Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Υπερδυναμη

Θελω να πετάω
10
30%
Θέλω να γινομαι αόρατος
23
70%
 
Σύνολο ψήφων: 33

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 02 Φεβ 2023, 09:25

Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε την υπερδύναμη του μλκα. Μας γλυτώνει από την αυτοκτονία όταν κάνουμε μια χοντρή μλκια που ξέρουμε όταν την κάνουμε πως είναι χοντροειδέστατη αλλά την κάνουμε έτσι κι αλλιώς.

Εννοείται θα ήθελα να είμαι αόρατη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Φεβ 2023, 09:37

Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:19
panos291 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Αόρατος. Την επομένη βδομαδα θα πεταγα με ιδιωτικο τζετ.
:goodpost:
Αόρατος γίνομαι και τώρα. Ούτε αύριο θα με δουν σχολείο. :smt077

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Φεβ 2023, 09:40

Στύγιος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:37
Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:19
panos291 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Αόρατος. Την επομένη βδομαδα θα πεταγα με ιδιωτικο τζετ.
:goodpost:
Αόρατος γίνομαι και τώρα. Ούτε αύριο θα με δουν σχολείο. :smt077
:lol:
Δεν λέμε τώρα γι' αυτά, ρε κοπανατζή, λέμε π.χ. όταν εκσφενδονίζει η σύζυγος την παντούφλα να κάνεις ένα "τσουφ", να εξαφανίζεσαι και να πηγαίνει η παντούφλα τοίχο. Καλό;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Φεβ 2023, 09:50

AlienWay έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Και τα δύο δελεαστικά είναι, αλλά κάποια στιγμή άκουσα κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση:

Το να γίνεται κάποιος αόρατος (λέει) είναι η πιο ανήθικη υπερδύναμη. Ολες οι άλλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε για καλό είτε για κακό σκοπό.

Η αορατότητα όμως, δύσκολα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό σκοπό.
Συμφωνω. Εκτός αν η υπερδύναμή σου ηταν να γινεσαι περιστασιακά αόρατος, σε στιγμές πχ που θες να αποφύγεις να μιλησεις/χαιρετησεις καποιον βαρετό γνωστο που βλεπεις στο δρόμο σου για να μη σου πιασει την κουβέντα κτλ.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Φεβ 2023, 09:51

Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:40
Στύγιος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:37
Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:19


:goodpost:
Αόρατος γίνομαι και τώρα. Ούτε αύριο θα με δουν σχολείο. :smt077
:lol:
Δεν λέμε τώρα γι' αυτά, ρε κοπανατζή, λέμε π.χ. όταν εκσφενδονίζει η σύζυγος την παντούφλα να κάνεις ένα "τσουφ", να εξαφανίζεσαι και να πηγαίνει η παντούφλα τοίχο. Καλό;
Εχμμ , με ένα μασωνικό νεύμα μου ο πρόεδρος του 15μελούς ήρθε και ζήτησε εκδρομή.Mission accomplished. :vp6:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Φεβ 2023, 09:52

vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:50
AlienWay έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Και τα δύο δελεαστικά είναι, αλλά κάποια στιγμή άκουσα κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση:

Το να γίνεται κάποιος αόρατος (λέει) είναι η πιο ανήθικη υπερδύναμη. Ολες οι άλλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε για καλό είτε για κακό σκοπό.

Η αορατότητα όμως, δύσκολα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό σκοπό.
Συμφωνω. Εκτός αν η υπερδύναμή σου ηταν να γινεσαι περιστασιακά αόρατος, σε στιγμές πχ που θες να αποφύγεις να μιλησεις/χαιρετησεις καποιον βαρετό γνωστο που βλεπεις στο δρόμο σου για να μη σου πιασει την κουβέντα κτλ.
όταν λέμε "αόρατος κατά βουλησιν" αυτό εννοούμε. πως ότι ώρα θες κάνεις ένα τσουφ και εξαφανίζεσαι. και όποτε θες κάνεις άλλο ένα τσουφ και ξαναεμφανιζεσαι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Φεβ 2023, 09:53

Στύγιος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:51
Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:40
Στύγιος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:37


Αόρατος γίνομαι και τώρα. Ούτε αύριο θα με δουν σχολείο. :smt077
:lol:
Δεν λέμε τώρα γι' αυτά, ρε κοπανατζή, λέμε π.χ. όταν εκσφενδονίζει η σύζυγος την παντούφλα να κάνεις ένα "τσουφ", να εξαφανίζεσαι και να πηγαίνει η παντούφλα τοίχο. Καλό;
Εχμμ , με ένα μασωνικό νεύμα μου ο πρόεδρος του 15μελούς ήρθε και ζήτησε εκδρομή.Mission accomplished. :vp6:
Τέτοια γράφε εσύ και θα σάς βάλει στο τέλος η Κεραμέως να προσφέρετε κοινωνική εργασία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. :smt047

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Φεβ 2023, 09:55

George_V έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:52
vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:50
AlienWay έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Και τα δύο δελεαστικά είναι, αλλά κάποια στιγμή άκουσα κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση:

Το να γίνεται κάποιος αόρατος (λέει) είναι η πιο ανήθικη υπερδύναμη. Ολες οι άλλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε για καλό είτε για κακό σκοπό.

Η αορατότητα όμως, δύσκολα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό σκοπό.
Συμφωνω. Εκτός αν η υπερδύναμή σου ηταν να γινεσαι περιστασιακά αόρατος, σε στιγμές πχ που θες να αποφύγεις να μιλησεις/χαιρετησεις καποιον βαρετό γνωστο που βλεπεις στο δρόμο σου για να μη σου πιασει την κουβέντα κτλ.
όταν λέμε "αόρατος κατά βουλησιν" αυτό εννοούμε. πως ότι ώρα θες κάνεις ένα τσουφ και εξαφανίζεσαι. και όποτε θες κάνεις άλλο ένα τσουφ και ξαναεμφανιζεσαι.
Αυτο λεω κι εγώ, αρκεί να ειναι για μικρής σημασίας, μη ανήθικα πραγματάκια. Πχ, όχι για να αποφύγεις να χαιρετησεις καποιο γνωστό σου που ή του χρωστάς λεφτά ή τον εχεις θαψει σε τρίτους και σε ψάχνει να στα χώσει ξερω 'γω, αλλά μόνο επειδη μπορει ας πουμε να ειναι πληκτικός και να σου πιανει την κουβεντα με τις ώρες και να βιάζεσαι. Κάπως ετσι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Φεβ 2023, 09:59

panos291 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 20:40
Αόρατος. Την επομένη βδομαδα θα πεταγα με ιδιωτικο τζετ.
Αυτό. Και για τον ίδιο λόγο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Φεβ 2023, 10:04

Να γίνομαι αόρατη. Παρεμπιπτόντως ο στρατός των ΗΠΑ έχει φτιάξει υλικό, κουβέρτα, στολή, δεν ξέρω, που σε κάνει αόρατο στην μάχη. Δεν ξεχωρίζεις δηλαδή από το περιβάλλον. Δεν γνωρίζω αν είναι αλήθεια, αν και έχω δει ένα βιντεάκι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Φεβ 2023, 10:04

Εμενα θα ηταν να μπορώ να αντιστρέφω ολοκληρωτικά τις ολοκληρωτικές πιθανότητες.
Πχ, αν στην πραγματικότητα υπάρχει 0% πιθανότητα να μπορώ να κανω οτιδηποτε (βαζω μεσα και το πέταγμα και την αορατότητα) να μπορώ να τη μετατρέπω σε 100%. Και αν υπάρχει 100% πιθανότητα να συμβεί κάτι κακό (σε εμένα ή καποιο κοντινο μου πρόσωπο το οποιο όντως είναι -ή εγώ θεωρώ ότι είναι- κακό) να τη μετατρέπω σε 0%.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Φεβ 2023, 10:08

vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:55
(...)
Αυτο λεω κι εγώ, αρκεί να ειναι για μικρής σημασίας, μη ανήθικα πραγματάκια.
Τι λε ρε μαν; Αν δεν μπορούμε να μπαίνουμε αόρατοι στο θησαυροφυλάκιο για να σηκώσουμε μερικά μύρια, πώς θα το πάρουμε το τζετ για να πετάμε;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Φεβ 2023, 10:12

Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 10:08
vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:55
(...)
Αυτο λεω κι εγώ, αρκεί να ειναι για μικρής σημασίας, μη ανήθικα πραγματάκια.
Τι λε ρε μαν; Αν δεν μπορούμε να μπαίνουμε αόρατοι στο θησαυροφυλάκιο για να σηκώσουμε μερικά μύρια, πώς θα το πάρουμε το τζετ για να πετάμε;
Καλά οκ, σκέψου ομως πόσοι θα γινονταν αόρατοι για να παιρνουν στο κατόπι γκόμενες στο δρομο και να τις βιάζουν όμως.

Ξερω οτι σας χαλάω την ανάλαφρη χροιά του παιχνιδιού, αλλά εδώ τα υπολογίζουμε όλα, τι να κανουμε :102:
Πρεπει να κανουμε προσομοίωση του παιχνιδιου στον πραγματικό μας κόσμο. Το να γίνεις απλά αόρατος για να μπεις σπίτι του Λάτση ή του Μαρινάκη και να τους ξαφρίσεις, και να πεταξεις το τζετ τους και να κολυμπησεις στην πισινα τους, δεν μου λέει πολλά, ας το εκανες. Παρότι θεωρητικά ειναι και αυτο ανηθικο. Αλλά τα πραγματικα κακά που θα συμβούν, θα ειναι άλλα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 02 Φεβ 2023, 10:16

Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:40
Στύγιος έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:37
Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 00:19


:goodpost:
Αόρατος γίνομαι και τώρα. Ούτε αύριο θα με δουν σχολείο. :smt077
:lol:
Δεν λέμε τώρα γι' αυτά, ρε κοπανατζή, λέμε π.χ. όταν εκσφενδονίζει η σύζυγος την παντούφλα να κάνεις ένα "τσουφ", να εξαφανίζεσαι και να πηγαίνει η παντούφλα τοίχο. Καλό;
Νομίζω, ότι η παντόφλα θα βρει τον αόρατο στόχο της. Εκτός και αν με αορατότητα εννοούμε το εξαφανίζεσαι και να εμφανίζεσαι σε άλλο σημείο, σαν εκείνον τον διαβολόμορφο από το X-men.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Aν μπορουσατε να ειχατε μια υπερδυναμη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Φεβ 2023, 10:17

vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 10:12
Ναύτης έγραψε:
02 Φεβ 2023, 10:08
vantono έγραψε:
02 Φεβ 2023, 09:55
(...)
Αυτο λεω κι εγώ, αρκεί να ειναι για μικρής σημασίας, μη ανήθικα πραγματάκια.
Τι λε ρε μαν; Αν δεν μπορούμε να μπαίνουμε αόρατοι στο θησαυροφυλάκιο για να σηκώσουμε μερικά μύρια, πώς θα το πάρουμε το τζετ για να πετάμε;
Καλά οκ, σκέψου ομως πόσοι θα γινονταν αόρατοι για να παιρνουν στο κατόπι γκόμενες στο δρομο και να τις βιάζουν όμως.

Ξερω οτι σας χαλάω την ανάλαφρη χροιά του παιχνιδιού, αλλά εδώ τα υπολογίζουμε όλα, τι να κανουμε :102:
Πρεπει να κανουμε προσομοίωση του παιχνιδιου στον πραγματικό μας κόσμο. Το να γίνεις απλά αόρατος για να μπεις σπίτι του Λάτση ή του Μαρινάκη και να τους ξαφρίσεις, και να πεταξεις το τζετ τους και να κολυμπησεις στην πισινα τους, δεν μου λέει πολλά, ας το εκανες. Παρότι θεωρητικά ειναι και αυτο ανηθικο. Αλλά τα πραγματικα κακά που θα συμβούν, θα ειναι άλλα.
Σιγά ρε μαν μην τρέχουμε να κυνηγάμε τις γκόμενες με τόσα φράγκα. Αυτές θα τρέχουν να κυνηγάνε εμάς. Καημό το έχω να πω μια φορά κι εγώ: δεν μπορώ τώρα, έχω πονοκέφαλο!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών