AI μάι αςς

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Απρ 2023, 13:32

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 11:34
Απάτη είναι, η λέξη "εγκληματικό" είναι καθ' υπερβολή του λόγου. Θα έπρεπε τόσα χρόνια να έχεις καταλάβει ότι το συνηθίζω. Για το ότι δεν είναι ΑΙ έχω τοποθετηθεί από την αρχή και δεν έχει αλλάξει η γνώμη μου.
Γενικά στον γραπτό σου λόγο τυχαία ή επίτηδες το προσωποποιείς αρκετά με διατυπώσεις τύπου λέει ψέμματα, κάνει απατεωνιές κ.λπ.

Δεν είναι προσωπικά failings του cgpt αυτά που σημειώνεις, είναι η κουλτούρα των τεχνολογικών εταιριών των ΗΠΑ να ρίχνουν στην κυκλοφορία ελλατωματικά εργαλεία αδιαφορώντας για τον κοινωνικό αντίκτυπο και να το παρουσιάζουν σαν το αναπόφευκτο κόστος της προόδου.

Το ότι προβάλλεις τα δικά σου σκαλώματα όπως κατά πόσο είναι «δίκαιο» απέναντι σε διαφορετικές πληθυσμιακές ομάδες είναι απλά συμπτωματικό, αν αρχίσεις να το παλεύεις να σου φτιάξει μια συνταγή με αυγά και ό,τι άλλο έχεις στο ψυγείο θα σκοντάψεις στα ίδια προβλήματα μετά από λίγο, ειδικά αν αρχίσεις να το τριγκάρεις με παραινέσεις τύπου ότι θέλεις το αλεύρι να είναι εισαγώμενο από Ιράν ή Βόρεια Κορέα ξερωγώ :lol:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Απρ 2023, 13:46

nostromos έγραψε:
23 Απρ 2023, 13:16
Stalker έγραψε:
23 Απρ 2023, 11:06
nostromos έγραψε:
23 Απρ 2023, 00:22
στηριξτε Τραμπ ... δεν υπαρχει αλλος δρομος
Δεν έχει ώρα να γράφει ρυθμιστικά πλαίσια που προστατεύουν την ελευθερία λόγου των τσατμποτ ο Τραμπ ( :smt005: ), είναι φούλ τάιμ απασχολημένος να πουλάει NFT σε κορόιδα.
τα ρυθμιστικα πλαισια θα τα γραψουνε αυτοι που πρεπει ... δεν θα αφησουμε μια ομαδα τεχνοφρηκ απατεωνων να κανουνε κουμαντο στην κοινωνια
Που το βασίζεις αυτό; Δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι νέα ρεπουμπλικανική προεδρία θα κάνει κάτι διαφορετικό από να ψηφίσει αμέσως να πληρώνουν ακόμα λιγότερους φόρους όλοι αυτοί. Μην ξεχνάμε ότι και ο ίδιος ο τραμπ όταν δεν εξαπατάει τους οπαδούς του με NFT τρέχει και ο ίδιος πλατφόρμα σόσιαλ μύδια πλέον.

Να απαγορέψουν ακόμα περισσότερα βιβλία και να κάνουν ομοσπονδιακό έγκλημα το να ταξιδεύουν έγκυοι εκτός συνόρων μην τυχόν και κανένα 11χρονο καταφέρει να αποφύγει να γεννήσει το παιδί του βιαστή της το βλέπω αρκετά πιθανό, το να μην κλάσουν τα αρχίδια των τεχνοδισεκατομμυριούχων όχι και τόσο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Απρ 2023, 13:48

Naranjita έγραψε:
23 Απρ 2023, 13:21
θέλω ΑΙ που να έχει την φάτσα του Στέφανου Χίου και να απαντάει όπως αυτός.

γίνεται?
Από τεχνολογικής άποψης άνετα, απλά πρέπει να κάτσει κάποιος να το κάνει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23361
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Απρ 2023, 13:53

Stalker έγραψε:
23 Απρ 2023, 13:46
nostromos έγραψε:
23 Απρ 2023, 13:16
Stalker έγραψε:
23 Απρ 2023, 11:06


Δεν έχει ώρα να γράφει ρυθμιστικά πλαίσια που προστατεύουν την ελευθερία λόγου των τσατμποτ ο Τραμπ ( :smt005: ), είναι φούλ τάιμ απασχολημένος να πουλάει NFT σε κορόιδα.
τα ρυθμιστικα πλαισια θα τα γραψουνε αυτοι που πρεπει ... δεν θα αφησουμε μια ομαδα τεχνοφρηκ απατεωνων να κανουνε κουμαντο στην κοινωνια
Που το βασίζεις αυτό; Δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι νέα ρεπουμπλικανική προεδρία θα κάνει κάτι διαφορετικό από να ψηφίσει αμέσως να πληρώνουν ακόμα λιγότερους φόρους όλοι αυτοί. Μην ξεχνάμε ότι και ο ίδιος ο τραμπ όταν δεν εξαπατάει τους οπαδούς του με NFT τρέχει και ο ίδιος πλατφόρμα σόσιαλ μύδια πλέον.

Να απαγορέψουν ακόμα περισσότερα βιβλία και να κάνουν ομοσπονδιακό έγκλημα το να ταξιδεύουν έγκυοι εκτός συνόρων μην τυχόν και κανένα 11χρονο καταφέρει να αποφύγει να γεννήσει το παιδί του βιαστή της το βλέπω αρκετά πιθανό, το να μην κλάσουν τα αρχίδια των τεχνοδισεκατομμυριούχων όχι και τόσο.
καλα σοβαρα τωρα ...? ιδιος ο Τραμπ με τους φασιστες των μεντια ...? που τον κοψανε σε συνεντευξη σε ζωντανη συνδεση και τον μπαναρανε απο ολες τις πλατφορμες ... αφου το κανανε στον τοτε POTUS σκεψου πως βλεπουνε εμας τους υπολοιπους ...
λοιπον ξεθολωστε το μυαλο σας απο τις προκαταληψεις ... ο Τραμπ εχει ενα σωρο κουσουρια αλλα ειναι Δημοκρατης και παλευει για αυτο ... οι τυποι που υποστηριζεται ειναι πυροβολημενοι αριστεοστροφοι φασιστες που εχουνε οραμα να επιβαλλουνε την δικη τους ατζεντα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2023, 01:01

Stalker έγραψε:
23 Απρ 2023, 13:32
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 11:34
Απάτη είναι, η λέξη "εγκληματικό" είναι καθ' υπερβολή του λόγου. Θα έπρεπε τόσα χρόνια να έχεις καταλάβει ότι το συνηθίζω. Για το ότι δεν είναι ΑΙ έχω τοποθετηθεί από την αρχή και δεν έχει αλλάξει η γνώμη μου.
Γενικά στον γραπτό σου λόγο τυχαία ή επίτηδες το προσωποποιείς αρκετά με διατυπώσεις τύπου λέει ψέμματα, κάνει απατεωνιές κ.λπ.

Δεν είναι προσωπικά failings του cgpt αυτά που σημειώνεις, είναι η κουλτούρα των τεχνολογικών εταιριών των ΗΠΑ να ρίχνουν στην κυκλοφορία ελλατωματικά εργαλεία αδιαφορώντας για τον κοινωνικό αντίκτυπο και να το παρουσιάζουν σαν το αναπόφευκτο κόστος της προόδου.

Το ότι προβάλλεις τα δικά σου σκαλώματα όπως κατά πόσο είναι «δίκαιο» απέναντι σε διαφορετικές πληθυσμιακές ομάδες είναι απλά συμπτωματικό, αν αρχίσεις να το παλεύεις να σου φτιάξει μια συνταγή με αυγά και ό,τι άλλο έχεις στο ψυγείο θα σκοντάψεις στα ίδια προβλήματα μετά από λίγο, ειδικά αν αρχίσεις να το τριγκάρεις με παραινέσεις τύπου ότι θέλεις το αλεύρι να είναι εισαγώμενο από Ιράν ή Βόρεια Κορέα ξερωγώ :lol:
Δεν είναι σκάλωμα να περιμένω να μην μου λέει κάποιος ψέματα ούτε κατασκευαστική αστοχία ότι κάνει το συγκεκριμένο πράγμα. Είναι προμελετημένο. Μπερδεύεσαι με την προσωποποίηση. Σύμβαση είναι γιατί μιλάμε για το εργαλείο. Δεν κατηγορώ το εργαλείο, δηλαδή δεν του αποδίδω αυτόνομη λογική, για τους κατασκευαστές μιλάω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 27 Απρ 2023, 20:44

Ορίστε κυριοι,
Timnit Gebru και Emily Bender στο σόου του Conover.
Και αν δεν ξέρετε ποιες είναι οι κυρίες, πηγαίνετε πρώτα να μάθετε, και μετα δείτε το βιντεάκι.

Η απόλυτη αποδόμηση κάθε μαλακίας που μας έχει πλήξει μέσα απο αυτές τις μπούρδες.
Επειδή τα όσα λέγονται εκει με βρήσκουν σχεδόν 100% σύμφωνο, δεν θα προσθέσω πολλά, εκτός ίσως την επισήμανση της ουσιαστικής έλλειψης ζήτησης / ανάγκης γι αυτές τις σαχλαμάρες, που τόσο ενεργά προσπαθούν να προβάλλλουν σαν επιθυμητές και οφέλιμες τα ΜΜΕ και τα σχετικά συμφέροντα.

Δεν αντιτίθεμαι στην έρευνα, αλλα στην μπουρδοεφαρμογή και στο hype, που τίποτα απολύτως δεν έχει να κάνει με έρευνα. Η Γκεμπρού είναι σκέτη απολαυση. Την περίμενα πιο PC, και δεν είναι καθόλου. Εκδηλώνουν πιο πολύ ένα σαστισμένο χιούμορ. Και με τις δυο τους βλέπεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, όπως πρέπει να είναι και όχι τσιράκια των VC της Silicon Valley, μπας κι αρπάξουν κανα ψίχουλο απο το τραπέζι.

Απολαύστε:
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39317
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Μάιος 2023, 05:46

Δημοσιευθηκε αρθρο μου στο Τριτο Ματι με αφορμη τη συζητηση σε αυτο το νημα και με χαιλαιτς τις πιο χαρακτηριστικες συνομιλιες με το ΑΙ ChatGPT που αναφερατε εδω μεσα. :D

Πριν τη δημοσιευση ειχα ζητησει την εγκριση του Σπυρου, του akirav σαν νηματοθετη, ενω το συζητησα και με τους hellegenes και Bic. Εννοειται οτι απο την αρχη του αρθρου αναφερθηκε σαν πηγη το phorum.com.gr και σε καθε διαλογο με το ChatGPT τα νικνεϊμς των χρηστων που το ρωτουσαν. Το αρθρο τελειωνει με κεφαλαιο στο οποιο αναφερω συγκεντρωτικα τα προβληματα απο τη χρηση των ΑΙ chatbots οπως επεσημανθηκαν απο διαφορους ειδικους.

Αρθρο στο Τριτο Ματι του Μαιου λοιπον και μαλιστα 11σελιδο στις σελιδες 36-46.

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 24 Μάιος 2023, 10:48

Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 05:46
Δημοσιευθηκε αρθρο μου στο Τριτο Ματι με αφορμη τη συζητηση σε αυτο το νημα και με χαιλαιτς τις πιο χαρακτηριστικες συνομιλιες με το ΑΙ ChatGPT που αναφερατε εδω μεσα. :D

Πριν τη δημοσιευση ειχα ζητησει την εγκριση του Σπυρου, του akirav σαν νηματοθετη, ενω το συζητησα και με τους hellegenes και Bic. Εννοειται οτι απο την αρχη του αρθρου αναφερθηκε σαν πηγη το phorum.com.gr και σε καθε διαλογο με το ChatGPT τα νικνεϊμς των χρηστων που το ρωτουσαν. Το αρθρο τελειωνει με κεφαλαιο στο οποιο αναφερω συγκεντρωτικα τα προβληματα απο τη χρηση των ΑΙ chatbots οπως επεσημανθηκαν απο διαφορους ειδικους.

Αρθρο στο Τριτο Ματι του Μαιου λοιπον και μαλιστα 11σελιδο στις σελιδες 36-46.

.
Τσίμπησα το τεύχος και holy fuck, τώρα κάνω ασκήσεις με τις πυραμίδες και τις γόμες για να αυξήσω τις τηλεπαθητικές μου δυνάμεις. Gigachad.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Μάιος 2023, 10:51

klg έγραψε:
24 Μάιος 2023, 10:48
Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 05:46
Δημοσιευθηκε αρθρο μου στο Τριτο Ματι με αφορμη τη συζητηση σε αυτο το νημα και με χαιλαιτς τις πιο χαρακτηριστικες συνομιλιες με το ΑΙ ChatGPT που αναφερατε εδω μεσα. :D

Πριν τη δημοσιευση ειχα ζητησει την εγκριση του Σπυρου, του akirav σαν νηματοθετη, ενω το συζητησα και με τους hellegenes και Bic. Εννοειται οτι απο την αρχη του αρθρου αναφερθηκε σαν πηγη το phorum.com.gr και σε καθε διαλογο με το ChatGPT τα νικνεϊμς των χρηστων που το ρωτουσαν. Το αρθρο τελειωνει με κεφαλαιο στο οποιο αναφερω συγκεντρωτικα τα προβληματα απο τη χρηση των ΑΙ chatbots οπως επεσημανθηκαν απο διαφορους ειδικους.

Αρθρο στο Τριτο Ματι του Μαιου λοιπον και μαλιστα 11σελιδο στις σελιδες 36-46.

.
Τσίμπησα το τεύχος και holy fuck, τώρα κάνω ασκήσεις με τις πυραμίδες και τις γόμες για να αυξήσω τις τηλεπαθητικές μου δυνάμεις. Gigachad.
What a time to be alive

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39317
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Μάιος 2023, 05:37

klg έγραψε:
24 Μάιος 2023, 10:48
Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 05:46
Δημοσιευθηκε αρθρο μου στο Τριτο Ματι με αφορμη τη συζητηση σε αυτο το νημα και με χαιλαιτς τις πιο χαρακτηριστικες συνομιλιες με το ΑΙ ChatGPT που αναφερατε εδω μεσα. :D

Πριν τη δημοσιευση ειχα ζητησει την εγκριση του Σπυρου, του akirav σαν νηματοθετη, ενω το συζητησα και με τους hellegenes και Bic. Εννοειται οτι απο την αρχη του αρθρου αναφερθηκε σαν πηγη το phorum.com.gr και σε καθε διαλογο με το ChatGPT τα νικνεϊμς των χρηστων που το ρωτουσαν. Το αρθρο τελειωνει με κεφαλαιο στο οποιο αναφερω συγκεντρωτικα τα προβληματα απο τη χρηση των ΑΙ chatbots οπως επεσημανθηκαν απο διαφορους ειδικους.

Αρθρο στο Τριτο Ματι του Μαιου λοιπον και μαλιστα 11σελιδο στις σελιδες 36-46.

.
Τσίμπησα το τεύχος και holy fuck, τώρα κάνω ασκήσεις με τις πυραμίδες και τις γόμες για να αυξήσω τις τηλεπαθητικές μου δυνάμεις. Gigachad.


Το 90% του περιοδικου εχει κυριως θεματα πολιτικης και γεωπολιτικης εδω και πολλα χρονια.

.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μάιος 2023, 21:05

Ωραία! Ευχαριστούμε για την αναφορά. Θα το πάρω να διαβάσω.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 27 Μάιος 2023, 21:08

Spiros252 έγραψε:
27 Μάιος 2023, 21:05
Ωραία! Ευχαριστούμε για την αναφορά. Θα το πάρω να διαβάσω.
Καλησπέρα. Όλα καλά;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39317
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Μάιος 2023, 09:11

Υποψιν οτι το Τριτο Ματι ειναι απο τα λιγα ελληνικα περιοδικα που πανε και στην ομογενεια.

Και εκει εχει πολυ καλες επιδοσεις, πιχι ειναι το πρωτο σε ζητηση ελληνικο περιοδικο που διαβαζουν στον Καναδα.

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9164
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Μάιος 2023, 16:59

Αρίστος έγραψε:
28 Μάιος 2023, 09:11
Υποψιν οτι το Τριτο Ματι ειναι απο τα λιγα ελληνικα περιοδικα που πανε και στην ομογενεια.

Και εκει εχει πολυ καλες επιδοσεις, πιχι ειναι το πρωτο σε ζητηση ελληνικο περιοδικο που διαβαζουν στον Καναδα.

.
Το πήρα το Σάββατο και διάβασα το άρθρο, Αρίστο (οκ, ξέρω, το είχα κι από "αλλού", αλλά σκέφτηκα να το πάρω για να μπορώ να σου την λέω αργότερα, ότι εγώ συμβάλλω στον μισθό σου :lol::003: ).

Καλογραμμένο και χωρίς προκαταλήψεις, ωραίος!

Για το περιδικό βέβαια και για το 90% που λες πιο πάνω... κόψε κανά μέτρο ψάρι γιατί θα τα σκοτώσω όλα, οκ; :003:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39317
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Μάιος 2023, 17:10

Δεν πληρωνομαι ρε συ που αρθρογραφω, το μονο που κερδιζω ειναι οτι καποιοι εκδοτες περιοδικων με βοηθουνε στην εκδοση και τη διαφημιση των βιβλιων μου.

Το αρθρο κατα τη γνωμη μου ηταν πετυχημενο γιατι σωστα θελησα να προβαλω τους εξαιρετικα στοχευμενους διαλογους που κανατε με το ChatGPT, απο την πρωτη στιγμη θεωρησα οτι αυτα πρεπει να τα διαβασουν ολοι οσοι ασχολουνται με το θεμα της αξιοπιστιας της ΑΙ. Απο κει και περα το δουλεψα κι εγω πολυ γιατι ηθελα να μεινετε ολοι ευχαριστημενοι αλλα και το ιδιο το περιοδικο, το οποιο επισης θεωρησε πολυ καλη δουλεια το αρθρο.

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών