Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 01 Οκτ 2018, 16:43

".. η μόνη πύλη του Μονογενούς Υιού τού Θεού"
" Η κεκλεισμένη πύλη διά της οποίας μόνον ο Άρχων μπορεί να διέλθει" Ιεζεκιήλ 44:1--2
"Και επέστρεψέ με κατά την οδόν της πύλης των αγίων της εξωτέρας της βλεπούσης κατά ανατολάς και αύτη ην κεκλεισμένη...."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 01 Οκτ 2018, 17:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15060
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Οκτ 2018, 16:53

Custom_F έγραψε:
01 Οκτ 2018, 15:20
Δε νομιζω οτι τη μειωνει με καποιο τροπο το να μην ηταν.
Ε πως δεν την μειώνει, δεν μπορειτε να δεχτείτε μιά γυναίκα αφιερωμένη, πρέπει να υποβιβαστεί στο καθημερινό ;

Εδώ το κατάφεραν χιλιάδες μοναχές, με μιά απλή κλίση .
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 01 Οκτ 2018, 17:01

Μπίστης έγραψε:
01 Οκτ 2018, 16:53
Custom_F έγραψε:
01 Οκτ 2018, 15:20
Δε νομιζω οτι τη μειωνει με καποιο τροπο το να μην ηταν.
Ε πως δεν την μειώνει, δεν μπορειτε να δεχτείτε μιά γυναίκα αφιερωμένη, πρέπει να υποβιβαστεί στο καθημερινό ;

Εδώ το κατάφεραν χιλιάδες μοναχές, με μιά απλή κλίση .
Ελα μου; Φως ειδα και μπηκα. Δε θα κατσω πολυ.
Για να μην εκνευριζονται απλως οι χριστιανοι αν τους θιγουν τη μητερα του σωτηρα. Δεν τρεχει κατι και να μην ηταν. Αυτο.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

anonymous1

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anonymous1 » 02 Οκτ 2018, 12:37

Για το χωρίο του Ησαΐα έχουν γραφτεί αναρίθμητα πράγματα. Οι πρώτοι που αμφισβήτησαν το "Παρθένος" ήταν οι ίδιοι οι Ιουδαίοι, ακολούθησαν οι διαμαρτυρόμενοι και τελευταίοι ήρθαν οι άθεοι-άθρησκοι-αγνωστικιστές-σκεπτικιστές. Οι Εβδομήκοντα ( Ο ΄), των οποίων η μετάφραση είναι η παλαιότερη, μετέφρασαν το alma ως Παρθένος και στο παιδί Εμμανουήλ είδαν υπερφυσικές ιδιότητες. Η πρώτη Εκκλησία , όχι μόνο ο Ματθαίος αλλά και ο Λουκάς ή και η παλαιότερη πηγή από την οποία αντλούν οι δύο συνοπτικοί ευαγγελιστές, πίστεψαν ότι πρόκειται για την Παρθένο Μαρία και την θαυμαστή γέννηση του Χριστού. Αυτό πιστεύει μέχρι σήμερα η Εκκλησία. Ο Άγιος Ιουστίνος ο Φιλόσοφος και Μάρτυρας ( 2ος αι. ) και ο Άγιος Ειρηναίος του Λουγδούνου κατηγορούν τους Ιουδαίους πως διέστρεψαν το χωρίο εξηγώντας το alma ως νεάνις. Με την λέξη νεάνις εμφανίζεται το χωρίο στις ελληνοϊουδαΪκές μεταφράσεις των Ακύλα, Συμμάχου και Θεοδοτίωνος ( 2ος αι. ) και πολλοί ερευνητές δέχονται ως σωστή αυτήν την απόδοση και όχι το Παρθένος των Ο ΄. Ακόμη θεωρούν πως η προφητεία αφορά το πολύ κοντινό μέλλον της εποχής του προφήτη και όχι την εποχή του Χριστού. Έτσι πολλοί ραββίνοι ( 1ος - 4ος αι. ) θεωρούσαν ότι το χωρίο αφορά κάποια νεαρή γυναίκα του βασιλιά Άχαζ και το Εμμανουήλ αφορούσε τον γιό του Άχαζ, τον Εζεκία. Μάλιστα κάποιοι παπικοί εξηγητές πίστεψαν ότι ο Εζεκίας ήταν προτύπωση του Χριστού. Όμως εκείνη την εποχή που διατυπώθηκε η προφητεία από τον Ησαΐα ο Εζεκίας είχε ήδη γεννηθεί. Άλλοι είπαν πως η νεάνις ήταν η σύζυγος του προφήτη Ησαΐα, όμως αυτή δεν ήταν νεάνις αφού είχε ήδη γιό. Άλλοι ερευνητές θεώρησαν ότι το χωρίο αφορά γενικά κάθε γυναίκα και κάθε παιδί του Ισραήλ. Δηλαδή ότι θα υπάρξουν πολλές νεάνιδες και πολλοί Μανώληδες. Όμως ο Ησαΐας μιλάει για έναν Εμμανουήλ. Επίσης γιατί να είναι σημείο, δηλαδή υπερφυσικό και έκτακτο γεγονός , τα παιδιά μόνο των νεαρών γυναικών και όχι όλων των λεχώνων ; Επιπλέον πρίν το alma υπάρχει το άρθρο η, άρα πρόκειται για συγκεκριμένο πρόσωπο. Τέλος πολλοί ερευνητές θεωρούν πως το σχήμα παρθένος - σημαντικός γιός είναι κοινό σε πολλούς λαούς. Στα γλωσσικά τώρα, κατά πολλούς εβραϊστές το alma και το συνώνυμό του bethula δηλώνουν την ανύπαντρη γυναίκα και έτσι δικαιώνονται οι Ο΄που απέδωσαν την λέξη ως Παρθένος. Σε αυτό πολλοί υποστήριξαν ότι το Παρθένος είναι χριστιανική λαθροχειρία και ότι το κείμενο των Ο΄έγραφε αρχικά νεάνις. Αυτό δεν ισχύει γιατί οι Ο΄αποδίδουν και σε άλλα χωρία της ΠΔ το alma ως παρθένος ενώ σε άλλα χωρία το αποδίδουν ως νεάνις με την ίδια έννοια. Ο Ματθαίος ακολουθεί το κείμενο των Ο΄. Αλλά γιατί να κατηγορηθούν οι χριστιανοί για νοθεία και να μην κατηγορηθούν οι ραββίνοι τους οποίους έλεγχαν ήδη οι πρώτοι χριστιανοί ( Ιουστίνος - Ειρηναίος ). Τέλος το ότι πρόκειται για ένα θαύμα, δηλαδή για μια παρθένο που θα γεννήσει και όχι απλώς για μια νεαρή γυναίκα, φαίνεται και από τις ιδιότητες του Εμμανουήλ που δίνει ο Ησαΐας. Ο Εμμανουήλ θα είναι ο Μεσσίας γιατί από μικρό παιδάκι, πρίν μάθει να ξεχωρίζει το καλό από το κακό, θα επιλέγει πάντα το καλό, θα είναι Θεός ισχυρός , άρχων ειρήνης, εξουσιαστής και πατήρ του μέλλοντος αιώνος.

( Οι πληροφορίες από τον Μπρατσιώτη ).

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Οκτ 2018, 09:53

Ok, Παιδιά μετά απο μια μικρή διακοπή συνεχίζουμε. Αν η Παναγία ήταν Παρθένος, τότε πως ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβίδ;

υγ-ο Ματθαιος και ο Λουκάς λένε οτι ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβιδ απο την μερια του Ιωσήφ. Φυσικά δίνουν διαφορετική γενεολογία, γιατι δεν συνεννοήθηκαν στα ψέματα που θα γράψουν.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Οκτ 2018, 12:20

Ποια μετάφραση διάβασες;

anonymous1

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anonymous1 » 09 Οκτ 2018, 12:25

μίστερ μαξ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 09:53

υγ-ο Ματθαιος και ο Λουκάς λένε οτι ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβιδ απο την μερια του Ιωσήφ. Φυσικά δίνουν διαφορετική γενεολογία, γιατι δεν συνεννοήθηκαν στα ψέματα που θα γράψουν.
Όχι μόνο αυτό. Ο Ματθαίος και ο Λουκάς ήταν τόσο βλάκες - Θεέ μου συγχώρα με :blm: - που ενώ λένε την Παναγία "Παρθένο" βάζουν τον Χριστό να κατάγεται από το σόι του Ιωσήφ. Πολύ μπετόστοκοι. Ας τους συγχωρέσουμε κάπως την προσπάθειά τους να μας κοροϊδέψουν επειδή γράφουν :

Ματθ. A,16 Ἰωσὴφ τὸν ἄνδρα Μαρίας, ἐξ ἧς ἐγεννήθη Ἰησοῦς ὁ λεγόμενος Χριστός
Λουκ. Γ,23 Καὶ αὐτὸς ἦν ὁ Ἰησοῦς ὡσεὶ ἐτῶν τριάκοντα ἀρχόμενος, ὤν, ὡς ἐνομίζετο, υἱὸς Ἰωσήφ,
Ok, Παιδιά μετά απο μια μικρή διακοπή συνεχίζουμε. Αν η Παναγία ήταν Παρθένος, τότε πως ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβίδ;

Εγώ έχω άλλη απορία. Η Παναγία είχε άλλα παιδιά ; :smt017

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Οκτ 2018, 12:29

bluerose έγραψε:
09 Οκτ 2018, 12:20
Ποια μετάφραση διάβασες;
Καταρχήν δεν το διάβασα από την βίβλο. Δεν διαβάζω πλεον παραμυθάκια. Το διάβασα σε σοβαρά βιβλία (εκδόσεις Cambridge University Press) που μελετάνε τις αντιφάσεις του Χριστιανισμού. Το βρήκα διασκεδαστικό και το μετάφερα.
Τεξ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 12:25
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 09:53

υγ-ο Ματθαιος και ο Λουκάς λένε οτι ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβιδ απο την μερια του Ιωσήφ. Φυσικά δίνουν διαφορετική γενεολογία, γιατι δεν συνεννοήθηκαν στα ψέματα που θα γράψουν.
Όχι μόνο αυτό. Ο Ματθαίος και ο Λουκάς ήταν τόσο βλάκες - Θεέ μου συγχώρα με :blm: - που ενώ λένε την Παναγία "Παρθένο" βάζουν τον Χριστό να κατάγεται από το σόι του Ιωσήφ. Πολύ μπετόστοκοι. Ας τους συγχωρέσουμε κάπως την προσπάθειά τους να μας κοροϊδέψουν επειδή γράφουν :

Ματθ. A,16 Ἰωσὴφ τὸν ἄνδρα Μαρίας, ἐξ ἧς ἐγεννήθη Ἰησοῦς ὁ λεγόμενος Χριστός
Λουκ. Γ,23 Καὶ αὐτὸς ἦν ὁ Ἰησοῦς ὡσεὶ ἐτῶν τριάκοντα ἀρχόμενος, ὤν, ὡς ἐνομίζετο, υἱὸς Ἰωσήφ,
Ok, Παιδιά μετά απο μια μικρή διακοπή συνεχίζουμε. Αν η Παναγία ήταν Παρθένος, τότε πως ο Ιησους ηταν απόγονος του Δαβίδ;

Εγώ έχω άλλη απορία. Η Παναγία είχε άλλα παιδιά ; :smt017
:lol:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15060
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Οκτ 2018, 12:33

Πολύ ωραία τα γράφει ο Λουκάς.
Στον Ματθαίο υπάρχει πρόβλημα αλλά απευθύνεται σε εβραίους που ... ήταν μπετόστοκοι.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12378
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 09 Οκτ 2018, 12:50

αρα και οι αποστολοι λενε ψεματα.
Μια χαρα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Οκτ 2018, 12:55

Τεξ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 12:25
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 09:53




Εγώ έχω άλλη απορία. Η Παναγία είχε άλλα παιδιά ; :smt017

Γιατί δε τη ρωτάς;

:lol:


Ε μα..

Αυτό το κεφάλαιο κλειστο. Ότι δε ξέρει κανείς άνθρωπος και παίζει σπασμένο τηλέφωνο τι σε παιδεύει;

Και ήταν διότι έχει τόση αγιότητα που διαφορετικά δεν θα ηταν

anonymous1

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anonymous1 » 09 Οκτ 2018, 13:09

bluerose έγραψε:
09 Οκτ 2018, 12:55
Γιατί δε τη ρωτάς;

:lol:


Ε μα..

Αυτό το κεφάλαιο κλειστο. Ότι δε ξέρει κανείς άνθρωπος και παίζει σπασμένο τηλέφωνο τι σε παιδεύει;

Και ήταν διότι έχει τόση αγιότητα που διαφορετικά δεν θα ηταν
Ας αλλάξω κάπως την ερώτηση. Από την Καινή Διαθήκη μπορούμε να καταλάβουμε αν η Παναγία είχε άλλα παιδιά ή όχι ;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Οκτ 2018, 13:12

Δεν με απασχολεί

Στέκομαι στο γεγονός, ότι τόσος κόσμος εντός κι εκτός, για να την υμνεί και ζητάει έλεος, κάτι θα είδε.

Ηλίθιοι είναι όλοι αυτοί; Όχι

Κι ούτε επιμένω, να μου φανεί κι εμένα, είναι εγωιστικό

Μου είπε ο Παΐσιος κάποτε, κι από εκεί ήρθα κοντά. Ήθελα αποδείξεις

Ε να επιμένω τώρα....δε θα κάτσω να χάνω χρονο

Όσο διαβάζεις μπερδεύεσε

Το θέμα είναι απλό, και ζητάει απλότητα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15060
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Οκτ 2018, 13:39

Thor έγραψε:
09 Οκτ 2018, 12:50
αρα και οι αποστολοι λενε ψεματα.
Βαρύ , εγώ μόνο το περιστατικό όπου ο Ματθαίος κάνει προπαγάνδα δεν δέχομαι.

Αυτό που κάνει ο Ματθαίος είναι ακατανόητο. Αν δεχτεί τον Χριστό σαν υιό του Ιωσήφ έχουμε νεστοριανισμό ή κάτι τέτοιο ...
Πάντως που βρήκε πηγές γιά να γράψει γιά το 3 x 14 των γενεών από τον Αβραάμ μέχρι τον Ιησού. Είναι θαυμαστό.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ήταν η Παναγία Παρθένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Οκτ 2018, 13:43

bluerose έγραψε:
09 Οκτ 2018, 13:12
Δεν με απασχολεί

Στέκομαι στο γεγονός, ότι τόσος κόσμος εντός κι εκτός, για να την υμνεί και ζητάει έλεος, κάτι θα είδε.

Ηλίθιοι είναι όλοι αυτοί; Όχι

Κι ούτε επιμένω, να μου φανεί κι εμένα, είναι εγωιστικό

Μου είπε ο Παΐσιος κάποτε, κι από εκεί ήρθα κοντά. Ήθελα αποδείξεις

Ε να επιμένω τώρα....δε θα κάτσω να χάνω χρονο

Όσο διαβάζεις μπερδεύεσε

Το θέμα είναι απλό, και ζητάει απλότητα
Δηλαδή τόσος κόσμος που υμνεί τον Μωάμεθ, κάτι είδε; Τόσος κόσμος που υμνεί τον βουδα κάτι είδε; Μήπως να μην είδαν τίποτε, απλά να τους έγινε πλύση εγκεφάλου; λεω τωρα, γιατι όσοι είναι δυτικά του έβρου να είδαν κάτι σχετικά με το μαράκι, ενώ οσοι ειναι ανατολικά, κάτι σχετικά με τον κ.κ. μωάμεθ;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών