ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2023, 17:34

Ανέβα όσο πιο ψιλά μπορείς για να μάθεις και να δεις την μοναξιά της γνώσης. Εκεί δεν σε βλέπουν δεν σε καταλαβαίνουν είσαι μόνος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2023, 17:45

ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΑΚΤΩΣΗΣ ΣΕ ΒΡΑΧΟ ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΜΑ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥ Έσπασα το παγκόσμιο ρεκόρ πάκτωσης σε έλξη.
Η πρότασή μου για αντισεισμικές κατασκευές είναι η προένταση των παρειών των τοιχωμάτων από Ο.Σ καθώς και η ταυτόχρονη πάκτωση αυτών με το έδαφος θεμελίωσης. Η προσομοίωση και αριθμητική διερεύνηση που μου έκαναν στο εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών στο Μετσόβιο πολυτεχνίο πάνω στην ιδέα μου μου έδειξε αρχικά ότι η μέθοδος σχεδιασμού που προτείνω βελτίωνε σημαντικά την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής και αύξανε την απόκριση της διατομής προς την τέμνουσα βάσης κατά 32%, αν και η προσομοίωση περιλάμβανε μόνο την εγκάρσια προένταση των υποστυλωμάτων χωρίς την πάκτωση στο έδαφος, και χωρίς η κατασκευή να περιλαμβάνει επιμήκη τοιχώματα τα οποία περιλαμβάνουν αμφίπλευρη πάκτωση και προένταση αυξάνοντας την απόδοση σχεδιασμού.
Ακολούθησαν δικά μου πειράματα με και χωρίς την μέθοδο σχεδιασμού μου με φυσική μετρημένη επιτάχυνση σεισμού 2,41g πάνω σε δοκίμιο 1000 και 1500 κιλών με εκπληκτικά αποτελέσματα.
Μου έλειπε όμως κάτι πολύ σπουδαίο και αυτό ήταν η ικανή και φθηνή πάκτωση στον βράχο και στο έδαφος η οποία να μπορούσε να παραλάβει τα σεισμικά φορτία της ροπής ανατροπής των τοιχωμάτων. Δημιούργησα νέους μηχανισμούς πάκτωσης για βράχο και για έδαφος και ήρθε η ώρα να τους δοκιμάσω για να μετρήσω αντοχές Δεν διαθέτω όργανα μέτρησης Όμως ενδεικτικά στο πείραμα είδα ότι άντεξε 100 τόνους έλξης στα δύο μέτρα βάθος (100 τόνοι = ζυγίζει ένα δυόροφο εμβαδού 100+100 τετραγωνικών μέτρων ) χωρίς να χρησιμοποιήσω εννέματα ή σκυρόδεμα των οποίων η χρήση θα αύξανε σημαντικά την ένταση της πάκτωσης σε φορτία εφελκυσμού.
Σας παρουσιάζω τον μηχανισμό πάκτωσης στο πρώτο βίντεο.

Την αρχική έλξη του μηχανισμού για να ανοίξει προς τα πρανή της οπής ( βάθους 2m με πλευρές 35cm ) και να γίνει η πάκτωση

Το τελείωμα της πάκτωσης και πως πάκτωσε.

Και στο τέταρτο βίντεο την τελική έλξη των 100 τόνων από απόσταση.

Τώρα μετά το πετυχημένο αυτό πείραμα, διαθέτω και τον μηχανισμό πάκτωσης για αντισεισμικές κατασκευές, για ανεμογεννήτριες και για ότι άλλο χρειάζεται προένταση και πάκτωση.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2023, 19:49

Αυτή η αγκύρωση βράχου στο πρώτο βίντεο αστόχησε στα 150 kN έλξης ( 15,3 τόνοι )


2. Αυτή η αγκύρωση βράχου στο δεύτερο βίντεο αστόχησε στα 202 kN έλξης ( 20,6 τόνοι )

3. Το πείραμα με την δική μου αγκύρωση άντεξε σε έλξη 980 kN
( 100 τόνους ) χωρίς να αστοχήσει οπότε δεν ξέρουμε σε τι έλξη θα αστοχήσει. Σημειώστε ότι αυτή η πάκτωση είναι μηχανική χωρίς τα πρόσθετα εποξικά ενέματα τα οποία θα διπλασιάσουν την πρόσφυση και την αντοχή στην έλξη.
Πρέπει να έχω σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ πάκτωσης και δεν το ξέρω.
Προσπαθώ εδώ και δύο μήνες να βρω ποιο είναι το παγκόσμιο ρεκόρ πάκτωσης σε βράχο και δεν μπορώ να το βρω.
Τα δύο πρώτα βίντεο είναι οι πιο γερές έλξεις που βρήκα.
Αν κάποιος ξέρει από αγκυρώσεις βράχου και προδιαγραφές ας με βοηθήσει να βρω τι εντάσεις έλξης αντέχουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Μάιος 2023, 15:49

Ποιος μπορεί να μου λύσει αυτή την απορία?
1) Δύο αντίθετες δυνάμεις, αυτή της επιτάχυνσης και αυτής της αδράνειας της μάζας, τέμνει - κόβει την κολόνα και το τοιχίο κοντά στην βάση.
Λέγεται τέμνουσα βάσης και το μέγεθός της εξαρτάτε από την επιτάχυνση του εδάφους επί την μάζα της κατασκευής.
Για να μην κοπή η κολόνα πρέπει να έχει ισχυρή διατομή.
Έχει αποδειχθεί επιστημονικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια ότι αν επιβάλουμε θλίψη στην κολόνα και το τοιχίο, αυξάνεται κατά 40% η αντοχή της κολόνας και του τοιχίου ως προς αυτήν την τέμνουσα δύναμη. Το κάνουν αυτό σήμερα? Όχι δεν το κάνουν.
2)Έχει αποδειχθεί επιστημονικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια ότι αν επιβάλουμε θλίψη στην κολόνα και το τοιχίο, μειώνουμε την κάμψη του κορμού του υποστυλώματος οπότε και τις εντάσεις εφελκυσμού που δημιουργούν ψαθυρές αστοχίες. Το κάνουν αυτό σήμερα? Όχι δεν το κάνουν.
3) Το σκυρόδεμα δεν μπορεί να συγκρατήσει τον χάλυβα μέσα του όταν αυτός αντιστέκεται στον εφελκυσμό με αποτέλεσμα να ξεκολλούν τα μπετά κατά μήκος του χάλυβα της κολόνας και να χάνεται η συνεργασία τους και να πέφτει το σπίτι. Η επιβολή της θλίψης στο υποστύλωμα χρησιμοποιώντας ελεύθερους τένοντες προέντασης οι οποίοι δεν έρχονται σε επαφή με το σκυρόδεμα, θα εξαφανίσει αυτόν τον μεγάλο λόγο αστοχίας που ρίχνει τις κατασκευές. Το κάνουν αυτό σήμερα? Όχι δεν το κάνουν.
4) Το υποστύλωμα και το τοιχίο δεν ανατρέπονται όταν κουνάει ο σεισμός διότι συγκρατούνται από τους δοκούς με τους οποίους συνδέονται. Όμως οι δοκοί καταπονούνται από την προσπάθειά τους να συγκρατήσουν τα τοιχία και τις κολόνες και η παραμόρφωση που τους προκαλεί η κάμψη και η ανατροπή του τοιχίου σπάνε τους δοκούς. Η πάκτωση της βάσης του υποστυλώματος και του τοιχώματος στο έδαφος θεμελίωσης με την χρησιμοποίηση βαθέων αγκυρώσεων, και η επιβολή θλίψης στην διατομή τους θα σταματούσε την ανατροπή και την κάμψη οπότε και την καταπόνηση των δοκών. Το κάνουν αυτό σήμερα? Όχι δεν το κάνουν.
Το ερώτημα που βάζω σε κάθε πολιτικό μηχανικό είναι γιατί δεν κάνουν όλα αυτά τα δεδομένα της μηχανικής που δεν χωρούν αμφισβήτηση, τα οποία θα μας προστάτευαν από τον σεισμό?
Επίτηδες το κάνουν για να πέφτουν τα σπίτια?
Θα μου πεις ''ότι λέμε θα κάνουμε''
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Μάιος 2023, 21:08

Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μου λύσει τις απορίες που εκφράζω.
Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μιλήσει μαζί μου.
Επειδή κανένα φόρουμ πολιτικών μηχανικών δεν μου επιτρέπει την είσοδο διότι με έχουν αποκλείσει όλα.
Επειδή το ελληνικό κράτος αρνείται να με βοηθήσει στην έρευνα.
Επειδή με βλέπουν με τα κιάλια
Έχω καταλάβει πια ότι όλα στην επιστήμη είναι ελεγχόμενα.
Θα μάθω σε όλους τους Έλληνες την πραγματική αντισεισμική τεχνολογία
Οι πολιτικοί μηχανικοί ας μείνουν στα πιστεύω τους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16598
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 23 Μάιος 2023, 21:21

Ε Λ Ε Ο Σ... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Μάιος 2023, 21:46

taxalata xalasa έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:21
Ε Λ Ε Ο Σ... :smt005:
Σε αυτόν μιλάτε για αυτό και δεν τολμάτε. :a015:https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Μάιος 2023, 06:09

Τα τεχνολογικά επιτεύγματα άρχισαν από μια απλή ιδέα η οποία για αρκετό διάστημα ήταν μόνο ένα όνειρο.
Συνήθως οι εφευρέτες μιας νέας ιδέας είναι άνθρωποι πρακτικοί οι οποίοι συγκρούονται με το κατεστημένο επιστημονικό προσωπικό, των οποίων θίγετε η ακαδημαϊκή γνώση Η έρευνα στο νέον προσπαθεί να λύσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει η πεπατημένη γνώση και σε οδηγεί σε κρυφά μέρη, στα οποία οι άλλοι δεν σε βλέπουν δεν σε καταλαβαίνουν, είσαι μόνος μέσα στην μοναξιά της γνώσης.
Ο πρόθυμος κατά φαντασίαν παντογνώστης - ξερόλας είναι αυτός που λοιδορεί το νέον χωρίς να μπορεί να αρθρώσει επιστημονικό λόγο απέναντι στον εφευρέτη. Είναι αυτός που σκοτώνει την τεχνολογία την οποία επικαλείται ότι υπερασπίζεται.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16598
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μάιος 2023, 06:13

seismic έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:46
taxalata xalasa έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:21
Ε Λ Ε Ο Σ... :smt005:
Σε αυτόν μιλάτε για αυτό και δεν τολμάτε. :a015:https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Ψ Ω Ν Ι Ο... :P
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Μάιος 2023, 06:15

taxalata xalasa έγραψε:
24 Μάιος 2023, 06:13
seismic έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:46
taxalata xalasa έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:21
Ε Λ Ε Ο Σ... :smt005:
Σε αυτόν μιλάτε για αυτό και δεν τολμάτε. :a015:https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Ψ Ω Ν Ι Ο... :P
Ένα παράδειγμα. Ο υποφαινόμενος ( όνομα και πράγμα ) μαστροχαλαστής πρόθυμος κατά φαντασίαν παντογνώστης - ξερόλας. :-?
SpoilerShow
Τα τεχνολογικά επιτεύγματα άρχισαν από μια απλή ιδέα η οποία για αρκετό διάστημα ήταν μόνο ένα όνειρο.
Συνήθως οι εφευρέτες μιας νέας ιδέας είναι άνθρωποι πρακτικοί οι οποίοι συγκρούονται με το κατεστημένο επιστημονικό προσωπικό, των οποίων θίγετε η ακαδημαϊκή γνώση Η έρευνα στο νέον προσπαθεί να λύσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει η πεπατημένη γνώση και σε οδηγεί σε κρυφά μέρη, στα οποία οι άλλοι δεν σε βλέπουν δεν σε καταλαβαίνουν, είσαι μόνος μέσα στην μοναξιά της γνώσης.
Ο πρόθυμος κατά φαντασίαν παντογνώστης - ξερόλας είναι αυτός που λοιδορεί το νέον χωρίς να μπορεί να αρθρώσει επιστημονικό λόγο απέναντι στον εφευρέτη. Είναι αυτός που σκοτώνει την τεχνολογία την οποία επικαλείται ότι υπερασπίζεται.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2023, 09:06

seismic έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:08
Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μου λύσει τις απορίες που εκφράζω.
Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μιλήσει μαζί μου.
Επειδή κανένα φόρουμ πολιτικών μηχανικών δεν μου επιτρέπει την είσοδο διότι με έχουν αποκλείσει όλα.
Επειδή το ελληνικό κράτος αρνείται να με βοηθήσει στην έρευνα.
Επειδή με βλέπουν με τα κιάλια
Έχω καταλάβει πια ότι όλα στην επιστήμη είναι ελεγχόμενα.
Θα μάθω σε όλους τους Έλληνες την πραγματική αντισεισμική τεχνολογία
Οι πολιτικοί μηχανικοί ας μείνουν στα πιστεύω τους.
μπα, απλως λες βλακειες. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Μάιος 2023, 16:04

Ασέβαστος έγραψε:
24 Μάιος 2023, 09:06
seismic έγραψε:
23 Μάιος 2023, 21:08
Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μου λύσει τις απορίες που εκφράζω.
Επειδή κανένας πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να μιλήσει μαζί μου.
Επειδή κανένα φόρουμ πολιτικών μηχανικών δεν μου επιτρέπει την είσοδο διότι με έχουν αποκλείσει όλα.
Επειδή το ελληνικό κράτος αρνείται να με βοηθήσει στην έρευνα.
Επειδή με βλέπουν με τα κιάλια
Έχω καταλάβει πια ότι όλα στην επιστήμη είναι ελεγχόμενα.
Θα μάθω σε όλους τους Έλληνες την πραγματική αντισεισμική τεχνολογία
Οι πολιτικοί μηχανικοί ας μείνουν στα πιστεύω τους.
μπα, απλως λες βλακειες. :102:
Μπα Απλά δεν διαθέτεις υψηλό IQ :c020:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 25 Μάιος 2023, 14:48

Για να δούμε ξέρω ή δεν ξέρω? Ας με διαψεύσει όποιος βρει λάθος.

Έχουμε ένα φέροντα οργανισμό έξη ορόφων με εμβαδόν ορόφου 10Χ10=100τ.μ με εννέα τοιχώματα διατομής 0,30Χ2,5m με κάνναβο 5Χ5m
Δοκούς διατομής 0,50Χ0,25m και πλάκες διατομής 0,15m Ύψος κάθε ορόφου 3,00m
Αν ένας πολύ ισχυρός σεισμός με πλάτος ταλάντωσης 0,15m, μετατόπιση 0,30m και πλήρης ταλάντωση 0,60m με συχνότητα 2Hz πλήξει την κατασκευή, πόσο μεγάλη θα είναι η επιτάχυνση, η τέμνουσα βάσης (αδράνεια) και πόσο μεγάλη θα είναι η ροπή ανατροπής της κατασκευής και του κάθε τοιχώματος ξεχωριστά ώστε να αντιπαραθέσουμε στο ανώτατο άκρο των παριών του τοιχώματος μια μεγαλύτερη ροπή ευστάθειας προερχόμενη από το έδαφος ώστε να μην ανατραπεί?
Λύση
1. Επιτάχυνση εδάφους σε ( g ) ( 1g=9,81m/sce2 )
a=( -(2*π*2)^2 * 0,15 ) / 9.81
a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754X0,15=23,6631/9,81=2,41g φυσικού σεισμού.
Κυβικά ορόφου
Πλάκα 15m3, δοκοί 7,5m3, τοιχώματα 15,87m3
Σύνολον κυβικών ορόφου 38,37 m3
Οι έξη όροφοι έχουν 6Χ38,37= 230,22m3
Ιδικόν βάρος οπλισμένου σκυροδέματος 2450 kg/m3
Τα 230,22 m3 του φέροντα Χ το ιδικό βάρος του οπλισμένου σκυροδέματος 230,22Χ2450=564039kg ή 564 ton μάζας και οι έξη όροφοι μαζί πλην τις βάσεις που είναι 50m3
Τοιχοποιία 8 ton / όροφο Οι 6 όροφοι 8Χ6= 48 ton
Επικάλυψη δαπέδων βάρος 75kg/m2 Χ 100m2 ο όροφος =7,5ton Οι έξη όροφοι 6Χ7,5= 45ton
Ωφέλιμο φορτίο ανά όροφο 7,5ton Οι έξη όροφοι 6Χ7,5= 45ton
Γενικό σύνολον μάζας έξη ορόφων σε ton = 702ton
2.Δύναμη αδράνειας και τέμνουσα βάσης
F=m.α 702tonX23,6631= 162908 kN
Κάθε τοίχωμα από τα 9 έχει μια τέμνουσα βάσης 9/162908= 18100 kN
3.Ροπή ανατροπής κάθε ενός τοιχώματος ξεχωριστά
Η αδράνεια στους έξη ορόφους είναι 702ton Στον ένα όροφο αντιστοιχεί αδράνεια 6/702= 1117 kN
Στο κάθε τοίχωμα από τα 9 τοιχώματα του ορόφου αντιστοιχεί αδράνεια 1117/9=124kN
Πόση είναι η ροπή ανατροπής στο κάθε τοίχωμα της εξαώροφης κατασκευής όταν το ύψος του κάθε ορόφου είναι 3,00m?
Αρχικά προσθέτουμε όλα τα ύψη (18+15+12+9+6+3) = 63 m και τα πολλαπλασιάζουμε με τα 124 kN= 7812kN Μετά διαιρούμε τα 7812kN με την διάσταση του πλάτους της βάσης του τοιχώματος που είναι 2,5 m και βγαίνει 7812kN δια του 2,5 = 3125 kN
Η ροπή ανατροπής του τοιχώματος είναι 3125 kN
Πρέπει Ροπές ανατροπής ήτοι 124*(18+15+12+9+6+3) <(μικρότερες) από την Ροπή ευστάθειας που επιβάλει η δύναμη προερχόμενη από το έδαφος Από δω βγαίνει ότι η ροπή ευστάθειας προερχόμενη από το έδαφος πρέπει να ναι μεγαλύτερη από 3125 kN για να μην ανατραπεί το τοίχωμα και δημιουργήσει δευτερεύουσες ροπές στις διατομές γύρω από τους κόμβους.
Δηλαδή Πρέπει Ροπή ευστάθειας > 3125 kN
Αυτές τις δυνάμεις ροπών πρέπει να παραλάβουν οι διατομές γύρο από τους κόμβους, ή να τις παραλάβει μόνος του ο μηχανισμός μου απαλλάσσοντας παντελώς καθ αυτόν τον τρόπο τις διατομές γύρο από τους κόμβους στην δημιουργία αντίρροπων ροπών.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Μάιος 2023, 16:18

Ακτύπητο δίδυμο Αλλά. Ισόποσα Που συγκεντρώνετε η περισσότερη δύναμη, στην νέα γνώση ή το χρήμα?
Η έρευνα σε πάει σε άλλη γνώση από αυτή την πεπατημένη των βιβλίων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 26 Μάιος 2023, 17:09

seismic έγραψε:
26 Μάιος 2023, 16:18
Ακτύπητο δίδυμο Αλλά. Ισόποσα Που συγκεντρώνετε η περισσότερη δύναμη, στην νέα γνώση ή το χρήμα?
Η έρευνα σε πάει σε άλλη γνώση από αυτή την πεπατημένη των βιβλίων.
Η ερευνα πρεπει να εμβαθύνει την υπάρχουσα γνώση. Ο Αινσταιν συνέχισε το έργο του Νεύτωνα και παρατήρησε ότι οι νομοι του δεν δεν είναι 100% ακριβείς αλλά 99.999999… και το σφάλμα του Νεύτωνα μεγαλώνει στις μεγάλες ταχύτητες κοντά στην c.
Κανεις δε είπε (ούτε ο Αινσταιν) ότι ο Νεύτωνας ήταν λάθος.
Εσυ πιάσε την αντισεισμική έρευνα από εκεί που την έχουν φτάσει οι μηχανικοί και εξελίξε την παραπέρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών