ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Φεβ 2023, 13:36

Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 12:48
Ένα μεγάλο θέμα που αφορά τον κατασκευαστικό κλάδο στην Τουρκία είναι οι δραστηριότητες των κατασκευαστικών σαν χρηματοπιστωτικά ιδρύματα..

Λόγω της αβέβαιης οικονομίας, οι επενδύσεις σε ακίνητα ήταν πάντοτε στις προτιμήσεις των Τούρκων αλλά συγχρόνως και το κύμα μετανάστευσης στις μεγάλες πόλεις δημιούργησαν μια τεράστια ζήτηση και άνθιση των κατασκευών τις τελευταίες δεκαετίες. Καθώς τα στεγαστικά δάνεια από τις τράπεζες ήταν επίφοβα, ο περισσότερος κόσμος προτίμησε μια άλλη μέθοδο, αυτή της κατάθεσης προκαταβολής στον κατασκευαστή ο οποίος ανέγειρε συνήθως πολυώροφες οικοδομές ή θέρετρα-κουτιά και, όταν συγκέντρωνε το απαιτούμενο ποσό για εκκίνηση των εργασιών (όσο περισσότεροι πελάτες τόσο περισσότερα χρήματα) ξεκινούσε και παρέδιδε στον συμφωνημένο χρόνο τα διαμερίσματα με τους ενοίκους να αποπληρώνουν το δάνειο κατευθείαν σε αυτόν. Στην ουσία οι κατασκευαστικές έγιναν παρατράπεζες.

Το θέμα είναι ότι πιεζόμενοι οι κατασκευαστές από το συμβόλαιο για αποπεράτωση στο συγκεκριμένο διάστημα, καθώς και η ευκολία με την οποία συγκεντρωνόταν ζεστό χρήμα από τις προκαταβολές ανάγκασαν τους κατασκευαστές να επικεντρώσουν τις δραστηριότητές τους εκεί στο χρηματοπιστωτικό κομμάτι, μεταθέτοντας αυτή καθαυτή την επιστασία και την ανέγερση σε φτηνούς υπεργολάβους οι οποίοι προσπαθούσαν να μειώσουν όσο μπορούσαν τα κόστη εξοικονομώντας από όπου μπορούσαν -τις υπογραφές τις έβαζε άλλος.

Ακόμα και σήμερα, που μετά τους σεισμούς στη Νίκαια τέθηκε σε ισχύ υποχρεωτικός αντισεισμικός σχεδιασμός, η πλειοψηφία των κατασκευών είναι φτηνιάρικες με τοίχους σαν χαρτί. Υπάρχουν και καλές (πολύ καλές) κατασκευές όπως και ικανότατα συνεργεία, αλλά ο περισσότερος κόσμος απλά δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να απευθυνθεί και να προσλάβει αυτόνομα έναν μηχανικό, απευθύνεται στις εταιρείες-τράπεζες. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπει κανείς στην Τουρκία μεγάλες εκτάσεις με όμοιες πολυκατοικίες ή σπίτια κουτιά.

Σε μεγάλες πόλεις δε όπως η Κωνσταντινούπολη (της οποίας οι κάτοικοι ζουν υπό το μόνιμο φόβο του σεισμού χρόνια τώρα), ακόμα και τα παλιότερα κτίρια που δεν πληρούν τις αντισεισμικές προδιαγραφές είναι πανάκριβα να τα αγοράσει κανείς, τα δε νεώτερα που διαθέτουν πιστοποιητικό, απλησίαστα για το μέσο Τούρκο...
Ενδιαφέρον. Εξηγεί γιατί αρκετά από τα πεσμένα κτίρια μοιάζουν να είναι σύγχρονα και όχι κατασκευές πολλών δεκαετιών.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Φεβ 2023, 13:48

talaipwros έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:55
τόσες σελίδες και ακόμα ούτε μια θεωρία ότι ο σεισμός ήταν τεχνικός από τους Αμερικανούς
Libre arbitre έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:39
talaipwros έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:34
Τουρκάλα Αριστέα

Το Αριστέα είναι το θηλυκό του Αρίστου; :blm:
I Stand corrected

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 14:04

Ένα σπίτι ή διαμέρισμα μπορεί να είναι αντισεισμικό και με λίγα χρήματα αρκεί να τηρούνται οι κανονισμοί.
Το κόστος ενός κτιρίου εξαρτάτε από την πολυτέλεια και όχι από την αντισεισμικότητα του κτιρίου.
Το θέμα και εδώ είναι η διαπλοκή των κατασκευαστικών και των τραπεζών που προσπαθούν να βγάλουν από την μύγα ξύγκι.
Το κόστος κατασκευής του σκελετού φέροντα οργανισμού είναι ένα 22% του συνολικού κόστους ενός κανονικού διαμερίσματος.
Το κόστος ανεβαίνει από την περιοχή και την πολυτέλεια.
Μία άλλη άποψη ενός εργοδηγού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 07 Φεβ 2023, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2072
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 07 Φεβ 2023, 14:06

Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 14:08

Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:06
Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6929
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Φεβ 2023, 14:14

seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:06
Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Δεν χρειάζεται να μας πεις Γιάννη και ούτε θα σε ρωτήσουμε.
Είναι ντροπή σου πάντως να πιάνεσαι από ένα καταστροφικό συμβάν και τον πόνο των άλλων, για να διαφημίσεις την πατέντα σου.
Και δεν είναι η πρώτη φορά που κατρακυλάς έτσι...
Κανόνισε να αρχίσεις (όπως στο παλιό) τα ευχολόγια του στυλ "να μας πέσει το ταβάνι στο κεφάλι, να σκοτωθούνε δικοί μας άνθρωποι" γα να εκτιμήσουμε την πατέντα σου...

Καλύτερα κράτα το στόμα σου κλειστό Γιάννη...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Φεβ 2023, 14:20

seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:06
Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 14:21

Λοξίας έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:14
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:06
Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Δεν χρειάζεται να μας πεις Γιάννη και ούτε θα σε ρωτήσουμε.
Είναι ντροπή σου πάντως να πιάνεσαι από ένα καταστροφικό συμβάν και τον πόνο των άλλων, για να διαφημίσεις την πατέντα σου.
Και δεν είναι η πρώτη φορά που κατρακυλάς έτσι...
Κανόνισε να αρχίσεις (όπως στο παλιό) τα ευχολόγια του στυλ "να μας πέσει το ταβάνι στο κεφάλι, να σκοτωθούνε δικοί μας άνθρωποι" γα να εκτιμήσουμε την πατέντα σου...

Καλύτερα κράτα το στόμα σου κλειστό Γιάννη...
Το κρατώ κλειστό γιατί δεν πρέπει να κάνω διαφήμιση.
Όταν όμως αποφασίσετε να μάθετε γιατί κάποιοι άλλοι τους σκότωσαν τότε ρωτήστε.
Γιατί οι σεισμοί δεν σκοτώνουν Τα έργα των ανθρώπων σκοτώνουν και αυτοί που δεν αφήνουν τους σωστούς να πάνε μπροστά.
Αν θέλετε να μάθετε γιατί ο σεισμός δεν σκοτώνει αλλά άλλοι σας σκοτώνουν ρωτήστε.
Εκτός αν θέλετε να συνεχίζετε η ίδια ιστορία αιώνια.
Χρήματα έχω δώσει δεν έχω πάρει. Δεν έχω προϊόν να πουλήσω.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35468
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Φεβ 2023, 14:24

Δημοκράτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 13:48
talaipwros έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:55
τόσες σελίδες και ακόμα ούτε μια θεωρία ότι ο σεισμός ήταν τεχνικός από τους Αμερικανούς
Libre arbitre έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:39


Το Αριστέα είναι το θηλυκό του Αρίστου; :blm:
I Stand corrected
Το HAARP είχε παίξει πολύ και στους σεισμούς της Ελλάδος από τους "εναλλακτικούς πατριώτες" - κάποιος εξεπλάγη από αυτόν τον όρο αλλά ας βρει κάποιον άλλον για το σύμπλεγμα Τρίτο Μάτι - Ομάδα Έψιλον - Ελεύθερη Ώρα και τα συναφή.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 14:31

George_V έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:20
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:06
Σε πολλές πάντως φωτογραφίες για να πούμε και του στραβού το δίκιο, φαίνονται πολυκατοικίες όρθιες δίπλα σε άλλες πεσμενες, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση.
Το ότι μείναν όρθιες σημαίνει ότι άντεξε ο φέρων οργανισμός, δηλαδή έγινε μεν σωστή δουλειά στο χτίσιμο αλλά όχι στην εξυγίανση του υπεδάφους. Με άλλα λόγια δεν ασχολήθηκαν όσο πρέπει στη θεμελίωση..
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Ωραία αλλά κάνε μου μια χάρη. Απάντησε εσύ που με έχεις ακούσει πολλές φορές γιατί το ένα σπίτι έπεσε και το άλλο δίπλα του είναι όρθιο?
Αμ δεν ξέρετε.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Φεβ 2023, 14:35

seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:31
George_V έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:20
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Ωραία αλλά κάνε μου μια χάρη. Απάντησε εσύ που με έχεις ακούσει πολλές φορές γιατί το ένα σπίτι έπεσε και το άλλο δίπλα του είναι όρθιο?
Αμ δεν ξέρετε.
Και δεν θα ρωτησουμε τον Χ στο ιντερνετ.

Θα ρωτησουμε καποιον εγνωσμενου κυρους και μορφωσεως που ειναι η δουλεια του να μας το πει αυτο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38290
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Φεβ 2023, 14:36

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2023, 18:09
sys3x έγραψε:
06 Φεβ 2023, 17:39
Green Dragon έγραψε:
06 Φεβ 2023, 10:51


Τι εννοείς να βάλουμε χέρι στο Αιγαίο, αφού δικό μας είναι εκτός από μια στενή λωρίδα κοντά στα τουρκικά παράλια.
Μπορεί να εννοεί ότι δεν πήρε τα χάπια του σήμερα το πρωί;
Ποιος ξέρει;
:102:
Μαντεύω η γιαγιά ήρθε από Ασία και τώρα κάνουμε overcompensate ε;
Όχι, η γιαγιά ήτανε εδώ από πριν, ο παππούς ο ένας, αυτός κι η μία η αδερφή του ήτανε οι μόνοι που σωθήκανε και κατάφεραν να έρθουνε πίσω στην Πατρίδα ζωντανοί.
Άλλη ερώτηση ελαφρώς καθυστερημένε φίλε μου;
Πχ, θα μπορούσες να ρωτήσεις, "γιατί θέλετε να κλέψετε από την Τουρκία την Λέσβο ρε φασίστες";
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 07 Φεβ 2023, 14:37

seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:31
George_V έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:20
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Ωραία αλλά κάνε μου μια χάρη. Απάντησε εσύ που με έχεις ακούσει πολλές φορές γιατί το ένα σπίτι έπεσε και το άλλο δίπλα του είναι όρθιο?
Αμ δεν ξέρετε.
Δεν είχαν υπόγεια 1,2,3 ανάλογα του ύψους τους;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Φεβ 2023, 14:40

katinasalamaki έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:37
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:31
George_V έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:20


Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Ωραία αλλά κάνε μου μια χάρη. Απάντησε εσύ που με έχεις ακούσει πολλές φορές γιατί το ένα σπίτι έπεσε και το άλλο δίπλα του είναι όρθιο?
Αμ δεν ξέρετε.
Δεν είχαν υπόγεια 1,2,3 ανάλογα του ύψους τους;
Τα υπόγεια δουλεύουν σαν πάκτωση - άγκυρα οπότε έχεις δίκαιο.
Υπάρχει όμως σοβαρότερος λόγος. Αυτά που έπεσαν ήταν γωνιακά
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Φεβ 2023, 14:43

seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:31
George_V έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:20
seismic έγραψε:
07 Φεβ 2023, 14:08
Αμ δεν είναι έτσι.
Εγώ ξέρω γιατί έπεσαν αλλά δεν σας λέω γιατί μερικοί εδώ μέσα κάνουν τους ιδικούς
Ας σας πουν αυτοί.
Εκτός αν με ρωτήσετε
Κανεις δε σε ρωταει.

Απλα εσυ μονο προσπαθεις να εκμαιευσεις ερωτησεις για να πεις και παλι οτι εχεις πει ηδη για 544543η φορα.

Τα ακουσαμε, τα ξερουμε, τα βαρεθηκαμε. Αντε να πας στο μεγαλυτερο κοινο σου που σε περιμενει. Εδω τι ακριβως κανεις?
Ωραία αλλά κάνε μου μια χάρη. Απάντησε εσύ που με έχεις ακούσει πολλές φορές γιατί το ένα σπίτι έπεσε και το άλλο δίπλα του είναι όρθιο?
Αμ δεν ξέρετε.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών