Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2023, 02:23

Isildur έγραψε:
26 Ιουν 2023, 16:00
Στρακαστρουκας έγραψε:
26 Ιουν 2023, 15:52
Που απο εδω και περα το να ειναι "Σπαρτιατης" θα ταυτιστει με ενα ακροδεξιο κομμα και οχι με τον χωρο καταγωγης σας?
Πιστεύω οι γυναίκες κάτοικοι της Λέσβου φώναξαν ένα μεγάλο "αααααχχχχχ" όταν είδαν τους Σπαρτιάτες να μπαίνουν στη βουλή.
Πω, ο υπάλληλός μου γελάει σαν 10χρονο κάθε φορά που ζητάει κάποιος λεσβιακό σαπούνι.


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Ιουν 2023, 02:24

:lol:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Ιουν 2023, 02:26

Exodus έγραψε:
27 Ιουν 2023, 00:55
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 00:20
Exodus έγραψε:
27 Ιουν 2023, 00:14
Κι ο Δημάρατος. Τ΄ότι αυτή η χώρα είχε πάντα προδότες που όταν το προσωπικό τους συγκρούονταν δεν δίσταζαν πουθενά, δεν επηρεάζει κανέναν. Κατά τα άλλα, είμαστε η μεγάλη Φυλή.
και οι κομμουνιστες επισης ..γιατι συνεχως τους βγαζετε απο το καδρο;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω. Ας απολογηθούν οι κομουνιστές. Δεν είμαι κομουνιστής, αλλά στρατηγικά συνοδοιπόρος του ΚΚΕ.
:lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2023, 02:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2023, 16:39
Isildur έγραψε:
26 Ιουν 2023, 16:25
Είδες όμως; Κι εσύ Μυτιληνιά είπες... :lol:
Εκεί κόλλησες Ισίλντουρα;

Για τις δικές σου ρίζες και επηρεασμούς, δεν ρωτάω καν. Στο περίπου, παίζεις.
Όχι και στο περίπου ο Ισίλντουρ, γιος του Ελέντιλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7959
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 27 Ιουν 2023, 02:46

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19415
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιουν 2023, 06:50

Και κάτι άλλο
Δημοκρατία είναι το να εκλέγει ο λαός (έστω και ανά τέσσερα χρόνια) αυτούς που τον κυβερνούν
Δεν έχει σχέση ή δημοκρατία με προοδευτικές ή μη ιδέες και αντιλήψεις και ούτε με ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες
Χώρες όπως το Ιραν ή ή Τουρκια είναι δημοκρατικές (αφού οι κυβερνήσεις τους έχουν την συναίνεση της λαϊκής πλειοψηφίας) άσχετα με το πόσο εχθρικές είναι στο θέμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ελευθεριών

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 27 Ιουν 2023, 07:24

hellegennes έγραψε:
27 Ιουν 2023, 02:23
Isildur έγραψε:
26 Ιουν 2023, 16:00
Στρακαστρουκας έγραψε:
26 Ιουν 2023, 15:52
Που απο εδω και περα το να ειναι "Σπαρτιατης" θα ταυτιστει με ενα ακροδεξιο κομμα και οχι με τον χωρο καταγωγης σας?
Πιστεύω οι γυναίκες κάτοικοι της Λέσβου φώναξαν ένα μεγάλο "αααααχχχχχ" όταν είδαν τους Σπαρτιάτες να μπαίνουν στη βουλή.
Πω, ο υπάλληλός μου γελάει σαν 10χρονο κάθε φορά που ζητάει κάποιος λεσβιακό σαπούνι.


Εικόνα
Ο υπάλληλός σου είναι μια χαρά τύπος. Λίγο διαφωνήσαμε μόνο στο ποιος έχει προτεραιότητα στον πυροβολισμό σου, αλλά το λύσαμε τελικά. Του είπα ότι έχω χαρτάκι με πιο μικρό νούμερο.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13651
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Ιουν 2023, 08:26

vag_el έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:47
nemo έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:42
vag_el έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:38


Στο ότι θα ΖΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ? μήπως?Να τραγουδώ ότι θέλω δίχως λογοκρισία ,απειλές και βιαιότητες?
Φτάνουν ή να συνεχίσω?
στον τσιοκο μου εσυ τι νομιζεις για σενα εγω σε ρωταω που ωφελουν την ελλαδα την πατριδα μου
η αριστερα γενικως η που την ωφελησαν -εχεις κατι να μου πεις ;
Να σου πω,

1) συνεχίζω να πιστεύω στην Ελευθερία
2) εγω απαντώ και συ καταλαβαίνεις άλλα
εγώ είμαι υπεύθυνος μόνο για ότι γράφω,αν εσύ καταλαβαίνεις άλλα ειναι δική σου ευθύνη
3) ασχολήσου με τον ''Τσιόκο "" σου?????? μένω άφωνος
4)κατσε και περίμενε να σου δώσουν την απάντηση που θέλεις :c020:
Μην ασχολείσαι πολύ με τον Νεμούλη. Αυτός κι ο''τσιόκος'' του, βαράνε. :smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

nemo
Δημοσιεύσεις: 7434
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Ιουν 2023, 09:20

nemo έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:51
vag_el έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:47
nemo έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:42


στον τσιοκο μου εσυ τι νομιζεις για σενα εγω σε ρωταω που ωφελουν την ελλαδα την πατριδα μου
η αριστερα γενικως η που την ωφελησαν -εχεις κατι να μου πεις ;
Να σου πω,

1) συνεχίζω να πιστεύω στην Ελευθερία
2) εγω απαντώ και συ καταλαβαίνεις άλλα
εγώ είμαι υπεύθυνος μόνο για ότι γράφω,αν εσύ καταλαβαίνεις άλλα ειναι δική σου ευθύνη
3) ασχολήσου με τον ''Τσιόκο "" σου?????? μένω άφωνος
4)κατσε και περίμενε να σου δώσουν την απάντηση που θέλεις :c020:
ψηφιζεις κκε γιατι θελεις να εισαι ελευθερος οκ το πιασαμε το υπονοουμενο -εισαι βλακας ! :102:
το σκεφτηκα καλυτερα και σου ζητω συγνωμη ησουν εντιμος και ειλικρινης στην απαντηση σου
αυτη η απλοικη σου απαντηση ηταν τελικα η απαντηση που εψαχνα για να εξηγηθει η συμπεριφορα
των αριστερων εναντι των ακροδεξιων και εθνικιστικων κομματων
και αυτο που με πειραξε ηταν πως την θεωρησα αρκετα παιδιαστικη και ηλιθια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2023, 09:22

Exodus έγραψε:
27 Ιουν 2023, 00:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2023, 21:12
Exodus έγραψε:
26 Ιουν 2023, 21:05
Εγώ το άτομο με το οποίο τσακώνεσαι το πάω προσωπικώς.
Κάνεις λάθος.

Δεν έχω ιδέα σε ποιο άτομο αναφέρεσαι. Εγώ αναφέρομαι σε κατηγορία ατόμων, οι προσωπικές σου εκτιμήσεις με παραπέμπουν σε αμιγώς καραμπαμπίστικη νοοτροπία για τη μάνα, τον πατέρα, τον φίλο και όποιον άλλο τυγχάνει μέλος της ασυλίας προσωπικής θεώρησης των πραγμάτων...
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ή σωστό, δεν με έχει απασχολήσει. Με απασχολεί το ότι βλέπεις κατηγορίες όταν συνομιλείς, ενώ εγώ βλέπω ανθρώπους. Η ικανότητα να εξατομικεύσεις τον άνθρωπο -από τον τρόπο που συνδιαλέγεται κι όχι από αυτά που ευαγγελίζεται- είναι μια διαδικασία βαθιάς παιδείας κι εμπειρίας ζωής. Κι άνθρωποι σαν εμένα δεν μαλώνουν για απόψεις, αλλά για ήθος. Κι αυτό δεν αλλάζει σε μένα, είτε μου λες αυτό, είτε το άλλο. Είναι, αν θέλεις, κι η άνεση που σου δίνει μια πιο σφαιρική παιδεία.
...

Πααάρα πολύ ωραίο.
Gavalas for President! :grfl:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7434
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Ιουν 2023, 09:28

BILLO έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:25
nemo έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:22
BILLO έγραψε:
26 Ιουν 2023, 23:10

Δεν ειπα ειναι με τον ανθρωπο καποιοι και καποιοι δεν ειναι. Με τον ανθρωπο ειναι ο καθενας με τον τροπο του η τουλαχιστον ετσι ο ιδιος πιστευει. Εγω ειπα οι μεν εχουν πιστη στις ανθρωπινες ικανοτητες και απο κει προκυπτουν και οι πολιτικες τους προτασεις και οι μεν δεν εχουν και τοση πιστη στις ανθρωπινες ικανοτητες και απο κει προκυπτουν οι δικες τους διαφορετικες πολιτικες προτασεις.
Οι αριστεροι αποκαλουν φασιστα οποιονδηποτε ειναι κατα της λαθρομεταναστευσης γιατι πιστευουν οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι καλοι και μαζι τους μπορουμε να κανουμε ευκολα χωριο. Ακομα κι αν παρουσιαζονται περιστατικα εγκληματικοτητας η θρησκευτικου φανατισμου η πολιτισμικων διαφορων, οι αριστεροι κατα βαση πιστευουν πως ειναι πολυ μικρα ποσοστα που δεν χαρακτηριζουν την ολη κατασταση και η χρησιμοποιηση αυτων των περιστατικων απο τους δεξιους ειναι προφαση για να βγαλουν τα απανθρωπα συναισθηματα τους (πιστευουν).
οκ ! εσυ σαν παρατηρητης που βρισκεις το λαθος και σε ποια πλευρα
δηλαδη αν ησουν εσυ υπευθυνος τι θα εκανες ;
Εγω ημουν αριστερος αλλα τωρα κλεινω στο κεντρο. Δεν εχω την αισιοδοξη αποψη που ειχα παλια για τους ανθρωπους. Κεντρωος συντηρητικος αλλα δεν με εκφραζει κομμα.
να σου για το προηγουμενο ποστ σου ο αριστερισμος εχει αφετηρια το συναισθημα
ενω η ακροδεξια ή ο εθνικισμος κυριαρχειται πρωτα απο την λογικη και υστερα απο το συναισθημα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Ιουν 2023, 09:40

nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:28
(...) να σου για το προηγουμενο ποστ σου ο αριστερισμος εχει αφετηρια το συναισθημα
ενω η ακροδεξια ή ο εθνικισμος κυριαρχειται πρωτα απο την λογικη και υστερα απο το συναισθημα
Σωστό, διότι όποιος θέλει παίρνει μια ακροδεξιά κι ένα έθνος απ' εκεί όπου συνήθως φυτρώνουν, τα πάει στο εργαστήριο, κάμει αναλύσεις και διαθέτει αμέσως ατράνταχτες, επιστημονικές και εξόχως λογικές αποδείξεις.
Elementary, my dear Watson.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7434
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Ιουν 2023, 10:08

Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:40
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:28
(...) να σου για το προηγουμενο ποστ σου ο αριστερισμος εχει αφετηρια το συναισθημα
ενω η ακροδεξια ή ο εθνικισμος κυριαρχειται πρωτα απο την λογικη και υστερα απο το συναισθημα
Σωστό, διότι όποιος θέλει παίρνει μια ακροδεξιά κι ένα έθνος απ' εκεί όπου συνήθως φυτρώνουν, τα πάει στο εργαστήριο, κάμει αναλύσεις και διαθέτει αμέσως ατράνταχτες, επιστημονικές και εξόχως λογικές αποδείξεις.
Elementary, my dear Watson.
δεν χρειαζεται κανενα επιστημονικο εργαστηριο πχ να μου πει αν χρειαζονται τα συνορα
ή να δεχομαστε με τιμες αρχηγου κρατους τους προσφυγες που ερχονται με καραβιες
για αυτο φαινοσαστε τοσο ηλιθιοι για τους υπολοιπους που ζουν εδω

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Ιουν 2023, 10:16

nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 10:08
Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:40
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:28
(...) να σου για το προηγουμενο ποστ σου ο αριστερισμος εχει αφετηρια το συναισθημα
ενω η ακροδεξια ή ο εθνικισμος κυριαρχειται πρωτα απο την λογικη και υστερα απο το συναισθημα
Σωστό, διότι όποιος θέλει παίρνει μια ακροδεξιά κι ένα έθνος απ' εκεί όπου συνήθως φυτρώνουν, τα πάει στο εργαστήριο, κάμει αναλύσεις και διαθέτει αμέσως ατράνταχτες, επιστημονικές και εξόχως λογικές αποδείξεις.
Elementary, my dear Watson.
δεν χρειαζεται κανενα επιστημονικο εργαστηριο πχ να μου πει αν χρειαζονται τα συνορα
ή να δεχομαστε με τιμες αρχηγου κρατους τους προσφυγες που ερχονται με καραβιες
για αυτο φαινοσαστε τοσο ηλιθιοι για τους υπολοιπους που ζουν εδω
Πόθεν προκύπτει ότι το έθνος ταυτίζεται με το κράτος; Υπάρχουν στον κόσμο έθνη χωρίς επικράτεια;
Παραπέρα, το έθνος συνιστά μια απτή πραγματικότητα ή μια νεωτερική, ψυχονοηματική κατασκευή;
Στο έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι οι νεοναζί είστε οργανικά αναλφάβητοι, δεν μπορείτε ούτε δυο γαϊδάρων άχυρα να μοιράσετε, ωστόσο έχετε (;) άποψη επί παντός επιστητού και κουνάτε και το δάχτυλο, τρομάρα να σας έρθει γροθάρια.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7434
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Σπαρτιατες πως αισθανεσθε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Ιουν 2023, 10:29

Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 10:16
nemo έγραψε:
27 Ιουν 2023, 10:08
Ναύτης έγραψε:
27 Ιουν 2023, 09:40

Σωστό, διότι όποιος θέλει παίρνει μια ακροδεξιά κι ένα έθνος απ' εκεί όπου συνήθως φυτρώνουν, τα πάει στο εργαστήριο, κάμει αναλύσεις και διαθέτει αμέσως ατράνταχτες, επιστημονικές και εξόχως λογικές αποδείξεις.
Elementary, my dear Watson.
δεν χρειαζεται κανενα επιστημονικο εργαστηριο πχ να μου πει αν χρειαζονται τα συνορα
ή να δεχομαστε με τιμες αρχηγου κρατους τους προσφυγες που ερχονται με καραβιες
για αυτο φαινοσαστε τοσο ηλιθιοι για τους υπολοιπους που ζουν εδω
Πόθεν προκύπτει ότι το έθνος ταυτίζεται με το κράτος; Υπάρχουν στον κόσμο έθνη χωρίς επικράτεια;
Παραπέρα, το έθνος συνιστά μια απτή πραγματικότητα ή μια νεωτερική, ψυχονοηματική κατασκευή;
Στο έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι οι νεοναζί είστε οργανικά αναλφάβητοι, δεν μπορείτε ούτε δυο γαϊδάρων άχυρα να ξεχωρίσετε, ωστόσο έχετε (;) άποψη επί παντός επιστητού και κουνάτε και το δάχτυλο, τρομάρα να σας έρθει γροθάρια.
οκ αστο καλυτερα -εσυ χαζοφερνεις εκ πεποιθησεως αν πιστευεις αυτα που λες
και σιγουρα εχεις παει στο διαστημα μαζι με τον γιανη και ειδες την γη χωρις φρακτες
ημαρτον ! ακου ψυχονοηματικη κατασκευη !!και να πω οτι εισαι στην εφηβεια και τα λες
παει στο διαλο ...αλλα κοτζαμ μαντραχαλος εισαι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών