ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 22:11

Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:57
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53


*κάποιοι Θεολόγοι υποστηρίζουν ότι συμβολικά παραπέμπει στην πρωκτική επαφή :oops:
:o
Τρολάρεις?
Εχεις καποιο λινκ απο καμια τετοια αποψη να ξεστραβωθω?
Δεν τρολάρω ,λινκ δεν έχω .Σκέψου όμως αν έχει έστω και ψήγμα λογικής μέσα στο μυθολογικό υπόβαθρο της Παλαιάς Διαθήκης.

Έχεις πτυχίο Θεολογίας και μιλάς για μυθολογικό υπόβαθρο της παλαιάς διαθήκης? :smt017
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 22:13

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:56
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:53
Ευχαριστώ.
Παρακαλώ. Δεν μου λεει κατι το μπολνταρισμα αδερφε. Και στην αποκαλυψη ακομα ο Ιωαννης δια αποκαλυψεως Χριστου γραφει οτι οχι μονο οσοι χρησιμοποιουν το ψευδος θα κολαστουν αλλα και οσοι πραττουν το ψευδος με τις διαφορες απατες. Οικονομικες, εμπορικες κτλ κτλ.
Στίχος;
Έξω (εννοει απο την βασιλεια του Θεου) οι κύνες (= τα σκυλιά), και οι φαρμακοί και οι πόρνοι και οι φονείς και οι ειδωλολάτραι και πας ο φιλών και ποιών ψεύδος" (Αποκάλυψις 22/κβ: 14,15).
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Δεκ 2022, 22:16

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:13
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:56

Παρακαλώ. Δεν μου λεει κατι το μπολνταρισμα αδερφε. Και στην αποκαλυψη ακομα ο Ιωαννης δια αποκαλυψεως Χριστου γραφει οτι οχι μονο οσοι χρησιμοποιουν το ψευδος θα κολαστουν αλλα και οσοι πραττουν το ψευδος με τις διαφορες απατες. Οικονομικες, εμπορικες κτλ κτλ.
Στίχος;
Έξω (εννοει απο την βασιλεια του Θεου) οι κύνες (= τα σκυλιά), και οι φαρμακοί και οι πόρνοι και οι φονείς και οι ειδωλολάτραι και πας ο φιλών και ποιών ψεύδος" (Αποκάλυψις 22/κβ: 14,15).
οι κύνες? στην βασιλεία του Θεού θα μπουν και ζώα εκτός από σκύλους?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Δεκ 2022, 22:19

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:11
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:57


:o
Τρολάρεις?
Εχεις καποιο λινκ απο καμια τετοια αποψη να ξεστραβωθω?
Δεν τρολάρω ,λινκ δεν έχω .Σκέψου όμως αν έχει έστω και ψήγμα λογικής μέσα στο μυθολογικό υπόβαθρο της Παλαιάς Διαθήκης.

Έχεις πτυχίο Θεολογίας και μιλάς για μυθολογικό υπόβαθρο της παλαιάς διαθήκης? :smt017
Και μεταπτυχιακό έχω και φυσικά στην Παλαιά Διαθήκη αναμειγνύεται το φυσικό με το παραμυθικό, μυθολογικό στοιχείο κι ο Θεός παρουσιάζεται ως τιμωρός. Αλληγορίες και μεταφορές έχουν την καλύτερη τους κι ο αχταρμάς δίνει και παίρνει.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 22:20

tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:16
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:13
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
Στίχος;
Έξω (εννοει απο την βασιλεια του Θεου) οι κύνες (= τα σκυλιά), και οι φαρμακοί και οι πόρνοι και οι φονείς και οι ειδωλολάτραι και πας ο φιλών και ποιών ψεύδος" (Αποκάλυψις 22/κβ: 14,15).
οι κύνες? στην βασιλεία του Θεού θα μπουν και ζώα εκτός από σκύλους?
Δεν σε καταλαβαινω. Ξαναδιαβασε το κειμενο.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 22:23

Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:19
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:11
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05


Δεν τρολάρω ,λινκ δεν έχω .Σκέψου όμως αν έχει έστω και ψήγμα λογικής μέσα στο μυθολογικό υπόβαθρο της Παλαιάς Διαθήκης.

Έχεις πτυχίο Θεολογίας και μιλάς για μυθολογικό υπόβαθρο της παλαιάς διαθήκης? :smt017
Και μεταπτυχιακό έχω και φυσικά στην Παλαιά Διαθήκη αναμειγνύεται το φυσικό με το παραμυθικό, μυθολογικό στοιχείο κι ο Θεός παρουσιάζεται ως τιμωρός. Αλληγορίες και μεταφορές έχουν την καλύτερη τους κι ο αχταρμάς δίνει και παίρνει.
Μπορείς να μας παραθεσεις 2 με 3 μυθολογικες ιστοριες της Παλαιας Διαθήκης?
Γιατι μου φαινεται οτι θα τρελαθουμε εδω μεσα με αυτα που διαβαζουμε.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Δεκ 2022, 22:25

taliban έγραψε:
04 Δεκ 2022, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2022, 12:17
taliban έγραψε:
03 Δεκ 2022, 08:30

Στον χριστιανισμό ναι.
Ο ένας και μοναδικός σκοπός του είναι να εμποδίσει τον Χριστιανό να πάει στον Παράδεισο.
Αν εννοείς την υποτιθέμενη μορφή του η παράδοση-λαογραφία μας έχει δώσει αρκετές περιγραφές τις οποίες γνωρίζεις νομίζω.
Βέβαια όσο υπάρχει Παράδεισος άλλο τόσο υπάρχει και ο Διάβολος...
Ναι, γνωρίζω αρκετές λαογραφικές περιγραφές/αποτυπώσεις, όπως και κάποια στοιχεία της ορθόδοξης αγιογραφίας. Στην τελική, οι λαογραφικές αποτυπώσεις αποδίδουν αυτό ακριβώς που απέδιδαν και οι παραστάσεις στα ελληνικά αγγεία. Οι πιο "θεσμικές" αποδόσεις του αρχαιοελληνικού θείου ήταν ορατές στα αγάλματα. Αυτά όμως είναι γνωστά και δεν αφορούν μόνον στον ελληνικό και χριστιανικό χώρο.

Σε κάθε περίπτωση, έχω αναφέρει πολλές φορές ότι θεωρώ τις εναλλαγές των θρησκειών ως μία λογική συνέπεια. Όπως έχω αναφέρει και τα παγανιστικά στοιχεία του χριστιανισμού.

Αλλά το δικό μου ερώτημα είναι ποια ακριβώς είναι η διαφορά του "καλού" και του "κακού" και αντίστοιχα των "καλών" και "κακών" θεών σε όλες τις θρησκείες, από τη στιγμή που σε όλες παίζει το κόνσεπτ Παράδεισος-Κόλαση.

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω προς το παρόν -πέρα από την αμιγώς πολιτικές αντιχριστιανικές ιδεολογίες- είναι το επικό/αισθητικό στοιχείο των παλαιών, το οποίο όμως έχει μηδενική σχέση με τις σημερινές καθημερινές εκφράσεις των αντιχριστιανών.


Αναφορικά δε με το μπολντ, ζήτησα μία σαφή περιγραφή του Σατανά και όχι το ζητούμενο του. Οκ, ο θεός εκφράζει το "καλό" και ο σατανάς το "κακό". Παρακάτω;
Μια απλή περιγραφή βάση των χριστιανικών κειμένων και της παράδοσης συνοψίζεται σε τρεις λέξεις: Ο Εκπεσών Άγγελος.

Σχετικά με το μπολντ, πιστεύω πως η διαφορά είναι η ταύτιση των αρετών ή ''πτώσεων'' με τους ανάλογους θεούς ή δαίμονες που στην τελική δεν πρόκειται για διαφορά.

Πχ κλέβεις λεφτά; Προσελκύεις το ανάλογο δαιμόνιο της κλεψιάς.
Κάνεις προσευχή ενώ γύρω σου πέφτουν βόμβες; Σε βοηθά το Άγιο Πνεύμα με χαρίσματα ή και η θεία πρόνοια να μην την φας εσύ στο κεφάλι.

Αν πάμε στον Ινδουισμό με περισσότερες θεότητες πχ ο ευγενικός άνθρωπος ή αυτός που έχει ''τάξη'' είναι κοντά στον θεό Βισνού .
Νομίζω ότι ο "εκπεσών ή εκπεπτωκώς άγγελος" υπάρχει ως συμβολισμός σε όλες σχεδόν τις θρησκείες και αναφέρεται ως ένας πρώην σύμμαχος/πολέμαρχος του ηγέτη θεού, που για τον α ή β λόγο επιχειρεί ανταρσία, προσελκύοντας τις δικές του λεγεώνες.

Και ας μην ξεχνάμε ότι στις περισσότερες θρησκείες, ισχύει και ο δυισμός των θεοτήτων, η "καλή" και "κακή" πλευρά του ίδιου θεού, η σκοτεινή και φωτεινή πλευρά του.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 22:26

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:13
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:05
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:56

Παρακαλώ. Δεν μου λεει κατι το μπολνταρισμα αδερφε. Και στην αποκαλυψη ακομα ο Ιωαννης δια αποκαλυψεως Χριστου γραφει οτι οχι μονο οσοι χρησιμοποιουν το ψευδος θα κολαστουν αλλα και οσοι πραττουν το ψευδος με τις διαφορες απατες. Οικονομικες, εμπορικες κτλ κτλ.
Στίχος;
Έξω (εννοει απο την βασιλεια του Θεου) οι κύνες (= τα σκυλιά), και οι φαρμακοί και οι πόρνοι και οι φονείς και οι ειδωλολάτραι και πας ο φιλών και ποιών ψεύδος" (Αποκάλυψις 22/κβ: 14,15).
Ποίημα ψεύδους ή έπος ψεύδους;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Δεκ 2022, 22:27

lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:23
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:19
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:11


Έχεις πτυχίο Θεολογίας και μιλάς για μυθολογικό υπόβαθρο της παλαιάς διαθήκης? :smt017
Και μεταπτυχιακό έχω και φυσικά στην Παλαιά Διαθήκη αναμειγνύεται το φυσικό με το παραμυθικό, μυθολογικό στοιχείο κι ο Θεός παρουσιάζεται ως τιμωρός. Αλληγορίες και μεταφορές έχουν την καλύτερη τους κι ο αχταρμάς δίνει και παίρνει.
Μπορείς να μας παραθεσεις 2 με 3 μυθολογικες ιστοριες της Παλαιας Διαθήκης?
Γιατι μου φαινεται οτι θα τρελαθουμε εδω μεσα με αυτα που διαβαζουμε.
Θα σου παραθέσω τον μακαρίτη ηγούμενο πατέρα Αθανάσιο Μυτιληναίο που έλεγε ότι είναι αλληγορικό, παραβολικό κείμενο κι ότι αποτελεί προετοιμασία διότι η ιστορία επαναλαμβάνεται κυκλικά.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 04 Δεκ 2022, 22:28

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:44
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:41
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:33


Εννοεί ΚΑΙ αυτό.
Ο δρόμος η αλήθεια και η ζωή εκεί πάνω...που δεν υπάρχει δλδ όπως την εννοείτε...
Κοίτα, ο Θεός είναι η αλήθεια. Αν ο Άνθρωπος θέλει την αλήθεια, πρέπει να κοπιάζει να πάει προς τον Θεόν.
Κοιτα, δεν μιλάμε για το Θειον αλλά για τον Χριστο...μη μου τα μπερδεύεις...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Δεκ 2022, 22:29

ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:28
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:44
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:41


Ο δρόμος η αλήθεια και η ζωή εκεί πάνω...που δεν υπάρχει δλδ όπως την εννοείτε...
Κοίτα, ο Θεός είναι η αλήθεια. Αν ο Άνθρωπος θέλει την αλήθεια, πρέπει να κοπιάζει να πάει προς τον Θεόν.
Κοιτα, δεν μιλάμε για το Θειον αλλά για τον Χριστο...μη μου τα μπερδεύεις...
Μα ο Χριστός είναι ο Λόγος του Θεού.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 04 Δεκ 2022, 22:29

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:48
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:44
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
Μπορεί. Αλλά μας διδάσκει πως η αγάπη προς τον πλησίον καθορίζει τις πράξεις, και όχι η νομική τους ανάλυση.
Υπαρχει και η άγνοια...εννοώ απλά δεν μιλάμε.
Η σιωπή είναι θέμα διάκρισης. Η διάκριση είναι ύψιστη αρετή. Κάποτε η σιωπή είναι χρυσός, κάποτε συνεργία σε έγκλημα. Η διάκριση κατακτιέται με την Προσευχή και την καθημερινή σχέση με τον Θεό, δηλαδή με τα Μυστήρια της Εκκλησίας. Νηστεία, προσευχή, ελεημοσύνη, υπακοή, αλλά παντών αρετή ύψιστη η διάκριση.
Κοιτα, αναφέρομαι στην δικη σου τοποθέτηση περί αλήθειας και ψεύδους...
Κοιτα που θα μου κολλήσεις το κοιτα...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 04 Δεκ 2022, 22:30

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:29
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:28
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:44
Κοίτα, ο Θεός είναι η αλήθεια. Αν ο Άνθρωπος θέλει την αλήθεια, πρέπει να κοπιάζει να πάει προς τον Θεόν.
Κοιτα, δεν μιλάμε για το Θειον αλλά για τον Χριστο...μη μου τα μπερδεύεις...
Μα ο Χριστός είναι ο Λόγος του Θεού.
Για τους Χριστιανούς...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Δεκ 2022, 22:31

Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:27
lonelyrider έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:23
Στύγιος έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:19


Και μεταπτυχιακό έχω και φυσικά στην Παλαιά Διαθήκη αναμειγνύεται το φυσικό με το παραμυθικό, μυθολογικό στοιχείο κι ο Θεός παρουσιάζεται ως τιμωρός. Αλληγορίες και μεταφορές έχουν την καλύτερη τους κι ο αχταρμάς δίνει και παίρνει.
Μπορείς να μας παραθεσεις 2 με 3 μυθολογικες ιστοριες της Παλαιας Διαθήκης?
Γιατι μου φαινεται οτι θα τρελαθουμε εδω μεσα με αυτα που διαβαζουμε.
Θα σου παραθέσω τον μακαρίτη ηγούμενο πατέρα Αθανάσιο Μυτιληναίο που έλεγε ότι είναι αλληγορικό, παραβολικό κείμενο κι ότι αποτελεί προετοιμασία διότι η ιστορία επαναλαμβάνεται κυκλικά.
Έχω ακουσει απειρες ομιλιες του Μυτιληναιου για την Παλαια Διαθηκη και πουθενα δεν τον ακουσα να λεει τα παραμυθια που ισχυριζεσαι εσυ. Η Παλαια Διαθηκη ειναι και ιστορια εκτος απο θεολογια.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 04 Δεκ 2022, 22:32

tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:58
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:39
tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:30


απλά κατανοώ τι είδα όταν βρέθηκα στο αστρικό και είδα τον Νοητό Ήλιο και ψυχές να ενώνονται σε Αυτόν...
μέσα από αυτό το κείμενο βλέπω την Πυθαγόρεια οπτική για το τι είδα
Μήπως παλιότερα είχες διαβάσει κάποιο μύθο πχ ηρος, θεσπέσιος και μετά τα είδες όλα αυτά;
Πυθαγόρειο οπτική...αναφέρεσαι σε ποια οπτική Πυθαγορείων; Ποίου αιώνα;
Όχι τότε που είδα τον Νοητό Ήλιο ήμουν ακόμα Χριστιανός που έμαθε την εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού.
Δεν είχα ακόμη επαφή με μυθολογία κτλ

Το κείμενο που σου έδωσα είναι ένα ρεζουμε από τα αρχαία χρόνια μέχρι την Ιταλική Αναγέννηση...το γράφει κιόλας

Being a Summary and Synthesis of Pythagorean Doctrine
on Goddesses, Gods, The One, and Theurgy
from the Master Himself until the Italian Renaissance
Δεν τον ήξερα...αυτός είναι;
http://www.opsopaus.com/the-author.html
Ω θεοί...
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών