Πηρα arduino starter kit

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Δεκ 2022, 16:35

Τελικος στοχος, σε συνδυασμο με raepberry pi: τηλεχειριζομενο ρομποτ που θα ανεβαινει σε δεντρα (πχ πευκα) και θα ψεκαζει με εντομοκτονο οπως ειναι ο βακιλλος της θουριγγιας . Ενα πραγμα που σκαρφαλωνει ειναι πιο ευκολο απο ενα πραγμα που πεταει πιστευω.

Ισως μου παρει 2-3 χρονια αλλα το προτιμω απο το να δωσω 4.000 για ενα drone με την ιδια μεταφορικη ικανοτητα που επιπλεον μπορει να σε αποκεφαλισει αν δεν προσεξεις.

Για την ωρα απλα θα μαθω arduino.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Δεκ 2022, 16:37

ωραίος. :smt055

απλα για να ξερεις, υπαρχει ενα ρολογάκι κινεζικο, πολλά δηλαδή αλλα το pinetime/p8/p22 ειναι το πιο ευκολο να παιξεις, εχει αρκετους σενσορες μεσα και την οθονουλα, το λεω γιατι εχεις υποβαθρο και το σταρτερ κιττ δεν είναι για πολλα(εννοω οτι θα μοιαζει σαν εφιαλτης η κατασκευη), αυτο εχει πλακα με την εννοια οτι θα εχεις τον NRF52 μεσα που ειναι κορυφή (αυτον εχουν και τα apple tags) σε μαζεμενη συσκευασία που θα μπορεις να την φοράς, πανω απο ενα μηνα αντεχει η μπαταριουλα του.

https://github.com/atc1441/ATCwatch

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Δεκ 2022, 18:08

Το στάρτερ το πήρα συνειδητά ξέροντας ότι δεν πρόκειται να φτιάξω αυτό το πράγμα, απλώς για να καταλάβω πώς δουλεύουν όλα αυτά.

Είναι ξεκάθαρο ότι η δουλειά είναι 90% arduino (κυρίως σερβοκινητήρες) αλλά ταυτόχρονα νιώθω πιο άνετα αν τον έλεγχο έχει ένας πλήρης υπολογιστής όπως το pi, συν ότι παίρνω τζάμπα την τηλεκατεύθυνση μέσω του wi fi.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Δεκ 2022, 18:16

ναι για το κομματι της εκμάθησης/εξοικείωσης αρδουινο το ελεγα, οτι εχει πιο πολυ πλακα νομιζω αν ειναι κατι όμορφο αυτο που παιζεις, θα δεις νομιζω στην πορεία οτι οι σενσορες/σερβο κλπ εναι λιγο αστεια πραγματα, απλα δουλεύουν.

Παντως το μηχανικό κομμάτι μου μοιαζει δύσκολο, να ανεβαινει στο δέντρο και να ψεκαζει εννοώ, μεγαλη περιέργεια εχω να δω τί εχεις σκεφτεί, γραφε πως τα πας :)

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Δεκ 2022, 09:46

foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 16:35
Τελικος στοχος, σε συνδυασμο με raepberry pi: τηλεχειριζομενο ρομποτ που θα ανεβαινει σε δεντρα (πχ πευκα) και θα ψεκαζει με εντομοκτονο οπως ειναι ο βακιλλος της θουριγγιας . Ενα πραγμα που σκαρφαλωνει ειναι πιο ευκολο απο ενα πραγμα που πεταει πιστευω.

Ισως μου παρει 2-3 χρονια αλλα το προτιμω απο το να δωσω 4.000 για ενα drone με την ιδια μεταφορικη ικανοτητα που επιπλεον μπορει να σε αποκεφαλισει αν δεν προσεξεις.

Για την ωρα απλα θα μαθω arduino.
Για τη χρησή που περιγράφεις πάντως, δεν θα ήταν πιο λογικό ένα drone; Πώς είναι πιο εύκολο κάτι που πρέπει να σκαρφαλώσει το δέντρο; Don't get me wrong, κάλα έκανες και τσίμπησες το arduino σου, I'm just saying.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Δεκ 2022, 09:52

foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 16:35
Τελικος στοχος, σε συνδυασμο με raepberry pi: τηλεχειριζομενο ρομποτ που θα ανεβαινει σε δεντρα (πχ πευκα) και θα ψεκαζει με εντομοκτονο οπως ειναι ο βακιλλος της θουριγγιας . Ενα πραγμα που σκαρφαλωνει ειναι πιο ευκολο απο ενα πραγμα που πεταει πιστευω.

Ισως μου παρει 2-3 χρονια αλλα το προτιμω απο το να δωσω 4.000 για ενα drone με την ιδια μεταφορικη ικανοτητα που επιπλεον μπορει να σε αποκεφαλισει αν δεν προσεξεις.

Για την ωρα απλα θα μαθω arduino.
Πόση ώρα θα κάνει αυτό το πράμα για να ψεκάσει ένα δέντρο;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Δεκ 2022, 10:05

Αμα δεν πρεπει να κινηθει αυτονομα (του λες εσυ πού να βαλει τον καθε βραχιονα) και δε βιαζεσαι, ναι ειναι πιο ευκολο νομιζω. Χρειαζεται περισσοτερα κινητα μερη αλλα δε χρειαζεται να καταναλωνει συνεχεια ενεργεια και μαλιστα δυσαναλογη του φορτιου του.

Δηλαδη δεν το σκεφτομαι τοσο σαν ρομποτ οσο σαν τηλεχειριζόμενο εργαλειο.

Αν δω οτι δε γινεται θα σκεφτω κατι αλλο. Παντως δεν ξεκιναω με αυτο, ειναι απλα ο τελικος μου στοχος. Δεν εχω ψευδαίσθησεις :)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Δεκ 2022, 10:10

vagabondo έγραψε:
15 Δεκ 2022, 09:52
foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 16:35
Τελικος στοχος, σε συνδυασμο με raepberry pi: τηλεχειριζομενο ρομποτ που θα ανεβαινει σε δεντρα (πχ πευκα) και θα ψεκαζει με εντομοκτονο οπως ειναι ο βακιλλος της θουριγγιας . Ενα πραγμα που σκαρφαλωνει ειναι πιο ευκολο απο ενα πραγμα που πεταει πιστευω.

Ισως μου παρει 2-3 χρονια αλλα το προτιμω απο το να δωσω 4.000 για ενα drone με την ιδια μεταφορικη ικανοτητα που επιπλεον μπορει να σε αποκεφαλισει αν δεν προσεξεις.

Για την ωρα απλα θα μαθω arduino.
Πόση ώρα θα κάνει αυτό το πράμα για να ψεκάσει ένα δέντρο;
Δεν ξερω. Ο βακιλος ειναι πουδρα με μικροβια παντως, οχι υγρο. Ουσιαστικα ειναι θεμα να "μολυνεις" μερικα φυλλα κοντα εκει που τρωνε οι καμπιες και τα υπολοιπα τα αναλαμβανουν μονες τους. Για κηπευτικα και οπωρπφορα ειναι απο τα πιο ευκολα βιολογικα φαρμακα. Αλλα αμα το δεντρο ειναι δεκα μετρα οπως κατι κωλοπευκα και δεν εχεις γερανο της ΔΕΗ, απλα καθεσαι και κοιτας τις καμπιες.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Δεκ 2022, 10:16

foscilis έγραψε:
15 Δεκ 2022, 10:10
vagabondo έγραψε:
15 Δεκ 2022, 09:52
foscilis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 16:35
Τελικος στοχος, σε συνδυασμο με raepberry pi: τηλεχειριζομενο ρομποτ που θα ανεβαινει σε δεντρα (πχ πευκα) και θα ψεκαζει με εντομοκτονο οπως ειναι ο βακιλλος της θουριγγιας . Ενα πραγμα που σκαρφαλωνει ειναι πιο ευκολο απο ενα πραγμα που πεταει πιστευω.

Ισως μου παρει 2-3 χρονια αλλα το προτιμω απο το να δωσω 4.000 για ενα drone με την ιδια μεταφορικη ικανοτητα που επιπλεον μπορει να σε αποκεφαλισει αν δεν προσεξεις.

Για την ωρα απλα θα μαθω arduino.
Πόση ώρα θα κάνει αυτό το πράμα για να ψεκάσει ένα δέντρο;
Δεν ξερω. Ο βακιλος ειναι πουδρα με μικροβια παντως, οχι υγρο. Ουσιαστικα ειναι θεμα να "μολυνεις" μερικα φυλλα κοντα εκει που τρωνε οι καμπιες και τα υπολοιπα τα αναλαμβανουν μονες τους. Για κηπευτικα και οπωρπφορα ειναι απο τα πιο ευκολα βιολογικα φαρμακα. Αλλα αμα το δεντρο ειναι δεκα μετρα οπως κατι κωλοπευκα και δεν εχεις γερανο της ΔΕΗ, απλα καθεσαι και κοιτας τις καμπιες.
Όταν λες κάμπιες εννοείς αυτές;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10968
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 15 Δεκ 2022, 10:19

Εχει ωραιο και ευκολο compiler το arduino.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Δεκ 2022, 10:53

υπαρχει ευκολοτερος τροπος. αντι να ανεβει κατι στο δεντρο, μπορεις να κατεβασεις το δεντρο στο εδαφος.

husqvarna, προτεινω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Δεκ 2022, 11:00

ψηφίζω σφεντόνα και η πουδρα τυλιγμένη σε βιοδιασπόμενη μεμβράνη απο το σουπερμαρκετ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Δεκ 2022, 12:42

Ασέβαστος έγραψε:
15 Δεκ 2022, 10:53
υπαρχει ευκολοτερος τροπος. αντι να ανεβει κατι στο δεντρο, μπορεις να κατεβασεις το δεντρο στο εδαφος.

husqvarna, προτεινω.
Αυτό θα γίνει σε αρκετά δέντρα και θα βάλω βελανιδιές.

Έτερον εκάτερον.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Δεκ 2022, 12:48

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2022, 10:19
Εχει ωραιο και ευκολο compiler το arduino.
Δεν έχω καταλάβει καθόλου τι χρειάζεται ο compiler όμως, αφού είναι ηλεκτρονικά κυκλώματα. Ή έχει και μικροελεγκτές;

(θα μου έρθει αύριο)

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10968
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Πηρα arduino starter kit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 15 Δεκ 2022, 12:56

foscilis έγραψε:
15 Δεκ 2022, 12:48
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2022, 10:19
Εχει ωραιο και ευκολο compiler το arduino.
Δεν έχω καταλάβει καθόλου τι χρειάζεται ο compiler όμως, αφού είναι ηλεκτρονικά κυκλώματα. Ή έχει και μικροελεγκτές;

(θα μου έρθει αύριο)
Φυσικα. Αυτο ειναι το arduino. Embedded system. Εχω να δουλεψω το arduino απο το 2007 περιπου που ηταν ακομα σε beta μορφη αν θυμαμαι καλα. Τοτε ειχε ενα atmega microcontroller. Τωρα δε ξερω.

Τον προγραμματιζεις σε C αλλα ο compiler του ειναι πολυ πιο απλος γιατι βασικα ειναι ενα library απο c functions και classes.

Χωρις κωδικα δε μπορει να κανει τιποτα το arduino.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών