Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2022, 23:29

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:00
Σε καθε περιπτωση εγω εμπιστευομαι περισσοτερο πιχι τον καθηγητη Φωσκολο της λιστας απο τη Γκρετα που πλασαρατε εσεις η αυτο τον απεριγραπτο Αλ Γκορ που εγραψε για την υπερθερμανση του πλανητη. :lol:
Δεν σου ζήτησε κανείς να εμπιστευτείς την Γκρέτα και τον Αλ Γκορ. Μπορείς να εμπιστευτείς τους δεκάδες εθνικούς οργανισμούς που συλλέγουν κλιματικά δεδομένα.
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:18
Ανεβαζω κι αυτο το αρθρο προς συζητηση και προβληματισμο βασισμενο σε περυσινη μελετη που αποενοχοποιει πληρως το διοξειδιο του ανθρακος για την κλιματικη αλλαγη.

Μελέτη: Μύθος ότι το διοξείδιο του άνθρακα προκαλεί κλιματική αλλαγή – Οι υψηλές θερμοκρασίες οφείλονται στον… ήλιο
Δεν χρειάζεται καν να διαβάσει κανείς το σκουπιδοάρθρο. Η ηλιακή δραστηριότητα δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι υπεύθυνη για υψηλές θερμοκρασίες, η εκπεμπόμενη ενέργεια είναι αηδιαστικά σταθερή στον χρόνο, αλλά ακόμη περισσότερο γιατί ο Ήλιος διανύει εδώ και χρόνια περίοδο μειωμένης δραστηριότητας. Όχι βέβαια σε βαθμό που θα μπορούσε να επηρεάσει το κλίμα, αλλά η συσχέτιση είναι αντίστροφη.

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31143
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 30 Δεκ 2022, 23:34

δε γινεται επιστημονικόις διάλογος με οπαδούς της Γκρέτας και του Αλ Γκορ
με χιλιαστες υπέρ των πράσινων επενδυσεων

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43789
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2022, 23:38

dna replication έγραψε:
30 Δεκ 2022, 23:34
δε γινεται επιστημονικόις διάλογος με οπαδούς της Γκρέτας και του Αλ Γκορ
με χιλιαστες υπέρ των πράσινων επενδυσεων

Είπε το γραφείο τύπου της Gazprom.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9182
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Δεκ 2022, 23:55

Πάντως αντί να διαβάζει κανείς τη γαλαρία των ψεκασμένων, υπάρχει η (γενικά συντηρητική) αναφορά της διακυβερνητικής επιτροπής για την κλιματική αλλαγή, η οποία αποτελείται από κανονικούς ειδικούς και όχι από ψωνισμένους άσχετους.

https://www.ipcc.ch/report/sixth-assess ... g-group-i/

Η αναφορά είναι τεράστια προφανώς. Αντιγράφω την περίληψη της περίληψης.
A.1  Είναι ξεκάθαρο ότι η ανθρώπινη επιρροή έχει ζεστάνει την ατμόσφαιρα, τον ωκεανό και τη γη. Έχουν συμβεί εκτεταμένες και γρήγορες αλλαγές στην ατμόσφαιρα, τον ωκεανό, την κρυόσφαιρα και τη βιόσφαιρα.

Α.2  Η κλίμακα των πρόσφατων αλλαγών στο σύνολο του κλιματικού συστήματος – και η παρούσα κατάσταση πολλών πτυχών του κλιματικού συστήματος – είναι άνευ προηγουμένου για πολλούς αιώνες έως πολλές χιλιάδες χρόνια.

A.3 Η κλιματική αλλαγή που προκαλείται από τον άνθρωπο επηρεάζει ήδη πολλές καιρικές και κλιματικές ακραίες συνθήκες σε κάθε περιοχή σε όλο τον κόσμο. Οι ενδείξεις παρατηρούμενων αλλαγών σε ακραίες καταστάσεις, όπως καύσωνες, έντονες βροχοπτώσεις, ξηρασίες και τροπικοί κυκλώνες, και, ειδικότερα, η απόδοσή τους στην ανθρώπινη επιρροή, έχουν ενισχυθεί από την προηγούμενη αναφορά.

Α.4  Η βελτιωμένη γνώση των κλιματικών διεργασιών, τα στοιχεία παλαιοκλίματος και η απόκριση του κλιματικού συστήματος στην αυξανόμενη ακτινοβολία δίνει την καλύτερη εκτίμηση της ευαισθησίας του κλίματος ισορροπίας 3°C, με μικρότερο εύρος σε σύγκριση με την προηγούμενη αναφορά.
Z

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Δεκ 2022, 00:19

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:14
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:04

Έχει υπολογιστεί η συνεισφορά των αερίων αυτών στην αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα; Σε ελεγχόμενο περιβάλλον, στο εργαστήριο με κάποιο πείραμα πχ;
Ε προφανώς. Μιλάμε για πολύ κοινά αέρια, ο καθένας μπορεί να κάνει ένα τέτοιο πείραμα σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Έχεις καμία κατά νου;
Αρκεί να πας στην ύπαιθρο να δεις την χρήση CO2 από τους γεωργούς στα θερμοκήπια.Τοσο κοινότυπο είναι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 31 Δεκ 2022, 00:41

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2022, 23:29
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:00
Σε καθε περιπτωση εγω εμπιστευομαι περισσοτερο πιχι τον καθηγητη Φωσκολο της λιστας απο τη Γκρετα που πλασαρατε εσεις η αυτο τον απεριγραπτο Αλ Γκορ που εγραψε για την υπερθερμανση του πλανητη. :lol:
Δεν σου ζήτησε κανείς να εμπιστευτείς την Γκρέτα και τον Αλ Γκορ. Μπορείς να εμπιστευτείς τους δεκάδες εθνικούς οργανισμούς που συλλέγουν κλιματικά δεδομένα.
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:18
Ανεβαζω κι αυτο το αρθρο προς συζητηση και προβληματισμο βασισμενο σε περυσινη μελετη που αποενοχοποιει πληρως το διοξειδιο του ανθρακος για την κλιματικη αλλαγη.

Μελέτη: Μύθος ότι το διοξείδιο του άνθρακα προκαλεί κλιματική αλλαγή – Οι υψηλές θερμοκρασίες οφείλονται στον… ήλιο
Δεν χρειάζεται καν να διαβάσει κανείς το σκουπιδοάρθρο. Η ηλιακή δραστηριότητα δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι υπεύθυνη για υψηλές θερμοκρασίες, η εκπεμπόμενη ενέργεια είναι αηδιαστικά σταθερή στον χρόνο, αλλά ακόμη περισσότερο γιατί ο Ήλιος διανύει εδώ και χρόνια περίοδο μειωμένης δραστηριότητας. Όχι βέβαια σε βαθμό που θα μπορούσε να επηρεάσει το κλίμα, αλλά η συσχέτιση είναι αντίστροφη.

Εικόνα
Αν και δεν τα πολυγνωριζω αυτα τα θεματακια εχω κι εγω τις αποριες μου σχετικα με αυτα.
Oi πετρελαιοκινητηρες και οι βενζινοκινητηρες αργα η γρηγορα θα περασουν στην ιστορια οχι μονο γιατι προκαλουν
την ρυπανση με το CO2 που ευθυνεται για την ολεθρια κλιματικη αλλαγη που απειλει την ζωη πανω στην γη αλλα και γιατι
προφανως δεν ειναι ανεξαντλητα αποθεματα των υδρογονανθρακων.

Βεβαια υπαρχουν και οι ερευνες στο Αιγαιο για υδρογονανθρακες και οι τυροπιταδες εδω μεσα καμαρωνουν σαν γυφτικα
σκερπανια για την αναδειξη της Ελλαδος σε ισχυρο γεωστρατιγικο πολο και ολοι εμεις οι ελληνιαρηδες θα τρωμε με
χρυσα κουταλια.

Πραγματικα ομως αφου το CO2 ειναι αποδεδειγμενα ολεθριο και απειλει την ζωη πανω στη γη ποιος ειναι ο σκοπος των ερευνων
αυτων και για ποσα χρονια προτιθενται να τα εκμεταλλευτουν;

Φανταζομαι βεβαια οτι το αυτιστικο καθυστερημενο η Θουρενμπεργκ στο ακουσμα της ειδησης θα ειχε φρουμαξει απο
την λυσσα της και θα παθαινε νευρικο κλονισμο και φυσικα ο ψυχιατρος που την παρακολουθει θα την ταϊζε τα κοκκινογραμμα
χαπακια με την σεσουλα.

Ιδου το ερωτημα λοιπον με την Θουρενμπεργκ η με τους ελ τυροπιταδες; :p2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plouf την 31 Δεκ 2022, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 31 Δεκ 2022, 00:42

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:01

Εγω παντως απορω για το θρασος αυτων που εδωσαν νομπελ στον ασχετο Αλ Γκορ και που εβαλαν ενα κοριτσακι με καθυστερηση να κανει κηρυγμα για την κλιματικη αλλαγη στους επιστημονες.
Ε τι να σου πω ρε τυπε. Τραβά να κάψεις κάνα δάσος ξέρω γω να ξεκαβλωσεις :102:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Δεκ 2022, 00:55

paul25 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:19
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:14

Ε προφανώς. Μιλάμε για πολύ κοινά αέρια, ο καθένας μπορεί να κάνει ένα τέτοιο πείραμα σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Έχεις καμία κατά νου;
Αρκεί να πας στην ύπαιθρο να δεις την χρήση CO2 από τους γεωργούς στα θερμοκήπια.Τοσο κοινότυπο είναι.
Το θερμοκήπιο είναι κλειστός χώρος, ο οποίος αφήνει της ηλιακές ακτίνες να ζεστάνουν τον χώρο.
Το διοξείδιο του άνθρακα δεν πιάνει μια μπροστά στους υδρατμούς, σαν θερμοκηπικό αέριο, οι οποίοι είναι σε περίσσεια στα θερμοκήπια.
Αυτό όμως που αρνείστε το πείραμα, είναι φοβερό. Κάπως έτσι επικράτησε και ο εμβολιασμός κατά του κόβιντ, ό,τι πει το πόπολο. :e040:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Δεκ 2022, 01:15

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2022, 22:57
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:04
Έχει υπολογιστεί η συνεισφορά των αερίων αυτών στην αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα; Σε ελεγχόμενο περιβάλλον, στο εργαστήριο με κάποιο πείραμα πχ;
Ναι, εδώ και 200 χρόνια.
Οργισμένος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 22:55
oyaoooooooo...
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2022, 02:08

Εσύ νομίζεις ότι το εμπνεύστηκε κάποιος κάποια στιγμή;

Εδώ είναι όοοολο το ιστορικό σχετικά με το CO2, πότε ανακαλύφθηκε, πότε και πώς αντιληφθήκαμε ότι είναι υπεύθυνο που η Γη δεν είναι πλανήτης από πάγο και όλα όσα ρωτάς:

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2022, 02:11

plouf έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:41
Πραγματικα ομως αφου το CO2 ειναι αποδεδειγμενα ολεθριο και απειλει την ζωη πανω στη γη ποιος ειναι ο σκοπος των ερευνων
αυτων και για ποσα χρονια προτιθενται να τα εκμεταλλευτουν;
Μα δεν γίνονται original έρευνες στο πόσο "ολέθριο" είναι το CO2, είναι διαρκής έρευνα σε ένα κάρο τομείς που έχουν να κάνουν από μοντελοποίηση του κλίματος και του καιρού ως αμέτρητα άλλα θέματα που έχουν να κάνουν με την βιόσφαιρα. Δεν σταματάει η έρευνα στο "εντοπίσαμε ένα πρόβλημα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7604
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 31 Δεκ 2022, 03:16

1. πρόκειται για ένα λομπίστικο παραμάγαζο της Shell και διαφόρων αεροπορικών εταιριών.

2. η συντριπτική πλειοψηφία που υπογράφει δεν έχει την παραμικρή σχέση με έρευνα του κλίματος και ανήκει σε άλλες ειδικότητες (αυτό είναι εμφανές και με ένα γκούγκλινγ των ονόματα όσων υπογράφουν)

Μην ασχολειστε με μαλακιες.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Δεκ 2022, 03:34

sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2022, 20:32
Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:56
Κλασσικά βέβαια οι "επιστήμονες" είναι στην μαζική πλειοψηφία τους από άσχετα αντικείμενα. Λέει είναι χρήσιμο το CO2, λες και είπε κανείς να το καταργήσουμε μ'ένα νόμο κι ένα άρθρο.

Και η κουτοπονηριά ότι δήθεν συμφέρει να μείνουμε σε παλιές τεχνολογίες είναι εντελώς χαζή, αλλά δεν τη σχολιάζω γιατί έτσι κι αλλιώς είναι μπούμερ λογική το να πα να γαμηθούν όλα. Και ο χρόνος των μπούμερς τελειώνει.
5-6 από αυτούς που γκούγκλαρα είναι όλοι τους με τον έναν η με τον άλλο τρόπο κατά της θεωρίας της κλιματικής αλλαγής, και είναι κατά εδώ και χρόνια, κάποιοι τους δεκαετίες. Και μετά έφτιαξε αυτός ο Νορβηγός αυτό το σώμα το 2019, τους μάζεψε όλους και βγάλανε αυτή τη διακήρυξη.

Είναι λίγο σα να μαζέψω όλα μου τα φιλαράκια απ'τη Θύρα 21 και να βγάλουμε διακήρυξη ότι η καλύτερη ομάδα είναι η ΑΕΚ.
Φυσικά και είναι.
Kαλά εννοείται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16952
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 31 Δεκ 2022, 07:05

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:28
Βρηκαν καποιοι επικοινωνιολογοι οτι ενα παιδακι με ειδικες αναγκες μπορει να συγκινησει τον κοσμο, του εμαθαν να αποστηθιζει μια δακρυβρεχτη κασετα οτι δηθεν απο 8 χρονων ηθελε να σωσει τον πλανητη, και αυτο αντι να το καταγγελουμε ολοι μαζι σαν στυγνη εκεταλλευση του κοριτσιου και απαραδεκτη προπαγανδα στον κοσμο, συγκινουμαστε λες και βλεπουμε ελληνικο μελο. Απο καιρο εχει γνωστο οτι ο μανατζερ της μικρης εχει βγαλει ενα σκασμο λεφτα και πισω του βρισκεται κλαμπ Σουηδων δισεκατομμυριουχων.

.
ο βασιλακης ο καϊλας λειπει απο το show!... να κανει ντουετο με την γκοφρετα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20558
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Δεκ 2022, 08:19

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:39
Green Dragon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:34
Πήγαινε να φας εσύ σκουλήκια. Είναι τόσο μαλάκες οι παγκοσμιοποιητές που βγάζουν κακό όνομα στην μάχη κατά της κλιματικής αλλαγής με όλες αυτές τις παπαριές που προωθούν.
Γρύλλους κυρίως, όχι σκουλήκια. Είσαι προκατειλημένος. Σε λιγότερο από 10 χρόνια, θα βρίσκες μπέργκερ από γρύλλο στα γκούντις και κεμπάπ γρύλλο στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς σου.
Τότε θα γίνω χορτοφάγος αν δεν υπάρχει κρέας. Μαμούνια να φάνε οι παγκοσμιοποιητές και τα θύματά τους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών