κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Μάιος 2023, 22:47

Beria έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:35
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:34
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 18:30


δηλαδη δεν υπαρχει ουτε ενας που να μιλα ελληνικα, αλλα οχι αρχαια;

γω βλεπω οτι το 99% οσων μιλουν ελληνικα, δεν ξερουν αρχαια. τα περασαν κακην κακως στο σχολειο με λιγη παπαγαλια, δεν εμαθαν ποτε, και σημερα δεν μπορουν να μεταφρασουν ουτε μια προταση.
Αυτό βλέπω και γω, τύπε.

Όπως και εσύ, που δεν βάζεις τόνους, δεν ξεκινάς την πρόταση με κεφαλαία και γενικά οι περισσότεροι που είναι ένα κλικ παραπάνω από τα ουγκ, αλλά λένε ότι μιλάνε ελληνικά. Δεν μιλάτε ελληνικά, απλά βγάζετε συνεννόηση με τους λοιπούς ανθρωπίδες της χώρας.
ΟΙΗΜΩΝΠΡΟΓΟΝΟΙ δεν έβαζαν τόνους, έγραψαν μόνο κεφαλαία, δεν είχαν σημεία στίξης, ούτε άφηναν κενά ανάμεσα στις λέξεις
Ναι αλλά το τραγουδούσαν.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 29 Μάιος 2023, 22:53

Τα αρχαια ελληνικά πρέπει να είναι στα σχολεια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Είναι η γλώσσα των πατέρων μας. Βαλανε σεξιστικες μαλακιες και μιλαμε για το αν θα ειναι τα αρχαια στην εκπαίδευση? Σοβαρά τώρα?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Μάιος 2023, 23:05

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:45


Και στο παιδί σου αυτά λες;

Του λες μήπως πως δεν χρειάζεται να μάθει αγγλικά γιατί παίζει παιχνίδια και θα τα μάθει από εκεί;
εγω δεν ειμαι 10. μπορω να καταλαβω τη διαφορα αναμεσα στο να γραφω στο πχορουμ, και να φτιαχνω βιογραφικο ας πουμε.

ενα παιδι, παντου πρεπει να γραφει "σωστα" οπως ειναι το σωστα στην σημερινη εποχη. αυριο μπορει να αλλαξει η ορθογραφια, δεν θα ειναι η πρωτη φορα, και να ειναι διαφορετικο το "σωστα". μεθαυριο θα εχει την ηλικια να αποφασιζει πως θα γραφει και που.

ουτε θα του πω να μη μαθει αρχαια η θρησκευτικα η οτι αλλο επειδη τα σιχαινομαι εγω. σε αυτον μπορει να αρεσουν. απο μενα θα εχει μπραβο αν τα παει καλα στα αρχαια, οπως σε καθε μαθημα.

αν δεν τα παει, θα δε θα στενοχωρηθω, οπως αν συνεβαινε αυτο στα μαθηματικα. αλλα αυτο ειναι δικη μου υποθεση, δεν θα του προβαλλω τι πιστευω εγω ως αχρηστο. απλως θα του δωσω οτι χρειαζεται για να καταλαβει-αποφασισει μονος του. κι αν αποφασισει οτι θελει να γινει φιλολογος, ας ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Μάιος 2023, 23:08

lonelyrider έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:53
Τα αρχαια ελληνικά πρέπει να είναι στα σχολεια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Είναι η γλώσσα των πατέρων μας. Βαλανε σεξιστικες μαλακιες και μιλαμε για το αν θα ειναι τα αρχαια στην εκπαίδευση? Σοβαρά τώρα?
90% των πατεραδων μας δεν ηξερε λεξη αρχαια, και 99% των παππουδων μας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Μάιος 2023, 23:09

Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:05
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:45


Και στο παιδί σου αυτά λες;

Του λες μήπως πως δεν χρειάζεται να μάθει αγγλικά γιατί παίζει παιχνίδια και θα τα μάθει από εκεί;
εγω δεν ειμαι 10. μπορω να καταλαβω τη διαφορα αναμεσα στο να γραφω στο πχορουμ, και να φτιαχνω βιογραφικο ας πουμε.

ενα παιδι, παντου πρεπει να γραφει "σωστα" οπως ειναι το σωστα στην σημερινη εποχη. αυριο μπορει να αλλαξει η ορθογραφια, δεν θα ειναι η πρωτη φορα, και να ειναι διαφορετικο το "σωστα". μεθαυριο θα εχει την ηλικια να αποφασιζει πως θα γραφει και που.

ουτε θα του πω να μη μαθει αρχαια η θρησκευτικα η οτι αλλο επειδη τα σιχαινομαι εγω. σε αυτον μπορει να αρεσουν. απο μενα θα εχει μπραβο αν τα παει καλα στα αρχαια, οπως σε καθε μαθημα.

αν δεν τα παει, θα δε θα στενοχωρηθω, οπως αν συνεβαινε αυτο στα μαθηματικα. αλλα αυτο ειναι δικη μου υποθεση, δεν θα του προβαλλω τι πιστευω εγω ως αχρηστο. απλως θα του δωσω οτι χρειαζεται για να καταλαβει-αποφασισει μονος του. κι αν αποφασισει οτι θελει να γινει φιλολογος, ας ειναι.
Κατάλαβες τώρα γιατί τα αρχαία διδάσκονται στο σχολείο και γιατί αυτό είναι το καλύτερο για το παιδί σου και για τους Έλληνες γενικότερα;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:08
lonelyrider έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:53
Τα αρχαια ελληνικά πρέπει να είναι στα σχολεια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Είναι η γλώσσα των πατέρων μας. Βαλανε σεξιστικες μαλακιες και μιλαμε για το αν θα ειναι τα αρχαια στην εκπαίδευση? Σοβαρά τώρα?
90% των πατεραδων μας δεν ηξερε λεξη αρχαια, και 99% των παππουδων μας.
Δεν ισχύει αυτό ούτε για αστείο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 29 Μάιος 2023, 23:15

ΚΑΤΑ !
Προφανως οχι ετσι οπως διδασκονται τωρα, όχι σαν κατι από ξεκομμένο κόσμο, αλλα με πρακτικό τρόπο, π.χ. κομματια με διδασκαλια γεωμετριας απο το αρχαιο κείμενο, κομματια με διδασκαλια φιλοσοφιας απο το αρχαιο κείμενο, κομματια με διδασκαλια ιστοριας απο το αρχαιο κειμενο κλπ. δηλ. να χρησιμοποιειται η αρχαια ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ με λέξεις και εννοιες χιλιετιων που ζουν και χρησιμοποιουνται κανονικα ως και σημερα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Μάιος 2023, 23:17

foscilis έγραψε:
29 Μάιος 2023, 13:56
Αλιόσα έγραψε:
29 Μάιος 2023, 12:52
Δεν το αποκρύπτει,
ΕΛΑ ΤΩΡΑ
ουτε η προφορά των ελληνικών του 6ου και 5ου πΧ αιώνα ήταν ίδια με την προφορά του 1ου πΧ αιώνα. Ηδη η προφορά άρχιζε να αλλάζει με τις κατακτήσεις του Μεγάλου Αλέξάνδρου και την ευρεία διάδοση της ελληνική γλώσσας.
Αυτό δεν αναιρεί ότι η προφορά των ελληνικών του 6ου και 5ου αιώνα (και η προφορά που απεικονίζει η ευκλείδιος ορθογραφία) ήταν κάπως έτσι:
Αυτό δεν έχει σημασία. Πρώτα απ' όλα δεν το αποκρύπτει, είναι μέρος της ύλης ότι η προφορά ήταν διαφορετική και υπάρχουν γενικές πληροφορίες για το πώς ήταν αλλά δεν διδάσκεται σαν σύστημα προφοράς. Και πολύ καλά κάνει. Είναι παντελώς ηλίθιο να προσπαθείς να διδάξεις αρχαία ελληνικά με ανακατασκευασμένη προφορά για τρεις απλούς λόγους:

1. όταν ήδη έχεις ένα σύστημα προφοράς για τα ίδια ακριβώς γράμματα είναι και δύσκολο και ανούσιο να διδάξεις πώς προφερόταν παλιότερα, είναι δε ανούσιο σε συνδυασμό με τα άλλα δύο.
2. η ανακατασκευασμένη προφορά δεν είναι ολοκληρωμένη. Είναι κοντά στην πραγματικότητα αλλά δεν είναι η πραγματικότητα.
3. αφορά μόνο μία διάλεκτο και μόνο μία περίοδό της.

Υπάρχει και ένα 4, μπόνους για ξενόγλωσσους, όπου αντί να μαθαίνουν την ημιτελή ανακατασκευασμένη προφορά και να την εφαρμόζουν λανθασμένα σε κείμενα που γράφτηκαν σε άλλες διαλέκτους ή/και άλλες εποχές, θα μπορούσαν να μαθαίνουν την σύγχρονη προφορά και να μπορούν να διαβάζουν νέα ελληνικά κείμενα χωρίς να ακούγονται σαν ημιστραγγαλισμένες κότες.

Η ανακατασκευασμένη προφορά είναι χρήσιμη αυστηρά για ακαδημαϊκούς λόγους και τίποτα άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32769
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Μάιος 2023, 23:24

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:09
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:05
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:45


Και στο παιδί σου αυτά λες;

Του λες μήπως πως δεν χρειάζεται να μάθει αγγλικά γιατί παίζει παιχνίδια και θα τα μάθει από εκεί;
εγω δεν ειμαι 10. μπορω να καταλαβω τη διαφορα αναμεσα στο να γραφω στο πχορουμ, και να φτιαχνω βιογραφικο ας πουμε.

ενα παιδι, παντου πρεπει να γραφει "σωστα" οπως ειναι το σωστα στην σημερινη εποχη. αυριο μπορει να αλλαξει η ορθογραφια, δεν θα ειναι η πρωτη φορα, και να ειναι διαφορετικο το "σωστα". μεθαυριο θα εχει την ηλικια να αποφασιζει πως θα γραφει και που.

ουτε θα του πω να μη μαθει αρχαια η θρησκευτικα η οτι αλλο επειδη τα σιχαινομαι εγω. σε αυτον μπορει να αρεσουν. απο μενα θα εχει μπραβο αν τα παει καλα στα αρχαια, οπως σε καθε μαθημα.

αν δεν τα παει, θα δε θα στενοχωρηθω, οπως αν συνεβαινε αυτο στα μαθηματικα. αλλα αυτο ειναι δικη μου υποθεση, δεν θα του προβαλλω τι πιστευω εγω ως αχρηστο. απλως θα του δωσω οτι χρειαζεται για να καταλαβει-αποφασισει μονος του. κι αν αποφασισει οτι θελει να γινει φιλολογος, ας ειναι.
Κατάλαβες τώρα γιατί τα αρχαία διδάσκονται στο σχολείο και γιατί αυτό είναι το καλύτερο για το παιδί σου και για τους Έλληνες γενικότερα;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:08
lonelyrider έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:53
Τα αρχαια ελληνικά πρέπει να είναι στα σχολεια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Είναι η γλώσσα των πατέρων μας. Βαλανε σεξιστικες μαλακιες και μιλαμε για το αν θα ειναι τα αρχαια στην εκπαίδευση? Σοβαρά τώρα?
90% των πατεραδων μας δεν ηξερε λεξη αρχαια, και 99% των παππουδων μας.
Δεν ισχύει αυτό ούτε για αστείο.
οχι δεν καταλαβα

ισχυει. 1-2 γενιες πριν κανεις δεν ηξερε αρχαια. 3-4 οι περισσοτεροι ηταν αγραμματοι εντελως
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Μάιος 2023, 23:32

Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 22:29
Ζενίθεδρος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:35
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 17:43


οταν γραφουμε τονος, τι ζωγραφιζουμε διπλα για να δουμε αν μιλαμε για βαρος, ηχο, σημειο στιξης...
Άκυρη σύγκριση, γιατί ο τόνος στην στίξη είναι το ανέβασμα του ήχου στην συλλαβή που τονίζεται. Προέρχονται από την ίδια έννοια και εντωμεταξύ σημαίνουν και το ίδιο πράγμα, γιατί όταν λέμε, ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου, δεν εννοούμε το ανέβασμα στη μουσική κλίμακα, αλλά στην ένταση. Ο δε μετρικός τόνος επειδή είναι μέτρο βάρους, έχει τελείως διαφορετικές διαστάσεις, και αναφορές, ώστε να είναι ευκολονόητο που αναφέρομαι. Εάν π.χ. γράψω το φορτηγό των επταμιση τόνων, είναι ξεκάθαρο ότι δεν αναφέρομαι στον ήχο της μηχανής του. Εάν όμως γράψω η εξάρτιση του κηπουρού, δεν είναι ξεκάθαρο εάν αναφέρομαι στο γιλέκο που κρεμάει το χορτοκοπτικό ή στο άλλο το χόρτο.
οποτε η απαντηση, ειναι οτι θα καταλαβεις απο τα συνφραζομενα, και στις 2 περιπτωσεις.

αρα καθολου ακυρη συγκριση.
Όχι. Αυτό ακριβώς σου έγραψα, ότι στην δεύτερη περίπτωση, ούτε απο τα συμφραζόμενα δεν θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Άλλο παράδειγμα.

Τι είναι ο χίμαρος;
1. Ο τράγος;
2. Ο ποταμός που ρέει μόνο μετά το λιώσιμο των πάγων;
3. Ο πάσσαλος στον πυθμένα του πλοίου;
4. Ο εκτοξευτήρας πολλαπλών ρουκετών που κατασκευάζεται στις ΗΠΑ;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Μάιος 2023, 23:42

Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:24
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:09
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:05


εγω δεν ειμαι 10. μπορω να καταλαβω τη διαφορα αναμεσα στο να γραφω στο πχορουμ, και να φτιαχνω βιογραφικο ας πουμε.

ενα παιδι, παντου πρεπει να γραφει "σωστα" οπως ειναι το σωστα στην σημερινη εποχη. αυριο μπορει να αλλαξει η ορθογραφια, δεν θα ειναι η πρωτη φορα, και να ειναι διαφορετικο το "σωστα". μεθαυριο θα εχει την ηλικια να αποφασιζει πως θα γραφει και που.

ουτε θα του πω να μη μαθει αρχαια η θρησκευτικα η οτι αλλο επειδη τα σιχαινομαι εγω. σε αυτον μπορει να αρεσουν. απο μενα θα εχει μπραβο αν τα παει καλα στα αρχαια, οπως σε καθε μαθημα.

αν δεν τα παει, θα δε θα στενοχωρηθω, οπως αν συνεβαινε αυτο στα μαθηματικα. αλλα αυτο ειναι δικη μου υποθεση, δεν θα του προβαλλω τι πιστευω εγω ως αχρηστο. απλως θα του δωσω οτι χρειαζεται για να καταλαβει-αποφασισει μονος του. κι αν αποφασισει οτι θελει να γινει φιλολογος, ας ειναι.
Κατάλαβες τώρα γιατί τα αρχαία διδάσκονται στο σχολείο και γιατί αυτό είναι το καλύτερο για το παιδί σου και για τους Έλληνες γενικότερα;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:08


90% των πατεραδων μας δεν ηξερε λεξη αρχαια, και 99% των παππουδων μας.
Δεν ισχύει αυτό ούτε για αστείο.
οχι δεν καταλαβα

ισχυει. 1-2 γενιες πριν κανεις δεν ηξερε αρχαια. 3-4 οι περισσοτεροι ηταν αγραμματοι εντελως
Δλδ όταν πέθαινε κάποιος κι ο παππούς μου έλεγε πως ήρθε ο καιρός του τάδε και του δείνα δεν μιλούσε αρχαία ελληνικά γιατί δεν μπορούσε να συνεννοηθεί με τον Περικλή;

Όταν έλεγε η γιαγιά του άντρα μου τήρα δω δεν μιλούσε αρχαία ελληνικά γιατί δεν συνεννοούνταν με την Ολυμπιάδα;

Όταν έλεγε η γιαγιά μου λάρωσε, δεν μιλούσε αρχαία ελληνικά γιατί δεν θα την καταλάβαινε η Πυθία;

Το ότι εξελίσσεται η γλώσσα δεν σημαίνει πως οι παλιότερες γενιές δεν ήξεραν αρχαία ελληνικά, άσχετα αν δεν τα μιλούσαν όπως ο Σωκράτης.

Για αυτό λέμε για συνέχεια της γλώσσας. Δεν είναι ουρανοκατέβατα τα νέα ελληνικά να τα ξεκόψεις και να τα κάνεις με ένα ι και ένα ο και ένα ε. Ειδάλλως γράψε το είμαι ιμε και βάλτο στον κορέκτορα μετά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 29 Μάιος 2023, 23:46

Συνεχίστε 20 σελίδες να δικαιώνετε τον βλάκα νηματοθέτη ,αντί για χλέπες.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Μάιος 2023, 23:52

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:42


Δεν είναι ουρανοκατέβατα τα νέα ελληνικά να τα ξεκόψεις
Δεν είναι ουρανοκατεβατα όπως και καμια άλλη γλώσσα, αλλά μπορείς να τα ξεκοψεις. Είναι μια αυτόνομη γλώσσα που δε χρειάζεται να γνωρίζεις παλαιότερες μορφές της για να επικοινωνήσεις με κάποιον. Τώρα αν σου αρέσουν τα αρχαία για αισθητικούς λόγους ή επειδή γράφτηκαν ένα σωρό σημαντικά κείμενα κ θέλεις να μελετήσεις τα πρωτότυπα, δεκτό, αλλά είναι άλλο θέμα αυτο.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μάιος 2023, 00:13

Ζενίθεδρος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:35
Ασέβαστος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 17:43
Ζενίθεδρος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:38


Συμφωνώ. Για κάποιες λέξεις όπως η εξάρτ(η/υ/ι)ση με πολλαπλές έννοιες αναλόγως της ορθογραφίας τους, θα μπορούμε να ζωγραφίζουμε από δίπλα μια σύριγγα, ένα κράνος ή ένα καραβάκι.
οταν γραφουμε τονος, τι ζωγραφιζουμε διπλα για να δουμε αν μιλαμε για βαρος, ηχο, σημειο στιξης...
Άκυρη σύγκριση, γιατί ο τόνος στην στίξη είναι το ανέβασμα του ήχου στην συλλαβή που τονίζεται. Προέρχονται από την ίδια έννοια και εντωμεταξύ σημαίνουν και το ίδιο πράγμα, γιατί όταν λέμε, ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου, δεν εννοούμε το ανέβασμα στη μουσική κλίμακα, αλλά στην ένταση. Ο δε μετρικός τόνος επειδή είναι μέτρο βάρους, έχει τελείως διαφορετικές διαστάσεις, και αναφορές, ώστε να είναι ευκολονόητο που αναφέρομαι. Εάν π.χ. γράψω το φορτηγό των επταμιση τόνων, είναι ξεκάθαρο ότι δεν αναφέρομαι στον ήχο της μηχανής του. Εάν όμως γράψω η εξάρτιση του κηπουρού, δεν είναι ξεκάθαρο εάν αναφέρομαι στο γιλέκο που κρεμάει το χορτοκοπτικό ή στο άλλο το χόρτο.
το φορτηγό των επτάμιση τόνων και δυόμιση γαλέων. :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Μάιος 2023, 00:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:52
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:42


Δεν είναι ουρανοκατέβατα τα νέα ελληνικά να τα ξεκόψεις
Δεν είναι ουρανοκατεβατα όπως και καμια άλλη γλώσσα, αλλά μπορείς να τα ξεκοψεις. Είναι μια αυτόνομη γλώσσα που δε χρειάζεται να γνωρίζεις παλαιότερες μορφές της για να επικοινωνήσεις με κάποιον. Τώρα αν σου αρέσουν τα αρχαία για αισθητικούς λόγους ή επειδή γράφτηκαν ένα σωρό σημαντικά κείμενα κ θέλεις να μελετήσεις τα πρωτότυπα, δεκτό, αλλά είναι άλλο θέμα αυτο.
Οι περισσότεροι Έλληνες δεν χρησιμοποίησαν ποτέ το Πυθαγόρειο θεώρημα. Γιατί το διδασκόμαστε;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Μάιος 2023, 00:27

Στύγιος έγραψε:
29 Μάιος 2023, 23:46
Συνεχίστε 20 σελίδες ....
Δεν έχουν καταλάβει τι παίζει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών