Κλητική

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 12 Οκτ 2018, 01:12

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2018, 00:36
Γιατί να μιλάω για τον αρχαιοελληνικό κανόνα; Συζητάμε κάπου για το τι συνέβαινε στην αρχαία ελληνική; Ερώτημα για το πώς κλίνονται στην γλώσσα μας δεν είναι το θέμα του νήματος;
Το διευκρινίζω, για να είσαι σαφές.
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Άβαταρ μέλους
MightyMouse
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 07:03
Phorum.gr user: MightyMouse

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MightyMouse » 13 Οκτ 2018, 20:41

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2018, 05:19
Ο κανόνας είναι απλός. Όλα τα ανδρικά ονόματα σε -ος στην κλητική λήγουν σε -ε, εκτός από τα παροξύτονα που έχουν λιγότερες από τέσσερις συλλαβές.
Ευχαριστώ. Προφανώς έχω τη συνηθισμένη ερώτηση για τις απαντήσεις σου: πηγή έχεις;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41235
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2018, 04:08

Όχι και δεν χρειάζεται. Η γραμματική δεν είναι κάτι που προαποφασίζεται ούτε κάτι που αποδεικνύεται με τον ίδιο τρόπο που αποδεικνύεται ένα μαθηματικό θεώρημα. Είναι μια περιγραφή ενός γλωσσικού φαινομένου. Απ' την στιγμή που ο κανόνας μου περιγράφει το φαινόμενο σαφώς, δεν χρειάζεται να επικαλεστώ κάποιον τρίτο, γιατί κι αυτός ο τρίτος θα έχει καταλήξει στην ίδια περιγραφή με τον ίδιο τρόπο.

Αυτό που χρειάζεται πηγή είναι η ιστορική αιτιολόγηση του φαινομένου. Δηλαδή γιατί συμβαίνει αυτό. Πότε προέκυψε, πώς και γιατί. Σίγουρα υπάρχει κάποιος ιστορικός λόγος, αλλά δεν τον γνωρίζω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
MightyMouse
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 07:03
Phorum.gr user: MightyMouse

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MightyMouse » 14 Οκτ 2018, 16:42

lol Ποιος τους γαμεί τους κανόνες; Αφού το λες εσύ! Έχεις δίκιο. :romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41235
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2018, 02:25

Δεν κατάλαβες τίποτα. Ξαναπροσπάθησε. Η γραμματική δεν είναι ένα σύνολο κανονιστικών ρυθμίσεων, είναι ένα σύνολο ομαδοποιήσεων φαινομένων σε κανόνες που τα περιγράφουν. Οι κανόνες συνάγονται με ανάλυση των γλωσσικών φαινομένων, δεν είναι αυθύπαρκτοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
MightyMouse
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 07:03
Phorum.gr user: MightyMouse

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MightyMouse » 15 Οκτ 2018, 07:42

Άλλο είναι να γράψει κάτι ένας ανώνυμος σε ένα φόρουμ κι άλλο να φέρεις πηγή με ονοματεπώνυμο για τη γλώσσα σου. Αν δεν καταλαβαίνεις, ξαναπροσπάθησε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41235
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2018, 15:58

Δηλαδή αν σου πω ότι η 2+5=7, θα μου ζητήσεις πηγή; Δεν μπορείς να δεις ότι ισχύει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 16 Οκτ 2018, 03:03

hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:08
Όχι και δεν χρειάζεται. Η γραμματική δεν είναι κάτι που προαποφασίζεται ούτε κάτι που αποδεικνύεται με τον ίδιο τρόπο που αποδεικνύεται ένα μαθηματικό θεώρημα. Είναι μια περιγραφή ενός γλωσσικού φαινομένου. Απ' την στιγμή που ο κανόνας μου περιγράφει το φαινόμενο σαφώς, δεν χρειάζεται να επικαλεστώ κάποιον τρίτο, γιατί κι αυτός ο τρίτος θα έχει καταλήξει στην ίδια περιγραφή με τον ίδιο τρόπο.
Σαν γενική τοποθέτηση, είναι σωστό αυτό που λες: Οι κανόνες περιγράφουν την Γλώσσα (βάζοντας κάποια φαινόμενα σε τάξη, παρά τις συχνά υπάρχουσες εξαιρέσεις) και δεν κανονίζεται η Γλώσσα σύμφωνα με τους κανόνες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όταν επικαλείσαι έναν κανόνα, όπως έκανες εσύ* , δεν πρέπει να υπάρχει αυτός διατυπωμένος σε κάποια γραμματική. Διαφορετικά πώς τον επικαλείσαι ως "κανόνα" (ο οποίος μάλιστα θεωρείς ότι αυτομάτως απορρίπτει τυχόν διαφορετικές επιλογές);




*
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2018, 05:19
Ο κανόνας είναι απλός. Όλα τα ανδρικά ονόματα σε -ος στην κλητική λήγουν σε -ε, εκτός από τα παροξύτονα που έχουν λιγότερες από τέσσερις συλλαβές.

Αυτό που λέει ο Νταρνάκας μπορεί να έχει να κάνει με το αισθητήριό του, άλλωστε αυτά τα ονόματα είναι λίγο σπάνια, αλλά τα λιγότερο σπάνια Φοίβος, Λυκούργος, Δρόσος, Πύρρος και Δήμος, έχουν καθαρότατα κλιτική Φοίβο, Λυκούργο, Δρόσο, Πύρρο και Δήμο, παρότι είναι όλα, αν όχι αρχαία ονόματα, τουλάχιστον αρχαίες λέξεις.

Υπάρχουν ελάχιστα μη πολυσύλλαβα ονόματα σε -ος που να τονίζονται στην λήγουσα (Στυλιανός, Δαμιανός, Ρωμανός, Σεβαστός, Ακριβός και μερικά ακόμα, τα περισσότερα εξαιρετικά σπάνια). Αυτά παίρνουν κανονικά κλιτική σε -ε, πλην των λαϊκότροπων μετατροπών άλλων ονομάτων (Δημητρός, Νικολός, Μανολιός). Στην ουσία δηλαδή αυτή είναι η μόνη εξαίρεση του κανόνα.

Ξανά ο κανόνας: Όλα τα ανδρικά ονόματα σε -ος στην κλητική λήγουν σε -ε, εκτός από τα παροξύτονα που έχουν λιγότερες από τέσσερις συλλαβές (δισύλλαβα και τρισύλλαβα).
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41235
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2018, 03:16

Δεν είναι όλα τα γλωσσικά φαινόμενα καταγεγραμμένα σε γραμματικές όπως δεν είναι όλες οι λέξεις καταγεγραμμένες στα λεξικά. Με τον ίδιο τρόπο που μπορώ να δώσω την έννοια μιας λέξης ή φράσης που δεν περιέχεται σε λεξικό, μπορώ να δώσω έναν κανόνα που δεν περιγράφεται σε γραμματικές.

Προσωπικά ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του κανόνα τον καιρό που έφτιαχνα παιχνίδια σε C++. Ήθελα το πρόγραμμα να αποκαλεί τους παίκτες με το όνομα που αυτοί έδιναν στην ονομαστική. Αφού έψαξα σε όλες τις γραμματικές που είχα διαθέσιμες και δεν έβγαλα άκρη, ανακάλυψα τον κανόνα με αναλυτικό τρόπο. Για να υφίσταται εξαίρεση σε έναν γλωσσικό κανόνα, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ιστορικός λόγος. Δεν μπόρεσα να βρω αιτιολόγηση καμμιάς υποτιθέμενης εξαίρεσης. Αν βρεις εσύ ή άλλος, όμως, θα μπορέσεις να συμπληρώσεις τον κανόνα προσθέτοντας τις εξαιρέσεις του. Απλό δεν είναι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Παλαιομνήμων
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 19:56
Τοποθεσία: Κάπου εδώ...

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιομνήμων » 16 Οκτ 2018, 03:51

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2018, 03:16
Δεν είναι όλα τα γλωσσικά φαινόμενα καταγεγραμμένα σε γραμματικές όπως δεν είναι όλες οι λέξεις καταγεγραμμένες στα λεξικά. Με τον ίδιο τρόπο που μπορώ να δώσω την έννοια μιας λέξης ή φράσης που δεν περιέχεται σε λεξικό, μπορώ να δώσω έναν κανόνα που δεν περιγράφεται σε γραμματικές.

Προσωπικά ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του κανόνα τον καιρό που έφτιαχνα παιχνίδια σε C++. Ήθελα το πρόγραμμα να αποκαλεί τους παίκτες με το όνομα που αυτοί έδιναν στην ονομαστική. Αφού έψαξα σε όλες τις γραμματικές που είχα διαθέσιμες και δεν έβγαλα άκρη, ανακάλυψα τον κανόνα με αναλυτικό τρόπο. Για να υφίσταται εξαίρεση σε έναν γλωσσικό κανόνα, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ιστορικός λόγος. Δεν μπόρεσα να βρω αιτιολόγηση καμμιάς υποτιθέμενης εξαίρεσης. Αν βρεις εσύ ή άλλος, όμως, θα μπορέσεις να συμπληρώσεις τον κανόνα προσθέτοντας τις εξαιρέσεις του. Απλό δεν είναι;
:smt023
Ανησύχησα! Μα κάποιοι έσπευσαν αμέσως να με "καθησυχάσουν"...
----------
9 Αυγ. 2016: https://web.archive.org/web/20160809180 ... d6eccbaaf4

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 17 Οκτ 2018, 00:33

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2018, 00:36
Γιατί να μιλάω για τον αρχαιοελληνικό κανόνα; Συζητάμε κάπου για το τι συνέβαινε στην αρχαία ελληνική; Ερώτημα για το πώς κλίνονται στην γλώσσα μας δεν είναι το θέμα του νήματος;
Ο κανόνας που υπάρχει σε μια γραμματική δεν είναι η 'γλώσσα μας'.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5151
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Οκτ 2018, 22:01

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2018, 03:16
καμμιάς
tsk tsk :roll:


:lol:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41235
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2018, 23:24

Bill Hicks έγραψε:
17 Οκτ 2018, 22:01
hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2018, 03:16
καμμιάς
tsk tsk :roll:


:lol:
Ναι. Τι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 17 Οκτ 2018, 23:30

Παλαιομνήμων έγραψε:
12 Οκτ 2018, 01:12
Το διευκρινίζω, για να είσαι σαφές.
Παλαιομνήμων Channeling Angela Demetriou
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5151
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 18 Οκτ 2018, 22:48

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2018, 23:24
Bill Hicks έγραψε:
17 Οκτ 2018, 22:01
hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2018, 03:16
καμμιάς
tsk tsk :roll:


:lol:
Ναι. Τι;
κάν μίας = καμμίας

κα' μιάς = καμιάς

(σε πειράζω, ε; καθόλου απίθανο να κάνω λάθος, αλλά έτσι το μάθαμε στα 80s που έτρωγε ο λαός πσωμάκι. :wave: )
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών