Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 12 Φεβ 2023, 19:52

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41
Gordian Knot έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:39
Σταμάτα να κάνεις σαν την πονεμένη ζωντοχήρα ρε southern, τους μόνους που μπορεί να πείσεις είναι τίποτα ψεκ Βελοπουλικούς.
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ναι, μπορείς να υποστηρίξεις όποιον θέλεις, και να επιτίθεσαι σε όποιον θέλεις.

Αλλά αν το παίζεις και καλά δεξιός, και κύριος στόχος των επιθέσεων σου είναι ένα άλλο δεξιό κόμμα, επειδή απλώς θέλεις να τους φας ψήφους, δείχνει άνθρωπο κομπλεξικό, χολωμένο και μικροπρεπή.
Που μπορεί να είσαι άνθρωπος κομπλεξικός, χολωμένος και μικροπρεπής, αλλά δε συμφέρει να το δείχνεις τόσο έντονα προεκλογικά.

Γιατί κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Μπογδάνο, όσο καραγκιόζης και να είναι δεν τον βλέπω σαν εχθρό, δε θα κανω ω προεκλογικό αγώνα εναντίον του.
Αλλά με το να διαβάζω τις έμμονικές σου αναρτήσεις κατα της Εθνικής Δημιουργίας μου δημιουργείται αρνητική διάθεση και για τον ίδιο τον Μπογδάνο.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 19:57

Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:52
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41
Gordian Knot έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:39
Σταμάτα να κάνεις σαν την πονεμένη ζωντοχήρα ρε southern, τους μόνους που μπορεί να πείσεις είναι τίποτα ψεκ Βελοπουλικούς.
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ναι, μπορείς να υποστηρίξεις όποιον θέλεις, και να επιτίθεσαι σε όποιον θέλεις.

Αλλά αν το παίζεις και καλά δεξιός, και κύριος στόχος των επιθέσεων σου είναι ένα άλλο δεξιό κόμμα, επειδή απλώς θέλεις να τους φας ψήφους, δείχνει άνθρωπο κομπλεξικό, χολωμένο και μικροπρεπή.
Που μπορεί να είσαι άνθρωπος κομπλεξικός, χολωμένος και μικροπρεπής, αλλά δε συμφέρει να το δείχνεις τόσο έντονα προεκλογικά.

Γιατί κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Μπογδάνο, όσο καραγκιόζης και να είναι δεν τον βλέπω σαν εχθρό, δε θα κανω ω προεκλογικό αγώνα εναντίον του.
Αλλά με το να διαβάζω τις έμμονικές σου αναρτήσεις κατα της Εθνικής Δημιουργίας μου δημιουργείται αρνητική διάθεση και για τον ίδιο τον Μπογδάνο.
δεκανίκια τους αποκαλέσα δεν τους έβρισα τη μάνα :102:
αλήθεια είναι υβριστικη αυτή η λέξη; μην ψηφίσεις τον Μπογδάνο. Εγώ θεωρώ ότι η εθνική δημιουργία θα δώσει χείρα βοήθειας στη ΝΔ αν μπει στη βουλή, προτιμώ άλλους που έχουν ξεκάθαρη αντιπολίτευτικη διάθεση.
τέλος χαλάρωσε, 30 άτομα είμαστε ενεργά στο φόρουμ και το διαβάζουν ελάχιστοι επισκέπτες. δεν θα κριθεί η τύχη της εθνικής δημιουργίας ή της πατρίδας του Μπογδάνου από το φόρουμ.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16372
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 12 Φεβ 2023, 20:00

Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:24
southern έγραψε:
11 Φεβ 2023, 21:40
δεν υπάρχουν μεγαλύτερα κορόιδα από τους ψηφοφόρους των φαηλοτζημερων.
Εσύ τί ρόλο βαράς εδώ πέρα;
Αυτοαποκαλεισαι δεξιός και συντηρητικός κι οι μισές αναρτήσεις σου είναι εναντίον της εθνικής δημιουργίας. Από τις οποίες οι περισσότερες είναι και υβριστικές.

Ένας κακομοίρης περιορισμένης ευθύνης είσαι, με πολιτική σκέψη αγαμητου 16χρονου που περνάει τη μέρα του με «ιδεολογικούς αγώνες» στο Ίντερνετ και μας κανεις και κήρυγμα: εμείς οι δεξιοί αυτό, εμείς οι πατριώτες το άλλο…
Ούτε τους δεξιούς εκπροσωπήσεις ούτε τους πατριώτες.
Τους καραγκιοζηδες του χώρου σου, του αυτοαποκαλούμενου «πατριωτικού χώρου», που κάθε τρίτο άτομο την έχει δει αρχηγός και σωτήρας της Ελλάδας και έχει κάνει κόμμα, με πολιτικές πλατφόρμες λιγότερο ρεαλιστικές από ότι το ΣΥΡΙΖΑ το 2014, απατεώνες, παπατζηδες και καραγκιοζηδες, αυτούς μόνο μπορείς να εκπροσωπήσεις. Αλλά αυτοί δόξα το θεό είναι ελάχιστοι.

Άντε ασχολησου με την αριστερά, άντε ασχολησου με την κυβέρνηση, σταματα ομως να μας τα πρήζεις με το κόμπλεξ σου με την Εθνική Δημιουργία. Εκτός από γελοίος γίνεσαι και θλιβερός.
Να κανεις μια κριτική στην Εθνική Δημιουργία, να δείξεις τις διάφορες σας για να κερδίσεις καμία ψήφο είναι θεμιτό.
Να βγάζεις χολή εναντίον του κάθε δεύτερο ποστ, ενώ υποτίθεται στηρίζεις ένα δεξιό κόμμα δείχνει κόμπλεξ και μικροπρέπεια. Και να είσαι απλώς ένας βλάκας δεν είναι τόσο ενοχλητικό, αλλά να είσαι ένας μικροπρεπής και κομπλεξικός βλάκας, ενοχλεί.
:goodpost:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 12 Φεβ 2023, 20:02

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:47
Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:43
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:36

Ο Μπογδάνος πήρε 25 χιλιάδες σταυρούς σε 40 μέρες στην Α Αθήνας για πες μου τις επιδόσεις του Κρανιδιώτη στη Β Πειραιά με τις πλάτες του Σαμαρά;
Δε λέω ότι δεν πήρε ψήφους, δε λέω ότι δεν κάνει γκελ στον κόσμο.
Λέω ότι είναι αριβίστας που θα πει ο,τι χρειαστεί για να κερδίσει δήμοσιότητα ή ψήφους, λέω ότι δεν πιστεύει σε τίποτα παρα μόνο στο μεγαλείο του εαυτού του, λέω ότι είναι γελοίος και καραγκιόζης σαν άνθρωπος, λέω ότι πιστεύει ότι είναι έξυπνος και χαρισματικός αν και είναι ένας βλάκας και μίσος.

Αλλά δεν λέω ότι δεν μπορεί να μαζέψει ψήφους.
αν ήταν αριβιστας θα το βουλώνε
στο μεταναστευτικο όπως ο κάποτε λαλιστατος κυρανακης και δεν θα έθιγε το ΚΚΕ. όλοι ξέρουμε ότι διαγράφτηκε άδικα από το κόμμα του. πάντως ο Κρανιδιώτης είχε δηλώσει παλιότερα ότι μπορούσε να μιλήσει με αυτόν και τον εμφιετζογλου.
Με το "πατριωτικό" παραμύθι που πουλάει βγήκε βουλευτής, αν το βουλώνε θα εξαφανίζοταν.
Και δεν τον έδιωξε η ΝΔ για το μεταναστευτικό, για αλλά πράγματα τον έδιωξε.

Και μετά που τον έδιωξε έκανε την οσία μαρία ο Μπογδάνος, ελπίζοντας να τον πάρουν πίσω (όπως είχε γίνει προεκλογικά).


Ο Φαήλος κι ο Τζήμερος μπορούσαν να βρουν δύο τρεις κοινές γραμμές με τον Μπογδάνο, και θα μπορούσαν να μείνουν μαζί έστω ως τις εκλογές, να πάρουν το 3%, και μετά ας τα σπάσουν. Δεν έγινε αυτό, οι διάφορες προσωπικές και πολιτικές υπερίσχυσαν, τί να κάνουμε, έτσι είναι, ας προσπαθήσουν ξεχωριστά κι ας κάνουν ο,τι καλύτερο μπορούν.

Αλλά να κάθεται να κατηγορεί κάθε λίγο ο μπογδάνος την εθνική δημιουργία είναι μικροπρέπεια, είναι πολιτική βλακεία, και το βρίσκω πολύ εκνευριστικό. Το ίδιο όταν το κανείς και εσύ.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 20:03

To ξαναβάζω
'δεύτερος σε ψήφους στις ευρωεκλογές του 2019 της Δημιουργίας, Ίων Ανδρικόπουλος και Έλενα Γκιουρτζίδου, καθώς και η πρώτη σε ψήφους στις βουλευτικές εκλογές του 2019, πολιτεύονται πλέον ήδη με την ΠΑΤΡΙ.Δ.Α..

Από το κόμμα Τζήμερου-Κρανιδιώτη προς το κόμμα Μπογδάνου έχει επίσης μετακομίσει πλειάδα άλλων υποψηφίων, όπως ο Μανώλης Χατζημανώλης, αλλά και επιτελικών στελεχών, όπως οι υπεύθυνοι Θεσσαλίας και Κρήτης, Γιώργος Νικολαΐδης και Κωνσταντίνος Κεφάλας."
γιατί έφυγαν άραγε;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 4066
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 12 Φεβ 2023, 20:05

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:50
επίσης υπάρχουν πρώην στελέχη της Εθνικης δημιουργίας που αποχώρησαν και πήγαν με τον Μπογδάνο γιατί συμφωνούν με τις κατηγορίες που αποδίδει ο Μπογδάνος στους φαηλοτζημερους.
Μόνο όσοι είναι κοντόφθαλμοι / αδυνατούν να ερμηνεύσουν σωστά συνθήκες και εξελίξεις.
Κλασικό παράδειγμα, ο πρώην εκπρόσωπος τύπου της Νέας Δεξιάς, Γρηγορόπουλος - τι διαφορά έχει αυτός π.χ. απ’ τον Συμιγδαλά;
Και οι δύο διακρίνονται για τη μονοδιάστατή τους σκέψη, εστιάζουν στο δέντρο και χάνουν το δάσος.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 12 Φεβ 2023, 20:07

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41
Gordian Knot έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:39
Σταμάτα να κάνεις σαν την πονεμένη ζωντοχήρα ρε southern, τους μόνους που μπορεί να πείσεις είναι τίποτα ψεκ Βελοπουλικούς.
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ξέρεις ότι δεν διαφωνώ με την εκτίμηση ότι δυστυχώς η Εθνική Δημιουργία έχει δηλώσει ότι θα στηρίξει κυβέρνηση ΝΔ αν δεν βγαίνουν τα κουκιά στη Βουλή και το ΕΚΕ είναι πλέον στον αέρα αλλά δεν γίνεται ενωτικό συνέδριο με τέτοιους αποκλεισμούς εξαρχής. Ένας δεξιός ΑΝΤΑΡΣΥΑ (ούτε καν ΣΥΡΙΖΑ), με ηγεσία συλλογική ή και ψηφισμένη από τα μέλη ή έστω κυλιόμενη, καθώς και σοβαρές εσωκομματικές διαδικασίες αντί για προσωπικούς μηχανισμούς, θα ήταν όχημα εισόδου στη Βουλή, συνεχούς διαλόγου για τις επιμέρους θέσεις και δημιουργίας "κληρονομιάς" - παραταξιακής συνείδησης αντί για το καμμένο δάσος που αφήνει κάθε κόμμα του χώρου που ξεπετάγεται για λίγο και μετά χάνεται. Αν φοβόμαστε ότι η βάση θέλει κατά πλειοψηφία ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασίας με τη ΝΔ ή τον ΣΥΡΙΖΑ (μην ξεχνάμε τους ΑΝΕΛ), πράγμα που δεν το πιστεύω, θα πρέπει να γίνει αγώνας να αλλάξει γνώμη και να καταλάβει ότι έτσι συναινεί στον δομικό κατακερματισμό της κοινωνίας στο όνομα της "κυβερνησιμότητας" και της "ευρωπαϊκής οπτικής" ή ακόμα και της τουρκικής απειλής, λες και ο πολέμαρχος ο Μητσοτάκης θα μας οδηγήσει στη μάχη κατά των Αγαρηνών! Αυτό όμως ας γίνει στο πλαίσιο μιας δικής μας πλατφόρμας και όχι σαν ταβερνοκαβγάς που στο τέλος απλώς έρχεται η αστυνομία και τους μαζεύει όλους.

Δυστυχώς δεν βλέπω καμία τέτοια πρόθεση. Όταν περνάς 3,5 χρόνια στο αλληλοφάγωμα, δύσκολα θα κατέβεις παρέα το τελευταίο εξάμηνο. Ο Καλυβιώτης ρίχνει άσφαιρα και το ξέρει και ο ίδιος.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 20:10

Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:02
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:47
Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:43


Δε λέω ότι δεν πήρε ψήφους, δε λέω ότι δεν κάνει γκελ στον κόσμο.
Λέω ότι είναι αριβίστας που θα πει ο,τι χρειαστεί για να κερδίσει δήμοσιότητα ή ψήφους, λέω ότι δεν πιστεύει σε τίποτα παρα μόνο στο μεγαλείο του εαυτού του, λέω ότι είναι γελοίος και καραγκιόζης σαν άνθρωπος, λέω ότι πιστεύει ότι είναι έξυπνος και χαρισματικός αν και είναι ένας βλάκας και μίσος.

Αλλά δεν λέω ότι δεν μπορεί να μαζέψει ψήφους.
αν ήταν αριβιστας θα το βουλώνε
στο μεταναστευτικο όπως ο κάποτε λαλιστατος κυρανακης και δεν θα έθιγε το ΚΚΕ. όλοι ξέρουμε ότι διαγράφτηκε άδικα από το κόμμα του. πάντως ο Κρανιδιώτης είχε δηλώσει παλιότερα ότι μπορούσε να μιλήσει με αυτόν και τον εμφιετζογλου.
Με το "πατριωτικό" παραμύθι που πουλάει βγήκε βουλευτής, αν το βουλώνε θα εξαφανίζοταν.
Και δεν τον έδιωξε η ΝΔ για το μεταναστευτικό, για αλλά πράγματα τον έδιωξε.

Και μετά που τον έδιωξε έκανε την οσία μαρία ο Μπογδάνος, ελπίζοντας να τον πάρουν πίσω (όπως είχε γίνει προεκλογικά).


Ο Φαήλος κι ο Τζήμερος μπορούσαν να βρουν δύο τρεις κοινές γραμμές με τον Μπογδάνο, και θα μπορούσαν να μείνουν μαζί έστω ως τις εκλογές, να πάρουν το 3%, και μετά ας τα σπάσουν. Δεν έγινε αυτό, οι διάφορες προσωπικές και πολιτικές υπερίσχυσαν, τί να κάνουμε, έτσι είναι, ας προσπαθήσουν ξεχωριστά κι ας κάνουν ο,τι καλύτερο μπορούν.

Αλλά να κάθεται να κατηγορεί κάθε λίγο ο μπογδάνος την εθνική δημιουργία είναι μικροπρέπεια, είναι πολιτική βλακεία, και το βρίσκω πολύ εκνευριστικό. Το ίδιο όταν το κανείς και εσύ.
είναι απλά τα πράγματα μην διαβάζεις τα μκδ του Μπογδάνου και κάνε με ignore. δεν έχεις το δικαίωμα όμως να μου ζητάς το λόγο για το τι ποσταρω. και σου ξαναλέω μας διαβάζουν ελάχιστοι. σε λίγους μήνες θα έχουμε εκλογές και εκεί θα φανεί η δυναμική του κάθε κόμματος ή συνασπισμού κομμάτων.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29948
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 12 Φεβ 2023, 20:13

Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:07
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41
Gordian Knot έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:39
Σταμάτα να κάνεις σαν την πονεμένη ζωντοχήρα ρε southern, τους μόνους που μπορεί να πείσεις είναι τίποτα ψεκ Βελοπουλικούς.
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ξέρεις ότι δεν διαφωνώ με την εκτίμηση ότι δυστυχώς η Εθνική Δημιουργία έχει δηλώσει ότι θα στηρίξει κυβέρνηση ΝΔ αν δεν βγαίνουν τα κουκιά στη Βουλή και το ΕΚΕ είναι πλέον στον αέρα αλλά δεν γίνεται ενωτικό συνέδριο με τέτοιους αποκλεισμούς εξαρχής. Ένας δεξιός ΑΝΤΑΡΣΥΑ (ούτε καν ΣΥΡΙΖΑ), με ηγεσία συλλογική ή και ψηφισμένη από τα μέλη ή έστω κυλιόμενη, καθώς και σοβαρές εσωκομματικές διαδικασίες αντί για προσωπικούς μηχανισμούς, θα ήταν όχημα εισόδου στη Βουλή, συνεχούς διαλόγου για τις επιμέρους θέσεις και δημιουργίας "κληρονομιάς" - παραταξιακής συνείδησης αντί για το καμμένο δάσος που αφήνει κάθε κόμμα του χώρου που ξεπετάγεται για λίγο και μετά χάνεται. Αν φοβόμαστε ότι η βάση θέλει κατά πλειοψηφία ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασίας με τη ΝΔ ή τον ΣΥΡΙΖΑ (μην ξεχνάμε τους ΑΝΕΛ), πράγμα που δεν το πιστεύω, θα πρέπει να γίνει αγώνας να αλλάξει γνώμη και να καταλάβει ότι έτσι συναινεί στον δομικό κατακερματισμό της κοινωνίας στο όνομα της "κυβερνησιμότητας" και της "ευρωπαϊκής οπτικής" ή ακόμα και της τουρκικής απειλής, λες και ο πολέμαρχος ο Μητσοτάκης θα μας οδηγήσει στη μάχη κατά των Αγαρηνών! Αυτό όμως ας γίνει στο πλαίσιο μιας δικής μας πλατφόρμας και όχι σαν ταβερνοκαβγάς που στο τέλος απλώς έρχεται η αστυνομία και τους μαζεύει όλους.

Δυστυχώς δεν βλέπω καμία τέτοια πρόθεση. Όταν περνάς 3,5 χρόνια στο αλληλοφάγωμα, δύσκολα θα κατέβεις παρέα το τελευταίο εξάμηνο. Ο Καλυβιώτης ρίχνει άσφαιρα και το ξέρει και ο ίδιος.
Το μοναδικό κόμμα που λειτουργεί με συλλογική ηγεσία και πέτυχε και τη συνεργασία μικρότερων κομμάτων, είναι το κόμμα που ίδρυσε ο Κασιδιάρης. :)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Φεβ 2023, 20:13

Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:07

Ξέρεις ότι δεν διαφωνώ με την εκτίμηση ότι δυστυχώς η Εθνική Δημιουργία έχει δηλώσει ότι θα στηρίξει κυβέρνηση ΝΔ αν δεν βγαίνουν τα κουκιά στη Βουλή και το ΕΚΕ είναι πλέον στον αέρα αλλά δεν γίνεται ενωτικό συνέδριο με τέτοιους αποκλεισμούς εξαρχής.
Μα το ερώτημα δεν είναι ποιον θα στηρίξει η Εθνική Δημιουργία αν δεν βγαίνουν τα κουκιά της αλλά ποιο κόμμα θα στηρίξουν τα "αυθεντικά" πατριωτικά κόμματα αν δεν βγαίνουν τα δικά τους κουκιά.

Εσύ έχεις καταλάβει; :)
Gavalas for President! :grfl:

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 12 Φεβ 2023, 20:15

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:57
Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:52
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41

νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ναι, μπορείς να υποστηρίξεις όποιον θέλεις, και να επιτίθεσαι σε όποιον θέλεις.

Αλλά αν το παίζεις και καλά δεξιός, και κύριος στόχος των επιθέσεων σου είναι ένα άλλο δεξιό κόμμα, επειδή απλώς θέλεις να τους φας ψήφους, δείχνει άνθρωπο κομπλεξικό, χολωμένο και μικροπρεπή.
Που μπορεί να είσαι άνθρωπος κομπλεξικός, χολωμένος και μικροπρεπής, αλλά δε συμφέρει να το δείχνεις τόσο έντονα προεκλογικά.

Γιατί κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Μπογδάνο, όσο καραγκιόζης και να είναι δεν τον βλέπω σαν εχθρό, δε θα κανω ω προεκλογικό αγώνα εναντίον του.
Αλλά με το να διαβάζω τις έμμονικές σου αναρτήσεις κατα της Εθνικής Δημιουργίας μου δημιουργείται αρνητική διάθεση και για τον ίδιο τον Μπογδάνο.
δεκανίκια τους αποκαλέσα δεν τους έβρισα τη μάνα :102:
αλήθεια είναι υβριστικη αυτή η λέξη; μην ψηφίσεις τον Μπογδάνο. Εγώ θεωρώ ότι η εθνική δημιουργία θα δώσει χείρα βοήθειας στη ΝΔ αν μπει στη βουλή, προτιμώ άλλους που έχουν ξεκάθαρη αντιπολίτευτικη διάθεση.
τέλος χαλάρωσε, 30 άτομα είμαστε ενεργά στο φόρουμ και το διαβάζουν ελάχιστοι επισκέπτες. δεν θα κριθεί η τύχη της εθνικής δημιουργίας ή της πατρίδας του Μπογδάνου από το φόρουμ.
Η Εθνική Δημιουργία συμφωνεί με κάποια πράγματα που έχει κάνει η Νέα Δημοκρατία (λχ εξωτερική πολιτική), και έχει το πολιτικό θάρρος να το πει.
Η ΕΔ συμφωνεί με καποια πράγματα που έχει πει ανά καιρούς η ΝΔ αλλά δεν τα έχει πραγματοποιήσει (νόμος και τάξη στα πανεπιστήμια). Κι αυτό το δηλώνει, δεν αρνείται σωστές πολιτικές επειδή τις έχει επικαλεστεί η ΝΔ.
Τέλος η ΕΔ διαφωνεί σε αρκετά πράγματα με τη ΝΔ, και ορίζει ξεκάθαρα ποια είναι η θέση της και ποια ακριβώς πολιτική κι αντιμετώπιση του θέματος προκρίνει.

Δε λέει όχι σε όλα, δεν κάνει ανένδοτο αγώνα, έχει συγκεκριμένες θέσεις που δεν είναι εντελώς ξένες προς τη ΝΔ (η ΝΔ όπως θα έπρεπε να ήταν) κι αν τύχει να συμφωνήσουν κάπου με τη ΝΔ θα το πουν.


Μετεκλογικά, εφόσον μπει στη Βουλή, η Εθνική Δημιουργία ούτε θα συνεργαστεί με την αριστερά, ούτε θα κάνει σώνει και καλά αντιπολίτευση, να βγάλει κορώνες από το βήμα για να αυξήσει τη δημοφιλία της.
Είναι διατεθειμένη να συγκυβερνήσει με τη ΝΔ, με βάση συγκεκριμένες πολιτικές.



Όλα αυτά δεν τα κρύβει η Εθνική Δημιουργία, ούτε οι οποίοι υποστηρικτές της στο φόρουμ.
Αν διαφωνείς σε κάποια θέση της πες το, πες τί θεωρείς λάθος, πες τί ακριβώς προτείνεις και τελειωσε.
Εγώ θα επιχειρηματολογήσω υπέρ της ΕΔ και θα έχουμε μια ωραία συζήτηση. Και δεν είσαι αναγκασμένος να συμφωνήσεις στο τέλος.

Δε χρειάζεται να επιτείθεσαι συνέχεια στον Τζήμερο, πόσο μάλλον υβριστικά.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 20:16

Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:07
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:41
Gordian Knot έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:39
Σταμάτα να κάνεις σαν την πονεμένη ζωντοχήρα ρε southern, τους μόνους που μπορεί να πείσεις είναι τίποτα ψεκ Βελοπουλικούς.
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να ποσταρω ότι θέλω. ξέρω κι άλλους από εδώ μέσα έχουν πάρει πρέφα το φαηλο.
Ξέρεις ότι δεν διαφωνώ με την εκτίμηση ότι δυστυχώς η Εθνική Δημιουργία έχει δηλώσει ότι θα στηρίξει κυβέρνηση ΝΔ αν δεν βγαίνουν τα κουκιά στη Βουλή και το ΕΚΕ είναι πλέον στον αέρα αλλά δεν γίνεται ενωτικό συνέδριο με τέτοιους αποκλεισμούς εξαρχής. Ένας δεξιός ΑΝΤΑΡΣΥΑ (ούτε καν ΣΥΡΙΖΑ), με ηγεσία συλλογική ή και ψηφισμένη από τα μέλη ή έστω κυλιόμενη, καθώς και σοβαρές εσωκομματικές διαδικασίες αντί για προσωπικούς μηχανισμούς, θα ήταν όχημα εισόδου στη Βουλή, συνεχούς διαλόγου για τις επιμέρους θέσεις και δημιουργίας "κληρονομιάς" - παραταξιακής συνείδησης αντί για το καμμένο δάσος που αφήνει κάθε κόμμα του χώρου που ξεπετάγεται για λίγο και μετά χάνεται. Αν φοβόμαστε ότι η βάση θέλει κατά πλειοψηφία ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασίας με τη ΝΔ ή τον ΣΥΡΙΖΑ (μην ξεχνάμε τους ΑΝΕΛ), πράγμα που δεν το πιστεύω, θα πρέπει να γίνει αγώνας να αλλάξει γνώμη και να καταλάβει ότι έτσι συναινεί στον δομικό κατακερματισμό της κοινωνίας στο όνομα της "κυβερνησιμότητας" και της "ευρωπαϊκής οπτικής" ή ακόμα και της τουρκικής απειλής, λες και ο πολέμαρχος ο Μητσοτάκης θα μας οδηγήσει στη μάχη κατά των Αγαρηνών! Αυτό όμως ας γίνει στο πλαίσιο μιας δικής μας πλατφόρμας και όχι σαν ταβερνοκαβγάς που στο τέλος απλώς έρχεται η αστυνομία και τους μαζεύει όλους.

Δυστυχώς δεν βλέπω καμία τέτοια πρόθεση. Όταν περνάς 3,5 χρόνια στο αλληλοφάγωμα, δύσκολα θα κατέβεις παρέα το τελευταίο εξάμηνο. Ο Καλυβιώτης ρίχνει άσφαιρα και το ξέρει και ο ίδιος.
χαίρομαι που έχεις καταλάβει την ουσία της αντίθεσης μου στους φαηλοτζημερους. θεωρώ τον Μπογδάνο πιο νέο και πιο επικοινωνιακο για να τραβήξει ψηφοφόρους από ότι άλλους παράγοντες του χώρου. αν θα υπάρξει ένας συνασπισμός θα είναι με τον εμφιετζογλου και την ελεύθερη πατρίδα.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 20:18

Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:15
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:57
Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:52


Ναι, μπορείς να υποστηρίξεις όποιον θέλεις, και να επιτίθεσαι σε όποιον θέλεις.

Αλλά αν το παίζεις και καλά δεξιός, και κύριος στόχος των επιθέσεων σου είναι ένα άλλο δεξιό κόμμα, επειδή απλώς θέλεις να τους φας ψήφους, δείχνει άνθρωπο κομπλεξικό, χολωμένο και μικροπρεπή.
Που μπορεί να είσαι άνθρωπος κομπλεξικός, χολωμένος και μικροπρεπής, αλλά δε συμφέρει να το δείχνεις τόσο έντονα προεκλογικά.

Γιατί κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Μπογδάνο, όσο καραγκιόζης και να είναι δεν τον βλέπω σαν εχθρό, δε θα κανω ω προεκλογικό αγώνα εναντίον του.
Αλλά με το να διαβάζω τις έμμονικές σου αναρτήσεις κατα της Εθνικής Δημιουργίας μου δημιουργείται αρνητική διάθεση και για τον ίδιο τον Μπογδάνο.
δεκανίκια τους αποκαλέσα δεν τους έβρισα τη μάνα :102:
αλήθεια είναι υβριστικη αυτή η λέξη; μην ψηφίσεις τον Μπογδάνο. Εγώ θεωρώ ότι η εθνική δημιουργία θα δώσει χείρα βοήθειας στη ΝΔ αν μπει στη βουλή, προτιμώ άλλους που έχουν ξεκάθαρη αντιπολίτευτικη διάθεση.
τέλος χαλάρωσε, 30 άτομα είμαστε ενεργά στο φόρουμ και το διαβάζουν ελάχιστοι επισκέπτες. δεν θα κριθεί η τύχη της εθνικής δημιουργίας ή της πατρίδας του Μπογδάνου από το φόρουμ.
Η Εθνική Δημιουργία συμφωνεί με κάποια πράγματα που έχει κάνει η Νέα Δημοκρατία (λχ εξωτερική πολιτική), και έχει το πολιτικό θάρρος να το πει.
Η ΕΔ συμφωνεί με καποια πράγματα που έχει πει ανά καιρούς η ΝΔ αλλά δεν τα έχει πραγματοποιήσει (νόμος και τάξη στα πανεπιστήμια). Κι αυτό το δηλώνει, δεν αρνείται σωστές πολιτικές επειδή τις έχει επικαλεστεί η ΝΔ.
Τέλος η ΕΔ διαφωνεί σε αρκετά πράγματα με τη ΝΔ, και ορίζει ξεκάθαρα ποια είναι η θέση της και ποια ακριβώς πολιτική κι αντιμετώπιση του θέματος προκρίνει.

Δε λέει όχι σε όλα, δεν κάνει ανένδοτο αγώνα, έχει συγκεκριμένες θέσεις που δεν είναι εντελώς ξένες προς τη ΝΔ (η ΝΔ όπως θα έπρεπε να ήταν) κι αν τύχει να συμφωνήσουν κάπου με τη ΝΔ θα το πουν.


Μετεκλογικά, εφόσον μπει στη Βουλή, η Εθνική Δημιουργία ούτε θα συνεργαστεί με την αριστερά, ούτε θα κάνει σώνει και καλά αντιπολίτευση, να βγάλει κορώνες από το βήμα για να αυξήσει τη δημοφιλία της.
Είναι διατεθειμένη να συγκυβερνήσει με τη ΝΔ, με βάση συγκεκριμένες πολιτικές.



Όλα αυτά δεν τα κρύβει η Εθνική Δημιουργία, ούτε οι οποίοι υποστηρικτές της στο φόρουμ.
Αν διαφωνείς σε κάποια θέση της πες το, πες τί θεωρείς λάθος, πες τί ακριβώς προτείνεις και τελειωσε.
Εγώ θα επιχειρηματολογήσω υπέρ της ΕΔ και θα έχουμε μια ωραία συζήτηση. Και δεν είσαι αναγκασμένος να συμφωνήσεις στο τέλος.

Δε χρειάζεται να επιτείθεσαι συνέχεια στον Τζήμερο, πόσο μάλλον υβριστικά.
που είδες τις ύβρεις; επειδή τους λέω δεκανίκια;;;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 12 Φεβ 2023, 20:21

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:10
Theseus έγραψε:
12 Φεβ 2023, 20:02
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 19:47

αν ήταν αριβιστας θα το βουλώνε
στο μεταναστευτικο όπως ο κάποτε λαλιστατος κυρανακης και δεν θα έθιγε το ΚΚΕ. όλοι ξέρουμε ότι διαγράφτηκε άδικα από το κόμμα του. πάντως ο Κρανιδιώτης είχε δηλώσει παλιότερα ότι μπορούσε να μιλήσει με αυτόν και τον εμφιετζογλου.
Με το "πατριωτικό" παραμύθι που πουλάει βγήκε βουλευτής, αν το βουλώνε θα εξαφανίζοταν.
Και δεν τον έδιωξε η ΝΔ για το μεταναστευτικό, για αλλά πράγματα τον έδιωξε.

Και μετά που τον έδιωξε έκανε την οσία μαρία ο Μπογδάνος, ελπίζοντας να τον πάρουν πίσω (όπως είχε γίνει προεκλογικά).


Ο Φαήλος κι ο Τζήμερος μπορούσαν να βρουν δύο τρεις κοινές γραμμές με τον Μπογδάνο, και θα μπορούσαν να μείνουν μαζί έστω ως τις εκλογές, να πάρουν το 3%, και μετά ας τα σπάσουν. Δεν έγινε αυτό, οι διάφορες προσωπικές και πολιτικές υπερίσχυσαν, τί να κάνουμε, έτσι είναι, ας προσπαθήσουν ξεχωριστά κι ας κάνουν ο,τι καλύτερο μπορούν.

Αλλά να κάθεται να κατηγορεί κάθε λίγο ο μπογδάνος την εθνική δημιουργία είναι μικροπρέπεια, είναι πολιτική βλακεία, και το βρίσκω πολύ εκνευριστικό. Το ίδιο όταν το κανείς και εσύ.
είναι απλά τα πράγματα μην διαβάζεις τα μκδ του Μπογδάνου και κάνε με ignore. δεν έχεις το δικαίωμα όμως να μου ζητάς το λόγο για το τι ποσταρω. και σου ξαναλέω μας διαβάζουν ελάχιστοι. σε λίγους μήνες θα έχουμε εκλογές και εκεί θα φανεί η δυναμική του κάθε κόμματος ή συνασπισμού κομμάτων.
Δεν υπάρχουμε μόνο εμείς οι δύο, για να μη σε διαβάζω και να τελειώσει η ιστορία.
Γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, διαβάζουν και τρίτα άτομα τις αναρτήσεις σου, οπότε όταν βρίσκω κάτι λάθος, άσχημο, μικροπρεπές, κομπλεξικό και δε συμαζεύεται θα στο λέω και θα αιτιολογώντας και την θέση μου.
Κι αν εκνευριστώ πολύ θα αρχίζω να ανεβάζω κι εγώ κάθε τόσο αναρτήσεις για να ξεφτυλιζω τον Τζήμερο (που δεν είναι δύσκολο).

Αλλά δεν είναι στόχος μου αυτοσ, δεν είναι εχθρός ο Μπογδάνος, οπότε γράψε λίγο ήπια και λογικά (διαφωνα όσο θες αλλά άσε της εμμονές και τους άσχημους χαρακτηρισμούς) και μη με δαιμονίζεις.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Φεβ 2023, 20:24

αν δεις τις αναρτήσεις μου το 2020 θα προσέξεις ότι ποσταρα φαηλο και Τζήμερο. Η αντίθεση μου με την εθνική δημιουργία είναι η πρόθεση της να στηρίξει τη ΝΔ.
Υγ
Η λέξη δεκανίκι είναι άσχημος χαρακτηρισμός;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών