Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29950
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 12 Φεβ 2023, 23:21

Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 22:09
Golden Age έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:26
Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:24


Ο Κασιδιάρης μπορεί αύριο να δώσει τέρμα στη σύγχυση αν θέλει. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος για το ΕΚΕ από το να κατέβει μέσω του Εθνικού Μετώπου αυτή τη στιγμή. Θέλω να πιστεύω ότι περιμένουν να το ανακοινώσουν τελευταία στιγμή για να μην έχουν απρόοπτα. Ας θυμηθούν τι έγινε την τελευταία φορά που εμφανίζονταν σίγουροι για κάποια δικαστική απόφαση.
Και πάλι μπορεί να υπάρξει θέμα με την έγκριση, εαν έχει υποψήφιο έναν καταδικασμένο κλπ.

Μπορεί να κατέβουν δύο διαφορετικά ψηφοδέλτια κι αν πάρει έγκριση το ΕΚΕ, το Εθνικό Μέτωπο να αποσυρθεί. Αν πάλι δεν πάρει έγκριση το ΕΚΕ, τότε να υπάρξει στήριξη στο Εθνικό Μέτωπο.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι η "πραγματική ηγεσία", όχι τυχόν μεμονωμένοι.

Αν κατέβουν δύο ψηφοδέλτια στις πρώτες εκλογές, κόβω το κεφάλι μου ότι θα υπάρξει κόσμος που θα μπερδευτεί και, επειδή μιλάμε για ποσοστά ιχνοστοιχείων, ένα 0,3% μπορεί να είναι η διαφορά Βουλής - εξωκοινοβουλιου ή χρηματοδότησης - μπουκάλας. Υποτίθεται ότι έχουν εκλογική συνεργασία.
Μπορεί κάλλιστα το Εθνικό Μέτωπο να αποσύρει τα ψηφοδέλτιά του εαν πάρει έγκριση το ΕΚΕ.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 13 Φεβ 2023, 00:55

metaxoskolikas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 16:56
independent44 έγραψε:
12 Φεβ 2023, 00:26
Η ΝΔ πρέπει να ματώσει.
ρεαλιστικά ο Μητσοτάκης πάλι θα βγει χωρίς να ανοίξει ρουθουνι. δεν έχει σοβαρές διαρροές η ΝΔ μένει ψηλά και ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να κρατά τα ποσοστά του αλλά δεν την απειλεί αφού η πρώτη δεν έχει μεγάλη πτώση. ο εθνικός χωρος απωλεσε τη σοβαρότητα του και η χώρα συνολικά μαζί. αυτοι που πάνε να κάνουν κάτι στοιχειωδως σοβαρα συντηρητικό βρισκονται στο 1% και κάτω έκαστος.και η ΝΔ λειτουργεί σαν τσαουσεσκου.
Αυτό που τον διατηρεί στην πρώτη θέση δεν είναι οι επιδόσεις της ΝΔ αλλά η μνήμη της διακυβέρνησης Συριζα.
Ήδη ξέρουμε ότι δεν είναι αυτοδύναμος και επιχειρεί με απαγορεύσεις και δεκανίκια να φτιάξει μια τεχνητή αυτοδυναμία.
Οι δημοσκοπήσεις δεν περιλαμβάνουν το 70% των ερωτώμενων που κλείνουν το τηλέφωνο βρίζοντας.
Ακόμα και η αναγωγή της αδιευκρίνιστης ψήφου είναι τελείως αυθαίρετη.
Πριν μερικά χρόνια πίστευα κι εγώ ότι ο χ,ψ δημοσκόπος δεν θα ρίσκαρε να εκτεθεί.
Τώρα πια έχουν γίνει όλα τόσο μπάχαλο που δεν τους ενδιαφέρει.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 13 Φεβ 2023, 01:00

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:08
εγώ αν δεν πάει καλά ο Μπογδάνος και δεν συμμετάσχει στις β εκλογές θα προτιμήσω την ασφαλή επιλογή του Μάνου κωνστα που δεν τον θεωρώ ΕΣ.
δεν είναι τέλειος αλλά είναι κατάλληλος για ψήφο διαμαρτυρίας
Ο Κώνστας είναι από τους σοβαρότερους στον εθνικιστικό χώρο, αλλά χάνει στο επικοινωνιακό.
Εθνικοσοσιαλιστής δεν είναι σίγουρα, αλλά εντάξει, μην νομίζεις πως είναι και πολύ μακριά ιδεολογικά.
Θετικό επίσης πως το Εθνικό Μέτωπο δεν εχει την ακραία ρωσολαγνεία και τα αντιεμβολιαστικά του ΕΚΕ
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 13 Φεβ 2023, 01:15

Null έγραψε:
13 Φεβ 2023, 01:00
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:08
εγώ αν δεν πάει καλά ο Μπογδάνος και δεν συμμετάσχει στις β εκλογές θα προτιμήσω την ασφαλή επιλογή του Μάνου κωνστα που δεν τον θεωρώ ΕΣ.
δεν είναι τέλειος αλλά είναι κατάλληλος για ψήφο διαμαρτυρίας
Ο Κώνστας είναι από τους σοβαρότερους στον εθνικιστικό χώρο, αλλά χάνει στο επικοινωνιακό.
Εθνικοσοσιαλιστής δεν είναι σίγουρα, αλλά εντάξει, μην νομίζεις πως είναι και πολύ μακριά ιδεολογικά.
Θετικό επίσης πως το Εθνικό Μέτωπο δεν εχει την ακραία ρωσολαγνεία και τα αντιεμβολιαστικά του ΕΚΕ
είναι υπέρ της 21ης Απριλίου από όσο ξέρω. άλλο νοσταλγός και άλλο χιτλερικος. αυτό το έχει πει κι ο Άδωνις. δεν είμαι χουντικός αλλά θεωρώ πως και οι νοσταλγοί της 21ης Απριλίου είναι ένα κομμάτι της ευρύτερης δεξιάς. είναι η β επιλογή σε περίπτωση που η πατρίδα δεν συμμετάσχει στις β εκλογές. Ο κωνστας είχε δώσει και το παρών στη πρώτη εκδήλωση του Μπογδάνου
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 13 Φεβ 2023, 02:11

southern έγραψε:
13 Φεβ 2023, 01:15
Null έγραψε:
13 Φεβ 2023, 01:00
southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:08
εγώ αν δεν πάει καλά ο Μπογδάνος και δεν συμμετάσχει στις β εκλογές θα προτιμήσω την ασφαλή επιλογή του Μάνου κωνστα που δεν τον θεωρώ ΕΣ.
δεν είναι τέλειος αλλά είναι κατάλληλος για ψήφο διαμαρτυρίας
Ο Κώνστας είναι από τους σοβαρότερους στον εθνικιστικό χώρο, αλλά χάνει στο επικοινωνιακό.
Εθνικοσοσιαλιστής δεν είναι σίγουρα, αλλά εντάξει, μην νομίζεις πως είναι και πολύ μακριά ιδεολογικά.
Θετικό επίσης πως το Εθνικό Μέτωπο δεν εχει την ακραία ρωσολαγνεία και τα αντιεμβολιαστικά του ΕΚΕ
είναι υπέρ της 21ης Απριλίου από όσο ξέρω. άλλο νοσταλγός και άλλο χιτλερικος. αυτό το έχει πει κι ο Άδωνις. δεν είμαι χουντικός αλλά θεωρώ πως και οι νοσταλγοί της 21ης Απριλίου είναι ένα κομμάτι της ευρύτερης δεξιάς. είναι η β επιλογή σε περίπτωση που η πατρίδα δεν συμμετάσχει στις β εκλογές. Ο κωνστας είχε δώσει και το παρών στη πρώτη εκδήλωση του Μπογδάνου
Με απλά λόγια, ο Κώνστας και οι συνεργάτες του, όπως ο πρώην υπαρχηγός της χ.α. Ζαφειρόπουλος,
δεν φαίνεται να είναι οι μεγαλύτεροι φαν της τρίτης ελληνικής δημοκρατίας. :8)
Τώρα, αν δηλώνουν μεταξικοί, εθνικοσυνδικαλιστές, φαλαγγίτες κτλ, όλα αυτά είναι μορφές εθνικοσοσιαλισμού.
Δεν με πείθουν πως είναι αντιφα. Αν με το "χιτλερικός" εννοείς καταστάσεις Παππά ο οποίος έντεινε το παιδί του γερμανοτσολιά και πήγαινε στα γερμανικά νεκροταφεία να κάνει μνημόσυνα τα μεσάνυχτα, αυτό είναι διαφορετική περίπτωση, που ξεφεύγει από την πολιτική.

Δεν ξέρω αν διάβαζες ποτέ έντυπα του εθνικιστικού χώρου, όπως το Patria όπου έγραφαν και νεοδημοκράτες.
Κάπου κάπου, οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ συντηρητικής δεξιάς, ακροδεξιάς και φασισμού, θολώνουν.
Έχω πετύχει άρθρο ιστορικού και συνεργάτη του γέρου Καραμανλή να υπερασπίζεται "τα πνευματικά δημιουργήματα της δεξιάς", τον εθνικοσοσιαλισμό και τον φασισμό.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 13 Φεβ 2023, 02:42

Null έγραψε:
13 Φεβ 2023, 02:11
southern έγραψε:
13 Φεβ 2023, 01:15
Null έγραψε:
13 Φεβ 2023, 01:00


Ο Κώνστας είναι από τους σοβαρότερους στον εθνικιστικό χώρο, αλλά χάνει στο επικοινωνιακό.
Εθνικοσοσιαλιστής δεν είναι σίγουρα, αλλά εντάξει, μην νομίζεις πως είναι και πολύ μακριά ιδεολογικά.
Θετικό επίσης πως το Εθνικό Μέτωπο δεν εχει την ακραία ρωσολαγνεία και τα αντιεμβολιαστικά του ΕΚΕ
είναι υπέρ της 21ης Απριλίου από όσο ξέρω. άλλο νοσταλγός και άλλο χιτλερικος. αυτό το έχει πει κι ο Άδωνις. δεν είμαι χουντικός αλλά θεωρώ πως και οι νοσταλγοί της 21ης Απριλίου είναι ένα κομμάτι της ευρύτερης δεξιάς. είναι η β επιλογή σε περίπτωση που η πατρίδα δεν συμμετάσχει στις β εκλογές. Ο κωνστας είχε δώσει και το παρών στη πρώτη εκδήλωση του Μπογδάνου
Με απλά λόγια, ο Κώνστας και οι συνεργάτες του, όπως ο πρώην υπαρχηγός της χ.α. Ζαφειρόπουλος,
δεν φαίνεται να είναι οι μεγαλύτεροι φαν της τρίτης ελληνικής δημοκρατίας. :8)
Τώρα, αν δηλώνουν μεταξικοί, εθνικοσυνδικαλιστές, φαλαγγίτες κτλ, όλα αυτά είναι μορφές εθνικοσοσιαλισμού.
Δεν με πείθουν πως είναι αντιφα. Αν με το "χιτλερικός" εννοείς καταστάσεις Παππά ο οποίος έντεινε το παιδί του γερμανοτσολιά και πήγαινε στα γερμανικά νεκροταφεία να κάνει μνημόσυνα τα μεσάνυχτα, αυτό είναι διαφορετική περίπτωση, που ξεφεύγει από την πολιτική.

Δεν ξέρω αν διάβαζες ποτέ έντυπα του εθνικιστικού χώρου, όπως το Patria όπου έγραφαν και νεοδημοκράτες.
Κάπου κάπου, οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ συντηρητικής δεξιάς, ακροδεξιάς και φασισμού, θολώνουν.
Έχω πετύχει άρθρο ιστορικού και συνεργάτη του γέρου Καραμανλή να υπερασπίζεται "τα πνευματικά δημιουργήματα της δεξιάς", τον εθνικοσοσιαλισμό και τον φασισμό.
και ο Μάκης Βορίδης από τη νεολαία της ΕΠΕΝ ξεκίνησε. οι εθνικοσοσιαλιστες και οι φασίστες δεν είναι δεξιοί ή ακροδεξιοί αλλά τριτοθεσιτες. Ο Μεταξας δεν ήταν φασίστας ή εθνικοσοσιαλιστης. άλλο που υιοθέτησε κάποια πράγματα. ένα συντηρητικό καθεστώς είχε δημιουργήσει. Patria δεν έχω αγοράσει ποτέ, μου φαινόταν λιγάκι προχωρημένο. και εκείνη τη περίοδο ήμουν στη ΝΔ.
την Ελλοπια είχα αγοράσει κάποιες φορές και την ... ελληνική αγωγή. οι φασίστες και οι εθνικοσοσιαλιστες έχουν αριστερές θέσεις στην οικονομία. και πιστεύουν στη φυλετικη καθαρότητα. εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους μεικτους γάμους. θεωρώ ανθρώπους όπως ο Σχορτσιανιτης που είναι με μητέρα από το Καμερούν και πατέρα Έλληνα , Έλληνες.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 13 Φεβ 2023, 02:55

αφίσα του Reconquete (κόμμα Ζεμουρ) που τοποθετεί το Χίτλερ, το Μουσολίνι και τον .. αμιν νταντά στο σοσιαλισμο όχι στη δεξια
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 13 Φεβ 2023, 04:04

southern έγραψε:
13 Φεβ 2023, 02:42
και ο Μάκης Βορίδης από τη νεολαία της ΕΠΕΝ ξεκίνησε. οι εθνικοσοσιαλιστες και οι φασίστες δεν είναι δεξιοί ή ακροδεξιοί αλλά τριτοθεσιτες. Ο Μεταξας δεν ήταν φασίστας ή εθνικοσοσιαλιστης. άλλο που υιοθέτησε κάποια πράγματα. ένα συντηρητικό καθεστώς είχε δημιουργήσει. Patria δεν έχω αγοράσει ποτέ, μου φαινόταν λιγάκι προχωρημένο. και εκείνη τη περίοδο ήμουν στη ΝΔ.
την Ελλοπια είχα αγοράσει κάποιες φορές και την ... ελληνική αγωγή. οι φασίστες και οι εθνικοσοσιαλιστες έχουν αριστερές θέσεις στην οικονομία. και πιστεύουν στη φυλετικη καθαρότητα. εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους μεικτους γάμους. θεωρώ ανθρώπους όπως ο Σχορτσιανιτης που είναι με μητέρα από το Καμερούν και πατέρα Έλληνα , Έλληνες.
Σίγουρα δεν είναι δεξιοί, αλλά στα εθνικά και κοινωνικά θέματα έχουν παρόμοιες θέσεις και απόψεις με την ακροδεξιά. Για αυτό στηρίζουν τέτοιους σχηματισμούς. Η μετανάστευση και το δημογραφικό τους ενδιαφέρουν κυρίως. Δεν έχουμε δει πουθενά φασίστες να συμμετέχουν σε σοσιαλδημοκρατικά κόμματα επειδή έχουν παρόμοιο οικονομικό μοντέλο. Άσε τώρα κάτι μπροσούρες της χ.α. για τον αριστερό εθνικοσοσιαλισμό και τον Τσε Γκεβάρα. Αυτές είναι fringe απόψεις μέσα στον χώρο τους. Διαφωνώ για τον Μεταξά, ναι μεν είχε αρκετές διαφορές με τα καθεστώτα της Ιταλίας
και της Γερμανίας, όμως ο πυρήνας της ιδεολογίας ήταν ο ίδιος: Η κατάλυση του κοινοβουλευτισμού και η δημιουργία ενός φιλολαϊκού εθνικού καθεστώτος, με αναφορές στα πολιτεύματα της αρχαίας Ελλάδας. Μεγαλύτερη και πιο τρανταχτή διαφορά ήταν ο αντιιμπεριαλισμός.

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Ειδικά αν μιλάμε για τον λεγόμενο λευκό εθνικισμό, μου φαίνεται αστείο να βλέπω να τον υποστηρίζουν μαυροτσούκαλοι μεσογειακοί, οι οποίοι αν ανεβάσουν φώτο τους στο stormfront, οι ομοϊδεάτες τους θα τους ξεκινήσουν στο δούλεμα. Και αν κάνουν τεστ dna θα τους βγάλει 30% καταγωγή από μέση ανατολή και Ασία.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Φεβ 2023, 06:04

southern έγραψε:
12 Φεβ 2023, 21:27
Ο κωνστας έχει λευκό ποινικό μητρώο δεν μπορούν να τον κόψουν πραξικόπηματικα. και προέρχεται από την ΕΠΕΝ και το ΛΑΟΣ. δεν είναι ΕΣ


Ειδικα ο Βοριδης δεν μπορει να τον κοψει. :lol:


Τον Οκτώβριο του 1998 το Ελληνικό Μέτωπο συμμετείχε για πρώτη φορά σε εκλογές, κατεβάζοντας ως υποψήφιο δήμαρχο Αθηναίων τον πρόεδρό του Μάκη Βορίδη, με τον συνδυασμό "Μέτωπο για την Αθήνα" και με κεντρικό σύνθημα «κόκκινη κάρτα στους Λαθρομετανάστες». Ο Μάκης Βορίδης έλαβε 2.000 ψήφους ή 0,6%.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... F%80%CE%BF

.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Φεβ 2023, 07:02

πατησιωτης έγραψε:
12 Φεβ 2023, 22:13
Rakomelofronas έγραψε:
12 Φεβ 2023, 22:07
δεν υπάρχει αυστηρή δυτική γραμμή πχ βαλκανική και μεσανατολική πολιτική της Ελλάδας, ασφάλεια εξωτερικών συνόρων κτλ.
Για πες μια άλλη πολιτική από αυτή που ακολουθείται.Εδώ έχει κάνει συμφωνίες με κάθε αντιτουρκική χώρα της Μέσης Ανατολής.Ποιά θα ήταν η "άλλη" μεσανατολική πολιτική;και ποιά θα ήταν η ασφάλεια των συνόρων πέρα από αυτό που γίνεται και ορύεται ο Ιάσωνας και οι ΜΚΟ;μήπως νομίζεις ότι δεν είναι αυστηρή γραμμή να μη βυθίζεις στα ίσια τις βάρκες που έρχονται;θα έφτιαχνε μεγαλύτερο φράχτη; :smt005:
Δεν υπάρχει τίποτε που να μπορούσε να γίνει και δεν γίνεται.
Συμφωνώ να μην μιλήσουμε για βαλκανική πολιτική γιατί δεν υπάρχει, εξάλλου τα θέματα στην πίσω αυλή μας είναι ήσσονος σημασίας σύμφωνα με την κυβέρνηση. Ποια Αλβανία και ποια Βουλγαρία και ποια Βόρεια Μακεδονία; Ειδικά την τελευταία θα τη βγάλουν απ' το ψυγείο αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι και χάσουν την κουτάλα. Εντωμεταξύ, τρία μνημόνια συνεργασίας με τη Βόρεια Μακεδονία μαζεύουν σκόνη στη Βουλή για να μην πουν Μακεδόνα τον πρωθυπουργό τους :lol:

Όσο για τα υπόλοιπα, το μόνο που γίνεται είναι συναντήσεις και συμφωνίες υπό την αιγίδα των ΗΠΑ για να πιεστεί η Τουρκία να πάψει την αμφίρροπη στάση. Αν πέσει το κατάλληλο τηλέφωνο, ξέρουμε καλά και οι δύο ότι ο όποιος αποτρεπτικός χαρακτήρας των συμφωνιών πάει στράφι. Επίσης, η Τουρκία δεν χρειάζεται να κάνει κάτι ούτε να έρθει νύχτα ούτε τίποτα, απλώς να φροντίσει να μην αλλάξουν οι δημογραφικές τάσεις στη Θράκη με τους δικούς της και στην υπόλοιπη Ελλάδα με τους Πακιστανούς και άλλους μουσουλμάνους συμμάχους της.
Η άλλη μεταναστευτική πολιτική έχει μέσα ξερονήσια αντί για καταστροφή τοπικών κοινωνιών στα νησιά και στην ενδοχώρα, όπως επίσης και χριστιανούς μετανάστες για τους πιο "μετριοπαθείς". Το τελευταίο το έχουμε συζητήσει και μαζί. Όσο δεν υπάρχουν αυτά και οι ΜΚΟ αφήνονται να αλωνίζουν, τόσο θα βλέπουμε διατήρηση και αύξηση των μεταναστευτικών ροών ακόμα και μες στο καταχείμωνο, όπως βλέπουμε τώρα με την κυβέρνηση ΝΔ που "κάνει ό,τι μπορεί".
Δεν περιμένω επαναστάσεις και χαζομάρες και εφόδους στον ουρανό, όπως και πολλοί άλλοι δεν περιμένουν κάτι τέτοιο. Το μόνο που θέλω είναι να μπει ένα τέλος στον κοινωνικό και πολυπολιτισμικό κατακερματισμό.
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Φεβ 2023, 22:26
Πόλωση μεταξύ ποιων; Και γιατί;

Εγώ πχ έχω την άποψη, ότι αν δεν υπήρχε αποκλεισμός του Κασιδιάρη, θα έμπαινε στη βουλή. Και ότι τον εκνευρισμό που προκάλεσε, θα τον εισπράξει σε κάποιο ποσοστό ο σύριζα. Έχω επίσης την άποψη ότι πολλοί πατριώτες έχουν ήδη αποφασίσει να ψηφίσουν σύριζα και το παίζουν λούφα και παραλλαγή. :lol:
Δικομματισμός.

Καμία δημοσκόπηση δεν κατέγραψε ποτέ άξιο λόγου ρεύμα από ΧΑ ή ΕΚΕ προς ΣΥΡΙΖΑ και το αντίστροφο αλλά το παραμύθι συνεχίζεται :lol: . Η ΝΔ βάζει απέναντι ο,τιδήποτε είναι στα δεξιά της και μετά κάνει ότι απορεί γιατί της λέει όχι ακόμα και στην καλημέρα. Κατά τα λοιπά, ευτυχώς που υπάρχει η ΝΔ και κρατάει τα μπόσικα στη Δεξιά με εθνική στρατηγική λο@τκι και απονομή ιθαγενειών αβέρτα κι εμείς οι "αριστερόστροφοι" δεν κάνουμε τα μη ρεαλιστικά δικά μας :oops:
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 13 Φεβ 2023, 08:10

Αστα αυτα ρε πονηρε...
Αφου συριζα θα ψηφισεις δαγκωτο, εχουμε μυτη εμεις.
Οποιος δεν ψηφισει ΝΔ ειναι συριζαιος, γνωστα αυτα. :102:

Και αντε, θα σου κανουμε την χαρη να σρ αφησουμε να την καψεις την ψηφο στις αντιδημοκρατικες εκλογες με απλη αναλογικη. Μην κανεις καμια τρελα και φυγεις απο το μαντρι στις δευτερες..
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 13 Φεβ 2023, 08:26

Bazoomba έγραψε:
13 Φεβ 2023, 08:10
Αστα αυτα ρε πονηρε...
Αφου συριζα θα ψηφισεις δαγκωτο, εχουμε μυτη εμεις.
Οποιος δεν ψηφισει ΝΔ ειναι συριζαιος, γνωστα αυτα. :102:

Και αντε, θα σου κανουμε την χαρη να σρ αφησουμε να την καψεις την ψηφο στις αντιδημοκρατικες εκλογες με απλη αναλογικη. Μην κανεις καμια τρελα και φυγεις απο το μαντρι στις δευτερες..
Βασικό, έτσι;
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Φεβ 2023, 10:30

Beria έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:42
Ο "πατριωτικός" χώρος έχει περισσότερα κόμματα και από τις διασπάσεις των τροτσκιστών :003:
Μόνο που οι τροτσκιστές, οι μαοϊκοί και τα λοιπά εξωτικά εξωκοινοβουλευτικά φρούτα της Αριστεράς έχουν μια ανιχνεύσιμη κομματική παράδοση μέσα από διασπάσεις, συγχωνεύσεις, συνεργασίες και διασπάσεις (ξανά). Υπάρχουν γενόσημα ΚΚ με μισού αιώνα ιστορία στις πλάτες τους και νομίζω ότι μια διάσπαση της ΟΚΔΕ έχει απευθείας καταγωγή από τους πρωτοτροτσκιστές του Μεσοπολέμου. Στην εξωκοινοβουλευτική Δεξιά της Μεταπολίτευσης, ας την πούμε έτσι, βγαίνει κάτι, το διαλύει η ΝΔ, παίρνει αιχμαλώτους, ρίχνει αλάτι από πάνω να μην φυτρώσει τίποτα και όσοι επιβιώσουν πηγαίνουν στον επόμενο παρθενογεννημένο.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 13 Φεβ 2023, 10:41

Rakomelofronas έγραψε:
13 Φεβ 2023, 10:30
Beria έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:42
Ο "πατριωτικός" χώρος έχει περισσότερα κόμματα και από τις διασπάσεις των τροτσκιστών :003:
Μόνο που οι τροτσκιστές, οι μαοϊκοί και τα λοιπά εξωτικά εξωκοινοβουλευτικά φρούτα της Αριστεράς έχουν μια ανιχνεύσιμη κομματική παράδοση μέσα από διασπάσεις, συγχωνεύσεις, συνεργασίες και διασπάσεις (ξανά). Υπάρχουν γενόσημα ΚΚ με μισού αιώνα ιστορία στις πλάτες τους και νομίζω ότι μια διάσπαση της ΟΚΔΕ έχει απευθείας καταγωγή από τους πρωτοτροτσκιστές του Μεσοπολέμου. Στην εξωκοινοβουλευτική Δεξιά της Μεταπολίτευσης, ας την πούμε έτσι, βγαίνει κάτι, το διαλύει η ΝΔ, παίρνει αιχμαλώτους, ρίχνει αλάτι από πάνω να μην φυτρώσει τίποτα και όσοι επιβιώσουν πηγαίνουν στον επόμενο παρθενογεννημένο.
Η μεταπολιτευτική άκρα δεξιά είχε το άγος της χούντας και την καταγωγή από την παρακρατική μετεμφυλιακη δεξιά.
Ως τέτοια ήξερε ότι δεν έχει ιδεολογικό γκελ στη νεολαία.

Από την κατάρρευση της μεταπολίτευσης βρήκε ιδεολογικό λόγο (αντιμεταναστευτικο, αντινεωτερικο) και προσπαθεί να παίξει μπάλα, αλλά την χαλιναγωγεί ο έμφυτος συντηρητισμός της.

Γι αυτό και σάρωσε ο αντισυστημικος, βίαιος λόγος της ΧΑ που, προερχόμενη από άλλη ιδεολογική μήτρα δεν είχε τα κόμπλεξ της φοβικής δεξιάς και συγκέντρωσε κοινό.
Τώρα που τελείωσε η ΧΑ η παραδοσιακή άκρα δεξιά πιστεύει ότι θα σκυλέψει το κοινό αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι ιδεολογικά δικό της.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κινήσεις για ενώμενο ψηφοδέλτιο του πατριωτικού χώρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Φεβ 2023, 11:35

Beria έγραψε:
13 Φεβ 2023, 10:41
Rakomelofronas έγραψε:
13 Φεβ 2023, 10:30
Beria έγραψε:
11 Φεβ 2023, 18:42
Ο "πατριωτικός" χώρος έχει περισσότερα κόμματα και από τις διασπάσεις των τροτσκιστών :003:
Μόνο που οι τροτσκιστές, οι μαοϊκοί και τα λοιπά εξωτικά εξωκοινοβουλευτικά φρούτα της Αριστεράς έχουν μια ανιχνεύσιμη κομματική παράδοση μέσα από διασπάσεις, συγχωνεύσεις, συνεργασίες και διασπάσεις (ξανά). Υπάρχουν γενόσημα ΚΚ με μισού αιώνα ιστορία στις πλάτες τους και νομίζω ότι μια διάσπαση της ΟΚΔΕ έχει απευθείας καταγωγή από τους πρωτοτροτσκιστές του Μεσοπολέμου. Στην εξωκοινοβουλευτική Δεξιά της Μεταπολίτευσης, ας την πούμε έτσι, βγαίνει κάτι, το διαλύει η ΝΔ, παίρνει αιχμαλώτους, ρίχνει αλάτι από πάνω να μην φυτρώσει τίποτα και όσοι επιβιώσουν πηγαίνουν στον επόμενο παρθενογεννημένο.
Η μεταπολιτευτική άκρα δεξιά είχε το άγος της χούντας και την καταγωγή από την παρακρατική μετεμφυλιακη δεξιά.
Ως τέτοια ήξερε ότι δεν έχει ιδεολογικό γκελ στη νεολαία.

Από την κατάρρευση της μεταπολίτευσης βρήκε ιδεολογικό λόγο (αντιμεταναστευτικο, αντινεωτερικο) και προσπαθεί να παίξει μπάλα, αλλά την χαλιναγωγεί ο έμφυτος συντηρητισμός της.

Γι αυτό και σάρωσε ο αντισυστημικος, βίαιος λόγος της ΧΑ που, προερχόμενη από άλλη ιδεολογική μήτρα δεν είχε τα κόμπλεξ της φοβικής δεξιάς και συγκέντρωσε κοινό.
Τώρα που τελείωσε η ΧΑ η παραδοσιακή άκρα δεξιά πιστεύει ότι θα σκυλέψει το κοινό αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι ιδεολογικά δικό της.
Kαι τί ακριβώς προκάλεσε την κατάρρευση της μεταπολίτευσης, παίδες;

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά :) εντύπωση, ότι αν και κατέρρευσε η μεταπολίτευση, συνεχίζει την ίδια ρητορική και τον στομφώδη επιθετικό λόγο που είχε στην ελπιδοφόρα αρχή της.

Και ειλικρινά αναρωτιέμαι σε τί τον στηρίζει, πέρα από τη δύναμη της συνήθειας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 13 Φεβ 2023, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών