Αλλά.....αυτοί είστε.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Απρ 2023, 19:05

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:31
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Αυτοι που σας ταΐζουν
Που τους ταίζουμε θες να πεις.
Οι νέοι παραγωγικοί εργαζόμενοι.
Αυτοί που σας γέννησαν, τάισαν, ανέθρεψαν, σπούδασαν και τώρα βγάζετε βρωμόγλωσσα, ανίκανα κοπρόσκυλα που σας φταίνε όλα.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25895
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Απρ 2023, 19:08

Nandros έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:05
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:31
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Αυτοι που σας ταΐζουν
Που τους ταίζουμε θες να πεις.
Οι νέοι παραγωγικοί εργαζόμενοι.
Αυτοί που σας γέννησαν, τάισαν, ανέθρεψαν, σπούδασαν και τώρα βγάζετε βρωμόγλωσσα, ανίκανα κοπρόσκυλα που σας φταίνε όλα.
Ισως να μην χρησιμοποιουσα ακριβως τις ιδιες λεξεις, αλλα πως μπορει καποιος αραγε να διαφωνησει με το νοημα;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Απρ 2023, 19:11

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:42
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:39
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:35

Καταρχήν το δεξιός δεν είναι ταυτόσημο του νεοδημοκράτης.

Κατά δεύτερον αν μιλάμε για ανθρώπους <40 ετών δες καμιά έρευνα να δεις προς ποιούς χώρους τείνουν.
Μα δεν ειναι παραγωγικοί ολοι οι κατω των 40, υπαρχουν πολλοι αριστεροι ανάμεσα τους.
Ξέρω πολλούς αριστερούς που διαπρέπουν είτε ως εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, όπως ξέρω πολλούς δεξιούς που ψηφίζουν ένα βλαχοδήμαρχο να τους διορίσει στο δημόσιο, η γίνονται μπάτσοι, η γίνονται κόπροι του ελληνικού στρατού, η γίνονται ρασοφόροι. Ύπάρχει βέβαια και το αντίθετο, χαραμοφάηδες αριστεροί και εργατικοί δεξιοί.
Λάθος τα λες!
Σε όσους αριστεράντζες έπεσαν στην πλώρη μου, πάντα τους έφταιγε κάτι:
Η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Γι αυτό είναι αριστεροί, αφού περιμένουν από το κράτος να τους δώσει καρέκλα και να ταΐζει την τεμπελιά τους, χωρίς να παράγουν κάτι. :c020:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 14027
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 01 Απρ 2023, 19:17

Σε 20 χρόνια όταν θα έχουν πεθάνει και τα τελευταία ραμολιμέντα της δεξιά θα αναπνεύσει ο τόπος.
Λαμόγια,συμφεροντολόγοι, τυχοδιώκτες,ακρίδες,κοπριτες,βύσματα είναι οι επιεικέστεροι χαρακτηρισμοί.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Απρ 2023, 19:21

Μαδουραίος έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:17
Σε 20 χρόνια όταν θα έχουν πεθάνει και τα τελευταία ραμολιμέντα της δεξιά θα αναπνεύσει ο τόπος.
Λαμόγια,συμφεροντολόγοι, τυχοδιώκτες,ακρίδες,κοπριτες,βύσματα είναι οι επιεικέστεροι χαρακτηρισμοί.
Σε 20-30-40 χρόνια πάλι μπροστά σου θα τους βλέπεις, κορόιδο ζαιομποτάκι. :c020:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2023, 19:34

Οι συνταξιούχοι δηλαδή κακώς παίρνουν σύνταξη;τότε γιατί ο Τσίπρας ξελαρυγγιάζεται να τους δώσει και την 13η και τη 14η σύνταξη που έκοψαν τα μνημόνια;
Eίναι νέα μαρξιστική θεωρία αυτή ότι εκτός από τους καπιταλιστές είναι εκμεταλλευτές και οι συνταξιούχοι;
σε μια σοσιαλιστική κοινωνία ή έστω σε μια κοινωνία που θα υπάρχει δηκεωσίνη παντού :8) δεν θα έχει συντάξεις;
Ωστόσο μπορείς να βρεις την άκρη εάν το πας μαρξιστικά γιατί οι συνταξιούχοι ψηφίζουν όπως ψηφίζουν.
Πράγματι ο συνταξιούχος δεν υπόκειται πλέον στην πίεση της παραγωγής.Υπόκειτο όμως ΠΡΙΝ πάρει σύνταξη και έχει αποκτήσει πείρα δεκαετιών για το πως βγαίνει η παραγωγή καθώς κάποτε ήταν και αυτός γρανάζι που χωρίς αυτόν η ρόδα δεν γυρνά. :8)
Το συμφέρον του συνταξιούχου είναι να μεγαλώνει το ΑΕΠ,η οικονομία.Όσο μεγαλύτερο ΑΕΠ υπάρχει τόσο μεγαλύτερη σύνταξη θα έχει αφού η σύνταξη είναι ποσοστό του προυπολογισμού που προέρχεται από φόρους στο ΑΕΠ.Ξέρει λοιπόν ο συνταξιούχος με ποιό κόμμα και με ποιά πολιτική μεγαλώνει το ΑΕΠ και το δείχνει με την ψήφο του.Εάν πίστευε όπως πιθανόν και ο ίδιος έλεγε :lol: όταν ήταν νεότερος και στην παραγωγή ότι η παραγωγή θα μεγαλώσει με κρατικές επιχειρήσεις και άλλα παρόμοια θα ψήφιζε ανάλογα γιατί θα επωφελείτο και ο ίδιος.Αλλά έχει ζήσει την εργασία και την παραγωγή και ξέρει πως δουλεύουν και γιατί δουλεύουν οι άνθρωποι.Σαν εργαζόμενος μπορεί να έλεγε διάφορα για να αποφύγει την πίεση του εργοδότη αλλά μέσα του ήξερε πάντα - και τότε που τα έλεγε αυτά - ότι αυτή η πίεση βγάζει τη δουλειά.
Είναι αστεία όλη η αντιπαράθεση εργαζομένων και συνταξιούχων αφού ισχύει το εκεί που ήσουν ήμουνα και εκεί που είμαι θάρθεις αλλά είναι και ενδεικτική για το τι πραγματικά πιστεύουν ΟΛΟΙ σχεδόν οι άνθρωποι.
Δεν υπάρχει κανείς άλλος λόγος ώστε κάποιος που όταν δούλευε ψήφιζε αριστερά να αλλάζει και να ψηφίζει δεξιά όταν βγαίνει στη σύνταξη παρά το ότι κατά βάση έχει μάθει την αλήθεια.
Αν τολμούν ας βγουν τα κόμματά σας,όχι εσείς, να πουν μειώστε τις συντάξεις.Γιατί δεν το λένε παρά στέλνουν αντιπροσωπείες στη Γαλλία να συμπαρασταθούν σε αυτούς που αγωνίζονται για πιο μεγάλες συντάξεις; :lol:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Απρ 2023, 19:37

Ατυχημα
Θυσια

Αυτα ειπε αυτος που ΓΑΜΙΕΤΑΙ!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2023, 19:38

Μαδουραίος έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:17
Σε 20 χρόνια όταν θα έχουν πεθάνει και τα τελευταία ραμολιμέντα της δεξιά θα αναπνεύσει ο τόπος.
Λαμόγια,συμφεροντολόγοι, τυχοδιώκτες,ακρίδες,κοπριτες,βύσματα είναι οι επιεικέστεροι χαρακτηρισμοί.
Eσύ θα γίνεις δεξιός όταν βγεις στη σύνταξη. :D Τα έχω ξαναγράψει.Στις εκλογές του 1981 μετρήθηκε ότι η ΝΔ πήρε 7% στους νέους ψηφοφόρους.Αλλά συνολικά πήρε 36% διότι πήρε πάνω από 50% στους μεγάλους.
Αυτοί όμως τώρα έχουν πεθάνει.Ποιά νομίζεις ότι είναι τα σημερινά ραμολιμέντα της δεξιάς;
Aυτοί που το 1981 έδωσαν 93% στο ΠΑΣΟΚ και τα κόμματα της αριστεράς.Καληνύχτα.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4434
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Απρ 2023, 19:44

Nandros έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:11
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:42
talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:39


Μα δεν ειναι παραγωγικοί ολοι οι κατω των 40, υπαρχουν πολλοι αριστεροι ανάμεσα τους.
Ξέρω πολλούς αριστερούς που διαπρέπουν είτε ως εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, όπως ξέρω πολλούς δεξιούς που ψηφίζουν ένα βλαχοδήμαρχο να τους διορίσει στο δημόσιο, η γίνονται μπάτσοι, η γίνονται κόπροι του ελληνικού στρατού, η γίνονται ρασοφόροι. Ύπάρχει βέβαια και το αντίθετο, χαραμοφάηδες αριστεροί και εργατικοί δεξιοί.
Λάθος τα λες!
Σε όσους αριστεράντζες έπεσαν στην πλώρη μου, πάντα τους έφταιγε κάτι:
Η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Γι αυτό είναι αριστεροί, αφού περιμένουν από το κράτος να τους δώσει καρέκλα και να ταΐζει την τεμπελιά τους, χωρίς να παράγουν κάτι. :c020:
.
Για κάθε έναν κόπρο της αριστεράς μπορώ να σου αντιπαραθέσω έναν κόπρο της δεξιάς. Δεν θες να το παίξουμε αυτό το παιχνίδι.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Απρ 2023, 19:46

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:44
Nandros έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:11
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:42

Ξέρω πολλούς αριστερούς που διαπρέπουν είτε ως εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, όπως ξέρω πολλούς δεξιούς που ψηφίζουν ένα βλαχοδήμαρχο να τους διορίσει στο δημόσιο, η γίνονται μπάτσοι, η γίνονται κόπροι του ελληνικού στρατού, η γίνονται ρασοφόροι. Ύπάρχει βέβαια και το αντίθετο, χαραμοφάηδες αριστεροί και εργατικοί δεξιοί.
Λάθος τα λες!
Σε όσους αριστεράντζες έπεσαν στην πλώρη μου, πάντα τους έφταιγε κάτι:
Η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Γι αυτό είναι αριστεροί, αφού περιμένουν από το κράτος να τους δώσει καρέκλα και να ταΐζει την τεμπελιά τους, χωρίς να παράγουν κάτι. :c020:
.
Για κάθε έναν κόπρο της αριστεράς μπορώ να σου αντιπαραθέσω έναν κόπρο της δεξιάς. Δεν θες να το παίξουμε αυτό το παιχνίδι.
Θα μας παραθέσεις στατιστικά στοιχεία τώρα; :smt005:
Έχω περισσότερη επαγγελματική εμπειρία από σένα πάντως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 01 Απρ 2023, 19:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14863
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Απρ 2023, 19:46

έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:26
SpoilerShow
Παροχολογία, κομματόσκυλα, γεροντάκια, Rafale, κόπροι του δημοσίου, και το μαλλί χωρίστρα.
Τι μαλλί προτείνεις, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Απρ 2023, 19:47

talaipwros έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:29
Αυτοι που σας ταΐζουν
Η Νέα Δημοκρατία πρίν γίνει κυβέρνηση....

Εικόνα

Η Νέα Δημοκρατία κυβέρνηση....

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4434
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Απρ 2023, 19:47

πατησιωτης έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:38
Μαδουραίος έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:17
Σε 20 χρόνια όταν θα έχουν πεθάνει και τα τελευταία ραμολιμέντα της δεξιά θα αναπνεύσει ο τόπος.
Λαμόγια,συμφεροντολόγοι, τυχοδιώκτες,ακρίδες,κοπριτες,βύσματα είναι οι επιεικέστεροι χαρακτηρισμοί.
Eσύ θα γίνεις δεξιός όταν βγεις στη σύνταξη. :D Τα έχω ξαναγράψει.Στις εκλογές του 1981 μετρήθηκε ότι η ΝΔ πήρε 7% στους νέους ψηφοφόρους.Αλλά συνολικά πήρε 36% διότι πήρε πάνω από 50% στους μεγάλους.
Αυτοί όμως τώρα έχουν πεθάνει.Ποιά νομίζεις ότι είναι τα σημερινά ραμολιμέντα της δεξιάς;
Aυτοί που το 1981 έδωσαν 93% στο ΠΑΣΟΚ και τα κόμματα της αριστεράς.Καληνύχτα.
Προφανώς.
Πρόκειται για τη γενιά που συνέβαλε στο να οικοδομηθεί αυτό το σάπιο σύστημα που αποδεκάτισε την παραγωγή στη χώρα, εκτίναξε το δημόσιο χρέος στα ύψη, έφερε τα μνημόνια και αποτελείωσε ότι ήταν δημόσιο, και τώρα προσπαθεί να διατηρήσει την επιρροή της στα πολιτικά πράγματα με την προβιά του φιλελεύθερου.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2023, 19:47

Εσείς δηλαδή πόσοι μαζεύεστε τώρα στις διαδηλώσεις σας;πέντε ή δέκα χιλιάδες;
για δείτε στιγμιότυπα από πορείες του πολυτεχνείου της δεκαετίας του 70 να δείτε πεντακόσιες χιλιάδες να πορεύονται και να φωνάζουν συνθήματα.Αυτά είναι τα σημερινά ραμολιμέντα.Πως έγινεν αυτό το πράγμα; :lol:

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4434
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Αλλά.....αυτοί είστε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 01 Απρ 2023, 19:48

Feindflug έγραψε:
01 Απρ 2023, 19:46
έργο_μακέτο έγραψε:
01 Απρ 2023, 18:26
SpoilerShow
Παροχολογία, κομματόσκυλα, γεροντάκια, Rafale, κόπροι του δημοσίου, και το μαλλί χωρίστρα.
Τι μαλλί προτείνεις, τύπε;
Και εγώ χωρίστρα έχω απλά έψαχνα να βρω το κερασάκι στην τούρτα για την πω στον Κούλη :D

Τα υπόλοιπα όμως τα εννοώ.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών