ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Φεβ 2023, 00:36

Ακούγιου, πυρηνικό εργοστάσιο κύριοι , μάλλον την πουτσίσαμε με βάση το Νοστράδαμο: "Στις Κυκλάδες, στη Πέρινθο και Λάρισα, στη Σπάρτη, και όλη την Πελοπόννησο, πολύ μεγάλη πείνα και συμφορά εξ αιτίας ψεύτικης (τεχνητής) σκόνης. Θα κρατήσει εννιά μήνες σ’ όλη τη χερσόνησο".

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 07 Φεβ 2023, 00:45

τεν τεν έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:22
killzone έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:10
Μιλατε για εξωφρενικα νουμερα σε θανατους οι πολεις σε τι μεγεθος ηταν ; το Χαλεπι εχει ερημωσει με τοσους πολεμους εκει
Μια Τουρκάλα δημοσιογράφος υποστηρίζει ότι είναι πανω απο 90000 οι εγκλωβισμένοι.
Με τέτοιο κρύο δυσκολα θα αντέξουν
Jesus :o

Με αυτο το κρυο οντως...

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 07 Φεβ 2023, 00:46

Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Ακούγιου, πυρηνικό εργοστάσιο κύριοι , μάλλον την πουτσίσαμε με βάση το Νοστράδαμο: "Στις Κυκλάδες, στη Πέρινθο και Λάρισα, στη Σπάρτη, και όλη την Πελοπόννησο, πολύ μεγάλη πείνα και συμφορά εξ αιτίας ψεύτικης (τεχνητής) σκόνης. Θα κρατήσει εννιά μήνες σ’ όλη τη χερσόνησο".
Δεν προκειτε να λειτουργησει αυτο το εργοστασιο

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 07 Φεβ 2023, 00:50

Επειδη βλεπω 2η 3η φορα μεσα σε μια μερα τετοια βιντεακια μπορει να εξηγησει κανεις τι φαση με τις λαμψεις ; ειναι οι υποσταθμοι ;


Casp
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Φεβ 2023, 00:51

Ήρθε γύρω στις 03:30 ο μπαμπάς μου αγχωμένος, άνοιξε την πόρτα του δωματίου μου και μου είπε ότι έγινε σεισμός, για να βγούμε έξω. Εγώ είχα κοιμηθεί στις 02:30 και με ξύπνησε από βαθύ ύπνο. Δεν ένιωσα ΤΙΠΟΤΑ. Και εγώ γενικά ξυπνάω με το παραμικρό και νιώθω θορύβους, κουνήματα κτλ. Δεν σηκώθηκα, του είπα απλά πως δεν ένιωσα κάτι, είδε πως σταμάτησε και επέστρεψε για ύπνο.

Πάω δουλειά και ρωτάω συναδέλφους (και από διάφορα χωριά εκτός Λάρνακας) αν τον ένιωσαν και οι 9/10 τον είχαν νιώσει και είπαν πως ήταν δυνατός και για αρκετά δευτερόλεπτα. Μετά μου στέλνει το αμόρε link από τον σεισμό στην Τουρκία και τους νεκρούς και είχα πάθει ΣΟΚ. Είναι από τις τραυματικότερες εμπειρίες που μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος. Σεισμός και τσουνάμι. Χάνεις ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ την γη κάτω από τα πόδια σου. Πόσος τρόμος και τι αγωνία. Ειδικά αυτή των εγκλωβισμένων. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Casp την 07 Φεβ 2023, 00:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 15043
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 07 Φεβ 2023, 00:52

Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Ακούγιου, πυρηνικό εργοστάσιο κύριοι , μάλλον την πουτσίσαμε με βάση το Νοστράδαμο: "Στις Κυκλάδες, στη Πέρινθο και Λάρισα, στη Σπάρτη, και όλη την Πελοπόννησο, πολύ μεγάλη πείνα και συμφορά εξ αιτίας ψεύτικης (τεχνητής) σκόνης. Θα κρατήσει εννιά μήνες σ’ όλη τη χερσόνησο".
Περισσότερο για το άλλο πες αν λέει κάτι
Τον ν1 στόχο που είναι και πάνω στο ρήγμα
Χάρτης αμερικανικης γεωγραφικής υπηρεσίας
Εικόνα
και ο "στόχος" :smt047
Εικόνα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 07 Φεβ 2023, 00:54

ethereal έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:29
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

Όταν ο χάλυβας εφελκύεται στον σεισμό το σκυρόδεμα που το περιβάλει σπάει, ξεκολλάει ο χάλυβας, η συνεργασία τους τελειώνει και το σπίτι καταστρέφεται. Παρατηρήστε ότι μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.
Λοιπόν, συντονιστάδες, η μαλακία έχει και όρια.
Εκτός από τις κάθε είδους ανώδυνες παπαριές που γράφονται στο νήμα έχουμε και τις περισπούδαστες ηλιθιότητες που ξεπερνούν κάθε όριο.
Μαζεύτε το νούμερο, στείλτε το στο νήμα του, δεν ξέρω τι θα κάνετε, αλλά έχετε ευθύνες αν αυτό συνεχιστεί εδώ.
Είναι ο ελάχιστος σεβασμός στον πόνο συνανθρώπων από μια τεράστια φυσική καταστροφή.
Υπάρχουν κάτι υπόγεια φίλε του 60 που κρατάνε πέντε 6 ορόφους πάνω τους με διαβρωμενο 14αρι ίσιο χωρίς φουρκέτες.
Θέλουν γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή και να δούνε οι ειδικοί και την τεχνική του seismic που νομίζω ότι είναι καλή.
Φτιάξανε αντισεισμικό νόμο για τις νέες οικοδομές, και για τις παλιές; εεε ας πεθάνουν μερικοί; δεν πάει έτσι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος katinasalamaki την 07 Φεβ 2023, 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 07 Φεβ 2023, 00:54

Εικόνα

Το Ισραήλ τι λέει για τον αντιδραστήρα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Φεβ 2023, 00:54

killzone έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:46
Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Ακούγιου, πυρηνικό εργοστάσιο κύριοι , μάλλον την πουτσίσαμε με βάση το Νοστράδαμο: "Στις Κυκλάδες, στη Πέρινθο και Λάρισα, στη Σπάρτη, και όλη την Πελοπόννησο, πολύ μεγάλη πείνα και συμφορά εξ αιτίας ψεύτικης (τεχνητής) σκόνης. Θα κρατήσει εννιά μήνες σ’ όλη τη χερσόνησο".
Δεν προκειτε να λειτουργησει αυτο το εργοστασιο
Δε θέλουμε να λειτουργήσει ,να μη ξαναγίνει του Ντίατλοφ και του Τσερνόμπιλ θέλουμε.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 07 Φεβ 2023, 00:58

Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:54
killzone έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:46
Στύγιος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:36
Ακούγιου, πυρηνικό εργοστάσιο κύριοι , μάλλον την πουτσίσαμε με βάση το Νοστράδαμο: "Στις Κυκλάδες, στη Πέρινθο και Λάρισα, στη Σπάρτη, και όλη την Πελοπόννησο, πολύ μεγάλη πείνα και συμφορά εξ αιτίας ψεύτικης (τεχνητής) σκόνης. Θα κρατήσει εννιά μήνες σ’ όλη τη χερσόνησο".
Δεν προκειτε να λειτουργησει αυτο το εργοστασιο
Δε θέλουμε να λειτουργήσει ,να μη ξαναγίνει του Ντίατλοφ και του Τσερνόμπιλ θέλουμε.
Οποιος νομιζει οτι θα λειτουργησει τετοιο πραμα τοτε κοιματε οικτρα

εγω απο εξαρχης οταν ξεκινησαν να βαζουν θεμελια δεν πιστευα οτι θα λειτουργησει

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2023, 01:02

Και να λειτουργήσει τώρα θα καθυστερήσει κάποια χρόνια για να υποσχεθούν ασφάλεια κλπ, αυτό σημαίνει περισσότερα χρήματα, περισσότερα χρόνια χωρίς ρεύμα. Είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά κι όμως ακόμα υπάρχει μια ψευδαίσθηση ότι είναι εύκολο να χτίσεις ένα πυρηνικό εργοστάσιο και να έχεις φτηνό ρεύμα. Δεν είναι, είναι μια επιλογή στην οποία πρέπει να μπείς all in για να έχεις ελπίδα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 07 Φεβ 2023, 01:04

katinasalamaki έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:54

Υπάρχουν κάτι υπόγεια φίλε του 60 που κρατάνε πέντε 6 ορόφους πάνω τους με διαβρωμενο 14αρι ίσιο χωρίς φουρκέτες.
Θέλουν γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή και να δούνε οι ειδικοί και την τεχνική του seismic που νομίζω ότι είναι καλή.
Φτιάξανε αντισεισμικό νόμο για τις νέες οικοδομές, και για τις παλιές; εεε ας πεθάνουν μερικοί; δεν πάει έτσι.
Εσύ, τουλάχιστον, ανήκεις στις ανώδυνες δημοσιεύσεις.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 07 Φεβ 2023, 01:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2023, 01:02
Και να λειτουργήσει τώρα θα καθυστερήσει κάποια χρόνια για να υποσχεθούν ασφάλεια κλπ, αυτό σημαίνει περισσότερα χρήματα, περισσότερα χρόνια χωρίς ρεύμα. Είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά κι όμως ακόμα υπάρχει μια ψευδαίσθηση ότι είναι εύκολο να χτίσεις ένα πυρηνικό εργοστάσιο και να έχεις φτηνό ρεύμα. Δεν είναι, είναι μια επιλογή στην οποία πρέπει να μπείς all in για να έχεις ελπίδα.
ετσι ακριβως :smt023

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 01:08

ethereal έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:29
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

Όταν ο χάλυβας εφελκύεται στον σεισμό το σκυρόδεμα που το περιβάλει σπάει, ξεκολλάει ο χάλυβας, η συνεργασία τους τελειώνει και το σπίτι καταστρέφεται. Παρατηρήστε ότι μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.
Λοιπόν, συντονιστάδες, η μαλακία έχει και όρια.
Εκτός από τις κάθε είδους ανώδυνες παπαριές που γράφονται στο νήμα έχουμε και τις περισπούδαστες ηλιθιότητες που ξεπερνούν κάθε όριο.
Μαζεύτε το νούμερο, στείλτε το στο νήμα του, δεν ξέρω τι θα κάνετε, αλλά έχετε ευθύνες αν αυτό συνεχιστεί εδώ.
Είναι ο ελάχιστος σεβασμός στον πόνο συνανθρώπων από μια τεράστια φυσική καταστροφή.
Αυτούς τους ανθρώπους κάποιος τους σκότωσε και αυτός δεν είμαι εγώ.
Αν έχεις επιστημονικές γνώσεις πες μου που διαφωνείς.
Αν δεν έχεις σκάσε. με αυτόν μιλάς. https://www.scirp.org/journal/hottestpa ... rnalid=788
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 07 Φεβ 2023, 01:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 07 Φεβ 2023, 01:10

Να τελειώνουμε με τις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ.
Μαζέψτε τον !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών