Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 31 Ιαν 2023, 11:44

1451 έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:46
Έχει κάτι σπίτια που είναι χτισμένα ακριβώς στην πλαγιά του βουνού.
Βγαίνεις έξω κι έχεις θέα τη θάλασσα από κάτω και τον μεγάλο γκρεμό μέχρι να την φτάσεις.
Γενικά φαίνεται μια πολύ στριμωγμένη πόλη, σε αντίθεση με την Θεσσαλονίκη για παράδειγμα που είναι πιο απλωμένη.
Δίνει μια αίσθηση κλειστοφοβίας(πέρα από την υψοφοβία) όπως κάποιες ιαπωνικές πόλεις ή το παλιό γήπεδο της αρσεναλ.
πεθανα :lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11552
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 31 Ιαν 2023, 11:46

foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:55
Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:00

10. Σαν την Χαλκιδική δεν έχει..
Αλλά δεν εντυπωσιάστηκα με τις θάλασσες της. Για εναν βορειοελλαδιτη ή στεριανο οκ. Για τους κέντρο και κάτω ή τους νησιώτες τίποτα το ιδιαίτερο..
Αμήν. Πρόκειται απλά για το 1% των ακτών της Βόρειας Ελλάδας που μοιάζει κάπως με Νότια Ελλάδα και ήδη ο Κόλπος της Αρτέμιδος (Λούτσα - Βραυρώνα) το ξεπερνά σε κάποια σημεία του. Δε συζητάμε καν για ανώτερα κομμάτια των ακτών της Αττικής ή πολύ περισσότερο για Πελοπόννησο, Κρήτη, νησιά. Και οι μαλάκες το θεωρούν το ωραιότερο και μοναδικότερο μέρος του κόσμου και απόδειξη ότι είναι ανώτεροι από τους χαμουτζήδες λολ
Ναι μωρέ. Να εδώ, φωτό από τη Λούτσα...

Εικόνα

Εικόνα
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Ιαν 2023, 11:49

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:46
foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:55
Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:00

10. Σαν την Χαλκιδική δεν έχει..
Αλλά δεν εντυπωσιάστηκα με τις θάλασσες της. Για εναν βορειοελλαδιτη ή στεριανο οκ. Για τους κέντρο και κάτω ή τους νησιώτες τίποτα το ιδιαίτερο..
Αμήν. Πρόκειται απλά για το 1% των ακτών της Βόρειας Ελλάδας που μοιάζει κάπως με Νότια Ελλάδα και ήδη ο Κόλπος της Αρτέμιδος (Λούτσα - Βραυρώνα) το ξεπερνά σε κάποια σημεία του. Δε συζητάμε καν για ανώτερα κομμάτια των ακτών της Αττικής ή πολύ περισσότερο για Πελοπόννησο, Κρήτη, νησιά. Και οι μαλάκες το θεωρούν το ωραιότερο και μοναδικότερο μέρος του κόσμου και απόδειξη ότι είναι ανώτεροι από τους χαμουτζήδες λολ
Ναι μωρέ. Να εδώ, φωτό από τη Λούτσα...

Εικόνα

Εικόνα
Από ολόκληρη τη Χαλκιδική διαλέγεις μέρος με ρηχά νερά, άσπρη άμμο, φύκια και βαρκούλες για να αποδείξεις ότι δε μοιάζει με τη Λούτσα;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 31 Ιαν 2023, 11:51

:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 31 Ιαν 2023, 11:53

Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:34
Maspoli έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:23
Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:19
Πανέμορφη την παρουσιάζουν οι ίδιοι οι οποίοι πίστευαν πως ο Βαζέχα, Μπορέλι και Αποστολάκης έκλεψαν με δόλιο τρόπο το πρωτάθλημα απο Μαλιούφα, Τουρσουνίδη και Αντωνίου
Ούτε τον λήγοντα
Δε κατάλαβα ποτέ τι το ξεχωριστό έχει.

Για εμένα οι όμορφες πόλεις απο όσες έχω δει είναι
Ναυπλιο
Τρικαλα
Καβάλα
Βόλος.

Το ομορφότερο όλων ειναι
Ιστορικό κέντρο Αθηνών και Αθηναϊκή Ριβιέρα αλλά επειδή το κύριο μέρος της Αθήνας είναι σα το Δουργουτι και το Αιγάλεω, δε μπορώ σα σύνολο να τη συμπεριλάβω στις καλύτερες, άσχετα αν προσωπικά τη λατρεύω.
:bravo:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23395
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιαν 2023, 11:53

Σκαρταδος 4 έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:43
vantono έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:36
Σκαρταδος 4 έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:28

Το πρώτο βήμα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να παραδεχτεί κάποιος ότι έχει πρόβλημα,όπως εσείς
Στην συνέχεια υπάρχουν ειδικοί να σας αναλάβουν
Με λίγη στήριξη από δικούς σας ανθρώπους και λίγο θάρρος στην αρχή,όλα θα πάνε καλά
Κουράγιο
Δεν ξερω ρε φιλε, εχω παει αρκετες φορές και ποτέ μου δεν εντυπωσιαστηκα. Οριακά μετριότητα μπροστα στις παραλιες της υπολοιπης Ελλαδας που εχω παει (και εχω παει σε παρα πολλες).
Αλλα απο ατομα που το μοναδικο τους κριτήριο ειναι ο Θερμαϊκός, λογικο να τους φαινεται παράδεισος.
Ποιός Θερμαϊκός ρε φίλε;
Έχεις ιδέα πόσα χιλιόμετρα ακτογραμμή έχει η Χαλκιδική;
Που έχεις πάει δηλαδή και δήθεν και τάχα μου δεν ενθουσιάστηκες;
Γιατί δεν λες ίσια και παλληκάρισια ότι πέρα από την πλάκα και το πείραγμα που θες να κάνεις είσαι και αθεράπευτα κομπλεξικος;
Να μια καλή αρχή για το προβλημα σου
Απο Ποσείδι μεχρι άγιον όρος έχω πάει πύτε μου. Δεν εχω ενθουσιαστεί καθολου. Δεν μπαινει καν σε συγκριση με τις υπολοιπες παραλιες της Ελλαδας, ουτε για αστειο. Συμφιλιωθείτε με την αλήθεια, αυξηστε τις συνεδρίες με τον ψυχολόγο σας, αποδεχτείτε το.
Ισως και να μπαινει σε σύγκριση με την παραλία της Μάλαγας με φόντο τους ουρανοξύστες, που ειχα παει παλιοτερα. Και οριακά παιζει να την κερδίζει. Οριστε, αυτο σας το δινω, ειστε καλυτεροι απο την παραλια της Μαλαγας.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 31 Ιαν 2023, 11:56

το αγιο ορος εχει ωραιες παραλιες αλλα τις οικειοποιούνται
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 31 Ιαν 2023, 11:57

Μια χαρά είναι η Χαλκιδική, από έχει 3 μεγάλα αρνητικά:
Α) η πρόσβαση, ένα δρόμο που η πιθανοτητα να κάνεις μια διαδρομή 1,5 ώρας σε 4 είναι σχεδόν κανόνας
Β) μαζευει όλη τη Θεσσαλονίκη, πας για μπάνιο και βλέπεις φίλους, γνωστους, συναδέλφους κτλ. Σαν μια καθημερινή
Γ) έχει Χαλκιδικιωτες
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11552
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 31 Ιαν 2023, 11:57

foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:49
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:46
foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:55


Αμήν. Πρόκειται απλά για το 1% των ακτών της Βόρειας Ελλάδας που μοιάζει κάπως με Νότια Ελλάδα και ήδη ο Κόλπος της Αρτέμιδος (Λούτσα - Βραυρώνα) το ξεπερνά σε κάποια σημεία του. Δε συζητάμε καν για ανώτερα κομμάτια των ακτών της Αττικής ή πολύ περισσότερο για Πελοπόννησο, Κρήτη, νησιά. Και οι μαλάκες το θεωρούν το ωραιότερο και μοναδικότερο μέρος του κόσμου και απόδειξη ότι είναι ανώτεροι από τους χαμουτζήδες λολ
Ναι μωρέ. Να εδώ, φωτό από τη Λούτσα...

Εικόνα

Εικόνα
Από ολόκληρη τη Χαλκιδική διαλέγεις μέρος με ρηχά νερά, άσπρη άμμο, φύκια και βαρκούλες για να αποδείξεις ότι δε μοιάζει με τη Λούτσα;
Η Χαλκιδική έχει 500 χιλιόμετρα ακτογραμμή.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Ιαν 2023, 11:58

Είχα διαβάσει στο πρόταγκον έναν μπουγατσοκιμά να αναγνωρίζει ότι ναι μεν υπάρχουν κι αλλού ωραίες παραλίες αλλά "η Χαλκιδική έχει ζεστά νερά". Αυτό ακριβώς ήταν που με έκανε να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει στ' αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23395
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιαν 2023, 11:58

Sol έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:56
το αγιο ορος εχει ωραιες παραλιες αλλα τις οικειοποιούνται
Μπορώ να πω οτι ηταν το καλύτερο σημείο της περιοχης, το πιο ωραίο πόδι. Κρίμα που βρισκεται υπό κατοχή. Ας ελπισουμε καποτε σε Απελευθέρωση!

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 31 Ιαν 2023, 11:58

Rakomelofronas έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:35
Δεν ξέρω ούτε ένα Θεσσαλονικιό που να λέει σοβαρά "σαν τη Χαλκιδική δεν έχει" και να πιστεύει πραγματικά ότι εκεί είναι σώνει και ντε οι ωραιότερες παραλίες στην Ελλάδα, ίσως τίποτα πενηντάρηδες και άνω. Τη Χαλκιδική την αγαπάμε γι' αυτό που είναι, κάνουμε την πλάκα μας και τέρμα. Η παραφιλολογία για τη Χαλκιδική είναι κάτι σαν τον όρο "συμπρωτεύουσα".

Εγώ πάλι ξέρω νέο άνθρωπο που δουλεύει από δω κι από κει και του πληρώνουν το νοίκι οι γονείς και έχει και 2 μικρά παιδιά και δεν αποφασίζει να φύγει στο εξωτερικό που στον τομέα του θα πάρει τρελά λεφτά γιατί θέλει να πηγαίνει τα σαββατοκύριακα του καλοκαιριού στη Χαλκιδική. Και το εννοεί.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 31 Ιαν 2023, 11:59

Άλλοι πληρώνουν για θερμαινόμενες πισίνες και στη Χαλκιδική αυτή η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν κι απλόχερα από τη φύση.

Επίσης το άγιο όρος και οι παραλίες του δεν είναι για μπάνια όπου λουόμενες θα επιδεικνύουν τα μπικίνια τους αλλά για πνευματικές αναζητήσεις αοράτων ασκητών(ψάχτε το στο youtube, οι αόρατοι ασκητές του αγίου όρους)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1451 την 31 Ιαν 2023, 12:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 31 Ιαν 2023, 12:00

talaipwros έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:47
Θυμίζω

Εικόνα

https://www.voria.gr/article/thessaloni ... UywPZOrh9o
Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:00
Το βουλγαρικο χωριό την αποκαλούσε η φίλη.

Ζαίος φίλε;
Τσιπρο-ερωτευμενη , ΣΥΡΙΖΑφανατική και φουλ αντιμητσοτακικη. Ουτε εγώ δεν είμαι έτσι..
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 31 Ιαν 2023, 12:01

vantono έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:53
Σκαρταδος 4 έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:43
vantono έγραψε:
31 Ιαν 2023, 11:36

Δεν ξερω ρε φιλε, εχω παει αρκετες φορές και ποτέ μου δεν εντυπωσιαστηκα. Οριακά μετριότητα μπροστα στις παραλιες της υπολοιπης Ελλαδας που εχω παει (και εχω παει σε παρα πολλες).
Αλλα απο ατομα που το μοναδικο τους κριτήριο ειναι ο Θερμαϊκός, λογικο να τους φαινεται παράδεισος.
Ποιός Θερμαϊκός ρε φίλε;
Έχεις ιδέα πόσα χιλιόμετρα ακτογραμμή έχει η Χαλκιδική;
Που έχεις πάει δηλαδή και δήθεν και τάχα μου δεν ενθουσιάστηκες;
Γιατί δεν λες ίσια και παλληκάρισια ότι πέρα από την πλάκα και το πείραγμα που θες να κάνεις είσαι και αθεράπευτα κομπλεξικος;
Να μια καλή αρχή για το προβλημα σου
Απο Ποσείδι μεχρι άγιον όρος έχω πάει πύτε μου. Δεν εχω ενθουσιαστεί καθολου. Δεν μπαινει καν σε συγκριση με τις υπολοιπες παραλιες της Ελλαδας, ουτε για αστειο.
Ισως και να μπαινει με την παραλία της Μάλαγας διπλα στους ουρανοξύστες, που ειχα παει παλιοτερα. Και οριακά παιζει να την κερδίζει. Οριστε, αυτο σας το δινω, ειστε καλυτεροι απο την παραλια της Μαλαγας.
Κατάλαβα
Άρα δεν έχεις πάει πουθενά
Αν είχες πάει θα αναφεροσουν αρχικά στο δεύτερο πόδι
Τέλος πάντων και οι ακτές της Πιερίας βρίσκονται στην ίδια απόσταση από την Χαλκιδική αλλά κανείς θεσσαλονικιος δεν λέει κάτι καλό για αυτές
Επειδή πραγματικά έχω γυρίσει την Χαλκιδική με όποιον τρόπο μπορείς να φανταστείς αλλά έχω πάει και σε πάνω από τριάντα νησιά,θα πω κάτι για τους Θεσσαλονικείς που διαβάζουν
Το μόνο μέρος που μπορεί να συγκριθεί με τις παραλίες της Χαλκιδικής είναι η Μήλος,όχι φυσικά σε ποσότητα αλλά σε ποιότητα
Όποιος δεν έχει πάει,ας το προγραμματίσει,δεν θα χάσει
Βέβαια εγώ είχα πάει εποχή που η Μήλος δεν ήταν τοπ τουριστικό νησί και έκανε τότε τα πρώτα της βήματα
Δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα,αλλά οι παραλίες της είναι εκεί,απλά σίγουρα με πολύ περισσότερο κόσμο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών