Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 18 Οκτ 2018, 20:37

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:32
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:27
(τώρα το γεγονός οτι τα δέχονται εκατομμυρία κόσμου από όλες τις κοινωνικές, μορφωτικές κτλ ταξεις και μάλιστα με μαρτυρίες για συγκεκριμένα γεγονότα, θα έπρεπε να σε προβληματίζει λίγο παραπάνω λέω εγώ)
καθολου. εσενα σε προβληματιζει που το 90% του πλανητη πιστευει σε καποιο διαφορετικο δογμα απο εσενα;
και βέβαια με έχει προβληματίζει και έχω ψάξει και έχω μελετήσει και και και
δεν κάνω λόγο κάπου για "παράλογα"


Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βιώματα, εμπειρίες, με το στανιό να τους βγάλεις παράλογους? ε οκ, μην συζητάς μαζί τους αλλά δεν μπορείς σε νήμα θρησκειολογίας και συγκεκριμένου θέματος να λες, όχι αυτό δεν το έζησες, δεν το βίωσες δεν δεν δεν.
Δηλαδή μπάστα, γιατί στο τέλος θα μοιάζεις εσύ ο παράλογος :lol::lol::P
φυσικα και μπορω. εχω πληκτρολογιο, αρα μπορω. απο κανεναν γηινο νομο δεν απαγορευεται. αμα δεν αρεσει στο θεο ας ριξει φωτια να με καψει.

θα συζηταω μαζια τους, μεχρι να καταλαβουν τον παραλογισμο. ισως και για παντα, αν χρειαστει.

α, το κάνεις για να μας δείξεις το φως το αληθινό? :) εντάξει τότε, δεν εννοούσα αυτό
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 18 Οκτ 2018, 20:38

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:22
οι προηγουμενοι ελληνες απο αυτους που ξεθαβαν τα οστα για να τα γλυτωσουν απο τους τουρκους, μαλλον θα θεωρουσαν το σκηνικο του op βεβηλωση νεκρου τιμωρουμενη με θανατο.

εισαι τελειως ξεκομμενος απο αυτους :102:

εγω πραγματι, ειμαι ξεκομμενος και απο τους 2. κοιταω στο μελλον, οχι στο παρελθον.
Τελικα κατάλαβες αν:
*η λατρεία των πτωμάτων είναι ελληνικό εθιμο ή χριστιανικό;
*Ζει το δωδεκάθεο μέσα στον χριστιανισμό; Ειναι αυτό αιρετικό ή είμαστε οκ;
:smt033
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Οκτ 2018, 20:39

Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:34
Ωραίες οι γλωσσολογικές αναλύσεις αλλά (αν και το έχω δει παλαιόερα το θέμα με το άγιος=μιαρός αλλά και πάλι δεν θυμάμαι πολλά) εδώ δεν καταλαβαίνω πού εντοπίζεις λάθος ερμηνεία: στο σε ποιά γλώσσα μίλησε ο Χριστός, σε ποιά γλωσσα έγραψαν οι Ευγγελιστές και τί σήμαιναν οι λέξεις που χρησιμοποιούσαν?
Δεν νομίζω οτι υπάρχει σοβαρή μελέτη που να υποστηρίζει κάτι από αυτά που νομίζω οτι καταλαβαίνω οτι λες
Αυτό λέω, να διαβάσεις την καινή διαθήκη με τις έννοιες στις λέξεις κλειδιά στην εποχή που γράφτηκαν τα ευαγγέλια.. τι πιο απλό για να κατανοήσεις τις γραφές;
the end

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 18 Οκτ 2018, 20:41

Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:00
Βέβαιη είμαι πως ως Θεός μπορεί τα πάντα.
Δεν γνωρίζω καθόλου -ούτε κανείς μπορει να το γνωρίζει-πώς "το κάνει" αυτό.
(σε εισαγωγικά γιατί είπαμε, δεν είναι μανατζαρέος σε πολυεθνική)
:wave:
Δεν θα συνεχισω, απλα με ξενισε λιγο η απαντηση οτι εισαι βεβαιη ..χωρις ουτε εσυ να γνωριζεις καθολου, ουτε κανενας αλλος.
Απλα ειναι θεμα πιστης και γι' αυτο η πιστη ειναι παραλογη. :wave:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 18 Οκτ 2018, 20:42

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:35
under έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:28
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:22
οι προηγουμενοι ελληνες απο αυτους που ξεθαβαν τα οστα για να τα γλυτωσουν απο τους τουρκους, μαλλον θα θεωρουσαν το σκηνικο του op βεβηλωση νεκρου τιμωρουμενη με θανατο.

εισαι τελειως ξεκομμενος απο αυτους :102:

εγω πραγματι, ειμαι ξεκομμενος και απο τους 2. κοιταω στο μελλον, οχι στο παρελθον.
Και οι προηγουμενοι ελληνες θεωρουσαν ιερα τα οστα και τα πτωματα και δεν τα αφηναν να σκυλευονται.
Κατα τα αλλα οντως,εισαι ο μεσος χυδαιος μαζανθρωπος της συγχρονης εποχης.
ναι, κοιτα, αυτοι στο αρχικο ποστ, ακριβως αυτο κανουν, σκυλευουν τον νεκρο.

χυδαιος ειμαι. μαζανθρωπος, οχι. αλλα παντως λιγοτερο χυδαιος απο εσενα, δε φοβασαι οτι θα πας στην κολαση με τετοια συμπεριφορα; εγω προφανως δε φοβαμαι.
Η σκύλευση βρε λογικό μου έξυπνο :P αναφέρεται σε εχθρική πράξη εναντίων σώματος νεκρού με την οποία του αφαιρείς τον οπλισμό και τα ενδύματα (βασικά αυτό σήμαινε σκυλεύω τον νεκρό στην αρχαιότητα). Έχει δηλαδή δόλο. Εδώ ποιόν δόλο κατα του σώματος του κεκοιμημένου βλέπεις? Αρπάζουν ως λήσταρχοι ή προσφέρεται από την Εκκλησία ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΣ ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ως ευλογία κομμάτι του αμφίου με το οποίο έχουν ντυμένο και αλλάζουν κατα καιρούς το σκήνωμά του?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Οκτ 2018, 20:42

under έγραψε:
17 Οκτ 2018, 20:13
nik_killthemall έγραψε:
17 Οκτ 2018, 19:57
under έγραψε:
17 Οκτ 2018, 19:33
Δηλαδη τωρα οι αθεοι πιστευουν οτι καταφερνουν κατι με τις μαλακιες του στυλ "ωωω κοιταχτε τι κανουν αυτοι με την θρησκεια τους" ;
Ειστε εκτος εκκλησιας,ποιος σας γαμει και εσας και τις αποψεις σας ;
Η εκκλησια θα κανει αυτο που εκανε παντα.
θα επιχειρήσω να απαντήσω σε αυτό με ένα αντάξιο και καθόλα αφοπλιστικό επιχείρημα : νια νια νια νια νια ... (με φωνή καρτμαν απτο σαουθπαρκ)
Δεν επιχειρηματολογησα,διαπιστωσα.
Ειστε εκτος εκκλησιας και η γνωμη σας μετραει οσο και η γνωμη μιας κατσαριδας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2018, 20:44

Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:42

Η σκύλευση βρε λογικό μου έξυπνο :P αναφέρεται σε εχθρική πράξη εναντίων σώματος νεκρού με την οποία του αφαιρείς τον οπλισμό και τα ενδύματα (βασικά αυτό σήμαινε σκυλεύω τον νεκρό στην αρχαιότητα). Έχει δηλαδή δόλο. Εδώ ποιόν δόλο κατα του σώματος του κεκοιμημένου βλέπεις? Αρπάζουν ως λήσταρχοι ή προσφέρεται από την Εκκλησία ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΣ ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ως ευλογία κομμάτι του αμφίου με το οποίο έχουν ντυμένο και αλλάζουν κατα καιρούς το σκήνωμά του?
χρησιμοποιουν το πτωμα του για να κονομησουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 18 Οκτ 2018, 20:45

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:30

:o

Είσαι ο παλιός Άλφαμπετ; Θα εχω να αντιμετωπίσω έναν ισάξιο αντίπαλο στην Θρησκειολογία; :lol:

Επιτέλους! Είχα αρχίσει να βαριέμαι!
:wave:
Γεια σου φιλε μου ΟΥΤΙΣ. Πολυ χαιρομαι που εισαι και εσυ εδω. Με το μαλακο ομως γιατι εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με το θεμα. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 18 Οκτ 2018, 20:46

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:44
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:42

Η σκύλευση βρε λογικό μου έξυπνο :P αναφέρεται σε εχθρική πράξη εναντίων σώματος νεκρού με την οποία του αφαιρείς τον οπλισμό και τα ενδύματα (βασικά αυτό σήμαινε σκυλεύω τον νεκρό στην αρχαιότητα). Έχει δηλαδή δόλο. Εδώ ποιόν δόλο κατα του σώματος του κεκοιμημένου βλέπεις? Αρπάζουν ως λήσταρχοι ή προσφέρεται από την Εκκλησία ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΣ ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ως ευλογία κομμάτι του αμφίου με το οποίο έχουν ντυμένο και αλλάζουν κατα καιρούς το σκήνωμά του?
χρησιμοποιουν το πτωμα του για να κονομησουν.
:goodpost:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 18 Οκτ 2018, 20:46

[/quote]
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:21
Φοσίλη, ο τρόπος που γράφεις και ερμηνεύεις τις θρησκευτικές πρακτικές (και όχι μόνο), δεν το κάνουν οι σοβαροί αντιρρητικοί της θρησκείας, έχω δει να το κάνουν μόνο ουσιαστικά αδαείς περι τα θεολογικά και μέσα από κάποια αντίδραση που καταλαβαίνω οτι μπορεί να προκύπτει στον καθένα για διάφορους λόγους.
Υπάρχει πλειαδα τρόπων για να απορριψει κανεις την θρησκεία. Δεν σημαίνει οτι ο ενας ειναι λιγοτερο σοβαρος απο τον άλλο. Γενικά, πάντως κανενας υπερασπιστικός της θρησκείας δεν εχει καταφέρει να αρθρώσει σοβαρο λογο και να αποδείξει την υπαρξη θεότητας. Κ-α-ν-ε-ν-α-ς.
Alphabet έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:41
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:00
Βέβαιη είμαι πως ως Θεός μπορεί τα πάντα.
Δεν γνωρίζω καθόλου -ούτε κανείς μπορει να το γνωρίζει-πώς "το κάνει" αυτό.
(σε εισαγωγικά γιατί είπαμε, δεν είναι μανατζαρέος σε πολυεθνική)
:wave:
Δεν θα συνεχισω, απλα με ξενισε λιγο η απαντηση οτι εισαι βεβαιη ..χωρις ουτε εσυ να γνωριζεις καθολου, ουτε κανενας αλλος.
Απλα ειναι θεμα πιστης και γι' αυτο η πιστη ειναι παραλογη. :wave:
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Εχω την εντύπωση πως η πιστη σε κάποιο θεο ηταν η λογική εντύπωση τότε που προσπαθουσαν οι ανθρώποι να κατανοησουν τον κόσμο. Ηταν ενα λογικό ενδεχόμενο. Ωστόσο με την παιρεταίρω ανάπτυξη της λογικης και με την αθροιστη αποδεικτικών στοιχείων, καποιος λογικος ανθρωπος απορρίπτει την θρησκεία. Δηλαδή, η πίστη ειναι παιδι της λογικής, η λογική ειναι η μάνα της πίστης. Η ίδια μάνα που σκότωσε την πίστη και τις δεισειδαιμονίες. Αλλά γιατι υπάρχει ακομη θρησκεία και βρυκολακιάζει στον κόσμο. Η απαντηση αγαπητε φιλε, ειναι κατήχηση. Κατήχηση απο την οργανωμένη συμμορία της Εκκλησίας, η οποία ασελγει επι των παιδιών αυτης της κοινωνίας. Ειναι λυπηρό και εξοργιστικό.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Οκτ 2018, 20:47

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:35
ναι, κοιτα, αυτοι στο αρχικο ποστ, ακριβως αυτο κανουν, σκυλευουν τον νεκρο.

χυδαιος ειμαι. μαζανθρωπος, οχι. αλλα παντως λιγοτερο χυδαιος απο εσενα, δε φοβασαι οτι θα πας στην κολαση με τετοια συμπεριφορα; εγω προφανως δε φοβαμαι.
Κατα πασα πιθανοτητα θα παω στην κολαση αλλα οχι γι αυτη τη συμπεριφορα.
Το οτι ισχυριζεσαι οτι υπαρχει σκυλεμα νεκρου στο βιντεο ειναι ενδεικτικο της χαμερπειας σας.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 18 Οκτ 2018, 20:48

Alphabet έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:41
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:00
Βέβαιη είμαι πως ως Θεός μπορεί τα πάντα.
Δεν γνωρίζω καθόλου -ούτε κανείς μπορει να το γνωρίζει-πώς "το κάνει" αυτό.
(σε εισαγωγικά γιατί είπαμε, δεν είναι μανατζαρέος σε πολυεθνική)
:wave:
Δεν θα συνεχισω, απλα με ξενισε λιγο η απαντηση οτι εισαι βεβαιη ..χωρις ουτε εσυ να γνωριζεις καθολου, ουτε κανενας αλλος.
Απλα ειναι θεμα πιστης και γι' αυτο η πιστη ειναι παραλογη. :wave:
Δεν είναι παράλογη, δεν μπορεί να βασιστεί σε μαθηματικές αποδεικτικές διαδικασίες.
Δεν είναι παράλογη με την έννοια της ασυναρτησίας επίσης πχ για πολλούς ανθρώπους που έχουν δει θαυμαστά περιστατικά συγκλονιστικά στη ζωή τους (δεν μιλώ για εμένα μιλώ γενικά)
Κυρίως δεν είναι παράλογη όμως για όσους ανταποκρίνονται σε αυτό που ο ίδιος ο Χριστός είπε, και δεν μίλησε ούτε για θαύματα πρωτίστως αλλά για ακοή λόγων δηλαδή διδασκαλίας η οποία όποιος έχει μέσα του την προαίρεση να δεχθεί ως αληθινή διδασκαλία την δέχεται:

Σας διαβεβαιώνω απόλυτα, ότι εκείνος που ακουέι το λόγο Μου και πιστεύει στον Πατέρα Μου, που Με απέστειλε, έχει αιώνια ζωή και σε κρίση δεν έρχεται, αλλά έχει ήδη μεταβεί από το θάνατο στη ζωή ( Ιωάνν. 5:24 ), γιατί το θέλημα Εκείνου που με απέστειλε είναι, κάθενας που Με βλέπει και πιστεύει σε Μένα, να έχει ζωή αιώνια
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 18 Οκτ 2018, 20:51

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:44
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:42

Η σκύλευση βρε λογικό μου έξυπνο :P αναφέρεται σε εχθρική πράξη εναντίων σώματος νεκρού με την οποία του αφαιρείς τον οπλισμό και τα ενδύματα (βασικά αυτό σήμαινε σκυλεύω τον νεκρό στην αρχαιότητα). Έχει δηλαδή δόλο. Εδώ ποιόν δόλο κατα του σώματος του κεκοιμημένου βλέπεις? Αρπάζουν ως λήσταρχοι ή προσφέρεται από την Εκκλησία ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΣ ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ως ευλογία κομμάτι του αμφίου με το οποίο έχουν ντυμένο και αλλάζουν κατα καιρούς το σκήνωμά του?
χρησιμοποιουν το πτωμα του για να κονομησουν.
αυτό είναι δική σου υπόθεση η οποία έχει να κάνει με υποτιθέμενη εκμετάλλευση θρησκευτικού αισθήματος κτλ
καμια σχέση με σκύλευση νεκρού
δεν μπορεί να είναι σκύλευση μια πρακτική της εκκλησίας στην οποία συγκατατίθεται ο κεκοιμημένος άγιος
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 18 Οκτ 2018, 20:57

μίστερ μαξ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:46
Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 20:21
Φοσίλη, ο τρόπος που γράφεις και ερμηνεύεις τις θρησκευτικές πρακτικές (και όχι μόνο), δεν το κάνουν οι σοβαροί αντιρρητικοί της θρησκείας, έχω δει να το κάνουν μόνο ουσιαστικά αδαείς περι τα θεολογικά και μέσα από κάποια αντίδραση που καταλαβαίνω οτι μπορεί να προκύπτει στον καθένα για διάφορους λόγους.
Υπάρχει πλειαδα τρόπων για να απορριψει κανεις την θρησκεία. Δεν σημαίνει οτι ο ενας ειναι λιγοτερο σοβαρος απο τον άλλο. Γενικά, πάντως κανενας υπερασπιστικός της θρησκείας δεν εχει καταφέρει να αρθρώσει σοβαρο λογο και να αποδείξει την υπαρξη θεότητας. Κ-α-ν-ε-ν-α-ς.

[/quote]

Υπάρχουν τρόποι να κάνεις θεολογική κριτική και κάποιες κριτικές θεολογικές έχουν κάποια σοβαρότητα με την έννοια οτι πατάνε επάνω σε κρίσεις περι θεολογικών θεμάτων και δεν αφορίζουν γενικότερα με λόγο αλαλουμ

Μα δεν διαφωνώ σε αυτό, εγώ λεώ ποσα ποστ εδω περα οτι Θεος με μαθηματικη εξισωση και πειραματα φυσικης ΔΕΝ αποδεικνυεται. Εσεις αυτο ζητάτε. Ο Θεός πρακτικά, μπορεί να αποδειχθεί με άλλους τρόπους, και όταν λέω πρακτικά εννοώ να το εντοπίσει κάπου κάποιος ως βίωμα συγκεκριμένο αλλά τεσπα, μην αρχισουμε τετοιες κουβεντες τώρα γιατί μετα να δεις τι έχουμε να ακουσουμε τα χριστιανά! :lol::lol::lol:

Ἑβραῖοι μὲν γὰρ σημεῖα αἰτοῦσιν, Ἕλληνες δὲ σοφίαν ζητοῦσι
αυτή είναι η φύση της ανθρωπότητας στην πτώση της

ἡμεῖς δὲ κηρύσσομεν Χριστὸν ἐσταυρωμένον, Ἰουδαίοις μὲν σκάνδαλον, ἔθνεσιν δὲ μωρίαν
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 18 Οκτ 2018, 21:16

Μιλάτε για απόδειξη αλλά αν αναφέρουμε τον Γκέντελ θα σκούζετε! :)
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών