρησε τον νόμο που είχε υλοποιήσει η Φωτίου, τον προχώρησε και δείχνει πολύ μεγάλη σοβαρότητα στο ζήτημα των αναδοχων και των παιδιθεσιών
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι όλοι οι φορείς προτείνουν ως λύση τις ανάδοχες οικογένειες χωρίς να αναφέρονται ποτέ στα προβλήματα που μπορούν να προκύψουν τόσο στα παιδιά όσο και στις οικογένειες από τις εναλλαγές περιβάλλοντος. Γιατί "ανάδοχη οικογένεια" σημαίνει πρακτικώς "προσωρινή οικογένεια".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών