Ομοιοπαθητική = Απάτη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Οκτ 2018, 03:24

Ο Nandros που ειναι πλακωθηκε στα iremisium και επεσε για υπνο;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8251
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 15 Οκτ 2018, 03:24

ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:06
Spiros252 έγραψε:
15 Οκτ 2018, 02:58
.

Φυσικά το ερώτημα του Tarkovsky "γιατί να μην την εκμεταλλεύεται ο καπιταλισμός αν δουλεύει;" είναι ένα ισχυρό ερώτημα και χρήζει απάντησης.
Υποθέτω γιατί αν αύριο πχ η Νοβαρτις ανακαλύψει ότι η ρίγανη σε τάδε συγκέντρωση θεραπεύει την Χ αρρώστια θα χάσει πολλά εκατομμύρια από τα φάρμακα που ήδη πουλάει για αυτή την αρρώστια.

Το πολύ πολύ να πάρει την ουσία της ρίγανης που έχει την θεραπευτική ιδιότητα, να πετάξει μέσα και δυο τρεις άλλες μαλακίες για το ξεκαρφωμα και να σου πουλάει την ρίγανη σε μορφή χαπιού.
η Ομοιοπαθητική "δουλεύει", αλλά βάσει αυθυποβολής δλδ σε ένα μόνο ποσοστό ασθενών* - κάπου αναφέρθηκε 60%, έχω διαβάσει και μεγαλύτερο και μικρότερο, προφανώς εξαρτάται από ασθένεια, στάδιο κ.ά

αντίθετα, η φαρμακοβιομηχανία οφείλει να στοχεύει στο 100% - ένεκα ανταγωνισμού

---
* αυτό οι κερατάδες στο λένε, αλλά συγκεκαλυμμένα: κάθε ασθενής πρέπει να βρει τον ομοιοπαθητικό που του ταιριάζει κι αυτός να βρει το ίαμα/συγκέντρωση/δοσολογία που ταιριάζει στον ασθενή του (δλδ φέξε μου και γλίστρησα)

ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:06
Από την άλλη να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Αν η βοτανολογία και η φυτοθεραπεία είναι επιστήμες, όπως είπε πριν ο Ότο, τότε γιατί κανένας γιατρός δεν μου έχει προτείνει εμένα προσωπικά το Χ φυτό ή το Ψ βότανο, έστω σε ΜΙΑ μόνο ρε παιδί μου περίπτωση;
είσαι άτυχος, κάνε παρέα στο Σπύρο :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tarkovsky την 15 Οκτ 2018, 03:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 15 Οκτ 2018, 03:25

ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:22
ST48410 έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:15
ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:14

Εγώ πάλι θα του πρότεινα το βότανο

Γιατί δεν μπορεί καποιος να κάνει εύκολα απόπειρα αυτοκτονίας πίνοντας 10 λίτρα βότανο, γιατί δεν μπορεί να πέσει τόσο εύκολα σε χέρια παιδιων, γιατί καλύτερα να κονομαει ο αγρότης και όχι ο Γερμαναρας φαρμακοβιομηχανος, γιατί δεν ρυπαινω το περιβάλλον με τα πλαστικά της συσκευασίας, γιατί είναι φτωχαδακι και θα του έρθει πιο φθηνά κλπ κλπ

Μόνο μείον , θα έχανα την προμηθεια
Νομίζω ότι αυτό που λέει η Cecily από πάνω για την ακριβή ποσότητα της δραστικής ουσίας απαντάει σε αυτό που λες.
Εγώ κατάλαβα το αντίθετο
Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:12

Επειδη ειναι απίθανο να γίνει θεραπεία κατα άτομο (μονο στα αντικαρκινικά γινεται), χρησιμοποιούμε τις συνιστώμενες ποσότητες των μελετών για ενα μεσο άνθρωπο και τις οποίες παίρνουμε έτοιμες απο το φαρμακο (το οποίο θα εχει τη δραστική απο το φυτό πχ).
Δλδ εγώ που είμαι 150 κιλά άνδρας θα πάρω το ίδιο χαπακι με την Σεσίλι που είναι 50 κιλά γυναίκα.
Ο βλάχος στο χωριό νομίζω θα μου έδινε καλύτερη προσέγγιση όσον αφορά την δοσολογία.

Τεσπά, δεν θα επιμείνω.

Η άποψη μου για την ιατρική, την φαρμακολογία και τις επιστήμες εν γένει , ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, δεν είναι και η καλυτερη
Η τοξικολογία μελετάται για άνθρωπο 70-75 κιλών. Προφανώς και δε θα ξεπεράσεις την ημερήσια δόση παρακεταμολης και ας είσαι 200 κιλα.

Προφανώς και δε θα δώσουν ποσότητα ενήλικα σε παιδί.
Προφανώς και η έγκυος δε θα το παρει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 15 Οκτ 2018, 03:26

Cecily εσύ που γνωρίζεις: Στο παράδειγμα του ritzeri, με τη ρίγανη, αν υποθέσουμε πως όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο και απλώς απομονώνουν την ουσία, ορίζουν δοσολογίες κ.λπ. κ.λπ. πόσο θα μπορούσε να κοστίζει παραπάνω ένα τέτοιο φάρμακο σε σχέση με την απλή ρίγανη;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 15 Οκτ 2018, 03:27

Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:22
Φυσικα κ θα βγάλουν φράγκα. Για την καλη τους την ψυχή κανουν έρευνα ;

Αν δεν σαρεσει η μέθοδος, υπήρχε κ ο Μενγκελε, απευθείας στον άνθρωπο και προχώρησε την Ιατρική δεκα επίπεδα σε διάστημα λίγων ετών. Για την επιστήμη ρε γαμωτο.


Επισης, αν δεν σου αρέσει η σημερινή πρακτικη, ψαξε στο ιντερνετ θαλιδομιδη και μπες στο ιματζις.
Διαχώρισε πρώτα τις έννοιες κέρδος και αισχροκέρδεια.
Στη συνέχεια διαχώρισε τις έννοιες επάγγελμα και λειτούργημα.

Όταν τελειώσεις, εδώ θα είμαι να συνεχίσουμε την κουβεντουλα.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 15 Οκτ 2018, 03:28

Spiros252 έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:26
Cecily εσύ που γνωρίζεις: Στο παράδειγμα του ritzeri, με τη ρίγανη, αν υποθέσουμε πως όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο και απλώς απομονώνουν την ουσία, ορίζουν δοσολογίες κ.λπ. κ.λπ. πόσο θα μπορούσε να κοστίζει παραπάνω ένα τέτοιο φάρμακο σε σχέση με την απλή ρίγανη;
Αν συμβει με τη ρίγανη, αυτος που το βρήκε θα την πατενταρει κ εσυ απλα δε θα κουνιέσαι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Οκτ 2018, 03:28

Spiros252 έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:26
Cecily εσύ που γνωρίζεις: Στο παράδειγμα του ritzeri, με τη ρίγανη, αν υποθέσουμε πως όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο και απλώς απομονώνουν την ουσία, ορίζουν δοσολογίες κ.λπ. κ.λπ. πόσο θα μπορούσε να κοστίζει παραπάνω ένα τέτοιο φάρμακο σε σχέση με την απλή ρίγανη;
Και εγώ που δεν γνωρίζω μπορώ να καταλάβω ότι είναι ανεξάρτητο του κόστους της πρώτης ύλης. Πόσο κοστίζει το R&D; Πόσοι έχουν την πατέντα; Υπάρχει ανταγωνισμός; Είναι πολλά μέσα

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 15 Οκτ 2018, 03:29

Spiros252 έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:26
Cecily εσύ που γνωρίζεις: Στο παράδειγμα του ritzeri, με τη ρίγανη, αν υποθέσουμε πως όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο και απλώς απομονώνουν την ουσία, ορίζουν δοσολογίες κ.λπ. κ.λπ. πόσο θα μπορούσε να κοστίζει παραπάνω ένα τέτοιο φάρμακο σε σχέση με την απλή ρίγανη;
Το εξήγησε.
Να μην βγάλει η καυμενη η ερευνήτρια 4.000-5.000/κιλό ρίγανης;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 15 Οκτ 2018, 03:29

ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:27
Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:22
Φυσικα κ θα βγάλουν φράγκα. Για την καλη τους την ψυχή κανουν έρευνα ;

Αν δεν σαρεσει η μέθοδος, υπήρχε κ ο Μενγκελε, απευθείας στον άνθρωπο και προχώρησε την Ιατρική δεκα επίπεδα σε διάστημα λίγων ετών. Για την επιστήμη ρε γαμωτο.


Επισης, αν δεν σου αρέσει η σημερινή πρακτικη, ψαξε στο ιντερνετ θαλιδομιδη και μπες στο ιματζις.
Διαχώρισε πρώτα τις έννοιες κέρδος και αισχροκέρδεια.
Στη συνέχεια διαχώρισε τις έννοιες επάγγελμα και λειτούργημα.

Όταν τελειώσεις, εδώ θα είμαι να συνεχίσουμε την κουβεντουλα.
Σε νημα για ομοιοπαθητικά ειμαστε. Όσα περιέγραψες ειναι η βάση. Απο εκει και πέρα δεν φταιω αν εχεις επιλεκτικές ευαισθησίες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

ritzeri

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 15 Οκτ 2018, 03:32

Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:29
ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:27
Cecily Anne έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:22
Φυσικα κ θα βγάλουν φράγκα. Για την καλη τους την ψυχή κανουν έρευνα ;

Αν δεν σαρεσει η μέθοδος, υπήρχε κ ο Μενγκελε, απευθείας στον άνθρωπο και προχώρησε την Ιατρική δεκα επίπεδα σε διάστημα λίγων ετών. Για την επιστήμη ρε γαμωτο.


Επισης, αν δεν σου αρέσει η σημερινή πρακτικη, ψαξε στο ιντερνετ θαλιδομιδη και μπες στο ιματζις.
Διαχώρισε πρώτα τις έννοιες κέρδος και αισχροκέρδεια.
Στη συνέχεια διαχώρισε τις έννοιες επάγγελμα και λειτούργημα.

Όταν τελειώσεις, εδώ θα είμαι να συνεχίσουμε την κουβεντουλα.
Σε νημα για ομοιοπαθητικά ειμαστε. Όσα περιέγραψες ειναι η βάση. Απο εκει και πέρα δεν φταιω αν εχεις επιλεκτικές ευαισθησίες.
Δεν κατάλαβα τι λες

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8251
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 15 Οκτ 2018, 03:39

κάτι ακόμη, το οποίο μας διέφυγε όλων

η Ομοιοπαθητική αντιμετωπίζει το δίπολο άτομο/ασθένειες υπό ολιστικό πρίσμα, δλδ με απλά λόγια κάθε μία ως εν δυνάμει σύμπτωμα κάποιας άλλης που δεν έχει ακόμα εκδηλωθεί ή εντοπιστεί - στοχεύει δε στο πρωταίτιο και λιγότερο έως καθόλου στο σύμπτωμα

κάτι τέτοιο δεν συμβαδίζει με τις μεθόδους της φαρμακοβιομηχανίας και της σύγχρονης Ιατρικής - ούτε με τους σκοπούς τους για ευνόητους λόγους
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 15 Οκτ 2018, 03:41

Tarkovsky έγραψε:
15 Οκτ 2018, 03:24
η Ομοιοπαθητική "δουλεύει", αλλά βάσει αυθυποβολής δλδ σε ένα μόνο ποσοστό ασθενών* - κάπου αναφέρθηκε 60%, έχω διαβάσει και μεγαλύτερο και μικρότερο, προφανώς εξαρτάται από ασθένεια, στάδιο κ.ά
Όταν κάνουν τις έρευνες για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων, τα συγκρίνουν με ψεύτικα (placebo) για να καταλήξουν.
Αν θυμάμαι καλά, αν το placebo έχει αποτελεσματικότητα 60% και το φάρμακο π.χ. 70%, θεωρείται άχρηστο (το φάρμακο).
Αν έχει 100% ΟΚ δεν το συζητάμε.

Το θέμα όμως είναι πως και το placebo (αλεύρι, ζελέ κ.λπ.) έχει αποτελεσματικότητα, όχι πάντα μεγάλη, αλλά έχει συνήθως.
Δεν είναι όμως ότι απλώς έχει αποτέλεσμα, παρατηρούνται και παρόμοιες βιολογικές αντιδράσεις μέσα στον οργανισμό σαν να είχε πάρει ο ασθενής δραστική ουσία. Σε μερικές περιπτώσεις δημιουργούνται και υπολειπόμενες ουσίες (δεν θυμάμαι τον ακριβή όρο) σαν να ήταν υποπροϊόντα των αντιδράσεων που θα προκαλούσε η δραστική ουσία.
Δεν μπορείς να πεις ότι είναι απλώς αυθυποβολή. Εκτός των παραπάνω μπορεί να έχει αποτέλεσμα και σε ανοιχτές πληγές ή ακόμα και να ανοίξει πληγές.

Τα παραπάνω γίνονται λοιπόν αποδεκτά από την επιστημονική κοινότητα, ως έγκυρες επιστημονικές πρακτικές, αλλά η ομοιοπαθητική όχι.
Το ερώτημα είναι γιατί;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 15 Οκτ 2018, 03:44

Σπύρο , δεν βαζεις κ κανα λινκ για τις κλινικές μελέτες με τα πλασιμπο που να περιγράφουν αυτα που λες;

Δεν εχω ιδεα προσωπικά απο κλινικές μελέτες σε άνθρωπο και πως γινεται η σύγκριση με τα πλασιμπο. Και καλα για κανα χαπι γιουφορια.

Στα αντικαρκινικά με πλασιμπο μειώσαν όγκους πχ!; Λολζ

Τεσπα θα περιμενω τη διαδικασία με λινκ, νύσταξα.

Καληνύχτα!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Οκτ 2018, 03:57

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 906
4 Απριλίου 2016

Χορήγηση άδειας κυκλοφορίας ομοιοπαθητικού φαρμακευτικού προϊόντος STRAMONIUM
Με τις αριθ.: 8606, 8607, 8608, 8609, 8610, 8611/4−2−2016
αποφάσεις του ΕΟΦ χορηγήθηκε, βάσει των σχετικών
διατάξεων της κοινής υπουργικής απόφασης ΔΥΓ3α/Γ.Π.
32221/2013, άδεια κυκλοφορίας στο παραπάνω ομοιο−
παθητικό φαρμακευτικό προϊόν.
Δραστική ουσία: Datura stramonium.
Μορφή/Αραίωση: Καψάκιο σκληρό 6Χ, 12CH, 30CH,
200CH, 1Μ, 10Μ.
Δικαιούχος σήματος: ΚΟΡΡΕΣ Α.Ε.− ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
Δ.Τ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΟΡΡΕ.
Κάτοχος άδειας κυκλοφορίας: ΚΟΡΡΕΣ Α.Ε.− ΦΥΣΙΚΑ
ΠΡΟΪΟΝΤΑ Δ.Τ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΟΡΡΕ.
Η Πρόεδρος
ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΝΤΩΝΙΟΥ



Χορήγηση άδειας κυκλοφορίας ομοιοπαθητικού φαρμακευτικού προϊόντος STAPHISAGRIA
Με τις αριθ.: 10817, 10818, 10819, 10820, 10821, 10822/
9−2−2016 αποφάσεις του ΕΟΦ χορηγήθηκε, βάσει των
σχετικών διατάξεων της κοινής υπουργικής απόφασης
ΔΥΓ3α/Γ.Π. 32221/2013, άδεια κυκλοφορίας στο παραπά−
νω ομοιοπαθητικό φαρμακευτικό προϊόν.
Δραστική ουσία: Delphinium staphisagria D1
Μορφή/Αραίωση: Καψάκιο σκληρό 6Χ, 12CH, 30CH,
200CH, 1Μ, 10Μ.
Δικαιούχος σήματος: ΚΟΡΡΕΣ Α.Ε.− ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
Δ.Τ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΟΡΡΕ.
Κάτοχος άδειας κυκλοφορίας: ΚΟΡΡΕΣ Α.Ε.− ΦΥΣΙΚΑ
ΠΡΟΪΟΝΤΑ Δ.Τ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΟΡΡΕ.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... EV7PB9_x04
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 15 Οκτ 2018, 04:00

Έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά κάπου πρέπει να τα έχω.
SpoilerShow
Μιας και το είπες, έχω μια περίπτωση ανθρώπου που λέει πως έφυγε ο όγκος με ομοιοπαθητική (δεύτερη φορά όγκος στον εγκέφαλο), αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
Δεν παροτρύνουμε εννοείται κανέναν να μην επισκεφθεί και να μην ακολουθήσει τις οδηγίες του αρμόδιου για την πάθησή του ιατρού. Ειδικά σε σοβαρά προβλήματα υγείας. Η συζήτηση εδώ είναι χαλαρή και θεωρητική, και ο καθένας εκφράζει προσωπικές εμπειρίες, απόψεις, ιδέες, αλλά δεν πρέπει κανείς να βασίζεται σε απλές απόψεις μη ειδικών.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών