ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
runner
Δημοσιεύσεις: 2828
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 09 Μαρ 2023, 23:11

Πολλά ζώα πάντως στο φυσικό τους περιβάλλον κυριαρχούν κυριολεκτικά.
Για παράδειγμα η αρκούδα, η τίγρης, ο κροκόδειλος και η όρκα.
Επίσης και αρκετά φυτοφάγα μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19191
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Μαρ 2023, 23:15

δεν ισχυει αυτο με τα βακτηρια,για τον δράκο

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Μαρ 2023, 23:50

runner έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:11
Πολλά ζώα πάντως στο φυσικό τους περιβάλλον κυριαρχούν κυριολεκτικά.
Για παράδειγμα η αρκούδα, η τίγρης, ο κροκόδειλος και η όρκα.
Επίσης και αρκετά φυτοφάγα μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.
Οχι, ειναι ελαχιστα.
1) Ο Ιαγουαρος
2)η Σιβηρικη Τιγρης
3) Η Ορκα

Και καποια αλλα ειδη των οποιων τα οικοσυστηματα ειναι γεωγραφικα περιορισμενα.

Ουτε οι Χαιτεχοντες, ουτε οι λυκοι ουτε κανενας αλλος γνωστος θηρευτης δεν ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 09:24

vantono έγραψε:
09 Μαρ 2023, 22:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μαρ 2023, 22:47
vantono έγραψε:
09 Μαρ 2023, 21:48
Αλλά ξεκάθαρα, αν το έβλεπα μπροστά μου να ξεσκίζει ζωντανό ελάφι και να τρώει και το έμβρυο του, και ήμουν οπλισμένος θα του άδειαζα γεμιστήρα πάνω του.
Καλό είναι όμως να μπει στο πλαίσιο ότι είναι προτιμότερος ο θάνατος ενός εμβρύου από έναν δράκο, από κάποιον που σκοτώνει ένα ελάφι, αγριογούρουνο ή οποιοδήποτε θήραμα που έχει ζωντανά μωρά. Αυτά θα πεθάνουν πολύ πιο αργά και βασανιστικά. Για κάποιο μυστήριο λόγο, το ανώτερο είδος θεωρεί ιδιοκτησία του και το απόλυτο ανθρώπινο άβατο, ακόμα και ό,τι δεν του ανήκει. Γουστάρει φύση, δάσος, περιπέτεια, τραλαλά αλλά θεωρεί τους κατοίκους του δάσους, ως ενοχλητικές παρεμβάσεις στο φυσιολατρικό του λάιφστάιλ.
Δεν διαφωνώ. Η άποψη μου για τους κυνηγούς είναι η χειρότερη. Τους θεωρώ την επιτομή του κομπλεξισμου και μικροτσουτσουνισμου.
τις μετραμε;

τεσπα, για τους βοσκους εχεις καλυτερη αποψη; δηλαδη συμπεριφερονται στα ζωα καλυτερα απο οτι οι κυνηγοι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16999
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μαρ 2023, 09:43

Bazoomba έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:50
runner έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:11
Πολλά ζώα πάντως στο φυσικό τους περιβάλλον κυριαρχούν κυριολεκτικά.
Για παράδειγμα η αρκούδα, η τίγρης, ο κροκόδειλος και η όρκα.
Επίσης και αρκετά φυτοφάγα μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.
Οχι, ειναι ελαχιστα.
1) Ο Ιαγουαρος
2)η Σιβηρικη Τιγρης
3) Η Ορκα

Και καποια αλλα ειδη των οποιων τα οικοσυστηματα ειναι γεωγραφικα περιορισμενα.

Ουτε οι Χαιτεχοντες, ουτε οι λυκοι ουτε κανενας αλλος γνωστος θηρευτης δεν ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ.
και ο δρακος του κομοδο μαλλον ειναι ο βασιλιας... αμα ηταν αμολημενος στην αφρικη, τα λιονταρια θα κλανανε μαλλι...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24069
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 09:44

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:24
vantono έγραψε:
09 Μαρ 2023, 22:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Μαρ 2023, 22:47


Καλό είναι όμως να μπει στο πλαίσιο ότι είναι προτιμότερος ο θάνατος ενός εμβρύου από έναν δράκο, από κάποιον που σκοτώνει ένα ελάφι, αγριογούρουνο ή οποιοδήποτε θήραμα που έχει ζωντανά μωρά. Αυτά θα πεθάνουν πολύ πιο αργά και βασανιστικά. Για κάποιο μυστήριο λόγο, το ανώτερο είδος θεωρεί ιδιοκτησία του και το απόλυτο ανθρώπινο άβατο, ακόμα και ό,τι δεν του ανήκει. Γουστάρει φύση, δάσος, περιπέτεια, τραλαλά αλλά θεωρεί τους κατοίκους του δάσους, ως ενοχλητικές παρεμβάσεις στο φυσιολατρικό του λάιφστάιλ.
Δεν διαφωνώ. Η άποψη μου για τους κυνηγούς είναι η χειρότερη. Τους θεωρώ την επιτομή του κομπλεξισμου και μικροτσουτσουνισμου.
τις μετραμε;

τεσπα, για τους βοσκους εχεις καλυτερη αποψη; δηλαδη συμπεριφερονται στα ζωα καλυτερα απο οτι οι κυνηγοι;
Για αυτους αναγνωρίζω οτι ειναι η δουλειά τους.
Των κυνηγών δεν ειναι η δουλειά τους, ειναι το χόμπι (τι ηλίθια λέξη οταν προκειται για αφαίρεση μιας ζωής) τους.

Θα το δικαιολογούσα μόνο αν πραγματικά δεν είχαν να φάνε, αν ειναι τιποτα φτωχοι ξερω 'γω που μονο το κυνήγι εχουν για να τρέφονται, ή αν ζουσαμε σε καμια δυστοπία που πεφτει μετεωρίτης, καταστρέφει τη γη (ή μερος της γης) και εκεινο το κομματι του πληθυσμού που επλήγησε πρέπει αναγκαστικά να επιστρεψει στο επιπεδο του τροφοσυλλέκτη.
Κάτι άλλο που επισης δικαιολογώ, ειναι για τον έλεγχο του πληθυσμου καποιων ζώων που προκαλουν ζημιές ή μπορει να γινουν επικίνδυνα για τον ανθρωπο εστω και άθελά τους (πχ αγριογούρουνα που κατεβαινουν σε εθνικές καποιες φορες και προκαλουν ατυχηματα, υπερπληθυσμός κουνελιών/λαγων που χαλάνε μαζικα σοδειές κτλ).

Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Μαρ 2023, 12:29

taxalata xalasa έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:43
Bazoomba έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:50
runner έγραψε:
09 Μαρ 2023, 23:11
Πολλά ζώα πάντως στο φυσικό τους περιβάλλον κυριαρχούν κυριολεκτικά.
Για παράδειγμα η αρκούδα, η τίγρης, ο κροκόδειλος και η όρκα.
Επίσης και αρκετά φυτοφάγα μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.
Οχι, ειναι ελαχιστα.
1) Ο Ιαγουαρος
2)η Σιβηρικη Τιγρης
3) Η Ορκα

Και καποια αλλα ειδη των οποιων τα οικοσυστηματα ειναι γεωγραφικα περιορισμενα.

Ουτε οι Χαιτεχοντες, ουτε οι λυκοι ουτε κανενας αλλος γνωστος θηρευτης δεν ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ.
και ο δρακος του κομοδο μαλλον ειναι ο βασιλιας... αμα ηταν αμολημενος στην αφρικη, τα λιονταρια θα κλανανε μαλλι...
Ανέφερα πως υπάρχουν κι άλλοι υποψήφιοι, αλλά ο δράκοντας θα έκλανε μαλλί εάν βρισκόταν στην Σαβάνα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12170
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Μαρ 2023, 12:43

Στην σαβανα μαλλον ο κυριαρχος ειναι ο ελεφαντας ο οποιος ειναι και ευφυεστατος. Και δεν ξεχναει.
Το πιο ατρομητο που δεν θα κλασει μπροστα σε κανεναν και θα αντιμετωπισει οποιονδηποτε αν χρειαστει ειναι μαλλον ο αφρικανικος ασβος, ενα θαυμα θαρρους, θρασους, ομορφιας, ευφυιας και προσαρμοστικοτητας.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Μαρ 2023, 12:57

Sid Vicious έγραψε:
10 Μαρ 2023, 12:43
Στην σαβανα μαλλον ο κυριαρχος ειναι ο ελεφαντας ο οποιος ειναι και ευφυεστατος. Και δεν ξεχναει.
Το πιο ατρομητο που δεν θα κλασει μπροστα σε κανεναν και θα αντιμετωπισει οποιονδηποτε αν χρειαστει ειναι μαλλον ο αφρικανικος ασβος, ενα θαυμα θαρρους, θρασους, ομορφιας, ευφυιας και προσαρμοστικοτητας.
Δυνατή υποψηφιότητα ο Χονεη Μπατζερ, αλλά έχει μισματς με τα μεγάλα φίδια.
Οι Ελέφαντες είναι μάλλον off, για το θέμα μας. Αλλιώς θα έπρεπε να αναφερθεί και η Γαλάζια φάλαινα κλπ κλπ. Είναι κάποια πλάσματα που λόγω μεγέθους δεν έχουν θηρευτές αλλά δεν εμπνέουν σεβασμό επίσης.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 10 Μαρ 2023, 13:17

στον εθνικό κήπο, ήταν ο Πετρος το λιονταρι. πηγαιναμε οι εξυπνες και του πεταγαμε χαλικακια στο κλουβι. μεχρι που τα πηρε στο κρανιο και βρυχήθηκε. μας κόπηκε το αίμα. ήταν ανάλογος τρομος του τέρατος του λοστ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 13:47

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:44


Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.
οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μαρ 2023, 13:56

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:47
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:44


Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.
οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
Σαφώς και ισχύει αυτό που λες. Αλλά από ένα σημείο και μετά, παίζουν κάποια όρια και στην τροφή από κυνήγι όσο και στην πληρωμένη ροζ και αναίμακτη τροφή (που δεν προκαλεί... συγκινησιακά θέματα).

Γιατί άλλο να σκοτώνεις ένα ζώο για να το φας (αυτό το κάνουν και τα ζώα αλλά για κάποιο ηλίθιο λόγο το θεωρούμε φρικιαστικό) και άλλο το να σκοτώνεις για διασκέδαση ή να θεωρείς ότι είσαι γκράντε αν διασκεδάζεις με τους τραυματισμούς ή εξευτελισμό των ζώων.

Και βρες μου έστω έναν λόγο να θεωρώ τους μπολντ, ανώτερο είδος. Έναν.

Ούτε για περιποίηση των νυχιών ενός λιονταριού δεν κάνουν.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24069
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Μαρ 2023, 14:03

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:47
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:44


Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.
οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
Ναι, το κάνουν άλλοι σαν υπηρεσία προς εμένα που ειμαι βολεμένος και μου το παρέχουν έτοιμο, χωρίς να χρειάζεται να βάζω ο ίδιος τον εαυτό μου σε αυτη την ψυχοφθόρα διαδικασία αφαίρεσης ζωής.
Και το κάνουν και με ζώα που εκτρέφουν από τη γέννησή τους αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, για το σκοπό της τροφής προς ανθρώπους δηλαδη. Οχι με ζώα που ειναι για να κυκλοφορουν ελεύθερα στη φύση, που καποιος τα σκοτώνει στο άκυρο επειδη "το βρισκει διασκεδαστικό" διαταράσσοντας την ισορροπία του οικοσυστήματος.

Πρίζα αλλάζω μόνος μου, όπως και διάφορες άλλες επισκευές που ξέρω να κανω μόνος μου στο σπίτι μου, που έχουν να κάνουν με άψυχα αντικείμενα. Αλλά στην παραπάνω περίπτωση δεν μιλάμε για άψυχα αντικείμενα, και ειναι άκυρη η σύγκριση.
Όποιος "βρίσκει διασκεδαστικό" να αφαιρεί μια ζωή χωρις αιτία και σοβαρό λόγο, υπάρχει κάτι βαθύτατα κουνημένο στην όλη ψυχοσύνθεσή του, δεν ειναι νορμαλ. Τουλαχιστον εγω δεν τον θεωρώ νορμαλ.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Μαρ 2023, 14:06

vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:47
vantono έγραψε:
10 Μαρ 2023, 09:44


Αλλά το φετιχ με τα οπλα και τις μαζικές δολοφονίες εν έτει 2023, οταν δεν εχεις αναγκη να σκοτώσεις ο ίδιος για να φας και σου ερχεται το φαγητο ετοιμο στο πιατο, ή οταν δεν σου επιτίθεται το ζώο για να εισαι σε αμυνα και να δικαιολογείσαι, αλλά να το κυνηγάς εσυ, το θεωρω τουλάχιστον και επιεικώς αναχρονισμό.
οοοοχι φιλε.

εσυ σκοτωνεις για να φας. απλα επειδη εισαι πολυ βολεμενος για να το κανεις αμεσα, πληρωνεις καποιον να το κανει.

ειναι σαν να κατηγορεις καποιον που αλλαζει την πριζα μονος του αντι να φωναξει ηλεκτρολογο. ειδικα αν το βρισκει διασκεδαστικο.

ολοι φονιαδες ειμαστε, αλλος με το ντουφεκι, αλλος με τα λεφτα του.
Ναι, το κάνουν άλλοι σαν υπηρεσία προς εμένα που ειμαι βολεμένος και μου το παρέχουν έτοιμο, χωρίς να χρειάζεται να βάζω ο ίδιος τον εαυτό μου σε αυτη την ψυχοφθόρα διαδικασία αφαίρεσης ζωής.
Και το κάνουν και με ζώα που εκτρέφουν από τη γέννησή τους αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, για το σκοπό της τροφής προς ανθρώπους δηλαδη. Οχι με ζώα που ειναι για να κυκλοφορουν ελεύθερα στη φύση, που καποιος τα σκοτώνει στο άκυρο επειδη "το βρισκει διασκεδαστικό" διαταράσσοντας την ισορροπία του οικοσυστήματος.

Πρίζα αλλάζω μόνος μου, όπως και διάφορες άλλες επισκευές που ξέρω να κανω μόνος μου στο σπίτι μου, που έχουν να κάνουν με άψυχα αντικείμενα. Αλλά στην παραπάνω περίπτωση δεν μιλάμε για άψυχα αντικείμενα, και ειναι άκυρη η σύγκριση.
Όποιος "βρίσκει διασκεδαστικό" να αφαιρεί μια ζωή χωρις αιτία και σοβαρό λόγο, υπάρχει κάτι βαθύτατα κουνημένο στην όλη ψυχοσύνθεσή του, δεν ειναι νορμαλ. Τουλαχιστον εγω δεν τον θεωρώ νορμαλ.
να φανταστω πως τα ιδια πιστευεις για το ψαρεμα - ολους οσους ασχολουνται κ τρως μονο ιχθυοτροφειου ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΆΡΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΆΣ ΤΩΝ ΖΏΩΝ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2023, 14:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μαρ 2023, 13:56


Σαφώς και ισχύει αυτό που λες. Αλλά από ένα σημείο και μετά, παίζουν κάποια όρια και στην τροφή από κυνήγι όσο και στην πληρωμένη ροζ και αναίμακτη τροφή (που δεν προκαλεί... συγκινησιακά θέματα).

Γιατί άλλο να σκοτώνεις ένα ζώο για να το φας (αυτό το κάνουν και τα ζώα αλλά για κάποιο ηλίθιο λόγο το θεωρούμε φρικιαστικό) και άλλο το να σκοτώνεις για διασκέδαση ή να θεωρείς ότι είσαι γκράντε αν διασκεδάζεις με τους τραυματισμούς ή εξευτελισμό των ζώων.

Και βρες μου έστω έναν λόγο να θεωρώ τους μπολντ, ανώτερο είδος. Έναν.

Ούτε για περιποίηση των νυχιών ενός λιονταριού δεν κάνουν.
σωστα.

εχουμε καποιο λογο να πιστευουμε οτι οι κυνηγοι ειναι χειροτερα τομαρια (βασανιζουν ζωα για πλακα) απο τους βοσκους;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών