Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12279
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Οκτ 2018, 12:48

μίστερ μαξ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:43
taliban έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:33
μίστερ μαξ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:03


Προφανώς δεν διάβασες την βιβλο.
Δεν με βοηθάς να καταλάβω. Τι εννοείς?

Εδώ λένε να κάνεις 11αδα με αλλαγές:
Αυτός που σκέπτεται άσχημα για τον Κύριο του έχει ξεκάθαρα πλανηθεί όταν λέει «μην κάνεις πολλά παιδιά, θα περιοριστούν οι προμήθειες σου (θα φτωχύνεις)» Ορκίζομαι στον Κύριο του Θρόνου, λέει ψέματα. Όταν αυξάνονται τα παιδιά τότε αυξάνεται και το ρίζκ (συντήρηση/προμήθεια) τους. Διότι δεν υπάρχει κανένα πλάσμα πάνω στην γη παρα μόνο η προμήθεια του να είναι ορισμένη (να έχει δρομολογηθεί) από τον Αλλάχ. Γιαυτο και οι προμήθειες και η συντήρηση των παιδιών σας είναι από τον Αλλάχ. Αυτός είναι που ανοίγει τις πόρτες της προμήθειας και της συντήρησης έτσι ώστε να ξοδεύετε (εσείς οι γονείς) γιαυτα. Ωστόσο, πολλοί έχουν αρνητικές σκέψεις για τον Αλλάχ και εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από τα φυσικά πράγματα (τα επίγεια) και δεν κοιτούν μακροπρόθεσμα ούτε σκέπτονται το Κάνταρ (το Θειο Διάταγμα). Αυτός (ο Αλλάχ) είναι που συντηρεί και προμηθεύει ακόμα και αν πρόκειται για πολλά παιδιά. Κάνε πολλά παιδιά λοιπόν και οι προμήθειες σου (τα οικονομικά σου) θα αυξηθούν. Αυτό είναι σωστό.
https://islamforgreeks.org/2017/08/16/paidia-rizq/
https://skepticsannotatedbible.com/cruelty/long.html
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.
Εντολή του Προφήτη τους είναι να μαρκαλιένται σαν τα κουνέλια ώστε να έχουν απολαβές στον άλλο κόσμο.
Μην βλέπεις κοσμικούς μουσουλμάνους που έχουν υιοθετήσει μια πιο προοδευτική οπτική για τον κόσμο.
Ένα μεγάλο ποσοστό διακατέχεται από φανατισμό και μίσος για τους ''άπιστους''.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Εκεί ''πατούν'' όμως και τα Εθνικιστικά χριστιανικά κινήματα για να δικαιολογήσουν τις δικές τους παπάτζες.
Γενικά, οι Αβρααμικές θρησκείες ζουν αποκλειστικά από τον διαχωρισμό της κοινωνίας..ή αλλιώς Μεσαίωνας.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Οκτ 2018, 12:51

ΜΗ νομίζετε, πάτε στην Ασία να δείτε τι παπαδαριό υπάρχει που εκμεταλλεύεται τον κοσμάκη. Στην Ευρώπη νομίζει η κάθε κότα ότι ο βουδισμός είναι αυτοσυγκέντρωση και αρμονία με το σύμπαν, και παπαριές, στην ασιατική πραγματικότητα είναι παπαδαριό που παίρνει τάματα, πουλάει μπιχλιμπίδια, κονομάει, και όπου μπορεί γαμάει και δέρνει (εκτός από την μαμά Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας όπου δεν τους παίρνει μαγκιές στο ΚΚ).
Ordem e Progresso.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Οκτ 2018, 13:06

Cavaliere έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:51
ΜΗ νομίζετε, πάτε στην Ασία να δείτε τι παπαδαριό υπάρχει που εκμεταλλεύεται τον κοσμάκη. Στην Ευρώπη νομίζει η κάθε κότα ότι ο βουδισμός είναι αυτοσυγκέντρωση και αρμονία με το σύμπαν, και παπαριές, στην ασιατική πραγματικότητα είναι παπαδαριό που παίρνει τάματα, πουλάει μπιχλιμπίδια, κονομάει, και όπου μπορεί γαμάει και δέρνει (εκτός από την μαμά Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας όπου δεν τους παίρνει μαγκιές στο ΚΚ).
:+1:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Οκτ 2018, 13:11

Cavaliere έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:51
ΜΗ νομίζετε, πάτε στην Ασία να δείτε τι παπαδαριό υπάρχει που εκμεταλλεύεται τον κοσμάκη. Στην Ευρώπη νομίζει η κάθε κότα ότι ο βουδισμός είναι αυτοσυγκέντρωση και αρμονία με το σύμπαν, και παπαριές, στην ασιατική πραγματικότητα είναι παπαδαριό που παίρνει τάματα, πουλάει μπιχλιμπίδια, κονομάει, και όπου μπορεί γαμάει και δέρνει (εκτός από την μαμά Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας όπου δεν τους παίρνει μαγκιές στο ΚΚ).
Βασικά δεν υπάρχει κανένα θρησκευτικό δόγμα ή έθιμο των αβρααμικών θρησκειών που ο βουδισμός και ο ινδουισμός να μην το έχουν τουλάχιστον στο διπλάσιο και με περισσότερα χρυσουλιά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Οκτ 2018, 13:15

taliban έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:33
μίστερ μαξ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:03
taliban έγραψε:
18 Οκτ 2018, 11:50
Εντολή του Προφήτη τους είναι να μαρκαλιένται σαν τα κουνέλια ώστε να έχουν απολαβές στον άλλο κόσμο.
Προφανώς δεν διάβασες την βιβλο.
Δεν με βοηθάς να καταλάβω. Τι εννοείς?
Ενδεχομένως ότι είναι θανάσιμο αμάρτημα να μη χύνεις μέσα σε γυναίκα με σκοπό την τεκνοποίηση (Γένεσις 38) ακόμα και αν νιώθεις άσχημα που είναι η γυναίκα του νεκρού αδερφού σου τον οποίον διατάχθηκες να αντικαταστήσεις αμέσως από τον Γιαραμπή διότι η τελευταία εντολή που πήρε το σόι σου είναι "αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε ἐπὶ τῆς γῆς" (Γένεσις 9). Γι' αυτό άλλωστε η Εκκλησία είναι ενάντια σε κάθε μορφή αντισύλληψης.

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 18 Οκτ 2018, 13:16

Ίφιδα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:46
under έγραψε:
17 Οκτ 2018, 19:39
τεν τεν έγραψε:
17 Οκτ 2018, 18:39
Χριστιανικό δεν είναι οσο και να το τραβάς.
https://www.dogma.gr/diafora/timia-leip ... ume/34159/
Οπότε όταν είμαστε ζωντανοί, το σώμα είναι κακό, γεμάτο ηδονές που θα πρέπει να καταπιέσουμε, θεωρούμε την αποστέωση κάτι το υγιές, το φυσικό μας σώμα ένα όχημα αμαρτωλό, μόλις πεθαίνουν οι άγιοι όμως, ανάγεται σε "δοχείο της άκτιστης θείας ενέργειας, χριστοφόρο και πνευματοφόρο"
Όχι ακριβώς. Αυτό είναι αντίληψη που προέρχεται από τη θεολογία των Ρωμαιοκαθολικών (δεν είμαι σίγουρος, ίσως κάποιας άλλης ομολογίας, πάντως όχι της Ορθόδοξης). Σύμφωνα με την Ορθόδοξη θεολογία ο άνθρωπος, ο κάθε άνθρωπος είναι εικόνα Θεού (πλάστηκε κατ' εικόνα). Το σώμα δεν είναι από μόνο του κάτι αμαρτωλό σε αντίθεση με το πνεύμα που είναι κάτι άλλο. Πχ κάποιος μπορεί να μην αμαρτήσει ποτέ σωματικά (πχ να χτυπήσει κάποιον) και να αμαρτήσει μόνο πνευματικά (πχ να είναι ζηλιάρης :P ). Τόσο το σώμα όσο και το πνεύμα είναι δώρα του Θεού στον άνθρωπο και καλό είναι ο άνθρωπος να τα φροντίζει και τα δυο εξίσου.
enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:22
bluerose έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:13

Δε θέλω να σε πείσω θα πειστεις
Αλλά, το έγραψα να το εξηγήσεις επιστημονικά
Να το εξηγήσω επιστημονικά πολύ ευχαρίστως. :

Τα όνειρα εξαρτώνται από το υποσυνείδητο του χρήστη. Εγώ που δεν πιστεύω από 7 χρονών, δεν έχω δει ποτέ αγίους και δαίμονες. Εσυ που πιστεύεις , βλέπεις.
Δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.

Γίνεται όμως ,το εξής. Βάζω τον σταυρό μου, σε ενα κουτάκι, στην ντουλάπα, για να μην τον χάσω. Περνάνε τα χρόνια το ξέχασα. Ψάχνω να τον βρω και δεν τον βρίσκω. Πάει χάθηκε λέω. Υποσυνείδητα ο εγκέφαλος βρίσκει την πληροφορία, και με μεσώ βιοχημικών αλληλουχιών, την ερμηνεύει σαν όνειρο. Για να δείξει όνειρο ο εγκέφαλος ,παίρνει έτοιμες σκηνές ανάλογα το άτομο και τις εμπειρίες του . Σε κάποιον που πιστεύει θα του δείξει τον Αγιο Φανούριο ξερωγω .
Έχω δει τέτοιο όνειρο! Κάτι που είχα ξεχάσει τελείως το θυμήθηκα από όνειρο! Μεγάλη δουλειά το υποσυνείδητο.
Στο θέμα μας, ναι κάθε φορά που ένας Χριστιανός νομίζει ότι είδε κάποιο πρόσωπο στον ύπνο του δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει κάτι θαυματουργικό. Θαύμα σε ένα όνειρο (ή όραμα ίσως;) είναι για παράδειγμα το περιστατικό στην Τήνο, όπως αυτό περιγράφεται από την Εκκλησία, που εμφανίστηκε η Παναγία στην Οσία Πελαγία, της είπε "πες τους να σκάψουν σε εκείνο το σημείο, υπάρχει εικόνα", και έσκαψαν και βρήκαν την εικόνα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Οκτ 2018, 13:18

foscilis έγραψε:
18 Οκτ 2018, 13:11
Βασικά δεν υπάρχει κανένα θρησκευτικό δόγμα ή έθιμο των αβρααμικών θρησκειών που ο βουδισμός και ο ινδουισμός να μην το έχουν τουλάχιστον στο διπλάσιο και με περισσότερα χρυσουλιά.
Naι. Αλλά και τα τελετουργικά. Πήγα στο PutuoShan που θεωρείται από τα 7 ιερά βουνά, και μου έφυγε η κάλτσα. Τα πανηγύρια της ελληνικής επαρχίας μοιάζανε φιλοσοφικές συναντήσεις δίπλα σε αυτό που αντίκρισα. Και δεν ήταν κάποια γιορτή (μου την είπε και ο αρχιλάμα γιατί βιντεοσκοπούσα τη λειτουργία). Και σκέψου, είναι στη ΛΔΚ> Φαντάσου τι γίνεται σε άλλες χώρες, και τι γινόταν στο Θιβέτ πριν τους Κινέζους. Για τον Ινδουισμό δεν συζητώ, πιο σιχαμένο σύστημα λατρείας δεν έχω δει. Το πρόβλημα είναι οι χαζογκόμενες της Δύσης, και οι σεξουαλικώς ευνούχοι ψυχασθενείς που ταΐζουν στην Δύση ψέμματα και απατεώνες. Αυτοί οι γκουρού στην Ασία βγάζουν τις κάλτσες τους με τα ταξίδια της κάθε βλαμμένης και τα σεμινάρια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12279
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Οκτ 2018, 13:20

Χρυσές δουλειές κάνουν εκεί.
Πάνε από Αμερική/Ευρώπη οι πλούσιοι και όλη η ''υψηλή κοινωνία'' να κάνει διαλογισμούς να βρουν φωτισμένους διδασκάλους.

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 18 Οκτ 2018, 13:21

foscilis έγραψε:
18 Οκτ 2018, 13:15
taliban έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:33
μίστερ μαξ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:03


Προφανώς δεν διάβασες την βιβλο.
Δεν με βοηθάς να καταλάβω. Τι εννοείς?
Ενδεχομένως ότι είναι θανάσιμο αμάρτημα να μη χύνεις μέσα σε γυναίκα με σκοπό την τεκνοποίηση (Γένεσις 38) ακόμα και αν νιώθεις άσχημα που είναι η γυναίκα του νεκρού αδερφού σου τον οποίον διατάχθηκες να αντικαταστήσεις αμέσως από τον Γιαραμπή διότι η τελευταία εντολή που πήρε το σόι σου είναι "αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε ἐπὶ τῆς γῆς" (Γένεσις 9). Γι' αυτό άλλωστε η Εκκλησία είναι ενάντια σε κάθε μορφή αντισύλληψης.
Στην Ορθοδοξία κανένα αμάρτημα δεν είναι θανάσιμο. Ο ίδιος ο διάβολος αν μετανοήσει, ο Θεός θα τον συγχωρέσει. Προσοχή, για την Ορθοδοξία η Παλαιά Διαθήκη είναι μεν θεόπνευστη και ιερό κείμενο και τα σχετικά αλλά δεν είναι νόμος! Υπάρχει η Καινή Διαθήκη και η πατερική θεολογία που δίνουν πιο άμεσα κατεύθυνση στον άνθρωπο. Η Παλαιά Διαθήκη θα λέγαμε έχει πιο πολύ διδακτικό χαρακτήρα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Οκτ 2018, 13:22

Βασικά πάνε εκεί, τα σκάνε, μαθαίνουν 3 μπούρδες να λένε, και μετά κάνουν δικά τους σεμινάρια στη Δύση, υπήρξα μαθήτρια στην Ινδία του Πίπη του Μυξοφάγου, διάσημου γκουρού της σκορδοαλάτωσης πατσά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 18 Οκτ 2018, 14:04

Και όλα αυτά με τις ασιάτικες δοξασίες τι;
Για να πούμε ότι το ελληνορθόδοξο πανηγύρι είναι λιγότερο μπας κλας;
Εντάξει είναι λιγότερο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ξεφεύγει από την κατηγορία του.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12279
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Οκτ 2018, 14:07

Οι της ανατολής έχουν ευελιξία γιαυτό και στοχεύουν στους ματσωμένους.
Εδώ οι δικοί μας στενόμυαλοι μια ζωή στην σύνταξη του παππού και της γιαγιάς που ετοιμάζεται για τον άλλο κόσμο.
Γίνονται κάποιες φιλότιμες προσπάθειες να ανοίξει λίγο η πελατεία προβάλλοντας ένα πιο χαλαρό πρόσωπο στους νέους αλλά οι νέοι δεν χαμπαριάζουν.
Ο διάβολος θα φταίει...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Οκτ 2018, 14:22

vantono έγραψε:
18 Οκτ 2018, 02:18
Πάνας έγραψε:
18 Οκτ 2018, 00:50
vantono έγραψε:
18 Οκτ 2018, 00:46

Σαρλί λέγεται (προφερεται). Και παραμένει το ερώτημα. Αν όχι Σκύλλα, σώνει και ντε Χάρυβδη?
Δεν ξέρω, εσύ τι έχεις στο μυαλό σου να σέβεσαι την εισαγόμενη θρησκεία όπως ορίζουν οι νόμοι και στην εγχώρια να παίζει μπούλινγκ;
όχι, να παιζουν μπουλινγκ σε ολες! Το οτι οι μανιταροπούτσηδες αλλαχακμπαρακηδες ειναι κατα τι χειρότεροι, δεν σημαινει οτι εγω ειμαι υποχρεωμενος να επιλεξω σωνει και ντε το λιγότερο χειρότερο, προσκυνώντας πτωματα.
Κανείς δεν σου ζήτησε να επιλέξεις κάτι, μόνος σου μπλέκεσαι.
Αυτό που έχω να πω είναι ότι το πολιτικά ορθό είναι να σεβόμαστε την πίστη του άλλου και όχι να χλευάζουμε τις απόψεις τους.
Το να χλευάζεις κάποιον για τα θρησκευτικά πιστεύω του δείχνει τι άνθρωπος είσαι. Αύριο μεθαύριο θα πεταχτείς σε κάποιο νήμα και θα πεις την γνώμη σου, κάποιος σοβαρός άνθρωπος όταν έχει δει πως φέρεσαι να είσαι σίγουρος πως δεν θα την εκτιμήσει. Ειδικά αν πεταχτείς και υποστηρίξεις μουσουλμάνο για την θρησκεία του το λιγότερο για μένα θα είναι για γέλια.
Δεν κάνεις κακό μόνο σε αυτόν που πιστεύει προσπαθώντας να τον βγάλεις χαζό αλλά και στον εαυτό σου. Αν έχεις αντιρρήσεις στο θέμα μπορείς να τις εκφράσεις με πολύ πιο όμορφο τρόπο και να γίνει διάλογος.


Αλλά και ποιος είμαι εγώ που θα σου κάνω μάθημα συμπεριφοράς; Ένας μαλάκας είμαι. Πάω να πάρω τα ποπκόρνια μου και να διαβάζω τι γράφετε.
the end

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 18 Οκτ 2018, 14:25

enaon έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:42
μπλου αν μας επεξεργάζεσαι είσαι κακός άνθρωπος. :e040:
Ακακο αρνί είμαι
Νομίζω

Αλλά όχι, λέω αυτά που ξερω

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 18 Οκτ 2018, 14:27

Πάνας έγραψε:
18 Οκτ 2018, 14:22
vantono έγραψε:
18 Οκτ 2018, 02:18
Πάνας έγραψε:
18 Οκτ 2018, 00:50


Δεν ξέρω, εσύ τι έχεις στο μυαλό σου να σέβεσαι την εισαγόμενη θρησκεία όπως ορίζουν οι νόμοι και στην εγχώρια να παίζει μπούλινγκ;
όχι, να παιζουν μπουλινγκ σε ολες! Το οτι οι μανιταροπούτσηδες αλλαχακμπαρακηδες ειναι κατα τι χειρότεροι, δεν σημαινει οτι εγω ειμαι υποχρεωμενος να επιλεξω σωνει και ντε το λιγότερο χειρότερο, προσκυνώντας πτωματα.
Κανείς δεν σου ζήτησε να επιλέξεις κάτι, μόνος σου μπλέκεσαι.
Αυτό που έχω να πω είναι ότι το πολιτικά ορθό είναι να σεβόμαστε την πίστη του άλλου και όχι να χλευάζουμε τις απόψεις τους.
Το να χλευάζεις κάποιον για τα θρησκευτικά πιστεύω του δείχνει τι άνθρωπος είσαι. Αύριο μεθαύριο θα πεταχτείς σε κάποιο νήμα και θα πεις την γνώμη σου, κάποιος σοβαρός άνθρωπος όταν έχει δει πως φέρεσαι να είσαι σίγουρος πως δεν θα την εκτιμήσει. Ειδικά αν πεταχτείς και υποστηρίξεις μουσουλμάνο για την θρησκεία του το λιγότερο για μένα θα είναι για γέλια.
Δεν κάνεις κακό μόνο σε αυτόν που πιστεύει προσπαθώντας να τον βγάλεις χαζό αλλά και στον εαυτό σου. Αν έχεις αντιρρήσεις στο θέμα μπορείς να τις εκφράσεις με πολύ πιο όμορφο τρόπο και να γίνει διάλογος.


Αλλά και ποιος είμαι εγώ που θα σου κάνω μάθημα συμπεριφοράς; Ένας μαλάκας είμαι. Πάω να πάρω τα ποπκόρνια μου και να διαβάζω τι γράφετε.
Η πίστη, σαν ψυχική ανάγκη είναι σεβαστή
το αντικείμενο της πίστης και οι λατρευτικές πρακτικές όμως είναι άξιο χλευασμού.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών