Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Φεβ 2023, 20:18

hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:17
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:55
AlienWay έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:54


Πράσινο δεν έχουν όμως.
Πάμε πάλι. Εξαρτάται την περιοχή και τα σημεία.

Εικόνα
Αυτό ας πούμε δεν είναι ροζ. Είναι σαν το τη Βάλια Κάλντα; Προς θεού. Αλλά μια χαρά πράσινο είναι.
Τι πράσινο, μαρή; Ένα βήμα πριν από ηφαιστειογενές νησί είναι. Κάτι θάμνοι και μερικά διάσπαρτα χορτάρια.
Καλά τίγκα στα ελαιόδεντρα είναι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70137
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2023, 20:19

Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:09
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:04

Και ετοιμαζόμουν να βάλω τα πλατάνια και τον καταρράκτη και ευτυχώς είπες για Άνδρο που έχει ένα ΓΑΜΗΣΤΕΡΟ ανάλογο μέρος. :romance-hearteyes:
Ναι ρε συ, αλλά στην Άνδρο μιλάμε για ασκό του Αιόλου, όχι αστεία. Όχι πάντα αλλα αν πιάσουν αέρηδες (που πιάνουν συχνά στις παραλίες) δεν αντέχονται.

Τα μεγάλα κύματα μ' αρέσουν, την αμμοβολή δεν τη γουστάρω. :lol:
Κοίτα, σίγουρα θα έχουν παραλίες απάνεμες, δεν υπάρχει περίπτωση. Από εκεί και πέρα, απόφυγε τα μελτέμια. Καλύτερα διακοπές Σεπτέμβρη ή Μάη.
Ναι σιγά μην τρέχω στην Άνδρο, Σεπτέμβρη ή Μάη. Στην τελική, δεν έπαθα και σοκ από τις παραλίες. Προτιμώ τη Νάξο ή τη Μήλο από τα "στεγνά". Κύματα χωρίς αμμοβολή, παίζουν κι αλλού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 02 Φεβ 2023, 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Φεβ 2023, 20:20

Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18
hellegennes έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:17
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:55


Πάμε πάλι. Εξαρτάται την περιοχή και τα σημεία.

Εικόνα
Αυτό ας πούμε δεν είναι ροζ. Είναι σαν το τη Βάλια Κάλντα; Προς θεού. Αλλά μια χαρά πράσινο είναι.
Τι πράσινο, μαρή; Ένα βήμα πριν από ηφαιστειογενές νησί είναι. Κάτι θάμνοι και μερικά διάσπαρτα χορτάρια.
Καλά τίγκα στα ελαιόδεντρα είναι.
Ελαιόδεντρα-μπονζάι είναι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Φεβ 2023, 20:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:19
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:09


Ναι ρε συ, αλλά στην Άνδρο μιλάμε για ασκό του Αιόλου, όχι αστεία. Όχι πάντα αλλα αν πιάσουν αέρηδες (που πιάνουν συχνά στις παραλίες) δεν αντέχονται.

Τα μεγάλα κύματα μ' αρέσουν, την αμμοβολή δεν τη γουστάρω. :lol:
Κοίτα, σίγουρα θα έχουν παραλίες απάνεμες, δεν υπάρχει περίπτωση. Από εκεί και πέρα, απόφυγε τα μελτέμια. Καλύτερα διακοπές Σεπτέμβρη ή Μάη.
Ναι σιγά μην τρέχω στην Άνδρο, Σεπτέμβρη ή Μάη. Στην τελική, δεν έπαθα και σοκ από τις παραλίες. Προτιμώ τη Νάξο ή τη Μήλο. Κύματα χωρίς αμμοβολή, παίζουν κι αλλού.
Η Άνδρος βολεύει για απόδραση. Είναι πιο κοντά στην Αθήνα. Εγώ για απόδραση προτιμώ τη Σύρο, αλλά όχι για μπάνια, ίσα να κόψω καμιά βόλτα και να δω κάνα φίλο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 02 Φεβ 2023, 20:21

Σέλευκας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18
Καρολίνα έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:01
Σέλευκας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 11:52
Η Θεσσαλονίκη είναι όμορφη μόνο σαν εικονα της παραλίας.
Και άμα είσαι εκεί, με κλειστή μύτη οπωσδήποτε.
Η Θεσσαλονίκη ενώ έχει ένα βιολογικό καθαρισμό τα λύματα χύνονται στο Θερμαϊκό. Ενα ποσοστο παει και στο βιολογικο. Εκλεισαν πριν τριάντα χρόνια τα βυρσοδεψια που τάχα ηταν υπεύθυνα για τη μυρωδιά και διπλα σαυτα χύνεται ενα ποτάμι απο λύματα τα οποία πέφτουν χωρίς καμιά απολύτως επεξεργασία.
Εργα γίνονται μονο για τη δυτική (νοτια στην πραγματικότητα) Θεσσαλονίκη. Η Δυτική (βόρεια) έχει αφεθεί στη μοίρα της και στους γύφτους.
Πάντως ρομαντικό περίπατο στην παραλία δεν μπορείς να κάνεις με αυτές τις συνθήκες. Γι'αυτό απορώ που την λένε ερωτική πόλη. Βρωμερή της πάει περισσότερο νομίζω (εντάξει μπορεί να μην μυρίζει πάντα)

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11555
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Φεβ 2023, 20:21

Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:49
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:35
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:14


Έχει κι άλλες αλλά βαριόμουν να ασχοληθώ παραπάνω. Γενικά είμαι σίγουρη ότι 9 στους 10 δεν έχουν ιδέα για τί πράγμα μιλάνε και δεν έχουν μπει στον κόπο ούτε να γκουγκλάρουν.
Πάντως δε θέλω να σε σοκάρω, αλλά οι Κυκλάδες δε φημίζονται για το πράσινο τους στις παραλίες.
Oύτε εγώ θέλω να σε σοκάρω, αλλά ακόμα και στην Κίμωλο θα βρεις αρκετούς κόλπους πράσινους μέχρι τη θάλασσα. :102:
Ούτε που θέλω να σε ξανασοκαρω, αλλά τα αρμιρικια και οι ασφακες δεν θεωρουνται δάσος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τζιτζιμιτζιχότζιρας την 02 Φεβ 2023, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9068
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 02 Φεβ 2023, 20:22

Καλά συγκ΄ρινουμε πούτσες με βούρτσες. Να συγκρίνουμε Ζηνωνος και πλατεια Καραισκάκη της Αθηνας και Κολωνό. Δεν υπάρχουν τοσο άσχημα σημεία πουθενά στην Ελλάδα οσο πολλά της Αθήνας.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9068
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 02 Φεβ 2023, 20:23

Καρολίνα έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:21
Σέλευκας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18
Καρολίνα έγραψε:
02 Φεβ 2023, 12:01


Και άμα είσαι εκεί, με κλειστή μύτη οπωσδήποτε.
Η Θεσσαλονίκη ενώ έχει ένα βιολογικό καθαρισμό τα λύματα χύνονται στο Θερμαϊκό. Ενα ποσοστο παει και στο βιολογικο. Εκλεισαν πριν τριάντα χρόνια τα βυρσοδεψια που τάχα ηταν υπεύθυνα για τη μυρωδιά και διπλα σαυτα χύνεται ενα ποτάμι απο λύματα τα οποία πέφτουν χωρίς καμιά απολύτως επεξεργασία.
Εργα γίνονται μονο για τη δυτική (νοτια στην πραγματικότητα) Θεσσαλονίκη. Η Δυτική (βόρεια) έχει αφεθεί στη μοίρα της και στους γύφτους.
Πάντως ρομαντικό περίπατο στην παραλία δεν μπορείς να κάνεις με αυτές τις συνθήκες. Γι'αυτό απορώ που την λένε ερωτική πόλη. Βρωμερή της πάει περισσότερο νομίζω (εντάξει μπορεί να μην μυρίζει πάντα)
ελα ρε συ υπερβαλεις λιγο. Μερικές μερες το χρονο ειναι αυτο. Πηγες ποτε στη Βενετια καλοκαιρι;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5735
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 02 Φεβ 2023, 20:23

Gherschaagk έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18
Οι φωτογραφίες από πού είναι;

Μηχανιώνα, Περαία, Θεσσαλονίκη; Θα μπορούσαν να είναι οπουδήποτε στην Ελλάδα. Τυπική ελληνική κατάντια είναι.
Ολυμπιαδος και πλατεια Μουσχουντή
Σίγουρα, όχι και από τις πιο ωραίες γωνίες της πόλης (για πολλους γνωστους λόγους).
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70137
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Φεβ 2023, 20:28

Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:19
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:12


Κοίτα, σίγουρα θα έχουν παραλίες απάνεμες, δεν υπάρχει περίπτωση. Από εκεί και πέρα, απόφυγε τα μελτέμια. Καλύτερα διακοπές Σεπτέμβρη ή Μάη.
Ναι σιγά μην τρέχω στην Άνδρο, Σεπτέμβρη ή Μάη. Στην τελική, δεν έπαθα και σοκ από τις παραλίες. Προτιμώ τη Νάξο ή τη Μήλο. Κύματα χωρίς αμμοβολή, παίζουν κι αλλού.
Η Άνδρος βολεύει για απόδραση. Είναι πιο κοντά στην Αθήνα. Εγώ για απόδραση προτιμώ τη Σύρο, αλλά όχι για μπάνια, ίσα να κόψω καμιά βόλτα και να δω κάνα φίλο.
Επιχείρησε Εύβοια κάποια στιγμή. Και τα νησιά του Σαρωνικού είναι ωραία για πιο σύντομες αποδράσεις. Αν έχεις φίλους, τόσο καλύτερα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 02 Φεβ 2023, 20:29

Σέλευκας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:23
Καρολίνα έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:21
Σέλευκας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18


Η Θεσσαλονίκη ενώ έχει ένα βιολογικό καθαρισμό τα λύματα χύνονται στο Θερμαϊκό. Ενα ποσοστο παει και στο βιολογικο. Εκλεισαν πριν τριάντα χρόνια τα βυρσοδεψια που τάχα ηταν υπεύθυνα για τη μυρωδιά και διπλα σαυτα χύνεται ενα ποτάμι απο λύματα τα οποία πέφτουν χωρίς καμιά απολύτως επεξεργασία.
Εργα γίνονται μονο για τη δυτική (νοτια στην πραγματικότητα) Θεσσαλονίκη. Η Δυτική (βόρεια) έχει αφεθεί στη μοίρα της και στους γύφτους.
Πάντως ρομαντικό περίπατο στην παραλία δεν μπορείς να κάνεις με αυτές τις συνθήκες. Γι'αυτό απορώ που την λένε ερωτική πόλη. Βρωμερή της πάει περισσότερο νομίζω (εντάξει μπορεί να μην μυρίζει πάντα)
ελα ρε συ υπερβαλεις λιγο. Μερικές μερες το χρονο ειναι αυτο. Πηγες ποτε στη Βενετια καλοκαιρι;
Πήγα ναι, αλλά συγκρίνεται η ομορφιά της Βενετίας με τη Θεσσαλονίκη; Πες το μου και αυτό!

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Φεβ 2023, 20:34

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:21
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:49
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Φεβ 2023, 19:35


Πάντως δε θέλω να σε σοκάρω, αλλά οι Κυκλάδες δε φημίζονται για το πράσινο τους στις παραλίες.
Oύτε εγώ θέλω να σε σοκάρω, αλλά ακόμα και στην Κίμωλο θα βρεις αρκετούς κόλπους πράσινους μέχρι τη θάλασσα. :102:
Ούτε που θέλω να σε ξανασοκαρω, αλλά τα αρμιρικια και οι ασφακες δεν θεωρουνται δάσος.
Kανείς δε μίλησε για δάσος, ούτε εσύ. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 02 Φεβ 2023, 20:35

Γαληνός έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:23
Gherschaagk έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:18
Οι φωτογραφίες από πού είναι;

Μηχανιώνα, Περαία, Θεσσαλονίκη; Θα μπορούσαν να είναι οπουδήποτε στην Ελλάδα. Τυπική ελληνική κατάντια είναι.
Ολυμπιαδος και πλατεια Μουσχουντή
Σίγουρα, όχι και από τις πιο ωραίες γωνίες της πόλης (για πολλους γνωστους λόγους).
Πω ρε φίλε. Λυπάμαι που αντικρίζεις τέτοια γκρέμια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Φεβ 2023, 20:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:28
Cecily Anne έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2023, 20:19


Ναι σιγά μην τρέχω στην Άνδρο, Σεπτέμβρη ή Μάη. Στην τελική, δεν έπαθα και σοκ από τις παραλίες. Προτιμώ τη Νάξο ή τη Μήλο. Κύματα χωρίς αμμοβολή, παίζουν κι αλλού.
Η Άνδρος βολεύει για απόδραση. Είναι πιο κοντά στην Αθήνα. Εγώ για απόδραση προτιμώ τη Σύρο, αλλά όχι για μπάνια, ίσα να κόψω καμιά βόλτα και να δω κάνα φίλο.
Επιχείρησε Εύβοια κάποια στιγμή. Και τα νησιά του Σαρωνικού είναι ωραία για πιο σύντομες αποδράσεις. Αν έχεις φίλους, τόσο καλύτερα.
Ναι τα έχω εκκρεμότητα!!!!! Φέτος δύσκολο αλλά από του χρόνου θα τα επισκεφτώ οπωσδήποτε. Είναι στο πρόγραμμα. Απλά με τη Σύρο έχω έρωτα, μου φτάνει να πάω απλά πρωί να πάρω τον αέρα μου και να κατέβω με το βραδινό Νάξο. Συνήθως την κάνω μονοήμερη μια φορά κάθε δυο χρόνια, αλλά τώρα τελευταία το έχεσα και δεν έχω πατήσει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Φεβ 2023, 20:46

Εικόνα
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών