Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:03

Πάνας έγραψε:
18 Οκτ 2018, 14:30
Βινόσαυρος έγραψε:
18 Οκτ 2018, 14:27
Η πίστη, σαν ψυχική ανάγκη είναι σεβαστή
το αντικείμενο της πίστης και οι λατρευτικές πρακτικές όμως είναι άξιο χλευασμού.
Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι, οφείλεις να σεβαστείς όλο το πακέτο. Αν διαφωνείς δεν είναι σωστό να χλευάζεις. Το σωστό είναι να αποδείξεις ότι τα επιχειρήματα και οι πρακτικές είναι λάθος.
Ο σεβασμός κερδίζεται και δεν επιβάλλεται. Και κάποιοι εδώ μέσα ΔΕΝ έχουν κερδίσει τον σεβασμό μας.

Ζούμε σε χώρα που το δικαίωμα της έκφρασης του πολίτη είναι δεδομένο και απαραβίαστο.

Οι πολιτικές επιλογές είναι προσωπική υπόθεση και επιλογή του καθενός. Τα κόμματα είναι υποκείμενα κριτικής/χλευασμού, αρέσει δεν αρέσει στους συμπαθούντες.
Οι ποδοσφαιρικές επιλογές είναι προσωπική υπόθεση και επιλογή του καθενός. Οι ομάδες είναι υποκείμενες κριτικής/χλευασμού, αρέσει δεν αρέσει στους συμπαθούντες.
Οι γαστρονομικές επιλογές είναι προσωπική υπόθεση και επιλογή του καθενός. Τα εδέσματα είναι υποκείμενα κριτικής/χλευασμού, αρέσει δεν αρέσει στους
συμπαθούντες.
Οι επιλογές διασκέδασης είναι προσωπική υπόθεση και επιλογή του καθενός. Τα χόμπι είναι υποκείμενα κριτικής/χλευασμού, αρέσει δεν αρέσει στους συμπαθούντες.
Οι θρησκευτικές επιλογές είναι προσωπική υπόθεση και επιλογή του καθενός (***). Οι θρησκείες είναι υποκείμενες κριτικής/χλευασμού, αρέσει δεν αρέσει στους συμπαθούντες.

Είναι δικαίωμα του καθενός να ελέγχει, κρίνει, κατακρίνει, χλευάζει όλα τα παραπάνω - και πολλά άλλα που ίσως παρέβλεψα - και σε όποιον αρέσει!

(***) Η μόνη περίπτωση που δεν υπάρχει επιλογή αλλά επιβολή εκ των έξω!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:09

Thor έγραψε:
18 Οκτ 2018, 17:05
η μασκα μπηκε,γιατι οι πιστοι ειχαν αρχισει να ''τσιμπολογουν'' κομματια απ'το πτωμα,για να το κανουν φυλακτα.
Λάθος ή εσκεμμένο ψέμα!
Όταν πρωτοπήγα εκεί - τέλη δεκαετίας '60 - το πτώμα ήταν ήδη μέσα σε γυάλινο κλουβί!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 19 Οκτ 2018, 20:16

Ουτε στο λυκειο τετοιες πιπες Ιφιδα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 19 Οκτ 2018, 20:18

Αντεράκο :c020:
Τον εαυτό σου υποτιμάς

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 20:25

Όμως η ζήλεια, η μνησικακία κι η οκνηρία ακόμη είναι νοητικές-ψυχικές καταστάσεις, όχι σωματικές. Δεν δημιουργούνται απ την ύλη αλλά απ τη σκέψη-συναίσθημα του ανθρώπου γι αυτήν. Ένα μαχαίρι φερειπείν δεν είναι απο μόνο του κακό, μπορεί να γίνει αν ο νους του ανθρώπου το αποφασίσει
Ξαναλέω, σαρκικός είναι ο άνθρωπος που κινείται με γνώμονα τα επίγεια.
Δεν είναι σωματικές αμαρτίες και πάθη αυτά αλλά πηγάζουν από τον άνθρωπο στην πτώση του. Όλος ο άνθρωπος βρίσκεται ως ασθενής σε αυτήν την ζωή.
Τα περι παρθενίας κτλ, επίσης σου έχουν απαντηθεί, τί να κάνουμε, θρησκεία είναι, πνευματικός κόσμος είναι, δεν γίνεται να είναι όπως νομίζουμε ή θα επιθυμούσαμε (ως πεπτωκότες ) εμείς.

Το μέτρον άριστον κτλ, είναι ηθικές και ωφελιμιστικές διδασκαλίες ανθρώπων, εντός πολιτισμού και επίγειας ζωής, δεν έχουν να κάνουν με καταστάσεις ύπαρξης πνευματικές. Η ορθόδοξη χριστιανική διδασκαλία, έχει αναφορά σε άλλες διαστάσεις ύπαρξης και καταλήγει να παράγει ήθος, δεν ξεκινά ως ηθικιστική διδασκαλία και εφαρμογή (όπως κάνουν πχ οι Προτεστάντες, εκείνοι βασίζονται οτι η σωτηρία οφείλεται στα λόγια και στις καλές πράξεις για τις οποίες πιστεύουν οτι ο Θεός τους ανταμοίβει σε αυτήν την ζωή, γι αυτό πχ οι Γερμανοί έχουν και σαν λαός τέτοια κουλτούρα: να είσαι νόμιμος, ηθικός, τύπος και υπογραμμός και να δουλεύεις σκληρά για να ανταμοιφθείς, ο Ορθόδοξος γνωρίζει-ή πρέπει να γνωρίζει- οτι καμία καλή πράξη δεν του προσφέρει σωτηρία και οτι όσο καλός άνθρωπος, που λέμε, και να είναι, η σωτηρία της ψυχής του εξαρτάται μόνο από την Χάρη και χωρίς την Χάρη δεν μπορεί να κάνει τίποτα, άξιο σωτηρίας. Δεν σημαίνει δηλαδή οτι επειδή κάποιος δεν πορνεύει, δεν κλέβει, δεν πίνει, δεν σκοτώνει (αυτό που λέμε καλός άνθρωπος) είναι σωσμένος, τα πάθη είναι πολλά περισσότερο και το κακό δεν περιορίζεται σε τυπικές πράξεις ή αποχές και το κυριότερο κακό είναι η άγνοια οτι από μόνοι μας δεν μπορούμε να σταθούμε, οντολογικά δηλαδή μην καταλάβεις με αυτό που σου λέω απλώς να υπάρχεις σε αυτήν την γη. Γι αυτό λέμε οτι πολλοί πειρασμοί παραχωρούνται από τον Θεό ωστε να βιώσει ο άνθρωπος -βιωματικά και όχι θεωρητικά- αυτήν του την οντολογική αδυναμία και απόλυτη εξάρτηση από Εκείνον, υπαρξιακά, οντολογικά, σαν οντότητα συνολικά. Δεν ξέρω τί κατάλαβες βέβαια τώρα από αυτά που σου έγραψα όπως σου τα έγραψα).


Για τα υπόλοιπα Ίφιδα δεν ξέρω αν έχω χρόνο να κάτσω για να απαντήσω αλλά δεν ξέρω και αν υπάρχει λόγος, μου φαίνεται οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα όπως λες και πως ρωτάς ξανά τα ίδια από την αρχή. Πιστεύω οτι εδώ ο λόγος σου είναι αντιρρητικός και μόνο, δεν νομίζω οτι εχει πραγματικές απορίες θεολογικές (το τονίζω, θεολογικές), ενστάσεις έχεις, το καταλαβαίνω οκ, είναι δύσκολα πράγματα αυτά για τον άνθρωπο της ύλης (για όλους μας δηλαδή), ο ίδιος ο Χριστός το είπε: είναι Σταυρός, όποιος θέλει να σώσει την ψυχή του πρέπει να την χάσει κτλ.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:37

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
18 Οκτ 2018, 21:16
Μιλάτε για απόδειξη αλλά αν αναφέρουμε τον Γκέντελ θα σκούζετε! :)
Αυτόν που ...
παρακολούθησε το Evangelische Volksschule, ένα Λουθηρανικό σχολείο;
που αρίστευσε με τιμές σε όλα του τα μαθήματα, και ιδιαίτερα στη θρησκεία;
που υπέφερε κατά περιόδους από ψυχικές διαταραχές και ασθένεια. Είχε έμμονους φόβους δηλητηρίασης, δεν έτρωγε παρά μόνο αφού η σύζυγός του Άντελ δοκίμαζε το φαγητό του;
που κατά την απουσία της αρνήθηκε να φάει και πέθανε από ασιτία;
που ήταν πεπεισμένος θεϊστής και ισόβια Χριστιανός;

Έρε σκούξιμο από τα γέλια που θα ρίξουμε! :smt005:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:48

Τεξ έγραψε:
19 Οκτ 2018, 13:05
nik_killthemall έγραψε:
19 Οκτ 2018, 10:34
προφανώς και έτσι όπως λες εξάγονται οι επεξηγήσεις, αλλά και έτσι :

"Θα είναι απαραίτητο κάποιες φορές να χρησιμοποιούμε ψευδολογία σαν γιατρειά για το όφελος αυτών που χρειάζονται τέτοια μορφή θεραπείας"
Ευσέβιος Καισαρείας, Ευαγγελική Προπαρασκευή, Βιβλίο 12, Κεφ. 31

Πατερολογία ... όπως λέμε : βασικές αρχές προπαγάνδας.

Να κάνω λίγο τον ντετέκτιβ ; :p2:

Διάβασες την φράση "Θα είναι απαραίτητο κάποιες φορές να χρησιμοποιούμε ψευδολογία σαν γιατρειά για το όφελος αυτών που χρειάζονται τέτοια μορφή θεραπείας." εδώ ή σε κάποιο άλλο σάιτ παρομοίου επιπέδου . Πήγες στον σύνδεσμο που δίνουν στην wiki και μετά έφερες εδώ τον σύνδεσμο που δίνει η wiki.

Και μετά δεν διάβασες ποτέ το χωρίο ; ! :xena:

SpoilerShow
CHAPTER XXXI
[PLATO] ( 100 ) 'But even if the case were not such as our argument has now proved it to be, if a lawgiver, who is to be of ever so little use, could have ventured to tell any falsehood at all to the young for their good, is there any falsehood that he could have told more beneficial than this, and better able to make them all do everything that is just, not by compulsion but willingly?

'Truth, O Stranger, is a noble and an enduring thing; it seems, however, not easy to persuade men of it.'

Now you may find in the Hebrew Scriptures also thousands of such passages concerning God as though He were jealous, or sleeping, or angry, or subject to any other human passions, which passages are adopted for the benefit of those who need this mode of instruction.


( 100 ) d 1 Plato, Laws, 663 D
________________________________________________________________
Athenian
And even if the state of the case were different from what it has now been proved to be by our argument, could a lawgiver who was worth his salt find any more useful fiction than this (if he dared to use any fiction at all in addressing the youths for their good), or one more effective in persuading all men to act justly in all things willingly and without constraint?


Clinias
Truth is a noble thing, Stranger, and an enduring; yet to persuade men of it seems no easy matter.

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... ion%3D663d
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... ion%3D663e

Ἀθηναῖος
νομοθέτης δὲ οὗ τι καὶ σμικρὸν ὄφελος, εἰ καὶ μὴ τοῦτο ἦν οὕτως ἔχον, ὡς καὶ νῦν αὐτὸ ᾕρηχ᾽ ὁ λόγος ἔχειν, εἴπερ τι καὶ ἄλλο ἐτόλμησεν ἂν ἐπ᾽ ἀγαθῷ ψεύδεσθαι πρὸς τοὺς νέους, ἔστιν ὅτι τούτου ψεῦδος λυσιτελέστερον ἂν ἐψεύσατό ποτε καὶ δυνάμενον μᾶλλον ποιεῖν μὴ βίᾳ ἀλλ᾽ ἑκόντας πάντας πάντα τὰ δίκαια;


Κλεινίας
καλὸν μὲν ἡ ἀλήθεια, ὦ ξένε, καὶ μόνιμον: ἔοικε μὴν οὐ ῥᾴδιον εἶναι πείθειν.


http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... ion%3D663d
http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... ion%3D663e

Λέω αλήθεια ή είμαι ένας κακεντρεχής που η φαντασία του καλπάζει ; :ne5:
Άρα, αφού χρησιμοποιούσαν ψέματα και οι άλλοι, γιατί να μην το κάνουμε και μεις;
Λέω αλήθεια ή είμαι ένας κακεντρεχής που η φαντασία του καλπάζει; :smt077:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:49

Σουβλίτσα έγραψε:
18 Οκτ 2018, 22:20
Αφού δεν έχουν όλοι την καλή διάθεση να συζητήσουν όμορφα, δεν φταίω.
Εδώ θα δεις δείγματα καλής διάθεσης να συζητήσει όμορφα από έναν ταλιμπάνο!
under έγραψε:
18 Οκτ 2018, 01:09
Ειστε η εκφραση μιας εκχυδαισμενης κοινωνιας.
under έγραψε:
18 Οκτ 2018, 02:40
Μαλλον εχεις σοβαρο προβλημα αντιληψης.
Εχεις καταλαβει οτι τα ναρκωτικα θα σε σκοτωσουν ;
under έγραψε:
18 Οκτ 2018, 10:44
Κλασσικος χυδαιος μαζανθρωπακος.
under έγραψε:
18 Οκτ 2018, 19:05
Ουτε στο λυκειο δεν ελεγαν τετοιες πιπες οι εξυπνακηδες της ταξης.
Κανεις δεν σου ειπε να μην κανεις ερωτα,κανεις δεν σου ειπε να μην τρως και να πινεις.
Ολα τα αλλα ειναι πιπες.
under έγραψε:
19 Οκτ 2018, 20:16
Ουτε στο λυκειο τετοιες πιπες Ιφιδα.
:g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:51

Athos έγραψε:
19 Οκτ 2018, 14:06
μίστερ μαξ έγραψε:
17 Οκτ 2018, 13:13
2018 παιδες.
2018 μαξάκο.
Ο Άγιος Σάββας πέθανε πριν 1500 χρόνια

ερώτηση
ποιος είναι ο πιο πρόσφατος αριστερός που μουμιοποιήθηκε, να χεις να προσκυνάς ;
Έρχεσαι 3ος ή 4ος και καταϊδρωμένος! Άνοιξε σχετικό νήμα να γελάμε μαζί!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 20:52

Σε παρακαλώ πολύ Νάνδρε, δεν είσαι εσύ σε θέση να κάνεις μαθήματα καλής συμπεριφοράς στο φόρουμ, σου το κάνουν και άλλοι παρατήρηση συχνά πυκνά σε διάφορες ενότητες, σχετικά με την συμπεριφορά σου.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:54

nik_killthemall έγραψε:
19 Οκτ 2018, 14:40
Τεξ έγραψε:
19 Οκτ 2018, 14:24
nik_killthemall έγραψε:
19 Οκτ 2018, 14:07
..............................
Λοιπόν, μετά από μία ώρα και αφού μπήκες τουλάχιστον δύο φορές στην Θρησκειολογία και άλλες τόσες φορές βγήκες ψάχνοντας και "ερευνώντας" , έδωσες αυτήν την κατά την ταπεινή μου γνώμη γελοία απάντηση. Το eranistis δεν έχει τον σύνδεσμο από την wiki. Τον σύνδεσμο τον έχει το mythikismos και από εκεί το πήρες. Πιστεύω πως είσαι ένας ανερυθρίαστος ψεύτης που ποτέ δεν διάβασε το απόσπασμα ολοκληρωμένο. Τώρα το διάβασες και στην προσπάθειά σου να μαζέψεις τα ασυμάζευτα ζητάς θρασύτατα από εμένα εξηγήσεις ! Απλώς δεν θα ξαναανταλλάξουμε σχόλια εμείς οι δύο σε αυτό το φόρουμ. Να' σαι καλά.
:smt005:

τώρα μου έκανες τη μούρη κρέας ...

Τα επιχειρήματα μου είναι εκεί, κι ο διάλογος από τέτοια φτιάχνεται. Αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτά έχει καλώς γιατί θα ασχοληθώ και εγώ, αν όχι ασχολήσου με χαρακτηρισμούς και λοιπά χαριτωμένα που εγώ δεν ασχολούμαι.

ΥΓ Την φράση στα ελληνικά ΔΕΝ την έχει η wiki. Παρεπιπτόντως η φράση αυτή είναι αποθηκευμένη σε αρχείο μου που έχω σώσει από συζητηση στο παλιο φορουμ με καποιον O.I. από τέλη του 2013, το άρθρο των μυθικιστών που παραθέτεις έχει ημερομηνία 26 δεκ 2014 οπότε κομματάκι δύσκολο να το πήρα απο εκεί χωρίς ταξίδι στον χρόνο, σχετικά με τα περί της ουσίας για τα οποία κόπτεσαι εσυ που δεν δίνεις γελοίες "απαντήσεις" ... (το οποίο μάλιστα άρθρο από τους μυθικιστές το βρίσκω μια χαρά αξιόλογο τώρα που το διαβάζω).
:smt005: δεν το ξερα να ειμαι και απικο κιολας για να απαντάω στο λεπτό σε ότι μου γράφει ο ξακουστός και μεγαλειώτατος "τεξ" ...
Αυτό είναι το ξεβράκωμα της ημέρας! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 20:59

Nostalgia έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:40
Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 18:47
Πέρα από την πλάκα, ένας από τους συμμαθητές μου, Κουλουριώτης, έτσι πήρε σύνταξη! :g030:
Eνας ξαδερφος μου, μου ελεγε μια φορα οτι σε μια μεγαλη φορτουνα ηταν ενα 24ωρο στην γεφυρα, το μπροστινο μερος του πλοιου (γκαζαδικο νομιζω) δεν φαινοταν καθολου. Περα απο την πλακα που κανουμε, ειναι ζορικο επαγγελμα....
Έμπα στο ΥΤ που κυκλοφορούν κάτι βίντεο, αν και ΔΕΝ δείχνουν την σκληρή πραγματικότητα. Κανείς δεν έχει όρεξη για βιντεάκια όταν κινδυνεύει η ζωή του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Οκτ 2018, 21:01

Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 20:59
Nostalgia έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:40
Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 18:47
Πέρα από την πλάκα, ένας από τους συμμαθητές μου, Κουλουριώτης, έτσι πήρε σύνταξη! :g030:
Eνας ξαδερφος μου, μου ελεγε μια φορα οτι σε μια μεγαλη φορτουνα ηταν ενα 24ωρο στην γεφυρα, το μπροστινο μερος του πλοιου (γκαζαδικο νομιζω) δεν φαινοταν καθολου. Περα απο την πλακα που κανουμε, ειναι ζορικο επαγγελμα....
Έμπα στο ΥΤ που κυκλοφορούν κάτι βίντεο, αν και ΔΕΝ δείχνουν την σκληρή πραγματικότητα. Κανείς δεν έχει όρεξη για βιντεάκια όταν κινδυνεύει η ζωή του.
.
:smt023
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Οκτ 2018, 21:03

Nostalgia έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:45
Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:16
Nostalgia έγραψε:
18 Οκτ 2018, 10:56
Αυτου του ειδους την κατηχηση που προσπαθειτε να κανετε στους Χριστιανους για την μη υπαρξη Θεου κλπ, την κανετε και στους μουσουλμανους φιλους σας ή εκει σας πιανει η ευγενεια και το τακτ και "σεβασμος στα πιστευω της διαφορετικοτητας κλπ";
Μάλλον δεν θυμάσαι τί έπαθε ο Ali Al Yunani στο παλιό. Νομίζω ο Ασέβαστος - ίσως - θα τα θυμάται.

Τί να κάνουμε, δεν μας έλαχε και άλλος, για να αποδείξουμε την αθεΐα μας και όχι τον αντιχριστιανισμό ή αντικληρικαλισμό μας (φρέσκο φρούτο το δεύτερο).
Ειμαι με τις περιοδους μου, εκανα μεγαλες παυσεις στο παλιο και φυσικα δεν εμπαινα συχνα στη θρησκειολογια, αλλα σε πιστευω, ο Δελτα Λοξ που εμπιστευομαι μου ειπε τα καλυτερα για σενα. :wave:
Καλοσύνη του, αλλά δεν έχει τιμήσει ακόμα μιαν υπόσχεσή του πέστου! :p6:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αλλαγή Αμφίων Αγιου Σάββα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Οκτ 2018, 21:04

Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 21:03
Nostalgia έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:45
Nandros έγραψε:
19 Οκτ 2018, 19:16
Μάλλον δεν θυμάσαι τί έπαθε ο Ali Al Yunani στο παλιό. Νομίζω ο Ασέβαστος - ίσως - θα τα θυμάται.

Τί να κάνουμε, δεν μας έλαχε και άλλος, για να αποδείξουμε την αθεΐα μας και όχι τον αντιχριστιανισμό ή αντικληρικαλισμό μας (φρέσκο φρούτο το δεύτερο).
Ειμαι με τις περιοδους μου, εκανα μεγαλες παυσεις στο παλιο και φυσικα δεν εμπαινα συχνα στη θρησκειολογια, αλλα σε πιστευω, ο Δελτα Λοξ που εμπιστευομαι μου ειπε τα καλυτερα για σενα. :wave:
Καλοσύνη του, αλλά δεν έχει τιμήσει ακόμα μιαν υπόσχεσή του πέστου! :p6:
.
Αν θες να τον δελεασεις πες του για μπαρμπουνια και σιναγριδες....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών