Πέθανε ο Πελέ

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8545
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 30 Δεκ 2022, 13:29

Ο Πελε ηταν GOAT εως το 1980.

Ο Μαραντονα GOAT εως το 2000.

Ο Μεσι GOAT εως το τωρα.

Δεν υπαρχει ενας GOAT, γιατι απλουστατα αλλαζουν οι εποχες και το ποδοσφαιρο.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 13:29

Πάντως παιδιά, μεγάλο πράγμα ο θάνατος ενός ανθρώπου. Βλέπεις πραγματικά τι στάμπα άφησε. Όταν συγκινείται τόσος κόσμος που δεν σε είδε ποτέ από κοντά, είναι μεγάλο πράγμα. Εμείς θα ψοφήσουμε, θα μας βρίζουν δυο τρεις για κληρονομικά, θα γκρινιάξουν άλλοι τρεις επειδή τους βάζουμε σε έξοδα κηδείας, αν δεν τα έχουμε αποταμιεύσει για την ώρα την κούφια, και τελείωσε. Αυτοί εδώ είναι άλλο πράγμα. Αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή και δεν γινόμαστε απλώς πάρτι σκουληκιών, πρέπει να είναι κάβλα να κάθεσαι και να ακούς επικήδειους, εγώ θα έλεγα στους άλλους πεθαμένους, ορίστε, κοιτάξτε τι λεν για μένα, για σένα ρε γειτονάκι τι λένε; Πάνε πιάσε ένα φραπεδάκι να απολαύσω την κηδεία μου.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 14:10

Η ενθρόνιση του Μαραντόνα κι η άρνηση του Πελέ ως ο καλύτερος ever είναι η πράξη πατροκτονίας της γενιάς μου. Υποσυνείδητα έπρεπε να γκρεμίσουμε τα τοτέμ των πατεράδων μας, είναι μια πρωτόγονη ανάγκη, ένα ένστικτο. Ο Μαραντόνα το επέτρεψε με τη μεγαλοφυΐα του, και μετά η στάση αντίστασης άρχισε. Λίγο το άτακτο παιδί που δεν χωρά στο σύστημα, λίγο που δεν ζήσαμε ζωντανά Πελέ αλλά Μαραντόνα, λίγο ο Τσε, λίγο η Νάπολι, λίγο ο αντιιμπεριαλισμός, λίγο που ακόμα το ίντερνετ δεν τα είχα όλα σε μισή κίνηση μέσα στο τρένο, και λίγο τώρα που πέθανε ο Πελέ, και ξαναβάζουμε στο ίντερνετ να δούμε τι έκανε, λέμε, ναι, ρε πούστη, αυτός πρώτος έκανε το ποδόσφαιρο μαγεία, όλοι οι άλλοι κάναν τα ίδια, αλλά δεν τα ανακάλυψαν αυτοί. Ούτε τα αποκάλυψαν αυτοί.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 14:15

Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 08:44
Η μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του ήταν μία ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό.

Θα μιλάμε τώρα για ποδόσφαιρο, ή για κατσικάρηδες;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11865
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Δεκ 2022, 14:47

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:15
Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 08:44
Η μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του ήταν μία ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό.

Θα μιλάμε τώρα για ποδόσφαιρο, ή για κατσικάρηδες;
Πάντα για ποδόσφαιρο, πάντα για τον Θρύλο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 14:49

Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:47
Πάντα για ποδόσφαιρο, πάντα για τον Θρύλο.
:lol:
Μάστορα, εδώ λέμε για τον Πελέ τις ημέρες πένθους του, δεν μπορείς να λες για Καραϊσκάκη, εγώ για τον Τζίμη Πατίκα, και άλλος για τον Μπάμπη Τενέ και τον Γαλάκο. Οτιδήποτε κάτω από Μουντιάλ και Μεγάλη Απόδραση Των 11 είναι προσβολή ηθών.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10563
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 30 Δεκ 2022, 15:20

Η μεγαλυτερη στιγμή της καριέρας του όταν τον ανέβασε δικαβαλο ο πανοπουλος

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11865
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Δεκ 2022, 15:20

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:49
Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:47
Πάντα για ποδόσφαιρο, πάντα για τον Θρύλο.
:lol:
Μάστορα, εδώ λέμε για τον Πελέ τις ημέρες πένθους του, δεν μπορείς να λες για Καραϊσκάκη, εγώ για τον Τζίμη Πατίκα, και άλλος για τον Μπάμπη Τενέ και τον Γαλάκο. Οτιδήποτε κάτω από Μουντιάλ και Μεγάλη Απόδραση Των 11 είναι προσβολή ηθών.
Κατανοώ ότι σε πειράζει ο ετεροκαθορισμός του Πελέ σε σχέση με τον Ολυμπιακό, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε τώρα; :102:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 15:23

Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:20
Κατανοώ ότι σε πειράζει ο ετεροκαθορισμός του Πελέ σε σχέση με τον Ολυμπιακό, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα, τι να κάνουμε τώρα;
:smt005:
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14982
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Πέρασε στην Αιωνιότητα ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 30 Δεκ 2022, 15:36

fixed title
RiP
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8414
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2022, 15:46

Nostos έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:47
Εικόνα
απλά να πούμε ότι στην παραγωγή είχαν ετοιμαστεί για πολλαπλές λήψεις

η πρώτη καταλήγει γκολ και χαρά το συνεργείο που ξεμπέρδεψαν με τη μία, αλλά ο σκηνοθέτης Τζον Χιούστον ελπίζει ότι μπορεί να γίνει εντυπωσιακότερο, τους ξαναστήνει και όντως η δεύτερη βγαίνει ανώτερη, το ματαξανακάνουν τρίτη λήψη η οποία είναι και αυτή που τελικά μπήκε στην ταινία

μέχρι αύριο να βάραγε, το επόμενο γκολ θα ήταν καλύτερο ένεκα που σταδιακά θα ζεσταινόταν




ΑΘΑΝΑΤΟΣ και από εμένα
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 15:48

Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:46
Nostos έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:47
Εικόνα
απλά να πούμε ότι στην παραγωγή είχαν ετοιμαστεί για πολλαπλές λήψεις

η πρώτη καταλήγει γκολ και χαρά το συνεργείο που ξεμπέρδεψαν με τη μία, αλλά ο σκηνοθέτης Τζον Χιούστον ελπίζει ότι μπορεί να γίνει εντυπωσιακότερο, τους ξαναστήνει και όντως η δεύτερη βγαίνει ανώτερη, το ματαξανακάνουν τρίτη λήψη η οποία είναι και αυτή που τελικά μπήκε στην ταινία

μέχρι αύριο να βάραγε, το επόμενο γκολ θα ήταν καλύτερο ένεκα που σταδιακά θα ζεσταινόταν




ΑΘΑΝΑΤΟΣ και από εμένα
Τότε οι σινεμάδες μάζεψαν όλη τη μαρίδα στις αίθουσες, πηγαίναν στην ταινία να δουν το ψαλιδάκι, και βρώμαγε η αίθουσα ρέγγα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 30 Δεκ 2022, 15:56

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:10
Η ενθρόνιση του Μαραντόνα κι η άρνηση του Πελέ ως ο καλύτερος ever είναι η πράξη πατροκτονίας της γενιάς μου. Υποσυνείδητα έπρεπε να γκρεμίσουμε τα τοτέμ των πατεράδων μας, είναι μια πρωτόγονη ανάγκη, ένα ένστικτο. Ο Μαραντόνα το επέτρεψε με τη μεγαλοφυΐα του, και μετά η στάση αντίστασης άρχισε. Λίγο το άτακτο παιδί που δεν χωρά στο σύστημα, λίγο που δεν ζήσαμε ζωντανά Πελέ αλλά Μαραντόνα, λίγο ο Τσε, λίγο η Νάπολι, λίγο ο αντιιμπεριαλισμός, λίγο που ακόμα το ίντερνετ δεν τα είχα όλα σε μισή κίνηση μέσα στο τρένο, και λίγο τώρα που πέθανε ο Πελέ, και ξαναβάζουμε στο ίντερνετ να δούμε τι έκανε, λέμε, ναι, ρε πούστη, αυτός πρώτος έκανε το ποδόσφαιρο μαγεία, όλοι οι άλλοι κάναν τα ίδια, αλλά δεν τα ανακάλυψαν αυτοί. Ούτε τα αποκάλυψαν αυτοί.
Ωραία ανάλυση.
Οι Ιταλοί παντως, που από ποδόσφαιρο καταλαβαινουν, δεν μπόρεσαν ποτέ να βγάλουν οριστικό πόρισμα για το αιώνιο ποδοσφαιρικό δίλημμα (Πελέ η Μαραντονα).
Νομίζω πως το αντίστοιχο του μπάσκετ είναι Τσαμπερλειν-Τζορνταν.
4 εξωγήινοι δηλαδή κατέβηκαν και έπαιξαν μπάσκετ και ποδόσφαιρο.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 30 Δεκ 2022, 15:57

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:10
Η ενθρόνιση του Μαραντόνα κι η άρνηση του Πελέ ως ο καλύτερος ever είναι η πράξη πατροκτονίας της γενιάς μου. Υποσυνείδητα έπρεπε να γκρεμίσουμε τα τοτέμ των πατεράδων μας, είναι μια πρωτόγονη ανάγκη, ένα ένστικτο. Ο Μαραντόνα το επέτρεψε με τη μεγαλοφυΐα του, και μετά η στάση αντίστασης άρχισε. Λίγο το άτακτο παιδί που δεν χωρά στο σύστημα, λίγο που δεν ζήσαμε ζωντανά Πελέ αλλά Μαραντόνα, λίγο ο Τσε, λίγο η Νάπολι, λίγο ο αντιιμπεριαλισμός, λίγο που ακόμα το ίντερνετ δεν τα είχα όλα σε μισή κίνηση μέσα στο τρένο, και λίγο τώρα που πέθανε ο Πελέ, και ξαναβάζουμε στο ίντερνετ να δούμε τι έκανε, λέμε, ναι, ρε πούστη, αυτός πρώτος έκανε το ποδόσφαιρο μαγεία, όλοι οι άλλοι κάναν τα ίδια, αλλά δεν τα ανακάλυψαν αυτοί. Ούτε τα αποκάλυψαν αυτοί.
:goodpost:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 30 Δεκ 2022, 15:59

“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών