Συνβουλή προς νέους...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:26

πήζον bot έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:04
φαν φακτ

τα δεξια τσουτσεκια που υπερασπιζονται τη σαπιλα που μας χρεοκοπησε και τη μαφια που μας εκανε μπανανια,
το παιζουν πατριωταρες (οχι μην φυγουν τα παιδια).

ψυχεδελεια
Ξές πως είμαι απέχων του εκλογικού τσίρκου κι αν ψηφίσω μικρό κόμμα να μπει στην βουλή θα ναι για να υπάρχει αδύναμο και εξου λιγοτερο αλαζονικό αυτάρεσκο γκοβέρνο.

Πάραυτα και επειδή «έχουν γνώσιν οι φύλακες», έχω ανοίξει λογαριασμούς σε ξένες τράπεζες (διεθνούς κύρους) και είμαι έτοιμος με ένα κουμπί να βγάλω όξω το λίγο κομπόδεμα που έχω αν τυχόν βγει αυτοδύναμος ο μιζοτάκιους. Το συμβουλεύω σε όλους όσους συνομιλώ. Μην μας πιάσουν στον ύπνο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 02 Ιουν 2023, 20:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 02 Ιουν 2023, 20:30

Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:25
Πασιφάη έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:22
Να πω κι εγώ την γνώμη μου, αν μου επιτρέπετε.
Ο μεγάλος μου γιος, είναι προγραμματιστής. Μέχρι πρότινος δούλευε για μια Αμερικανική εταιρεία πάνω σε ένα πρότζεκτ και οι αμοιβες του ήσαν πολύ πάνω απ'τα εδώ δεδομένα. Το λέω αυτό γιατί είχε δουλέψει στο παρελθον και με κανα-δυο Ελληνικές και χαϊρι μισθολογικό δεν είδε. Τώρα κάνει μαθήματα προγραμματισμού διαδικτυακά σε Αυστριακούς και Γερμανούς. Στο σημείο αυτό να πω, οτι μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και Γερμανικά. Εννοείται πως αν βρει κάτι πολύ καλό εκτός Ελλάδας στο αντικείμενό του που να απαιτείται η φυσική παρουσία, έχει γίνει Λούης και πολύ καλά θα κάνει.
Εξυπακούεται πως στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και ο μικρός. Το καλλίτερο δυνατό θα κάνουν για τη ζωή τους. Τώρα κάτι μαλακίες περί ανθελλήνων και ριψάσπιδων τις ακούω βερεσέ. Θενκ γιου.
Πάντως η φύση της δουλειάς του του επιτρέπει να δουλέψει άνετα και από εδώ για ξένες εταιρείες. Είναι μεγάλη υπόθεση να βρίσκεσαι Ελλάδα και να παίρνεις μισθό εξωτερικού.
Σίγουρα, δεν το συζητώ. Απλά λέμε για την περίπτωση που χρειαστεί να είναι παρών στην όποια ξένη εταιρεία.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:32

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:21
taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:20
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:19

Βγάζει όσα θέλει, ανάλογα με το πόσα μαθήματα επιλέγει να βάλει στο καθημερινό πρόγραμμά της. Περισσότερα από μένα, πάντως, και είμαι μάλλον υψηλόμισθος.
Κάνει ιδιαίτερα σε μαθητές;
Ναι.
Δηλαδή εργάζεται στον παραγωγικότατο τομέα της συντεχνίας της παραπαιδείας.
Να ναι καλα το παιδι σου, δεν το κατηγορώ, αφού αυτό το σύστημα βρήκε έτοιμο και σ'αυτό τρουπώθηκε να βγάλει τα προς τον ζην. Να ναι καλά και εις ανώτερα!

Δεν είναι στραβός ο γιαλός!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1341
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 02 Ιουν 2023, 20:37

Είμαι νέος και δεν συμφωνώ με αυτή την λογική. Μένω και παλεύω εδώ, στην χώρα μου :102:
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13759
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Ιουν 2023, 20:38

Πασιφάη έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:22
Να πω κι εγώ την γνώμη μου, αν μου επιτρέπετε.
Ο μεγάλος μου γιος, είναι προγραμματιστής. Μέχρι πρότινος δούλευε για μια Αμερικανική εταιρεία πάνω σε ένα πρότζεκτ και οι αμοιβες του ήσαν πολύ πάνω απ'τα εδώ δεδομένα. Το λέω αυτό γιατί είχε δουλέψει στο παρελθον και με κανα-δυο Ελληνικές και χαϊρι μισθολογικό δεν είδε. Τώρα κάνει μαθήματα προγραμματισμού διαδικτυακά σε Αυστριακούς και Γερμανούς. Στο σημείο αυτό να πω, οτι μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και Γερμανικά. Εννοείται πως αν βρει κάτι πολύ καλό εκτός Ελλάδας στο αντικείμενό του που να απαιτείται η φυσική παρουσία, έχει γίνει Λούης και πολύ καλά θα κάνει.
Εξυπακούεται πως στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και ο μικρός. Το καλλίτερο δυνατό θα κάνουν για τη ζωή τους. Τώρα κάτι μαλακίες περί ανθελλήνων και ριψάσπιδων τις ακούω βερεσέ. Θενκ γιου.
Είχα φιλαράκι που είναι πληροφορικάριος. Πολύ νεώτερος απ' εμένα, φτωχόπαιδο, αγωνιστής (όλα του τα χρόνια δούλευε και σπούδαζε ταυτόχρονα), δουλευταράς, καθ' όλα εξαίρετος. Δούλεψε επί χρόνια σε γνωστή εταιρεία του χώρου. Κάποια στιγμή διορίστηκε καθηγητής στο Μεσολόγγι. Πήγε, ανέπτυξε σχέσεις με την τοπική κοινωνία και, παράλληλα με το σχολείο, δούλευε ελεύθερο επάγγελμα σε καταστήματα και εταιρείες. Αγόρασε σπίτι (χωρίς καμιά βοήθεια από κανέναν) σε κάποιο χωριό κοντά στο Μεσολόγγι, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομά του, παντρεύτηκε και σήμερα ευημερεί.
Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής αξίας, εργατικότητας, επιμονής και προσήλωσης. Μια χαρά μπορεί να προκόψει ένας νέος στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3781
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 02 Ιουν 2023, 20:38

Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:22
lonelyrider έγραψε:
02 Ιουν 2023, 18:41
Η Ελλάδα ανακάμπτει. Ο νηματοθετης χαίρεται που φεύγουν οι νέοι (που αυτό σχετικά σταματησε) . Κλασσικό σύμπτωμα ανθελληνισμού. Νέοι μην τον ακούτε. Καθίστε εδώ να φτιάξουμε όπως θέλουμε τον τόπο που μας γέννησε. Μην γίνετε ριψασπιδες φεύγοντας.

ΥΓ σιγα νηματοθετα μην φυγαν και 2.000.000 νεοι
ΥΓ2 θα φας Κουλη που σε πονάει για πολλά χρόνια ακόμα. Θα σε κάνει άνθρωπο ο Κουλης.
ΥΓ3 ξύδι
Τι πάει να πει ριψάσπιδες; Να πάνε εκεί που τους συμφέρει, αν η Ελλάδα δεν δίνει ευκαιρίες να πάνε εκεί που τους δίνουν. Δίκιο έχει, μέσα στην υπερβολή του, ο ξάδερφός μου πήγε Ολλανδία και σώθηκε. Δεν λέω ότι εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες αλλά είναι λιγότερες.
Να καθισουν να αναδειξουν και αναπτυξουν τον τοπο που τους γεννησε. Αλλιως για μενα που ειμαι σφοδρα τοπικιστης αυτοι ειναι ριψασπιδες. Οπως τα λεω. Κι αυτα που μου λες εσυ για καλυτερες ευκαιριες τ ακουω βερεσε. Ειδες οι αλλοι πηγαν στο σουδαν για μπιζνες και τους μαζευαν μετα οι ειδικες δυναμεις μας. Και να μην ερχονται ουτε για διακοπες εδω οσοι ριψασπιδες φυγανε . Ειναι ανεπιθυμητοι. Persona non grata. Να πανε οι γονεις τους εκει που την κανανε, για να τους βλεπουν.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26156
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 02 Ιουν 2023, 20:38

taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:26
πήζον bot έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:04
φαν φακτ

τα δεξια τσουτσεκια που υπερασπιζονται τη σαπιλα που μας χρεοκοπησε και τη μαφια που μας εκανε μπανανια,
το παιζουν πατριωταρες (οχι μην φυγουν τα παιδια).

ψυχεδελεια
Ξές πως είμαι απέχων του εκλογικού τσίρκου κι αν ψηφίσω μικρό κόμμα να μπει στην βουλή θα ναι για να υπάρχει αδύναμο και εξου λιγοτερο αλαζονικό αυτάρεσκο γκοβέρνο.

Πάραυτα και επειδή «έχουν γνώσιν οι φύλακες», έχω ανοίξει λογαριασμούς σε ξένες τράπεζες (διεθνούς κύρους) και είμαι έτοιμος με ένα κουμπί να βγάλω όξω το λίγο κομπόδεμα που έχω αν τυχόν βγει αυτοδύναμος ο μιζοτάκιους. Το συμβουλεύω σε όλους όσους συνομιλώ. Μην μας πιάσουν στον ύπνο!
Grand Pyramid Illyrian Bank
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:39

Γράφων έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:37
Είμαι νέος και δεν συμφωνώ με αυτή την λογική. Μένω και παλεύω εδώ, στην χώρα μου :102:
Ο θεός (που πιστεύεις ή δεν) μαζί σου!

:vp20:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20513
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιουν 2023, 20:40

lonelyrider έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:22
Τι πάει να πει ριψάσπιδες; Να πάνε εκεί που τους συμφέρει, αν η Ελλάδα δεν δίνει ευκαιρίες να πάνε εκεί που τους δίνουν. Δίκιο έχει, μέσα στην υπερβολή του, ο ξάδερφός μου πήγε Ολλανδία και σώθηκε. Δεν λέω ότι εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες αλλά είναι λιγότερες.
Να καθισουν να αναδειξουν και αναπτυξουν τον τοπο που τους γεννησε. Αλλιως για μενα που ειμαι σφοδρα τοπικιστης αυτοι ειναι ριψασπιδες. Οπως τα λεω. Κι αυτα που μου λες εσυ για καλυτερες ευκαιριες τ ακουω βερεσε. Ειδες οι αλλοι πηγαν στο σουδαν για μπιζνες και τους μαζευαν μετα οι ειδικες δυναμεις μας. Και να μην ερχονται ουτε για διακοπες εδω οσοι ριψασπιδες φυγανε . Ειναι ανεπιθυμητοι. Persona non grata. Να πανε οι γονεις τους εκει που την κανανε, για να τους βλεπουν.
Όχι να κάτσουν εδώ να τους εκμεταλλεύεται ο κάθε καραγκιόζης, να είναι μαλάκες δηλαδή, αυτό λες. Μπράβο τους που είχαν το μυαλό και τις ικανότητες να τα καταφέρουν έξω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13759
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Ιουν 2023, 20:41

taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:32
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:21
taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:20

Κάνει ιδιαίτερα σε μαθητές;
Ναι.
Δηλαδή εργάζεται στον παραγωγικότατο τομέα της συντεχνίας της παραπαιδείας.
Να ναι καλα το παιδι σου, δεν το κατηγορώ, αφού αυτό το σύστημα βρήκε έτοιμο και σ'αυτό τρουπώθηκε να βγάλει τα προς τον ζην. Να ναι καλά και εις ανώτερα!

Δεν είναι στραβός ο γιαλός!
Si fueris Romae, Romano vivito more.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:41

lonelyrider έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:22
lonelyrider έγραψε:
02 Ιουν 2023, 18:41
Η Ελλάδα ανακάμπτει. Ο νηματοθετης χαίρεται που φεύγουν οι νέοι (που αυτό σχετικά σταματησε) . Κλασσικό σύμπτωμα ανθελληνισμού. Νέοι μην τον ακούτε. Καθίστε εδώ να φτιάξουμε όπως θέλουμε τον τόπο που μας γέννησε. Μην γίνετε ριψασπιδες φεύγοντας.

ΥΓ σιγα νηματοθετα μην φυγαν και 2.000.000 νεοι
ΥΓ2 θα φας Κουλη που σε πονάει για πολλά χρόνια ακόμα. Θα σε κάνει άνθρωπο ο Κουλης.
ΥΓ3 ξύδι
Τι πάει να πει ριψάσπιδες; Να πάνε εκεί που τους συμφέρει, αν η Ελλάδα δεν δίνει ευκαιρίες να πάνε εκεί που τους δίνουν. Δίκιο έχει, μέσα στην υπερβολή του, ο ξάδερφός μου πήγε Ολλανδία και σώθηκε. Δεν λέω ότι εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες αλλά είναι λιγότερες.
Να καθισουν να αναδειξουν και αναπτυξουν τον τοπο που τους γεννησε. Αλλιως για μενα που ειμαι σφοδρα τοπικιστης αυτοι ειναι ριψασπιδες. Οπως τα λεω. Κι αυτα που μου λες εσυ για καλυτερες ευκαιριες τ ακουω βερεσε. Ειδες οι αλλοι πηγαν στο σουδαν για μπιζνες και τους μαζευαν μετα οι ειδικες δυναμεις μας. Και να μην ερχονται ουτε για διακοπες εδω οσοι ριψασπιδες φυγανε . Ειναι ανεπιθυμητοι. Persona non grata. Να πανε οι γονεις τους εκει που την κανανε, για να τους βλεπουν.
Εσύ ξυνεσαι στην γκλιτσα κι η γκλιτσα θα σε κοπανήσει.

Μαζεψου!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:44

Αγις έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:26
πήζον bot έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:04
φαν φακτ

τα δεξια τσουτσεκια που υπερασπιζονται τη σαπιλα που μας χρεοκοπησε και τη μαφια που μας εκανε μπανανια,
το παιζουν πατριωταρες (οχι μην φυγουν τα παιδια).

ψυχεδελεια
Ξές πως είμαι απέχων του εκλογικού τσίρκου κι αν ψηφίσω μικρό κόμμα να μπει στην βουλή θα ναι για να υπάρχει αδύναμο και εξου λιγοτερο αλαζονικό αυτάρεσκο γκοβέρνο.

Πάραυτα και επειδή «έχουν γνώσιν οι φύλακες», έχω ανοίξει λογαριασμούς σε ξένες τράπεζες (διεθνούς κύρους) και είμαι έτοιμος με ένα κουμπί να βγάλω όξω το λίγο κομπόδεμα που έχω αν τυχόν βγει αυτοδύναμος ο μιζοτάκιους. Το συμβουλεύω σε όλους όσους συνομιλώ. Μην μας πιάσουν στον ύπνο!
Grand Pyramid Illyrian Bank
Βλέπεις φαντάσματα. Να πας για ξορκισμό!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2023, 20:47

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:41
taxalata xalasa έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:32
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:21

Ναι.
Δηλαδή εργάζεται στον παραγωγικότατο τομέα της συντεχνίας της παραπαιδείας.
Να ναι καλα το παιδι σου, δεν το κατηγορώ, αφού αυτό το σύστημα βρήκε έτοιμο και σ'αυτό τρουπώθηκε να βγάλει τα προς τον ζην. Να ναι καλά και εις ανώτερα!

Δεν είναι στραβός ο γιαλός!
Si fueris Romae, Romano vivito more.
Si fueris Bananiae, Bananiano vivito more.

Αυτο πάει καλύτερα διότι δεν είσαι Roma.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35290
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Ιουν 2023, 20:48

Antares έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:00
Αν δούμε τον χώρο σαν Ενωμένες Πολιτείες Ευρώπης δεν είναι καν μετανάστευση. Μακάρι να γίνει.
Είναι κινητικότητα. Θα έπρεπε βέβαια να έρχονταν και σε εμάς.


nemo
Δημοσιεύσεις: 7466
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Συνβουλή προς νέους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 02 Ιουν 2023, 20:49

Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:40
lonelyrider έγραψε:
02 Ιουν 2023, 20:38
Green Dragon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:22
Τι πάει να πει ριψάσπιδες; Να πάνε εκεί που τους συμφέρει, αν η Ελλάδα δεν δίνει ευκαιρίες να πάνε εκεί που τους δίνουν. Δίκιο έχει, μέσα στην υπερβολή του, ο ξάδερφός μου πήγε Ολλανδία και σώθηκε. Δεν λέω ότι εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες αλλά είναι λιγότερες.
Να καθισουν να αναδειξουν και αναπτυξουν τον τοπο που τους γεννησε. Αλλιως για μενα που ειμαι σφοδρα τοπικιστης αυτοι ειναι ριψασπιδες. Οπως τα λεω. Κι αυτα που μου λες εσυ για καλυτερες ευκαιριες τ ακουω βερεσε. Ειδες οι αλλοι πηγαν στο σουδαν για μπιζνες και τους μαζευαν μετα οι ειδικες δυναμεις μας. Και να μην ερχονται ουτε για διακοπες εδω οσοι ριψασπιδες φυγανε . Ειναι ανεπιθυμητοι. Persona non grata. Να πανε οι γονεις τους εκει που την κανανε, για να τους βλεπουν.


Όχι να κάτσουν εδώ να τους εκμεταλλεύεται ο κάθε καραγκιόζης, να είναι μαλάκες δηλαδή, αυτό λες. Μπράβο τους που είχαν το μυαλό και τις ικανότητες να τα καταφέρουν έξω.
να κατσουν εδω και να ξεσκισουν τις πολιτικες που τους θελει να φευγουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών