ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 21:44

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:41
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:33
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:32


Άλλο εννοεί...ως μόνη αυθεντική η διδασκαλία του.
Εννοεί ΚΑΙ αυτό.
Ο δρόμος η αλήθεια και η ζωή εκεί πάνω...που δεν υπάρχει δλδ όπως την εννοείτε...
Κοίτα, ο Θεός είναι η αλήθεια. Αν ο Άνθρωπος θέλει την αλήθεια, πρέπει να κοπιάζει να πάει προς τον Θεόν.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 21:48

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:44
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:35


Μην φέρνεις το Γερόντικο ως πηγή αξιόπιστων πληροφοριων.
Έχουν γραφτει και πολλες τρέλες εκεί μεσα.
Μπορεί. Αλλά μας διδάσκει πως η αγάπη προς τον πλησίον καθορίζει τις πράξεις, και όχι η νομική τους ανάλυση.
Υπαρχει και η άγνοια...εννοώ απλά δεν μιλάμε.
Η σιωπή είναι θέμα διάκρισης. Η διάκριση είναι ύψιστη αρετή. Κάποτε η σιωπή είναι χρυσός, κάποτε συνεργία σε έγκλημα. Η διάκριση κατακτιέται με την Προσευχή και την καθημερινή σχέση με τον Θεό, δηλαδή με τα Μυστήρια της Εκκλησίας. Νηστεία, προσευχή, ελεημοσύνη, υπακοή, αλλά παντών αρετή ύψιστη η διάκριση.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 21:48

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:35
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:33
Ωραία, οι διά Χριστόν σαλοί ζουν με τη χάρη του Θεού; Να δούμε ιστορίες από Γεροντικό, όπου ο ηγούμενος γνωρίζοντας την αλήθεια για να μη θεατρίσει τον αμαρτωλό έστειλε την μπάλ στην εξέδρα; Αυτό που λες είναι νομικίστικο, όχι ορθόδοξο.
Μην φέρνεις το Γερόντικο ως πηγή αξιόπιστων πληροφοριων.
Έχουν γραφτει και πολλες τρέλες εκεί μεσα.
Μπορεί. Αλλά μας διδάσκει πως η αγάπη προς τον πλησίον καθορίζει τις πράξεις, και όχι η νομική τους ανάλυση.
Ρε φίλε δεν ειναι νομικίστικο το θέμα μου το γραψες 2 φορες. Ειναι θεμα βαθυτατα θεολογικό και σωτήριο το να μη λες το παραμικρο ψεμμα σαν ανθρωπος.
Ειναι ρητη εντολη του Θεου στις 10 εντολες, ειναι λόγια του Χριστου ειναι ειναι ειναι.
Το ψεμμα ειναι σατανας. Τι δεν καταλαβαινεις?
Δεν νοειται να χρησιμοποιεις ψεμματα για να κανεις αγαθα δηθεν εργα αγαπης για το πλησιον.
Ειναι δαιμονικο αυτο.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 21:50

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:48
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:35


Μην φέρνεις το Γερόντικο ως πηγή αξιόπιστων πληροφοριων.
Έχουν γραφτει και πολλες τρέλες εκεί μεσα.
Μπορεί. Αλλά μας διδάσκει πως η αγάπη προς τον πλησίον καθορίζει τις πράξεις, και όχι η νομική τους ανάλυση.
Ρε φίλε δεν ειναι νομικίστικο το θέμα μου το γραψες 2 φορες. Ειναι θεμα βαθυτατα θεολογικό και σωτήριο το να μη λες το παραμικρο ψεμμα σαν ανθρωπος.
Ειναι ρητη εντολη του Θεου στις 10 εντολες, ειναι λόγια του Χριστου ειναι ειναι ειναι.
Το ψεμμα ειναι σατανας. Τι δεν καταλαβαινεις?
Δεν νοειται να χρησιμοποιεις ψεμματα για να κανεις αγαθα δηθεν εργα αγαπης για το πλησιον.
Ειναι δαιμονικο αυτο.
Θύμησέ μου την Εντολή.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 21:53

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:50
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:48
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
Μπορεί. Αλλά μας διδάσκει πως η αγάπη προς τον πλησίον καθορίζει τις πράξεις, και όχι η νομική τους ανάλυση.
Ρε φίλε δεν ειναι νομικίστικο το θέμα μου το γραψες 2 φορες. Ειναι θεμα βαθυτατα θεολογικό και σωτήριο το να μη λες το παραμικρο ψεμμα σαν ανθρωπος.
Ειναι ρητη εντολη του Θεου στις 10 εντολες, ειναι λόγια του Χριστου ειναι ειναι ειναι.
Το ψεμμα ειναι σατανας. Τι δεν καταλαβαινεις?
Δεν νοειται να χρησιμοποιεις ψεμματα για να κανεις αγαθα δηθεν εργα αγαπης για το πλησιον.
Ειναι δαιμονικο αυτο.
Θύμησέ μου την Εντολή.
ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 21:53

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:50
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:48


Ρε φίλε δεν ειναι νομικίστικο το θέμα μου το γραψες 2 φορες. Ειναι θεμα βαθυτατα θεολογικό και σωτήριο το να μη λες το παραμικρο ψεμμα σαν ανθρωπος.
Ειναι ρητη εντολη του Θεου στις 10 εντολες, ειναι λόγια του Χριστου ειναι ειναι ειναι.
Το ψεμμα ειναι σατανας. Τι δεν καταλαβαινεις?
Δεν νοειται να χρησιμοποιεις ψεμματα για να κανεις αγαθα δηθεν εργα αγαπης για το πλησιον.
Ειναι δαιμονικο αυτο.
Θύμησέ μου την Εντολή.
ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή
Ευχαριστώ.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Δεκ 2022, 21:53

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:15
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:06
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 20:55
Να ενημερώσω επίσης ότι ο σατανάς λατρεύεται και με το ψέμμα.
Γιατί ο σατανάς είναι ο πατέρας του ψεύδους.
Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος λέει και το παραμικρό ψέμμα, αυτομάτως γίνεται υιός διαβόλου εκείνη την στιγμή και του προσδίδει λατρεία και τον βάζει στη ζωή του. Κι οταν βαζεις τον σατανά στη ζωή σου περίμενε αμεσα την καταστροφή σου.
Μη λετε ψέμματα ουτε γι αστειο. Κι αν καμια φορά δε θελετε να απαντατε σε αδιακριτες ερωτησεις να λετε δε σας αφορα κύριε, ή ότι αλλο, αρκει να μην ειναι ψεμματα αυτο το κατι αλλο.
Ο όφις είναι ο Εωσφόρος που έγινε μετά σατανάς;
Είναι διαφορετικοί;
Τι λένε οι πατέρες;
Ο Εωσφόρος, εξόσον γνωρίζω ήτο η ανώτερη αγγελική δημιουργία που δημιούργησε ο Θεός. Και τον έθεσε να προστατεύει το περίγειο, δηλαδή όλη την γη στην οποία θα εκατοικούσε ο άνθρωπος.
Ο Εωσφόρος είναι ο αυγερινός αυτός που φέρνει το πρωτο φως στη γη.
Μετά την πτώση του λογω της υπερηφάνειας του ονομάζεται πλέον σατανας και διαβολος αλλα και αλλα ονοματα του προσδίδονται. Σατανας ειναι απο το εβραϊκό σαταν που σημαινει τον κατηγορο στο δικαστήριο. Ο σατανας κατηγορησε τον Θεο στους πρωτοπλαστους μεσω του φιδιου με το οποιο τους μιλησε, οτι Ο Θεός τους ειπε ψεμματα οτι αν φανε απο το απαγορευμενο δεντρο* θα πεθανουν αλλα αντιθετως θα γινουν θεοι.Κι ετσι βγηκε ο ανθρωπος απο τον μακαριο παραδεισο κι απο αθανατο που τον εφτιαξε ο Θεος εγινε θνητος τελικα.
Διαβολος επισης λεγεται γιατι διαβαλλει, συκοφαντει δηλαδη τα παντα , Θεο και ανθρωπους.
*κάποιοι Θεολόγοι υποστηρίζουν ότι συμβολικά παραπέμπει στην πρωκτική επαφή :oops:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Δεκ 2022, 21:54

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:41
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:33
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:32


Άλλο εννοεί...ως μόνη αυθεντική η διδασκαλία του.
Εννοεί ΚΑΙ αυτό.
Ο δρόμος η αλήθεια και η ζωή εκεί πάνω...που δεν υπάρχει δλδ όπως την εννοείτε...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 21:56

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:50
Θύμησέ μου την Εντολή.
ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή
Ευχαριστώ.
Παρακαλώ. Δεν μου λεει κατι το μπολνταρισμα αδερφε. Και στην αποκαλυψη ακομα ο Ιωαννης δια αποκαλυψεως Χριστου γραφει οτι οχι μονο οσοι χρησιμοποιουν το ψευδος θα κολαστουν αλλα και οσοι πραττουν το ψευδος με τις διαφορες απατες. Οικονομικες, εμπορικες κτλ κτλ.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 21:57

Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:15
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:06


Ο όφις είναι ο Εωσφόρος που έγινε μετά σατανάς;
Είναι διαφορετικοί;
Τι λένε οι πατέρες;
Ο Εωσφόρος, εξόσον γνωρίζω ήτο η ανώτερη αγγελική δημιουργία που δημιούργησε ο Θεός. Και τον έθεσε να προστατεύει το περίγειο, δηλαδή όλη την γη στην οποία θα εκατοικούσε ο άνθρωπος.
Ο Εωσφόρος είναι ο αυγερινός αυτός που φέρνει το πρωτο φως στη γη.
Μετά την πτώση του λογω της υπερηφάνειας του ονομάζεται πλέον σατανας και διαβολος αλλα και αλλα ονοματα του προσδίδονται. Σατανας ειναι απο το εβραϊκό σαταν που σημαινει τον κατηγορο στο δικαστήριο. Ο σατανας κατηγορησε τον Θεο στους πρωτοπλαστους μεσω του φιδιου με το οποιο τους μιλησε, οτι Ο Θεός τους ειπε ψεμματα οτι αν φανε απο το απαγορευμενο δεντρο* θα πεθανουν αλλα αντιθετως θα γινουν θεοι.Κι ετσι βγηκε ο ανθρωπος απο τον μακαριο παραδεισο κι απο αθανατο που τον εφτιαξε ο Θεος εγινε θνητος τελικα.
Διαβολος επισης λεγεται γιατι διαβαλλει, συκοφαντει δηλαδη τα παντα , Θεο και ανθρωπους.
*κάποιοι Θεολόγοι υποστηρίζουν ότι συμβολικά παραπέμπει στην πρωκτική επαφή :oops:
:o
Τρολάρεις?
Εχεις καποιο λινκ απο καμια τετοια αποψη να ξεστραβωθω?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Δεκ 2022, 21:58

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:30
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:27


Είσαι απίστευτος...
Μέσα από βιβλία θα μυηθείς;
Σοβαρέψου.
απλά κατανοώ τι είδα όταν βρέθηκα στο αστρικό και είδα τον Νοητό Ήλιο και ψυχές να ενώνονται σε Αυτόν...
μέσα από αυτό το κείμενο βλέπω την Πυθαγόρεια οπτική για το τι είδα
Μήπως παλιότερα είχες διαβάσει κάποιο μύθο πχ ηρος, θεσπέσιος και μετά τα είδες όλα αυτά;
Πυθαγόρειο οπτική...αναφέρεσαι σε ποια οπτική Πυθαγορείων; Ποίου αιώνα;
Όχι τότε που είδα τον Νοητό Ήλιο ήμουν ακόμα Χριστιανός που έμαθε την εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού.
Δεν είχα ακόμη επαφή με μυθολογία κτλ

Το κείμενο που σου έδωσα είναι ένα ρεζουμε από τα αρχαία χρόνια μέχρι την Ιταλική Αναγέννηση...το γράφει κιόλας

Being a Summary and Synthesis of Pythagorean Doctrine
on Goddesses, Gods, The One, and Theurgy
from the Master Himself until the Italian Renaissance
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Δεκ 2022, 22:05

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:57
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:15


Ο Εωσφόρος, εξόσον γνωρίζω ήτο η ανώτερη αγγελική δημιουργία που δημιούργησε ο Θεός. Και τον έθεσε να προστατεύει το περίγειο, δηλαδή όλη την γη στην οποία θα εκατοικούσε ο άνθρωπος.
Ο Εωσφόρος είναι ο αυγερινός αυτός που φέρνει το πρωτο φως στη γη.
Μετά την πτώση του λογω της υπερηφάνειας του ονομάζεται πλέον σατανας και διαβολος αλλα και αλλα ονοματα του προσδίδονται. Σατανας ειναι απο το εβραϊκό σαταν που σημαινει τον κατηγορο στο δικαστήριο. Ο σατανας κατηγορησε τον Θεο στους πρωτοπλαστους μεσω του φιδιου με το οποιο τους μιλησε, οτι Ο Θεός τους ειπε ψεμματα οτι αν φανε απο το απαγορευμενο δεντρο* θα πεθανουν αλλα αντιθετως θα γινουν θεοι.Κι ετσι βγηκε ο ανθρωπος απο τον μακαριο παραδεισο κι απο αθανατο που τον εφτιαξε ο Θεος εγινε θνητος τελικα.
Διαβολος επισης λεγεται γιατι διαβαλλει, συκοφαντει δηλαδη τα παντα , Θεο και ανθρωπους.
*κάποιοι Θεολόγοι υποστηρίζουν ότι συμβολικά παραπέμπει στην πρωκτική επαφή :oops:
:o
Τρολάρεις?
Εχεις καποιο λινκ απο καμια τετοια αποψη να ξεστραβωθω?
Δεν τρολάρω ,λινκ δεν έχω .Σκέψου όμως αν έχει έστω και ψήγμα λογικής μέσα στο μυθολογικό υπόβαθρο της Παλαιάς Διαθήκης.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 22:05

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:56
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53


ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή
Ευχαριστώ.
Παρακαλώ. Δεν μου λεει κατι το μπολνταρισμα αδερφε. Και στην αποκαλυψη ακομα ο Ιωαννης δια αποκαλυψεως Χριστου γραφει οτι οχι μονο οσοι χρησιμοποιουν το ψευδος θα κολαστουν αλλα και οσοι πραττουν το ψευδος με τις διαφορες απατες. Οικονομικες, εμπορικες κτλ κτλ.
Στίχος;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Δεκ 2022, 22:06

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2022, 18:47
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 16:34

Τι λένε περι τούτου οι Πατερες;
Αν δεν είναι κάτι κακό τότε γιατί η πτώση - τιμωρία έγινε μέσα στην υλη; Γιατί σημαδευεστε από την γεννα με το προπατορικό;
Νομίζω ότι συνδέετε άσχετα πράγματα. Από πού προκύπτει ότι η ύλη είναι κάτι κακό; Το καλό/κακό/ηθικό/ανήθικο, είναι ανθρώπινοι προσδιορισμοί.
Κάνω ερωτήσεις προς τους ειδήμονες καθότι έχω απορίες ...
Πάντως οποίος διαβάσει Απόστολος Παύλο - αλήθεια τι πρεσβεύει για τον Χριστιανισμό;- το προς Ρωμαίους ας μας εξηγήσει τι λέει για την σάρκα και τι για την φύση την οποία την ονομάσε ο Χριστιανισμός κτιση και πλάση...γιατί άραγε;
Το καλό/κακό/ηθικό/ανήθικο, είναι ανθρώπινοι προσδιορισμοί.
Η χριστιανική θεολογία τους χρησιμοποιεί κατά κόρον... :102:
Πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι τη χριστιανική θεολογία σε σχέση με τις άλλες; Με βάση ποιες συγκριτικές αναφορές;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Δεκ 2022, 22:07

Και κάτι σχετικό με το νήμα.

Αυξήθηκαν οι λάτρεις του Σατανισμού μέσα σε μία δεκαετία- Τι δείχνουν τα στοιχεία για τις άλλες θρησκείες

https://www.lifo.gr/now/world/ayxithika ... ia-gia-tis
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών