Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2018, 12:05

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Οκτ 2018, 09:17
τι διαφορά έχει η θερμοκόλλα απ'την απλή κόλλα από σωληνάριο;
θερμοκολλα ειναι αυτα τα μπαστουνακια που βαζεις στο ειδικο θερμαινομενο πιστολι, και λιωνουν, και μολις κρυωσει στερεοποιειται.

κολλες σε σωληναρια ειναι χιλιαδες διαφορετικες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Οκτ 2018, 12:10

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:04
enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 09:46
Τώρα που θα βρούμε στην Αθήνα 1 λίτρο υδραυλικό / mineral OIL ISO 46 ;
atf fluid δεν κανει; βρισκεις παντου.
Οχι ούτε βαλβολινες, χαλάνε με τον καιρό τον μηχανισμό. Ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Αλλιώς έχω πόσα λάδια , περίσσευμα :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 18 Οκτ 2018, 12:29

Πάρε βρε μηχανή με άξονα, να αλλάζεις βαλβολίνες κάθε 50.000 χιλιόμετρα. :D

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Οκτ 2018, 12:35

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:05
Chilloutbuddy έγραψε:
18 Οκτ 2018, 09:17
τι διαφορά έχει η θερμοκόλλα απ'την απλή κόλλα από σωληνάριο;
θερμοκολλα ειναι αυτα τα μπαστουνακια που βαζεις στο ειδικο θερμαινομενο πιστολι, και λιωνουν, και μολις κρυωσει στερεοποιειται.

κολλες σε σωληναρια ειναι χιλιαδες διαφορετικες.
Nαι εννοώ γιατι να χρησιμοποιήσεις θερμοκολλα όταν υπάρχουν χιλιάδες σωληνάρια για όλες τις χρήσεις.
Μου απάντησε ο Μηχ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2018, 13:11

enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:10
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:04
enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 09:46
Τώρα που θα βρούμε στην Αθήνα 1 λίτρο υδραυλικό / mineral OIL ISO 46 ;
atf fluid δεν κανει; βρισκεις παντου.
Οχι ούτε βαλβολινες, χαλάνε με τον καιρό τον μηχανισμό. Ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Αλλιώς έχω πόσα λάδια , περίσσευμα :lol:
ο κατασκευαστης πιθανοτατα ισχυριζεται πιπες. δε μπορει, θα υπαρχουν μπολικοι που εχουν χρησιμοποιησει *οτιναναι* και θα εχουν ποσταρει καπου στο νετ τα αποτελεσματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Οκτ 2018, 13:14

Αν ήταν ελληνας ναι, αλλά είναι επαγγελματίας . Δεν λέει βάλτε μόνο το δικό μου, βάλτε οτι θέτε λέει, αλλά να είναι υδραυλικό. Βαλβολινες ή για κιβώτια ταχυτήτων, έχουν κάποια χημικά μέσα που διαβρώνει το τζαμακι.

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 18 Οκτ 2018, 14:00

Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 13:11
enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:10
Οχι ούτε βαλβολινες, χαλάνε με τον καιρό τον μηχανισμό. Ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Αλλιώς έχω πόσα λάδια , περίσσευμα :lol:
ο κατασκευαστης πιθανοτατα ισχυριζεται πιπες. δε μπορει, θα υπαρχουν μπολικοι που εχουν χρησιμοποιησει *οτιναναι* και θα εχουν ποσταρει καπου στο νετ τα αποτελεσματα.
Μόνο τα λάδια που είναι για τα υδραυλικά συστήματα δεν χαλάνε τα λάστιχα και τα ο-ρινγκ.
Γι αυτό στα αεροβόλα ψαροντούφεκα βάζουμε τέτοια λάδια.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2018, 17:16

Μηχανικός έγραψε:
18 Οκτ 2018, 14:00
Ασέβαστος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 13:11
enterprise-psi έγραψε:
18 Οκτ 2018, 12:10
Οχι ούτε βαλβολινες, χαλάνε με τον καιρό τον μηχανισμό. Ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Αλλιώς έχω πόσα λάδια , περίσσευμα :lol:
ο κατασκευαστης πιθανοτατα ισχυριζεται πιπες. δε μπορει, θα υπαρχουν μπολικοι που εχουν χρησιμοποιησει *οτιναναι* και θα εχουν ποσταρει καπου στο νετ τα αποτελεσματα.
Μόνο τα λάδια που είναι για τα υδραυλικά συστήματα δεν χαλάνε τα λάστιχα και τα ο-ρινγκ.
Γι αυτό στα αεροβόλα ψαροντούφεκα βάζουμε τέτοια λάδια.
και το atf που ειπα, τετοιο ειναι. επισης, oring υπαρχουν σε ολες τις εφαρμογες, και σε καθε ειδους λαδια, βενζινη, χημικα. χαλανε απο τις πιεσεις και τις τριβες,ισως απο εκθεση στον ηλιο, αλλα οχι απο τα χημικα. αυτο ειναι ενα απλοικο κατασκευασμα, χωρις καν κινουμενα μερη απο οτι μπορω να καταλαβω. το μονο που παιζει να εχει νοημα, ειναι το ιξωδες, για να εχει την προβλεπομενη ροη.
προσφατα εβγαλα ορινκ που ηταν επι 30 χρονια μεσα στη βαλβολινη απο τη μια μερια και στη θαλασσα απο την αλλη. με πιεσεις και θερμοκρασιες. αφθαρτο, απλως πατικωμενο απο το σφιξιμο.
παρομοιο κατασκευασμα ειναι αυτο που λιπαινει τις αλυσιδες στα αλυσοπριονα. οτιναναι τους βαζουν. απο 10ρακι λαδι μεχρι παλια καμμενα λαδια, χωρις προβλημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Οκτ 2018, 14:54

Σήμερα τα έσκασα λίγο αλλά έπρεπε

Η κινεζιά που έχω για παγκοτρύπανο ήταν που ήταν χάλια όταν ήταν καινούργια, δεν τράβαγε, δε χώραγε τα μισά μου τρυπάνια, έχανα το κλειδί κλπ, τώρα που είναι και αρχαία έχει αρχίσει να μου τα ζαλίζει άσχημα.

Εικόνα

Καιρός της ήταν.

Εικόνα

Αυτό το μηχανάκι δεν είναι ούτε ιδιαίτερα ισχυρό, ούτε τρομερά ακριβές, αλλά είναι ισχυρότερο και ακριβέστερο απ'αυτό που είχα, και πάνω απ'όλα είναι τρομερά γρήγορο/πρακτικό στις ρυθμίσεις και στη χρήση γενικότερα. Επίσης δεν έχει κλειδί, και δέχεται κάτι τεράστια τρυπάνια που έχω που το άλλο ούτε γι'αστείο.

Εικόνα

Το άλλο βασικό, έχει συνεχόμενη αυτόματη ρύθμιση ροπής για να κρατάει τις στροφές πάντα εκεί που έχεις επιλέξει ανεξάρτητα τί αντίσταση συναντάει.

Εικόνα

η οθόνη αλλάζει με το κουμπί αριστερά για να βλέπεις τι βάθος έχεις θέσει, το οποίο δεν είναι κι απαραίτητο γι'αυτά που κάνω αλλά δε βλάπτει κιόλας

Εικόνα

επίσης έχει λέϊζερ, ντάξει γουατέβερ, αλλά έχει και φως το οποίο είναι όντως ιδιαίτερα χρήσιμο

Εικόνα

Κατά τ'άλλα μια χαρά, κορμός-ελατήρια-κουμπιά-χειριστήρια καλοφτιαγμένα

Εικόνα

και γενικά τη δουλειά του την κάνει, τρυπάει.

Αν έκανα κυρίως μέταλλα θα έπαιρνα κάτι άλλο με μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά για εδώ μέσα και για να τρυπάω κυρίως ξύλα-πλαστικά-ακρυλικά είναι ό,τι πρέπει, μικροκαμωμένο και πρακτικό εργαλείο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Οκτ 2018, 15:02

ωραιο το χαζευα κι εγω πιο παλια, ποσο το πηρες εκει;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Οκτ 2018, 15:04

425 αυστραλέζικα, πόσο βγαίνει.. 260 ευρώ περίπου
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Οκτ 2018, 15:07

Στην Ελλαδα παιζει στο 300 πανω κατω....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Οκτ 2018, 15:09

ίδια τιμή περίπου, η διαφορά είναι ο ΦΠΑ που εδώ είναι 10%
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Οκτ 2018, 12:53

Σήμερα τα ξαναματασκάσαμε :a035:

Τα τριβία μου ήταν η άλλη πονεμένη ιστορία, φτηνά και παλιά. Το ανέβαλα, το ανέβαλα, δε γινότανε άλλο, ήρθε η ώρα να σοβαρευτώ.

Εικόνα

Αυτό είναι ακριβώς η αντίθετη φάση απ'το παγκοτρύπανο που δε με ένοιαζε τόσο να είναι δυνατό.
Τούτο δω το θέλω θηρίο, δεν έχει μαλακίες
Εικόνα

Εικόνα

βασικά έχει αυτό το κουμπί, έτσι και το γυρίσεις αριστερά, το ακουμπάς σε κόντρα πλακέ και αφαιρεί ολόκληρη στρώση πριν καταλάβεις τι έγινε.

Εικόνα

Εικόνα

6 χρόνια εγγύηση, επαγγελματικό εργαλείο.
Εικόνα

Πολύ καλό, αλλά βαρύ.
Για τις καθημερινές δουλειές και μικρά πρότζεκτ πήρα επίσης αυτό το διαμαντάκι από την ερασιτεχνική σειρά της Μακίτα
Εικόνα

κατηγορία φτερού, ζυγίζει περίπου όσο μια κοκακόλα. Αυτό εδώ στην πράξη θα κάνει το 90% της δουλειάς.
Αλλά, όταν μου κάθεται μια στο τόσο εκείνο το πρότζεκτ που θέλει πολύ τρίψιμο, θέλω να μπορώ να βγάζω το μυδραλιοβόλο της Μπος, γιατί εκεί είναι που σου φεύγει η ψυχή.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Οκτ 2018, 13:08

Ρε μάγκες μια ερώτηση, τα τρυπάνια για το δράπανο πώς τα ακονίζετε;

Ρωτάω εδώ τους κακομαθημένους τους Αυστραλούς και λιγότερο από $300 μηχανή δε μου έχει προτείνει κανένας :roll:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών