Chatgpt

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30684
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Μάιος 2023, 00:45

https://t.me/Gegen_Staat_und_Kapital/17689

If you want to understand a little better what AI is and can do, where we are and where the journey is going, this post is recommended for you.

https://zeitenwechsel.org/2023/05/03/der-golem-erwacht/

"THE GOLEM AWAKENS

This is less about alarmism than about information. Unfortunately, however, the current state of research is that the signs are actually pointing to "massive disruption" when it comes to the new A.I.s or A.I.S. The technology is not without reason compared with the invention of the atomic bomb in the lecture presented here. This is how the two computer scientists and filmmakers ("The Social Dilemma") Tristan Harris and Aza Raskin call the new AI models GLLMMs (=Generative Large Language Models, read: Golems), in reference to the mystical figure that is created from the earth and has unimaginable power. The learning processes of the "golems" run 24/7 and are no longer comprehensible for the researchers themselves. The neural networks learn independently and do not explain themselves. Again and again there are "breakthroughs" of so-called clients (certain versions of neural networks, i.e. A.I.s), which are measurable, but not understandable. I have tried to outline here how the independent training process of the clients takes place and why they have a different relationship to time than we humans when learning.


... "

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Μάιος 2023, 01:03

Απο το άρθρο που έβαλε ο ΔΝΑ
50% of all AI researchers believe there is a 10% or greater chance that humans will die out due to their inability to control AI.
50% ερευνητών ΑΙ είναι βλαμένοι αυτιστκοί, που υστερούν σοβάρα - και στον τομέα της όρασης και στον τομέα του θάρρους ωστε να μπορεσουν να "δουν" τις περίπου 1000000 απείλες που υφίστανται ήδη, πριν χρειαστεί να ασχοληθούμε σοβαρά με αυτήν του ΑΙ.

Πάντως η απειλή αυτή, τουλάχιστον χρησιμεύει στον ρόλο των βαρβάρων, που τι θα γινόμαστε δίχως δαύτους. Μια κάποια λύση σίγουρα είναι, αλλά όχι στο πρόβλημα που μας παρουσιάζεται.







Εντελώς για χάπατα το διάγραμα, BTW.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 07 Μάιος 2023, 12:07

Το ονειρευόμουν εδώ και 25 χρόνια (το concept εννοώ).

Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2023, 12:26

vatraxos έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:07
Το ονειρευόμουν εδώ και 25 χρόνια (το concept εννοώ).
Εξαιρετικά πειστικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2023, 12:30

Imperium έγραψε:
05 Μάιος 2023, 01:03
Πάντως η απειλή αυτή, τουλάχιστον χρησιμεύει στον ρόλο των βαρβάρων, που τι θα γινόμαστε δίχως δαύτους. Μια κάποια λύση σίγουρα είναι, αλλά όχι στο πρόβλημα που μας παρουσιάζεται.
Η ουσία είναι αν θα επαληθευτούν οι προγνώσεις για απώλεια θέσεων εργασίας. Το αν πρόκειται για πραγματική ΑΙ ή γιαλαντσί είναι δευτερεύον.

Για την ώρα φαίνεται πιο πιθανό να χαθούν πολλές θέσεις εργασίας ενώ δεν φαίνεται το ίδιο πιθανό να αναπληρωθούν από άλλες. Ωστόσο τέτοιες προβλέψεις είναι παρακινδυνευμένες.

Ας δούμε αν θα συμβεί αυτό που προβλέπει η IBM για τα του οίκου της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 07 Μάιος 2023, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 07 Μάιος 2023, 12:31

ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:26
vatraxos έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:07
Το ονειρευόμουν εδώ και 25 χρόνια (το concept εννοώ).
Εξαιρετικά πειστικό αποτέλεσμα.
Μπορεί και καλύτερα, αλλά είμαστε μόνο στην αρχή. Κάποια στιγμή θα βάζω τις αγαπημένες μου φωνές σε τραγούδια που ποτέ δεν είπαν. Όνειρο μου φαίνεται να ακούω Στελάρα να τραγουδάει "Ας τον τρελό στην τρέλα του"!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10383
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 07 Μάιος 2023, 12:33

ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:30
Imperium έγραψε:
05 Μάιος 2023, 01:03
Πάντως η απειλή αυτή, τουλάχιστον χρησιμεύει στον ρόλο των βαρβάρων, που τι θα γινόμαστε δίχως δαύτους. Μια κάποια λύση σίγουρα είναι, αλλά όχι στο πρόβλημα που μας παρουσιάζεται.
Η ουσία είναι αν θα επαληθευτούν οι προγνώσεις για απώλεια θέσεων εργασίας. Το αν πρόκειται για πραγματική ΑΙ ή γιαλαντσί είναι δευτερεύον.

Για την ώρα φαίνεται πιο πιθανό να χαθούν πολλές θέσεις εργασίας ενώ δεν φαίνεται το ίδιο πιθανό να αναπληρωθούν από άλλες. Ωστόσο τέτοιες προβλέψεις είναι παρακινδυνευμένες.

Ας δούμε να θα συμβεί αυτό που προβλέπει η IBM για τα του οίκου της.
Φίλος μου που δουλεύει στην Amazon ετοιμάζεται για το ταμείο ανεργίας και δουλεύει ακριβώς πάνω σε τεχνολογίες machine learning!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2023, 12:35

vatraxos έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:33
Φίλος μου που δουλεύει στην Amazon ετοιμάζεται για το ταμείο ανεργίας και δουλεύει ακριβώς πάνω σε τεχνολογίες machine learning!
Δεν θα πεινάσει αυτός ο άνθρωπος. Έχει υψηλή εξειδίκευση σε αναπτυσσόμενο τομέα. Απλά μπορεί να αλλάξει κάπως η ζωή του και να πρέπει να περιορίσει ανοίγματα. Οι χιλιάδες ανθρώπων που δουλεύουν στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση και θα πεταχτούν στο δρόμο, θα έχουν πραγματικό πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Μάιος 2023, 12:37

ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:30
Η ουσία είναι αν θα επαληθευτούν οι προγνώσεις για απώλεια θέσεων εργασίας. Το αν πρόκειται για πραγματική ΑΙ ή γιαλαντσί είναι δευτερεύον.

Για την ώρα φαίνεται πιο πιθανό να χαθούν πολλές θέσεις εργασίας ενώ δεν φαίνεται το ίδιο πιθανό να αναπληρωθούν από άλλες. Ωστόσο τέτοιες προβλέψεις είναι παρακινδυνευμένες.

Ας δούμε να θα συμβεί αυτό που προβλέπει η IBM για τα του οίκου της.
Κι εγω αυτο φοβαμαι. Ειχαμε αναφερει παλιοτερα τη φαση με τους πεταλωτες και τι γινανε μετα που εφευρεθηκε το αμαξι. Γινανε μηχανικοι και φκιανανε ζαντες - ενταξει. Αλλα τι γινανε τα αλογα; Εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε πιο κοντα στα αλογα. Δεν ειναι amplifier of labour, ενα AGI ειναι general purposes, θα μαθει και θα κανει τα παντα. Δες το Microsoft Copilot, OpenAI Interpreter etc etc
ΤΟΜΠΟΥΛΟ

Τωρα διαβαζω το βιβλιο του Mark Manson Everything is Fucked και ειμαι στο κεφαλαιο για το ΑΙ. Σκεψου τι αποτελεσματα θα εχει αυτο στην ανθρωπινη ψυχολογια

Τα λεει κι ο Τσορνταν ο Πετερσον, χωρίς δουλεια δεν εχεις νοημα στην κοινωνια

Για αυτο λενε ολοι οι σοφτγουερακηδες για UBI, παρακινδυνευμενο, ξεπαρακινδυνευμενο να το προβλεψεις ο αλτμαν, ο μπριν, ο σατελα και η σαυρα του μέτα το πιστευουνε ηδη
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25256
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Μάιος 2023, 12:54

Yochanan έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:37
ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:30
Η ουσία είναι αν θα επαληθευτούν οι προγνώσεις για απώλεια θέσεων εργασίας. Το αν πρόκειται για πραγματική ΑΙ ή γιαλαντσί είναι δευτερεύον.

Για την ώρα φαίνεται πιο πιθανό να χαθούν πολλές θέσεις εργασίας ενώ δεν φαίνεται το ίδιο πιθανό να αναπληρωθούν από άλλες. Ωστόσο τέτοιες προβλέψεις είναι παρακινδυνευμένες.

Ας δούμε να θα συμβεί αυτό που προβλέπει η IBM για τα του οίκου της.
Κι εγω αυτο φοβαμαι. Ειχαμε αναφερει παλιοτερα τη φαση με τους πεταλωτες και τι γινανε μετα που εφευρεθηκε το αμαξι. Γινανε μηχανικοι και φκιανανε ζαντες - ενταξει. Αλλα τι γινανε τα αλογα; Εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε πιο κοντα στα αλογα. Δεν ειναι amplifier of labour, ενα AGI ειναι general purposes, θα μαθει και θα κανει τα παντα. Δες το Microsoft Copilot, OpenAI Interpreter etc etc
ΤΟΜΠΟΥΛΟ

Τωρα διαβαζω το βιβλιο του Mark Manson Everything is Fucked και ειμαι στο κεφαλαιο για το ΑΙ. Σκεψου τι αποτελεσματα θα εχει αυτο στην ανθρωπινη ψυχολογια

Τα λεει κι ο Τσορνταν ο Πετερσον, χωρίς δουλεια δεν εχεις νοημα στην κοινωνια

Για αυτο λενε ολοι οι σοφτγουερακηδες για UBI, παρακινδυνευμενο, ξεπαρακινδυνευμενο να το προβλεψεις ο αλτμαν, ο μπριν, ο σατελα και η σαυρα του μέτα το πιστευουνε ηδη

Nαι, λογικα καποιας μορφης UBI θα πρεπει να εχουμε αλλα θα πρεπει να αλλαξει και ο τροπος που εκλεγουμε κυβερνήσεις γιατι ο κοσμος απλως θα ψηφιζει οποιον ταζει υψηλοτερο UBI

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2023, 12:55

vatraxos έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:31
ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:26
vatraxos έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:07
Το ονειρευόμουν εδώ και 25 χρόνια (το concept εννοώ).
Εξαιρετικά πειστικό αποτέλεσμα.
Μπορεί και καλύτερα, αλλά είμαστε μόνο στην αρχή. Κάποια στιγμή θα βάζω τις αγαπημένες μου φωνές σε τραγούδια που ποτέ δεν είπαν. Όνειρο μου φαίνεται να ακούω Στελάρα να τραγουδάει "Ας τον τρελό στην τρέλα του"!
Πέρα από το ότι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος αληθινός άνθρωπος που να μοιάζει η φωνή του στον Φρέντι, ας πούμε, που θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα απ' ό,τι αυτό που ακούγεται σαν κάποιος με μπουκωμένη μύτη να προσπαθεί να τον μιμηθεί, τίθεται και το ερώτημα: αν το σκεφτείς δεν είναι εξαιρετικά creepy; Δεν είναι λίγο σαν να παίρνεις το πτώμα κάποιου ανθρώπου, να το ταριχεύεις και να το κουνάς με σχοινιά σε παράσταση, όπως στο θέατρο σκιών;

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό να μπορείς να βάλεις τους αγαπημένους σου ερμηνευτές να πουν τραγούδια που θα ήθελες, αλλά το βρίσκω αρκετά περίεργο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2023, 13:00

Yochanan έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:37
Κι εγω αυτο φοβαμαι. Ειχαμε αναφερει παλιοτερα τη φαση με τους πεταλωτες και τι γινανε μετα που εφευρεθηκε το αμαξι. Γινανε μηχανικοι και φκιανανε ζαντες - ενταξει. Αλλα τι γινανε τα αλογα; Εμείς σε αυτη τη φαση ειμαστε πιο κοντα στα αλογα. Δεν ειναι amplifier of labour, ενα AGI ειναι general purposes, θα μαθει και θα κανει τα παντα. Δες το Microsoft Copilot, OpenAI Interpreter etc etc
ΤΟΜΠΟΥΛΟ
Να μάθει να τα κάνει μπορεί, το μεγάλο ερώτημα είναι πόσο καλά μπορεί να κάνει τις υψηλά δημιουργικές εργασίες και λήψη αποφάσεων (προς το παρόν δεν το βλέπω) και πόσο φθηνά μπορεί να κάνει τις χειρωνακτικές εργασίες, που προς το παρόν δεν το βλέπω καθόλου και δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας, γιατί η ανθρώπινη βιολογία είναι βελτιστοποιημένη από την εξέλιξη να τα κάνει όλα αυτά με ελάχιστο ενεργειακό κόστος και δεν βλέπω πώς μπορούμε εμείς να φτιάξουμε κάτι καλύτερο απ' αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2023, 13:00

hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2023, 12:55
Πέρα από το ότι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος αληθινός άνθρωπος που να μοιάζει η φωνή του στον Φρέντι, ας πούμε, που θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα απ' ό,τι αυτό που ακούγεται σαν κάποιος με μπουκωμένη μύτη να προσπαθεί να τον μιμηθεί, τίθεται και το ερώτημα: αν το σκεφτείς δεν είναι εξαιρετικά creepy; Δεν είναι λίγο σαν να παίρνεις το πτώμα κάποιου ανθρώπου, να το ταριχεύεις και να το κουνάς με σχοινιά σε παράσταση, όπως στο θέατρο σκιών;

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό να μπορείς να βάλεις τους αγαπημένους σου ερμηνευτές να πουν τραγούδια που θα ήθελες, αλλά το βρίσκω αρκετά περίεργο.
Στο creepy στοιχείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Στα άλλα που γράφεις παραπάνω όχι απαραίτητα. Αν πχ θέλω να ακούσω από την Κάλλας κάποιες άριες που δεν τραγούδησε πότε, πόσο πιθανό νομίζεις ότι είναι να βρω τραγουδίστρια που θα το κάνει ίδιο και "καλύτερα";

Αλλά εγώ λέω να αφήσουμε το creepy στοιχείο στην άκρη. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σταματήσει τον οποιονδήποτε. Πιο πιθανό είναι να ζητηθούν πνευματικά δικαιώματα και εκεί να σκαλώσει κάτι.

Και σημαντικότερο όλων. Πόσες θέσεις εργασίας θα χαθούν αν γίνεται μαζικά κάτι τέτοιο. Αν εσύ ακούς τα αγαπημένα σου τραγούδια με τις φωνές των αγαπημένων σου νεκρών καλλιτεχνών, ποιος θα αγοράσει την επανεκτέλεση κάποιου νέου και άγνωστου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 07 Μάιος 2023, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Μάιος 2023, 13:03

hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2023, 13:00
Να μάθει να τα κάνει μπορεί, το μεγάλο ερώτημα είναι πόσο καλά μπορεί να κάνει τις υψηλά δημιουργικές εργασίε
Τίποτα από αυτά δεν είναι απαραίτητο για να γίνει σφαγή. Κάθε φορά που παίρνω τηλεφωνική υποστήριξη εταιρείας ή τράπεζας, ανεβάζω πίεση από την δυσκολία να μου παρασχεθεί σωστή πληροφορία.

Αυτά έχει δείξει ήδη ότι μπορεί να τα πετύχει η ΑΙ. Και αυτά αποτελούν θέσεις εργασίας για χιλιάδες νέους ανθρώπους μόνο στη χώρα μας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2023, 13:05

ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 13:00
Στο creepy στοιχείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Στα άλλα που γράφεις παραπάνω όχι απαραίτητα. Αν πχ θέλω να ακούσω από τη Κάλλας κάποιες άριες που δεν τραγούδησε πότε, πόσο πιθανό νομίζεις ότι είναι να βρω τραγουδίστρια που θα το κάνει ίδιο και "καλύτερα";
Πολύ.
ST48410 έγραψε:
07 Μάιος 2023, 13:00
Και σημαντικότερο όλων. Πόσες θέσεις εργασίας θα χαθούν αν γίνεται μαζικά κάτι τέτοιο. Αν εσύ ακούς τα αγαπημένα σου τραγούδια με τις φωνές των αγαπημένων σου νεκρών καλλιτεχνών, ποιος θα αγοράσει την επανεκτέλεση κάποιου νέου και άγνωστου;
Καλό ερώτημα αλλά η απάντηση νομίζω είναι πως ακριβώς αυτό θα αποκτήσει μεγαλύτερη αξία. Όπως στον 21ο αιώνα έχουν αποκτήσει αξία οι μη βιομηχανικά παραγόμενες υπηρεσίες και προϊόντα, επιστροφή στο παρελθόν δηλαδή, με κραφτ προϊόντα, μικρές παραγωγές, προσωποίηση, έτσι πιστεύω ότι θα εξελιχτούν και οι τομείς που θα καταπιεί η ΑΙ. Δηλαδή θα λέμε "α, αυτό είναι εκτέλεση από αληθινούς ανθρώπους" και θα του δίνουμε μεγαλύτερη αξία γιατί θα είναι το "real thing".

Αυτό σε συνδυασμό με νομοθεσία που θεωρώ πως έρχεται, όπου θα υπάρχει παντού label "produced by AI", όπως υπάρχει σήμανση για μεταλλαγμένα ή σήμανση για χώρα παραγωγής, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών