Σε καλή μεριά.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 01:32

ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:12
Συζητάμε αν στις σημερινές διεθνείς συγκυρίες, το να είχαμε δικό μας νόμισμα θα εξασφάλιζε καλύτερη διατήρηση της αγοραστικής μας ικανότητας ή θα καθιστούσε την κατάσταση χειρότερη.
Δεν συζητούσαμε αυτό ακριβώς, αλλά δεν βλέπω με ποιον τρόπο μπορείς να το προβλέψεις αυτό πηδώντας από την δεκαετία του '80 στην δεκαετία του 2020 και συγκρίνοντας τον πληθωρισμό του τότε με το σήμερα, που είναι μη συγκρίσιμα πράγματα όπως έχω ήδη δείξει.

Αλλά για να θεωρητικολογήσουμε λίγο, μιας και δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρουμε, το δικό μας νόμισμα μάλλον θα καθιστούσε την κατάσταση καλύτερη αν οδηγούσε -πράγμα πιθανό- στην συνέχιση ενός μοντέλου εγχώριας παραγωγής που εν προκειμένω θα επηρέαζε δύο σημαντικά πράγματα: την τιμή της ενέργειας και την τιμή των ζωωτροφών.

Πραγματολογικά όμως είναι αδύνατον να γνωρίζουμε την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα χωρίς να αναλογιστούμε την εξέλιξη του οικονομικού μας μοντέλου. Ας πούμε η εγχώρια παραγωγή οσπρίων θα ήταν κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερη αν βασιζόμασταν λιγότερο στις εισαγωγές λόγω Ευρωζώνης, πράγμα που θα πίεζε τις τιμές προς τα κάτω και θα δημιουργούσε μικρότερη εξάρτηση από πληθωρισμένα εισαγόμενα όσπρια.

Γενικά είναι στερείται νοήματος μια τέτοια κουβέντα, γιατί μιλάμε για διαφορετική νομισματική πορεία 20+ ετών με ό,τι μεταβολές συνεπάγεται αυτό για το οικονομικό μοντέλο της χώρας, την εγχώρια παραγωγή, τις εμπορικές σχέσεις, το εμπορικό ισοζύγιο, κτλ. Αγνοώντας όλες αυτές τις μεταβλητές και κάνοντας απευθείας σύγκριση... "σκληρότητας" νομισμάτων είναι σαν να συγκρίνεις μεγέθη σε δυο διαφορετικά συστήματα μέτρησης, π.χ. Κελσίου με Φαρενάιτ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Φεβ 2023, 01:40

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:32
Γενικά είναι στερείται νοήματος μια τέτοια κουβέντα,
Δεκτό. Άλλο πράγμα είχα στο μυαλό μου. Μεταβολή το καλοκαίρι του '15 και συνέχεια με δικό μας νόμισμα από εκεί ως σήμερα.

Σε τέτοιο πλαίσιο, δεν μπορώ να σκεφτώ σενάριο που θα ήταν επωφελές εκτός εκείνου που έλεγε ότι θα πιάναμε πάτο, θα τα γκρεμίζαμε όλα και θα φτιάχναμε κράτος από την αρχή σε 1-2 γενιές. Γενικά όμως έχω μία αλλεργία σε αυτούς που προτείνουν γκρεμίσματα χωρίς να έχουν αποδείξει ότι μπορούν να χτίσουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 02:11

ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:40
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:32
Γενικά είναι στερείται νοήματος μια τέτοια κουβέντα,
Δεκτό. Άλλο πράγμα είχα στο μυαλό μου. Μεταβολή το καλοκαίρι του '15 και συνέχεια με δικό μας νόμισμα από εκεί ως σήμερα.
Αυτό δεν είναι συζητήσιμο σενάριο. Θα πηγαίναμε σε χρεοκοπία και όχι μόνο εξαιτίας του νομίσματος. Μιλάμε για την περίπτωση να μην μπαίναμε ποτέ στο ευρώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7784
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 28 Φεβ 2023, 09:57

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17
gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:17
Σαρακατσανος έγραψε:
27 Φεβ 2023, 23:27


Ούτε καν 6. Alpha και Star τον ιδιο ιδιοκτητη εχουν.
Συχνότητες μετράμε όχι ιδιοκτήτες.
Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Για να το πετύχει αυτό έφερε μια υποτιθέμενη "μελέτη" απο το πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας που έλεγε οτι το φάσμα σηκώνει μέχρι 4 σταθμούς.
Πέραν τούτου δεν υπάρχει κάποιο επιχείρημα κατά του ΣΥΡΙΖΑ, υπάρχει απόφαση του ΣτΕ που έκρινε τον διαγωνισμό αντισυνταγματικό και τελεσίδικη δικαστική απόφαση που λέει οτι το κίνητρο για την όλη φάση ήταν να δημιουργήσει κανάλι του οποίου τον έλεγχο θα είχε παρασκηνιακά.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14182
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Φεβ 2023, 11:13

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17
gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:17
Σαρακατσανος έγραψε:
27 Φεβ 2023, 23:27
Ούτε καν 6. Alpha και Star τον ιδιο ιδιοκτητη εχουν.
Συχνότητες μετράμε όχι ιδιοκτήτες.
Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο αν αγοράσει κάποιος ένα κανάλι από κάποιον άλλο, με το να απαγορεύονται παραπάνω από 4 κανάλια. Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Αρα, θα μπορούσαμε να τον σκοτώσουμε από το 2016, το ίδιο θα ήταν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 14:47

gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 09:57
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17
gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:17


Συχνότητες μετράμε όχι ιδιοκτήτες.
Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Για να το πετύχει αυτό έφερε μια υποτιθέμενη "μελέτη" απο το πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας που έλεγε οτι το φάσμα σηκώνει μέχρι 4 σταθμούς.
Πέραν τούτου δεν υπάρχει κάποιο επιχείρημα κατά του ΣΥΡΙΖΑ, υπάρχει απόφαση του ΣτΕ που έκρινε τον διαγωνισμό αντισυνταγματικό και τελεσίδικη δικαστική απόφαση που λέει οτι το κίνητρο για την όλη φάση ήταν να δημιουργήσει κανάλι του οποίου τον έλεγχο θα είχε παρασκηνιακά.
Δεν έχει σημασία τι μελέτη έφερε. Εδώ οι συμφορουμίτες βρίσκουν πρόβλημα με το ότι θα είχαμε υποτίθεται μικρότερη πολυφωνία, αν και έχουμε ακριβώς την ίδια πολυφωνία και τώρα, όπως άλλωστε και πριν τον διαγωνισμό του Παππά.

Βασικά μικρότερη πολυφωνία έχουμε τώρα, γιατί όλα τα ΜΜΠ είναι κυβερνητικά φερέφωνα σε βαθμό που δεν ήταν ποτέ των ποτών. Η ΝΔ κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε ούτε καν το ΠΑΣΟΚ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 14:48

Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2023, 11:13
Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου.
Και δεν ήθελε να το πάρει μαζί του στον άλλον κόσμο γιατί δεν θα χωρούσε στην βάρκα του Χάροντα; Λογική εξήγηση ακούγεται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7784
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 28 Φεβ 2023, 16:00

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 14:47
gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 09:57
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17


Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Για να το πετύχει αυτό έφερε μια υποτιθέμενη "μελέτη" απο το πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας που έλεγε οτι το φάσμα σηκώνει μέχρι 4 σταθμούς.
Πέραν τούτου δεν υπάρχει κάποιο επιχείρημα κατά του ΣΥΡΙΖΑ, υπάρχει απόφαση του ΣτΕ που έκρινε τον διαγωνισμό αντισυνταγματικό και τελεσίδικη δικαστική απόφαση που λέει οτι το κίνητρο για την όλη φάση ήταν να δημιουργήσει κανάλι του οποίου τον έλεγχο θα είχε παρασκηνιακά.
Δεν έχει σημασία τι μελέτη έφερε. Εδώ οι συμφορουμίτες βρίσκουν πρόβλημα με το ότι θα είχαμε υποτίθεται μικρότερη πολυφωνία, αν και έχουμε ακριβώς την ίδια πολυφωνία και τώρα, όπως άλλωστε και πριν τον διαγωνισμό του Παππά.

Βασικά μικρότερη πολυφωνία έχουμε τώρα, γιατί όλα τα ΜΜΠ είναι κυβερνητικά φερέφωνα σε βαθμό που δεν ήταν ποτέ των ποτών. Η ΝΔ κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε ούτε καν το ΠΑΣΟΚ.
Για εσένα μπορεί να μην έχει σημασία τι μελέτη έφερε αλλά για τα δικαστήρια και για το ΣτΕ είχε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 16:07

Δεν είμαστε το ΣτΕ εδώ, άλλο συζητούσαμε. Παρακαλώ μην στέλνεις την μπάλα στην εξέδρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 28 Φεβ 2023, 21:38

ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:12

Συζητάμε αν στις σημερινές διεθνείς συγκυρίες, το να είχαμε δικό μας νόμισμα θα εξασφάλιζε καλύτερη διατήρηση της αγοραστικής μας ικανότητας ή θα καθιστούσε την κατάσταση χειρότερη.
Μια συγκριση σε επιπεδο αναλογιας ειναι με ευρωπαϊκες χωρες που δεν εχουν ευρώ, που δεν ειναι και πολλες

Στο ευρωσυστημα και στην Ελλάδα το βασικο επιτοκιο ειναι (σημερα) 2,5%

Μια χωρα που ''αρνειται'' το ευρω ειναι η Ουγγαρία και εχει βασικό επιτόκιο 12% και πληθωρισμό κοντα στο 30%
H Τσεχία, η Ρουμανια και η Πολωνια εχουν επιτοκιο γυρω στο 7%

H Βουλγαρια εχει παρα πολυ χαμηλο. Κατω απο 2% αλλα και οικονομια που δε λειτουργει γενικα

Απο τις πιο προχωρημενες οικονομιες στην Αγγλία το επιτοκιο ειναι νομιζω ψηλοτερα, αλλα στη Σουηδια και τη Δανια ειναι λιγο πιο κατω από τη ζώνη του Ευρώ

Οποτε μπορουμε να υποθεσουμε οτι στην Ελλαδα θα ηταν πανω απο 10% εκτος ευρω, που κανει σχεδον απογορευτικο ενα στεγαστικο ας πουμε

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 22:50

Δηλαδή η Τσεχία, η Ρουμανία και η Πολωνία έχουν επιτόκια στο 7% και η Βουλγαρία 2% κι απ' αυτό συμπεραίνεις ότι η Ελλάδα θα είχε το υψηλότερο επιτόκιο όλων των χωρών, εντός κι εκτός του ευρώ; Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21712
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 22:52

Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2023, 11:13
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17
gassim έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:17


Συχνότητες μετράμε όχι ιδιοκτήτες.
Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο αν αγοράσει κάποιος ένα κανάλι από κάποιον άλλο, με το να απαγορεύονται παραπάνω από 4 κανάλια. Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Αρα, θα μπορούσαμε να τον σκοτώσουμε από το 2016, το ίδιο θα ήταν.
Δεν έχω καταλάβει αυτό με τις συχνότητες. Τι ισχύει, ότι η Ελλάδα μπορεί να έχει 4 ή 6 κανάλια το πολύ; Οι άλλες χώρες γιατί έχουν 30;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 23:12

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 22:52
Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2023, 11:13
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17

Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο αν αγοράσει κάποιος ένα κανάλι από κάποιον άλλο, με το να απαγορεύονται παραπάνω από 4 κανάλια. Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Αρα, θα μπορούσαμε να τον σκοτώσουμε από το 2016, το ίδιο θα ήταν.
Δεν έχω καταλάβει αυτό με τις συχνότητες. Τι ισχύει, ότι η Ελλάδα μπορεί να έχει 4 ή 6 κανάλια το πολύ; Οι άλλες χώρες γιατί έχουν 30;
Δεν μπορεί να εκπέμψει μόνο 4 ή 6, αν και να διευκρινιστεί ότι ο αριθμός αυτός αφορά τα εθνικής εμβέλειας, όχι τα τοπικά κανάλια, ωστόσο, επειδή κάποιοι έχουν κοντή μνήμη, αυτοί που προσπάθησαν να δημιουργήσουν ολιγοπώλιο ήταν αυτοί οι 6 (τότε 7) τηλεοπτικοί σταθμοί, πετώντας έξω από την πλατφόρμα τα τοπικά κανάλια. Τελικά αναγκάστηκαν από την ΕΕΤΤ να συμπεριλάβουν στην Digea και τα περιφερειακά κανάλια.

Αλλά παραμένει το γεγονός ότι αυτοί οι 6 τηλεοπτικοί σταθμοί ήταν που προσπάθησαν να δημιουργήσουν ολιγοπώλιο και μάλιστα με τον πιο αισχρό τρόπο. Το να ρίχνουν κάποιοι σήμερα δάκρυα για το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ προσπάθησε να το κάνει αυτό, είναι τουλάχιστον αστείο και υποκριτικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13275
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Φεβ 2023, 23:16

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 22:52
Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2023, 11:13
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:17

Το επιχείρημα ήταν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να κάνει πιο... "ολιγοπώλιο" την κατάσταση, λες και τώρα δεν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό παικτών. Άρα κοροϊδευόμαστε.
Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο αν αγοράσει κάποιος ένα κανάλι από κάποιον άλλο, με το να απαγορεύονται παραπάνω από 4 κανάλια. Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Αρα, θα μπορούσαμε να τον σκοτώσουμε από το 2016, το ίδιο θα ήταν.
Δεν έχω καταλάβει αυτό με τις συχνότητες. Τι ισχύει, ότι η Ελλάδα μπορεί να έχει 4 ή 6 κανάλια το πολύ; Οι άλλες χώρες γιατί έχουν 30;
Αλλες χώρες γιατί δεν έχουν κλειστά επαγγέλματα και η Ελλάδα έχει;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21712
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε καλή μεριά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 23:34

nyxtovios έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:16
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 22:52
Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2023, 11:13
Ναι, είναι ακριβώς το ίδιο αν αγοράσει κάποιος ένα κανάλι από κάποιον άλλο, με το να απαγορεύονται παραπάνω από 4 κανάλια. Ο κυριότερος λόγος που ο Κοντομηνάς πούλησε το κανάλι, είναι ότι ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Αρα, θα μπορούσαμε να τον σκοτώσουμε από το 2016, το ίδιο θα ήταν.
Δεν έχω καταλάβει αυτό με τις συχνότητες. Τι ισχύει, ότι η Ελλάδα μπορεί να έχει 4 ή 6 κανάλια το πολύ; Οι άλλες χώρες γιατί έχουν 30;
Αλλες χώρες γιατί δεν έχουν κλειστά επαγγέλματα και η Ελλάδα έχει;
Η ερώτηση είναι αν υπάρχει όντως τεχνικό πρόβλημα. Το γνωρίζεις ή θα λέμε πάλι τα ίδια;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών