Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 08 Ιαν 2023, 22:36

Pertinax έγραψε:
08 Ιαν 2023, 19:19
Chronicle έγραψε:
07 Ιαν 2023, 09:32

Όμως, το γκρέμισμα αυτού του άξονα ταυτότητας το 1453 εξηγεί με συνέπεια και πλήρη υπακοή στις πηγές πώς φτάσαμε στο ελληνικό έθνος και όχι στο ελληνορωμαϊκό έθνος, καθώς η μνήμη επαναφοράς του πολιτειακού άξονα αποδείχτηκε αδύναμη αφού άλλο ο ζωντανός ρωμαϊκός άξονας που συνδέεται με νομιμοφροσύνη προς το ρωμαϊκό κράτος και άλλο ο απεχθής και μισητός πολιτειακός άξονας της Τουρκοκρατίας και του Σουλτάνου.
Κάθε άλλο παρά αδύναμη ήταν σαν ιστορική μνήμη. Η 'Άλωση και η τουρκοκρατία δεν ήταν η αιτία που δεν ξαναφτιάχτηκε το ρωμαϊκό κράτος, Διαφορετικά, γιατί οι Βούλγαροι ξαναέφτιαξαν το βουλγαρικό κράτος και οι Σέρβοι το σερβικό; Η αιτία ήταν ο Νεοελληνικός Διαφωτισμός που γιγάντωσε το όραμα ενός ελληνικού κράτους. Τότε ακριβώς η «βυζαντινή» ταυτότητα έδωσε τη θέση της στη νεοελληνική.
πώς φτάσαμε στο ελληνικό έθνος και όχι στο ελληνορωμαϊκό έθνος
Αν ξαναφτιαχνόταν ρωμαϊκό κράτος, δεν θα ήμασταν σήμερα έθνος, σύμφωνα με τη λογική σου. Αφού λες ότι μια σύνθετη ελληνορωμαϊκή ταυτότητα δεν μπορεί να νοηθεί ως εθνική ή εθνοτική. Αν, από την άλλη, μπορούσε θεωρητικά να υπάρξει ελληνορωμαϊκό έθνος ή εθνότητα σήμερα, γιατί να μην υπήρχε στη βυζαντινή περίοδο;
Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής : Για να εμφανιστεί ρωμαϊκό έθνος θα έπρεπε να μπορεί να ταυτιστεί με τα παλαιά ρωμαϊκά ( βυζαντινά ) εδάφη και πόσο μάλλον για να αποκτήσει την ανεξαρτησία του θα έπρεπε να επανακτήσει την παλαιά του πρωτεύουσα και τον εδαφικό του χώρο , όμως η πλειοψηφία του πληθυσμού του παλαιού εδαφικού του χώρου είχε εξισλαμισθεί !!! Οπότε , η ταύτιση με τον Ελλαδικό χώρο όπου αποτελούσε και την πλειοψηφία του πληθυσμού ήταν η ευκολότερη .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λόρδος Ταντρίδης την 09 Ιαν 2023, 10:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 09 Ιαν 2023, 00:36

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Ιαν 2023, 22:36
Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής : Για να εμφανιστεί ρωμαϊκό έθνος θα έπρεπε να μπορεί να ταυτιστεί με τα παλαιά ρωμαϊκά ( βυζαντινά ) εδάφη και πόσο μάλλον για να αποκτήσει την ανεξαρτησία του θα έπρεπε να επανακτήσει την παλαιά του πρωτεύουσα και τον εδαφικό του χώρο , όμως η πλειοψηφία του πληθυσμού του παλαιού εδαφικού του χώρου είδε εξισλαμισθεί !!! Οπότε , η ταύτιση με τον Ελλαδικό χώρο όπου αποτελούσε και την πλειοψηφία του πληθυσμού ήταν η ευκολότερη .
Ο ελλαδικός χώρος δεν ήταν βυζαντινό έδαφος; Τα δεσποτάτα της Ηπείρου και του Μορέως δεν ήταν βυζαντινά/ρωμαικά; Φυσικά η αρχαιοελληνική κληρονομιά είχε μεγαλύτερο βάρος στον ελλαδικό χώρο σε σύγκριση με την Κωνσταντινούπολη, τη Θράκη και τη Μικρά Ασία, ωστόσο για να υπερισχύσει της βυζαντινής/ρωμαικής παράδοσης θα έπρεπε να προκύψει αλλαγή συλλογικής ιδεολογίας, ανάλογη με αυτή που επέφερε ο Διαφωτισμός.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 09 Ιαν 2023, 10:13

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 00:36
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Ιαν 2023, 22:36
Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής : Για να εμφανιστεί ρωμαϊκό έθνος θα έπρεπε να μπορεί να ταυτιστεί με τα παλαιά ρωμαϊκά ( βυζαντινά ) εδάφη και πόσο μάλλον για να αποκτήσει την ανεξαρτησία του θα έπρεπε να επανακτήσει την παλαιά του πρωτεύουσα και τον εδαφικό του χώρο , όμως η πλειοψηφία του πληθυσμού του παλαιού εδαφικού του χώρου είδε εξισλαμισθεί !!! Οπότε , η ταύτιση με τον Ελλαδικό χώρο όπου αποτελούσε και την πλειοψηφία του πληθυσμού ήταν η ευκολότερη .
Ο ελλαδικός χώρος δεν ήταν βυζαντινό έδαφος; Τα δεσποτάτα της Ηπείρου και του Μορέως δεν ήταν βυζαντινά/ρωμαικά; Φυσικά η αρχαιοελληνική κληρονομιά είχε μεγαλύτερο βάρος στον ελλαδικό χώρο σε σύγκριση με την Κωνσταντινούπολη, τη Θράκη και τη Μικρά Ασία, ωστόσο για να υπερισχύσει της βυζαντινής/ρωμαικής παράδοσης θα έπρεπε να προκύψει αλλαγή συλλογικής ιδεολογίας, ανάλογη με αυτή που επέφερε ο Διαφωτισμός.
Όπως και έγινε .

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 14:09

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 00:36
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
08 Ιαν 2023, 22:36
Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής : Για να εμφανιστεί ρωμαϊκό έθνος θα έπρεπε να μπορεί να ταυτιστεί με τα παλαιά ρωμαϊκά ( βυζαντινά ) εδάφη και πόσο μάλλον για να αποκτήσει την ανεξαρτησία του θα έπρεπε να επανακτήσει την παλαιά του πρωτεύουσα και τον εδαφικό του χώρο , όμως η πλειοψηφία του πληθυσμού του παλαιού εδαφικού του χώρου είδε εξισλαμισθεί !!! Οπότε , η ταύτιση με τον Ελλαδικό χώρο όπου αποτελούσε και την πλειοψηφία του πληθυσμού ήταν η ευκολότερη .
Ο ελλαδικός χώρος δεν ήταν βυζαντινό έδαφος; Τα δεσποτάτα της Ηπείρου και του Μορέως δεν ήταν βυζαντινά/ρωμαικά; Φυσικά η αρχαιοελληνική κληρονομιά είχε μεγαλύτερο βάρος στον ελλαδικό χώρο σε σύγκριση με την Κωνσταντινούπολη, τη Θράκη και τη Μικρά Ασία, ωστόσο για να υπερισχύσει της βυζαντινής/ρωμαικής παράδοσης θα έπρεπε να προκύψει αλλαγή συλλογικής ιδεολογίας, ανάλογη με αυτή που επέφερε ο Διαφωτισμός.
Σιγά να μην ονόμαζε ο ελληνόφωνος κάτοικος του ελλαδικού χώρου τον εαυτό του Ρωμιό ή Γραικό
Τρανή απόδειξη ήταν το κειμενακι του κουρέα της Κορίνθου που είναι και το μοναδικό που έχει κάποια αξία
Όχι γιατί γράφει αυτό που θέλουμε να διαβάσουμε αλλά γιατί γράφτηκε από έναν απλό πολίτη

Το Ρωμιός στον ελλαδικό χώρο το έφεραν οι Τούρκοι και το Γραικός οι Φράγκοι
Δεν ήταν αυτοπροσδιορισμός πιο πρίν

Οι Ελλαδίτες τράβηξαν τα πάνδεινα για αιώνες ολόκληρους αλλά άντεξαν και στο τέλος τα κατάφεραν
Υπήρξαν μέλος μιας αστειας αυτοκρατορίας που άφηνε τον κάθε βάρβαρο να σουλατσαρει στον ελλαδικό χώρο και να κάνει ότι γουστάρει,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων
Γότθοι, Σλάβοι, Αλβανοί, Φράγκοι κτλ η Σάρα και η Μάρα
Στο τέλος ήρθαν και οι Τούρκοι
Αυτοί όμως κράτησαν γερά,δεν εξαφανίστηκαν όπως τόσοι και τόσοι λαοί και στο τέλος επικράτησαν
Και επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται,όπως στην αρχαιότητα οι Ελλαδίτες απελευθέρωσαν τις μικρασιατικές αδελφαρες,που άκουσον άκουσον ήταν υπόδουλοι των Περσών για αιώνες
Υπόδουλοι αυτών,που για αιώνες όποιος Ελλαδίτης βαριοταν, πήγαινε στο καφενείο, μάζευε την παρέα του και ξεκινούσαν για σαφάρι άγριων Περσών,
Έτσι και οι νεοέλλαδιτες προσπάθησαν να σωσουν τις μικροασιατικες νεοαδελφες με το σύνθημα ήρθανε οι Ελλαδίτες να σας σωσουνε κοπριτες,αλλά δεν τα κατάφεραν ως το τελος

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 09 Ιαν 2023, 15:50

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 14:09
Το Ρωμιός στον ελλαδικό χώρο το έφεραν οι Τούρκοι και το Γραικός οι Φράγκοι
Δεν ήταν αυτοπροσδιορισμός πιο πρίν
Όπως είχες πει και την άλλη φορά, τα αυθεντικά χρονικά της Πελοποννήσου και της Ηπείρου, επί φραγκοκρατίας, έγραφαν "Γραικοί" και κάτι καλόγεροι το άλλαξαν σε "Ρωμαίοι". Ούτε ο Αρίστος δεν φτιάχνει τέτοια σενάρια.

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 16:12

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 15:50
Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 14:09
Το Ρωμιός στον ελλαδικό χώρο το έφεραν οι Τούρκοι και το Γραικός οι Φράγκοι
Δεν ήταν αυτοπροσδιορισμός πιο πρίν
Όπως είχες πει και την άλλη φορά, τα αυθεντικά χρονικά της Πελοποννήσου και της Ηπείρου, επί φραγκοκρατίας, έγραφαν "Γραικοί" και κάτι καλόγεροι το άλλαξαν σε "Ρωμαίοι". Ούτε ο Αρίστος δεν φτιάχνει τέτοια σενάρια.
Δεν είπα ότι τα άλλαξαν,είπα ότι τα έγραφαν
Όπως λέω και ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο δις ο Αθανάσιος Διάκος να είπε εγώ Γραικός γεννήθηκα Γραικός και θα πεθάνω
Άκου Γραικός, γελάει ο κόσμος

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 09 Ιαν 2023, 16:31

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:12
Δεν είπα ότι τα άλλαξαν,είπα ότι τα έγραφαν
Δεν γίνεται. Το αυθεντικό ελληνικό κείμενο του Χρονικού του Μορέως το έγραψε Φράγκος ή φιλόφραγκος που βρίζει τους Ρωμαίους κ λέει ότι παλιά λεγόντουσαν Έλληνες, αλλά πήραν το όνομα Ρωμαίοι από τη Ρώμη.

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 16:49

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:31
Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:12
Δεν είπα ότι τα άλλαξαν,είπα ότι τα έγραφαν
Δεν γίνεται. Το αυθεντικό ελληνικό κείμενο του Χρονικού του Μορέως το έγραψε Φράγκος ή φιλόφραγκος που βρίζει τους Ρωμαίους κ λέει ότι παλιά λεγόντουσαν Έλληνες, αλλά πήραν το όνομα Ρωμαίοι από τη Ρώμη.
Άρα δεν το έγραψε Ελλαδίτης
Όπως και ναχει δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο δις ένας ελληνόφωνος απλός πολίτης,είτε Αθηναίος είτε Κορίνθιος είτε Θεσσαλός είτε από οπουδήποτε αλλού να αυτοπροσδιοριζοταν ως Γραικός ή Ρωμιός
Άντε να το έκανε αυτό κανένας κοσμοπολίτης θεσσαλονικιος, πολυταξιδεμένος
Δόξα τω θεώ είμαστε αρκετά μεγάλοι και έχουμε γνωρίσει άπειρους ανθρώπους που γεννήθηκαν τέλη 1800 αρχές 1900
Από αυτούς που ήρθαν από μ.ασια έχω ακούσει αμέτρητες φορές το Ρωμιός
Από αυτούς που γεννήθηκαν εδώ,ούτε για δείγμα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Ιαν 2023, 20:17

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:49
Από αυτούς που γεννήθηκαν εδώ,ούτε για δείγμα
Σίγουρα το έλεγαν , όπως και τα ελληνικά τα έλεγαν ρωμαίικα.
- Καταλαβαίνετε ρωμαίικα ;

Και στο "Τέντυ μπόι αγάπη μου" ο Πλατής λέει στην Λάσκαρη "Καταλαβαίνεις ρωμαίικα ;"

Το "Ρωμαίος" ήταν ο συχνότερος αυτοπροσδιορισμός των ελληνοφώνων. Δες μια Μανιάτισσα της Κορσικής , που ζούσε μέσα σε ξένους που όλοι την έλεγαν Γραική , να λέει "Είμαι Ρωμαία" :
- Η πατρίδα σου ξέρεις ποια είναι ; Οι ρίζες σου ;
- Στην Ελλάδα ... Είμαι Ρωμαία.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 20:26

Ζαποτέκος έγραψε:
09 Ιαν 2023, 20:17
Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:49
Από αυτούς που γεννήθηκαν εδώ,ούτε για δείγμα
Σίγουρα το έλεγαν , όπως και τα ελληνικά τα έλεγαν ρωμαίικα.
- Καταλαβαίνετε ρωμαίικα ;

Και στο "Τέντυ μπόι αγάπη μου" ο Πλατής λέει στην Λάσκαρη "Καταλαβαίνεις ρωμαίικα ;"

Το "Ρωμαίος" ήταν ο συχνότερος αυτοπροσδιορισμός των ελληνοφώνων. Δες μια Μανιάτισσα της Κορσικής , που ζούσε μέσα σε ξένους που όλοι την έλεγαν Γραική , να λέει "Είμαι Ρωμαία" :
- Η πατρίδα σου ξέρεις ποια είναι ; Οι ρίζες σου ;
- Στην Ελλάδα ... Είμαι Ρωμαία.
Άλλο οι ταινίες και τα τραγούδια και άλλο οι καθημερινοί άνθρωποι
Δεν έχω κάποιο λόγο για να πω κάτι που δεν έζησα,ούτε θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο Έλληνα από κάποιον Μικρασιάτη

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Ιαν 2023, 20:33

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 20:26
Δεν έχω κάποιο λόγο για να πω κάτι που δεν έζησα,ούτε θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο Έλληνα από κάποιον Μικρασιάτη
Τι να σου πω φίλε μου ; :102: Εγώ έζησα τον παππού μου δεκαετίες ολόκληρες. Και στο τελευταίο έτος της ζωής του ακούω σε μια συζήτηση που είχαμε να λέει :

- Δεν μου γλυτώνεις που να' χεις δράκου ρίζα !

Πώς το 'πες αυτό , του λέω ; Το ξέρεις πως αυτό που μόλις μου είπες είναι πολύ παλιά πανελλήνια φράση ; Και απλώς μου χαμογέλασε. :hebit:
Ή ακούω τους γονείς μου να πετάνε διάφορες λέξεις που και που , και όταν τους ρωτάω πού τις ξέρουν αυτές τις λέξεις που έρχονται απ' τον Μεσαίωνα και την Τουρκοκρατία , μου απαντάνε πως τις έλεγαν οι γονείς τους . Μα εγώ , τους λέω , δεν έχω ακούσει ποτέ τους γονείς σας να τις λένε ...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 09 Ιαν 2023, 20:39

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:49
Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:31
Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:12
Δεν είπα ότι τα άλλαξαν,είπα ότι τα έγραφαν
Δεν γίνεται. Το αυθεντικό ελληνικό κείμενο του Χρονικού του Μορέως το έγραψε Φράγκος ή φιλόφραγκος που βρίζει τους Ρωμαίους κ λέει ότι παλιά λεγόντουσαν Έλληνες, αλλά πήραν το όνομα Ρωμαίοι από τη Ρώμη.
Άρα δεν το έγραψε Ελλαδίτης
To έγραψε Φράγκος που δεν είχε λόγο να τους λέει Ρωμαίους, γιατί όλοι οι Φράγκοι τους έλεγαν Γραικούς. Εκτός και αν είχε στενή επαφή με τους ίδιους και γνώριζε πολύ καλά τον αυτοπροσδιορισμό τους.
Δόξα τω θεώ είμαστε αρκετά μεγάλοι και έχουμε γνωρίσει άπειρους ανθρώπους που γεννήθηκαν τέλη 1800 αρχές 1900
Από αυτούς που ήρθαν από μ.ασια έχω ακούσει αμέτρητες φορές το Ρωμιός
Από αυτούς που γεννήθηκαν εδώ,ούτε για δείγμα
Πριν μας έλεγες ότι το έφεραν στον ελλαδικό οι Τούρκοι. Τώρα ότι δεν το έχεις ακούσει ποτέ από ντόπιους που γεννήθηκαν τέλη 19ου-αρχές 20 αι.. Τα ίδια μου έλεγε και μία για την Ήπειρο. Τα ίδια έγραφε και ο Χρήστου στο περίφημο πόνημά του για τα εθνωνύμια. Αυτός βέβαια είχε αδυναμία στο Γραικοί: :D

«Φυσικά η χιλιετής χρήσις του [Ρωμαίοι] το διευκόλυνε να αποκτήση βαθειές ρίζες και του προσέδωσε δικαιώματα επεκτάσεως και στην δήλωσι της φυλετικής καταγωγής […] Τούτο συνέβηκε κατ΄εξοχήν στις μεγάλες πόλεις, όπου η επιβολή της πολιτικής παραδόσεως και των πολιτικών θεσμών ήταν ισχυρή. Προσεκτική έρευνα πιθανώς θ’ αποδείξη ότι στην ύπαιθρο σπανιώτατα εχρησιμοποιούνταν το όνομα Ρωμαίοι. Τουλάχιστον δεν άκουσα ποτέ να προφέρονται από παλαιοτέρους στην ύπαιθρο της Ηπείρου, όπου οι Έλληνες ωνομάζονταν Γραίκοι.»
(Οι περιπέτειες των εθνικών ονομάτων των Ελλήνων, σ. 90)

Δηλαδή ο Αθανάσιος Ψαλίδας από τα Γιάννενα που έγραψε τη γεωγραφία της ευρωπαϊκής Τουρκίας κάπου μεταξύ 1815-1822, και σαν Διαφωτιστής προωθούσε γενικά στο έργο του το όνομα Έλληνες, δεν ήξερε τι του γινόταν...: :roll:

Και ενώ π.χ. αποκαλεί τους ελληνόφωνους της Μακεδονίας "Έλληνες", όταν περιγράφει την ιδιαίτερη πατρίδα του (Ιωάννινα) και τα χωριά της, τους αποκαλεί "Ρωμαίους", ονομασία που προφανώς ήταν συνδεδεμένη με τα προσωπικά του βιώματα:

«Οι Έλληνες, οπού τώρα λέγονται Ρωμαίοι, κατοικούν εις την Ελλάδα με τα νησιά της, εις τα παραθαλάσσα της Μακεδονίας και Θράκης έως την Βάρναν και εις την Ήπειρον...»

«Τα χωριά της ανατολικής περιοχής [των Ιωαννίνων] λέγονται Μαλακάσι, της βορείου Ζαγόρι, της νοτίας Τζαρακοβίστα, και της δυτικής Κούρτιστα. Όλα δε αυτά τα χωριά των τεσσάρων περιοχών κατοικούνται από Ρωμαίους, η ανατολική όμως και η βόρεια περιοχή έχει και πολλά χωριά κατοικημένα από κουτσόβλαχους [...] Αι άλλες δύο περιοχές η νοτία και η δυτική κατοικούνται από μονάτους [αμιγείς] ρωμαίους»

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 21:43

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 20:39

Πριν μας έλεγες ότι το έφεραν στον ελλαδικό οι Τούρκοι. Τώρα ότι δεν το έχεις ακούσει ποτέ από ντόπιους που γεννήθηκαν τέλη 19ου-αρχές 20 αι.. Τα ίδια μου έλεγε και μία για την Ήπειρο. Τα ίδια έγραφε και ο Χρήστου στο περίφημο πόνημά του για τα εθνωνύμια. Αυτός βέβαια είχε αδυναμία στο Γραικοί: :D

«Φυσικά η χιλιετής χρήσις του [Ρωμαίοι] το διευκόλυνε να αποκτήση βαθειές ρίζες και του προσέδωσε δικαιώματα επεκτάσεως και στην δήλωσι της φυλετικής καταγωγής […] Τούτο συνέβηκε κατ΄εξοχήν στις μεγάλες πόλεις, όπου η επιβολή της πολιτικής παραδόσεως και των πολιτικών θεσμών ήταν ισχυρή. Προσεκτική έρευνα πιθανώς θ’ αποδείξη ότι στην ύπαιθρο σπανιώτατα εχρησιμοποιούνταν το όνομα Ρωμαίοι. Τουλάχιστον δεν άκουσα ποτέ να προφέρονται από παλαιοτέρους στην ύπαιθρο της Ηπείρου, όπου οι Έλληνες ωνομάζονταν Γραίκοι.»
(Οι περιπέτειες των εθνικών ονομάτων των Ελλήνων, σ. 90)

Δηλαδή ο Αθανάσιος Ψαλίδας από τα Γιάννενα που έγραψε τη γεωγραφία της ευρωπαϊκής Τουρκίας κάπου μεταξύ 1815-1822, και σαν Διαφωτιστής προωθούσε γενικά στο έργο του το όνομα Έλληνες, δεν ήξερε τι του γινόταν...: :roll:

Και ενώ π.χ. αποκαλεί τους ελληνόφωνους της Μακεδονίας "Έλληνες", όταν περιγράφει την ιδιαίτερη πατρίδα του (Ιωάννινα) και τα χωριά της, τους αποκαλεί "Ρωμαίους", ονομασία που προφανώς ήταν συνδεδεμένη με τα προσωπικά του βιώματα:

«Οι Έλληνες, οπού τώρα λέγονται Ρωμαίοι, κατοικούν εις την Ελλάδα με τα νησιά της, εις τα παραθαλάσσα της Μακεδονίας και Θράκης έως την Βάρναν και εις την Ήπειρον...»

«Τα χωριά της ανατολικής περιοχής [των Ιωαννίνων] λέγονται Μαλακάσι, της βορείου Ζαγόρι, της νοτίας Τζαρακοβίστα, και της δυτικής Κούρτιστα. Όλα δε αυτά τα χωριά των τεσσάρων περιοχών κατοικούνται από Ρωμαίους, η ανατολική όμως και η βόρεια περιοχή έχει και πολλά χωριά κατοικημένα από κουτσόβλαχους [...] Αι άλλες δύο περιοχές η νοτία και η δυτική κατοικούνται από μονάτους [αμιγείς] ρωμαίους»
Τα Ρούμελη και Ρουμ Μιλιέτ φέρανε οι Τούρκοι
Πάλι με φέρνεις τι γράφει κάποιος κοσμοπολίτης λόγιος
Στα παπάρια μας ρε φίλε,ο απλός ο Ελλαδίτης δεν αυτοπροσδιοριζοταν έτσι,τι να κάνουμε τώρα;
Και αυτό αποδείχτηκε όταν ελευθερώθηκε
Τώρα φυσικά υπάρχουν και οι αγαθοί που διαβάζουν και κατουριουντε από την χαρά τους για αρχαίους λενηδες γίγαντες :smt005: και για επιβολή του ονόματος από τους Φράγκους

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 09 Ιαν 2023, 22:26

Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 21:43
Τα Ρούμελη και Ρουμ Μιλιέτ φέρανε οι Τούρκοι
Πόσες κωλοτούμπες θα κάνεις ακόμα; Τελικά το Ρωμιός ποιος το έφερε στον ελλαδικό; Οι πρόσφυγες του 1922; :lol:
Πάλι με φέρνεις τι γράφει κάποιος κοσμοπολίτης λόγιος
Στα παπάρια μας ρε φίλε,ο απλός ο Ελλαδίτης δεν αυτοπροσδιοριζοταν έτσι,τι να κάνουμε τώρα;
Ο λόγιος λόγω κοσμοπολιτισμού και διαφωτισμού γράφει Έλληνες. Ρωμαίοι γράφει λόγω βιωμάτων.
Και αυτό αποδείχτηκε όταν ελευθερώθηκε
O απλός λαός δεν το έκανε αυθόρμητα. Έπρεπε να βάλουν το χεράκι τους τα μεγάλα κεφάλια.

«Ο γέρων ούτος [ο Κολοκοτρώνης] αγορεύει ήδη προς τους αποβαλόντας το εθνικόν των όνομα [Έλληνες] και Ρωμαίους άχρι τούδε καλουμένους με την οποίαν εννοούσι γλώσσαν [δλδ τους μιλάει στην απλή γλώσσα που καταλαβαίνουν], τους ονομάζει με το ένδοξον όνομα των προγόνων των όπερ είχε παύσει προ αιώνων να ηχή εις τας ακοάς των, Έλληνες! τους φωνάζει δημηγορών, και τους ενθυμίζει ότι είναι ηρώων απόγονοι, και ευθύς οι απόγονοι των Ελλήνων εναβρύνονται δια την καταγωγήν των, και δεν ακούεται πλέον πού ποτέ της Πελοποννήσου η λέξις Ρωμαίοι ειμή από τους Τούρκους προφερομένη, και οι Έλληνες καλούνται προς αλλήλους Έλληνες, και υπό το ενδοξότατον των Ελλήνων όνομά των θ’ αναγνωρίζωνται εφεξής αφ’ όλον τον κόσμον»
[Σπηλιάδης]

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Ήταν το Βυζάντιο Ελληνικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 09 Ιαν 2023, 22:37

Pertinax έγραψε:
09 Ιαν 2023, 22:26
Σκαρταδος 4 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 21:43
Τα Ρούμελη και Ρουμ Μιλιέτ φέρανε οι Τούρκοι
Πόσες κωλοτούμπες θα κάνεις ακόμα; Τελικά το Ρωμιός ποιος το έφερε στον ελλαδικό; Οι πρόσφυγες του 1922; :lol:

Κώλοτουμπες φαντάζεσαι
Άντε να στα εξηγήσω πιο απλά
Οι Τούρκοι έφεραν το Ρωμιός γιατί έτσι γνώρισαν τους μικρασιάτες, δηλαδή έχουμε ίδια περίπτωση με το Γιουνάν
Οι πρόσφυγες έφεραν τον αυτοπροσδιορισμό Ρωμιός που δεν υπήρχε στον απλό Ελλαδίτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών