Πού χαθηκαν οι θεοι;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 10 Οκτ 2018, 14:00

Οι πιο πολλοι θεοι των διαφορων θρησκειων ζησανε (κατα τα ...γραφας) στο απωτατο παρελθον 100η η και περισσοτερα χρονια πριν...

εκτοτε επεσε σιγη..

απο αυτο καταληγουμε στα εξης συμπερασματα:
1. Δεν υπηρξανε ποτε και αυτο που οι παλιοι αποκαλουσανε θεοι ητανε ενα προσωποποιημενο τιποτα, φαινομενα που δεν μπορουσανε να εξηγησουνε.
2. Υπηρξανε, υπαρχουνε και μας παρακολουθουνε αλλα δεν επεμβαινουνε πλεον. Το δευτερο ειναι ισως συμβατο με ενα σχολιο που εκανε πριν μερικα χρονια ο Ελον Μασκ οτι αν δεν βρεθει ζωη στο διαστημα μια πολυ πιθανη εηγηση ειναι οτι ο κοσμος που ζουμε ειαι μια γυαλα που μας εχουνε βαλει καποιοι οι οποιοι μας παρακολουουνε και παρεμβαινουνε μανιπιουλαροντας την ολη κατασταση...Μια κατασταση δηλαδη κατι σαν το the island.

Το μονο βεβαια ειναι οτι λεο ουτε βλεπει ουτε ακουει κανεις για θεους, Οσοι τους επικαλουται αναφερονται κυριως στο παρελθον και σε καποιες καταστασεις οπως πχ ονειρα που υποτιθεται χρησιευουνε για την επικοινωνια..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Οκτ 2018, 14:04

Εξωγήινοι παρουσιάστηκαν στους ανθρώπους, τους χώρισαν και τώρα σπάνε πλάκα.


Εντάξει τρολλάρω, δεν σπάνε πλάκα, παρακολουθούν το πείραμα.
the end

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2018, 14:05

Eγώ ξέρω πώς ο Μαύρος ο θεός ζεί ακόμη. Τον συνάντησα το καλοκαίρι, οδηγούσε μία Mercedes στην Αμφιθέας. Ο λόγος που έπεσε σιγή είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και δεν παίζει πιά. Νομίζω ότι μου ρίχνει 4 χρόνια στο κεφάλι
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Οκτ 2018, 14:14

μονο θεες, πλεον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

mrx0

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 10 Οκτ 2018, 14:31

Northern Spirit έγραψε:
10 Οκτ 2018, 14:00
Οι πιο πολλοι θεοι των διαφορων θρησκειων ζησανε (κατα τα ...γραφας) στο απωτατο παρελθον 100η η και περισσοτερα χρονια πριν...

εκτοτε επεσε σιγη..


απο αυτο καταληγουμε στα εξης συμπερασματα:
1. Δεν υπηρξανε ποτε και αυτο που οι παλιοι αποκαλουσανε θεοι ητανε ενα προσωποποιημενο τιποτα, φαινομενα που δεν μπορουσανε να εξηγησουνε.
2. Υπηρξανε, υπαρχουνε και μας παρακολουθουνε αλλα δεν επεμβαινουνε πλεον. Το δευτερο ειναι ισως συμβατο με ενα σχολιο που εκανε πριν μερικα χρονια ο Ελον Μασκ οτι αν δεν βρεθει ζωη στο διαστημα μια πολυ πιθανη εηγηση ειναι οτι ο κοσμος που ζουμε ειαι μια γυαλα που μας εχουνε βαλει καποιοι οι οποιοι μας παρακολουουνε και παρεμβαινουνε μανιπιουλαροντας την ολη κατασταση...Μια κατασταση δηλαδη κατι σαν το the island.

Το μονο βεβαια ειναι οτι λεο ουτε βλεπει ουτε ακουει κανεις για θεους, Οσοι τους επικαλουται αναφερονται κυριως στο παρελθον και σε καποιες καταστασεις οπως πχ ονειρα που υποτιθεται χρησιευουνε για την επικοινωνια..
Να δεις το American Gods να δεις πού χάθηκαν οι θεοί.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12750
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Νοέμ 2018, 02:16

Όταν οι άνθρωποι έχουν μπει στον κόπο να εξηγήσουν τα φαινόμενα της Φύσης και να δώσουν μιαν ερμηνεία, σαφέστατα και δεν το αποκαλείς με τον όρο ''τίποτα''.
Εξ'άλλου η Φύση από μόνη της είναι θαύμα που δεν επιδέχεται σύγκρισης.
Δεν έχει σχέση με παντόφλες, κάρες, ζώνες, βρακιά. Δεν εξυμνεί την εμπορευματοποίηση, αλλά την ουσία ύπαρξης ενός μεγαλύτερου πράγματος που είναι απτό πάραυτα. Η μαγκιά είναι να σέβεσαι αυτό. Εκεί θα βρεις τους Θεούς σου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12750
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Νοέμ 2018, 02:17

Ασέβαστος έγραψε:
10 Οκτ 2018, 14:14
μονο θεες, πλεον.
:lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Νοέμ 2018, 03:03


Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 28 Νοέμ 2018, 03:07


Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 28 Νοέμ 2018, 03:39

Leporello έγραψε:
10 Οκτ 2018, 14:05
Eγώ ξέρω πώς ο Μαύρος ο θεός ζεί ακόμη. Τον συνάντησα το καλοκαίρι, οδηγούσε μία Mercedes στην Αμφιθέας. Ο λόγος που έπεσε σιγή είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και δεν παίζει πιά. Νομίζω ότι μου ρίχνει 4 χρόνια στο κεφάλι
Διάβασα συνέντευξή του στη Lifo...of all places :-?
Δύο στοιχεία μου έκαναν τρομερή εντύπωση
α- ήταν από μεγαλοαστική οικογένεια με πατέρα γιατρό
και
β-αγαπημένο του συγκρότημα οι Doors.

Για το β,πως μπορείς να μην λατρέψεις έναν τέτοιον Άνθρωπο ; :8)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Νοέμ 2018, 03:54

τα λέει όλα στο preacher αναλυτικά, δεν θέλω να κάνω σπόιλερς όμως γιατί έχει και ωραία μουσική, αξίζει.



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 28 Νοέμ 2018, 04:31

Northern Spirit έγραψε:
10 Οκτ 2018, 14:00
Οι πιο πολλοι θεοι των διαφορων θρησκειων ζησανε (κατα τα ...γραφας) στο απωτατο παρελθον 100η η και περισσοτερα χρονια πριν...

εκτοτε επεσε σιγη..

απο αυτο καταληγουμε στα εξης συμπερασματα:
1. Δεν υπηρξανε ποτε και αυτο που οι παλιοι αποκαλουσανε θεοι ητανε ενα προσωποποιημενο τιποτα, φαινομενα που δεν μπορουσανε να εξηγησουνε.
2. Υπηρξανε, υπαρχουνε και μας παρακολουθουνε αλλα δεν επεμβαινουνε πλεον. Το δευτερο ειναι ισως συμβατο με ενα σχολιο που εκανε πριν μερικα χρονια ο Ελον Μασκ οτι αν δεν βρεθει ζωη στο διαστημα μια πολυ πιθανη εηγηση ειναι οτι ο κοσμος που ζουμε ειαι μια γυαλα που μας εχουνε βαλει καποιοι οι οποιοι μας παρακολουουνε και παρεμβαινουνε μανιπιουλαροντας την ολη κατασταση...Μια κατασταση δηλαδη κατι σαν το the island.

Το μονο βεβαια ειναι οτι λεο ουτε βλεπει ουτε ακουει κανεις για θεους, Οσοι τους επικαλουται αναφερονται κυριως στο παρελθον και σε καποιες καταστασεις οπως πχ ονειρα που υποτιθεται χρησιευουνε για την επικοινωνια..
Ααα, όλα κι όλα. Ο χριστιανικός έχει προβλέψει και reprise που θα τα κάνει όλα πουτάνα. Μέχρι τότε δεν μπορείς να τον θεωρείς χαμένο.

Τουλάχιστον όχι με την κυριολεκτική έννοια της λέξης.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 28 Νοέμ 2018, 06:34

Εγώ εδώ είμαι παιδιά; μην ψάχνετε άσκοπα
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 24 Οκτ 2019, 17:00

Αυτοί ψώφισαν όλοι τους.
Προσοχή φίλε τεν τεν !
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πού χαθηκαν οι θεοι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Οκτ 2019, 17:19

Δεν χάθηκαν, δεν εμφανίζονται πια, τουλάχιστον σε πλήθη. Μπορούν να είναι και αόρατοι. Κατά αυτή την έννοια θα μπορούσαν να είναι δίπλα μας, να περνάνε από μέσα μας, μέσα από τοίχους και γενικά μέσα από οτιδήποτε θεωρούμε εμείς αντικειμενική πραγματικότητα. Είναι μια άλλη κατάσταση ύπαρξης ενός έλλογου όντος. Αλλά θα μπορούσαν να κυκλοφορούν και σαν άνθρωποι ανάμεσά μας. Θα μπορούσε να υπάρχει και αυτή η εξήγηση. :roll:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών