Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5845
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 31 Μαρ 2023, 19:32

Θα προτιμούσατε στην Ελλάδα την ασφάλεια μια θέσης στο Δημόσιο όπου θα έχεις και ελευθερο χρόνο;

Ή ιδιωτικό τομέα, εάν εξασφαλιζες διπλάσια και 3πλασια χρήματα, αλλα θα ήσουν συνέχεια στο τρέξιμο;

Bonus, μεικτό συστημα: θέση στο δημόσιο με "ηπιο" ιδιωτικό έργο...
Bonus2: χαλαρό ιδιωτικό έργο όπου καταλήγεις με αποδοχές δημοσίου, αλλά έχεις ελευθερία κινήσεων και ελευθερο χρόνο
:102::102:
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20926
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 2πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Μαρ 2023, 19:34

Θα διάλεγα το Bonus2, μετά το Bonus και τελευταίο το Δημόσιο. Την άλλη επιλογή με τίποτα, αν δεν έχεις χρόνο τα λεφτά προσφέρουν μόνο ασφάλεια, τίποτα άλλο.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23381
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Μαρ 2023, 19:35

η άκρως φιλελε ξαδέρφη, προτίμησε δημόσιο, γιατί είναι και μάνα. παράτησε την καριέρα στην τράπεζα, και χώθηκε σε ένα υπουργείο.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3639
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 31 Μαρ 2023, 19:42

Bonus 2 ...με αποδοχές διπλάσιες του δημοσίου...
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 31 Μαρ 2023, 19:54

O κλασσικός φιλελες της ΝΔ θα εργαστεί στο δημοσιο.
δείτε για παράδειγμα την επαγγελματική πορεία του Χατζηδάκη
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 31 Μαρ 2023, 20:03

Καλή η απαξίωση του δημοσίου, αλλά κάποιος πρέπει να δουλέψει και κεί..

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 31 Μαρ 2023, 20:09

Parrot έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:03
Καλή η απαξίωση του δημοσίου, αλλά κάποιος πρέπει να δουλέψει και κεί..
ναι αλλά με όχι υπεραριθμο προσωπικό, μισθούς στα επίπεδα του ιδιωτικού τομέα και αξιολόγηση
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 31 Μαρ 2023, 20:27

Δύσκολη ερώτηση, η οποία τυχαίνει να με προβληματίζει έντονα αυτό τον καιρό. Ευελπιστώ να ρίξουν τις βάσεις του διαγωνισμού της 1Γ μήπως πετύχω μία ενδιάμεση κατάσταση και αποφύγω τα διλήμματα.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2201
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 31 Μαρ 2023, 20:37

Το bonus μικτό σύστημα παρακαλώ.

Μια και έχω δουλέψει για χρόνια και στα δύο πακέτα (ιδιωτικό/δημόσιο), προσωπικά μπόρεσα να παντρευτώ και να αποκτήσω οικογένεια μόνο υπό συνθήκες δημοσίου. Ειδάλλως, με Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή και απογεύματα, και Σάββατο...χέσε μέσα Πολυχρόνη που μας φάγαν οι καυσώνοι :011:

Άσε που έγραψα και πέντε βιβλία -με το συμπάθιο :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2023, 20:40

Φυσικά το πρώτο. Εγώ το 2008 ενώ ήμουν στο δημόσιο επέλεξα να φύγω στο ελεύθερο επάγγελμα και μετανιώνω οικτρά για την επιλογή μου αυτή. Βέβαια το 2008 τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα στο ελεύθερο επάγγελμα (ειδικά στον κλάδο μας). Τώρα άστα να πάνε. Αλλά γενικά η κατάσταση μετά το 2009 άλλαξε δραματικά παντού εκτός από το δημόσιο. Εγώ τώρα σαββατοκύριακα στο γραφείο και με τόσα έξοδα που δεν ξέρεις αν θα καλύπτονται από τα έσοδα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Μαρ 2023, 20:46

Ελλάδα η Κολομβία των Βαλκανίων. Είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα.
Το 2007 είχα ξανά τρεις ευκαιρίες. Να μείνω εκεί που ήμουν, να διορισθώ με διαγωνισμό σε νησί σε νομαρχία, να μεταναστεύσω για μεταπτυχιακό και δουλειά στην Γερμανία. Η τρίτη επιλογή θα ήταν η καλύτερη για την υγεία μου και την οικονομική μου ελευθερία και ανάπτυξη.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14636
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 31 Μαρ 2023, 20:59

Arisvilla έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:40
Φυσικά το πρώτο. Εγώ το 2008 ενώ ήμουν στο δημόσιο επέλεξα να φύγω στο ελεύθερο επάγγελμα και μετανιώνω οικτρά για την επιλογή μου αυτή. Βέβαια το 2008 τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα στο ελεύθερο επάγγελμα (ειδικά στον κλάδο μας). Τώρα άστα να πάνε. Αλλά γενικά η κατάσταση μετά το 2009 άλλαξε δραματικά παντού εκτός από το δημόσιο. Εγώ τώρα σαββατοκύριακα στο γραφείο και με τόσα έξοδα που δεν ξέρεις αν θα καλύπτονται από τα έσοδα.
πέριξ της Ομονοίας μπορεί να βρεις γραφείο γύρω στα 2 με 3 κατοστάρικα. θα μειώσεις πολύ τα πάγια έξοδα σου έτσι. εγώ έχω αγοράσει γραφείο εκεί αλλά δεν ψάχνω πελάτες από εδώ.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 31 Μαρ 2023, 21:05

southern έγραψε:
31 Μαρ 2023, 19:54
O κλασσικός φιλελες της ΝΔ θα εργαστεί στο δημοσιο.
δείτε για παράδειγμα την επαγγελματική πορεία του Χατζηδάκη
Ολοι οι νεοδημοκράτες που ξέρω είναι είτε δημόσιοι υπάλληλοι είτε αεριτζήδες "επιχειρηματίες" που ζουν από κρατικό χρήμα.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2023, 21:08

southern έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:59
Arisvilla έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:40
Φυσικά το πρώτο. Εγώ το 2008 ενώ ήμουν στο δημόσιο επέλεξα να φύγω στο ελεύθερο επάγγελμα και μετανιώνω οικτρά για την επιλογή μου αυτή. Βέβαια το 2008 τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα στο ελεύθερο επάγγελμα (ειδικά στον κλάδο μας). Τώρα άστα να πάνε. Αλλά γενικά η κατάσταση μετά το 2009 άλλαξε δραματικά παντού εκτός από το δημόσιο. Εγώ τώρα σαββατοκύριακα στο γραφείο και με τόσα έξοδα που δεν ξέρεις αν θα καλύπτονται από τα έσοδα.
πέριξ της Ομονοίας μπορεί να βρεις γραφείο γύρω στα 2 με 3 κατοστάρικα. θα μειώσεις πολύ τα πάγια έξοδα σου έτσι. εγώ έχω αγοράσει γραφείο εκεί αλλά δεν ψάχνω πελάτες από εδώ.
Επαρχία είμαι. Ευτυχώς το γραφείο είναι δικό μου. Απλά με εισφορές 320 το μήνα πλέον και με λοιπά έξοδα τουλάχιστον κανένα άλλο 500αρι το μήνα θέλεις να βγάζεις πάνω απο χιλιάρικο το μήνα για να καλύψεις τα έξοδα μόνο.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27446
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απορία: Δημόσιο με ελευθερο χρόνο ή Ιδιωτικό με 3πλασιες αποδοχές;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Μαρ 2023, 21:08

Γαληνός έγραψε:
31 Μαρ 2023, 19:32
Θα προτιμούσατε στην Ελλάδα την ασφάλεια μια θέσης στο Δημόσιο όπου θα έχεις και ελευθερο χρόνο;

Ή ιδιωτικό τομέα, εάν εξασφαλιζες διπλάσια και 3πλασια χρήματα, αλλα θα ήσουν συνέχεια στο τρέξιμο;

Bonus, μεικτό συστημα: θέση στο δημόσιο με "ηπιο" ιδιωτικό έργο...
Bonus2: χαλαρό ιδιωτικό έργο όπου καταλήγεις με αποδοχές δημοσίου, αλλά έχεις ελευθερία κινήσεων και ελευθερο χρόνο
:102::102:
Γνώρισα από πολύ νωρίς, βοηθώντας τον πατέρα μου στα Τελωνεία του λιμανιού του Πειραιά, τους ΔΥ. Ορκίστηκα να μην μπω στο Δημόσιο, για να μην γίνω σαν αυτούς.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών