Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69752
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2023, 09:45

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:31
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:21

Δεν αποθεωνω. Απλά θεωρώ ηλιθια την γνωστή σταλινικη γραμμή, "αυτά τα λέει η Δύση", για να αποδείξουν πως όλα στην ΕΣΣΔ είναι μαγευτικά. Ε κάτι ανάλογο λένε και οι δεξιοί εδώ, μπαίνοντας σε γραμμή πουτινικη περισσότερο. Οι κακές μκο, η προπαγάνδα του εχθρού κλπ. Και αποτελεί έξτρα ηλιθιο, γιατί εσείς είστε υπέρ της Ευρώπης, της κομισιον, κλπ. . Τουλάχιστον ο κνιτης τα θεωρούσε όλα εχθρικά και ψεμματα.
Δεν μ' ενδιαφέρει η ανάλυση βρε μπουμπούνα. Μ' ενδιαφέρει το αν ασχολήθηκε έστω και στο ελάχιστο η ανατολική (και ουχί δυτική) ειδησεογραφία με το μεταναστευτικό θέμα. Πλην Τουρκίας, έτσι; :lol:

Κατά τα άλλα, εστιάζετε στο ότι έγινε τεράστιο θέμα το ψέμα που είπαν κάποιοι απελπισμένοι άνθρωποι και μπλαμπλά

ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΒΡΕ ΤΡΙΒΛΑΚΕΣ;
ΠΟΙΟΙ ΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΙΟΥΣ ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ;
ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΣΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ;
ΠΟΙΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΙΝΗΤΕΣ;
ΠΟΙΟΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΗΛΙΘΙΑ ΤΟΥΙΤΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ;


Οι κάτοικοι του Διδυμότειχου; :lol:



Σιχαμένοι.
Η ίδια η δημοσιογράφος του λέει πως ξέρω πόσο δημοφιλής είναι οι τακτικές αυτες, αλλά να μας πείτε αν η Ελλάδα σέβεται το διεθνές δίκαιο. Ας της έλεγε πως εμένα με ψηφίζουν οι Έλληνες του Διδυμότειχου και κάνω ότι μου καβλωσει. Το είπε; όχι. Άρα όσα λες είναι ανούσια. Ειναι σαν να λέει κάποιος για τα εγκλήματα του ρωσικού στρατού, και να λέει ο άλλος, στα νέα της Μαλαισίας δε διάβασα τίποτα. Ότι φανεί του λωλοστεφανη.
Σε ποιους να το πούμε ρε παπάρα; :lol:

Σε ξεφτιλισμένους όπως ο Γιάσονας, ο Δημητράς και το συνάφι σας;

...Ή τον παπάρα τον στοκουμέντο με το κόκκινο καπέλο; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 26 Μάιος 2023, 09:51

Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Μάιος 2023, 09:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:45
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:31


Δεν μ' ενδιαφέρει η ανάλυση βρε μπουμπούνα. Μ' ενδιαφέρει το αν ασχολήθηκε έστω και στο ελάχιστο η ανατολική (και ουχί δυτική) ειδησεογραφία με το μεταναστευτικό θέμα. Πλην Τουρκίας, έτσι; :lol:

Κατά τα άλλα, εστιάζετε στο ότι έγινε τεράστιο θέμα το ψέμα που είπαν κάποιοι απελπισμένοι άνθρωποι και μπλαμπλά

ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΒΡΕ ΤΡΙΒΛΑΚΕΣ;
ΠΟΙΟΙ ΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΙΟΥΣ ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ;
ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΣΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ;
ΠΟΙΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΙΝΗΤΕΣ;
ΠΟΙΟΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΗΛΙΘΙΑ ΤΟΥΙΤΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ;


Οι κάτοικοι του Διδυμότειχου; :lol:



Σιχαμένοι.
Η ίδια η δημοσιογράφος του λέει πως ξέρω πόσο δημοφιλής είναι οι τακτικές αυτες, αλλά να μας πείτε αν η Ελλάδα σέβεται το διεθνές δίκαιο. Ας της έλεγε πως εμένα με ψηφίζουν οι Έλληνες του Διδυμότειχου και κάνω ότι μου καβλωσει. Το είπε; όχι. Άρα όσα λες είναι ανούσια. Ειναι σαν να λέει κάποιος για τα εγκλήματα του ρωσικού στρατού, και να λέει ο άλλος, στα νέα της Μαλαισίας δε διάβασα τίποτα. Ότι φανεί του λωλοστεφανη.
Σε ποιους να το πούμε ρε παπάρα; :lol:

Σε ξεφτιλισμένους όπως ο Γιάσονας, ο Δημητράς και το συνάφι σας;

...Ή τον παπάρα τον στοκουμέντο με το κόκκινο καπέλο; :lol:
Το είπαμε αυτό. Στο cnn, στο nyt, στην κόμισιον, και σε όλους αυτούς που προσπάθεις να δώσεις λόγο ανεπιτυχώς. Αλλιώς οκ, πες εγώ είμαι Ελλάδαρα, δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν, φευγω από την εε άμα λάχει, και αν κουνηθουν οι Τούρκοι, θα πέσει η μπόμπα σύννεφο; το λες; όχι. Η γραμμή σου είναι πως εμείς σεβόμαστε το διεθνές δίκαιο ενω η Τουρκία όχι, γι αυτό πρέπει η "πολιτισμένη δύση" να με προστατεύσει. βγαίνουν στοιχεία πως λες ψέμματα, γίνεσαι ρόμπα, οι Τούρκοι τρίβουν τα χέρια τους.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μάιος 2023, 09:57

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:40

Η ίδια η δημοσιογράφος του λέει πως ξέρω πόσο δημοφιλής είναι οι τακτικές αυτες, αλλά να μας πείτε αν η Ελλάδα σέβεται το διεθνές δίκαιο. Ας της έλεγε πως εμένα με ψηφίζουν οι Έλληνες του Διδυμότειχου και κάνω ότι μου καβλωσει. Το είπε; όχι. Άρα όσα λες είναι ανούσια. Ειναι σαν να λέει κάποιος για τα εγκλήματα του ρωσικού στρατού, και να λέει ο άλλος, στα νέα της Μαλαισίας δε διάβασα τίποτα. Ότι φανεί του λωλοστεφανη.
Οταν μπαίνει κανείς σε συζήτηση συστημικού μέσου στις δυτικές, ελεύθερες οικονομίες, ουσιαστικά "συζητά" με τα λόμπι που σπονσοράρουν τον εκάστοτε δημοσιογράφο ή τηλεοπτικό σταθμό (και προσωπικά το προτιμώ από το να είναι δικτατορικές μπανανίες). Πράγμα που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αιχμηρή ερώτηση δεν θα ετίθετο με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες αποχρώσεις σε άλλο σταθμό ή σε άλλες συνθήκες (στην περίπτωση για παράδειγμα που δεν υπήρχε ένας ολόκληρος Ατλαντικός να χωρίζει τις ΗΠΑ από τους μεταναστευτικούς χειμάρρους).

Για παράδειγμα δες μια συνέντευξη του Μητσοτάκη στον ΙΔΙΟ ακριβώς σταθμό, όταν είχε παιχτεί το έργο του Ερντογάν με τον συνωστισμό στον Εβρο. Δεν μου φαίνεται ότι ο Δημοσιογράφος είναι ιδιαίτερα εναντίον του ή επιθυμεί να τον στριμώξει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 26 Μάιος 2023, 09:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 26 Μάιος 2023, 09:58

Καταλαβαίνω ότι πέφτετε από τα σύννεφα αλλά, ναι, και τα δυτικά ΜΜΕ διακινούν fake news. Βασικά είναι η μήτρα των fake.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11382
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 26 Μάιος 2023, 09:59

Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:51
Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Προφανώς και υπάρχουν τεράστιες ευθύνες της ελληνικής πλευράς που το έσκασε, αλλά ταυτόχρονα εγείρονται σοβαρά ερωτήματα σχετικά με τις σχέσεις της συγγραφέως Μπάϊντα τόσο με τις ΜΚΟ που οργανώνουν τα καραβάνια, όσο και με την τουρκική κυβέρνηση που τα σπρώχνει τεχνηέντως προς την Ελλάδα.

https://www.instagram.com/baidaa.alsaleh/?hl=en

https://www.goodreads.com/author/show/2 ... a_Al_Saleh
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8966
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 26 Μάιος 2023, 10:00

Ακόμα και αν δεν υπήρχε η Μικρή Μαρία έπρεπε να την εφεύρουμε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69752
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2023, 10:01

Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:51
Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Μιλήστε εσείς βρε. Κάντε το ίδιο ερώτημα στα ανθρωπιστικά σοσιαλμήντια και δικές σας εφημερίδες.

ΔΕΙΑΔΟΣΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΗ ΔΙΚΕΟΣΙΝΗ



Διαφορετικά, αφήστε τις εξυπναδίστικες πουστίτσες. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 26 Μάιος 2023, 10:04

Λεγεών έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:59
Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:51
Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Προφανώς και υπάρχουν τεράστιες ευθύνες της ελληνικής πλευράς που το έσκασε, αλλά ταυτόχρονα εγείρονται σοβαρά ερωτήματα σχετικά με τις σχέσεις της συγγραφέως Μπάϊντα τόσο με τις ΜΚΟ που οργανώνουν τα καραβάνια, όσο και με την τουρκική κυβέρνηση που τα σπρώχνει τεχνηέντως προς την Ελλάδα.

https://www.instagram.com/baidaa.alsaleh/?hl=en

https://www.goodreads.com/author/show/2 ... a_Al_Saleh
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Εγώ είμαι υπέρ του να διαλευκανθούν όλες οι πτυχές της υπόθεσης. Προβληματίζει όμως ότι το θέμα θάφτηκε. Θα εξέθετε και κυβέρνηση και αντιπολίτευση.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Μάιος 2023, 10:05

AlienWay έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:40

Η ίδια η δημοσιογράφος του λέει πως ξέρω πόσο δημοφιλής είναι οι τακτικές αυτες, αλλά να μας πείτε αν η Ελλάδα σέβεται το διεθνές δίκαιο. Ας της έλεγε πως εμένα με ψηφίζουν οι Έλληνες του Διδυμότειχου και κάνω ότι μου καβλωσει. Το είπε; όχι. Άρα όσα λες είναι ανούσια. Ειναι σαν να λέει κάποιος για τα εγκλήματα του ρωσικού στρατού, και να λέει ο άλλος, στα νέα της Μαλαισίας δε διάβασα τίποτα. Ότι φανεί του λωλοστεφανη.
Οταν μπαίνει κανείς σε συζήτηση συστημικού μέσου στις δυτικές, ελεύθερες οικονομίες, ουσιαστικά "συζητά" με τα λόμπι που σπονσοράρουν τον εκάστοτε δημοσιογράφο ή τηλεοπτικό σταθμό (και προσωπικά το προτιμώ από το να είναι δικτατορικές μπανανίες). Πράγμα που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αιχμηρή ερώτηση δεν θα ετίθετο με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες αποχρώσεις σε άλλο σταθμό ή σε άλλες συνθήκες (στην περίπτωση για παράδειγμα που δεν υπήρχε ένας ολόκληρος Ατλαντικός να χωρίζει τις ΗΠΑ από τους μεταναστευτικούς χειμάρρους).

Για παράδειγμα δες μια συνέντευξη του Μητσοτάκη στον ΙΔΙΟ ακριβώς σταθμό, όταν είχε παιχτεί το έργο του Ερντογάν με τον συνωστισμό στον Εβρο. Δεν μου φαίνεται ότι ο Δημοσιογράφος είναι ιδιαίτερα εναντίον του ή επιθυμεί να τον στριμώξει.

Κανονική ερώτηση έκανε για θέμα που αναδύθηκε διεθνώς μέσω των nyt. Απλά εκλαμβανεται ως πρόκληση εδώ, επειδή όλα τα ΜΜΕ πλην αριστερών (προδοτες) κάνουν μούγκα, αντί να βγουν να αποδομησουν την τουρκική προπαγάνδα, και να διατηρήσει η Ελλάδα το καθαρο της πρόσωπο διεθνώς. Εγώ δε λέω ντε και καλά έχουν οι nyt δίκαιο. Αλλά αντί να βγουν τα δικά μας με στοιχεία, το ρίχνουν στην τρελή, γιασονας, δεν μας κόφτει, Ελλάδαρα Ρε, κλπ.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 26 Μάιος 2023, 10:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2023, 10:01
Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:51
Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Μιλήστε εσείς βρε. Κάντε το ίδιο ερώτημα στα ανθρωπιστικά σοσιαλμήντια και δικές σας εφημερίδες.

ΔΕΙΑΔΟΣΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΗ ΔΙΚΕΟΣΙΝΗ



Διαφορετικά, αφήστε τις εξυπναδίστικες πουστίτσες. :lol:
Βλέπε την προηγούμενη απάντησή μου. Προφανώς και ο ΣΥΡΙΖΑ έπεσε θύμα fake news. Δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο στις μέρες μας. Αλλά θάβονται ή υποβαθμίζονται και οι γκέλες της άλλης πλευράς, της κυβερνητικής (εξαφάνιση Μπάιντα, απόδοση νησίδας εξολοκλήρου στους Τούρκους). Και είναι όλοι ευχαριστημένοι :8)
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μάιος 2023, 10:20

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 10:05
AlienWay έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:40

Η ίδια η δημοσιογράφος του λέει πως ξέρω πόσο δημοφιλής είναι οι τακτικές αυτες, αλλά να μας πείτε αν η Ελλάδα σέβεται το διεθνές δίκαιο. Ας της έλεγε πως εμένα με ψηφίζουν οι Έλληνες του Διδυμότειχου και κάνω ότι μου καβλωσει. Το είπε; όχι. Άρα όσα λες είναι ανούσια. Ειναι σαν να λέει κάποιος για τα εγκλήματα του ρωσικού στρατού, και να λέει ο άλλος, στα νέα της Μαλαισίας δε διάβασα τίποτα. Ότι φανεί του λωλοστεφανη.
Οταν μπαίνει κανείς σε συζήτηση συστημικού μέσου στις δυτικές, ελεύθερες οικονομίες, ουσιαστικά "συζητά" με τα λόμπι που σπονσοράρουν τον εκάστοτε δημοσιογράφο ή τηλεοπτικό σταθμό (και προσωπικά το προτιμώ από το να είναι δικτατορικές μπανανίες). Πράγμα που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αιχμηρή ερώτηση δεν θα ετίθετο με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες αποχρώσεις σε άλλο σταθμό ή σε άλλες συνθήκες (στην περίπτωση για παράδειγμα που δεν υπήρχε ένας ολόκληρος Ατλαντικός να χωρίζει τις ΗΠΑ από τους μεταναστευτικούς χειμάρρους).

Για παράδειγμα δες μια συνέντευξη του Μητσοτάκη στον ΙΔΙΟ ακριβώς σταθμό, όταν είχε παιχτεί το έργο του Ερντογάν με τον συνωστισμό στον Εβρο. Δεν μου φαίνεται ότι ο Δημοσιογράφος είναι ιδιαίτερα εναντίον του ή επιθυμεί να τον στριμώξει.

Κανονική ερώτηση έκανε για θέμα που αναδύθηκε διεθνώς μέσω των nyt. Απλά εκλαμβανεται ως πρόκληση εδώ, επειδή όλα τα ΜΜΕ πλην αριστερών (προδοτες) κάνουν μούγκα, αντί να βγουν να αποδομησουν την τουρκική προπαγάνδα, και να διατηρήσει η Ελλάδα το καθαρο της πρόσωπο διεθνώς. Εγώ δε λέω ντε και καλά έχουν οι nyt δίκαιο. Αλλά αντί να βγουν τα δικά μας με στοιχεία, το ρίχνουν στην τρελή, γιασονας, δεν μας κόφτει, Ελλάδαρα Ρε, κλπ.
Και εγώ σου λέω ότι αν οι ΗΠΑ ήταν κάπου εδώ γύρω και δεν μας χώριζε ένας ολόκληρος Ατλαντικός, δεν θα έμπαιναν καν στη διαδικασία να απευθύνουν "διερευνητική" ερώτηση για το αν τηρείται το διεθνές δίκαιο. Εχω συνομιλήσει με νεαρούς μετανάστες που ήθελαν να μεταβούν στη δυτική Ευρώπη, όμως έπρεπε να διασχίσουν τον σκόπελο που λέγεται ΒΑΛΚΑΝΙΑ. Επιστρέφανε πίσω με σπασμένα χέρια/πόδια και μου λέγανε ότι στη Ρουμανία και στα Σκόπια τους έριχναν ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΝΟ. Το είχαν δηλαδή ως τακτική οι βόρειοι γείτονές μας, αδιαφορώντας αν κανείς σκοτωθεί πέφτοντας έτσι όπως τους σπρώχνανε.

Και στο φινάλε, ακόμη και ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε "μία χαραμάδα ανοιχτή" στον φράχτη (το είχε πει η Τασία). Ε, αυτή η χαραμάδα υπάρχει, με την έννοια ότι η προσέλευση έχει μειωθεί σημαντικά, αλλά δεν γίνεται ποτέ να φτάσει σε σημείο μηδενισμού.

Εντωμεταξύ η παραπάνω συνέντευξη που έβαλα, είχε και προηγούμενη ερώτηση την οποία δεν περιλαμβάνεται στο απόσπασμα. Στον δημοσιογράφο του CNN είχε κάνει εντύπωση ότι οι περισσότεροι μετανάστες που έστελνε ο Ερντογάν δεν ήταν οικογένειες, αλλά "νεαροί άντρες". Οι ΗΠΑ έχουν συνηθίσει βλέπεις να δέχονται συνήθως οικογένειες μεταναστών, όχι μεμονωμένα άτομα.

Αυτό όμως που η δύση είχε συνειδητοποιήσει τότε, εμείς το ζούσαμε από το 2000 και μετά. Η κάθε οικογένεια μεταναστών ή προσφύγων που σωζόταν στο Αιγαίο, αντιστοιχούσε σε είκοσι άντρες που είχαν αφήσει τις οικογένειές τους πίσω. Όταν αυτό γίνεται συστηματικά, οδηγεί σε κακά αποτελέσματα. Είναι καλύτερο οι εισερχόμενοι -έστω και παρατύπως- να είναι οικογένειες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 26 Μάιος 2023, 10:26

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:17
Ξεφτίλα έγινε ο κουλης σας διεθνώς, τον στρίμωξε γιατί μιλούσε με κανονικό δημοσιογράφο, όχι πετσωμενα, και άρχισε τα παραμύθια. Ακόμα και από την κομισιον τρώει κράξιμο, τόσο έχουν πάρει όλοι χαμπάρι διεθνώς τι παίζει. Αλλά εδώ τα ΜΜΕ μούγκα. Αφού όλα είναι συκοφαντίες, γιατί δεν τα αποδομουν σαν τη μικρή Μαρία, και κάνουν τους στρουθοκαμηλους;
Τι να μας πει κι αυτη η γκιοσσα που και καλα ηταν "αμεροληπτη" στον βομβαρδισμο του Ιρακ που ισοπεδωθηκε και τωρα μας κλαιγεται
για τους προσφυγες που δημιουργησε η ολοσχερης καταστροφη μιας ολοκληρης χωρας. :lol:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Μάιος 2023, 10:30

plouf έγραψε:
26 Μάιος 2023, 10:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:17
Ξεφτίλα έγινε ο κουλης σας διεθνώς, τον στρίμωξε γιατί μιλούσε με κανονικό δημοσιογράφο, όχι πετσωμενα, και άρχισε τα παραμύθια. Ακόμα και από την κομισιον τρώει κράξιμο, τόσο έχουν πάρει όλοι χαμπάρι διεθνώς τι παίζει. Αλλά εδώ τα ΜΜΕ μούγκα. Αφού όλα είναι συκοφαντίες, γιατί δεν τα αποδομουν σαν τη μικρή Μαρία, και κάνουν τους στρουθοκαμηλους;
Τι να μας πει κι αυτη η γκιοσσα που και καλα ηταν "αμεροληπτη" στον βομβαρδισμο του Ιρακ που ισοπεδωθηκε και τωρα μας κλαιγεται
για τους προσφυγες που δημιουργησε η ολοσχερης καταστροφη μιας ολοκληρης χωρας. :lol:
Δεν είδα να κάνει γουαταμπατισμο στο τζιλφακι ο κουλης, ανηκομεν στη δύσιν I guess, άρα Δεν τραβάμε και πολύ ζόρι με το Ιράκ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69752
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αποπέμφθηκε ο αρχισυντάκτης του Spiegel για τη «Μικρή Μαρία» του Έβρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2023, 10:32

Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 10:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2023, 10:01
Jimmy81 έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:51
Αυτή η Μπάιντα που εμφανίστηκε ως μετανάστρια όταν τους περισυνέλλεξαν στο ΚΥΤ Έβρου (και ο Μηταράκης το έχαψε αρχικά), το έσκασε από το ΚΥΤ και μετά έφυγε από την Ελλάδα και εμφανίζεται στη Γερμανία να πίνει φρέντο με το αμόρε. Μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και κάτι φωτογραφίες στις οποίες η τύπισσα φορούσε τουρκική στρατιωτική στολή. Ποιοί έχουν ευθύνες για την διαφυγή κάτω από τη μύτη τους; Πώς διέφυγε από τα ελληνικά σύνορα τα οποία υποτίθεται φυλάσσονται καλά; Κι αν ήταν κατάσκοπος; Αποδόθηκαν ευθύνες; Γιατί δεν μιλάει κανείς για την υπόθεση;
Μιλήστε εσείς βρε. Κάντε το ίδιο ερώτημα στα ανθρωπιστικά σοσιαλμήντια και δικές σας εφημερίδες.

ΔΕΙΑΔΟΣΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΗ ΔΙΚΕΟΣΙΝΗ

Διαφορετικά, αφήστε τις εξυπναδίστικες πουστίτσες. :lol:
Βλέπε την προηγούμενη απάντησή μου. Προφανώς και ο ΣΥΡΙΖΑ έπεσε θύμα fake news. Δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο στις μέρες μας. Αλλά θάβονται ή υποβαθμίζονται και οι γκέλες της άλλης πλευράς, της κυβερνητικής (εξαφάνιση Μπάιντα, απόδοση νησίδας εξολοκλήρου στους Τούρκους). Και είναι όλοι ευχαριστημένοι :8)
Την είδα την απάντηση. Όπως είδα και τη διαχείριση που έκανε ο σύριζας όταν τελικώς έσκασαν περισσότερα στοιχεία και το spiegel παραδέχτηκε ότι "το άρθρο γράφτηκε στο πόδι".

Η μόνη που βγήκε και ζήτησε συγγνώμη για τα προηγούμενα τουίτς ήταν η Ακρίτα. Οι άλλοι συνέχισαν στο ίδιο τροπάρι τύπου "μα δεν είμαστε σίγουροι ότι δεν πέθανε το κοριτσάκι, επειδή δεν βρέθηκε ο τάφος του", "το spiegel δεν ζήτησε συγγνώμη, άλλο είπε..." κλπ

Οπότε, ασ' το. Η απόλυτη και συνήθης μιζέρια της στρούγκας.

Κι επειδή κάποια πράγματα δεν είναι συμπτωματικά, ιδού και ένα ακόμη δρώμενο υπό την αιγίδα μιας ζαίας βουλευτίνας



Αυτοί είστε. Αυτοί ακριβώς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών