Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16346
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 25 Δεκ 2022, 23:16

filitsa έγραψε:
25 Δεκ 2022, 22:03
aLiCat έγραψε:
25 Δεκ 2022, 20:30

Χρόνια Πολλά! Εικόνα

Μπορείτε να φυσάτε από την άλλη μεριά, παρακαλώ;
Ξεκόλλα, δεν καπνίζω. :hammer:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Δεκ 2022, 00:08

Beria έγραψε:
25 Δεκ 2022, 20:07
Για μπουζούκια μιλάμε. Το αποχωρητήριο του νεοελ βόθρου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 26 Δεκ 2022, 00:20

Εφαρμόζεται πολύ παραπάνω από τον προηγούμενο απλά όχι 100%, σίγουρα όμως στο 90%+. Δύσκολα τώρα βρίσκεις νορμάλ μαγαζιά που καπνίζουν μέσα, κανένα μπουζουκομάγαζο ή κωλομπαρο ίσως αλλά μέσα πολύ δύσκολα θα το δεις πια σε ταβέρνα, καφέ ή μπαράκι.

Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 26 Δεκ 2022, 01:02

Θυμάμαι μικρός π μας πήγαιναν οι γονείς μου σε οικογενειακά μπουζούκια. Ετσουζαν τα μάτια μου καμία βδομάδα μετά. Τότε θεωρούνταν νορμάλ, όπως και το να καπνίζουν οι γονείς μέσα στο δωμάτιο και οι δυο με τα μωρά μέσα κανονικά. Και οι επισκέπτες μαζί.
Και στο αυτοκίνητο φυσικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 26 Δεκ 2022, 01:51

Απ'την πρώτη μου μέρα στο στρατό (2016)...
Σε θεόκλειστο χώρο, με μια τεράστια πινακίδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, κόσμος πηγαινοερχόταν καπνίζοντας. Ρωτάω έναν απ'τους ανωτέρους μου, "Καλά, δεν απαγορεύεται;" Γελάει ειρωνικά.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 26 Δεκ 2022, 17:20

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24012
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Δεκ 2022, 17:36

Επειδη κυκλοφόρησε πολυ η φωτο και εγινε σούσουρο, αναγκάστηκε και η Υπουργάρα μας να επιβάλλει κυρώσεις.
Εστω κι ετσι, δεν πειράζει. Σε καλό δρόμο ειμαστε.
Αρκεί να μοιράζονται το υπουργείο ο (όποιος) υπουργός με το τουίτερ και τα σοσιαλ. Οι τελευταιοι να κάνουν τη βρωμοδουλεια των διαρροών μπας και αναγκάζονται οι υπουργοί να επιβάλλουν κυρωσεις.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25394
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Δεκ 2022, 17:38

vantono έγραψε:
26 Δεκ 2022, 17:36
Επειδη κυκλοφόρησε πολυ η φωτο και εγινε σούσουρο, αναγκάστηκε και η Υπουργάρα μας να επιβάλλει κυρώσεις.
Εστω κι ετσι, δεν πειράζει. Σε καλό δρόμο ειμαστε.
Αρκεί να μοιράζονται το υπουργείο ο (όποιος) υπουργός με το τουίτερ και τα σοσιαλ. Οι τελευταιοι να κάνουν τη βρωμοδουλεια των διαρροών μπας και αναγκάζονται οι υπουργοί να επιβάλλουν κυρωσεις.
Ο Πλεύρης έκανε αυτό που έπρεπε με τη φωτογραφία
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24012
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Δεκ 2022, 17:39

Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Εφαρμόζεται πολύ παραπάνω από τον προηγούμενο απλά όχι 100%, σίγουρα όμως στο 90%+. Δύσκολα τώρα βρίσκεις νορμάλ μαγαζιά που καπνίζουν μέσα, κανένα μπουζουκομάγαζο ή κωλομπαρο ίσως αλλά μέσα πολύ δύσκολα θα το δεις πια σε ταβέρνα, καφέ ή μπαράκι.

Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Αυτό παρατηρώ κι εγω, γενικα. Επιτέλους ανασάναμε.
Στα μερη που συχναζω εγω τουλαχιστον, οι θαμώνες δείχνουν να το σέβονται και οι ίδιοι, χωρις να τους γινεται παρατήρηση απο το κατάστημα.
Μπουζούκια οκ, δεν εχω πατησει ποτέ για να ξερω. Οταν με πιασει καταθλιψη σε τερμιναλ σταδιο και αποκτησω αυτοκτονικές τάσεις και αποφασίσω να παω, θα σας ενημερωσω.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2188
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 26 Δεκ 2022, 18:19

Καλά, ανεξαρτήτως καπνίσματος, η σημειολογία της φωτό ήταν από πολλές απόψεις όλα τα λεφτά και βέβαια η επιτομή της ανθυποκουλτούρας :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 26 Δεκ 2022, 18:34

Στα νυχτερινά κέντρα (όχι σε όλα, αλλά στα περισσότερα) καπνίζουν, ειδικά από μία ώρα και μετά. Στα μπουζούκια καπνίζουν παντού, από όσο γνωρίζω, γιατί δεν πάω. Ό,τι ανέφεραν και οι προλαλήσαντες ισχύει.
[Τελικά δεν έχουμε φτάσει σε woke επίπεδα την Αμερική, ακόμα. Αν είχε ανέβει αντίστοιχη φώτο εκεί, τότε ο Μπισμπίκης (ή, Τζορτζ Κλούνεϊ των ανθυποβαλκάνιων) θα είχε ήδη φάει cancel...]
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14796
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2022, 18:36

Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Εφαρμόζεται πολύ παραπάνω από τον προηγούμενο απλά όχι 100%, σίγουρα όμως στο 90%+. Δύσκολα τώρα βρίσκεις νορμάλ μαγαζιά που καπνίζουν μέσα, κανένα μπουζουκομάγαζο ή κωλομπαρο ίσως αλλά μέσα πολύ δύσκολα θα το δεις πια σε ταβέρνα, καφέ ή μπαράκι.

Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Δεν βρίσκω το νόημα να καθίσω έξω σε κάποιο μαγαζί, τύπε, εκτός αν έχει καλό καιρό, σε συνδυασμό με όμορφο χώρο/θέα/ατμόσφαιρα.

Τι να κάνω έξω; Να κρυώνω από την μία πλευρά, ενώ με ψήνει μια σόμπα από την άλλη; Να μην ακούω μουσική από το μαγαζί; Να μην απολαμβάνω την διακόσμηση, την ατμόσφαιρα και το στυλ του μαγαζιού; Οπουδήποτε να καθίσεις έξω χειμωνιάτικα, είναι σαν να κάθεσαι στο μπουγατσατζίδικο της γειτονιάς σου. Δηλαδή, μηδέν στυλ και κρύο.

Επίσης, έχει παραγίνει η φάση με τα τραπεζοκαθίσματα και τις αυθαίρετες τσαντιροκατασκευές σε δημόσιο χώρο. Σε αρκετές περιπτώσεις δεν υπάρχει χώρος για πεζούς, για να μην πούμε για καροτσάκια και ΑΜΕΑ.

Άσε που πολλά ισόγεια μαγαζιά αφήνουν ανοιχτή την πόρτα και παγώνουμε μέσα. Θυμάμαι παλιότερα έμπαινες σε μαγαζί και από την θέρμανση, την πολυκοσμία και το αλκοόλ, έπρεπε να είσαι με κοντομάνικο. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν. Ίσως για να πηγαινοέρχονται άνετα οι σερβιτόροι ή για να ψιλοακούγεται η μουσική και στους έξω.

Καθίστε λοιπόν με τα τσιγάρα σας έξω και αφήστε εμάς που θέλουμε να απολαύσουμε την έξοδό μας, στον κανονικό χώρο των μαγαζιών. Διαλέξατε να προτιμάτε μια βλαβερή συνήθεια, από την παρέα και την διασκέδαση. Deal with it.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2022, 18:41

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:36
Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Εφαρμόζεται πολύ παραπάνω από τον προηγούμενο απλά όχι 100%, σίγουρα όμως στο 90%+. Δύσκολα τώρα βρίσκεις νορμάλ μαγαζιά που καπνίζουν μέσα, κανένα μπουζουκομάγαζο ή κωλομπαρο ίσως αλλά μέσα πολύ δύσκολα θα το δεις πια σε ταβέρνα, καφέ ή μπαράκι.

Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Δεν βρίσκω το νόημα να καθίσω έξω σε κάποιο μαγαζί, τύπε, εκτός αν έχει καλό καιρό, σε συνδυασμό με όμορφο χώρο/θέα/ατμόσφαιρα.

Τι να κάνω έξω; Να κρυώνω από την μία πλευρά, ενώ με ψήνει μια σόμπα από την άλλη; Να μην ακούω μουσική από το μαγαζί; Να μην απολαμβάνω την διακόσμηση, την ατμόσφαιρα και το στυλ του μαγαζιού; Οπουδήποτε να καθίσεις έξω χειμωνιάτικα, είναι σαν να κάθεσαι στο μπουγατσατζίδικο της γειτονιάς σου. Δηλαδή, μηδέν στυλ και κρύο.

Επίσης, έχει παραγίνει η φάση με τα τραπεζοκαθίσματα και τις αυθαίρετες τσαντιροκατασκευές σε δημόσιο χώρο. Σε αρκετές περιπτώσεις δεν υπάρχει χώρος για πεζούς, για να μην πούμε για καροτσάκια και ΑΜΕΑ.

Άσε που πολλά ισόγεια μαγαζιά αφήνουν ανοιχτή την πόρτα και παγώνουμε μέσα. Θυμάμαι παλιότερα έμπαινες σε μαγαζί και από την θέρμανση, την πολυκοσμία και το αλκοόλ, έπρεπε να είσαι με κοντομάνικο. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν. Ίσως για να πηγαινοέρχονται άνετα οι σερβιτόροι ή για να ψιλοακούγεται η μουσική και στους έξω.

Καθίστε λοιπόν με τα τσιγάρα σας έξω και αφήστε εμάς που θέλουμε να απολαύσουμε την έξοδό μας, στον κανονικό χώρο των μαγαζιών. Διαλέξατε να προτιμάτε μια βλαβερή συνήθεια, από την παρέα και την διασκέδαση. Deal with it.


Καθίστε λοιπόν με τα μαγαζιά σας να τα βλέπετε άδεια.
Δεν πατάμε λέμε , ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ. Και κλαίτε ότι κλείνετε , τίς πταίει;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2022, 18:43

Πάρτε το μπούλοοοοοο

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2022, 18:45

Βασικά "ΤΟΝ ΗΠΙΑΤΕ".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών